VERLAAGDE PRIJZEN JOH. BOTTINGA INTERN. SCHOOL VOOR WIJSBEGEERTE WELFSCHOENEN CALVIN. JURISTEN VEREENIGING Het 10-jarig bestaan ^CfLicfieStaoüe |f|j ZANGCONCOURS VAN SOLI DEO GLORIA WAT ETEN WIJ MORGEN? MAG. DE WOLBAAL Cursus van Prof. Adler uit Weenen over Individual Psychologie Voor de Internationale School voor Wijs begeerte alhier hield Prof. Alfred Adler uit Weenen een cursus over Individual Psycho logie. Spreker begon met te zeggen dat, wil men over Individual Psychologie sproken men het eerst over enkele begripsdefinities moet eens worden, waarbij wij moeten beden ken, dat, wat geldt., voor het lichaam ook geldt voor het ziel eleven van den mensch. Overal is een evolutielijn te bespeuren, welke nog ongekende mogelijkheden open laat. Hoewel wij bij het waarnemen vast omlijnde beelden waarnemen, moeten wij niet vergeten, dat er voortdurend en overal beweging is. Dus ook in het zielelcvcn beweegt zich iets ten gunste van hot indi vidu, dat boven zich uitwijst naar do Eeu wigheid. Er is toch op do een of andere manier een streven naar een idealen vorm, met in moor of mindere mate een zekerheid omtrent het bereiken daarvan. De bewe ging hangt onafscheidelijk samen met de richting naar het doel toe. Nu is het dc vraag: waarvandaan komt de richting'? Dan antwoordt prof. Adler, dat dat afhangt van do beteekenis, welke wij in het leven leg gen, terwijl er andere psychologen zijn. die de erfelijkheid als een richtinggevende fac tor zien. Zoo kan men ook de menschclijke aanleg onderkennen uit zijn houding ton opzichte van zijn levensdoel. Spr. noemt dan drie verhoudingen, welke de genen zijn waaronder al het andere is te rug te brengen, n l. do betrekking t.o. an deren. dat is de gemeenschapszin die t.o. het andere geslacht: dat is de liefde en die t.o. de aarde: dat is arbeid. Daarbij zijn 'de menscben te verdeelen in 4 typen; die welke hun medemcnsclien tyrauniseeren. die, welke zich door hun medemcnschen laten dienen, die welke dc normale levens- opgaven terzijde leggen en tenslotte die, welke tot heil van hun mede-menschen ar beiden. Bij al wat wij waarnemen en beleven zijn de bijdragen van onze voorouders onsterfe lijk, want alleen dat blijft, wat medege werkt heeft aan het welzijn der menschheid zoo zou ook de menschheid niet kunnen blijven bestaan indien er geen gemeen schapsgevoel was. Op het oogenblik is het de groote fout dat het gemeenschapsgevoel niet voldoende ontwikkeld is. Menscbzijn beteckent: minderwaardig heidsgevoel bezitten, want men zal altijd beseffen de afstand welke er is tusschcn het doel dat men zich stelt en de mate van het bereiken. Dit minderwaardigheidsgevoel dringt de mcnsch naar opwaarts streven, waardoor de mogelijkheid ontstaat van het ervaren van een geluksgevoel. Wordt het minderwaardigheidsgevoel echter te sterk, dan kan de Individual Psychologie als een zuiver medische wetenschap opgevat, in grijpen. Deze moet dan do oorzaken nagaan waardoor dit ontstaat, wat vaak te vinden is in gebrekkigen organischen lichaams bouw. Hierbij komt dan ook ter sprake de linkshandigheid, die bij 40 pet. der men- schen schijnt voor te komen. Trainen in het gebruiken van de rechterhand zal meestal leiden tot een goed resultaat. De kwestie van verwende kinderen is een 'der belangrijkste, daar, volgens spreker, ongeveer 80 pet. der kinderen verwend zijn' Deze zijn wel de meest ongelukkigen, want zij passen zoo moeilijk in deze maatschap pij. Daarom ook verdienen zij onze volle aandacht, om hen uit hun afgeslotenheid, waarin zij zich vaak terugtrekken, uit te halen. Wij moeten echter wel bedenken dat wij vroeg daarbij moeten zijn. daar het ge meenschapsgevoel slechts tot het 3e of 4e jaar groeit. Bij de beantwoording der verschillende gestelde vragen had de spreker nog gele genheid op die vele problemen uitvoeriger in te gaan. In de middaglezing had prof. Adler het over het onderzoek naar het ontstaan van bet. gemeenschapsgevoel. Volgens spreker kan geen fout anders ge karakteriseerd worden dan uit gebrek