rAMERSFOORTSCH DAGBLAD Zaterdag 25 Maart 1933 31e Jaargang No. 229 TWEEDE BLAD HET BEDRIJF DER P.T.T. UIT DE STAATSCOURANT LEGERHEMDEN IN KLOOSTERS GEMAAKT Ook voor Huishoudelijke artikelen. NIEUW PARIJS Langestraat 35 Lijstenmakerij en Kunsthandel HET adres voor cadeaux. JEANETTE MACD0NALD TE ROTTERDAM DES LIEDJESZANGERS ERFENIS Og roods EERSTE KAMER De Minister brengt hulde aan de leiding Voortgezet wordt de behandeling der P. T. T.-begrooting 1933. De heer v. d. Hoeve n betoogt, dat de twistappel der politiek niet door den aether in de huiskamer moet worden gebracht. De heer IJsselmuiden komt op tegen overbodige voortzetting van kapitaal-uitga ven bij den P.T.T.-dienst. Men bezuinige niet te sterk op de binnenlandsche postbe stellingen. Spreker wenscht verbetering in de dienstvoorwaarderi van het personeel. De heer Van Citters wil eveneens de politiek uit den aether doen weren door een algemeen verbod met uitzonderingen ter be oordeeling van de radio-contróle-commis- sie. De heer D e Z e e u w acht de voorgenomen naasting der telefoonnetten van Amster dam, Rotterdam en Den Haag technisch niet noodig. Spreker betoogt, dat het Neder- landsche volk politieke voorlichting wil, ook door de radio. Wat politiek is en wat niet, valt niet uit te maken. De loonvraagstukken, het militai risme en dergelijke zijn in dezen tijd niet te behandelen buiten dc politiek om. Spr. oefent critiek op do wijze waarop de censuur wordt toegepast alsook op de actie van de A.V.R.O. i.z. den zendtijd. De heer Sm e enge (lib.) brengt enkele klachten over posttoestanden buiten de groote steden tot uiting. De heer Fock (lib.) bepleit uitvoering van. een luchtpostdienst door kleine vlieg tuigen volgens het plan-Asjes. Dc heer Steger (R.K.j bepleit vrijheid ten opzichte van de radio. Minister Reymer brengt hulde aan de leiding van het Staatsbedrijf der P.T.T. Het is onwaar dat het personeel er zoo ongunstiger aan toe is als andere over heidspersoneel. Bovendien moet er rekening worden gehouden met de belangen van het publiek. Inzake het plan-Asjes wacht spr rapport van de K.L.M. in; voor den lucht postdienst op Indië moeten we offers over hebben: die is een primair belang. T.a.v. de radio is,spr. niet, van standpunt veranderd. Het advies van den radioraad inzake politiek uit den aether heeft spr. be reikt; te zijner tijd zal het aan Eerste zoo wel.als aan Tweede Kamer worden overge legd. De Postbegrooting wordt z.b.st. aangeno men. De vergadering wordt verdaagd tot a.s Dinsdacr. Benoemd met ingang van 15 April tot burgemeester van Markelo mr. A. P. Kort hals Altes met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Oos- ferbcsselen. Benoemd tol reserve-majoor bij het 6e re giment veldartillerie dp eervol ontslagen majoor M. W. de Wit van den staf der le Artilleriebrigade. Benoemd tot reserve-eerste-luitenant bij zijn tegenwoordig korps de reserve-tweede luitenant W. L. P. M. Raijmakcrs van het 9e regiment infanterie. Benoemd tot reserve-paardenarts der eerste klasse die der tweede klasse C. Een hoorn. Benoemd tot reserve-officier van gezond heid der tweede klasse bij dc landmacht de lieer P. W. C. Lans, arts. Bij K.B. is aan den reserve-officier van gezondheid der tweede klasse W. K. Dicko een eervol ontslag verleend uit den mili tairen dienst. Bij K.B. is met ingang van 1 Mei 1933 aan den administrateur bij liet hoofdbestuur der P.T.T. H. J. Claasen op zijn verziek eervol ontslag als zoodanig verleend, met dankbetuiging voor de door hem aan den Lande bewezen dienstén. Bij K.B. is toegekend de De Ruyterme- daille in brons aan P. M. do