Cognac Vieux XXX J. A. SCHOTERMAN Zn. KLÈEMM HIJ WILDE WEL VAN ZIJN VROUW AF BeldanopNo.42 A. H. VAN NIEUWKERK N.V. HET DANSVRAAGSTUK MISLUKTE POGING TOT 0MK00PING Hebt U een Taxi of Auto noodig? CHR. ORANJE VER. TE SOEST per flesch f 3.75 Wijnhandel Utr.straat 17 - Gevestigd 1878 - Telefoon 145 DE JULIANAFEESTEN TE BAARN J. VIEWEG t 2 DEURKLEEDJES CADEAU Korte Beekstr. 6 Tel. 543 BeekensUaan 10 COMPLETE MEUBILEERING 18 MODELKAMERS Onze Postvliegers onderweg 1 HUMORHOEKJE In het Staatsblad »s verschenen het Ko ninklijk Besluit van 27 April 1933, tot uit voering van artikel 56, lid 2, der drank wet Hierin wordt bepaald, dat de burgemees ter toestemming geeft tot dansen in een voor bet publick toegankelijke localiteit, waarvoor een vergunning of een verlof A is verleend, In do aanhoorigheid van zooda nige localiteit of in een localiteit, welke met zoodanige binnenshuis gemeenschap heeft niet dan indien voldaan wordt aan een reeks in bet Koninklijk Besluit opge nomen voorschriften. Vooreerst zijn regelen vastgesteld voor het geval, dat het dansen geschiedt in éón of meer localiteiten of aanhoorigheden, welke kennelijk uitsluitend of in hoofd zaak als voor het publiek toegankelijke dansgelegenheid plegen to worden gebruikt (dancings) De oppervlakte van localiteit of aanhoorigheid moet ten minste 100 vier kante meter bedragen, terwijl do ruimte, welke als dansvloer wordt gebruikt niet grooter mag zijn dan een vierde deel der totale vloeroppervlakte. De dansvloer ruag niet meer dansparen bevatten, dan hij vierkante meters groot is. De localiteit of de aanhoorigheid moet gedurende den tijd, dat er publiek aanwezig is, steeds behoor lijk verlicht en van alle kanten goed te overzien zijn, terwijl daarin niet aanwezig mogen zijn vaste of verplaatsbare schot ten, schermen, gordijnen of andere afschei dingen, booger dan 1.25 M. van den vloer af gemeten, die van de zaal een deel af zonderen. Volledig van elkaar gescheiden toiletgelegenheden voor mannen en voor vrouwen afzonderlijk moeten aanwezig zijn. Do toegang naar de toiletgelegenhe den voor mannen en die naar do toiletge legenheden voor vrouwen moeten geheel gescheiden zijn. Personen beneden acht tien jaar mogen gedurende den tijd, dat gedanst wordt of gelegenheid tot dansen wordt gegeven, niet aanwezig zijn, terwijl evenmin aanwezig mogen zijn gemaskerde personen alsmede personen van verdachte zeden of die zich als zoodanig voordoen. Vrouwelijke personen, niet behoorende tot de bezoekers van de inrichting, mogen ge durende den danstijd in de dansinrichting uitsluitend werkzaam worden gesteld in het buffet, voor den verkoop van plaatsbe wijzen en voor het toezicht houden ln gar derobes en toiletten. Het dansen moet ge leid worden door oen daartoe door den bur- grraeester geschikt geaebt persoon. Deze zijn de voornaamste van de voor dancings vastgestelde regelen. Voorts bevat het Koninklijk Besluit re gelen' voor het g£val, dat bet dansen ge schiedt in één of meer voor het publiek toegankelijke localiteiten of aanhoorighe den, welke plegen to worden gebruikt voor het houden van toonecl-, muziek-, zang-, dans- en dergelijke uitvoeringen, van bij eenkomsten of van partijen. Hiervoor geldt o.ra. een deel van de regelen, vastgesteld voor dancings. Echter wordt ten deze voor personen beneden achttien jaar geèischt liet geleide van een voor hen verantwoor delijk meerderjarig persoon. Aan personen beneden achttien jaar mogen voorts geen alcoholhoudende dranken worden verkocht of verstrekt. Soortgelijke bepalingen somt het Ko ninklijk Besluit vervolgens op voor het ge val, dat het dansen geschiedt in besloten kring in dancings on gebouwen voor uit voeringen. Ook hier wordt voor personen beneden achttien jaar het geleide van een meerderjarige geüischt. Dit laatste is niet het geval met betrek king tot het dansen in een inrichting voor dansonderwijs. Wel geldt ook hier de be