WS JAARVERGADERING DER N.C.R.V. AMERSFOORTSCH DAGBLAD Zaterdag 22 April 1933 31e Jaargang No. 251 DE AUFWERTUNGSZAAK DERDE BLAD Heerenmode- magazijn Langestr.26 PIETER JELLES-HULDIGING Plechtigheid in de Groote Kerk REDEN TOT OPTIMISME UTR. PR0V. DAMB0ND Vonnis over den Amsterdamschen notaris Amsterdam, 21 April. Het gerechts hof veroordeelde heden den Amsterdam schen notaris Mr. M. wegens valscliheid in geschrifte, meermalen gepleegd en daarbij gebruik makend van middelen hem uit hoofde van zijn ambt ten dienste staande tot een gevangenisstraf van 3 maanden met aftrek van drie maanden voorarrest. Het hof vond geen aanleiding hem uit zijn ambt te ontzetten. De procureur-generaal had zes maanden gevangenisstraf gccischt met aftrek van 3 maanden voorarrest. Bovendien had hij ontzetting uit het ambt van het notariaat gevorderd. Notaris mr. M. was bij het uitspreken van het arrest niet aanwezig. De belang stelling van de zijde van de balie was zeer groot. DE OVERVAL MET ROOF TE VRIEZENVEEN Soesterweg 96 De kranslegging op het Donderdag to Stiens onthulde monument voor P. J. Troelstra. Onthulling van het gedcnktccken te Stiens Donderdagmiddag is le Stiens, een dorp je ten Noorden van Leeuwarden, het plaats je, waar Pieter Jelles Troelstra zijn eerste verzen heeft gemaakt en voorgedragen tn de schuur van Ulke Terpstra. het door Tjipke Visser ontworpen gedenktecken ter cere van dezen Frieschen dichter onthuld. De genoodigden en verdere belangstellen den kwamen bijeen op de plaats, waar eens dc oude herberg Rustenburg stond en waar thans het gedenktecken is opgericht. De heer -T. W. Dijkstra, voorzitter der huldigingscommissie, bestaande uit afge vaardigden van It Selskip for Fryske Tael en Skriftenkennisse, de Mienskip for Frys ke Folksüntjowing, de Boun feu Fryske Selskippenbuten Fryslan en de Upstal- beam, heette de groote schare welkom, in de eerste plaats de familieleden van wijlen mr. P. J. Troelstra. Vervolgens herinnerde spreker er aan, dat reeds 1930 in een bijeenkomst van het hoofdbestuur van It Selskip for Fryske Tael en Skriftenkennisse het voorstel werd aangenomen om den dichter, die 20 April 1860 is geboren en 12 Mei 1930 overleed, op zijn 70sten verjaardag op de een of andere wijze te huldigen. Het duurde drie jaar voor men zoo ver was. O.a. omdat het Kristlik Frysk Selskip en It Roomsk Boun bezwaar maakten mee te doen. Spreker geloofde dat heel Stiens, ja ge heel Friesland en ook de Friezen buiten deze provincie den raad van Lecuwarder- adeel dankbaar zullen zijn voor do plaats, welke hij voor den gedenksteen aanwees, waar „Us Sjonger fen de Rispingc" de plaats heeft gekregen, welke hem toekomt, vlak bij het hart van het oude dorp, met het uitzicht op den toren, waarbij zijn moe der begraven ligt en met het uitzicht op het huis, waar hij, heeft gewoond. De Slicnser zangvereeniging „Frisia 'Cantat" zong daarna ecnige coupletten van het Friesch volkslied, welke de aanwezigen meezongen. Daarna hield de heer J. Winkclman Van Amsterdam een herdenkingsrede. Nadat „Frisia Cantat" het eerste vers van „It Aldershüs" had gezongen, droeg de heer Dijkstra het gedenkteeken, dat inmid dels was onthuld, aan dc gemeente Leeuwarderadeel over met een toespraak. Nadat de heer Dijkstra het monument had overgedragen en de burgemeester van Leeuwardoradoel, de heer J. G. Jansonius, het had aanvaard, begaf men zich naar de Groote Kerk, waar orgelspel dc gasten ver welkomde. Na do onthulling van het gedenkteeken had een plechtigheid in de Groote Kerk van het Friesche dorpje plaats. Dr. G. A. Wumkes, voorzitter van het eéro-cornité voor deze huldiging, beklom vervolgens den kansel. Hij las allereerst naar aanleiding van een woord van Pieter Jelles, die den ouden toren Gods heiligdom noemde en naar den menschelijkcn geest getuigde, dat die naar het groote uitdijde en den weg naar het eeuwige vindt, het 13de kapittel van den eersten brief aan de Korinthen. Het was in 1SS5, dat Pieter Jolles als stu dent te Groningen de