J. A. SCHOTERMAN Zn. ST EMILION GEVESTIGD 1878 UTR.STRAA T17 1928 per flesch f 1.45. per anker f58. GERAFFINEERDE ZWENDELAFFAIRE NIEUW PARIJS A. H. VAN NIEUWKERK N.V. IN MASSA'S SLIJTERIJ WIJNHANDEL TEL 145 „SLACHTOFFERS VAN DE COCAÏNE" Tien personen gearresteerd GEERTRUIDA CARELSEN 90 JAAR INSTELLING VAN EEN ELECTRICITEITSRAAD OOK VOOR HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. LANGESTRAAT 35 Radioprogramma DE BESTE KWALITEIT COCOS Korte Beekstr. 6 Tel. 543 Beekenst.laan 10 COMPLETE MEUBILEERING 18 MODELKAMERS MORHOEKJE Een oude truc, die telkens weer opgaat Rotterdam, 10 April. Om cocaïne zweeft altijd de sfeer van romantiek en misdaad. De romantiek ontmoeten we in de verhalen over de smokkelarijen, die ge pleegd wórden om het verboden middel toch onder het bereik te brengen van hen, die er aan verslaafd zijn geworden. Van de misdaad, die zoo nauw met het witte poe der verbonden is, merken we hier te lande niet te /eel. Daarentegen doen zich hier wel veel gevallen voor van oplichtingen, waarbij slechts in zooverre van cocaïne sprake is, dat de naam van dit goedje wordt genoemd voor een poeder, dat van hand tot hand gaat. De Rotterdamsche .politic is er in ge slaagd ecnige oplichterijen, waarbij niet minder dan tien personen betrokken zijn, en die zich den laatsten tijd hebben afge speeld tot klaarheid te brengen. Het ma zeker aan den naam van dit geheimzinnige poeder worden toegeschreven, dat telkens en telkens weer goedgeloovige personen er met dezelfde truc in loopen. In deze laat ste gevallen treft het wel zeer bijzonder, dat degenen, die gedupeerd worden, op hun beurt getracht hebben er anderen te laten inloopen. Het eerste geval betrof een boterhande laar uit Zuid-Holland Deze handelaar ont moette in ecu café te Rotterdam een per soon, die hem vertelde, dat hij een winst gevende cocaïne-zaak wist, waaraan hij zelf geen deel kon hebben, aangezien het hem aan contanten ontbrak. Dc zaak was namelijk, dat deze man cocaïne te koop wist voor MO per 100 gram en dat hij te vens een koopcr wist, die bereid was 170 per 100 gram te geven. Aangetrokken dooi den gemakkelijk te behalen winst ging de boterhandelaar op het voorstel in. De voor steller bracht hem nu in aanraking met iemand, die hem voor MO honderd gram van het witte poeder leverde en een paar dagen later bracht hij ook den kooper bij hern, die hem voor 170 van het ons ont lastte. Dat herhaalde zich nog eens, waar op de kooper zich bereid verklaarde ook 'n grootero partij van den boterhandelaar in ontvangst te nemen. Afgesproken werd, dat do boterhandelaar voor een hoeveel heid van 1 K.G. zou zorgen. Hiervoor moest de boterhandelaar natuurlijk te recht komen bij den tusschenpersoon, die de order stipt uitvoerde, doch daarna bleef eerstgenoemde vergeefs op den kooper wachten. Het K.G. cocaïne bleek slechts rommel te zijn, waarvoor hij zijn 1400 had neerge teld. Maar de gedupeerde wilde zijn ver lies niet nemen en op zijn beurt zocht hij naar een slachtoffer, dat hij vond in een groentenhandelaar, wien hij verhalen had opgehangen van den grootcn en gemakke lijk te behalen winst. Do groentenkoop- man wilde ook wel tens op zulk een ge makkelijke wijze veel geld verdienen, maar aangezien hij geen verstand had van cocaïne vond hij het raadzaam een expert in den arm te nemen. Cocaïne-zaken moeten, willen ze slagen, hu eenmaal wat ingewikkeld gemaakt wor den en daarom werd afgesproken, dat de drie mannen elkaar zouden treffen in een café in de Residentie, omdat de boterhan delaar daar iemand kende, die de cocaïne wel zou willen koopen. De truc ging dit keer niet op, de boterhandelaar was nog te jong in de cocaïne-beweging om reeds nu met succes werkzaam te kunnen zijn. De expert toch raadde het koopen af, omdat hij wel betere te krijgen wist. Zoo bleef de boterhandelaar met zijn K.G. rommel zit ten. De