DE EEMLANDEö DE „WINDVLAAG" UIT ROME G. BROUWER Licht op ABONNEMENTSPRIJS V" 3 maandco voor Amersfoort 2.10, per maand 1 0.75, per Woensdag 22 Maart 1933 I Uitgave: VALKHOFF Co. °i° Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 31e Jaargang No. 226 MUSSOLINI'S PLAN PUNT VAN DISCUSSIE KRUISKAMP 10 AMERSFOORT 6 uur 45 min. BRAND MELDE MEN AAN DE TELEFONISTE L. J. LUYCX ZOON STOFFEN BECHSTEIN PIANO'S Fa. R. v. d. BURG i. week (mei gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.17'/,. Binnenland, franco per post per 3 maanden f3.-. Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON 1NTERC. 51J DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIFN vaQ kregels fl.05 met inbegrip van een bewijsnummer elke regel meer f0.25 Llefdadighelds-advertentlën voor d€ helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES' bij vooruitbetaling 15 regela 50 cent. elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.—. Bewijsnummer extra f 0.05 De mogelijkheden van een duurzamen en defini lieven vrede In de Poolsche pers hecrscht volledige on zekerheid omtrent het resultaat van de be sprekingen van Macdonald te Rome. Voor al de nationaal-demoeratische bladen zijn bezorgd. De Kurjer Warszawska verneemt uit Pa rijs, dat. de besprekingen te Rome, als-, mede de Koortsachtige activiteit van de Westelijke diplomatie in de laatste weken, tot grondslag bebbcp de herziening dei- verdragen, de herziening der grenzen en daarmee een totale herziening der Euro- peèsche -politiek. Het blad eindigt met de waarschuwing, dat Polen, hetwelk in de eerste plaats bedreigd wordt, rnet deze geestesgesteldheid rekening moet houden. liet zusterblad A.B.C. schrijft, dat Po len zich thans bijzonder in acht moet ne men en niet, door zich accoord te verkla ren met een herziening der grenzen aan de AdriatiècW Zee of aan den Donau, een pre cedent, moet scheppen, dat later noodlot tige gevolgen aan de Oostzee zou kunnen hebben. Het voornaamste regeeringsorgaan, de Gazcta Polska, veronderstelt, dat Musso lini's wensch tot herziening van de re geling der koloniale mandaten één der voornaamste oorzaken voor Macdonald's reis naar Rome is geweest. Niettemin zal bet ook onder den indruk van den wassen- den drang tot aansluiting bij Duitschland in Oostenrijk zijn geweest, dat Mussolini beeft aangedrongen op Macdonald's reis haar Rome. De regeeringsgezinde Express Porannv is zeer sceptisch. Voor de verwezenlijking van de te Rpme genomen besluiten is het niet alleen noodig, dat Frankrijk,'doch ook de I 48 andére 'staten van' den Volkenbond er mee accoordgaan. Deze voelen er echter weinig voor, Hitier tot borg voor den j Europeeschen \rede te maken. Terwijl aanvankelijk de Parijsche bladen slechts opmerkten, dat de verwezenlijking vun Mussolini's voorstel zeer veel tijd zou eischen, bevatten vandaag eenigc ochtend bladen hoofdartikelen, waarin gewezen Wordt op de noodzakelijkheid om in de „club" der vier groote mogendheden ook Polen en de Kleine Entente op te nemen. De Echo de Paris schrijft, dat wanneer zulks niet zou gebeuren, Frankrijk geïso leerd zou worden in den driehoek Enge land, Duitschland, Italic. Deze opvatting .zou het gevolg zijn van protesten van Polen en de Kleine Entente tegen het denkbeeld van een directorium der vier groole mogendheden. Bovendien wil men in Fransehe kringen probeeren het zwaartepunt der onderhandelingen, dat door Mussolini naar Rome dreigt te wor den verplaatst, te Gcnèvc terug te brengen. De Stampa schrijft naar aanleiding van Macdonald's bezoek aan Rome, dat men nog geen balans kan opmaken, aangezien de besprekingen der beide staatslieden ge heel op de toekomst waren ingesteld en pas de-komende weken zullen toonen, of de gekoesterde hoop vervuld en de geuite wenschen verwezenlijkt zullen worden. Men mag echter thans reeds als een succes