geestelijke crisis doormaakte, dat de vraag naar God hem met kracht op de ziel viel. Hij was aange wezen op zich zelf en moest het steile, doornige pad zoekend, tastend en denkend op. Hij vroeg een antwoord in de natuur- Is, er een God? In he't ruischen van den storm, in het spelen der golfjes, in het starrengeflonker, in de diepten van het wilde duistere hart hoorde hij een schril: ja. Maar dan komt de twijfel op en weer is hij God kwijt, tot hij later zegt: „Ik kin net libje sünder God, In help en treast yn 't zwartste lot." Naast zijn godsdienstig gevoel komt naar voren zijn Friesch-nationale strijd. Fries land en zijn volk werden hem schatten van een eigen waarde, en door zijn om gang met Friesclic schrijvers van dien tijd ontwaakte zijn liefde voor de Friesche taal en hij verwerkte zijn gedachten in gedich ten aan zijn moeder, 't ouderlijk huis, aan het kregel Friesche volk, aan oude helden en monniken. Als vreemde zeden, taal on wetten Friesland binnensluipen, roept hij om bet behoud en de vrijheid van Fries land door middel van het huisgezin Hij dringt tevens aan op wat wij thans noemen cultureele autonomie Hij was tevens een pionier voor de invoering van Friesch on derwijs. En dc bloem van zijn jeugd is op dc middaghoogte van zijn leven niet ver welkt. Afstand en sociale strijd maken hem niet losser van zijn „Heitelan" Het ging Pieter Jelles voor alles om het essentieeelc: Frieschen zin en Friesche liefde, de liefde voor het vaderland, die alle dingen hoopt cn de volslagen oplossing van het Friesche vraagstuk. En zoo is zijn eercbecld een baken naar de lichtende toekomst van ons oud, grijs land. Na solozang en declamatie van den lieer G. Grondsma, die het een en ander uit het werk van Pieter Jelles voordroeg, sprak de lieer J. W. Dijkstra het slotwoord en bracht dank aan alli medewerkers. Het speet hem dat de voorsteller van dc huldiging, do heer J. J. Hornstra dezen dag niet had beleefd. Spreker bracht een stille hulde aan den krachtigen strijder voor Frieslands taal en voor vrijen Frieschen zin. 's Avonds werd door de plaatselijke zang verocniging „Frisia Cantat" en de plaatse lijke tooneelclub „Halbertsma" opgevoerd „In Sticnser Jonge", beelden uit het leven van Pieter Jelles, voor het tooneel bewerkt door de Friesche schrijvers R. Drilsma en S. D. de Jong, beiden oud-ingczelcnen van Stiens. ITet stuk werd door beide verecnigingen goed naar voren gebracht. Dc avond stond onder leiding van den heer B. C. Algra, een jeugd-vriend van Troclstra. (Hdbl.) Het gerechtshof ie Arnhem heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen R. K., 28 jaar, II. P., 21 jaar, beiden wonende to Ambt-Hardcnbcrg cn W. A., 29 jaar, wo nende te Helledoorn die door de rechtbank te Almelo waren veroordeeld resp. tot 2, VA cn 5 jaar gevangenisstraf, -terzake dat zij in den nacht van 10 op 11 Juni 1932 in de woning van bet oude echtpaar A. te Vriezenveen zijn binnengedrongen, denman ernstig hebben mishandeld, het echtpaar in de bedstede hebben opgesloten, terwijl zij uit een linnenkast een geldkistje, in houdende ongeveer 500 hebben gestolen. Het gerechtshof heeft verdachten allen tot zelfde straffen veroordeeld. TEGEN GEMEENTERE STELLINGEN IN DUITSCHLAND. Amsterdam, 21 April. Naar wij ver nemen heeft het Alg. Comité tegen Terreur cn Vervolging in Duitschland zich met een adres tot'den gemeenteraad van Dordrecht gewend, met het doel te voorkomen, dat do opdracht voor den bouw van een vuilver brandingsinstallatie 'fn Duitschland zal wor den geplaatst. Bonn heeft zich de oudste zoon van den Duitschen kroonprins, prins Wilhelm von Prcussen (rechts), verloofd met mej. Dorothea von Salviati (links). De bruid stamt af van een Italiaansch adellijk geslacht, dat in den tijd van Fredcrik den Groote naar Pruisen emigreerde uit godsdienstige overwegingen. Haar broer is de bekende officier, die tot de ruiters behoorde, die te Rome de „Coppa Mussolini" voor Duitschland wisten te venverven. Mr. A. v. d. Deure spreekt over Het goed