AMERSFOORTSCH DAGBLAD HSTLER MIDDENPUNT DER AANDACHT Zaterdag 25 Maart 1933 31e Jaargans No. 229 EEN GELEGALISEERDE DICTATUUR DE OPHEFFING VAN HET DRANKVERBOD NAZI-PERSCHEF SPREEKT MET AMERIKA De rijkskanselier heeft in zijn gematigde rede gesproken „als een groot volks tribuun" Het derde rük geboren Do Echo cIc Paris schrijft, dat Hitier thans een macht bezit, zooals geen regee ring sedert de stichting van het Duitschc rijk ooit heeft gehad. Het Journal merkt op, dat de rijksdag de nationale regeering officieel van dicta toriale volmachten heeft voorzien. Het blad noemt, gezien de vele uniformen in den rijksdag, dezen een militair parlement. Voor de eerste maal heeft Hitier een rede gehouden, die niet heelemaal uit vuur werk bestond. Verschillende officieele in stanties hadden aan de samenstelling er van medegewerkt en getracht den tekst, speciaal wat het economische en het bui tenlandscb-politieke gedeelte betreft, te matigen. De Derlijnsche correspondent van het blad besluit zijn beschouwing met de opmerking, dat de tweede acte van het Duit sche drama geëindigd is, de grondwet en de republiek begraven en het derde rijk ge boren. Uitvoerig bespreekt een speciale corres pondent van de Petit Parisien den inhoud der regëeririgsverklaring. Hitler, die den rijksdag als een filiaal van het Bruine Huis beschouwt, heeft een gunstigen in druk willen maken. Ten aanzien van de buitcnlandsche politiek heeft hij een nauw keurige formuleering vermeden. Omtrent Hitlers opmerkingen over de verhouding tot Frankrijk schrijft het blad, dat hij daarmee waarschijnlijk concessies ten gun ste van Duitschland bedoelde, aangezien Hitler de betrekkingen van het rijk met de andere mogendheden op de basis van vol ledige gelijkgerechtigdheid wil stellen. Op het gebied der ontwapening heeft Hitier geheel verzuimd de Duitsche eischcn te formuleeren, terwijl hij den Volkenbond over het hoofd heeft gezien. Voor Italic heeft de rijkskanselier een zeer duidelijke buiging*-gemaakt. Klaarblijkelijk hoopt hp op een bondgenootschap met Italië. Resu- meerend concludeert de schrijver in - deJRe-. 1 it Parisien, dat de gisteren afgelegde ver klaring nog zeer ververwijderd was van wat de propagandist Hitier gedurende langen tijd heeft gecischt. De radicaal-socialistische Ere Nouvelle concludeert, dat de dictatuur gelegaliseerd is en alle belemmeringen uit den weg zijn geruimd. Do sociaal-democraten hebben door hun voorzitter Otto Wels slechts een platonisch protest laten hooren en zwij gend den rug gekromd onder het antwoord yan den rijkskanselier. De nationaal-democratische Kurjer Wars- zawska schrijft, dat het eerste optreden van Hitier als rijkskanselier in den rijksdag heeft getoond, dat Hitler als spreker niet slechts een agitator is. In zijn bescheiden bruine uniform heeft Hitier gesproken als een groot volkstribuun, die kans zag de massa, ja zelfs zijn tegenstanders, met zijn woord te doordringen. De rijksdagzitting van gisteren was een imposante daad van de reeds voltrokken eenheid van het volk, De Münchener Ncueste Nachrichten schrijft, over de rede van Hitier, dat deze rede een verklaring van een staatsman is geweest, die bij het geheele Duitsche volk sterken weerklank vindt. De strijd tegen het communisme, de nadruk die gelegd werd op de zedelijke waarde der christe lijke confessies, de krachtige accentucering van do Duitsche eischen van vrijheid en gerechtigheid, dat alles moet door eiken goeden Duitscher onderschreven worden. Na de opwindende dagen der Duitsche re volutie is ontspanning en rust ingetreden, waardoor eindelijk de weg wordt vrijge maakt naar een ware olksgemccnschap, waar zonder men zich het nieuwe Duitsch land niet kan voorstellen. HITLER. De Bcyerische Kurier voegt aan het be richt. dat de machtigingswet is aangeno men, toe, dat thans zoowel de verantwoor delijkheid van de regeering alsook van de partijen h toegenomen. Reeds spoedig zal blijken, boe goed het was om ondanks de grootste bezwaren, ook in de hinnenland- sche politiek aan den vrede de voorkeur te geven boven den strijd. Het curatorium voor de ver- deeliag van het salaris van rijkskanselier. Zooals reeds gemeld werd, heeft rijks kanselier Hitier besloten zijn maandsalaris als rijkskanselier ter beschikking te stel len van een curatorium, dat de beschikbare gelden moet verdeelen onder de nabestaan den van doodgeschoten S.A.