aan gemeenschapsgevoel. Dsar de bedreigingen van de buitenwereld zoo groot zijn. zoekt de mcnsch van oudsher beschutting in de ge meenschap: in de evolutie der menschheid is het gemeenschapsgevoel ingeboren, als een oergevoel, en gaat dan na hoe zwak de mensch in een oerwoud is zonder hulp der kuituur. Het gemeenschapsgevoel moet ook wel binnendringen, want ontvangt een kind niet alles van anderen? Dat de moeder in dit proces een zeer bijzondere plaats be kleedt, zooal niet een eonige plaats, laat spr. ons zien, maar wijst dan tevens op de groote verantwoordelijkheid der moeder, ge zien die groote invloed. Zij heeft dc taak het kind zoo in dc gemeenschap te voeren, dat de richting tot heil van allen, voor de Eeuwigheid is. Maar treedt dc moeder tc veel in de plaats voor het kind, dan wordt bet bet verwende kind, dat eigenlijk alles in het werk zal stellen om voortdurend den invloed der moeder te ondergaan en baar voortdurend aan zich te binden. Dan komen alle uitwassen bij zulke kinderen te voor schijn: onordelijklieid, ook het slecht insla pen, het des nachts uit bed komen, enz. Een belangrijk punt hierbij is nog de angst, b.v.in droomen, huilen cn andere symptomen: als stotteren, slecht spreken, alles om de aandacht der moeder tc trek ken. Ook zijn ze op school vaak slechte leerlingen, als tenminste de lceraar niet er in slaagt de plaats der moeder tijdelijk over te nemen. Later falen zij in liefde, be roep cn gemeenschap. Ook worden zij vaak pessimist, ongeduldig, toornig en vragen steeds, wat men van hen zeggen of denken zal. Hier heeft de individual psycholoog we- <tw «d mooi arbeidsveld, waarbij hij weer LANGESTRAAT 28 TEL. 59 zal moeten aanknoopen bij de oudste kinds- hoidshcrinneringeii. Ook absoluut verwaarloosde kinderen zullen afwijkingen vertoonen, maar minder, daar deze vaak eerder ondergaan. Bij misdadigers vindt men veel heel lee- lijke of heel mooie kindertypen terug, de in de jeugd verwende of verwaarloosden. Nogmaals wijst de inleider erop dat de zin van ons leven moet zijn de richting le vinden die onder eeuwigheidsllcht naar een doel voert. Het moet zoo worden, dat de mensch een aangeboren gemeenschaps gevoel krijgt, in sterker mate dan nu nog het geval is. Hier ligt nog een groot ar beidsveld voor dc Individual Psychologie Met deze woorden besloot spreker zijn voordrachten. Van de gelegenheid tot gedachtenwisseleD werd door velen gebruik gemaakt. Do I. S. v. NV., die deze leergangon orga niseerde mag met voldoening op haar werk terugzien. Beide keeren was deze cursus vol. dc eerste keer zelfs zeer vol. Mot een zoor hartelijk woord van dank werd prof. Adler door een der cursisten toegesproken en hem een tot weerziens toe geroepen, wat waarschijnlijk binnenkort in vervulling zal gaan. BRUGMAN'S MARIONETTEN. Voorstelling op het terrein aan den Vlasakkerweg. Het Marionetten-theater van Bert Brug man uit Laren is zeer onbekend in onze stad, evenmin als het onbekend is in ons land. De beer Brugman, die reeds meer dan 1300 opvoeringen in ons land heeft gehad, kan op een succesvolle tournee terug zien. Wij hebben hem hier met zijn theater ge zien hij de firma Vroom en Dreesmann. Deze voorstellingen, welke natuurlijk veel korter waren dan die, welke thans tot en met Zon dag op het terrein aan den Vlasakkerweg gegeven worden, zijn een succes geworden Een succes niet alleen omdat het publiek luide zijn bijvalsbetuigingen kenbaar maak te, maar vooral ook om de hooge artistieke waarde van het gebodene. Wat de heer Bnigmans met zijn marionetten weet te be reiken, dwingt werkelijk bewondering af. Niet alleen voor de jeugd is hier iets moois te zien, maar ook voor dc ouderen, die als regel meer verlangen dan ccn lachsucces zonder meer. Dc oudere bezoekers van dit theater zullen ervaren, dat bier geen „pop penspel" wordt vertoond, doch dat hier zuivere kunstzinnig werk wordt geleverd van een zeer goede soort. De fantastische marionetten, die een kamp met Paul Brann's marionetten kunnen doorstaan, laten het