GROOTE KEUZE JAPONNEN MACDONALD OVER ZIJN REIS uit mooi Amlrsfodrt JOH. DE HEER DE EEMLANDEU Bui-tenlaaidsch Belangrijkste Help Weerbericht Licht op Firma DUIM BURGER Zaterdag 25 Maart 1933 Uitgave: VALKHOFF Co. «a» Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 31e Jaargang No. 229 DUITSCHE RECHTSGELIJK HEID OPNIEUW BEPLEIT Churchill in de contramine 6 uur 50 min. BRAND MELDE MEN AAN DE TELEFONISTE I. J. LUYCX ZOON Piano's, Orgels, Radio AMERSF00M5CH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS 3 maand" v°°' Amersfoort 2.10. per maand I 0.75, per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.17Vi. Binnenland franco per post per 3 maanden f3.-. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON 1NTERC 51S PRIJS DER AOVERTENTIEN van 1—4 regels f 1.05 met inbegrip vein een bcv/ijsnuminer elke regel meer f 0.25. Llefdadighclds-advertentlifn voor d« helft van den prijs. Kleine Advertentlön „KEITJES' bij vooruitbetaling 15 regelt 50 cent. elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 „De ontwapeningsconferentie mag niet eeuwig duren In het Lagerhuis heeft Macdonald Donder dag verslag uitgebracht over zijn reis naar Parijs, Rome en Genève. Na den Engelschen stap, een plan voor te leggen aan de ontwapeningsconferentie, te hebben gemotiveerd, verklaarde Macdonald, dat de conferentie niet eeuwig mag duren. Kij hoopte dat de onderhandelingen, welke op 24 Maart beginnen, direct betrekking zul len hebben op het cijfermateriaal en dat de bizonderheden wel is waar nauwkeurig, maar niet te langdurig zullen worden nage gaan. De hoop op overeenstemming is terug gekeerd. De conferentie heeft nieuwen moed gekregen om haar werkzaamheden voort te zetten op grond van een vast plan. Europa bevindt zich in een toestand van groote onrust en nervositeit. Engeland zal zich hierdoor niet laten afbrengen van den weg tot bereiking van den vrede en do Europeesche veiligheid. Het is evenwel de taak van iedere vredelievende regeering andere mogendheden moreelc eischen in overweging te geven, welke het mogelijk maken het juiste te doen. Macdonald bracht dan in herinnering, dat door de Engelsche voorstellen een beroep wordt gedaan op art. 19 van het Volken bondspact. Dit artikel is eveneens een reden geweest voor den wenscli van Mussolini, Macdonald en sir John Simon te Rome te ontvangen. Macdonald deed hierop eenige mededeelingen over hot plan van Mussolini. De gedachtengang van Mussolini heeft zich bewogen in de richting \an een effectieve politiek van samenwerking der Westcrsche mogendheden, om den vrede te handhaven in den zin van het Kelloggpact en van Kol pact inzake de niet-gebruikmaking van ge weid. liet voorziet in een verklaring, dat de vier Wostersche mogendheden zich zullen ont houden van liet grijpen naar geweld tor op lossing van de onmiddellijke politieke mee ningsverschillen. Het plan legt vast, dat de samenwerking moet geschieden binnen het kader van den Volkenbond. Het verdrag zal voorloopig voor tien jaren worden aangegaan. Men heeft de Engelsche vertegenwoordigers slechts gevraagd of zij bereid zijn het plan te bestudeeren. Dit is beloofd. Bovendien is een aantal punten be handeld, waarmede rekening moet worden gehouden. Over Tanganyika is niet gesproken. Het wederzijdsche vertrouwen is meer dan ooit noodig. Er hebben gebeurtenissen plaats gehad en er zijn redevoeringen gehouden, die uit den aard der zaak liet gevoel van onveiligheid hebben versterkt. Spr. hoopt dat Engeland zich door die gebeurtenissen niet van den weg zal laten afleiden, dien het