boeken, dat uit Rome een nieuwe frissclie windvlaag van internationale activiteit is gekomen. De geest van vertrouwen is ver nieuwd. Het orgaan van Mussolini, de Popoio d' Italia s/telt vast, dat Macdonald volgens zijn verklaring tegenover de pers de moge lijkheid zng op de basis van Mussolini's plan- Europa een. duurzamen en definitie ven vrede te brengen. Thans is het oogen- k'ik gekomen, dat ook de. andere vólken, paiuien en regeeringen definitieve beslui ten moeten nemen. Aan de creditzijde van Mussolini begroet Macdonald te Ostia. de besprekingen te Rome moet men boe ken de definitieve breuk cler Italiaanschc en Engelsche regecring met de politiek van oneenigheid en blokvorming, die onvermij delijk tot oorlog moet leiden. Het karak teristieke van de politiek van vrede en sa menwerking van de leiders der Engelsche en Italiaansche regeering is, dat men na de bijeenkomst te Rome niet van de vor ming van een Engelsch-Italiaansch blok of iets dergelijks spreekt. Buiten de te Ro me aangegeven richtlijnen bestaat geen hoop en geen mogelijkheid voor een recht vaardigen en duurzamen vrede. Parijs, 21 Maart. (II. N.) De Fransehe ministerraad heeft kennis genomen van de voorstellen voor een viermogendhedenver- drag, welke Mussolini tegenover de Engel sche staatslieden-heeft ontwikkeld,-Volgens een "officieel communiqué heeft de minis terraad zijn hartelijk© instemming met de voorstellen betuigd en is Frankrijk bereid zich bij het voorgestelde verdrag aan te sluiten, hoewel de voorstellen nog nauw keurig overwogen moeten worden, daar het op het eerste gezicht schijnt, dat talrijke be palingen nog belangrijke wijzigingen dienen ie ondergaan. In tegenstelling met dit com muniqué staan de beschouwingen in de Fransehe pers over het plan van Mussolini, waarin nog steeds bezwaren tegen Musso lini's plan worden ontwikkeld. Instemming. Washington, 21 Maart (V.D.). Hooge politieke kringen hebben heden een Amo- rikaansch plan bekend gemaakt, dat een SNOEIEN VAN GROENBLIJVENDE PLANTEN. Bij het snoeien hebben we van den win ter de groenblijvende planten overgeslagen omdat deze gedurende den tijd, dat de blad- verliezenden houtgewassen kaal zijn, den tuin groen maken. Nu gaan we ook deze groenblijvers, voor zoover dit noodig is, snoeien. Bekende blijvende planten zijn: Laurierkers (Prunus Laurocerasus), brood boom (Aucuba japonica), Liguster (Ligustrum ovalifolium) en hulst (Ilex Aquifohum). Waar we snoeien, maken we de planten vooral niet te stijf.. We bepalen ons tót het terug- snijden van te krachtige takken, welke de plant een ongewenschlen vorm, hoogte of breedte geeft. Bij het snoeien van hulst trachten we een pyrimidalen vorm te be houden, welke echter vooral niet te stijf mag zijn, cn daar de planten vooral in den kop het snelst groeien zullen we daar gewoonlijk het mes in moeten zetten. Waar Aucuba's nu met mooie glimmend roodc besen prijken wachten we nog even met snoeien; overi gens bepalen we ons gewoonlijk tot bet te- rugsnijden van enkele forsch groeiende hout- takken. Een laagblijvende groenblijver is Mahonia Aquifolium, die met haar metaal- glanzend donkergroene kleur vooral nu mooi is. De planten dragen thans eindstandige bloemknoppen in dichte trossen en bloeien straks in April-Mei met gele bloemtrossen. Natuurlijk snoeien we ook hieraan nu niets. Wel is het vaak noodig om enkele uitgroei ende lakken terug té knippen, maar We doen dit pas na den bloei. Een mooie groenblijver is ook de vuurdoorn, Pyroccantha coccines of-P. Lalandi. Deze vormt uit zichzelf een breedgroeiende struik met enkele opgroeien de koplakken. Nu is deze vorm in een klei nen tuin vaak hinderlijk en verliezen we der. lossen breedpyramidon vorm. In dat geval moeten we de niet gewenschte zijkoppen flink terug knippen. Een belangrijke plaats onder de groenblijvers wordt