AMERSFOORTSCH DAGBLAD Oost*Indië Zaterdag 18 Maart 1933 31e Jaargang No. 223 DERDE BLAD HITLERS BEWIND TEGEN DE JODEN Staalwaren Bijzondere collectie NIEUW PARUS Langestraat 35 Lijstenmakerij en Kunsthandel JAPAN VERLAAT DEN VOLKENBOND ONTPLOFFING OP EEN N00RSCH SCHIP NOODWEER OP JAVA Onze Postvliegers onderweg DE VERLOREN BRIGADE TERECHT Einstein wenscht voorloopig geen voet in Duitschland te zetten Rijkscommissaris voor de vak verenigingen? Uit protest tegen de behandeling door Hit- Ier van „zijn Jood6che volk" heeft professor Albert Einstein verklaard, dat bij geen voet in Duitschland zal zetten, zoolang de tegen woordige toestanden aldaar onveranderd blijven. Einstein, die zijn wetenschappelijk werk aan het Californische Institute of Techno logy had onderbroken m^t de bedoeling een kort bezoek aan Duitschland te brengen, heeft in deze plannen verandering gebracht In plaats van naar Duitschland te vertrek ken, gaat hij Zaterdag aan boord om zich naar België te begeven. Meer dan 100 Pool6che Joden, die te Berlijn wonen, hebben bij het Pool6che ge zantschap een klacht ingediend wegens de bedreigingen, waaraan zij van nationaal- socialistische zijde blootstaan. De Pool6che gezant heeft naar aanleiding hiervan een protest bij het Duitscbe ministerie van bui tenlandsche zaken ingediend. Naar de Rheini6ch-Westfalische Zeitung uit Berlijn meldt, verwacht men in politieke kringen, dat binnen korten tijd een rijks commissaris zal worden benoemd, die tot taak zal hebben een onderzoek in te stellen naar den financieelen toestand bij de vak- vereenigingen. Eventueel zou deze rijkscom missaris ook voorstellen kunnen doen be treffende het toekomstige vakvereenigings- werk. O.a. wordt in dit verband genoemd een strenge scheiding tusschen vakvereeni gingen en politieke partijen. Vakvereenigingen in Beieren weer toegestaan. München, 16 Maart. (V. D.) De lastheb- bende voor het ministerie van binnenland- sche zaken, Adolf Wagner, heeft bepaald, dat de werkzaamheden in het vakvereeni- gingshuis onmiddellijk weer moete» wor den toegestaan. De uitvoering van het ge wone werk is geoorloofd, wanneer geen po gingen gedaan worden in contact te komen met verboden politieke organisaties nf der zeiver voormalige leiders. Den vakvereeni gingen wordt iedere politieke activiteit ver boden. Gestolen ontplolfingsmiddelen. Berlijn, 16 Maart. (H. N.) Het rijkskabi- net heeft besloten, een wetsontwerp uit te vaardigen, waarbij de teruggave van vroe ger gestolen ontplofbare stoffen binnen een bepaalden termijn verplicht wordt gesteld. Na het verstrijken van dezen termijn zal het niet inleveren strafbaar worden gesteld. Tot nu toe is slechts een vijfdo van de be kend geworden gestolen hoeveelheden ont plofbare 6toffen door de politie ontdekt. Loebe treedt af als voorzitter van den Oostenrijkschen Volks bond. Berlijn, 16 Maart. (V. D.) Rijksdagafge vaardigde Loebe, dio sedert meer dan tien jaar aan het hoofd heeft gestaan van ds buitenpartijdige organisatie voor de aan eensluiting van Oostenrijk .bij Duitschland, heeft het voorzitterschap neergelegd. Reichsbanner en ijzeren front ook in Hessen verboden. Darmstadt, 16 Maart. (V.D.) De staat6- commissaris voor de politie, dr. Best, heeft een verordening uitgevaardigd, volgens welke het ijzeren front, de Reichsbanner en alle communistische vereenigingen en orga nisaties zijn ontbonden en verboden. Bloedige botsingen. A 11 o n a, 17 Maart (V.D.). Gisteravond kwam het te Altona verscheidene malen tot botsingen tusschen communisten en nazi's. Een S.A.