ingeslagen is, daar dit de eenige weg is, langs welken vrede en veiligheid kunnen worden gegrondvest. Wij zijn verplicht Duitschland dc rechts gelijkheid toe te kennen. Dc tijd is voorbij, dat door een groep van mogendheden een natie kon worden onderdrukt door overeen komsten, die zij niet in overeenstemming achtte met zelfrespect en eer. Wij moeten er ons volkomen van bewust zijn, dat do overeenkomsten der Europeesche mogend heden overeenkomsten van eer en vcrant woordelijkheid zijn. Het betreft overeenkom sten, die mogendheden vrijwillig op zich ge nomen hebben en die daar des te crnstigci om moeten worden opgevat. Het Engelsche plan zal slechts voor een overgangtijd gel 'den tot' de gelijkheid bereikt zal zijn, die thans nog niet verwerkelijkt kon worden. Gedurende dien tijd zal er geen herbewape ning of herbewapeningsplannen zijn. Greenfull, die namens de opposiite sprak, gaf uiting aan de teleurstelling van de ar beiderspartij over het feit, dat de cijfers van het Engelsche ontwapeningsplan nog veel te hoog zijn. De liberaal Sinclair zeide, dat do liberale partij weliswaar niet volkomen voldaan was over het Engelsche ontwapeningsvoorstel, maar toch de regeering in deze richting vol ledig zal steunen. Tijdens de debatten over uc redevoering van Macdonald in het Lagerhuis deed Chur chill scherpe aanvallen op de buitenland sche politiek van Macdonald. In het bijzon der wees hij er op, dat Engeland zou kun nen worden verwikkeld in 't conflict op het Europeesche vasteland. ITct is doelloos de ontwapening zoo ver te voeren, dat de staten tot de meening kwamen, dat hun veiligheid gevaar liep. Het is op het oogenblik onverstandig van Frankrijk dc aanvaarding van het Engelsche ontwapenin'gspilan te verlangen, daar de Franschen bezorgd zijn tengevolge van de gebeurtenissen in Duitschland en in eenige andere staten. Vervolgens oefende Churchill scherpe critick uit op het nationale Duitsch land en zeide: Onder deze omstandigheden zal de Fransche regeering een \oorstel voor barig achten, waarin zij opgeroepen wordt haar leger te halvcercn, terwijl Duitschland zijn leger zou verdubbelen. Het is gevaarlijk de herbewapening van Duitschland toe te laten. De sleutel van den Europeeschen toe stand is de overeenstemming tusschen Frankrijk en Duitschland. Eden trekt tegen Churchill van leer. Londen, 24 Maart. (V.D.). Het debat in het Lagerhuis over de buitenlandsche poli tiek, dat was ingeleid door de groote rede van Macdonald, werd besloten met een rede van den onderstaats-secretaris Eden, die op scherpe wijze Churchill terecht wees naar aanleiding van diens debat, waaruit men moest afleiden, dat hij meer voor een bewa pend Frankrijk dan voor een ontwapend Duitschland voelde. Niemand kon ernstig mcenen, aldus Eden, dat op een dergel ij ken grondslag het herstel van Europa en dc handhaving van den vrede voor geruimen tijd mogelijk was. Het was niet. waar, dat Engeland had voorgesteld de Fransche lc- gersterkte voor dc helft te verminderen. Het Engelsche voorstel hield een vermindering in van 691.000 tot 400.000 man. Ook was het onjuist, dat het Duitsche leger zou worden verdubbeld. Engeland was voorstander van invoering van den militieplicht met. een oefentijd van S maanden. Op het verwijt, dat het Engelsche plan geen cijfers voor het En gelsche leger bevatte, antwoordde Eden, dat niemand zich om de sterkte van het Engel sche leger, dat slechts was berekend op dc overzeedienst, behoefde to bekommeren. Een andere reden, waarom Engeland niet veel aan de ontwapeningsconferentie kon bijdra