EEN TITANENSTRIJD IN UREN KRANIGE PRESTATIE VAN ONZE DAMES OM HET WESTELIJK KAMPIOENSCHAP DE HOCKEY-UITSLAGEN CAMBRIDGE WINT DE VARSITY OVERWINNING OP BELGIE Groote belangstelling Onze Postvliegers onderweg Amërsfoortsch dagblad HOCKEY Na een totalen speelduur van drie uur en tien minuten wint Anu sterdam van Hilversum De Waal en De Looper sterren van het veld Er waren wel 2300 hockeyenthousiasten langs het Larcnterrcin verzameld toen de tweede wedstrijd tusschen Amsterdam en Hilversum ter beslissing van het Westelijk kampioenschap een aanvang nam. De ITil- versumsche aanhang vertegenwoordigde zeker 4/5 van het publiek, hetwelk tot uiting kwam, toen Jonckheer in de eerste speel- helft aan de zwarthemden de leiding ge geven had. Maar ook was het reeds eer der te merken, dat do Hilversummers favo riet waren. Dat was onmiddellijk na den aanvang, toen de Looper zijn aanval in al zijn kracht concentreerde en met schitte rende passes het spel nu eens op Gloich- mann, dan weer op Schook opende. In dui- velsch tempo trokken toen do Hilversum mers naar voren waartegenover de Am- sterdamsche defensie met den moed der wanhoop verdedigde. Inderdaad met den moed der wanhoop, want ondanks het su perieure spel van captain de Waal hielden de Hilversumsche attaques aan en de ove rige Amsterdamsche verdedigers sloegen en klapten lukraak, waardoor het Hilversum sche team in deze periode reeds een beter verband demonstreerde, dan het Amster- dasche, dat hen slotte toch nog met de zege zou gaan strijken. Dit beter teamver band is in den geheelen wedstrijd een fac tor van betcokenis geweest. Vooral in den aanval der Amsterdammers was elk ver band zoek en de werkelijk hulpbehoeven de wijze, waarop Wagen er trachtte hockey te spelen, maakte het voor ons tot een nog meer ingewikkelde puzzle, waarom deze Amsterdammer naar Brussel werd uitge zonden. De eenige speler van de Amster damsche voorhoede, die eerste klas spel ontwikkelde, was E. van den Berg. Deze middenvoor is zijn nevenspelers echter eenige jaren vóór, waardoor men hem niet snapt en tal van goed bedoelde pogingen zijnerzijds op niets uitloopen. Inmiddels was de Amsterdamsche aanval ook tot de Hilversumsche achterhoedo doorgedron gen, maar alleen v. d. Berg was gevaarlijk, terwijl Kwast lofwaardige pogingen deed de aanvallen tot een behoorlijke kans voor de binnenspelers af te werken. De Waal, de sympathieke aanvoerder van Amsterdam, die in den beslissingswedstrijd een der beste spelers was. De wedstrijd. Het werkelijk mindere spel der Amster damsche voorspelers hield ook verband met het tamelijk zwakke spel der midden linie, welke haar aangeven verwaarloosde tengevolge waarvan de Hilversumsche backs, Rees en Arnoldt, door uitstekend positiespel zich een gemakkelijko taak za gen toebedeeld. Plotseling schepte v. d. Berg zich een kans; in razend tempo om zeilde hij de Looper, waarna hij handig langs Rees speelde om, binnen den slagcir kel gekomen, een hard schot te lossen, dat echter hoog over het doel ging. Met een weinig meer overleg bad Amsterdam de leiding genomen! En toen enkoio minuten later een voorzet van Kwast op vrijwel de zelfde wijze om zeep werd gebracht, scheen alle kruit in den aanval der hoofdstedelin gen verschoten. De Hilversummers striem den weer bij voortduring de Amsterdam sche achterspelers met hun felle uitvallen. In het bijzonder waren nu de gebr. Schook geweldig actief; het is jammer geweest,'dat Eilers zich bij herhaling tot ontoelaatbare handelingen liet verleiden, waardoor vele aanvallen van de zwarthemden helaas juist in het critieko moment werden gesmoord, wat natuurlijk weer aan de opvatting van den scheidsrechter was toe te schrijven. Van Erven Dorens speelde ook veel 1e hard en onze algemeene indruk is, dat bij een scrimmage in den slagcirkel overtredin gen werden begaan, welke