AMERSFOORT SCH DAGBLAD DE INBRAAK OP KASTEEL NIJENRODE Vrijdag 12 Mei 1933 31e Jaargang No. 268 IN ELKAAR GEZET WERK GEWEEST PHILIPS GEEFT 6% Dr. COLIJNBIJ DE KONINGIN In het Paleis van den Koning Negen personen, waaronder de bewoner van het kas> 'eel, gearresteerd Amsterdam, 11 Mei. Op 29 Februari van het vorige jaar had op het kasteel „Nijenrode" in de nabijheid van Brenkelen een inbraak plaats, waarbij eenlge schil derijen en een aantal miniaturen van zeer groote waarde werden gestolen. Reeds on middellijk was de geheele zaak omgeven door een waas van geheimzinnigheid en thans is het de Amsterdamsche justitie en de centrale recherche te Amsterdam, onder leiding van inspecteur Posthuma met be hulp van zijn rechercheurs De Weilé en Loman, gelukt deu sluier van geheimzin nigheid, die over dit misdrijf hing, op te lichten. Er is komen vast te staan, dat de geheele inbraak een in elkaar gozet plan was, waarvan de verzekeringsmaatschap pij tot een bedrag van ƒ70,000 de dupe is geworden. De justitie heelt thans in totaal gearres teerd de drie Inbrekers, het geestelijk hoofd van de inbrekers, een bekend heler, die nog onlangs werd veroordeeld, een parti culier detective en zijn secretaresse, bene vens een tusschenpersoon, tusschcn de die ven en den heer K., een bekendo van den heer W. O. v. N., den bewoner van het kasteel. Ook deze beide laatste personen zijn gearresteerd, zoodat in totaal 9 perso nen zijn gearresteerd. Er kwamen eenige maanden geleden ten parkette geruchten binnen, dat een groot aantal valsche Turmacbons, die gefabri ceerd waren in België, hier te lande in om loop waren. De valsche geldcentralo, waaronder deze zaak ressorteerde, stelde een onderzoek in; het politie-onderzoek leidde tot een huis zoeking bij den particulieren detective J., in de wandeling en in de onderwereld be titeld met den naam: „Dikkie Bigmans". Bij deze huiszoeking in de woning aan de Stadhouderskade werden twee miniaturen gevonden, afkomstig uit het kasteel Nijen rode en op 29 Febr. van het vorige jaar ge stolen. Naar alle waarschijnlijkheid was de inbraak op het kasteel in elkaar gezet werk geweest De detective en zijn assis tente, de 28-jarige mej. A. N., werden ge arresteerd. Het spoor werd hardnekkig door de politie gevolgd en de detective zoowel als zijn assistente legden later voor de politie en rechtercommissaris een bekente nis af. De inbraak in het kasteel Nijen rode wae „een kunstje" geweest. Op grond van de door dit tweetal afgelegde verkla ringen, werden weer twee huiszoekingen gedaan, één in Den Haag onder leiding van den officier van den officier van justi tie te Amsterdam mr. dr. A. van Thiel, en één in Amsterdam. In Den Haag werden huiszoekingen ver richt bij J. W. K., die vroeger een buiten bewoonde in de nabijheid van Naardenen o.a. houder van renstallen was. Hier ter stede werd huiszoeking ver richt bij zekeren W. in de Van Woustraat, Deze man is een Manusje van alles, die reeds in allerlei zaken en ondernemingen heeft gewerkt. Hij ie een „zakenvriend'' van K. te Den Haag. De huiszoeking in de Van Woustraat leverde nieuw materiaal in den vorm van twee belangrijke brieven achter een spiegel van de kast in de slaapkamer. Het bleken concepten te zijn van chantage- bricven aan den heer O., bewoner van het kasteel- Deze brieven waren geschreven door K. (Den Haag). Uit de verhooren van K. en W. bleek, vooral door de verklaring van W., dat zij de schakel hadden gevormd tusschen den bewoner van het kasteel en de „kra- ker"-combinatie, bestaande uit do bekende B. en drie „zware" jongens. W. heeft volledig bekend, dat hij in op dracht van K.f die weer gehandeld heeft in overleg met O., zich in verbinding met de drie inbrekers heeft gesteld. Tweo van dit drietal zijn bekende inbrekers, terwijl de derde een z.g. gabber (inbreker in oplei ding) is. De inbrekers, die kort geleden zijn ge arresteerd hebben