gen, was, dat Engeland reeds in hooge mate had ontwapend. Drie eischen werden van de ontwape ningsconferentie verlangd: ontwapening op groote schaal in de geheele wereld; een be- langcrijke stap voorwaarts ten aanzien van d. gelijkgerechtigdheid en een juiste en ver standige regeling voor den duur van 5 jaar. Europa kan thans dc grootste mate van vei ligheid bereiken door een overeenkomst te dnderteekenen, waardoor de bewapenings wedstrijd zal worden beëindigd. Do Engelsche premier van Fransche zijde gekritiseerd. P a r ij s 2 i Maart. (V. D.) Dc rede. die Macdonald gisteren in het Engelsche lager huis heeft gehouden, is in Frankrijk niet gunstig ontvangen. Dc Echo de Paris schrijft, dat Macdonald op voldoende duidelijke wijze te kennen heeft gegeven, dat hij met het plan van Mussolini accoord gaat. Deze onbedachtzame woorden van Mac donald zijn onvergeeflijk, want zij kunnen de dictatuur van Hitler en Mussolini slechts aansporen tot gewelddaden. Ook do Petit Parisien meent, dat uit de lagerhuis-zitting blijkt, dat de Engelsche re geering zich definitief heeft aangesloten bij de politiek tot herziening der verdragen. De Engelsche pers becriti- seert Mac Donald's rede. Macdonald's rede in het Lagerhuis over dc internationale politiek is door de En gelsche pers vrij gereserveerd ontvangen. Terwijl de rechts-conscrvatieve Morning Post Macdonald verwijt, dat de geheele Odysée naar Rome en Parijs wederom heeft geleid tot niets dan vrome verklarin gen en wcnschen, doch niet lot tastbare resultaten, eischt de Times een verklaring, tot hoever men bij dc toepassing van arti kel 19, het bekende revisie-artikel van het Volkenbondspact, denkt te gaan. Onder het opschrift „Frankrijk denkt er niet aan zijn vrienden te verlaten" publi ceert de m nauwe relatie met ministerpre sident Daladicr slaande République een artikel, waarin verklaard wordt, dat de staten der Kleine Entente en Polen zich niet over de onderhandelingen der grooto mogendheden ongerust behoeven te maken. Do huidige gedachtcnwisseling tusschen Engeland, Frankrijk en Italië is geen strijdmiddel tegen de mogendheden flor Kleine Entente. Wanneer iemand bijge dachten in dezen zin zou hebben, zou het tijd zijn deze thans bekend te maken. Het zou dan duidelijk zijn, dat men een ver keerden weg had betreden en dat men den juisten weg moest gaan. Frankrijk zou zijn vrienden niet verraden. De tweeslachtig heid van de Duitsche rijkskanselarij na Bicmarck kwamen Duitschland op het ver lies van het Russische bondgenootschap en vervolgens op liet uitbreken van den oor log te staan gekomen. Do Kleine Entente cn Polen zijn bondgenooten van Frankrijk. Frankrijk zou zich verheugen, wanneer het nog meer bondgenooten had, dcch dit zou nooit mogen geschieden door een offer van de oudste bondgenooten. REEëN. Het mooie lentezonnetje had me naar bui ten gelokt en al was de wind ook nog erg frisch, ik kon me niet weerhouden om de fiets te bestijgen en eens Treekwaarts te tij gen. Zou de zwarte specht al weer tromme len? En zoo niet, wat zou ik daji van de voorjaarsverschijnselen zien? Want dat je iets zult zien, staat wel altijd vast: nooit bladert men tevergeefs in het boek der na tuur. En zoo lag ik dan.in de luwte van een hoogen wal in de laan met den trommel van den zwarten timmerman, Maar die bleef uit. Geen taal of teeken van gezien. Vlak bij me streek een wijfjescitroentje neer. Zou die bezoek verwachten? Ook al mis; de gele mannetjes deden net of ze er niet was. Maar wat is dat? Daar steekt vlak bij me een ree over, een hinde. Een oogenblik