paling, dat geen alcoholhoudende dranken mogen worden verkocht of verstrekt aan wie jonger dan achttien jaar zijn. Het dan sen moet geleid worden door een door den burgemeester geschikt geacht dansleeraar. Voorts zijn eonige regelen gesteld voor het dansen in een restaurant tijdens het gebruik van de maaltijden (diner-dansant cn sodper-dansant). Hierbij is o.m. bepaald, dat gedurende den danstijd in de localitei ten als bezoekers slechts mogen worden toegelaten degenen, die aan de maaltijden deelnemen. Verder bevat het Koninklijk Besluit re gelen voor het geval, dat het dansen slechts op enkeie dagen van het jaar pleegt te ge schieden bij gelegenheid van het carnaval, de kermis of een ander volksfeest, en ten slotte voor het geval, dat het dansen ge schiedt in een open aanhoorigheid van een localiteit, in één der vorige rubrieken ge noemd. Van bepaalde, in het Koninklijk Besluit opgesomde voorwaarden kan, op schrifte lijk verzoek van den vergunning- of ver- lofhoudcr, ontheffing worden verleend door den inspecteur vqm de volksgezondheid, be last met de zaken, rakende do drankbestrij ding. Tegen weigering van ontheffing 'kan de verzoeker in beroep komen bij den mi nister. Het Koninklijk Besluit treedt in werking met ingang van I Juni 1933. UTRECHTSCHE RECHTBANK De officier eischt een gevan genisstraf voor den tijd van vier jaar Voor de Utrechtsclie rechtbank stond gisteren terecht do 16-jarige lan 'man uit Amersfoort, die zich reeds c< aigc maanden geleden te verantwoorden had gehad wegens omkooping van ccn twee tal personen om zijn echtgenoote van het leven te beroovcn. Do zaak werd indertijd uitgesteld ten einde een onderzoek naar j«rdachte's geestvermogens te kunnen doen instellen, terwijl bovendien de verdediger schorsing van de behandeling der zaak had gevraagd om nog een getuige to hooren. Do feiten zijn de volgende. Verdachte, die vanaf 1918 gehuwd was, leed ccn ongeluk kig huwelijksleven. In het laatst van het vorig jaar had hij een ongeoorloofde ver houding aangeknoopt met dc dienstbode, die in zijn dienst was. Op een desbetref fende vraag van den president verklaard* verdachte, dat hij niet bet voornemen had de dienstbode to huwen. Tlij wilde echter van zijn vrouw af. omdat het leven met haar voor hem ondragcl'jk was geworden. Tc dien einde stelde verdachte zich met ccn tweetal lieden in verbinding met de mededeeling, dat deze een som van 300 zouden ontvangen indien zij zijn vrouw uit den weg zouden ruimen. Hij stelde hen reeds een bedrag van 50 ter hand met de toezegging, dat de rest zou volgen wan neer de verzekeringssom. die op het leven van de vrouw was afgesloten, zou zijn bc taald. Van de uitvoering van het misdrijf is niets gekomen, omdat de beide mannen, die verdachte had willen omkoopen, niet van zins bleken op hot voorstel in te gaan. doch aangifte deden bij de politie. Verdachte leg de op de vorige terechtzitting een volledige bekentenis af. Thans bracht Dr. v. d. Hoeve, dio een on derzoek naar vordachte's geestvermogens instelde, rapport uit, waarin verklaard wordt, dat verdachte niet als verminderd toerekeningsvatbaar kan worden beschouwd Op verzoek van den verdediger wordt af gezien van het verhoor van de dienstbode. De Officier achtte het tenlasto gelegde volledig bewezen. Het staat vast, dat ver dachtc zich van zijn vrouw wilde bevrij den. Dat de vrouw op het oogenblik dan ook nog in leven is. is alleen te danken aan het feit, dat de omkooppogingen mislukten, doordat de personen, waarmede verdachte zich in verbinding had gesteld, aangifte bij dc politic deden. De offiéicr cischtc daarom een strenge straf en wel ccn gevangenisstraf voor den tijcl van vi er j aar. Mr. Murman wees er in zijn pleidooi op. dat het na het rapport van Dr. v. d. Hoeve natuurlijk niet aangaat om toch te zeggen, dat verdachte niet do volle be schikking over zijn verstandelijke vermo gens heeft. Maar een feit blijft