groentenhandelaar, wiens verlangen naar grooten winst nu eenmaal gewekt was, trad verder met den expert In onder handeling, wat tot gevolg had, dat na een paar dagen de expert bij den groentenkoop man kwam met- de mededeeling, dat er in een café een rijke Belg zat, die twee K.G. cocaïne wilde koopen. Hij wist ook een der gelijke hoeveelheid te koop voor 2400. Er moest echter vooruit betaald worden. De groentenhandelaar, die ten opzichte van den boterhandelaar nog eenigszins voorzichtig was geweest, bande nu elk wantrouwen en betaalde het bedrag. Met den rijken Belg echter liep het mis, want deze heette intusschen al voorzien, maar er zou wel een nieuwe kooper komen. In derdaad verscheen de expert weer een paar dagen later ten huize van den groenten handelaar om hem te vertellen, dat hij in kennis was gekomen met een Brabander, die cocaïne wilde koopen voor een kapi tein van een Amerikaansch schip. De Bra bander zou den groentenhandelaar per auto komen halen, hetgeen ook inderdaad ge schieddc. De groentenhandelaar had de twee K.G. kostbaar goedje bij zich. Beide mannen reden naar een groot café, waar de samenkomst met den kapitein zou plaats hebben. Ze wachtten eenigen tijd toen de Brabander aan dc telefoon geroe pen werd. ITet gesprek duurde lang en ten laatst werd dc groentenkoopman onge rust. Hij ging eens in de telefooncel kijken, doch vond deze ledig Deze man bleek ten slotte met de auto en de cocaïne verdw nen. De boterhandelaar, die in het eerste ge val de dupe geworden was en een misluk te poging gedaan had den groentenhande laar er in te laten loopen, heeft toch noi kans gezien dc door hem gekochte rommel van dc hand 1c doen. Hij had er eerst nog een kilogram bijgckocht en zocht toen on der zijn collega's naar een slachtoffer. Hij vond die ook werkelijk en voor 2700. werd deze man eigenaar van de 2 K.G. Al spoedig bieek hem, dat hij bij den neus genomen was, doclï hij durfde aanvanke lijk geen aangifte bij de politie te doen, en evenmin waagde hij het de cocaïne in heis te houden. Daarom groef deze man een gat in den grond van zijn kippenren. Hij sloeg de flc6schcn 6tuk en begroef alles in den grond. Ten slotte heeft zich nog een zeer geraf fineerd geval voorgedaan, waarbij men toch versteld staat van de goedgelovig heid van de menschen, die zich met de co- caïne-zwendolaars in laten. Een caféhouder in een dorpje van Bra bant, dicht bij de Limburgsche grens kreeg bezoek van een kennis uit Rotterdam, die hem schoone verhalen deed van de win sten, die hij met een cocaïne-zaak had ge maakt. Hij zou zelfs nog wel veel meer geld hebben kunnen verdienen, als hij maar over een grootcr bedrijfskapitaal be schikte. De caféhouder, tuk op den grooten winst stond al met zijn geld klaar en na dat aldus het slachtoffer was bewerkt, bracht de kennis een man bij hem, die hem zeide wel cocaïne te willen koopen voor M30 per K.G. De cocaïne moest dan van een bepaald merk zijn. Spoedig daarop bracht de Rotterdamsche kennis iemand mee, die cocaïne wilde verkoopen voor 1030 per K.G. Hij had op dat oogenblik maar 100 gram bij zich, dat aangezien het aan de eischen voldeed, door den caféhou der gekocht werd. Er ging een telefoontje naar den reflectant, die, zooals de Rotter damsche kennis wist in een café in den Haag zat en die bereid was naar het dorp je te komen om de cocaïne te zien. I-lij keurde het goedje goed cn onmiddellijk volgde betaling met 1430. Het ging dus voortreffelijk met de zaken en toen de Rotterdamsche kennis met de mededeeling kwam, dat hij 7Vs K.G. te koop wist cn ook daarvoor een kooper in Rotterdam had, was de caféhouder maar al te graag bereid op de zaak in te gaan. Met 7500 trok de caféhouder naar Rotter dam, waar hij door zijn kennis werd afge haald. De heeren betrokken een voornaam hotel en wachtten de komst van den man, die de 7Vs K.G. zou brengen. Na een paar dagen van