dacht ik, dat ze zou blijven slaan, maar ofschoon ze niet schrok, ze scheen me toch te merken en slapte door. Een leuke ontmoeting! Het was al jaren geleden, dat ik reeën gezien had. Zeker wel een jaar of zes. Wel had ik vaak de sporen opgemerkt in het zand, dus wist ik dat ze er nog waren, maar de dieren zelf hielden zich voor me verborgen. Blij ge stemd stapte ik weer op mijn rijwiel. Even voorbij het huis der familie De Beaufort, ging ik een laantje in, waardoor men komt op een alleraardigst paadje, waarlangs de Woudenbergsche straatweg is te bereiken. Ik was er nog niet ver op gevorderd of v/at is dat? Ja waarlijk, alweer een ree, nu een bok. Het dier staat rustig te grazen in een roggeveld, zeker wel niet ten pleiziere van den eigenaar. In minder dan geen tijd was ik voorzichtig afgestapt en had ik mijn fiets op den grond gelegd, onzichtbaar voor den reebok, daar een dikke beuk me nel verborg. Door mijn kijker nam ik waar, dat hij een ruige vacht had. De takken van het gewei waren nog maar weinig ontwikkeld en nog met de huid bedekt. Telkens keek het dier even on, vooral naar de nabijgelegen boerderij. Wist het, dat daarvan gevaar kon dreigen? Om mij bekommerde het zich niet, noch om den boerenhond, die naar me blafte. Maar daar zag dc boer hem. Die klopte in de handen en met vlugge sprongetjes verwijder de het dier zich. Even poogde ik het nog .te volgen, maar door het hakhout fietsen gaal niei. Ik was echter al lang tevreden. Twee maal een ree zien op eone wandeling, dat overkomt je niet- iederen dag. A. JOMAN. Dc hervorming van het be slui r in Britsch-Indië. Waarborging) van den En gelschen invloed. In den zomer van 1930 verscheen het be roemde rappört-Siraon inzake Indie, dat den grondslag vormde voor dc hervormin gen van liet Indische bestuur. Sindsdien is te Londen de ronde-tafelconferentie gehou den en zelfs verscheen in verhand hiermee mahatma Gandhi in de Engelsche hoofd stad. De conferentie eindigde echter met een mislukking en een nieuw tijdvak trad in, gedurende hetwelk de Indiërs zich ver zetten tegen het Engelsche regime. Dit leidde tot de arrestatie van Gandhi, die zich nog 6tceds in gevangenschap bevindt. In Engeland zelf heeft de Labourregccring, onder welker auspiciën de round table- conference begon, plaats gemaakt voor een conservatief bewind; de mislukking der pogingen, om de tegenstellingen tusschen Engeland en Indië en die tusschen de be volkingsgroepen in Indië zelf uit den weg te ruimen, heeft geleid tot versterking van den vleugel dergenen, die afwijzend staan tegenover uitbreiding van liet Indische zelfbestuur. Zoo zijn sinds 1930 de hervor mingskansen er niet beter op geworden. Integendeel: de spanningen zoowel in En geland als Indic zijn toegenomen en de ra dicale elementen hebben terrein gewonnen. l)e rechtschc opposiitic, al staan aan liet hoofd daarvan menschen als Churchill cn Page-Croft. gaat niet eenvoudig uit van de overweging, dat Engeland van zijn rechten en voordeden in Indië uit zelfzuchtige mo tieven niet mag afzien; vele tegenstanders der Indische hervormingen zijn er oprecht van overtuigd, dal. de weg, die reeds met dc Monlagu-Chelmsford-hervormingen werd betreden en die Indië geleidelijk de zelf standige positie van een dominion op par lementairen grondslag zou hebben bezorgd, niet beantwoordde aan de werkelijke be hoeften van het land, dat in het belang der talrijke minderheden in Indië, die zich zelf niet, kunnen beschermen, dc sterke en onpartijdige hand van Engeland noodig is en dat bijgevolg het Engelsche regime