het, dat ver dachte toch wel zeer vreemd heeft gehan deld. In plaats van het diepste stilzwijgen tc bewaren over het voornemen om zijn vrouw uit de wereld te helpen, sprak hij er met iedereen over! Bovendien vraagt spre ker zich af, wat voor gevolgen de dood van de vrouw voor den man moest hebben. Voor deel zou het hem zeker niet opgeleverd heb ben. Mr. Murman was voorts van oordeel, dat men dc personen, dio aangifte bij de politie deden, ook niet al te braaf moet voor stellen. Het kan best gebeuren, dat deze lieden hun invloed op verdachte uitoefen den in dier voege, dat zij hem aan z'n be lofte hielden. Verdachte heeft wel eens meer gevraagd: „Wio wil er 100 verdienen!" Op de vraag wat er voorgedaan moest worden, antwoordde verdachte dan: „Nu, mij dood schieten Van zoo iemand kan men toch moeilijk zeggen, dat hij geheel normaal is. Komende tot de juridische zijde van de zaak, wees pleiter er op, dat bij de totstand koming van het geschonden wetsartikel ju risten van naam van oordeel waren, dat de mislukte uitlokking van een misdijf niet strafbaar moest worden gesteld. In dit verband herinnerde spreker aan de rede van Mr. Dresselhuys destijds in de Tweede Kamer gehouden. De juristenvergadering sprak zich eveneens tegen strafbaarstelling van dit misdrijf uit. Kon en ander is voor pleiter aanleiding de rechtbank te verzoeken in leder geval niet zoo'n strenge straf op te leggen als de Offi cier vraagt. Uitspraak: Dinsdag 16 Mei. Derde herdenkingsavond Soest. Do derde cn laatste herden kingsavond, thans uitgaande van de Cbr. Oranje Vereeniging „Juliana van Stol berg" word gisteren, Maandagavond ge houden in de Emmakerk op Soestdijk. Te vens was deze avond bedoeld als de vie ring van den verjaardag van H.K.H. Prin ses Juliana. Nadat allen gezongen hadden Ps. 150 vers 1: Looft God, looft Zijn naam alom...., beklom de voorzitter der vereeniging, dc heer Wijnbeek, den spreek6toel, die voor deze gelegenheid met onze driekleur was gedrapeerd, waarbij ook het oranje niet was vergeten. Na bet lezen van Psalm 77 ging hij voor in gebed, waarna bij zoide, dat hij voor den eorsten keer na bet over lijden van den onvergctelljken voorzitter den beer J. van der Flier, hier als zijn op volger optrad. Hij wenschte hem hier heden avond te gedenken, waarop allen van hun zetels op stonden. Hei is, aldus de heer Wijnbeek, met wee moed in het hart, dat wij thans zijn plaats Innemen. Hij was onzer een, altijd vrien Jelijk. altijd behulpzaam. Zijn hart klopte voor Oranje Nooit was hem de raooitp te veel om voor deze vereeniging te werken. Hij ontbrak nimmer op de vergaderingen Wat 6traalde zijn gezicht, toen hij in Aug. van het vorige jaar het kinderfeest leid de. 't Is zijn laatsto daad voor Oranje ge wcest Wij zullen zijn nagedachtenis in hooge eere houdon en trachten zijn voorbeeld te volgon. Nu vervolgt de voorzitter zijD rede, er op wijzende, dat Nederland 6edert jaren zoo vele zegeningen geniet. Een van dio zege ningen is de vrijheid die wij hoog houden, Dan wijst spreker nog op het bijzonder feit, dat wij hedenavond zullen gedenken de geboorte van den vrijheidsheld, Willem van Oranje, de oudste telg van Juliana van Stolberg, wier koninklijke nazaat Princes Juliana eveneens zal worden her dacht. En dan ten slotte dat de naam on zer vereeniging juiet de naam van Juliana van Stolberg voert. En ten slotte deelt spreker nog mede. dat een telegram van gelukwen6cb aan H. K. H. Princes Juliana is gezonden, welker mededeeling met applaus werd be groet. Hierna zingt men staande 2 coupletten van het Wilhelmus on daarna zittende: O Heer, die daar des hemels tente 6preyt uit Valerius „Gedenck-clanck" Mejuffrouw Ida Jongsma uit Soest, die alle gezongen liederen op het kerkorgel had begeleid, speelde nu nog een variatie op: „O dierbaar plekje grond" daarna Munuet gothique en ten slotte Prière A Notre-Dame. Intusschen had Dè. Gerth van Wijk, vroeger