Baar, matroos,' M. van Teijlingen, lichtmatroos en A. Wij- gerse, tremmcr, allen in dienst van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst te Rot terdam. Bij beschikking van den minister van Waterstaat is aan ir. A. G. von Baumhauer eervol ontslag verleend als plaatsvervan gend lid van de permanente commissie, als bedoeld in artikel 151 der Regeling Toezicht Luchtvaart (Staatsblad no. 454 van 1J2S) voor het onderzoeken van ongevallen met burgerlijke luchtvaartuigen, en in zijn plaats benoemd dr. ir. IT. J. van der Maas. Benoemd tot adjunct-commies in vasten dienst bij het Departement van Justitie H N. dc Bruyn en R. Beerta, beiden thans tij delijk; op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen majoor M. W. do Wit van staf lc Ai'tilleriebrigade; bepaald is dat II.Ms. flottieljevaartuig „Johan Maurits van Nassaubestemd voor den dienst in West-Indië, op 6 April te Vlissingen in dienst zal worden gesteld en is met dien datum het bevel over genoemd schip lijdelijk opgedragen aan kapitein-lui tenant ter zee TT. J. van der Stad. Minister Deckers zegt toe er een einde aan te maken Mejuffrouw Dc Jong had den minister van landsverdediging de volgende vragen ge steld lo. Is liet waar, dat in September 1932 aan de N.V. tot Exploitatie van Bendien's Con fectiefabrieken, te Almelo door de Rcgcevmg een leverantie is gegund tot. het vervaardi gen van 40,000 „legerhemden" mede ter be vordering \an werkverruiming in het con fectiebedrijf 20. Is het den minister bekend, dat Tczc hemden óf althans ccn deel daarvan nu worden gemaakt in het klooster ..De Goede Herdér" (gemeente Almelo)'? 3o. Indien het onder 1 en 2 genoemde waar mocht blijken te zijn, is dc Minister dan bereid maatregelen te nemen, die er toe kunnen leiden, dat liet maken dezer hem den niet zal geschieden in bet klooster, zoo dat aan het oorspronkelijk gestelde doel der werkverruiming ten volle zal kunnen v\ or den voldaan? De heer Deckers heeft daarop het volgen de geantwoord Ad 1. Hef gestelde in deze vraag is juist, niet dien verstande, dat de gunning in De cember 1932 beeft plaats gevonden. Ad 2. Deze vraag ordt bevestigend bc antwoord. Ad 3. Aangezien de leverantie aan de bedoelde firma werd gegund mede op grond van ontvangen mededeelingen, dat de ga rens zouden worden gesponnen in Neder- landsche spinnerijen en de hemden in de fabrieken van de aannccmster geheel loor Nedcrlandsch personeel zouden worden ge fabriceerd, znij maatregelen genomen, dat de verdere vervaardiging der hemden in dc fabrieken van de aannccmster znl gescoie- den. Htm Arnh. weg 32 Tel. 1069 STEEDS IETS APARTS TEGEN BILLIJKE PRIJZEN, GESLOTEN TIJD VOOR VISCHSOORTEN EN VISCHTUIGEN. Ingang op 22 April. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal de gesloten tijd voor barbeel, blank voorn, brasen, karper, kolblei, meun, ruisch voorn, serpcling, 6neep, snoekbaars, winde en zeelt dit jaar ingaan op 22 April in plaats van 1 April, en zal tot en met 21 April in dc rivieren ook gevischt mogen worden met do vischtuigen, bedoeld In ar tikel 7, lid 1, van het Riviervisscherijregie- ment en in de Zuid-ITollandsche stroomen ook met de visch tuigen, bedoeld in artikel 7, lid 1, letter d, van het Zuid-HollandschP stroomenvisscherijreglement, met uitzonde ring van den kuil. KORT BEZOEK AAN SURINAME. Mot de K.N.S.M. In een rondreis van slechts 33 da gen. Amsterdam, 24 Maart. Wij verne- jucn, dat de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij in de vacantie- zomermaanden Juli en Augustus tegen zeer billijken prijs gelegenheid geeft, een kort bezoek aan