volledig bekend en ge durende de verhooren voor politie en rech- ter-coramissaris hebben zij tot in details verteld hoe de inbraak, heeft plaats gehad. Den inbrekers was nauwkeurig gezegd, wat zij van de kunstschatten mee moesten nemen. Een gedeelte van de antiquiteiten" behoort namelijk toe aan de firma Goud stikker, die het kasteel gedeeltelijk tot showroom gebruikt. Het gestolen goed werd naar den ouden bekende van de politie, B. gebracht, die de jongens erop uit gestuurd had. Er was geaccordeerd dat de hoeren 12000 te vcrdeelen zouden krijgen. De betaling traineerde echter en de heeren legden er zelf nog 8000 op als schadeloosstelling. De heer O. zat vrijwel op zwart zaad, zcodat van betaling niets kwam. Eindelijk kwam 1500.— binnen. K. uit Den Haag kreeg 500.—, verder kwam er geen geld op tafel. B. zocht toen contact met den particulier detective J., wetende dat deze nogal eens door verzekeringsmaat schappijen wordt belast met het opsporen van gestolen goed. Deze J. stelde zich weer in verbinding met do verzekeringsmaat schappijen. Het gestolen goed was voor eenige tonnen verzekerd en het wos de be doeling na uitbetaling van het verzekorings bedrag de schilderijen en miniaturen te vernietigen. Intusschen loofden de verze keringsmaatschappijen een belooning van 10.000.— uit. De dieven brachten hun buit naar den particulier detective en deze open de op zeer geheimzinnige wijze de onder handelingen met de verzekeringsmaatschap pijen. Zijn bedoeling was te bewijzen, dat hij de buit op het spoor was en ijverig be zig was de zaak in het reine te brengen. Eén derde gedeelte van de partij kwam tenslotte in Maart 1932 via den particulie ren detective bij de verzekering terug. De detective bedong voor zijn bemoeiingen 3500, terwijl 10.000 door de verzekering werd uitbetaald. Dit geld werd verdeeld onder B. (het hoofd van de inbrekers) en de drie andere inbrekers. De combinatie zat nu noe min of meer in haar maag met 2/3 van den buit. Intusschen moest de verzeke ringsmaatschappij over do brug. komen. Zij boden den lieer O. van N. een dading van 70.000 Intusschen hoopte het bewijs tegen den kasteelheer zich op en Dinsdagavond j.l. begaven de officier van justitie mr. v. Thiel, de chef van de centrale recherche, do heer Posthumo en twee rechercheurs zich per auto naar het kasteel. Toen zij daar verno men hadden, dat de heer O er niet was, arriveerde de groote auto van den lieer O. waarin alleen de chauffeur was gezeten, die verklaarde, dat zijn meester zich op dat moment in den Haag bevond, waarheen hij juist was teruggekeerd uit Duitschland, omdat zijn vrouw haar arm had gebroken. Zoo speelt in deze mysterieuze geschiedenis ook het toeval een rol. De recherche begaf zich ""onmiddellijk naar den Haag, waar men den heer O. kon arrestccren. Het materiaal, dat door het parket en den rechtercommissaris moet worden ver werkt is overstelpend groot. De eerste we ken zal dan ook van de behandeling in openbare zitting nog wel geen sprake kun nen zijn. In aansluiting aan de bovenstaande mededeelingen kunnen wij nog het vol gende berichten De inbrekers, die kort geleden zijn ge arresteerd, hebben volledig bekend, en ge durende de verhooren voor politie en rech- ter-commissaris hebben zij tot in détails verteld hoe de inbraak heeft plaats gehad. Zij waren voorzien van een situatiekaart, waarop de verschillende toegangen tot hel groote kasteel nauwkeurig waren aange geven. Zij zijn binnengedrongen door een raarn van een boekzaal. Dit raam was voorzien van glas-in-lood-raampjes en ook hierin voorzagen de informaties. Zij had den n.l. opdracht, het derde ruitje van boven en liet derde ruitje van onder te verbreken, zoodat zij door hun hand er door to steken de grendels weg konden schuiven. Er was afgesproken, dat op 29 Februari de „stoot" zou plaats hebben, doch vooraf hadden de inbrekers zich dege lijk op de hoogte