J. A. SCHOTERMAN ST. EMILI DE LANDBOUW-CRISISWET DE WITTE 1928 per flesch f 1.45. per anker f58.— NIEUW PARIJS Omtrek F aillissementen DAMESTASSCHEN A. H. YAH NIEUWKERK N.V. IN MASSA'S SLIJTERIJ MEMORIE VAN ANTWOORD DES MINISTERS UIT DE STAATSCOURANT Onze Postvliegers onderweg GEMEENTERAAD VAN BAARN WIJNHANDEL TEL I WA T ETEN WIJ MORGEN? GLASTRA'S VISCHHANDEL Radioprogramma Korte Beekstr. 6 Tel. 543 BeekenstJaan 10 COMPLETE MEUBILEERING 18 MODELKAMERS HUMORHOEKJE Waarom een maclitigings: wet noodig was De industrie niet vergeten Het woord „crisis-product" Aan de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp houdende verleening van bevoegdheden tot het nemen van buiten gewone maatregelen in het belang van den Landbouw wordt het volgende ontleend. Met zeer vele loden deelt de Regeering in" het algemeen de opvatting, dat do sa menwerking van Kamer en Regeering zich na de ontbinding binnen een bepaald ka der moet begeven Met den stijl van het nog hangende conflict is inderdaad niet licht veroenigbaar het vragen van bevoegdheden, welke de Kamer niet zonder een grooto ma te van vertrouwen in het Regeeringsbeleid geven kan. Ook ligt het niet in de gewone orde van zaken, dat een scheidond kabinet aan een scheidende Kamer zoo ruime be voegdheden vraagt, Intusschen behoort niet te worden verge ten, dat wij thans in zeer buitengewone om standigheden leven. De dreigende eischen, door die omstandigheden gesteld, hebben de Regeering de vrijmoedigheid gegeven, on danks de vermelde bezwaren, dit wetsont werp in te dienen, en een beroep te doen op de Kamer, om daaraan alsnog haar aan dacht te wijden en daarover een beslissing to nemen. Toegegeven moet worden, dat de methode van het ontwerp sterk verschilt van hetgeen tot heden is geschied en dat ook daardoor veel bezwaar ontstaat. Zonder invloed op het Regeeringsprogram van een volgend ka binet kan het inderdaad niet blijven. Mede voelt de Regeeriog het bezwaar, dat ook aan een nog niet bekend kabinet zulke uitge breide volmachten zouden worden gegeven. Doch de Regeering was van meening, dat de groote urgentie van het ontwerp ook over deze bezwaren moest doen heenstap pen. Nader zal de Regeering omschrijven op welke onderdeelen van het bedrijfsleven dieper ingrijpen onverwijld geboden is. Zij 6telt bier dus slechts, dat ingrijpen niet langer mag worden verzuimd. Ook stelt zij, dat de te nemen maatregelen zonder meer algemeeno bevoegdheden niet te nemen zijn. Deze stellingen, welke nader zullen worden bewezen, eenmaal aanvaard zijnde, moet ook erkend worden, dat de Regeering niet mocht terugschrikken voor het in zekeren zin binden van een volgend kabinet. De regeering heeft de overtuiging, dat zij gedurende de eersto maand (misschien lan ger) aan de reeds ter beschikking staande middelen niet genoeg zal hebben en dat de partieelo voorzieningen, welke urgent zijn, zoo talrijk zijn, dat zij tesamen de algemee- ne, thans voorgedragen, regeling in de pen geven. Nu het als een leemte in de Memorie van Toelichting is gevoeld, dat over de noodza kelijk te treffen voorzieningen nauwelijks in bijzonderheden v. erd getreden, wil de Re geering de noodzakelijkheid en de urgentie nader aannemelijk maken. Zelfs al zouden aan d«. Regeering niet be paalde regelingen voor den geest 6taan, die eU-binnenkort noodig acht, met andere woor den. indien slecht6 in het algemeen de vrees voor overrompelende gebeurtenissen op het gebied van den land- en tuinbouw de regee ring zoude moveeren tot het in voorraad houden van ruime bevoegdheden, dan nog zou het ontwerp reden van bestaan kunnen hebben. Dit ontwerp werd geboren in een periode, waarin niet alleen afzetgebieden verloren gingen, doch waarin onzekerheid omtrent rcgeeringsmaatregelcn van het