-man werd neergeschoten. Een 60-jarige vrouw en een voorbijganger, die toevallig passeerde, werden bij een dezer vechtpartijen gewond. Freiburg, 17 Maart (V.D.) Gistermiddag kwamen bij de woning van de soc.-democra- cratischen landdagafgevaardigde Nussbaum te Freiburg eenige politiebeambten cn S.A.- lieden om huiszoeking te doen naar wape nen. Toen zij zijn woning wilden binnen dringen, verzette Nussbaum zich daartegen met een revolver in do hand. Hij loste eenige schoten, waardoor een politiebeamb te werd gedood en een ander zwaar gewond. Persverbod. B o r 1 ij n, 17 Maart (V.D.) Ter handhaving van de openbare veiligheid en orde is het verschijnen van het periodieke geschrift Sozial-demokratische Pressedienst met in gang van heden tot 29 Maart a.s. verboden. Groote opwinding te Bazel. De Hakenkruisvlag op het ge bouw der B. L B. Bazel, 17 Maart. (V.D.) De arrestatie van degenen, die do Hakenkruisvlag, welke door fascistische elementen op het gebouw van de bank voor internationale betalingen was geplaatst, naar beneden hadden gehaald, heeft te Bazel verscheidene protestdemon straties uitgelokt. Gisteravond werd weder om een groote communistische protostbe- tooging gehouden. De politie maande rie aanwezigen, die geen demonstratie-vergun ning hadden, aan tot doorloopen, maar toen de menigte steeds grooter werd, ging zij tot krachtiger maatregelen over. Het ge- heele politiecorps van Bazel was opgecom mandeerd en verscheidene malen werden felle charges uitgevoerd, waarbij verschei dene personen werden gewond. Meer dan 100 personen werden gearresteerd Ook op andere plaatsen in de stad ontstonden on lusten, waarbij verscheidene betrokkenen, doch ook eenige voorbijgangers werden ge wond. De onlusten duurden den geheelen nacht voort. Te Bazel heerscht groote op winding. „Het fascistisch gevaar in Duitschland". Engelsche arbeiders willen niet met Moskou samenwerken. Londen, 17 Maart. (V.D.) Naar verluidt, zou de Britsche arbeiderspartij op advies van de tweede Internationale hebben be sloten het aanbod van Moskou tot vorming van een eenheidsfront met de communis ten tegen het fascistisch gevaar in Duitsch land af te wijzen, aangezien dit aanbod niets anders zal zijn dan een communisti sche, van Moskou uitgaande manoeuvre. Het eveneens uitgenoodigde Britsche vak- vereenigingscongres zou zich bij dit stand punt hebben aangesloten, Vereenigingsgebouw te Ber lijn gesloten. Berlijn, 17 Maart. (V.D.) Het vakver eenigingsgebouw te Berlijn, waarin zich de bureaux van de vakverecniging van arbei ders in openbare dienst bevinden, is gister avond door de politie gesloten. Bekeerde communisten. Landsberg a/d. Warthe, 17 Maart. (H. N.) Gisteravond hebben na afloop van een fakkeloptocht der S.A. en S.S. de be stuursleden der plaatselijke afdeeling van Arnh. weg 32 Tel. 1069 Omlysten van platen en por tretten. Passepartouts en ovale lasten Billijke prijzen. de communistische partij in tegenwoordig heid van een groote menigte op het Moltke- plein de instrumenten van het muziekcorps der afdeeling stuk geslagen en 12 commu nistische vlaggen benevens een portret van Lcnin verbrand. De districtsleider der com munisten verklaarde, dat de communisten voortaan aan het groote nationale opbouw werk van Hitler zullen medewerken. Arrestaties te München. München, 17 Maart. (H. N.) De arresta ties en huiszoekingen te München gaan voort. De Volkischcr Bcobachter publiceert een lijst.van personen, die tot nu toe in voorloopige hechtenis zijn genomen, onder wie zich tal van bekende personen bevin den. In het gebouw van do Münchener Neuester Nachr. heeft een huiszoeking plaats