zeker niet bij hockey thuis bchooren. Anders vcrandere men de spelregels! Hilversum scoort. Hot geschiedde bij één dier felle uitval len van J. Schook, dat Eilers in zijn opzet den rush to onderbreken faalde: een voor zet naar den cirkel volgde, de Waal miste resoluut en Jonckheer had do gelegenheid Hilversum de leiding te geven! In de res- teerende vier minuten van de eerste speel- helft ging het nog feller, maar de rust bracht de gemoedoren tot kalmte. Na de pauze. In de tweede speelhclft heeft Amsterdam niet die kansen gehad als voor de rust; Groenendijk verwondde zich en werd door van Leuven vervangen, waardoor Bon ter Ilaar de plaats van Stokhuizen overnam cn dezo rechtshalf spelen ging, terwijl van Leuven in don aanval opereerde. Na eent- gen tijd bleek deze omzetting een doeltref fende wijziging, want v. d. Berg onder vond nu den gewonschton steun, waardoor de Hilversumsche defensie voor een veel zwaardere taak geplaatst werd. De kat achtige lenigheid van Arnoldt en het jeug dige enthousiasme van Ree9 vormden even wel een gewcnschto afweer-combinatie, welke hun capaciteiten ten goede kwam. Het bleef dan ook- bij een pogen van Am sterdam, want al was de kracht der mid- dcnlinie versterkt, zij speelde nog niet-cp het peil van de Hilversumsche. Inmiddels miste Gleichmann een fraaie pass van Jonckheer en sloeg Jan v. d. Hagen mis op een doorgespecldcn bal van L. Schook. Hardebeck trapt in grootschen stijl over een verren push van da Looper, zonder na- deelige gevolgen, maar dan was de Waal weer de primus inter pares bij moeilijke si tuaties voor zijn overigens zwak verdedigd doel. Toch stuwde hij den aanval op waarts; ter Haar zat er dan beter achter, maar aan den anderen kant trof men een even sterke defensie, waardoor de stand onveranderd bleef. De gelijkmaker. Vrij onverwacht kreeg Amsterdam een corner to nemen; doodstil was het langs de lijnon, maar al wat Amsterdam aanhing popelde. Men voelde de kans: v. d. Berg trok den bal even binnenwaarts om hem dan met een harden klap op doel af te zenden, waar de Jong zelfs geen poging doen kon om te stoppen. Een schitterende goal, deze gelijkmaker! Do uurwerken wer den geraadpleegden men speelde alsof pas begonnen was. Technisch was de Hil versumsche ploeg iets heter, maar Amster dam was physiek iets krachtiger cn dat ni velleerde het verschil in de ontplooiing van bet beste spel, waardoor de ploegen vrijwel tegen elkaar opwogen. Vojr bet verstrij ken van don officieelen speeltijd was de beslissing dan ook niet gevallen. Er moet 2 maal verlengd worden. De eerste verlenging van tweemaal minuut bracht evenmin eenig resultaat, maar do volgende verlenging werd Hilver sum noodlottig. Amsterdam kreeg een kans bij het nemen van een strafcorner; door dreigen van Eilers werd het vijf maal overnemen noodzakelijk en daarmede was deze kans verkeken. Maar nauwelijks was de bal weg, of v. d. Berg kreeg plotseling, op onverklaarbare wijze, binnen den cirkel den bal en vóór men het wist was Amster dam kampioen, want do Jong werd op het zelfde moment gepasseerd! 1—2. Amsterdam lcgdo dus beslag op het kam pioenschap, waarmede wij de Waal en zijn mannen gelukwcnschen. Hilversum was iets minder gelukkig en werd geen kam pioen, waarom de Looper c.s. gecondoleerd zijn. Want als men nagaat, dat de compe titiewedstrijden onbeslist bleven (elke ploeg won éénmaal met 1—0) «n dat do eerste extra wedstrijd na- 1 uur en 40 minuten hockey ook nog onbeslist was, cn nu we derom circa anderhalf uur gespeeld moest worden alvorens de beslissing met één doelpunt viel, kan men bezwaarlijk spre ken van het verdienen van den eere-titol door één der rivalen. Het was een titanenstrijd, zooals bij hockey wellicht nog nimmer gespeeld, maar tevens een bewijs voor den sterken vooruitgang van het spel in eigen land. Twee gelijkwaardige