te Soeét thans predikant te Zun derdorp den kansel beklommen tot het uit spreken van zijn rede. die met volle aan dacht werd beluisterd. Na het eerste gedeelte, waarbij dc spre kers hoofdzakelijk dc geschiedenis van Willem van Oranje behandelden op zeer be vattelijk en toch beknopte wijze, werd ge zongen Ps. 78 2 en 74 17 resp. „Ver borgenheden met diep ontzag te melden"., en „Herdenk, mijn God, berdenk die won- derdaan. In plaats van Mej. A. C. Wijnbeek, die was aangekondigd, zong wegens haar on gesteldheid, mej. M. Stam een tweetal Oud- Nederlandsche Liederen uit Valerius Ge- denk-clanck: Kom nu met sang van soete tonencn Heere! Keere van ons af Beide liederen werden op zeer verdienste lijke wijze gezongen. Ds. Gerth van Wijk vervolgt nu zijn rede daarbij de verjarende Prinses Juliana in t bijzonder gedenkende. Allen zingen nu nog. Een lied van Nederland door H. J. den Hertog cn Wien Nccrlandsch bloed (gewij zigd). En wat klonk dat laatste couplet, dio be de, mooi* Bescherm o God, bewaak den grond Waarop onze adem gaat; De plek, waar onze wieg op stond Waar eens ons graf op 6taat, Leg, zeeg'nend. Uwe Vaderhand, Op onze Koningin, En leid haar eens het Vaderland Der eeuw'go ruste in! Nadat mej. Jongsma nog een orgelsolo ten be6te had gegeven, volgde het slot woord, waarna nog gemeenschappelijk ge zongen werd Gezang 180: ,.'k >Vil U, o God! mijn dank betalen, U prijzen in mijn avondliedenz. Deze herdenkingsavond is in allo op zichten bizonder geslaagd. Het programma was zeer varieerend met zorg en 6ucccs sa mengesteld. Het was een waardig slct van de drie herdenkingssaraenkom6ten, die in Soest dezer dagen zijn gehouden. KERKELIJKE GEZINDTEN TE SOEST. S o e s t. De volkstelling 1930 levert t a v. de kerkelijke gezindten het volgendo resul taat M. V. Ned. Hervormd 2123 2139 Waalsch Hervormd 9 15 Remonstrant 24 63 Chr. Gereformeerd 71 64 Doopsgezind 51 66 Evang. Luthersch 56 81 Hersteld Luthersch 16 11 Ger. Kerken 693 807 Roomsch Kath. 2558 2495 Oud-Roomsch 2 8 Ned. Israëliet 5 6 Andere 161 192 Geen 975 900 Onbekend 1 1 Een prettige middag voor de schoolkinderen Baarn. In verband met de vele Christe lijke feestdagen cn de gedenkdagen van den 400stcn geboortedag van Prins Willem van Oranje, die in de afgeloopen maand in deze gemeente gevierd zijn, meende het bestuur van de Christelijke Oranjevereeniging zich te moeten beperken, voor zooveel betreft de herdenking van den geboortedag van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana op l Mei. De gebruikelijke kerkelijke bijeenkomsten en andere festiviteiten bleven dan ook dezen dag achterwege. Wel werd echter een Juliana-middag georganiseerd en wel voor de kinderen van de leden der Christelijke Oranjevereeniging en voor alle kinderen van niet-ledcn dezer vereeniging, voor zoo ver de beschikbare plaatsruimte dit toeliet. Deze Juliana-middag werd des middags om drie uur gehouden in het Gebouw voor Christelijke Belangen aan de Leestraat, al waar ruim drie honderd schoolgaande kin deren toegang verkregen. Behalve het be stuur dezer vereeniging, woonde de burge meester, jhr. dr. G. C. J. van Rccnen, met diens echtgenoote deze feestelijkheden bij. De onder-voorzitter van do Oranjevereeni ging, de heer dr. P. V. Astro, opende dezen middag en wees er in zijn inleiding op, dat het zeer nuttig was de kinderen op een dag als deze bijeen te brengen cn hen op te wek ken het Oranjehuis te blijven eeren. Spre ker las een telegram van het bestuur der vereeniging voor, dat aan de Prinses ver zonden werd. De inhoud daarvan deed de kinderen een luid hoera aanheffen. Op zeer boeiende wijze werd de jeugd bezig gehouden door den heer P. de Jong, hoofd van de Hervormde scholen alhier, die talrijke lantaarnplaatjes vertoonde uit het leven van Prinses Juliana. Zoo kreeg de jeugd het Prinsesje tc zien in de wieg en werd de serie besloten met Haar studenten tijd. Ook de op Baarn