gehad, evenzoo ten huize van prof. Nawitsky. Maar het doet niet afstand van zijn mandaten over de vroegere Duitsche koloniën Tokio, 17 Maart. (V. D.) Officieel wordt medegedeeld, dat in een gister gehouden bijeenkomst van den geheimen kroonraad de Japansche minister van buitenlandsche zaken Oesjida cn de waarnemende minister van buitenlandsche zaken Arita verslag hebben uitgebracht van den politicken toe stand, waarna het besluit tot het uittreden uit den Volkenbond werd goedgekeurd. Tegelijkertijd werd verklaard, dat dit niet beteekent, dat Japan afstand doet van zijn volkenbondsmandaten over de voormalige Duitsche koloniën. Uit verschillende poli tieke cn vooral uit veiligheidsoverwegingen moet de Japansche regeering haar manda ten over deze eilanden behouden. Vijftien dooden te betreuren Londen, 17 Maart. (H. N.) Uit Colombo wordt gemeld, dat aan boord van het Nöor- sclie stoomschip Hinnoy een ontploffing heeft plaats gehad, toen dit zich 300 mijl van Colombo verwijderd bevond. Door de ontploffing moeten 15 menschen het leven hebben verloren. De 13 overlevenden, onder wie zich 5 ernstig gewonden bevonden, red den zich in een boot, welke later door een Japansch stoomschip werd opgepikt. BIER VOORSTELLEN IN DEN SENAAT AANGENOMEN. Washington, 16 Maart. (V. D.) De Se naat heeft heden het biervoorstcl aangeno men cn het alcoholpercentage vastgesteld op 3.95 liet gewijzigde voorstel gaat Vrijdag ter goedkeuring naar het huis van afgevaardigden terug. Een record geregistreerd Eenige steden geisoleerd Batavia, 17 Maart. (Aneta). West-Java en Midden-Java zijn in den afgeloopen nacht door noodweer geteisterd. Het obser vatorium te Batavia registreerde een re cord. Een Inlandsche vrouw werd gedood, een kind gewond door een omvallenden boom De treinenloop tusschen Batavia en Cheribon is gestremd. Bandoeng is slechts te bereiken via Bui- ttuzorg. Tusschen Tjikarang en Lemaha- bang is een goederentrein ontspoord. Twee personen werd gewond, twee anderen wor den vermist.. Semarang is vrijwel geïso leerd. Batavia, 17 Maart (Aneta). Het onge kende noodweer in West- en Midden-Java heeft schade toegebracht aan de aanplan- tingen. De volgende feiten worden achtereenvol gens gemeld: Het werk op Tandjong-Priok kon geen voortgang hebben. Vclo daken van huizen begaven zich. De ambtenaren telcfoneeren op het haven kantoor in stroomenden regen doordat het dak van het kantoor een zeef gelijk was. Zeer zware cementblokken van de pieren in Tandjong-Priok zijn hedennacht cn van ochtend tengevolge van den zeer zwaren zeegang weggeslagen. De verbinding met Onrust cn de Zeven Provinciën is door zware zee verbroken. De zeeboulevard stond blank. Het politiehavenbureau te Tandjong- Priok stond eveneens blank. In de verblij ven der agenten dreef alles weg. Van de op den grond slapende kinderen werd het beddegoed eerst doorweekt en daarna weggedreven. I-I,t observatorium te Batavia registreerde van 11.20 nam. tot 7 v.m. 158 m.M. regenval, waarvan 96 tusschen 12.10 uur en 1.10 uur, hetgeen een record is. Vele straten en wijken der hoofdstad staan onder water. RJjstvog. Ijsvogel Pelikaan Kwar ie 9—8 16—3 1 Amsterdam Parijs 9—3 Marseille 95 16—3 Rome 10—3 17—3 Athene 17—3 11—3 Mersamatruh Cairo 16—3 12—3 Rutbawells Bagdad 15—3 13—8 Boeshir Dj ask 14—3 14—3 Karachi Jodpoer 13—3 Allahabad 12—3 15—3 Calcutta 16—3 Rangoon 11—3 Bangkok Koh-Lak 17—3 Mcdan Batavia Bandoeng 17—3 17—3fl 0 o 1 i CO CO Y w Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 23 Maart. Bandoeng, 17 Maart. (Aneta). De hoofd inspecteur der S.S., de chef van het Javabe- drijf, do