ingenomen door de Coniferen. Vooral de pyramidaal groeiende soorten vragen onze aandacht en ook bij deze is het gewenscht om.eventueele zijkoppen tijdig terug te snoeien, opdat de planten een gesloten vorm behouden met doorgroeiende topscheut. Niet onderhouden planten worden op den duur benedenaan kaal; ook vallen ze dikwijls uit elkaar ten gevolge van sneeuwdruk, regen of wind. Aan dé laaggroeiendc Coniieren behoeven we ge woonlijk niet te snoeien. Wenscht ge 't beste voor uw tuin Bloemen en ook planten, beide? Kiest 't betrouwbaar adres KWEEKERIJ DE „H0RSE WEIDE" 16 Het feestbetoon in het „ont waakte" Duitschland. De grondwet om hals gebracht. Het is gisteren, zooals het nu eenmaal Jïect. voor Duitschland een historische dag geweest; de feestelijkheden en plechtighe den, gearrangeerd ter gelegenheid van de parlementsoponing, hebben aangetoond, dat de mannen der nationale revolutie dc kunst der massa-regie terdege verstaan. Een golf van geestdrift is over Duitschland geslagen, het oude rijk, zelfbewust tot uitdagens toe, is uit de asch herrezen en dc nationale we dergeboorte, zooals dc nazi's dat noemen, is oen feit geworden. De dictatuur draagt thans een volmaakt karakter cn de rijksdag is feitelijk gedegradeerd tot een overbodig heid, die voor den vorm nog wordt gehand haafd. Ilitler wikt cn Hitier beschikt. Duitschland heeft in elk opzicht een bruine kleur aangenomen. Dit is alleen mogelijk geworden, doordat de nazi's zich weinig kieskeurig hebben be toond in het veroveren van de macht; met terzijdestelling van de grondwet hebben zij de macht der oppositie gebroken en zich als alleenhecrschers opgeworpen, die meerma len niet voor geweld, moord- en doodslag zijn teruggedeinsd om zich van hun lastige tegenstanders te ontdoen. Een begeleidend verschijnsel van dc Germaansche wederge boorte wa6 het uitstooten van alle niet- Duitsche elementen uit het lichaam van den staat: in de eerste plaats de Joden, die wel- is-waar niet het slachtoffer zijn geworden van bloedige pogroms, maar toch volkomen zijn uitgeschakeld cn thans als minderwaar digen worden beschouwd, die niet meer in aanmerking komen voor het bckleeden va: functies. Verbluffend is vooral de inhoud van de ontworpen machtigingswet, die binnen zeer kort van kracht zal worden.' en waarvan de strekking is de macht van den rijksdag vol komen io emietigen.. Zelfs krijgt de re geering daardoor het recht maatregelen te nemen, die tegen de constitutie indruischen, zoodat dezo tot een onding is geworden. Ook de rijkspresident, wordt door de mach tigingswet in zijn bevoegdheden beknot, daar in den vervolge niet de rijkspresident maar de rijkskanselier (i.e. Hitler) de wet ten in het staatsblad afkondigt. Geraffi neerd is verder de bepaling, dat de werking der machtigingswet zich slechts uitstrekt over een tijdperk van vier jaar: m.a.w.: wanneer na het vierjarig bewind der nazi's een ander kabinet de plaats van Hitier cn zijn medeministers zou innemen, zou de nieuwe regeering zich niet op de machti gingswet kunnen beroepen, maar zou de grondwet van Weimar, die thans nog for meel wordt gehandhaafd, opnieuw volledig van kracht worden. Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat dc machtigingswet, die een tweederde meerderheid behoeft, daar zij een constitutiewijzigend karakter draagt, zal worden aangenomen; tien tegen één, of het centrum, misschien overwegend, dat Hitler toch zijn zin zal doordrijven, hecht zijn goedkeuring aan het ontwerp, waar door het parlement wordt vernietigd. Met spanning wacht de wereld af, of het cen trum, dat met de andere katholieke groep de Beiersclie volkspartij de macht be zit om de machtigingswet te doen duikelen, den moed zal bezitten Hitler's macht te trotseeren. Eén feit is er reeds, hetwelk de conclusie wettigt, dat het centrum vermoedelijk Hitier geen