gesteld of de zaak niet ineen was gezet, om hen in de gevangenis te krijggen. Hoewel het binnenplein dik met grind is belegd en het verbreken van do glas-in-lood-raampjes veel leven maakt* hoorde de kasteel-bewoner, dio n h vlak boven de bewuste kamer sliep, niets van het geval. Behalve van instructie hoe bin nen te komen, was den inbrekers ook nauwkeurig gezegd wat zij van de kunst schatten mee moesten nemen. Een gedeelte van de antiquiteiten behoort n.l. aan de firma Goudstikker, die Iret kasteel gedeel telijk tot show-room gebruikt. Den inbre kers was gezegd, dat zij de schilderijen moesten hebben, die om de „roetmop", een makkelijk te herkennen schilderij, hingen. Daar deze kamer vrij dicht aan den hoofd weg is gelegen, hadden de ditmaal uilge- noodigde inbrekers de gordijnen maar dicht geschoven, wat ook weer met lawaai gepaard ging, „het leken wel vloerkleedcn,' verklaarden de liecrcn voor den rechter commissaris. Voorts hebben de inbrekers voor den rechter-commissaris nadrukkelijk ver klaard, dat zij zich precies aan de in structies hebben gehouden en vijf schilde rijen en een aantal miniaturen, die klaar waren gezet, hebben meegenomen. Alles was zoo geprepareerd, dat vergissingen uilgesloten waren. De miniaturen gingen in een zak en de kostbare schilderijen wer den achter op de fiets gebonden en zoo ging het hoofdstadwaarts. Nadat do verschillende betalingen waren verricht, kwam ook het tweede pak schil derijen aan de beurt, dit is pas in het begir van dit jaar ook weer via den particulier- detective J. gebeurd. Ook in dit geval speelde J. weer de rol van de pientere en ijverige, doch uiterst geheimzinnige detec tive. Het lezen van Conan Doyle, Edgar Wallace en Oppenheim schijnt zijn in vloed niet te hebben gemist. IliJ zou, ook om deze partij op te sporen, weer gewel dige onderzoekingen hebben gedaan. Zoo had hij b.v. het verhaal gedaan, dat in het bosch in de nabijheid van do Ilolland- sche Rading, in de nabijheid van Utrecht, .zooveel stappen links en zooveel stappen rechts" de buit in een greppel was begra ven. Het behoeft geen betoog dat deze ver halen slechts in liet vruchtbaar brein van dezen detective bestonden en de schilderijen reeds lang op een veilig plekje ln zijn kan toor waren verborgen. Wij kunnen nog mcdedeelen, dat ook de Utrechtsche recherche in deze zaak nog eenigen tijd heeft gewerkt. Zij kreeg namelijk op een goeden dag in het vorige jaar de tip, dat een gedeelte van de gesto len schilderijen te Amsterdam op een be paald adres zou zijn te vinden, namelijk liet adres van den particulieren detective, die in de zaak was gemoeid. Twee Utrechtsche rechercheurs zijn er toen in opdracht van het parket te Utrecht op uit gegaan, en zij slaagden er inderdaad in. een gedeelte van de schilderijen, ongeveer een 50 stuks, in Amsterdam in beslag Ip nemen, en naar Litrcclit over te brengen, waar zij toen in een van do brandkasten van het hoofdbureau van politie zijn be waard, en naderhand weer naar de hoofd stad zijn vervoerd, en ter beschikking van de verzekeringsmaatschappijen gesteld, die een premie hadden uitgeloofd voor de op sporing van het gestolcne. Naar wij vernomen werd in dc gisteren gehouden vergadering van commissarissen der N'.\Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven besloten, aan d jaarlijksche al- gemeenc vergadering van aandeelhou ders, welke zal worden gehouden op 29 Mei a-s., voor te stellen, over het boekjaar 1932 uit te koeren op de preferente aandeden een dividend van 6% en op de gewone aan deden een dividend van 0%. N.V. Gemeenschappelijk Bezit van Aandeelen Philips' Gloei lampen. Door den Raad van Beheer zal aan de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders, to houden op 29 Mei as. worden voorgesteld over het boekjaar 1932 uit te keeren op do preferente aandeden een dividend van 6% en op de gewone aan deden een dividend van 6%. 