chef van den dienst van weg en werken vertrokken naar de stremmingspun- ten óp de lijn Bandoeng. Batavia, 17 Maart. (Aneta). De heer ir. Grondijs van den dienst van den mijnbouw is naar Semarang vertrokken om advies uit te brengen, hetgeen de ernst van de situatie typeert. Van de negen telefoonlij nen tusschen Batavia en Bandoeng zijn er 3 gestoord. Batavia, 17 Maart. (Aneta). Kampong Babakan in bet Krawangsche staat 1 M. onder water. De ITollandsch-Chineescho school te Ivrawang en een aantal toko's zijn overstroomd. De oude districtshoofdplaats Paboeran staat 1 M. onder water. Te Tji- kampek zijn drie rijstpellerijen over stroomd. De provinciale weg bij Tjikampek is onberijdbaar. De eendaagsche loopt al leen tot Bandoeng. Reizigers voor Cheribon kunnen vanaf Kroja overstappen, die voor Batavia gaan door tot Bandoeng. Boven Digoel, 17 Maart (Aneta). Gis termorgen is door een Papoea te Tanah- mera een brief gebracht van den comman dant van de brigade, welke werd vermist, In dezen brief wordt gemeld dat allen in leven zijn en aan dc Kaoh een zijrivier van de Digoel op hulp uit Tanahmera wacïi ten, aangezien zij door voetwonden en buikziekten niet in staat zijn verder te trekken. Dc toevallige aanwezige gouver- nements stoomer „Fomalhout" is terstond naar dc Kaoh-rivicr opgestoomd voor het opsporen en terugbrengen der brigade naar Tanahmera. De brigade bestaat n.l. uit een sergeant, 14* minderen en 16 veroordeelden, was 19 Februari uit Tanahmera vertrokken en zou op 25 Febr. van een tevoren vast gesteld punt per motorboot worden afge haald. De oorzaak van het verdwalen is onbekend. 1-Iet terrein is nagenoeg geheel reeds eerder door patrouilles bezocht en in kaart gebracht. GRATIEVERZOEK AFGEWEZEN. De gouverneur-generaal van Indiö heeft het gratieverzoek van Abdoel Gani, den moordenaar van mevr. Rijkhof, afgewezen. De executie zal vermoedelijk Dinsdag a.s. plaats vinden. door MARTIN JOHNSON. IV. We kwamen bij een open plek en hoorden gorilla's, die bezig waren bamboe af te breken. De gidsen wilden ons toonen waar de dieren zich bevonden, doch dit waö over bodig, daar we ze duidelijk konden hooren. Het scheen nu ernst te worden, we stel den onze camera in temidden van 't struik gewas, in de hoop dat plotseling een gorilla zou te voorschijn komen. Wo hoorden ge luiden, die ons deden begrijpen, dat er in andere gedeelten van de bamboe ook nog dieren waren. Onze zenuwen waren tot het uiterste gespannen, de overwinning scheen eindelijk nabij. Ik richtte mijn lens naar alle zijden en er gebeurdeniets. Het bamboekrak«^ en -breken bleef echter aanhouden. Eindelijk richtte ik de camera op een punt, vanwaar het meeste lawaai tot ons scheen te komen en waar ook het licht het beste scheen. Plotseling hield het kraken op en ik hoorde voetstappen. Ik zag stukken bamboe in be weging komen en begon maar vast te draaien. Plotseling gluurde er een groot, zwart gezicht door de bamboe heen. Toen begreep ik plotseling, waar alle legenden omtrent dit gevaarlijk uitziende dier hun oorsprong vonden. Het gezicht was zwart, zwart als geolied lakleer. Kroezig, donker haar omgaf den griezeligen kop, terwijl twee kleine, ronde oortjes er naast lagen, alsof ze er niet bijhoorden. Twee oogen ke ken mij ernstig en scherp aan. Ze deden denken aan die van een boozen geest. Zo schenen door mij heen tc kijken, gelijk een satan uit de onderwereld zou hebben ge daan. Het is geen wonder dat de menschen den gorilla beschouwen als half mensch en half demon. Het gezicht met pijn krullende, spottende lippen zag er wreed en moord dadig uit. Slechts