moeilijkheden zal bereiden: tot vice-voorzitter van den rijksdag is de katholiek Esser benoemd. Dat deze zich de benoeming liet welgevallen, is reeds een aanwijzing, dat het centrum practisch een coalitie heeft aangegaan met de nationalis tische regeering. Intusschen zijn er optimisten, die met 'n benijdenswaardige beslistheid thans reeds weten te verkondigen, dat, nu Hitier zich van de macht heeft verzekerd, hij zich aan geen enkele illegale handeling meer schul dig zal maken en dat het tijdvak der exces- sen zijn beslag heeft gekregen. Wij zullen de eersten zijn, die onze opgetogenheid zul len uiten, wanneer het rijk van Hitier om de uitdrukking van De Telegraaf te gebruiken weer „voor alle Duitsckers j bewoonbaar wordt Europeesch ontwapeningêaccoord nastreeft Het plan houdt in: De Vercenigde Staten zijn vóór mede werking aan het plan-Mussolini. Daaren boven komen zij op voor een overeenkomst betreffende het niet toepassen van geweld in Europa voor den duur van do eerstvol gende 10 jaar. Het Kcllog-Briand-pact moet ten grondslag hieraan liggen, zonder even wel in geval van inbreuk op het verdrag verplichtingen voor Amerika met zich me de te brengen. Norman Davies zal het ontwerp mee brengen naar Europa; liij is er bovendien van op dc hoogte gesteld, dat de regecring der Vereenigde Staten de volledige Duit- sche gelijkgerechtigdheid voorstaat. IN AMERIKA GAAT MEN WEER BIER DRINKEN. Washington, 21 Maart (V.D.). Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft thans definitief dc bier- en wijnvoor- stellen aangenomen, waarbij voorzien wordt in het vrijgeven van 3.2 alcoholische dranken. Verwacht wordt, dat Roosevelt nog van daag de wet zal onderteekenen. VERHOOR VAN DIENSTWEIGERAARS. So er aba ja, 21 Maart. (Aneta). De eer ste Europeesche dienstweigeraars uit Soe- rabaja worden than6 aldaar dóór drie offi cieren-commissarissen gehoord. Zeer bin nenkort zullen ook de inheemsche schepe lingen die afzonderlijk dienstweigering pleegden en thans op Madoera gevangen zit ten, door den commandant van de marine naar den krijgsraad worden verwezen,, waarna ook voor hen het onderzoek voor officieren-commissarissen zou aanvangen. Batavia, 21 Maart. (Aneta). De zitting van den krijgsraad zal wel met open deuren, doch niet in het openbaar plaats vinden, een en ander op grond van art. 118 van het betrcffendo reglement. Eventueel zal de krijgsraad nog op een andere plaats dan te Soerabaja zitting hebben. Dit laatste punt vormt epn juridische dispuut-kwestie, waar over een nadere beslissing kan worden ver wacht. Indien de krijgsraad te Soerabaja zitting houdt, zal dit plaats vinden in de Goebcng kazerne. HET NOODWEER OP JAVA- Batavia, 21 Maart (Aneta). De banjir dreiging schijnt thans geweken, zoodat alle aandacht aan het herstel der aangerichte schade kan worden gewijd. Uit Krawing wordt gemeld, dat er den geheelen nacht is doorgewerkt aan de herstelling van den bij Telok Moenggal doorgebroken dijk. Bin nen enkele dagen bestaat er weinig gevaar meer voor een nieuwen doorbraak. Do vluchtende inwoners van Telok Moenggal zijn in hutten op de spoorhaven onderge bracht. Voedsel wordt hun door het bin- nenlandsch bestuur verstrekt. Een weg in de nabijheid is zwaar beschadigd. Alle hui zen langs dien weg zijn ingestort. Het lijk van den Mantriepolitie van Soekamandi, dat is aangespoeld, werd heden begraven. Do contróle hield namens het binncn- landsch bestuurscorps en de politie een toespraak bij de begrafenis. TENTOONSTELLING WERKEN H. M. DE KONINGIN. Bandoeng, 20 Maart. (Aneta). De tentoonstelling van werken van H. M. de Koningin, welke alhier op 10 Maart j.l. werd geopend, is op 19 dezer gesloten. De ten toonstelling werd bezocht door 5120 perso nen, onder wie zich 2000 schoolkinderen be vonden. De opbrengst van de tentoonstelling be draagt, met inbegrip