betrekking hobbendo plaatjes, o.a. de inwijding van de Jubileum- bank op don Brink, werden op het doek ge bracht. Bijzonder veel aandacht hadden de kinderen voor de vertooningen, betrekking hebbende op de jeugd van H. K. H., zoo bijv. die, welke weergaven boe zij leerde schaatsen- cn paardrijden. Bij deze gelegenheid werden de kinderen ook onthaald op eenige vcrverschingen. Het Dameskoor „De Eenvoudige Stem", onder leiding van mej. A. E. van Gardoren, verleende medewerking en zong cenigc toe passelijke vadcrlandsche liederen. Aan het einde van dezen alleszins pretti- gen middag voor de schooljeugd sprak dr. P. V. Astro nog een kort slotwoord, die er de kinderen in verband met den inhoud van deze lantaarnplaatjes in het bizondcr op wees, dat H. K. H. ook hard gewerkt had. Om ruim half vijf eindigde deze Juliana- middag. De iTandererf van de openbare scholen mochten des middags thuis blijven. Des avonds gaf do Baarnscbe Harmonie Crescendo in de open tent op den Brink met het Jeugdkorps het eerste gemeentelijke concert in dit seizoen. Van de gemeentelijke instellingen cn van de woningen van veel ingezetenen was dezen dag de driekleur met Oranjewimpel uitgestoken. Het verbrande was verzekerd. Baarn. Alhier is op 70-jarigcn leef tijd overleden de heer J. Viewcg, directeur van de te Rotterdam gevestigde Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap en con- sul-goneraal van Liberia. Do heer Vieweg was Nijracgcnaar van geboorte. De Provin ciale Geldcrscho cn Nijmocgscho Courant schrijft: Do heer Vioweg heeft een bclangrijko handelsloopbaan achter den rug. Vele ja ren vertoefde hij in Liberia als employé van de Nieuwe Afrikaansche Handelsven nootschap in Rotterdam, om later den heer Mees als directeur van dc vennootschap op te volgen Hij stond vele jaren aan het hoofd dezer onderneming, welke onder zijn zaakkundige, bekwamo en doortastende leiding tot grooton bloei is gekomen. De overlodene was officier in de orde van Oranje-Nassau, droeg hoogc onderscheidin gen van den Paus, van Duitschland en de republiek Liberia. Do pauselijke onder scheiding was hem toegekend voor zijn zeer menschlievcnde hulp (daarbij door zijn vrouw bijgestaan) aan katholieke mis sionarissen, die in het afmattend en moor dend klimaat der republiek Liberia ernstig ziek waren geworden. Dc republiek Liberia heeft den heer Vieweg later tot consul-gc- neraal voor ons land benoemd. DE 1-MEI-DAG TE BAARN. Baarn. De viering van den 1-Mei-dag bestond in deze gemeente dos middags uit een kinderfeest, dat georganiseerd werd door do Sociaal Democratische Vrouwen club. De Plaatselijke Raad, vertegenwoordigen de dc S. D. A. P. en den Baarnschcn Bc- stuurdersbond, belegde des avonds een openbare vergadering in een zaal van het hotel do la Promenade, waar de Mei-redo uitgesproken werd door den heer B. J. J. YVijkamp, voorzitter van de afdccling Baarn der S. D. A. P. Deze bijeenkomst werd op geluisterd met muzieknummers van de Ar- beidersmuziekverecniging „Voorwaarts" en met zang van do Zangverccniging „Kunst na Arbeid". PERSONALIA. Baarn. Dc lieer T. Mansens, politieklerk in deze gemeente, is met ingang van 8 Mei a.s. benoemd tot adjunct-inspecteur van po litie tc Groningen. BU aankoop van een karpet vanaf 200x300 geven wü, Tapis Beige, Bouclé, Haarvelours, Axminster en Wilton harpetten Rijstvog. 27-4 27-4 28—4 29-4 30—4 1-5 2-5 Amsterdam Parijs Marseille Rome Athene 2—5 Mersamatruh Cairo 1—5 Rutbawells Bagdad Boeshir 30—4 Diask Karachi Jodpoer 29—4 Allahabad Calcutta 28—4 Bangoon 27-4 Bangkok Koh-Lak Medan 26-4 Batavia 26-4 Bandoong Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 4 Mei. Oude dame (op *>en .-tation): Ben ik hier bij het informatie-bureau? Beambte .Ta, mevrouw. Oude dame O, vertelt u me dan e«na. wat moet ik met Fielo'tje doen. Hij heeft zijn kaartje opgegeten. (Passing Show). J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6