Agenda Fa. M. RN. OOSTERVEEN WANNEER MAG MEN NIET ZWEMMEN? Een algemeene beschouwing JUMPERWOL 17 CENT DE WOLBAAL jAATSTE BERICHTEN WAT ETEN WIJ MORGEN? Langestraat 42 Tel. 77 Goedkoops aanbieding Soepen SOEP CONCERTGEBOUW EN ARTIS IN NOOD 'Alvorens met zwemmen te beginnen is medische keuring gewenscht In liet jongste nummer van het Sport fondsenblad behandelt Dr. ,L. Heyermans directeur van den gemeentelijken genees kundigen en gezondheidsdienst te Amster dam, de vraag wanneer men niet mag zwemmen. Daar wij over een maand ook in onze stad weer de deuren van het zwem bad zullen zien opengaan vonden wij het niet van belang onbtloot om thans een deel van dit alleszins belangwekkende artikel ter kennis van onze lezers te brengen, daar het ook voor hen belangrijke mcdedeelingcn kan bevatten. Wij laten hieronder een en ander uit het artikel van Dr. Heyermans volgen: Herhaaldelijk wordt de vraag gesteld, of zwemmen geoorloofd is in verband met lichaamsgesteldheid of bij bepaalde afwij kingen. Het is natuurlijk onmogelijk bij liet be antwoorden dezer vraag in dit blad de dui zenden ziektevormen de revue te laten pas- seeren. Wij moeten ons bepalen tot alge meenheden en de meest voorkomende afwij kingen. Verder blijven buiten beschouwing het wedstrijd-zwemmen en de athletische springoefeningen. Als algemeene richtlijn moet men aan nemen, niet te zwemmen, wanneer men zich onlekker gevoelt, in geen geval als men temperatuursverhooging heeft. Wij komen allereerst tot cenige ziekelijke afwijkingen en bespreken dan in de eerste plaats de gewone verkoudheid, de basterieelc ontsteking van de neus-keelholte. In het acute stadium zwemme men niet; de kans op ooraandoeningen is dan zeer vergroot. Herhaaldelijk meent men, dat deze aandoe ningen veroorzaakt worden door het water, waarin ziektekiemen zouden voorkomen. Dit is vrij zeker niet juist; de zaak staat zoo: vooral door het springen en bij ongc- ocfenden bij den Spaanschen en crawslag, wordt gemakkelijk water via den neus en de keelholte geperst door dc buis van Eusta- chius naar dc tromrnclholte. Bevinden zich in de neus-keelholte ziektekiemen en dit is vaak het geval, dan worden deze als het ware in de trommelholte gespoten en deze vinden daar een gunstige bodem voor ver dere ontwikkeling. De kiemen zijn dan niet in het zwemwater, dech dit-is eenvoudig het transportmiddel voor de aanwezige kiemen in de kccl-neusholte. Bij verkoudheid zijn deze in grootcr getal aanwezig en is het risico van oen oorontsteking belangrijk ge stegen. Overigens verhoogt men bij bestaan de hevige verkoudheid, dc kans op andere complicaties, zooals een ontsteking van de luchtpijp. Aangewezen is dus, eenige dagen te wach ten tot het acute stadium is geweken. Laat mij in aansluiting hieraan, de acute pn chronischu oorontstekingen behandelen. Wat de eerste betreft het advies kan kort en bondig zijn. Nooit mag men zwem men met een acute oorontsteking en bij oor pijn. Wat de chronische aandoening betreft, zoolang er afscheiding is, zal de oorarts nooit zijn toestemming geven tot zwemmen. Wel zal hij bij een volkomen rusten en af- geloopen proces allicht toestaan te zwem men in rustig tempo, als niet gesprongen wordt en bij een opening in het trommel- v lies moet de uitwendige gehoorgang goed afgesloten worden met een watje, gedrenkt