recht van den Christelijken omroep" Gisteren kwam te Utrecht de N.C.R.V. in jaarlijksche vergadering van den Verecni- gingsraad bijeen in het gebouw voor K. en W. De Voorzitter, Mr. A. van der Deure, uit Bennekom, opende op de gebruikelijke wijze en sprak een openingswoord over „Het goed recht \an den Christelijken om roep". Allereerst wercl geconstateerd, dat het zelfs in deze dagen nog noodig is het goed recht van den chr. omroep te verde digen, zoowrel voor onze geestverwanten als voor lien, die buiten onze gelederen staan. Sprckór memoreerde een aantal feiten uit de omroepgeschiedcnis der laatste jaren om daarna uitvoerig zoowel theoretisch als practisch het goea recht van een eigen christelijken omroep te verdedigen Na vaststelling der notulen bracht de se cretaris-penningmeester, de heer C. A. K e u n n g, uit Wageningen, verslag uit over den financieelen toestand der verecni- ging en over het vereenigingsleven gedu rende het jaar 1932. Wie de balans inziet zoo zei do heer Keuning zal constateeren, dat de finan- cicele toestand der vereeniging gezond is. Met grooten dank aan God mogen en moe ten wij uitspreken, dat het ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden goed gaat met onze N.C.R.V. Hetgeen niet wegneemt, dat het ook onze plicht is, om nuchter en zakelijk onder de oogen te zien, wat we in dc toekomst hebben te verwachten, voozoo- ver wij dat kunnen nagaan. Verschillende oorzaken werden genoemd, waardoor de uit gaven zeer belangrijk zullen stijgen. Op 31 December 1932 bedroegen de be schikbare geldmiddelen 207.873.13V2, ter wijl bo\ondien nog een effectenbezit van 51.142,50 aanwezig was. Onder die beschikbare geldmiddelen was een bedrag van 74.755,09 begrepen voor vooruitbetaalde contributies, dus voor het jaar 1933. Als algemeene reser\e was een bedrag van 173.500 aanwezig, terwijl nog de volgende reserveeringen voor bijzondere doeleinden plaats hadden: fonds toestellen voor zieken 6004.koersreserve effecten en dubieuse debiteuren 3,185.—. Met ande re woorden: Het saldo werd voor het groot ste gedeelte gebruikt voor rcservceringen, zoodat uiteindelijk slechts een betrekkelijk klein bedrag over bleef. De „Omroepgids" bleek over 1932 een winst voor de vereeni ging opgeleverd te hebben van 146.428.S5. In 1932 werden twee leeaten ontvangen, één van f 2.000.en één van 50. De \erhouding tot de andere omroepver- eenigingen is van vricndschappelijken aard; ook die tot dc A.V.R.O. schijnt iets milder te worden, ondanks de Hetze in het begin van 1932 naar aanleiding van de z.g. „ont hullingen" over de totstandkoming van het zondtiidenbesluit. In dit verband werd aan de interpellatie-Boon herinnerd. In die dagen is sterk naar voren gekomen, hoe onze leden met. den Voorzitter der N.R.C.V. meeleefden. Men trachtte de N.C.R.V. te treffen in den persoon van Mr van der Deure, maar met onwrikbare trouw schaar den de N.C.R.V.-ers zich om den Voorzitter. Tijdens de interpellatie-Boon bleef van de geuite beschuldiging niets over. Het Algemeen Bestuur noch het Dage- lijksch Bestuur onderging in zijn samenstel ling wijziging in 1932. Tenslotte werd nog medegedeeld, hoe in het laatst van het verslagjaar het plan op kwam. om in Juni a.s. een N.C.R.V.-Landdag te organiscoren. De Secretaris-Penningmees ter eindigde met den wensch, dat die land dag een beeld mag geven van de vereeni ging: duizenden'en tienduizenden in eensge zindheid en trouw geschaard om de vaan van den Omroep met den Bijbel. Dc heer D. Peereboom, hior het woord verkrijgende voor het jaarverslag van den propagadadienst, gaf achtereenvolgens een overzicht van de filmpropaganda, het leden tal cn de actie voor den nationalcn radio landdag. De film „De Klokken luiden" is gc/ien door het respectabele aantal van 232,9S6 personen, inderdaad een belangrijk cijfer in christelijk Nederland. Totaal werden 462 of- ficicele vertooningen gegeven. Het financi- eele resultaat stemt mede tot dankbaarheid Spreker eindigde dit gedeelte met een woord van