wachten arri veerde deze per auto. Met zijn Rotterdam schen kennis nam de caféhouder ook in de auto plaats, waar de zaken zouden wor den afgehandeld. De cocaïne bleek in orde en de 7500 werd toen betaald. Dc Rotter damsche kennis had zich over het koffer tje ontfermd, toen beiden aan den Schie- damschen weg uit de auto stapten. Daar kwamen echter een paar mannen op hen toe, die verklaarden rechercheurs van po litie te zijn cn die zeer nieuwsgierig waren naar den inhoud van het koffertje. Toen moest do waarheid er uit. Het koffertje bevatte cocaïne, maar de Iiotlcrdamsche kennis was wel zoo goed om te verklaren, dat de koopman met de geheelc zaak niets te maken had. Zoo kwam het dat alleen de kennis door dc rechercheurs gearres teerd werd. Ze waren echter in het geheel geen reclieurcheurs, doch handlangers, die op zulk een wijze er toe meewerkten, dat men den caféhouder kwijt raakte. Het goedje, waarmee in al deze oplich tingen gewerkt was, is gebleken geen co caïne te zijn, doch novocainc of actho- coïne, dat een werkelijke handelswaarde heeft van 50 per K.G. tegen 450 voor cocaïne. Zooals gemeld zijn door dc politie tien personen, die bij deze oplichtingen betrok ken zijn, aangehouden en in bewaring ge steld. zijn noR steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARE" en het bekende S. H. M. „Schilletje" HAVIK 41. TeL 291 Haarlem, 10 April. De zaal van restau rant ITildcbrand was bijna te klein om dc onielbarc bloemstukken te bergen welke de bekende schrijfster Geertruida Carelêen, ter gelegenheid van huar negentigsten ver jaardag ontving. Ook de schriftelijke en telegrafische gelukwenschen waren niet te tellen. Des morgens is de jarige te haren liuize namens het gemeentebestuur toegesproken door den burgemeester van Haarlem, den heer C. Maarschalk. In hotel Ilildcbrand, waar des middags de zeer druk bezochte receptie gehouden werd, was ook een tentoonstelling georga niseerd van het werk van Geertruida Ca- relsen, waarvoor vele particulieren en ook de Stadsbibliotheek boeken en portretten had afgestaan. Deze tentoonstelling gaf een uitstekend overzicht van haar werk zaamheden op literair cn journalistiek ge bied. Geertruida Carelson, naar een schilderij van Louis Hartz. Op de receptie deelde de Commissaris der Koningin in Noord-Holland mede, dat H.M. de Koningin Geertruida Carelsen had be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Voorts werd de jarige toegespro ken door dr. Jac. P. Thysse, die haar een album met handteekeningen van vrienden cn vriendinnen aanbood en door Lodewijk van Deyssel (Alberdink Thym), eere-voor- zitter van het huldigmg6Comité. De uitgever II. D. Tjeenk Willink bood haar het eeisle exemplaar aan van haar tweeden bundel „Herinneringen" welke al6 jubileumsuitgave verschenen is. De receptie was zeer druk bezocht; tal rijke personen uit literaire kringen boden bun gelukwenschen aaii. Bij Koninklijk besluit is, behoudens nade re regeling bij de wet, voor den tijd van vijf jaren een Electriciteitsraad ingesteld. Deze Raad heeft tot taak den Minister van Waterstaat, op verzoek dan wel eige ner beweging van advies te dienen omtrent aangelegenheden betreffende de electrici- teitsvoorziening. Voor het bedoelde tijdvak zijn tot lid en voorzitter van den Raad benoemd: Prof. ir. G. J. van Swaay, oud-minister v. Waterstaat, te Delft; en tot leden: H. P J. Bloemers, burgemeester van Gro ningen, te Groningen; prof. mr. dr. G. W. J. Bruins, oud-hoogleeraar aan de Handels- Hoogeschool te Rotterdam, te Wassenaar; Jhr. S. van Citters, oud-commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Brummen; mr. J. F. Schónfeld, admini strateur bij het Departement van Water staat, te 's-Gravenhage. Aan den Raad zal door Minister van Wa terstaat een secretaris worden toegevoegd. De Raad is bevoegd in het belang van de vervulling van zijn taak de medewerking