buitenland, geruchten over plannen, ervaringen bij on derhandelingen dwongen om te zien naar de middelen om tegen eventualiteiten van hoogst ernstig karakter gereed te zijn. Bij deze algemcene gronden wil de regee ring het niet laten. Zij kwam tot het inzicht, dat bestaando regelingen veelszins aanvulling behoeven en dat een verscheidenheid van nieuwe rege lingen zich in concretcn vorm als noodig af- teekonen. Aanvulling van bestaande rege lingen heeft in enkele gevallen hot karakter van hot beveiligen van het systeem van uit voering tegenover lion, die er voordeel in zien, zich daarbuiten tc blijven stellen. Ont houden van den in uitzicht gestelden steun aan hen, die buiten de „gewestelijke" en „plaatselijke" organisatie blijven levert reod6 nu niet voldoende resultaat. Na dit met verschillende voorheelden uit de landbouwpractijk te hebben gestaafd gaat de minister voort: „Al doze nood.en zijn in do ervaring van de laatste maanden gebleken en 6tecds drin gender komen opzetten. Op welke nieuwe gebieden zich nog dc behoefte aan compe tentie zal voordoen, en hoe verrassend de nood daar zal ontstaan, is van te voren niet te zeggen. Doch hetgeen nu reeds als on middellijk urgent is aangegeven, wijst door zijn veelheid en verscheidenheid naar alge mcene bevoegdheden als welke het ontwerp bevat. Tot urgentie moet niet alleen gerekend hetgeen nog voor do ontslagaanvrage van het kabinet zal kunnen of moeten geschic- den. Practisch behoort er ook toe, wat nog voor het optreden van het nieuwe kabinet noodig ls, ja zelfs wat geschieden moet na het optreden van dat kabinet en voor bet er in geslaagd is, zijn opvatting te bepalen en in het Staatsblad te brengen. Dit te meer dwingt de regeering binnen het kader van den crisisnood te arbeiden zoolang het dag is. In hoever tegemoet zou kunnen worden gekomen aan hei denkbeeld van eenige lo den in het ontwerp een voorschrift op te nemen, dat de medezeggenschap van de volksvertegenwoordiging minder aan ban den zou leggen, is de regeering gaarne be reid to overwegen. Waar de regeering een opvolgend kabinet zoo min mogelijk wil binden is zij bereid te treden in een voorstel waarin bepaald werd, dat de wet oen be trekkelijk korten levensduur zou hebben. De regeering zet voorts uiteen, dat dit ontwerp ook tegemoet komt aan een dik wijls uitgesproken wensch om namelijk de crisisbemoeiing zoo stelselmatig mogelijk te maken. De regeering wijst ten storkste het ver wijt af, dat zij de industrie zou vergeten. Onder leiding van de regeering is een krach tige beweging voor het Nederlandsch fabri kaat opgezet. In stilte speelt zich voortdu rend af een zeer belangrijke werkzaamheid der regeering ten bate der werkverruiming voor do Nederlandsche industrie. Ook het pas ingediende ontwerp voor vervroegden bruggenbouw is door het belang der Ne derlandsche industrie voor een goed deel ingegeven. De regeering is voornemens ter verzeke ring van juiste eindbeslissingen door de administratie, aan de belanghebbenden de gelegenheid te bieden om hun eventueele klachten te hunnen opzichte door de uitvoe rende organen genomen maatregelen te be pleiten en daartoe, naast deze uitvoerende organen een of meer adviseerende organen in te 6tellcn met geheel andere samenstel ling, die in alle vrijheid en onpartijdigheid den minister kudnen adviseeren over de za ken, waarover de belanghebbenden hij hem herstel van grieven zoeken. Inderdaad kunnen ^zwaren worden in gebracht tegen het gebruik te dezer plaatse van het woord „Crisis-product". Dit woord voldoet och ter ge.heel aan dc eischen, welke er aan gesteld worden, n.l. dat het een kern achtige samenvatting geeft van wat in casu onder woorden moest worden gebracht. Wel Is do regeering te rade geworden, dat de