van de baten van den verkoop van catalogi en mapjes 2906.75. Dc Kunstkring draagt de onkosten, aan deze tentoonstelling verbonden. NA DE MUITERIJ. Bewegingsvrijheid voor lichte arrestanten. Batavia, 21 Maart. (Anèta). De lichte arrestanten op de „Zeven Provinciën", waartoe zij behoorden, van wie dadelijk bleek dat zij niet aan de muiterij zelve had den meegedaan, kregen sedert het begin van de week weer bewegingsvrijheid. O.a. werd hun het passagieren toegestaan. Tot deze lichte arrestanten behooren officieren, onder-officieren en andere schepelingen. OVERBOORD GEVALLEN. Batavia, 20 Maart. (Aneta). De kor poraal-bottelier L. Posthuma van de „De Zeven Provinciën", die zich na passagieren met een collega in een roeiboot naar het schip terug begaf, is over boord gevallen. Hij wordt vermist. DE GOUVERNEUR VAN CURASAO NAAR ARUBA. Willemstad (Curacao), 20 Maart (Aneta). De Gouverneur van Curasao is heden met de „Van Nes" naar Aruba ver trokken. Hij keert 25 Maart alhier terug. BUITENLAND. Mussolini's en Macdonald's plannen. l (Eerste Blad, pag. 1.) Duitschland viert feest: plechtige opening van den rijksdag. (Eerste Blad, pag. 2 en 3). BINNENLAND. De film Morgcnrot verdwijnt. (Tweede Blad, pag. 1)- Brand op het s.s. Maasstroom. (Tweede Blad, pag. 1.) Voortzetting van de behandeling der moordzaak Eschauzier. (Tweede Blad, pag. 2.) Jeanetle Macdonald te Amsterdam. (Tweede Blad, pag. 3). Ncderland's verkeerssignalen. (Tweede Blad. pag. 3). Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. In stituut te Do Bilt. Hoogste barometerstand 777.5 te Mün- chen. Verwachting: Matige Z.O. wind, licht tot half bewolkt, droog weer, iets zachter. De hooge drukking bleef nog in hetceke- nis toenemend, O.-N.O.-waarts en de de pressie heeft .zich hoofdzakelijk N-waarts uitgebreid. Reeds do volgende begint zich nu over de Golf van Biscaye uit te brei den, zoodat toenemende Z.O.-winden te- wachten zijn. Neerslag van beteekenis viel alleen in Ierland, Schotland en Noord-Scan- dinavic. In de Golf van Biscaye waait een Z.O.-storm, .die ook in Ierland en W.rEn- geland krachtige wind geeft. In Noord - Scandinavië waait een sneeuwstorm. In Schotland waait het krachtig uit het Z. Overigens is de wind matig of zwak met fraai zonnig weer over een groot deel van Frankrijk, Zwitserland, Duitschland en Scandinavië. Er (6 verdere stijging van tem* peraluur te wachten, zonder dat. voorloo- pig nog veel kans op regen komt. LANGESTRAAT 49-51 TELEFOON 190 ZOMER MANTEL- vanaf f 1.75 per meter Blazerstof 130 c.m. breed f 2,50 p. meter. Het ideaal van den waren muziek liefhebber. De vertegenwoordiger ARNH.STRAAT RIJSTIN VOER VERBOD. Batavia, 21 Maart. (Aneta). Het colleg9 van gedelegeerden goedkeurde na een ver gadering, welke 5 uren duurde, de ontwerp- ordonnantie tot tijdelijke beperking van den invoer van rijst met ingang van 22 Maart. De regeering had een termijn van drie maanden voorgesteld, gedurende welke hot invoerverbod zal gelden, doch deze termijn werd bij amendement in vier maanden ge wijzigd. Het ontwerp is bedoeld als een noodmaat regel in afwachting van hét totstandkomen van een nadere regeling. Nadat het ontwerp was aangenomen, werd de ordonnantie door de regeering vastge steld cn dadelijk in het Staatsblad afge kondigd. De besprekingen over het ontwerp con centreerden zich op de vraag, of een stij ging van den rijstprijs nadeèlig i6 voor de bevolking. Dit werd door de heeren H. H. Kan en Thamrin ontkend. De directeur van landbouw, dr. Bernard, wees erop, dat het voornaamste doel van het ontwerp is het voorkomen van ont wrichting van de rijstmarkt. Ten aanzien van door eenige gedelegeer den geuite vrees voor repressailles verklaar de de heer Bernard deze niet te verwach ten, doch eventueel te zullen aanvaarden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 1