enkele seconden had ik 'n blik uit die oogen opgevangen en op het zelfde oogenblik was het hoofd alweer ver dwenen. Plotseling hoorden wij een oorver- doovend gegil, dat de stilte van het woud verbrak. Andere kreten volgden en het on zalige geschreeuw hield steeds aan. Een echo gaf het lawaai wat zachter terug. Het scheen of alle demonen van de onderwereld plotseling waren losgebroken. Verstijfd van schrik door deze doordrin gende geluiden, bleef ik staan en het duur de eenige minuten, voor ik mijn zelfbeheer- sching terughad. Toch moest en zou ik deze dieren fotografceren, en daarom ging ik naar een ander brullend brok kreupelhout. Ik had geen tijd om mijn toestel in te stel len, want Uf aaz wederom zulk een zwarte verschijning tusschen de hoornen. Ik meen de al, dat de kans voor filmen verkeken was en zette de camera neer. Plotseling zag ik een enormen gorilla, die zich langzaam van zijn zitplaats verhief en die bezig was met zijn beide handen wingerdranken af to rukken. Hij opende zijn grooten bek, be groette mij met ontzettend geschreeuw cn vertoonde zijn roode tong en zijn bloedrood gehemelte. Groote slagtanden en verder oak een oersterk en zwaar gebit. Mijn indruk van dit onheilspellende uiterlijk was zóó, dat ik zou hebben durven zweren, dat do gorilla tien voet hoog was en minstens duizend pond woog. Ik bleef als aan den grond genageld staan. Ik had geen. geweer of andere wapens en ik dacht onwillekeu rig aan alle vrecselijke gorillaverhalen en verwachtte onmiddellijk in stukken ge scheurd te zullen worden. Plotseling zag ik het dier op zijn vier pooten weghollen en mijn angst week. Het gillen en schreeuwen hield maar steeds niet op. Osa cn De Witt riepen om de camera, en terwijl ik naar ze toe ging, zag ik een oude, zilverharige gorilla met twee jonge dieren in het kreupelhout ver dwijnen. Toen was alles plotseling doodstil. Uitgeput viel ik neer. Meermalen had ik den dood voor oogen gezien; ik was eens bijna verpletterd door een wilden olifant, had tegenover rhinocerossen en leeuwen gestaan, doch geen indruk is zóó diep in mijn geheugen gegrift als de eerste ontmoe ting met den gorilla uit het gebergte. Ook Osa en De Witt hadden bijzondere ervaringen met de gorilla's opgedaan. De dieren waren op hen toegevlogen, om weer even gauw in de bosschen te verdwijnen. Onder het middagmaal praatten we alle maal tegelijk over de opwindende sport, de jacht met de camera op gorilla's. Voor geen millioen dollar zou ik dezen dag gemist willen hebben, onze grootste avonturen met wilde dieren zijn slechts kin derwerk tegen onze belevenissen met de menschapen! Den volgenden avond, ongeveer midder nacht, werden wij door een razend gegil en geschreeuw uit onzen slaap gealarmeerd. Het was een ijskoude nacht, en we bemerk ten spoedig, dat er een gorilla-kolonie vlak bij ons kamp huisde en mijn eerste gedachte was, dat dit een massa-overval van deze gevaarlijke dieren beteekende. Ik hoorde de ongure kreten en gillen steeds sterker worden cn begreep, dat er iets bizonders aan het gebeuren was, dat onze harige buren uit hun slaap hield. Ik kon niet anders doen dan wachten op het aanbreken van den dag, waarop we op onderzoek uitgingen, om te zien, van waar die kreten tot ons kwamen. Wc vonden gorillaslaapplaatsen, die ver moedelijk in den nacht verlaten waren; we vonden ook voetsporen van twee groote luipaarden. We volgden deze sporen over den vochtigen bodem, tot ze in het bosch verdwenen, in tegenovergestelde richting van die, welke hun prooi gevolgd was. -'Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9