onze kolonie Suriname te brengen in een rondreis van slechts 33 da gen. Weliswaar is het verblijf in Surina me slechts beperkt tot twee dagen, echter zal dc combinatie van een aangename zee reis en het genoegen van een vluchtige, ken nismaking met onze kolonie een groote attractie voor vele onzer landgenooten zijn. HERTHA THIELE TE AMSTERDAM. Amsterdam, 24 Maart. Heden om 11.15 uur arriveerde aan het Centraal Station uit Rotterdam de bekende Duitscbe filmactrlcc Hertha Th iele. Verschillende vooraanstaande personen uit do Amsterdamsche theaterwereld waren op het perron ter begroeting aanwezig, w.o. dc directie van bet Royal Concern, die bloemen aanbood. Buiten wachtte een enthousiaste menigte de actrice op. Per auto begaf zij zich naar het Carlton hotel. Zij kan tevreden zijn over de ontvangst der Maas- stadsbewoners Rotterdam, 24 Maart. Rotterdam heeft heden Jeanette MacDonald een ont vangst bereid, een vorstin waardig. Tegen half twee, het uur van aankomst te Rot terdam, had zich op bet Stationsplein een groote menigte verzameld, waaronder een sterke politiemacht do orde handhaafde. Pcrronkaartjes werden in deze omstandig heden niet afgegeven, doch velen kennen het middeltje om toch op de perrons tc komen: men koopt eenvoudig een kaartje naar Schiedam en ten koste van enkele centen meer, wordt men tot het heiligdom toegelaten. Het was ook op het perron zecr^ druk en een hoera'tje steeg op, toen Jeanet-j te met haar beroemden glimlach uit de cou pe van den Pullmantrein stapte. Leden van de directie van Tuschinski en de manager van het Grand Theatre waren aanwezig om haar te verwelkomen. Met een bos heerlijk roode Hardley's, die fel contrasteerden met haar bontmantel van Petit gris, hebben de fotografen baar conterfeitscl op de gevoe lige plaats vastgelegd. Na afloop van deze ceremonie spoedde men zich naar den uit gang. Nauwelijks had Jeanette het station verlaten, of men bracht haar een warme ovatie, die zij minzaam glimlachend en vriendelijk met de hand wuivende in ont vangst nam. Voorafgegaan door een luid sprekerwagen, waarin Jcannette MacDo- nald's stem in tal van filmschlagers ten ge- hoore gebracht werd en door een auto, waarin de operateur van Tuschinsky een plaats gevonden had, vced de open auto, waarin 't markante figuurtje der filmster zichtbaar was, zich met moeite een weg ba nend tusschen het samengestroomde publiek dat niet moe werd de heldin van het witte doek luide toe te juichen. Het lieve hand gebaar en de bctooverende glimlach waren ook nu de bclooning voor zooveel enthou siasme. Dc tocht naar het hotel Wcimar werd slechts stapvoets afgelegd. Tegelijkertijd met de auto's had het publiek zich in be weging gezet en den geheelen weg langs heeft het met de auto's meegeloopen. Steeds groeide de menigte aan, zoodat de politie ruiters, de motoragenten en de agenten te voet de grootste moeite hadclen eenige orde in dezen verkeerschaos te brengen. Voor het hotel Weimar had zich ook veel publiek verzameld, dat in groot ongeduld de komst van Jeanette MacDonald afwacht te. De politie had een gedeelte van de Spaanschc kade afgezet, zoodat het uitstij gen vlot in zijn werk kon gaan. Ook hier vele toejuichingen. Spoedig echter hadden de hoteldeuren de filmster opgenomen, waarop het publiek zich weer verspreidde, dankbaar dat het zijn geliefde filmheldin thans in levende lijve hadden kunnen aan schouwen. Jeanette MacDonald kan over de ont vangst, dio Rotterdam haar bereid heeft, tevreden zijn. en was toen aanvankelijk op vrije voeten gesteld, maar later weer gearresteerd, toen de biljetten ontdekt