2i APRIL NATIONALE FEESTDAG? Een verzoek van het Alg. Ned. Verbond. Het dagelijksch bestuur van de groep Ne derland van het Alg. Ned. Verbond, uitvoe ring gevende aan een besluit der op 1 April 1933 te Delft gehouden algemeene vergade ring dier groep, welke vergadering het wcnschelijk achtte, dat de eenheid van ons volk en het nationale gevoel der Neder landers blijvend tot uiting zullen komen en bevorderd zullen worden door de herinne ring aan Prins Willem van Oranje, den stichter van onzen Staat, levend te hou den, heeft in een adres aan den minister president verzocht, den 2-islen April ge boortedag van den Prins van Oranje in den vervolge lot nationalcn feestdag tc verklaren. Voorts heeft genoemd bestuur een adres gericht tot den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met het ver zoek, het daarheen te leiden, dat het on derwijs in de vaderlandsche geschiedenis op de scholen in dien zin worde hervormd en uitgebreid, dat meer aandacht worde geschonken aan de vaderlandsche geschie denis en die van de wording en handhaving van den Xedcrlandschen staat. De kabinetsformateur, dr H. Colijn, heeft zich Donderdagmiddag i uur naar Den Rul- genhock begeven om H.M. de Koningin rap port uit te brengen over den toestand. TWEEDE KAMER. Aanbieding van de nominatio voor het voorzitterschap. Den Haag, 11 Mei. Heden voormiddag heeft met het gebruikelijke ceremonieel de aanbieding van de nominatie voor bet voor ziltcrschap van de Tweede K-imer aan H.M. dc Koningin plaats gehad. De deputatie uit de Tweede Kamer begaf zien van het Bin nenhof naar liet Koninklijk Paleis aan het Noordeinde waar zij tc half elf aankwam De stoet bestond uit vier automobielen. Iii de eerste auto hadden plaats genomen de heeren Duymaer van Twist en Snoeck Henckemans, in de tweede de hoeren Kor- tenhorst en Boon, in de derde de heeren Oud en dc Wilde en in de vierde de heer van Kempen en Mej. Meijer. Te kwart voor elf keerde de deputatie van het Paleis naar het Binnenhof terug. DE KABINETSCRISIS. Dc anti-revolutionnairc Tweede Kamer club heeft hedenochtend in het gebouw der Tweede Kamer een vergadering gehouden. OUD-HOOFDCOMMISSARIf H. J. VERSTEEG. V Op 77-jarigen leeftijd is heden te Den Haag overleden de oud-hoofdcommissaris van politic de heer H. J. Versteeg, die ge durende 20 jaren aan het hoofd van het Ilaagsche politiecorps heeft gestaan en in de residentie een zeer populaire figuur was. HET DREIGENDE CONFLICT IN HET STEENDRUKKERSBEDRIJF. In verband met het dreigend conflict in het steendrukkershedrijf heeft de rijksbc- middclaar prof. Mr. P. J. M. Aalberso de partijen opgeroepen tot een bespreking op Dinsdag 1G Mei te Den Haag. NED. THEOLOGEN NAAR PARIJS. Prof. L. Zander van het Oostersch-ortho- doxe instituut te Parijs, ter opleiding van priesters voor de Russisch* kerk en prof. dr. G. van der Leeuw hebben een plan ont worpen voor een studiereis van Nederland- sche theologen naar Parijs. De bedoeling is dan om aan dit instituut een cursus ie volgen over de theologie en dc vroomheid van do in West-Europa zoo weinig beken de Ooslcrsch-orlhodoxe kerk. De cursus zal duren van 1031 Juli en een tiental Rus sische hoogleeraren zal in dien tijd over de verschillende onderwerpen college ge ven. BRAND IN DE LEPELSTRAAT TE AMSTERDAM. Vrouw met kind bewustcloov geraakt, Amsterdam, 11 Mei. Door een on deugdelijke slang van een gascomfoor i* hedenmorgen in liet keukentje op de derde étage van perceel Lepelstraat 57 brand ont staan. De bewoonster liep in allerijl d* trappen af en maakte op straat alarm. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, had zich, behalve met het blusschingswerk. dat vlot verliep, bezig te houden met een. vrouw en een 2-jarig kind, die op de vier de étage te bed lagen en door den opstij genden rook bewusteloos waren geraakt Beiden werden beneden voo1* een geopend raam weer bijgebracht, waarbij ook perso neel van den Geneeskundigen Dienst as sistentie verleende. De keuken is vrijwel uitgebrand; de daaronder gelegen ruimte» kregen waterschade. Of uren duren eeuwigheden, dat ligt 'em aan 't besteden. J. P. HEI JE.. Een liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. Naar het Engclsch door W. II. C. B 38 Er was zooveel gebeurd en zij hadden el kaar zoo heel veel te vertellen gehad, dat er nog met geen woord gerept was over hetgeen moest worden gedaan na haar Mucht Tiaar Villagarcia. Vóór het aanbre ken van den dag moest zij al op weg zijn naar Quixada's woning, maar noch Quixa- da, noch zijn vrouw kon haar beschermen tegen haar vader, indien deze ontdekte waar zij was tenzij ze getrouwd was. Daarna zou niemand, noch Mendoza, noch iemand anders behalve dc koning zelf zich inbeelden het recht tc hebben zich tc bemoeien met de vrijheid van de vrouw van Don Jan van Oostenrijk. Heel Spanje zou zich tegen zoo n inmenging verzetten daarvan was zij zeker. Zoo in zich zelf redeneerende, dacht zij dat naar allo waar schijnlijkheid de huwelijksplechtigheid zou plaats hebben zoodra Don Jan te Villagar cia zou zijn aangekomen. Op dit oogenblik boorde zij onwillekeurig hem praten. Hij zei tot een bediende om witte schoenen te brengen, wat haar aan dacht trok, omdat zij hem nooit anders dan zwart of gnel schoeisel had zien dragen. Wat zou zij graag zelf hem die witte schoe nen hebben willen brengen en hem zijn ordeteeken van het Gulden Vlies om den hals hebben gehangen! En dan het gepo lijste gevest met een stuk zeemleer wat op wrijven, zooals zij reeds als kind gezien had dat Eudaldo haar vader's wapens oppoet ste. Met een elleboog op dc tafel steunende, beschutte zij met een hand haar oogen voor het kaarslicht, en overdacht hoo tenslotte alles in de laatste uren snel op elkaar was gevolgd. Wat zou er gebeurd zijn indien de onbekende stem onder dc hovelingen niet gelachen had, en haar vader's toorn niet had gaande gemaakt? Dan zou Don Jan naar de vertrekken van Mendoza zijn ge gaan en Eudaldo zou hem binnengelaten hebben, want niemand kon hem iets wei geren en hij was 's Konings broeder. Hij zou dan een half uurtje met haar in de kleine kamer hebben doorgebracht en het zou een stijve ontmoeting geweest zijn, door de tegenwoordigheid van Inez, zij het dan ook dat deze wel spoedig zou zijn wegge gaan. Daarna zou zij Dolores met de her togin Alvarez tegelijk met de overige eere jonkvrouwen naar beneden zijn gegaan en in het gevolg der koningin zijn geweest, terwijl deze met den koning de troonzaal binnentrad. Met Don Jan zou zij in een dag of twee geen woord meer hebben kunnen wisselen. En nu nu scheen liet zoo goed als zeker dat zij in de komende week zijn vrouw zou worden. Hij was in de aangren zende kamer. „Berg mijn degen niet weg," hoorde zij Don Jan zeggen. „Laat hem maar hier op tafel liggen." Natuurlijk; wat zou hij in hofkleedij met een degen doen? Maar als hij na het souper naar haar terugkeerde en haar vader in den corridor ontmoette, dan zou hij onge wapend zijn, terwijl haar vader, die dienst had, evenals alle op wacht zijnde officie ren, de aan zijn rang verbonden degen droeg en dc koning zijn rapier als onder deel van zijn statiegewaad. Zij was verbaasd dat zij zoo duidelijk kon hooren wat er in de aangrenzende kamer werd gezegd. Ongetwijfeld was dit een ge volg van de constructie van het gewelf, dacht zij. Weliswaar sprak don Jan duide lijk, maar als ze goed luisterde, kon zij bij na de op veel minder luiden toon gegeven antwoorden van dc bedienden hooren. Ilct scheen haar toe, dat hij maar heel weinig lijd noodig had om zich tc vcrkleeden. „Van die kamer heb ik don sleutel; daar liggen mijn papieren," hoorde zij hem zeg gen. „Jullie zijn tot middernacht vrij. En nu mijn hoed en handschoenen. Roep een van jullie de heeren van mijn gevolg en zeg hun in den corridor op mij tc wach