in verband met de verantwoordelijkheid, die Engeland voor Indie draagt, gehandhaafd moet worden. Dc Londcnschc berichtgever van de Frankfurter Zeitung maakt intusschen de opmerking, dat men op den weg, dien men nu eenmaal heeft ingeslagen, niet zoo ge makkelijk terug kan koeren. Do conscrva tieve regeering heeft nu op dc basis van het Simon-verslag en de onvolkomen re sultaten der round table-conference haar definitieve voorstellen inzake do hervor ming van het Indische bestuur in den vorm van een witboek aan het Engelsche parlement voorgelegd. De hervormingen gaan niet zoo ver op den weg naar den dominionstatus, als misschien onder een Labourregeering liet geval zou zijn ge weest, maar ook nu nog betcekent het nieuwe regime, dal aan de hand wordt ge daan, een zeer belangrijke reorganisatie en het overdragen van zeer gewichtige bc stuursvolmachten aan de Indiërs. Dc basis wordt, overeenkomstig het rapport-Simon, gevormd door een bondsstaat, waardoor de onafhankelijke Indische vorstendom men, die tot dusver slechts door bondge nootschappelijke verdragen met Engeland waren verbonden, w orden opgenomen in dc Indische federatie door dezen maatregel wordt overigens automatisch dc Engelsche invloed bevestigd, daar de vorstendommen voor het mcercndccl vijandig 6taan tegen over de congres- en verwante bewegingen. De bondsstaat zal in 't leven worden ge roepen, zoodra de helft der Indische staten (berekend naar het bevolkingscijfer) haar bereidwilligheid heeft te konnen gegeven om tot den bondsstaat toe te treden en zoo dra verder een centrale bank, die het geld wezen voor het geheele subcontinent con troleert, baar werkzaamheden met gunsti ge resultaten is begonnen. Aan het binnen- landsch bestuur der onafhankelijke 6tatcn wordt natuurlijk niet getornd; bij Britsch Indië vindt nochtans een verschuiving plaats van het zwaartepunt der centrale bevvindvoering naar de provincies In dc provincies, uit welker parlementen de benoemde leden verdwijnen, zijn de mi nisters volkomen verantwoordelijk aan het parlement, dat gekozen is op den grond slag van den „communal award" (reservee ring van zetels voor minderheden). Wat het centrale bewind betreft, blijven den vicekoning de departementen voor ver dediging, buitenlandsche zaken en religi- eusc aangelegenheden voorbehouden; zij worden beheerd door drie ministers, die niet verantwoordelijk zijn aan hot parle ment, maar aan den gouverneur-generaal. ■M-en ziet dus, dat het oude systeem ge deeltelijk wordt bestendigd en liet Indische zelfbestuur geenszins volkomen zal zijn. De Engelschen hebben echter nog voor ver dere „safeguards" gezorgd. De gouverneurs en de gouverneur-generaal dragen nóg een „bizondcrc verantwoordelijkheid" voor de handhaving der binnenlandsche rust, de waarborging van financiecle stabiliteit, de bescherming van do wettige belangen der minderheden, beveiliging der Indische sta ten cn verhindering van discriminaties op economisch gebied. Deze „bizondere ver antwoordelijkheden" zullen het centrale bewind, dat van Engeland uit wordt ge leid, vermoedelijk in staat 6tellen in geval van nood op de terreinen, die eigenlijk zijn overgelaten aan het parlementaire zelfbe stuur, zijn invloed te doen gelden. Uit het bovenstaande kan worden opge maakt, dat in de bestuurstechniek belang rijke wijzigingen zullen worden gebracht, maar do overdracht der regccringsmacht aan de Indiërs wordt beperkt door ettelijke bepalingen, waardoor het de koloniale re geering althans juridisch mogelijk is het heft in handen te houden; hierbij komen nog het