omschrijving van het begrip „landbouw' in de wet wenschelijk is. De daartoe bij ,Nota van wijziging" aangebrachte veran dering van artikel is ontloend aan de Crisis- pachtwet. Gaarne zou de regeering een zoodanige omschrijving van het begrip „cisia-product" kiezen, waardoor allerlei vrees van ingrii pen in mdustrieön die ver Van het land bouwbedrijf staan, zou worden opgeheven. Nochtans is een dergelijke definitie niet ge vonden. Het is de bedoeling niet van de ruime om schrijving een zoodanig gebruik te maken, dat industrieele producten, welke slechts verwijderd met de landbouwproductie sa menhangen zullen worden betrokken in deze regeling. Waar vrees wordt gekoesterd voor stopzetting van de margarine-industrie, wil de regeering toezeggen daartoe niet over te gaan, al zoude de omschrijving van hot begrip „Crisis-product" daartoe vrijheid ge ven door afzonderlijke machtiging door den wetgever De regeering huivert er voorshands voor de reeds zeer zware taak van uitvoering, welke deze wet eischt, nog te belasten met een niet tc onderschatten werkzaamheid, n.l. een Intensieve bemoeienis met de ar beidsvoorwaarden Zij meent overigens, dat het ontwerp, zooals het thans luidt, hun voldoende middelen aan de hand doet langs indirecten weg in bedoelde richting werk zaam te zijn, zoodra zij daaraan behoefte gevoelen en do stand van do uitvoering de zer wet zulks gedoogt Do centrale commissie zal uit ten minste 7 leden moeten bestaan, opdat de voornaam ste belangen er m vertegenwoordigd zijn. De vertegenwoordiging van de nijverheid in de Centrale Commissie ligt ook in het voornemen van de regeering. Ten aanzien van de inwerkingtreding van deze wet moge opgemerkt worden, dat het in do bedoeling van de regeering ligt eerst die bepalingen van de wet in werking te doen treden, waarbij aan haar bevoegdhe den worden verleend lot regeling en beper king van de productie. Do artikelen betref fende onderwerpen van geldelijken aard zullen geleidelijk van kracht worden ge maakt en tegelijk met deze die artikelen, ter uitvoering waarvan bijdragen uit het Konds noodig zijn. Bij KB. is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau: mevr. D. van Dorp geboren Beucker Androac, directrice van de Stichting Rotterdamsch Zeehospi- tium, te Katwijk aan Zcc. AFDEELING WIJNHANDEL TELEFOON 22 Constantino Port f 1.85 Vino Seco Sherry f 1.85 1931e Zeltinger Kimmelrelch f 1. per anker ven 15 li. 13<— Stüp Rijslvog, 30—3 Amsterdam Parijs Marseiilo 30—3 Rome 31—3 Athene 1—4 Mersamatruh Cairo Rutbawells Bagdad 5—4 Boeshir 3—4 Djask Karachi 4-4 4—4 Jodpoer Allahabad 3—4 5—4 Calcutta 2—4 Rangoon 1—4 Bangkok Koh-Lak Medan 31—3 Batavia 31—3 Bandoeng r i Vertrek' van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 13 April. De plannen tot werkvers schaffing aangenomen De Vuursche krijgt waterleiding B a a r n, 5 April. Hedenmiddag kwam de gemeenteraad in openbare zitting bijeeir wederom onder presidium van wethouder Van Doornik, ter behandeling van een niet zeer lange, maar wel belangrijke agendo. Immers er stonden op do voorstellen van B, en W. inzake de werkverschaffing door middel van den aanleg van wegen in het Pekingbosch, en de voordracht inzake de waterleiding aan de Lage Vuursche. Wat het eerste punt betreft, rees er na tuurlijk verzet uit den sociaal democrat! schon hoek. De boer Van Calmtbout (S.D.) kantte zich tegen de voordracht in de eerste plaats omdat hij den aanleg van doze wegen zuiver productief werk achtte, dat dus z.i. niet als werkverschaffing mag wor don uitgevoerd, terwijl hij bovendien er be zwaar tegen maakte, dat er in het Peking- bosch opnieuw gebouwd zou worden, omdat er in Baarn al genoeg huizen leeg staan. Te vens critiseerde hij het feit, daarin gesteund door zijn.beide