publick genieten. Het programma is met zorg samengesteld. Wij willen hier o.a. even wijzen op de koste lijke imitatie van Willem Mengelberg, op het optreden van den marionet, die onzen populairen Koos Speenhof! voorstelt, op het tafereeltje, waarin we Max Tak zien tijdens zijn interview met Greta Garbo, de imitatie van de beroemde Fratellini, enz. enz. Het geheel zal oud en jong bevredigen. Wij kunnen dan ook zonder eenig bezwaar ieder een bezoek aan dit curieuze theater aanbevelen. Men zal daar ongetwijfeld ken nis rnaken met een bijzondere kunst., welke alleen door kunstzinnige lieden gegeven kan J. GER. KLEBER. f "T/L In den ouderdom van SO jaar overleden. Woensdag is te dezer stede op 00-jarigcn leeftijd overleden de heer J. Ger. Kleber. De overledene heeft langen tijd een rol in het Amersfoortsche openbare leven vervuld en wel als lid van den Gemeenteraad cn als voorzitter van de Kamer van Koophandel. Onder het oude districtenstelsel werd wijlen de heer Kleber lid van don Raad voor district I en meerdere malen werd hij herkozen. In het laatst der vorige en het begin dezer eeuw was hij de vertegenwoor diger der liberale kiesverecniging en had zijn woord ongetwijfeld gezag in onzen Ge meenteraad. De belangen onzer Gemeente gingen hem zeer zeker ter harte, maar de evolutie van den tijd ging hem te vlug, zoo dat hij langzaam aan kwam bij die leden, die men gemeenlijk onder de conservatieven rangschikte, een generatie, die betrekkelijk spoedig uit de regcering van stad en land verdween. Zijn groote kracht lag op het gebied van handel en nijverheid. Geen wonder dan ook, dat hij in de Kamer van Koophandel een voorname plaats innam en vele jaren er de voorzittershamer heeft gehanteerd. Wij meencnf dat hij hij zijn vijf-en-twintigjarig jubileum als zoodanig, als erkenning zijner verdiensten werd benoemd tot ridder in de orde van OranjeXassau. Bij de reorganisatie der Kamers van Koophandel nam hij afscheid van een func tie die hij altijd met kracht en groote liefde had vervuld. De teraardebestcllinge zal plaats hebben Zaterdag a.s. op de algemcene begraafplaats aan den Soesterweg. WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat zij het Bestuur der Speeltulnvereenlging „het Soesterkwartier" ontheffing hebben verleend van de verbods bepalingen dar winkelsluitingswet en toe stemming hebben verleend om tijdens dc tentoonstelling in het clubhuis op het speel terrein aan de Zonnebloerastraat op 27, 28 en 29 Mei 1933 tot 9 uur n.m. te verkoopen. Belangwekkende openings rede van Prof. Mr. Anema Woensdag kwam de Calvinistische Juris ten Vereoniging in het Berghotel alhier in jaarlijksche algemeene vergadering bijeen. De voorzitter, prof. mr. Anne Anema, herinnert er in zijn openingswoord aan, dat in dit jaar do verecniging 10 jaar be stond. Bij alle critiek is spr. toch vervuld met een gevoel' van dankbaarheid en vol doening, als hij op die 10 jaren terugziet. Over allerlei uiteenloopende onderwerpen is hier in vertrouwelijke besprekingen met elkander gehandeld. Zonder het steeds met elkaar eens te worden, hebben die bespre kingen toch veelal ordenend op onze ge dachten gewerkt. Spr. hoopt, dat nog vele calvinistische juristen als lid zullen tce- treden. Prof. Anema ziet het belang der vereeni- ging ook voor de toekomst, die aan onze leden, in welke positie van rechts- en staats leven ook, zeer hooge cischen zal gaan stol len, waarbij zij als calvinistische juristen er niet gemakkelijk vóór staan. Na den grooten oorlog kwamen moei lijke internationale rechtsvragen aan de orde, waarover bet a.r. program van be ginselen nog weinig richtssnoer gaf. In het nationaal recht kwam de moeilijk heid van duidelijker omlijning van het leer stuk van de souvereiniteit Gods, met name in de afgrenzing van de souvereiniteit dor Overheid en de souvereiniteit in eigen kring. De liberale leer der machtsdceling is terecht verworpen; mar daarmee was men nog niet klaar met de ondeelbaarheid der souvereiniteit, vooral, als men bedenkt, dat dc