-, S.S.- en po litiemannen. Het curatorium is inmiddels gevormd en bestaat uit generaal Von Epp te München, thans gevolmachtigde der rijksregeering in Beieren, die als voorzit ter optreedt, den advocaat en notaris dr. graaf von der Goltz to Stettin en den poli- tiecommandaht Geibcl te Berlijn. Danzig en de omwenteling in het Duitsche rijk. In een persconferentie over het resultaat van het ingrijpen van den Volkenbond in de jongste kwestie tusschen Danzig en Po len verklaarde de president van den senaat, dr. Zichm, dat Polen zijn optreden had ge tracht te motiveeren met de vrees, dat de omwenteling in Duitschland ook naar Danzig zou overslaan. Do grondwet van Danzig bevat echter geen bepaling, die overeenstemt met art. 48, dat den rijks president bijzondere volmachten geeft. De grondwet van Danzig is door den Volken bond gewaarborgd en kan slechts met toe stemming van den Volkenbond gewijzigd worden. Een omwenteling zooals ir Duitschland is dan ook in Danzig ondenk baar en zou interventie van vreemde mo gendheden ten gevolge hebben. Bij het be zoek bij rijkskanselier Hitler was dr. Zichm gebleken, dat de rijkskanselier rekening houdt met de door de verdragen gescha pen bijzondere positie van Danzig. „I Adolf Hitler-dag te Leipzig. Ter gelegenheid van den verjaardag van rijkskanselier Adolf Hitler op 20 April a.s. zal de stad Leipzig den rijkskanselier en rijkspresident von Hindenburg het eere burgerschap aanbieden en zal een straat Adolf Ilitlerstrasse genoemd worden. Op 20 April zal te Leipzig een groote nationale betooging worden gehouden en zal de ge meenteraad in feestelijke zitting bijeenko men. Londen, 24 Maart. (V. D.) Naar aanlei ding van dc aanneming van de nieuwe drankwet door het Amerikaansche congres is in de Engelsche bierbrouwerijen groote activiteit ontstaan. Duizenden vaten oude Engelsche ale zijn gisteren met extra trei nen en vrachtauto's naar Southampton ver voerd om naar New-York te worden ver scheept. Uit Oslo wordt gemeld, dat giste ren een Noorsch schip naar Amerika is ertrokken met 20,000 flesschen Noorsch bier aan boord. Ook andere Noorsche sche pen zijn door brouwerijen gecharterd voor Amerika. R e y k j a v i k, 24 Maart. (V. D.) Onder den invloed van de toelating van bier in dc Vereenigde Staten hebben elf leden van het IJslandsche parlement een voorstel in gediend tot opheffing van het drankverbod. DE ARRESTATIE DER ENGELSCHE INGENIEURS. Londen, 24 Maart. (V.D.) De directie van Vickers Cy Ltd. heeft haar vertegen woordiger te Moskou getelegrafeerd, dat zij het door bemiddeling van den Sovjet am bassadeur te Londen ontvangen aanbod van den ambtenaar van het OM Thornton, Cushny en Gregory tegen cautie op vrije vceten te stellen in overweging heeft. De vertegenwoordiger wordt verzocht den amb tenaar van het ö.M. direct op te zoeken en hem voor dit aanbod te bedanken, maar uiteen te zetten, dat de maatschappij het niet juist acht slechts drie Engelschen te gen borgstelling op vrije voeten te stellen en Macdonald en de Russische bedienden gevangen te laten houden, daar alle bc schuldigden van beide nationaliteiten ver klaard hebben onschuldig te zijn. De ambte naar wordt tegelijkertijd volmacht gegeven legen redelijke borgstelling de in vrijheids sielling der arrestanten te bewerken. Berichten omtrent joden vervolgingen gemeene leugens" Hooge functies door Joden bekleed N e w-Y o r k, 24 Maart. (V.D.) In opdracht van Rijkskanselier Hitier heeft hedënmid dag de perschef van de N.S.D.A.P. Ilanfftan gel in een transatlantisch interview met den directeur-generaal van do Int. New Service verklaringen afgelegd omtrent de Joden vervolgingen in