in zoete olie. Overigens, het werd reeds aan geduid, moet men voor elk gpval het oordeel van den oorarts vragen. Bij aandoeningen van den uitwendigen gehoorgang, zullen een watje en zoete olie, voldoende afweer bieden. Huidziekten bieden groote moeilijkheden. Ook die lijders, dfe geen nadeel ondervinden door het zwemmen of er zelfs gunstig door beïnvloed worden, zullen geen gunstige ont vangst hebben, als zij zich tot de zwemin richtingen wenden. Het publiek vindt het onaesthetisch, vreest volkomen ten onrechte besmetting; velletjes, enz. worden losge weekt. De directies der inrichtingen zijn ge dwongen met een en ander rekening te hou den en den lijder aan chronische huidziekte te weren en te verwijzen naar de badkuip, die gemakkelijk grondig gereinigd kan worden. Overigens werkt het zwemmen op de meeste acute liuidonstekingen nadcelig. Infectieuse huidaandoeningen en hier onder reken ik, behalve schurft, ook steen puisten, kunnen in een zweminrichting niet toegelaten worden. Niet, dat de besmetting een, twee, drie wordt overgebracht, doch men moet rekening houden met stoeien, met dc .infectie van badgoed en handdoeken. Deze worden wel is waar met kokend water behandeld, doch het is toch voorzichtiger geen bron van besmetting in huis te nemen. Steenpuisten moeten rust hebben en niet blootgesteld wórden aan een duw, die zoo gemakkelijk bij het zwemmen wordt gege ven. Het aangedane lichaamsdeel moet zoo vel mogelijk rust hebben. Open en zwerende wonden er mag niet mee gezwommen worden, in het belang van den patient en van dc andere zwemmers. Laat ons nog een oogenblik stilstaan bij de schimmelinfecties van do huid, in het bijzonder der voeten. Herhaaldelijk werden zwembad-epidemiën veroorzaakt; niet door bet water, maar door het loopen met bloote voeten van hesmetten op de perrons en springplanken. Het vooruit schrobben van de voeten met water en zeep helpt niet; kleine blaasjes barsten en talrijke schimmelsporen worden verbreid. De meest voorkomende verschijn selen (zij kunnen zeer gering zijn) zijn witte verweekte huid tusschen dc teencn en kloven tusschen de teencn. De directie kan dergelijke mcnschcn niet toelaten; er ont snappen er echter genoeg aan de waarne ming en daarom moet elk zwemmer nè. het zwemmen vóór hij naar zijn kleedkamertje gaat, 15 seconden gaan staan in een 1% op lossing van hypochloried, die altijd in bak ken aanwezig behoort te zijn. Aanhangende sporen worden in dien korten tijd door deze vloeistof gedood. Lijders aan deze vaak hardnekkige schim- mclaandoening van de voeten, door de Ame rikanen met „athletic foot" gedoopt, kunnen met' eenige zorg en langdurige behandeling geheel genezen. Ten eerste drage men katoe nen kousen, welke vaak gewisseld worden; eiken dag wasschen met water en zeep. Tusschen de teencn een zalf, bestaande uit medicinale reuzel waarin drie tot zes procent salicylzuur en vijf procent benzoë- zuur zijn gemengd. Bovendien rijkelijk poe deren met 10% boorzure talk; vooral dit laatste eiken dag en geruimen tijd voort zetten. Als men deze behandelingswijze nauwkeurig toepast, worden ten slotte alle schimmelsporen gedood en wordt de huid tusschen de teencn normaal en droog. Oogaandoeningen. Bij geen enkele acute of chronische ontsteking van de oogen mag gezwommen worden, ook niet bij acute ont steking van