fractiegenooten, dat er zoo veel geld voor dit doel moet worden uitge geven, terwijl anders de Raad „doodvalt on een paar gulden", zooals hij het uitdrukte. De andere leden van den Raad steunden bet plan op het motief van werkverschaf fing. Zij waren ook niet enthousiast over de exploitatie voor de zooveelste maal -- van Peking als bouwterrein, maar voelden de noodzakelijkheid van werkverschaffing. Over den financieelen opzet vaD do plan non werd op verzoek van den hoer Van K 1 e e f f (S.D.) nog in geheimo vergadering beraadslaagd, waarna do gcheele voor dracht met 4 stemmen tegen (soc, dom. en de heer Stoker) werd aangenomen. Voor dien was een voorstel tot aanhouding, inge diend door den heer Van Kleeff, verworpen. Ovt-r den aanleg van waterleiding aan de Vuursche was niet veel te zeggen. Mevrouw Rekcrs (S.D.) vroeg, of eerst niet overleg was gepleegd met de Drinkwatervoorzie ning Woord West Utrecht, waarop do voor zitter antwoordde, dat dat bedrijf geen wa ter aan do Vuursche kan leveren om tech nische redenen. De voordracht werd daarna geaccepteerd. Langer van stof was de Raad weer bij het nadere voorstel van B. en W. tot het aanleggen van een transportbaan voor cokes aan de gasfabriek. Men herinnert zich. dat in een vorige vergadering do Raad deze vocidracht aanhield, om B. en W. te laten orderzoeken of het mogelijk is den Zondags arbeid voor het personeel der gasfabriek te verminderen zonder dezo inrichting te beperken, welk onderzoek een nogatief re sultaat heeft gehad. Een deel van den Raad wilde er niet ve« i van weten. Zoo betoogde do heer Van Calmtbout, dat de transportbaan een werkman uitspaart, waartoe hij niet wilde medewerken, maar zijn partijgenoot Van Kleeff zou op gronden van bedrijfsecono mie met de voordracht meegaan. Anderzijds erd betoogd, dat de beperking van don Zondagsarbeid maar zéér gering was, en do financieole bezuiniging vrijwel nihil, maar B. en W. wonnen toch hot pleit: mot 4 stem men tegen werd dc transportbaan aangeno men. Mevr. Rekers (S.D.) en do heoren Van Calmtbout (S.D.), Stoker (V.D.) cn Hartog (C,H.) stemden tegen. De ovorigo agendapunten boden niet veel stof tot discussie. Er werd voor 5500 een huis verkocht aan do Ferdinand Huyck- laan, aan den heer J. W. Gordingen, de bouwverordening werd gewijzigd en een nlouwo verordening vastgesteld op de geld- schietbankon, ingevolge de Goldschietera- wet. Tenslotte werd nader vastgesteld de rioolbelasting. Een poging van den heer Van Kleeff om die op 1 Januari 1934 in plaats van 1933 te doen Ingaan, faalde. VOOR DE KOFFIETAFEL. Garnalen in schelpen. VOOR DE MIDDAGTAFEL. Gekookte griet met eiersaus. Aardappelen. Worteltjes. Sneeuwpudding. Bereiding (6 pers.) 1 L. melk, 1 stokje vanille, 125 gr. mai- zena, 100 gras suiker, 8 eiwitten. Kook op de bekende wijze een stijve mai- zenapap, maar laat do vanille er in mee trekken. Voeg er de suiker bij on vermeng ze van het vuur met het zeer stijf geklop te eiwit. Giet de massa in een met eiwit om gespoelde puddingvorm en laat ze bekoelen. Stort dc pudding op een vochtigcn scho tel en dien hem op met vruchtensapsaus. (Men bereide deze pudding eerst eeuige uren voor 't gebruik, daar hot eiwit anders door hot staan gaat uitzakken). OE BENOODJGDE VISCH evon bestellen bij UTRECHTSCHESTRAAT 40. Tolet 92 Uitgesproken faillissementen. De Arrondissements-Rechtbank te Utrecht heeft dc volgende faillissementen uitge sproken: de Handelsvennootschap o/d. firma P. van Brcugel, gevestigd en kantoorhouden- de te Woorden, Voorstraat 68; R.c. rar. D. Kaars Sypesteyn, cur. mr. J. A. Star Bus- mann, wonende to Utrecht, P. van Breugel, firmant van de Handels vennootschap o/d. fa. P. van Breugel, ge vestigd te Woerden, Voorstraat 68; R.c. mr. D. Kaars Sypesteyn, cur. mr. J. A. Star Busmann, wonende te Utrecht. T. van Breugel, firmant van de Handels vennootschap o/d. firma P. van Breugel, ge vestigd te Woerden, Schcventngen gem. 