waren. Twee marineschepelingen uit Den Helder verklaarden, verspreiding in genoemde plaats te hebben opgemerkt en zelf zoo'n pamflet te hebben ontvangen, waarop zij do politie waarschuwden. De eiscb luidde voor beiden drie maan^ den gevangenisstraf. Dc politierechter veroordeelde beide ver dachten tot drie maanden gevangenisstraf en weigerde de voor L. B. gevraagde invrij- heidsstelling. Een derde verdachte, P. van E. uit Den Helder, thans eveneens gedetineerd, had de hem ter verspreiding gegeven biljetten ge lijktijdig weggeworpen en verklaarde thans van zijn revolutionnaire ideeën terug g-»ko- raen te zijn. Hij had spijt er mee te zijn be gonnen. Eisch 1 maand, met 1 maand af trek. Vonnis conform den eisch. OPRU)ENDE LECTUUR. In verband met de muiterij op de Zeven Provinciën. Voor den politierechter te Alkmaar neb ben terecht gestaan R. D. uit Schagerhrug en L. B. uit Wieringen, dienstweigeraars en anti-militaristen, thans vertoevende in het huis van bewaring te Alkmaar, terzake %cr spreiding vai strooibiljetten met opruiei'ten inhoud (aansporing tot diefstal, vernieling, huisvredebreuk en opstand tegen het gezag), zulks in verband met het avontuur van de Zeven Provinciën. Verdachten ontkenden. Wel hadden zij dergelijke biljetten in hun bezit gehad, maar zij hadden ze niet uitgereikt. Verdachte B. had na zijn arrestatie de in zijn bezit zijnde biljetten verstop in de krib in de poliiecel Getuigen nog steeds zoek Amsterdam, 24 Maart. Een liedjes zanger had op zekeren dag 15.000 geërfd. Hij maakte hiermee goede sier en toog naar bet Rembrandtplein en omstreken. Dc man, die getrouwd was, bleef een week „onder water" en.toen was het geld op. Hij beweerde aan een onbekende vrouw 2000.— in bewaring te hebben ge geven, doch toen hij zijn „deposito" kwam opvorderen, beweerde zij geen cent van hem te hebben ontvangen. De rechtbank veroordeelde haar wegens verduistering tot één jaar gevangenisstraf. Op 5 Januari werd de zaak in hooger beroep behandeld voor het Hof. Do vrouw handhaafde baar ontkentenis. Een chauf feur verklaarde toen met zijn auto, kort na het gebeurde, een vriend van de vrouw* waarmee zij samenwoonde, naar Purme- rend later naar Nijmegen te hebben gere den. Deze vriend van do verdachte zou over veel geld hebben beschikt, hoewel hij pas uit de gevangenis was ontslagen. Daar de hoofdgetuige niet aanwezig was, stelde het Hof de zaak uit tot 14 Februari j.b Op dezen datum verschenen deze getui gen weer niet. Het Hof kreeg den indruk dat hier „bewerking van getuigen" in het epel was en gelastte in verband hiermede Te vangenhouding van de verdachte. Op 14 Maart werd de zaak weer behandeld en wéér verschenen de getuigen niet- De verdediger Mr. Driebeek verzocht do invrijheidstelling van de vrouw, doch het Hof weigerde dit verzoek en stelde de zaak uit tot vandaag. De procureur-generaal stelde door radio- omroep en het zenden van rechercheurs al les in het werk om de bewuste getuigen te vinden, doch zonder resultaat. Ook vanochtend waren zij niet versche nen. Na raadkamer deelde de president van het Hof mede, dat de zaak voor onbepaal- den tijd werd uitgesteld, terwijl er geen ter men werden gevonden om verdachte lan ger in voorarrest te houden, zoodat zij on middellijk in vrijheid werd gesteld. DOOR EEN TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is mej S. te Vorden door den stoomtram uit Vorden nabij de buiten plaats Hoekendaal overreden. Zij was on middellijk dood. GENERAAL SNIJDERS VOOR DE MTCROFOON. Woensdag 29 Maart zal generaal C. J. Snij ders, eere-voorzitter van het Verbond voor Nationaal Herstel, van 7.30 uur tot 7.45 uur een verkiezingsrede uitspreken voor den radio-zender te Hilversum op een golflengte van 1875 M. In Üe luifel zit het niet, wel in 't geen gij daaronder ziet. Geautoriseerde vertaling naar 't Engclsch van Molly Thynno, /oor A. W. v. E.