de conjunctiva, de z.g.n. con- junctivis. Zweertjes op het hoornvlies, ont steking van de iris, zij reageeron buitenge woon slecht op het zwemmen. Longafwijkingen. Bij ontsteking der lucht wegen, bronchitis, asthma, t.b.c. die niet sedert lang volkomen rustig en genezen is, mag niet gezwommen worden. Hartlijders zullen bijna steeds het verbod krijgen om te zwemmen. Voor de meeste mcnschcn is het zwemmen vermoeiend. Aan het hart worden, ook door de drukverande ringen, groote eischen gesteld. Hetzelfde geldt voor patiënten met belangrijke ver hooging van den bloeddruk en aderver kalking. Aan nierlijders wordt als regel het zwem men verboden; de afkoeling en de sterke spierinspanning worden door hen slecht verdragen. Gewoonlijk zal de arts ook het zwemmen verbieden aan patiënten met Bascdowsche ziekte en belangrijke veigrooting van de schildklier. De snelle hartactie, de druk op de luchtpijp met sterke vergrooting, zijn be sliste tegenaanwijzing tegen het zwemmen. Rheumatische patiënten en lijders aan ischias doen verstandig dc zwemsport op te geven of cr niet mede te beginnen. De afkoeling en de groote eischen, die aan de gewrichten worden gesteld, worden meestal slecht verdragen. Lijders aan epilepsie mogen nooit of te nimmer zwemmen, al hebben zij zelden toe vallen. De kans op het krijgen van een toe val, is tijdens het zwemmen vergroot en meermalen is een toevallijder verdronken, omdat hij te water een toeval kreeg. Mannen of vrouwen, lijdend aan hysterie, moeten daarentegen regelmatig zwemmen; deze zwemsport is voor hen een uitstekende corrigens. Ook neurastenici verdragen in het algemeen het zwemmen goed, mlfs zij zich niet al tc sterk vermoeien. Wij wenschen er den nadruk op te leggen, dat wij hier algemeene beschouwingen heb ben gegeven; voor elk individueel geval zal de arts of specialist de beslissing moeten geven. Raadzaam is het, voor men met zwemmen begint, zich te laten onderzoeken. Voor kinderen zal dit moeten geschieden door den huisarts of schoolarts. Zeer zwak gebouwde personen, heel slappe, asthenische mcnschen, zullen zich het genoegen van het zwemmen moeten ontzeggen. Uit bovenstaande zou men den indruk kunnen krijgen, dat' een groot percentage rnenschen niet mogen zwemmen; dit is ge lukkig niet het geval. Tegenwoordig geniet de overgroote meerderheid der bevolking een goede gezondheid, welke verhoogd wordt door onze uitstekende zwemsport. BOND VAN KOFFIEHUISHOUDERS. Als opvolger van den heer W. R. Schwemmer is lot voorzitter der plaatse lijke afdeeling van den Bond van Koffie huis-, Restauranthouders en Slijters ge kozen de heer B. II. D. Meeuwissen. GARNIZOEN. Majoor A. P. Uni, van het 18e regiment infanterie alhier, welke op non-activiteit is, wordt met ingang van 1 Mei a.s. in ac tieven dienst hersteld en wel bij het 4e re giment infanterie te Leiden. Eerste luitenant J. Baarschers, adjudant van den staf der VIIIc infanteriebrigades alhier, is eervol uit die functie ontheven cn overgeplaatst bij het 5e regiment in fanterie alhier. Tweede luitenant L. Croockcwit van het opgeheven le regiment onbereden artille rie te Gorinchem, is overgeplaatst bij het 5e regiment veldartillerie alhier. AMERSFOORTSCHE KUNSTKRING. Bestuurswijziging. In de dezer dagen gehouden vergadering van het Bestuur van den Kunstkring was bericht