erkentelijkheid voor allen, die in het geheel e land belangeloos hun tijd ge geven hebben bij de voorbereiding der film avonden. Het ledental groeit nog geleidelijk. Wie ccnig idee heeft van de diepte van de maa' schappelijke ncdergang, aldus de heer P ere boom, verheugt zich met blijde ver wondering o\er de trouw van ons volk, dat niet anders dan in den grootstcn nood cn bij voortdurende werkloosheid onze gelede ren verlaat. De economische ellende weer spiegelt zich wel in de cijfers van arvocnii- gen, maar deze worden toch nog altijd door het aantal nieuwe inschrijvingen belang rijk overtroffen. Natuurlijk zullen we ons allen in dezen tijd dubbel moeten inspan nen, om de N.C.R.V. bij den voortduur aan baar doel te doen beantwoorden. In dit verband wijst spr. op zijn derde punt: den Landdag. Het doel van den Land dag is propaganda naar binnen cn naar buiten. Naar binnen om te gedenken hoe wij onder Godes zegen gegroeid zijn tot een van de groote christelijke verecnigingen, Naar buiten, doordat men dien dag de dui zenden N.C.R.V.-ers zal zien optrekken naar Apeldoorn. Hierin ligt een groote propagan distische kracht.. DAMMEN 3e ronde van den wedstrijd om het persoonlijk kampioenschap In het clublokaal van de Ver. „Ons Genoe gen" (Hotel „Schuurmans") te Utrecht vond plaats do 3de rondo van den wedstrijd om het persoonlijk kampioenschap van den II. P. D. B. Het programma van de 2do en 3de klasse werd nog niet volledig afge werkt Verschillende partijen worden name lijk op andere avonden in diverse club lokalen gespeeld. De partijen der lo klasse leidden tot het volgende resultaat: G. v. Beck (O.G.)A. P. Bey (A.D.V.) 0—2 J. Holtman (O.G.)—J. B. Wind (O.G.) 2-0 P. Floor (Soest)P. G. v. d. Harg (R.K.—U.D.V.) x—X II. Bakker Jr. (Soest)—J. C. de Boer (Soest) 20 A. G. de Zwart (O.G.)—D. de Zwart (O.G.) 0—2 J. Th. van Barneveld (A.D.V.) vrij. Omtrent het spelverloop kunnen we het volgende vermelden: Bey maakte in het middenspel een dam, die evenwel 4 schijven kostte! De kansen an den O.G.'cr waren niet slecht, want de manoeuvre van den A. D. V.'cr was feitelijk te duur. Van Beek blijkt er echter van in den wargeraakt, begaat een fout en ver liest. Holtman cn Wind leverden aanvankelijk een gelijk opgaanden strijd. In het midden spel maakt de aanvoerder der zwarte stuk ken een fout, welke door Holtman met een winnenden darnzet wordt beantwoord. Na een mooie positie-partij weten Floor cn v. d. Harg beiden te attaqueeren. Het partij-restant levert waarschijnlijk remise op. Bakker won van de Boer na fraai positie spel Tusschen de gebroeders A. G. en D. do Zwart ging een partij, waarin positie en combinatie keurig waren saamgegeven. Als A. G. de Zwart in een stand \an 5 om 5 een gelijk spel, dat ongetwijfeld was te be reiken, wil forceeren, gaat do partij nog juist voor hem verloren. De stand luidt; P. Floor 2 2-0-0 4 2 J. Tli. v. Barneveld 1 1—0—0 2 2 II. Bakker Jr. 1 1-0-0 2 2l— I'. G. v. d. Harg 2 1-1-0 3 1,50* J. Holtman 3 2—0—1 4 1,33 A. P. Bey 9 1-0—1 2 1,— D. de Zwart 2 1-0-1 2 1,— J. C. de Boer 3 1—0—2 9 0,G7 A. G. de Zwart 2 0-1—1 1 0,50 G. v. Beek 3 0—1—2 1 0,33 J. B. Wind 3 0-1-2 1 0,33 De sterretjes achter de gemiddelden wijzen het aantal hangpartijen aan. Do standen van de afgebroken partijen zijn zoodanig, dat een verdeeling der punten is te ver wachten. Lawn-tennis. OM DEN DAVIS-BEKER. Engeland leidt met 20, Barcelona, 21 April. (V.D.) Heden werden alhier de eerste twee enkelspelen van den Daviscupwedstrijd SpanjeEnge land gespeeld. Na den eersten dag leidt En geland met 2—0. Do gedetailleerde uitslag luidt: Perry wint van Maier 75, 75, 62. Austin wint van Sindreu 60, 63, 62. HongarijeItalië. Boedapest, 21 April. (V.D.) Heden be gon het tournooi HongarijeItalië. De uitslagen van den eersten dag zijn: Bano (Hongarije) wint van Sertorio (Ita lië) 3—6, 7—5, 6—2, 6—2. Grabowitz en Kiss (Hongarije) winnen van Mangold en Ouintavello 2—0, 6—3t 1—1 (afgebroken).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9