ondeelbaarheidaleer door Bodinus is ingevoerd, om de grondstellingen der Cal vinisten in zijn (lagen te breken. Maar ook de thans aangediende pluralistische sou vereiniteit is bezwaarlijk aanvaardbaar. Ook in onze eigen kring spreken voorman nen zich in dergelijke zaken niet overal in gelijken geest uit. Ook de beschouwing over het kiesrecht is niet zonder onderlinge tegenspraak. De vragen der rechtspositie van de Overheid jegens do conscientievrijhoid zijn nog niet opgelost. Bescherming van het zwakko blijkt niet steeds de eenige rechtsgrond voor Overheidsbemoeiing te kunnen zijn. Zoo zijn ettelijke vraagstukken meer te noemen. Er is voor onze vereeniging dus nog werk genoog. Maar niet alleen beperkte kwesties zijn aan de orde; heel de moeizaam opgebouw de rechtsstaat wankelt op zijn voetstuk. De persoonlijke vrijheid wordt gezien als gif haard voor het gemeenschapsleven. Vor kregen en altijd erkende rechtpn worden theoretisch ontkend en practisch in den grond getrapt. In vele landen is het met de zelfstandigheid der volksvertegenwoordi ging gedaan. Op particuliere militaire macht steunendo dictatuur geldt als de eenig juiste staatsvorm. Door egn corpora tieve organisatie, die een spotbeeld is van wat men tot dusver daaronder verstond, wordt het ecoQomisch-socialo leven reebt- loos gemaakt. De rechtelijke macht wordt van haar zelfstandigheid beroofd; zij heeft als norm niet langer het recht, maar het staatsbelang. De misdrijven tegen den staat krijgen een ongekend groote botcckenis. De staatsonderdeelcn verliezen elk spoor van zelfregeling. Een bureaucratie, onder toe zicht van een geheimen dienst, regelt alles. Alle vrije meeningsuiting wordt geknot, de vrije wetenschap gekneveld. Is in de mocsto landen voor de vrijheid van godsdienst nog halt gemaakt, in Rusland heeft men ge poogd, om alle godsdienst fanatiek te ver nietigen. Het gaat bij dit alles niet om een prac- tische oplossing voor een momenteel© si tuatie, het gaat om een staatsrechtelijk stol sel, dat reeds een uitgebreide literatuur be zit. In ons parlement heeft thans de eerste aanhanger van dit systeem zijn intrede gedaan. Maar ook in andere kringen vin den deze stellingen openlijken of beime- lijken bijval. De besmetting er mee zal wel verder gaan. Wij staan daarmee in onze vereen, voor oude leerstukken in nieuwe, gevaarlijke vormen. Wij zijn er niet af met te zeggen, hoe het niet moet; wij moeten naar positieve lijnen en oplossingen zoe ken. Het Calvinisme heeft aan de bestaan de rechtsinstellingen veel bijgedragen en Kuyper zeide niet ten onrechte, dat het oorsprong en waarborg is onzer constitu tioneel© vrijheden. De nieuwe leer is voor ons niet te aan vaarden; maar wel legt zij den vinger op wondeplekken, die voorziening vragen. Er is van sommige vrijheidsrechten schrome lijk misbruik gemaakt. De volksvertegen woordiging lieeft meermalen de rechtma tige grenzen harer werkzaamheid ernstig miskend. De rechterlijke macht beeft zich meer dan eens geplaatst op den stoel des wetgevers. Het publiek gezag is vaak te slap opgetreden. De kiezers hebben hun stemrecht al te veel misbruikt voor eigen belang. Particuliere belangen dreigen zoo wel van de zijde van kapitaal als van ar beid het algemeene belang in den hoek te duwen. Met zooveel vragen en werktaak gaan wij ons nieuwe decennium in. Spr. doet daarbij een beroep op aller meeleven en werken. Niet enkele voormannen moeten de nieuwe wegon vinden, maar er moet overtuiging, geestdrift, inzicht zijn in alle geledingen. Daarom verdient het werk der Vrije Universiteit thans meer dan ooit te voren ook den steun der calv. Juri9tcn in heel het land. Het is nu geen tijd voor aarzeling of toe kijken. Moed en toewijding zijn thans noo- dig. Een later komend geslacht moet, zien de de vragen van dezen tiid, niet van ons kunnen zeggen, dat wij de gelegenheden en eisehen verzaakt hebben. Welnu, Iaat KWALITEITEN ons dan de vuist vast klemmen om den vaandelstok onzer heilige beginselen voor recht en staat en schenke de