Duitschland. ITanfftangcl verklaarde: De berichten over dc Jodenvervolgingen zijn gemeene leugens. Op de vraag: Zijn de berichten over de z.g. Jodenmishandelingen waar of onwaar? antwoordde hij: Dc Rijks kanselier heeft mij ecnige minuten geleden toen ik hem op het vliegveld tc München na zijn aankomst uit Berlijn ontmoette, machtiging gegeven tc verklaren, dat deze berichten in hun totaliteit gemeene leugens zijn. In den loop van onze nationa le revolutie aldus vervolgde hij die wel de vreedzaamste en rustigste van dc revo luties in de wereldgeschiedenis is geweest, zijn onvermijdelijke hotsingen voorgekomen tusschen kleine groepen politieke tegenstan ders. In geen geval is er een enkele discri mineerende behandeling van Joden of niet Joden plaats gevonden. Of zij van Christe lijke of andere «godsdienst, links of rechts georiënteerd waren. In feite hebben de S.A.- nianncn in vele gevallen hun eigen leven op het spel gezet om het leven en eigen dom van politieke tegenstanders te be schermen, onder wio ook zeer wel ecnige Joden geweest kunnen zijn. Op de vraag: In Amerika zijn geruchten in omloop, dat Katholieken mishandeld en gefolterd zijn geworden; zijn deze berichten waar?, antwoordde ITanfftangcl: Deze be schuldiging is belachelijk. Ik verwijs i naar het antwoord op de voorafgaande vraag. De volgende vraag luidde: Maakt Uw regeering onderscheid tusschen Joden, die zich aan de wet onderwerpen en die welke de politieke doelstelling van het tegenwoordige regime bestrijden? Op geen enkele wijze maken wij on derscheid tusschen aanhangers en tegen standers van de regeering. ITeeft de afgekondigde amnestie, waarbij nationaal-socialistcn, die strafbare daden hebben begaan ter bevordering van de na tionale revolutie, worden vrijgelaten ook betrekking op Nat. Socialisten, die Ameri kanen zouden hebben aangevallen? Zonder te willen vooruitloopen op rappor ten van de Amerikaansche ambassade moet ik er nogmaals nadruk op leggen, dat.wij geen onderscheid maken tusschen welke nationaliteiten of partijen ook, voor zoover het in standhouding betreft van orde en rust. Voor zoover mij bekend heeft ambas sadeur Sacket Washington gemeld, dat se dert 11 Maart geen molestaties van Ameri kanen zijn voorgekomen. Ook vroegere be treurenswaardige incidenten zijn voorge vallen zonder dat de aanvallers wisten, dat hun tegenstanders Amerikanen waren. En kele dezer kwesties zijn nog hangende. In eenige gevallen hebben de aanvallers in derdaad amnestie gekregen. Zouden bij den tegenwoordigen toestand mannen als Lion Feuchtwanger en Ein stein naar Duitschland kunnen terugko men zonder lastig te worden gevallen? Deze vraag kan ik niet beantwoorden. Daarover moeten de gerechtshoven beslis sen. Het is zeer te betreuren, dat deze bui de mannen zich in het buitenland zoo af keurend over Duitschland hebben uitge laten. „Er zijn geruchten in omloop, dat de re- gcering allo Joden uit openbare functies verwijdert. Zijn deze geruchten waar?" ITet beste bewijs voor do onjuistheid is, dat nog boden vele hooge functies door Joden bekleed worden. „Betreurt de Duitsche regeering het, dat do Amerikaansche consulaten een eigen onderzoek hebben ingesteld naar de be richten omtrent gruwelen?" Volstrekt niet! Integendeel! Dc natio nale regeering begroet een dergelijk onder zoek als de beste wijze om do waarheid omtrent den toestand in ons vaderland aan het licht te brengen. „Er zijn hier geruchten in omloop vol gens welke bet den in de Paltz wonenden Joden verboden is hun deposito's bij do banken op te vragen. Ook zouden zij be dreigd zijn met uitwijzing. Zijn deze be richten waar?" Ik weet werkelijk niet waar al deze belachelijke berichten vandaan komen. Op gedetailleerde vragen betreffende ver volgingen der Joden antwoordde ITanfft- angel: ITet onderzoek van de Zwccdsche evenals van de Nederlandsche ambassade te Berlijn heeft uitgewezen, dat niet één Jood gedood of gewond is geworden. Ieder reiziger kan zichzelf ervan overtuigen, dat nooit zooveel vrede cn rust geheerscht