ploegen van deze klasse wijst onmiskenbaar op een hoog hockey- peil. De ploegon waren: Hilversum; de Jong; Rees en Arnoldt; van Lierop, de Looper en Cor. v. d. Ha gen; Gleichmann, Jonckheer, Jan v. d. Ha gen, J. en L. Schook. Amsterdam: Hardebeck; Overing en de Waal; Eilers, Stokhuizen en Groenendijk; Kwast, van Erven Dorens, v. d. Berg, ter Haar cn Wagener* Dc uitslagen van de Zondag gespeelde competitiewedstrijden luiden als volgt: Promotie Westelijke eerste klasse: Dordrecht: DordrechtStrawberries 02. Oostelijke eerste klasse: HengeloArnhem 1—2. Hengelo moet degradatiewedstrijden spe len tegen Upward (Arnhem). Beslissingswedstrijd voor de laatste plaats in de Oostelijke tweedo klasse: Hengelo: P. M. 2—Almelo 2—1. Almelo moet degradatiewedstrijden spe len. Om den IJssclbeker: Deventer: Oostelijk 11-tal—Noordelijk 11- tal 6-1. Zuidelijk elftal—Noordelijk elftal 22. Zuidelijk elftal—Oostelijk elftal 4—2. Het Zuidelijk elftal wint den beker. Vriendschappelijke wedstrijden eerste klasse: H.O.C.—H.D.M. 1-2. Competitie derde klasse: Togo 5II.D.H. 4 1—0. Treslingbeker: Demi-finale: H.D.M. 2—M.H.C. 2 2—1. Hockey. HET A.S. INTERNATIONAAL PROGRAMMA. Het internationale programma luidt als volgt: Op 23 April wordt te Amsterdam ge speeld de wedstrijd NederlandFrankrijk. Op li Mei wordt te Amsterdam gespoeld de wedstrijd Nederland—Duit6chland. Op 29 April wordt op een nader te bepa len plaats gespeeld do wedstrijd Nederland B—Anglo Indians. Op 30 April wordt, waarschijnlijk in Don Haag, gespeeld do wedstrijd tusschen het voorloopigo Nederlandsche elftal en de Anglo Indians. ROEIEN Oxford met ruim twee lengten verslagen Londen, 1 April. (V.D.) Ten gevolge van het getij op de Theems kon de start voor do bootrace plaats vinden om 16 uur 03. Als gewoonlijk was de belangstelling langs de Theemsoevers zeer groot. Men verwachtte olgemeon, dat Os ford een eind sou maken aan de pcriodo van gering suc ces, doch daar Cambridge den toss won, kon de captain de Surroy-sijde van de ri vier kiezen, hetgeen in dit geval ontegen zeggelijk een groot voordeel opleverde. De start. Beide ploegen maakten een goeden start, met een tempo van 36 slagen in de eerste minuut. Bij de Borverly-brook lag Oxford iets voor. Dit kleino voordeel konden de Oxonlons behouden tot op 1 mijl, waarna Cambrige kans zag in to loopen. Er ont spon zich een schitterende strijd. Cambrid ge maakte 30 slagen tegenover Oxford 28 en slaagde er in een voorsprong te berei ken van een halve lengte, na een ftinken spurt Bij Hammersmithbridgo legde Cam bridge er nog een schepje op, doch Oxford zetto een tegenspurt in welke werd afge slagen, zoodat aan het einde van do eerste twee mijlen Cambridge reeds 'i longte voorsprong had. Bij Chlswick leidde Cambrige met édn lengte en in het verdere deel van do baan liep de ploeg nog langzaam, maar zeker uit. Bij Barnes bedroeg het verschil twee longten. Het tempo werd door de beide ploegen opgevoerd tot 32 slagen per mi nuut. Oxford streedt uit alle macht, doch slaagde er niet in den achterstand in te halen. Cambridge won ten slotte met 2X lengte voorsprong in den tijd van 20 mi nuten 57 seconden. Wielrennen. HEERLENSCHE WIELERBAAN. Heerlen, 2 April. Onder groote be langstelling vonden heden op de Hcerlen- sche Wielerbaan de openingswedstrijden plaats. De voornaamste uitslagen waren als volgt: 70 K.M. koppelwedstrijd voor professio nals: 1. CortisKersten (Nederland) 6 pnt. tijd 1 uur 41 min. 2. Bokkom—Mueller (Nederland) op 1 ronde. 3. Smets-Hagelsteens (Belgie) 1 pnt. 4. Vinders—Rensen (Nederland) op 4 ronden 11 pnt. 5. WillcmsHeyboer (Nederland) op 5 ronden 7 pnt. 6. Stupp-Kuestcrs (Duitschland) op 5 ronden 3 pnt. 7. Damm-Hcycnrath (D.