's-Gravenhage, Zeilstraat 21; R.c. mr. D. Kaars Sypesteyn, cur. mr. J. A. Star Bus mann, wonende té Utrecht. J. Croisct, tc Utrecht, Lijnmarkt 20 A; R.c. mr. D. Kaars Sypesteyn, cur. jhr. mr. L A. M. v. Sasse van Ysselt, wonende te Utrecht. A. Bekker, te Amersfoort, Zuidsingcl 6; R.c. mr. D. Kaars Sypesteyn, cur. mr. G. J. van IJarencarspel, wonende te Amersfoort. M. J. C. Gerritsma, tc Utrecht, Lange Juf- forstraat 16; R.c. rar. D. Kaars Sypesteyn, cur. mr. dr. R. T. C. van Roy, wonende to Utrecht. R. do Bruin, kruidenier, te Driebergen— Rijscnburg, Traay 67; R.c. mr. D. Kaars Sy pesteyn, cur. mr. W. M. v. d. Breggen, wonende te Zeist. Geëindigde faillissementen. De Arrondissements-Rechtbank te Utrecht heeft dc volgende faillissementen voor geëindigd verklaard. J. II. B. Bos, koopman, te Utrecht, Daal- scheweg 105 cur. mr. A. C. v. d. Brand te Utrecht; geëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. W. van Rhenen, te Utrecht, Willem- straat 33; cur. mr. B. v. d. Hemel te Utrecht; geëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. Hilversum: Vrijdag 7 Apia 8.00 V.A.R.A. Gramofoonplaten. 9.00 „De Notenkrakers", o.l.v. D. Wins, en Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding V.P.R.O. 10.15 Vervolg orkestconcert. 11.10 „Onze keuken" door P. J. Kers. 11.40 Declamatie door Janny van Oogen 12.00 Tijdsein A.V.R.O.-Klok. 12.01—12.30 Gramofoonmuziek. 12.302.00 Lunchconcert door het Om roeporkest o.l.v. Nico Treep. 2.002.30 Causerie door Mevr. W. van Hooff-Guathérie van Weezei over „Zwe den". 2.30—3.00 Omroeporkest. 3.00—4.00 Gramofoonmuziek. 4.00V.A.R.A.-Kleinorkcst o l.v, Ducbant. 4.50 Kinderuurtje. 5.30 Vervolg orkestconcert. 6.00 Gramofoonplaten. 6.10 Orgelspel door J. Jong. 6.40 Couserio over de U.S.S.R. door Prof. Mr. H. Frijda. 7.00 Vervolg orgelspel. 7.15 Gramofoonplaten. 8.00 V.P.R.O .Causerie door Ds. G. van Duvl 8 30 Concert door J. Blazer, cello; J. Sto« tijn, hobo en Cath. Severens, piano. 9.00 Causerie. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Persberichten. 10.15 Toespraak door Ds. D. Spolberg. 10.45 Gramofoonplaten. 11.00 Muzikaal allerlei, banjo, guitaar, zang, orgel, celesta, piano. Huizen 8.00—9.15 en 10.00 K.R.O. Gramofoonpla ten. 11.30—12.00 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Orkestconcert cn Gramofoonplaten. I.40 Solistenconcert. 2.30 Gewijde muziek. 3.50 Gramofoonplaten. 4.00 Causerie. 4.30 Voordracht 5.00 Gramofoonplaten. 5.15 Voordracht. 5.45 Gramofoonplaten. 6.00 Lezing. 6.15 Gramofoonplaten. 7.10 Lezing. 7.45 Concert uit Warschau. 9.20 Vaz Dias. 9.25 Gramofoonplaten. 9.30 Populair concert II.00 Vaz Dlas. 11.05—12.00 Gramofoonplaten. OOK VOOR LANGESTRAAT 35 TAFEL- EN DIVANKLEEBEN, KAPSTOKKLEEDEN SCHOORSTEEN EN DRESSOiRKLEEDEN Daarin bieden wij U buitengewoon mooie sorteering in handgeweven Moquette en Mohair Wijlen C. Wildschut, behanger en stof feerder, gewoond hebbende te Utrecht; cur. mr. P. J. Eramelot te Utrecht; geëindigd door het verbindend worden der ocnige uit- deelingslijst met oene uitkecring van 5899 J. Vegérsteen Jr., aannemer, bouwkundi ge en metselaar, vroeger wonende tc Baarn, thans te Amsterdam; cur. mr. dr. M. Tydo- man, te Amersfoort; geëindigd door het verbindend worden der ccnige uitdeolings- lijst met eene uitkeering van 0.385 zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARE" en het bekende S. H. M. „Schilletje" HAVIK 4L TeL 291 Vrouw„Weet jo wel dat je hoed ge deukt is Boemelaar „Der is ook zoo'n zwaro mist vannacht." (London Opinion).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6