heeft gedurende al de 14 jaren van de so cialistische heerschappij als gedurende de laatste weken met uitzondering van de eerste paar roerige dagen. „Hadden de kleine botsingen,die in do critieke dagen der revolutie voorvielen, po litieke of religieuse redenen?" Politieke natuurlijk. Wanneer u tegen iemand strijdt, vraagt u toch niet, bij welko kerk hij is aangesloten. „Zal Hitler Mussolini een bezoek bren gen?" Dat kan ik u thans werkelijk nog niet met zekerheid zeggen. Wij hebben het op 't oogenblik zeer druk met de binnenlandsche politiek, desondanks is een dergelijk be zoek niet onmogelijk. Tenslotte zou ik zeer in het algemeen willen opmerken, dat vele ndividueele Joden en Joodsche organisato ren onze regeering ondersteunen, aangezien zij ingezien hebben dat het eenige alterna tief tegenover de nationale revolutie de communistischo terreur-heerschappij is> DE ARRESTATIE VAN DR. GEREKE. Severing niet in vrijheid? Berlijn, 24 Maart (V.D.) Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de arrestatie van den rijkscommissaris dr. Gereke in geen enkel opzicht een politiek karakter draagt, evenmin als de arrestatie van Severing en Hermes. Deze arrestaties zijn geschied op zuiver crimineoio gronden, aangezien de betrokkenen ervan verdacht worden gel den van openbare lichamen te hebben ge bruikt voor particuliere doeleinden. De conclusie, die men heeft getrokken uit het feit, dat Severing aan de stemming in den rijksdag heeft deelgenomen, n.l. dat hij weer in vrijheid zou zijn gesteld, schijnt onjuist te zijn. Severing is waarschijnlijk, na aan de stemming te hebben deelgeno men weer gevankelijk weggevoerd. door MARTIN JOHNSON. VII (slot) Den gebeeien nacht boorden we weer gorilla's bij bet kamp. Ze sloegen zich op de borst en riepen de gevangen dieren. De ze gaven antwoord. Hun gesprek duurde den geheelen nacht, het was voor ons een bewijs, dat de apen er werkelijk een taal op na houden. Hetgeen ons ook verwonder de, was de aanhankelijkheid, die de dieren elkaar onderling betoonden. Een paar le den hunner familie waren verdwenen en de overigen stelden een ernstig belang in bun lot. Gedurende den nacht liepen Osa en ik op den weg, toen we steeds gorilla's in het bamboe hoorden. Dit was eigenaar dig, daar menschapen des avonds gewoon lijk al slapen. Wel zesmaal gingen we nog naar de jonge gorilla's kijken. Voor een deel was dit wel de trots van den eigenaar, doch ik moet tevens bekennen, dat ik be vreesd was voor een massa-overval, uit wraak van de overgebleven dieren, op ons, hun belagers. Vermoedelijk hadden we het vangen der gorilla's vlugger ten uitvoer kunnen brengen, indien we de gewone me- thqde hadden gevolgd. Men schiet gewoon lijk het moederdier dood en maakt zich dan meester van de jonge dieren. Deze hadden we echter gevangen, zonder mensch of dier ook maar een haar gekrenkt te hebben. Met tegenzin verlieten we den vol genden morgen het kamp om verder tc fil men. De jonge gorilla's aten met smaak bananen en aardappelen. Ze keken tevre den rond en lieten zich zelfs door ons, door de tralies heen, over den rug streelen. Spoedig daarna verlieten we ons kamp en vingen vroolijk den terugtocht aan, ons ver heugend in do aanwinst van ons gezel schap. Een teleurstelling. We wilden een onderzoek instellen naar de collega's, waarmede onze gorilla's gedu rende den nacht geconverseerd hadden en gingen dus op weg. We beklommen een hoogen heuvel en liepen opnieuw door een vallei. Osa en Pawko gingen op zoek naar oli fanten en ik ging cr met eenige boys op uit. Plotseling kwam ik in een oerwoud met een onmetelijke bamboevegetatie en daarna aan een ruime vlakte, tusschen twee heuvels in gelegen. Ik ging wat rus ten en zag toen tot mijn verbazing in de takken vijftig tot zestig gorillanesten, waarvan enkele al ouid, andere eerst kort geleden gebouwd waren. Ze waren ge vormd uit stokjes, twijgen en wingerdran ken. Langs den grond vond ik niets, doch de takken der boomen reikten tot aan den bodem. Daarom was het gemakkelijk