-'N.) op "7 ron den. Do 40 K.M. koppelwedstrijd voor ama teurs werd gewonnen door Vroomen en Bosman met 13 pnt. in den tijd van 59 min. HOCKEY Een zege, die goede verwacht tingen voor de toekomst wekt B u s s u m, 2 April. Zeker 2500 toeschou wers omzoomden het fraaie terrein van de hockeyclub't Gooi, toen daar hedenmid dag de dameswedstrijd Nederland—Belgiö gespeeld werd. Het veld zag er keurig uit cn de weers omstandigheden konden voor hockey niet beter zijn. Het ging „officieel" toe, de beide ploegen kwamen door een haag van meis jes-aspiranten het veld binnen, de volkslie deren weerklonken. Het is een fraaie 3—1 overwinning voor de Ilollandsche hockeysters geworden, een resultaat dat op volkomen regelmatige wij ze behaald werd. Vooral het begin was goed De Hollandscho dames traden overrompe lend op en binnen vijf minuten na den aanvang was reeds een 2—0 voorsprong ver kregen. Daarna kwamen dc Belgische do mos er wat beter in. Langzamerhand werd liet een vrijwel gelijk opgaand spel, waar bij Nederland o.i. een tikje beter speelde dan de Belgische dames. De aanvallen der Oranjespcelsters wer den systematischer opgezet, er zat meer verband in de ploeg. Wel werd er af en toe nog „hit and rush" spel getoond om een variatie op een veel gebruikte voetbal term te gebruiken doch over het alge meen stond het spel der Ilollandsche dames cp behoorlijk peil. Daar kwam nog bij, dat eenige speelsters van Nederland bepaald uitblonken, iets wat we niet z-ouden dur ven neerschrijven van dc Belgische dames. Opmerkelijk was, dat er vooral aan de stoktechnick bij beiclo ploegen heel wat ontbrak. En waarom werd de bal nooit met de handen gestopt? Dit zekerder middel om den bal snel te stoppen en weg te kun nen slaan werd nimmer aangewend. Een kapitale fout, die ons vanmiddag sterk op viel. Aan geestdrift was er geen gebrek, ja soms was er wel eens wat te groot enthou siasme, waardoor weloverwogen spel ver geten werd cn de energie wel iets al te veel verspild werd. Wat meer oordeelkun dig 9pel voor het doel der Belgen had ons land nog zeker eenige punten opgeleverd. Nu bleef het in de eerste helft beperkt tot twee doelpunten kort achter elkaar ge maakt door mej. Bauduin en mej. Ter- windt, welke door dc Belgische keeper ge houden hadden kunnen worden. Hoewel Nederland in de meerderheid bleef, werd tot rust niet meer gescoord. In de tweede helft was er van een Neder- landsch overwicht geen sprake meer. De Belgische dames Ugen herhaalde malen ten aanval, maar vooral mej. Rollin Couquer- que bleek bet groote struikelblok te zijn. Mej. Molhuyzen kreeg dan ook weinig moeilijk werk te doen. Eenige corners wer den op het Nederlandsche doel genomen, doch do afwerking was zoo slecht, dat nim mer een redelijke kans tot scoren verkre gen werd. De Nederlandsche aanvallen strandden in de meeste gevallen op huiten- spel. Na circa 23 minuten scoorde do Bel gische midvoor mej. Bcrxuruin tegen 2—1. Dit spoorde onze dames tot wat meer krachtinspanning aan en wederom werd een stevige druk uitgeoefend op het Bel- gischo doel, waar mej. Caesens uitstekend op de link3backplaats stond te verdedigen. Tenslotte zag Nel Hofland, onze snelle links buiten kans tot groote voldoening van de Bussummers de stand door stevig doorzet ten op 31 te brengen, waarmede het ein de kwam. Het Nederlandsche dameselftal was als volgt samengesteld: Doel: Mej. Molhuyzen (H.O.C.). Achter: Mej. Franzie (T.O.G.O.) en mej. Rollin Couquerquc (H.O.C.). Midden: Vreede (Rood-Wit. Haarlem), mevr. Eilers (Amsterdam) en Dubois (Bre da). Voor: Polano (H.O.C.), Tenviiidi (Amster dam), mevr. Dros—Canters (H.O.C.), mej. Bauduin (Zutphen) en Hofland (Gooi, Bus- sum). De Nederlandsche ploeg heeft goed vol daan. Zonder andere speelsters te kort te willen doen moeten wij toch eenige namen noemen van hen, die bijzonder hebben bij gedragen tot deze overwinning. In de eer ste plaats de aanvoerdster mej. Rollin Cou- querque, onze all-round sportwoman, die een kranige