—v. R. 48 Hij hield hem liet glas voor en na een oogenblik aarzelen nam Kean het aan en dronk hij gulzig. „Daar had ik behoefte aan," zei hij. Als eenig antwoord zette Fayre zwijgend de schaal met sandwiches voor hem neer. Daarna bleef hij rustig naar de dansende vlammen kijken, terwijl Kean zich dwong wat te eten. De zelfbeheersching, die hij altijd had beoefend, kwam hem nu goed te pas, en de schaal was half leeg, voor hij in zijn stoel terugleunde en naar zijn ciga- i'cttonkoker zocht. „liet spijt mij, Halter", zei hij met een zweem van een glimlach, maar meer kan ik niet doen." Fayre glimlachte terug. „Het gaat nogal," antwoordde hij. „Voel je je beter?" Kean knikte. „Ik was mijzelf eeu oogenblik geen meester meer, dat is alles. Die verwensch- te dokters hadden vanmiddag zooveel tijd noodig en daarna kon ik niets uit hen krij gen. Zij konden lïgt waarschijnlijk niet hel pen, die arme kerels, maar mij leek het een menschenleeftijd. Aardig van je te komen, ITatter!" „Ik kwam hier, omdat ik de onzeker heid zelf niet langer kon verdragen. Ik hen er nu blij om!" „Ik ook. Ik zal je vertellen, wat ik zelf weet. Als zij den nacht doorkomt, denken zij, dat ze er bovenop komt, en zij is nu niet zwakker dan zij vanmorgen was. Dat is al les, waaraan ik mij kan vastklampen. Als er ccnige verandering komt, zal de ver pleegster mij waarschuwen, anders mag niemand bij haar toegelaten worden. Over een uur komt dc dokter terug." „Dank je,zei Fayre. „Ik ben blij, dat ik het weet. Het ziet er niet zoo slecht uit als ik vreesde. Als zooveel menschen met een zwak lichaam» heeft Sybil een groote mate van geestkracht, en daar vertrouw ik op. En jij geeft haar een prikkel tot leven, oude jongen," besloot hij vriendelijk. Kean keek hem een oogenblik zwijgend aan, en toen sprak hij, met een eigenaar- digen, norsclien klank in zijn stem, waar door Fayre zich verwonderd afvroeg, of hij niet altijd had geweten, welk een klein deel van haar hart. Sybil hem had geschon ken, toen zij liera huwde: „Ik heb mijn best gedaan." I-Iet bleef even stil. Toen stond Kean op en stak de handen in rle zakken met het hem eigen, karakteristiek gebaar. „Ik kan het niet uithouden," viel hij plot seling uit „Ik moet iets doen, anders neemt mijn verbeelding mij te pakken. Wat hebben jij en Grey gedaan? „Feitelijk kwam ik hier vandaag op Grey's verzoek. Hij wou je raad graag in winnen, en vroeg, of ik een afspraak met jc zou kunnen maken. Natuurlijk is claar nu geen sprake van." Op het oogenblik tenminste niet. Maar er bestaat geen reden, waarom je mij niet op de hoogte zoudt hebben. Ik grijp alles, wat mijn geest kan bezig houden, dankbaar aan." Fayre besefte, dat hij uit louter zelfbe houd gedreven werd en hielp hem, door hem zonder meer een relaas tc geven van alles, wat er de laatste dagen was voor gevallen. Kean luisterde oplettend toe. Nu en dan viel hij Fayre in de rede, om een scherpe vraag te stellen, verder hoorde hij hern zwijgend aan. Toen zijn verhaal uit was, overhandigde Fayre hem den kleinen rooden dop, dien de landlooper hem gege ven had. „Dien kun je bij liet andere bewijsstuk doen," zei hij. „Wij weten nu in ieder ge val, dat hij vóór en niet na den moord ver loren werd." Kean legde hem in de la van zijn schrijf tafel en deed die op slot. „Het zou interessant zijn, te