voor de dieren om hier hoog en droog te hui zen. We gingen een paar uur verder cn kwamen wederom bij de groep nesten van den vorigen avond. Het kreupelhout was bier zoo dicht, dat ik liever niet verder ging. Na de lunch kwamen we aan een dicht en diep moeras. We waadden door de modder en zagen nieuwe gorillapaden. We zagen tevens sporen van hun natte voeten. Er scheen een troep in de nabijheid te ver toeven en ik zei de boys om op vijftig voet afstand te blijven. Ik liep vooruit met mijn ingestelde Eymocamera. Plotseling bevond ik mij temidden van een grooten troep go rilla's. Er waren oude, grijsharige dieren bij, half volwasseri en moeders met hun babies. Er waren minstens een dertig hier bijeen. Op een open plek koesterde een moeder met een jong op haar rug zich in de zonneschijn. Mijn onverwacht verschij nen stoorde het gezelschap. Moeder klom in een boom en zich vasthoudend aan de wingerdranken, keek ze met een vreemde uitdrukking op haar zwarte gezicht naar me. Dat moederdier was een prachtexem plaar. Ze woog minstens vierhonderd pond. Ilaar baby leek op een zwarten, wolligen, bonten bal en klemde zich angstig aan haar vast. Dit bleef precies zoo als toen we het tweetal gevangen hadden. Ik had ver gunning om één gorilla het land uit te voeren, maar hier bestond gelegenheid om een geheele familie tezamen mee te nemen. Dat zou ongetwijfeld belangrijk kunnen worden. Ik besloot om alles voor de vangst in gereedheid te brengen en zoo vlug mo gelijk even naar Irumu te gaan. Daar zou ik den noodigen steun en hulp vinden en tevens do vergunning der regeering kun nen krijgen. Voor het geval, dat het niet zou lukken, wilde ik terug keeren en moe der en kind van alle kanten fotografeeren. Ik begreep, dat het meenemen van vier exemplaren niet het minste effect zou heb ben op het behouden der soort. De boys werden aan het werk gezet om kreupelhout weg te hakken en wij stuurden een bood schap naar het kamp, om zooveel mogelijk inboorlingen te verzamelen. Onze jongens van Nairobi hadden voor dekens en dek- kleeden te zorgen. Wij zonden ook om bij len en messen, zooals de Afrikaansche ne gers ze gebruiken. Het begon koud te wor den, wij maakten een vuur aan en werk ten twee uur stevig door. Intusschen had de gorilla-dame een rustig plaatsje gevon den en zat kalm toe te kijken bij het wer ken. Van angst was bij haar geen sprake. Ik geloofde, dat we het dier op dezelfde wijze van vroeger zouden kunnen vangen. 'Dit zou wel een hevige vechtpartij tenge volge hebben, doch het omvallen van den boom zou haar verschrikken en we zouden haar kunnen vangen, voor ze zich had los- geworsteld uit de wingerdranken. Toen de duisternis inviel, was het kreu pelhout bijna opgeruimd. Ik wist, dat men voor het aanbreken van den dag niets zou kunnen doen: Ik gaf allen jongens een flinke fooi en beloofde nog meer aan hen, die gedurende den nacht op wacht zouden blijven staan. Ze zouden in ploegen gaan slapen en bet groote vuur aanhouden. Toen ik wist, dat alle toebereidselen gemaakt waren en dat moeder en kind onder toe zicht in den boom bleven, keerde ik terug naar het kamp. En toen kwam de groote teleurstelling. De jongens kwamen mij even later be richten, dat de gorilla's cr doodkalm van door waren gegaan. Moeder scheen niet langer gesteld te zijn op haar plaats in den boom. Ze zocht andere wingerdranken „m haar gymnastische oefeningen aan te hou den, doch deze braken af. Ze wandelde rustig met haar spruit weg en niemand kon haar tegenhouden. Ik had van onze boys niet kunnen verlangen zich in het strijdperk met een dame van vierhonderd pond, te meten. De teleurstelling was er evenwel en we hadden het te dragen zon der morren en zonder klagen. Het was een tocht geweest vol spanning en gevaren, doch de prachtige natuurtafe- reelen en de interessante kijkjes, die wij in het leven van Afrika's dieren en dwerg volken hadden kunnen nemen, waren een honderdvoudige vergoeding voor onze moei lijkheden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9