binnengekomen van den voorzit ter, Jhr. A. W. den Beer Poortugael en van den heer P. Tiggers, dat zij, wegens ertrek naar elders als bestuurslid be dankten. Tot voorzitter word daarop gekozen de secretaris van den Kunstkring Dr. J. Nie- weg en tot secretaris de heer F. W. J. Bar- key Wolf. Het Bestuur is thans als volgt samenge steld: Dr. J. Nieweg, voorzitter; F. W. J. Barkey Wolf, secretaris; J. Valkhoff, pen ningmeester; Dr. L. F. de Beaufort en Ir. Cb. B. van der Tak. RIJWIELDIEFSTAL. Bij de politie is door twee personen aan gifte gedaan van diefstal hunner fietsen. Een onderzoek is gaande KUNSTKRING-CONCERTEN. Wat het volgende seizoen brengen zal* Wie behoort heeft tot de opgetogen luis teraars bij het concert van de Hongaarsche violiste Yelli d'Aranyi, zal ongetwijfeld met genoegen vernemen, dat het bestuur van do Amersf. Kunstkring er in slaagde de groote violiste eind November voor een concert in Amicitia te engageeren. Dit is dan óén van de vier concerten, die de Kunstkring geeft in samenwerking met het Concertbureau J. Beek te Den Haag. De andere drie avonden zullen gegeven worden door de Sociétc des Instruments Anciens, een ensemble, dat in Nederland een groote bekendheid geniet, maar dat nog nimmer te Amersfoort optrad. Verder Flo rence Austral, de Australische zangeres met den fluitist John Amadio. Als laatste avond komt dc Russische zanger-acteur Victor Chenkine, de zanger van Zigeuner-liederen cn Kaukasischc, Ilebreeuwsche en Ukrani sche liederen in costuum. in 30 warme kleuren per 50 gr. knotten Arnh.straat 26a Amersfoort BURGERLIJKE STAND. 10 AprlL Geboren: Johannes Chri6tiaan, z. v. Jo hannes Meijer en Wilhelmina Grada Hid- dink; Bartus Johannes, z. v. Johannes Berlus Snijders cn Gerarda Heere; Frits Johan, z. v. Lambert George Marien Albert van Nieuwenhuizcn en Gozewina Johanna van Haselen. Overleden: Maria Poort, oud 76 jaar, we duwe van Renger Roethof. FRUIT- EN GROENTEN VEILING. Prijsnoteering 10 April 1933. Aardbeien 15—34 ct. Postelein 2429 ct. Spinazie 7—12 ct. Rabarber 5—S ct. Sla 38 57 ct. Prei 45 ct. Raapsteel 6—10 ct. Ra dijs 3136 ct. Andijvie 1214 ct. Knolsel- dery 15 ct. Dunsel 5G ct. KAASMARKT 10 APRIL 1933. Aangevoerd 25 wagens bevattende 0000 kilo. Prijs f 20.— tot f 22.— per 50 kilo. Handel matig. VAN ONZE VEEMARKTEN. Wel met zoo goed als zekerheid voor de volle 100% is te zeggen dat er eigenlijk geen motieven daar zijn, waarop men bou wen kan om hoogcre veeprljzen te moti- vccrcn. Wel is met zekerheid vast (e stel len. dat het een jaarlij ksch terugkomend feit is dat in 't voorjaar een mindere meerdere gunstige weersgesteldheid daar op een groote invloed heeft. Ook dit jaar maakt daarop geen uitzon dering, het gunstige weer der laatste da gen bracht ongetwijfeld een betere stem ming op onze veemarkten, al was dit voor namelijk nog alleen te constateercn bij do goede soorten gebruiksvee. Hier en daar gaat men er toe over het gebruiksvee de weide in te doen. Alhoewel er nog niet veel gras is, zal men dit jaar met beide handen de gelegenheid aangrij pen om zoo het ook maar cenigszins mo gelijk is, met de stalvoeding op te houden. De boer is dan van veel kosten verlost. De huidige zuivel-opbrengst laat niet toe, dat er aan het vee veel ten koste wordt elcgd, aan de melkproductie is te merken dat de boer dit ook in