weten, wat die Gregg werkelijk van mrs. Draycott's verleden weet," zei hij langzaam. „Wat hij er ook van weet, hij is vast van plan er zich niet over uit tc laten." Kean wipte in gedachten op zijn hakken op en neer. Fayre keek verbaasd naar hom. Een half uur geleden was hij een gebroken rnan geweest. Niet alleen had hij zich zui ver door zijn wilskracht weten tc beheer- sclien, maar nu gaf hij zich zonder eenige moeite zoo geheel aan de zaak, die zij be spraken, dat liet bijna bovenmenschelijk leek. „We moeten dien Gregg le pakken zien te krijgen," zei bij eindelijk. „De manier, waarop hij jou behandelde, was niets dan een uiting van zijn slecht, humeur. Als hij onschuldig is, moet hij le overtuigen zijn van liet dwaze van zijn handelwijze. Is hij schuldig, dan is het eenige, wat wij kun nen doen, de zaak in handen van dc politie te geven. Mijn indruk is, dat hij iemand tracht te beschermen. Miss Allen zei, dat Baxter, mrs. Draycott's eerste man, dood was. Zij beweerde zelfs, dat hij, volgens haar oordeel, de eenige was uit het verleden van haar. zuster, die in staat zou zijn ge weest haar te vermoorden. Is het nu wel zeker, dat die man werkelijk dood is?" „Gregg vertelde mij, dat hij in zijn armen gestorven was. Wij hebben dat niet verder onderzocht, als je dat bedoelt." „Een zoodanige verklaring, van Gregg afkomstig, heeft voor ons geen waarde. Laat Grey liet. maar eens onderzoeken!" „Een goed idee!" riep Fayre uit Het ver wondert me, dat we daar nooit over ge dacht hebben! Baxter was Gregg's vriend, r-n tenville van hem haatte Gregg mrs. Draycott. Hij zou hem zeker beschermen, als dat noodig was. En Baxter was een dronkaard en daardoor half krankzinnig, als de verhalen juist zijn. Er kan wel iets van aan zijn!" Kean maakte een ongeduldig gebaar. „Ga er niet zoo diep op in, Hatter! Waar schijnlijk is de man dood en begraven. En toch is het de moeite waard dat vast te stel len. Luister eens, Hatter, houd Grey van Gregg weg. We moeten den boel niet in de war brengen, en als Grey onhandig is, zal hij meer kwaad dan goed doen. Zeg hem, dat ik mij wel met den dokter zal bezig houden, dat wil zeggen Hij brak af en de lijnen in zijn gezicht werden schei'per. Fayre begreep, dat zijn geest \veer in de rustige, half donkere ka mer verwijlde, en dat hij de woorden: „als alles goed gaat" op de lippen had gehad. maar bevreesd was geweest ze te uiten. „Ik zal er voor zorgen, oude jongen," viel hij haastig in, „en ik zal hem de Baxter theorie dadelijk voorleggen." Kean viel in een stoel neer en sloot de oogen. Hij zag er doodelijk vermoeid uit en Fayre wachtte zich wel hem te storen. Een poosje zaten zij zwijgend bij elkaar, toen onttrok Kean zich aan zijn overpein zingen. „Wat die kwestie met Page betreft," be gon hij nadenkend, „ik betwijfel het Er klonk iets in de hall, en in een oogen blik was hij overeind, alles vergetend, be halve zijn vrouw. Zij hoorden do voordeur dichtslaan, gevolgd door het geluid van ge dempte stemmen. „Het is de dokter. Wacht hier even, oude jongen, wil jc?" Kean sprak die woorden haastig over zijn schouder, terwijl.hij de kamer verliet en het volgend half uur gaf Fayre, alleen in de groote, half duistere bibliotheek gezeten, zich zonder schaamte over aan de neer slachtigheid, die hem reeds den geheelen dag had gekweld. Hij wachtte tot de dokter vertrokken was en Kean terug kwam met het bericht, dat zijn vrouw in ieder geval iets sterker was, en toen wandelde hij door de stille, ver lichte straten naar zijn club terug. (Wordt vervolgd;

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5