opnemen der Indische vorstendom men in 't kader van den bondsstaat cn de bizondere aard van het kiesrecht. Dc regeringsvoorstellen zullen eerst aan het parlement worden voorgelegd; nadat dit zijn meening le kennen heeft gegeven over de groote lijnen, zal een comité uit bei de huizen cn alle partijen dc voorstellen tot in détails onderzoeken, waarbij het re kening zal houden met het standpunt, dat Indie zelf inneemt ten aanzien van dc voorstellen; het comité kan naar eigen goeddunken veranderingen aanbrengen, voor zoover de hoofddenkbeelden, die aan de voorstellen ten grondslag liggen, hierbij niet in het gedrang raken. Pas wanneer het commissierapport is opgesteld, zal do re geering de nieu w-geredigeerde „bill" bij het parlement indienen. Er kunnen dus nog heel wat maandjes verstrijken, voordat de hervorming der constitutie haar beslag heeft gekregen. THAELMAN IN ONGENADE. R e v a 1, 24 Maart. (V.D.) Naar uit Mos kou wordt gemeld, is de Duitsche commu nist Thaelman bij besluit van de Komin tern van zijn functie ontheven. Dc oorzaak \an dit ontslag zou zijn een „onjuist optre den". BISCONTOVERLAGING IN OOSTENRIJK. Weehen, 23 Maart (V.D.) De algemec- ne raad van dc Oostenrijksche Nationale Bank heeft Donderdag besloten het discon to te verlagen van zes tot vijf procent. Sinds 23 Augustus 1932 was cr geen wij ziging in de discontorente geweest. BUITENLAND. Macdonald's reis naar Rome. (Eerste Blad, pag. 1.) Amerika en de Jodenvervolgingen in Duitschland. Een transatlantisch ge sprek. (Derde Blad, pag. 1). BINNENLAND. Zitting der Eerste Kamer. (Tweede Blad, pag. 1). Bijzondere steun aan den landbouw. (Tweede Blad, pag. 2). De lóoncn bij de K.L.M. (Tweede Blad, pag. 2.) STADSNIEUWS. Nieuwe bepalingen betreffende het maken vun verkiezingspropaganda. (Eerste Blad, pag. 2.) Vertooning van dc film „Tropisch Toe risme" voor „Oost en West." (Eerste Blad, pag. 2.) Zondag hebben dienst dc doktoren Baten burg, Kamerling en Kolk. Zondag en de geheele wcok 's nachts heeft dienst de apotheek van de firma Haan. Medegedeeld door het K.X.M.I. te de Bilt. Hoogste bar.-stand 77S.9 te Danzig. Laagste bar.-stand747.2 to Vardö. Verwachting: Zwakke tot matige O. tot Z.O. wind, hel der tot licht bewolkt, droog weer, iets zach ter overdag. De hoogo drukking verplaatste haar cen trum langzaam O. vvaarts, maar handhaaft zich in onze omgeving en na do uitbreiding van de depressie in het N. die de vorst in Scandinavië vrijwel heeft verdreven volgt daar weer drukstijging. Op IJsland blijft de barometer nog dalen. Het vaste land lieeft bijna overal onbewolkt weer met plaatselijk lichte ochtendvorst. Ook in Engeland en Z. Scandinavië is het zonnig weer, zoodat Sarna na 12 graden vorst, des middags S graden dooi meldde. In Noord Scandinavië waaien krachtige W. winden cn valt regen. Ierland heeft zware bewolkte lucht. Op IJsland waait het in het Z.W. stormachtig uit Z.O. De vooruitzichten blijven voor de beide volgende dagen gunstig. LANGESTRAAT 49-51 TELEFOON 190 Onderjurken met ronde hals. Til met zijde f 2.25. Bijpassende directoire f 1.25. Varker.smarkt 5 Tel. 1209 Vakkundige reparaties. TREIN VAN TALUD GESTORT. 3 dooden en 2 zwaar gewonden. Madrid, 24* Maart. (V.D.) Bij Avila zijn twintig wagens v.an een goederentrein los geraakt, gederailleerd en van een 40 Meter liepc talud gestort. Drie man van het treinpersoneel werden gedood, twee ande ren ernstig gewond. Het traject moest eeni ge dagen worden afgesloten. DAMES-MODE 1 IK ARNH EMSCH EIVEG 26

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 1