backpartij heeft te zien gegeven en er voor zorg droeg, dat de Belgische aan val niet al te vaak het Ilollandsche doel kon benaderen. Ook mej. Franzie speelde uitstekend. In de tweede plaats noemen wij de jeug dige speelster mej. Vreede van Rood en Wit (Haarlem). Wij hebben tot ons genoegen kunnen constateeren, dat dit moiske een bijzonder sterk specl9tertje kan worden van hooge internationale klasse. Zij heeft een bijzondere kijk op liet spel, begrijpt zoowel haar aanvallende als verdedigende taak. Daarbij beschikt de Haarlemsche over een uithoudingsvermogen, dat bewondering af dwingt. Bovendien i9 zij technisch ook al goed, kortom het is een lust haar aan het werk te zien. Onze internationaal dames- hockey zal nog veel plezier van haar be leven. Overigens werkten ook de beide andere middenspeelstcrs n.l mevr. Eiler9 en mej. Dubois hard en nuttig, waarbij zij vooral steunend uitnemend werk verrichtten. Als derde „ster in dit elftal mogen wij de links buiten mej. Hofland noemen, die in het hockeyspel menig mannelijk collega op de linksbuitenplaats naar de kroon steekt. Zij is uitermate snel, passeert prachtig en aan een goede stoktechniek paart zij een hard schot. Zij dient zich er echter voor te hoe den, te veel individueel te willen doen. Ook mej. Polano aan de andere zijde deed goed werk, terwijl de binnenspeelsters, de da mes Bauduin en Terwindt een doortastend spelletje lieten zien. De midvoor mevr. Dros—Canters hebben we wel eens beter zien spelen. Wat de Belgische dames betreft, dc kee per mej. Dclvaux viel tegen. De beide backs Addaras en Caesens gre pen vele malen met succes in. De midden linie was zwak, terwijl de voorhoede ons inziens het zwakste deel van het team was. Behalve bestuursleden van den hockey- bond zagen we onder de aanwezigen ook de heer Liégeoi» van den Belgischen Hockey Bond. Oehoe Snip Rijs trog. Havft 23—3 80—3 Amsterdam Parijs 2—4 1—4 23—3 Marseillo 30—3 Romo 24—3 31-3 Athene 31—3 25—3 Mersamatruh 1—4 Cairo S0—3 26—3 Rutba wells Bagdad 29—3 27—3 Boeshir Djask Karachi 28—3 28—3 Jodpoer 27—3 29—3 Allahabad Calcutta 2—4 26—3 30—3 Rangoon Bangkok Koh-Lak 1—4 25—3 31—3 Medan 31-3 2 43 1—4 Batavia 31—3 24—3 Bandoeng Vertrek van hot eerstvolgende vliegtuig van Amsterdam 6 April. post- WIELRENNEN IN AMSTERDAM. De A.R. en T.C. Le Champion hield Zon dag een koppel rit over 50 K.M. Uitslag: amateurs: 1. J. v. d. Moot en C. Schoor 1 uur 39 min. 4 sec. Nieuwelingen: 1. Ch. Kompier cn C. v. d. Berg 1 uur 45 min. 57 sec. Beginnelingen: 1. B. Landgraaf en J. Fre- deking 1 uur 49 min. 43 sec. 2. G. Nederhorst en J. Horst. 3. C. de Vries on A. Voordenhout. Juniores 20 K.M.: 1. J. Hart en P. Bouwier 20 min. 44 sec. 2. B. v. Stek cn D. Nordraann. 3. II. Moller, J. Vonk en P. Bodegraven. Worstelen. KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND. Deventer, 2 April. Te Deventer zijn Zondag de worstelwedstrijden om het kam pioenschap van Nederland vorwerkt. De uitslagen zijn als volgt: Extra-vedergewicht: 1. G. J. Kilian, Cu- lcmborg; 2. A. do Haan, Zaandam; 3. D. Albach, Deventer. Vedergewicht: 1. H. Groeneveld, Bever wijk; 2. D. Vlcker, Amsterdam; 3. B. Douma, 2jpandam. Lichtgewicht: 1. N. Groeneveld, Zaandam; 2. B. van Zon, Den Haag; 3. D. Doets, Bever wijk. Midden A-gewicht: 1. W. D. Massop, Am sterdam; 2. W. Borgstein, Culemborg; 3. G. Elzinga, Haarlem. Zaterdag 8 April worden de wedstrijden voortgezet. RUGBY. IERLAND—SCHOTLAND. Dublin, 2 April (V. D.) Do gisteren al hier gespeelde rugby-landenwedstrijd tus schen Ierland cn Schotland werd door Schotland gewonen met 8—9 (ruststand 4-3). Rugby. ANTWERPEN—AMSTERDAM 6—0. A n twerpe n, 2 April. De wedstrijd Ant werpen—Amsterdam eindigde met een 60 overwinning voor de Antwerpenaren. Rust: 0-0. VÖÖR SPORTNIEUWS A Tv HPT

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 7