de praktijk heeft toegepast, de productie is niet zoo groot als wel andere jaren. De opbrengst laat ook geen hoogerc veeprijzen toe, ook bet ooruitzicht daarop is niet gunstig. We zitten nu in de drukste weken, de aanvoeren zijn over "t geheel ruim; de laatste markten hadden een behoorlijke omzetting met iets oploopende prijzen. Dit kan echter niet verhelpen dat de 'prijzen zeer laag zijn, een goede melkkoe voor ruim 100.is een zeldzaam voorkomende gebeurtenis. Merkbaar i6 dat geldgebrek de handel beinvloed. Dc minder goede soorten kunnen nog maar slecht geplaatst wordeh. De boer is zeer langzaam in 't bieden. Weideveo wordt nu ook ruim aange voerd. De goede soorten zijn behoorlijk goed te plaatsen tegen tamelijk bevredi gende prijzen. Met de mindere soorten heeft men den tijd; zo gelden lage prijzen 75.— tot 100.—. De slachtveemarkt had ook een vaster verloop. De prijzen waren wel zoo hoog. Ook hier in het v.n.l. de eerste kwaliteit welke het best verkoopbaar is. Op do paa6chveetentoonstellwigen was dit ook merkbaar. De beste kwaliteit zou daar ta melijk bevredigende, prijzen bedingen al is dit natuurlijk niet zoo als andere jaren en al zal het geenszir,3 winstgevend zijn voor den mester. De vette kalverenmarkt had do afgeloopen week een tikje williger han del, de aanvoeren waren niet ruim hetgeen het verloop gunstig beinvloedde. Eerste kwaliteit wordt het meest gevraagd, doch wordt echter maar gering aangevoerd. De mindere soorten blijven altijd nog maar moeilijk koopers te vinden. De nuchtere kalveren kunnen vrij goed geplaatst wor-, den, zijn in verhouding goed aan den prijs. 3.— tot 6.— per stuk extra zware slachtkalvenen gelden nog wel hooger. Op de varkensmarkten zijn de aanvoe ren danig gekrompen, dit veroorzaakt, dat al hoewel de handel maar kalm gestemd ie, er toch hoogere prijzen besteed moeten worden. De beste kwaliteit gold van 15—16 een enkele partij tot 16Vj cent per pond le vend. Op de magere markt is de aanvoer i ook beperkt, de prijzen zijn tamelijk hoog n vast. H. j Dagelijks: City Theater, Wcstsingel 7. Vertooning van „Iviki." Rembrandt Theater, Langestraat. Vertoo ning van „Bergen in vlammen" en „Maha radjah van Msradoc." Museum Fléhlte, Westsingel. (Uitgeson derd des Zondags). Theosofische Bibliotheek, Gebouw Theos. Vereeniging, Regentesselaan. lederen dag van 6—8 uur. Openbaro Leeszaal met Jeugdleeszaal Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 21. Vredesbibliotheek, Arnhemscheweg 50 Locszaal Handelsregister, Arnh. weg 23 31 Maart—13 April. Ambachtsschool. Ten toonstelling Veiligheidsmuseum, Amsterdam 9 t/m. 11 April. Cinema Amiaitia, vertoo ning van „Moeder." 11 April. Dc Valk. Vergadering 'Algemeene Democratische Unie: sprekers inr. J. H. Schnltz van Ilaegen cn R. Watjer. S'A uur. 12 April. Lunchroom Amsvorde. Vergade ring Vrijdenkedsvcr. „De Dageraad." J. Ho ving spreekt over: „Het Duitschc Fascisme zijr. Jodenpogroms cn zijn vervolging van de socialisten." 8 uur. 12 April. Hotel „de Zwaan." Jaarvergade ring Nederl. Roode Kruis. S uur. 13 April. Theosof. Loge. Lezing "an den heer Bentler over Krishnomurti. 8 uur 15 April. De Valk, uitv>ering mondaccor deonvereeniging „Door Vriendschap Verbon den." 8 uur. 18 April. Gereformeerde Kerk (Zuidsin gel). A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje." Verkiezingsvergadering. Spreker oud-minister Mr. H. Bijleveld. 