ten." Zij kon hem bijna zijn bandschoenen hoo ren aantrekken. Een der bedienden ging de kamer uit. „Fadrique," zei Don Jan, „haal mijn rij jas voor den dag. Misschien heb ik lust om op het terras wat heen en weer te loopen cn 't is koud. Zorg dat tegen middernacht mijn gewone avonddrank klaar staat cn wacht op me. Laat Gil maar gaan slapen, want hij was vannacht op." Het was een eigenaardig genoegen voor haar hem zoo huishoudelijk orders en aan wijzingen te hooren geven en op te merken hoe zorgzaam hij voor zijn bedienden was. Wel wist zij dat hij altijd geweigerd had door kamerdienaars en kamerheeren om ringd te zijn en dat bij, als het hem moge lijk was, heel eenvoudig leefde, maar het was toch wat anders voor haar om zoo nauw in contact te komen met zijn leven. Wat een onderscheid tusschen zijn vrien delijke manier van doen en spreken cn de despotische cn ruwe wijze, waarop haar vader orders gaf! Mendoza vond zich zelf het waro type en model van een soldaat en groote mijnheer; hij beweerde dat zon der dc allerstrengste discipline noch in het leger, noch thuis orde of veiligheid kon heerschen. Het verschil tusschen hem en Don Jan was, dat de een een gewone dienst klopper en de andere een geboren leider van menschen was. Dolores luisterde. Het was duidelijk dat Don Jan Fadrique niet wegzond om haar nog eens tc zien, voordat hij naar dc troon zaal ging. Er kwam daarentegen iemand hij hem, aangekondigd door Fadrique. „De kapitein Don Jan de Exobedo wacht op uwe hoogheid," zei hij. „Adonis is er ook." „Adonis!" Don Jan lachte, niet om den naam, want die was hem bekend, maar om den man zelf, die gewoonlijk door dien klassieken naam werd aangeduid, den dwerg Miguel de Antona, 's konings nar. „Laat Adonis binnenkomen; hij is een oude vriend." Weer ging de deur open cn Dolores hoor de de welbekende stem van den geDOchclde, helder als die van een vrouw, hoonend, en vol van boosaardigen lach, een stem, die men te midden van een menschenmcnigte dadelijk herkent en dikwijls zonder dat men weet van wie zij is. De man kwam binnen, en nog in de deur staande, sprak hij luid „Ave Caesar! Heil zij u, overwinnaar! Alle heil, gij gunsteling van den hemel, van den mensch en van de damesJ" „Van dc dames ook?" vroeg Don Jan lachend. „Wie heeft je dat verteld?" „De kok, uwe hoogheid. Want toen u van middag naar de poort reedt, zag een meis je, dat in de keuken werkt, u van achter het traliewerk in den kelder, cn sinds dat oogenblik is zij stapelgek, zingt van de zon, de maan en onvergankelijke liefde, zoorlat de keuken meer op een gekkenhuis lijkt, dan dit huis daarop zou gelijken op den Dag des Oordeels, onverschillig of die zou komen vöór of na den Vastentijd." „Vast jij in den Vastentijd, Adonis?" „Ik vast streng driemaal per dag, uwe hoogheid ik bedoel zesmaal, want ik ge bruik onmiddellijk vóór cn na mijn ont bijt, na mijn middageten en na mijn avond eten niets. Geen monnik kan strenger vas ten, want op die uren gebruik ik heelemaal niets." „Als je even dikwijls bad, als je vast, zou je een heel eind op den goeden weg zijn", merkte Don Jan op. „Dat doe ik, uwe hoogheid. Vóór en na eiken maaltijd z*g ik een kort dankgebed. Waarom bent u toch naar Madrid ge komen? Weet u niet dat 't de slechtste, ver- dorvendste, vuilste, meest goddelooze, vloek waardige woonplaats is, door den mensch uitgedacht, om het menschdom ten verderve te leiden? En in het bijzonder in de maand November? Heeft uwe hoogheid een geldige reden om hier tc komen, juist terwijl dc straten vol modder liggen en do harten der menschen als zadeltasschen tot boven aan toe vol zitten met alle zondm, die zij daar in sinds Paschen hebben opgestapeld, om ze met Kerstmis weer uit te pakken? Zelfs uw oude vrienden zijn geërgerd om zoo'n jong en rechtschapen vor6t in zoo'n stad te zienl" (Wordt vervolgd)'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5