in te roepen van openbare lichamen, col leges en autoriteiten. De Minister zal bij den Raad een bureau instellen. Dit bureau bereidt de behande ling van zaken in den Raad voor en ver schaft aan den Raad dc noodige voorlich ting. Het bureau of het hoofd daarvan dient verder den Minister van advies in de ge vallen, dat dit door dezen wordt gevraagd. De verdere regeling van de organisatie en dc werkzaamheden van den Raad en van het bureau, alsmede van de wijze van sa menwerking tusschen den Raad, het bureau en andere Rijksdiensten geschiedt zoo noo- dig door den Minister. C. DE DOOD. Van sociaal-democraat tot communist. Amsterdam, 10 April. Naar wij ver nemen heeft het soc. democratische lid van den gemeenteraad van Amsterdam, de heer C. de Dood. bedankt als lid van de S.D.A.P. en is hij toegetreden tot de communistische partij Holland. Het is nog niet bekend of de heer De Dood zijn zetel in den Amsterdam- schen gemeenteraad voor de C.P.H. zal blij ven bezetten of dat hij zijn zetel weer ter be schikking stelt van de S.D.A.P. en als raadslid bedankt, DE KONINGIN OP DEN RUIGEN HOEK. IT. M. de Koningin is gister van Het Loo op den Ruigcn Hoek teruggekeerd- MR. DR. A, A. VAN RHIJN. Bijzondere onderscheiding. Tot ridder in de Orde van den Ncder- landschen Leeuw is benoemd Mr. Dr. A. A. van Rhijn, administrateur bij de afdeeling Volksgezondheid, voorheen aan het Mi nisterie van Economische Zaken en Ar beid, thans aan het Ministerie van Binnen- landsche Zaken. Naar wij vernemen, houdt deze onder scheiding verband met het aandeel, dat de heer van Rhijn, tezamen met Mr. J. West- hoff, toenmaals chef der afdeeling Arbeid van het Ministerie, gehad heeft in de voor bereiding van het ontwerp eener Bedrijfs- radenwet, dat dezer dagen tot wet is ver heven. OVERTREDING MOTOR- EN RIJWIEL- WET. Het houden van een motor- prestatierlt. De Hooge Raad heeft gister verworpen het cassatieberoep van M. B., organisator van den Veendamschen motorprest&tmrït, die wegens overtreding van de motor en rijwielwet, n.l. het zonder vergunning een wedstrijd houden op den openbaren weg door de rechtbank te Winschoten werd veroordeeld. De Ilooge Raad had al eens uitgemaakt, dat do z.g. prestaticrittcn on der gewone wedstrijden vallen. DE AUTOMAAT VAN JAMIN. Verworpen cassatieberoep. De Ilooge Raad wees gister arrrest in de zaak van P. H. L. Jamin, die op een Zondag to Rotterdam na 5 uur een banketwinkel open had en banketwaren had verk'-cht door middel van een automaat die in den winkel stond, welke open was voor Ion verkoop van consumptie-ijs. Dc rechtbank te Rotterdam oordeelde dat hier van een automaat geen «prakc- was, omdat liet toestel toezicht vereischtc en sprak een veroordcelend vonnis uit, waartegen de heer Jamin cassatie aantec- kende. Dit cassatieberoep heeft de Hooge Raad heden verworpen. Woensdag 12 April. Hilversum. Golflengte 296 M. V. A. R A. 8.01 Gramofoonmuziek. 9.00.— Klein-orkest o. 1. v. Paul Du- chant. V. P. R. O. 10.00 Morgenwijding. V. A. R. A. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven. 12.01 De Notenkrakers o.l.v Daaf Wins. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Voor de kindoren. 5.30 Orgelspel door Joh. Jong op het V.A.R.A.-Standaart-orgel, met slagwerk van Reinier Bennink. 6.01 Joodsclie uilzending. Dr. D. M. Levy spreekt over; „De Jood en de vrcdesgedach- te". Gramofoonmuziek. R. V. U. 6.30 „Hoe moeten wij zingen?" Een korte leidraad voor zingenden. Cursus, te geven door Meta Rcidel, concertzangeres te Arn hem. V. A. R. A. 7.00 Muziek van dezen tijd door Jaap Sto- tijn, hobo; mevr. Trui Stotijn, sopraan; Max Vredenburg, piar.o. Nicuw-Nederlandsche muziek. Verkiczingsrcdevoeringcn 1933. Vastge steld in opdracht van den Minister van Waterstaat door den Radioraad. '.30 Soc.-Dem. Arbeiderspartij. V. A. R. A. 8.00 Judas Maccabeus. Oratorium van G. F. Handel. 