8 uur. 18 April. Kruiskampkwartier (bij Coninck straat) Openlucht-meeting S.D.A.P. Spre ker G. L. de Haas uit Utrecht. 7 uur. 19 April, Markthal, Oranje-Vcreeniging. Groote huidigingssamenkomst ter herden king van Wiliem de Zwijger. IJ) April. Rcmonstr. Kerk. -t Nut. Lezing dr. A. Groeneveid. 19 April. Amicitia. Amstcrd. Tooneelver- eeniging, opvoering van „Circus Knie" voor abonniFs van het Amersfoortsch Dagblad. uur. 21 Aprli. Tuin Volksgebouw. Voorjairs bijenmarkt van de Vereeniging tot Bevorde ring der Bijenteelt. 21 April. Amicitia. Verkiezingsvergade ring Lib. Staatspartij „de Vrijheidsbond." Sprekers mev. Boon en jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. 8 uur. 21 April. De Valk. Openbare vergadering S.D.A.P., spreker ir. Th. v. d. Wacrden. Vh uur. 22 April. Soeslerkwartier (Tulpstraat) Openlucht-meeting S.D.A.P. Spreker J. Reijnders uit Utrecht. 6'A uur. 22 April. Lcusderweg (terrein Badhuis) Openlucht-meeting S.D.A.P. Spreker B. J. J. Wijkamp uit Baarn. C'/n uur. 23 April. Soc. Concordia. Joodsche Veree niging „Nut en Genoegen." Lezing van mr. A. dc Haas uit Utrecht. 8 uur. 24 April. Randenbroekkavartier (terrein Meisjesschool Bisschopsweg) Openlucht- moeting S.D.A.P. Spreker B. J. J. Wijkamp uit Baarn. 7 uur. 24 April. Soesterkwartier (Zonnebloem straat) Openlucht-meeting S.D.A.P. Spreker A. van Wijngaarden. 7 uur. 24 April. Jeudherberg (Zuidsingel). Janr- ■ergadcring Jeugdherberg „Jong Amcrs foort." 8'/s uur. 25 April. Muziektent Plantsoen. Openlucht meeting S.D.A.P. Spreker B. J. J* Wijkamp. uur. 26 April. Amicitia. Oplroden van Jan van Riemsdijk en zijn gezelschap. 8 uur. 3 Mei. Amicitia. Opvoering van Veter- man's „Vader des Vaderlands" door het Ilofstud-tooneel. 8 uur. UTRECHT. 12 April. Stadsschouwburg. Ver. Rottcrd. Ilofstadtooneel, opvoering van „De Hof slachter" (goedkoopc voorstelling). 8 uur. 12 April. Tivoli. U. S. O.-abonnemcnts- conccrt. 8 uur. ZEIST. 19 April. Concertzaal Figi. Rotterd. Hof- stad-tooneel, opvoering van „Amor in de Pastorie" (abonnement). 8 uur. ALBERTINE STEENHOFF—SMULDERS, f Baarn. Alhier is na een langdurige ziek te overleden raeyr. A. SteenhoffSmulders, één der baanbreeksters van de Katholieke litteraire beweging der tachtigers. Ook in de Katholieke drankbestrijding nam zij een eerste plaats in, terwijl zij oprichtster was en hoofdredactrice van het blad De Katho lieke Vrouw. Toen vorig jaar dc heer Guit als Kamer lid bedankte, werd mevr. Steenhoff aange wezen als zijn plaatsvervangster. Met het oog op haar gezondheidstoestand besloot zij toen echter den Kamerzetel niet te aan vaarden. DE PREDIKANTSVACATURE PROF. DR. A. H. DE HARTOG. In de gisteravond gehouden vergadering van den Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente tc Amsterdam is ter voorziening in de predikantsvacaturo prof. dr. A. H. de Hartog met groote meerderheid van stemmen beroepen dr. S. F. H. J. Berkel- bach van den Sprenkel te Rotterdam. MR. B. M. DE VOS.f Amsterdam, 11 April. In den afge loopen nacht is in den ouderdom van 61 jaar overleden mr. B. M. de Vos, vice-presi dent van de arrondissementsrechtbank hier ter: 6tede- VOOR DE KOFFIETAFEL, Maccaroni met gekruide saus. Kook do maccaroni op do gewone wijze gaar in water met wat zout. Laat ze