10.00 De vakbeweging. 10.20 Judas Maccabeus. Vervolg en slot uitzending vanuit het Concertgebouw te Amsterdam. 11.00 Persbureau Vaz Di.is. 11.15 Uitzending vanuit het Grand Thea tre te A'dam van de huldiging van mevr. Henriètte Davids, ter gelegenheid van haar 30-jarige tooneel-loopbaan. Huizen. Golflengto 1875 M. N. C. R. V. S.00 Opening van den Overijselschen dag door Ds. C. v. d. Zaal, voorz. van de Pro vinciale Commissie Overijsol. Zang door de Chr. Gem Zangvereeniging Uno Animo, dir. S. Bodewes Wz. 8.20 Concert door de Chr. Gem. Zangver eeniging Uno Animo te Zwolle. Directeur S. Bodewes Wzn. 9.00 Liederen-recital door mevr. Jeanne Tuyten, sopraan. Aan den vleugel: P. Móh- ringen. 9.30 Folkloristische lezing o*'er den N.W. hoek van Overijsel, door Dr. P. W. J. v. d. Berg. 10.00 Vervolg liederen-recital. 10.30 Morgendienst te ieiden door Ds. C. D. van Noppen. Zang mej. M. Hagenbeek, sopraan; orgel: A. C. Willeumier 11.00 Concert. M. Hagenbeek sopraan; J. B. Renssen, viool; A. C. Willeumier, orgel. Zang met orgelbegeleiding 12.15 Middagconcert door de Chr. Zang ver. „Looft den ITeere" en het Dubbelman- nenkwartet Laus Deo te Enschedé; dir. J. A. Ketel. Declamatie: H. Schoonderbeek. 2.00 Dr. H. B. Holsboer: „De Twentsche Textielindustrie". 2.30 Beiaardconcert vanaf den Stadstoren te Enschedé door den stad6beiaardier B. de Bruin. 3.15 Landbouwhalfuurtje. 3.45 Concert door het Bethel-kinderkoor te Enschedé, dir. K. ter Heide, en de Christ. Mondaccordeonclub Harmonie te Enschedé, dir. J. Knoop Jr. 4.30 Spreker: J. J. van Delnse. Onderw.S Twentsche volksgebruiken. 5.00 Kindcruurtje, te leiden door P. Smit Medew. van mevr. W. P. MortierSchullcr zang; een kinderkoor; Ir. A. C. H. Toet, piano. 6.00 J. Wynia, burgemeester van Dene kamp: „Twente, het land van Katoen cn Heide". 6.15 J. B. Bernink, dir. Museum „Natura Docet": Het ontstaan van Twente. 6.30 J. Gesink, secr. Vereen, tot Beoef. van Overijsclsch Recht en Geschiedenis: „Iets over de geschiedenis van Overijsel". Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 7.00 Uitzending. N. C. R. V. 7.45 Persberichten Chr. Persbureau. Verkiezingsredevoeringen 1933. 8.00 Christelijk-Historische Unie. N. C. R. V. 8.45 Concert door het Chr. Zwolsch Man nenkoor en de Chr. Muzickvereen. „David" te Zwolle, o.l.v. E. v. d. Berg. Spreker Dr. C. Impeta. Deel. A. Wapenaar. 10.00 Persbureau Vaz Diae. 11.15 Gramofoonmuziek. 50 c.M. breed per Meter ro 100 f 0.68 - 0.95 - 1.35 DE DUIKBOOT K XVI TE WATER GELATEN. Van ccn van de hellingen van de Rotter damsche Droogdok Maatschappij is Zater dag de duikboot K XVI met goed ge/olg te water gelaten. Deze duikboot is de laatste van een serie van 3 duikbooten, welke op deze werf zijn gebouwd voor rekening van de Nedcrlandsche marine en die bestemd zijn voor den dienst in Nederlandsch O.-In- dié. Mevrouw VosRomer, de echtgenoote van kapitein ter zee A. Vos, heeft de doop- plechtighedcn verricht en de laatste belet selen weggenomen. Bij de plechtigheid was o.a. de heer Fock, inspecteur van dc scheep vaart, tegenwoordig. De directeur van de R. D. M., ir. A. Knapc, heeft in een toespraak er de aan dacht op gevestigd( dat het bouwen van deze drie duikbooten voor de werf iets van groot belang is geweest. Kolonel A. Vos heeft daarop dank gezegd oor de aangename samenwerking. VACANTIEREIZEN AAN BOORD VAN ZEESCHEPEN. De Holland-Amerika Lijn verzorgt in sa menwerking met de Rotterdamsche Lloyd en de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" weekend-uitstapjes en vacantiereizen met groote passagiersschepen naar Plymouth en Southampton, terwijl dc Rotterdamsche Lloyd met de Dempo en Baloeran uitstap jes naar Noorwegen en Stockholm organi- seeren. Ontvlambare jonge agent: „O, juffrouw, iik zou u wel uren en uren willen onder- y ragen." éSunny Mag.),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6