op een vergiet uitlekken. Bereid een sausje van boter, bloem, mac- caronikooknat, een stukje foelie, een lau rierblaadje, een beetje thijm, een zeer fijn gehakt uitje cn wat gehakte selderij en peterselie. Roer de 6au6 voorzichtig door de maccaroni. Do«c de massa vervolgens in een vuurvast schoteltje, bestrooi het met geraspte kaas, wat paneermeel en enkele klontjes boter en laat er in den oven een bruin korstje op loomen. VOOR DE MIDDAGTAFEL. Runderrolletjes. Aardappelen. Spinazie. Vruchten6la. Bereiding runderrotieljes: 6 dun uitgeslagen .runderlapjes (mager) van 75 gram, plm. 100 gr. versch vet spek, 6 zure augurkjes, plm. 100 gr. boter. Schrap de runderlapjes af en zout zc. Snijd vervolgens het spek in plakjes. Leg op ieder runderlapje «en plakje spek en hierop een augurkje. Hol de lapjes op en bind ze met een touwtje dicht. Braad ze in de boter mooi bruin, maak de jus af met wat water en laat de nolletjes nog ca. Vis uur in de jus stoven. GROENTEN TOMATEN BRUINE BOONEN KIPPEN 65 ct. per blik Gemeentelijke premielea ning van 5 millioen Amsterdam, 10 April. Omaan de bij zondere omstandigheden waarin twee be langrijke cultuurinstellingen hier ter stede verkeeren, tegemoet te komen, wordt door B. en W. aan den Raad voorgesteld een prc- mieleening uit te geven van ten hoogsto 5 millioen guld^i. Van de netto-opbrengst' de zer prcmielcening zal een bedrag van 200.000.gereserveerd worden voor liet Concertgebouw en 100.000.— voor Artis. Het bedrag van 200.000.ten behoeve van het Concertgebouw zal moeten dienen ter aanzuivering van de tekorten gedurende vijf boekjaren. Het bestuur hoopt, dat na deze periodo betere tijden zullen aangebroken zijn, waar door de gewone inkomsten weer toereikend zullen zijn om deze instelling te finan- ciëercn. Het bestuur van Artis heeft in een verga dering van obligatieliouders uitstel van be taling der rente en aflossing verkregen tot 1 Januari 1935. Eerst op dit tijdstip zal kun nen worden overzien, op welke wijze het be drag van 100.000.— voor Artis bestemd, zou dienen tc worden besteed. In elk geval zal uitkeering van een bedrag aan het Concertgebouw of aan Artsi uit do opbrengst der premieleening alleen plaats hebben indien hiertoe aanleiding bestaat. De bedoeling is verder dat de gemeente een 40- jarige premie-leening sluit groot f 5.000.000, nominaal verdeeld in seriën, groot 1000. onderverdeeld in stukken van 100—, dra gende een vaste rente van 3 's jaars, ter wijl bovendien jaarlijks een aantal stukken van 100.wordt aflosbaar gesteld met premiën. Schoevers' Talonrovue. Het Aprilnummer van Schoever6* Talen» revue voldeed weder geheel aan onze ver wachtingen. Eenige korte (HollandSche) schetsen van diverse medewerkers, een aan tal vlotte verhalen in de moderne talen, een kunst-kroniek, een muziek-, film- en too- neeloverzicht, en niet to vergeten de maan- dclijksche prijsvraag vormen den inhoud. OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not Niet Off. 10 April II April 12uur 8.47 Vi 8.45'4 Berlijn a a 58.30 58.68 9.75 9.75>/a a 34.59 34.59 Zurich 4 a a 47.89 47.88 Kopenhagen a a 37.85 37.90 Oslo i a a a 43.35 43.45 44.85 44 90 New-York i a a 2.47'/, 2.47% Milaan a a a 12.70 12.70 Praag a a o a 7.38 7.38 Medegedeeld doop de Rotterd, RankvereMfc

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 3