Ilecre ons dan besef van verantwoordelijkheid als Zijn dienstknechten, waardig de roeping, waar mee wij geroepen zijn. Een geestdriftig applaus volgde op deze indrukwekkende openingsrede. In de pauze aan de lunch, bracht mr. G. v. Baren na mens de vereeniging hulde aan prof. Ane ma, den stichter der vereeniging, de bezie lende en leidende kracht ervan, den voor zitter van de altijd belangrijke cn boeiende openingsredevoeringen. Meegedeeld werd, dat het. aantal leden der vereeniging thans 114 bedraagt. Inge volge een gehouden referendum werd voor taan als vergadordag bepaald de Woensdag vóór Hemelvaartsdag. De rekening over 1932—1933 cn de be grooting 1933—1934 werden vastgesteld; de contributie bleef 6.—. Bij de bestuursverkiezing in de vacature mr. T. A. v. Dijken, aftredend en niet-her- kiesbaar, werd bij acclamatie gekozen Z. Exc. Mr. J. Donner, de nu afgetreden mi nister van Justitie, die deze benoeming aan nam. Daarna kwam in behandeling in besloten vergadering het referaat van Mr. J. A. de Wilde over. „Annexatie van gemeenten", den loden tevoren in druk gezonden. Daar de referent door „bijzondere omstandighe den" onverwachts verhinderd was te ko men, leidde de heer J. Schouten, Tweede Kamerlid en buitengewoon lid der vereeni ging, het onderwerp in en nam op verdien stclijke wijze de taak der verdediging over. Aan de discussie namen 9 leden deel. De Voorzitter besloot deze vergadering met een woord van hartelijken dank aan den loco-reforent Schouten voor dc vlotte en keurige wijze, waarop hij de plaatsver vanging van den referent had waargeno men, waarna deze in dankgebed voorging. Er is ondanks het slechte weer heel goed gezongen De regen als ongenoode gast Ter gelegenheid van het feit, dat de Chr. Gemengde Zangvereeniging Soli Deo Glona één dezer dagen haar vierde lustrum her dacht, hield deze zangvereeniging, zooals wij reeds vormeldden, op Hemelvaartsdag een nationaal zangconcours, dat op twee den Pinksterdag zal worden voortgezet. Als inzet van dit concours werd Woens dagavond op het concoursterrein, in den tuin van 't Boompje, oen openingsconcert gegeven waaraan medewerkten de Chr. Mannenzangverceniging Jubal, onder lei ding van den heer P. Hcspe en de jubilce- rendo zangvereeniging onder leiding van haar directeur, den lieer O. Rooke. Vooraf werd een muzikale ommegang ge houden door de Amersfoortsche Muziek vereniging welke van het gebouw Eben Haözer langs verschillende straten en we gen onder vroolijke en opgewekte marsch- rauziek naar 't Boompje ging, een laatste opwekking dus om velen als nog in ken nis te stellen van het zangconcours. Nadat de muziek onder leiding van den heer T'red de Goe, zich nog eenige malen had laten hooren ,werd het podium ingeno men door de reeds genoemde mannenzang verceniging, welke een tweetal liederen ten gehoorc bracht van W. Ho3pe en P. v. d. Roovaart n.l. Israël en Des Hoeren Huis. Daarna was do beurt aan den heer Rooke met zijn gemengd koor, welke als nummers had gekozen: „Avondvrede" van H. W. de Wolf en „Hymnus" van don componist J. H v. d Glas. Dit eerst gedeelte voor de pauze werd besloten door het mannenkoor met het bekende werk van H. J. den Hartog „De Bruid". Na de pauze traden beide koren nog eeni ge malen op, doch dc belangstelling voor tlit openingsconcert was gering te noemen. Dit concert had ongetwijfeld meer belang stelling verdiend De regen als kwade gast op het concours. Zang concours. In den tuin van café „Het Boompje" werd de cersto helft afgewerkt van het concours. Des morgens werd door den burgemeester onze gemeente, mr. J. C Graaf van Rand- wijck met een hartelijk woord van welkom tot deelnemers en juryleden geopend. De burgemeester hoopte op een fairen strijd. De jury bestond uit de boeren Fred. 3. Rocske, H. van Rhecncn en H. Post. Do publieke bolangstolling was ten ge voigc van het regenachtige weer niet zoo groot als verwacht werd. Dc uitslagen der diverse afdeeüngen wer den als volgt: 2e afd. kinderkoor: „Voor ons g;noegen" Utrecht, le prijs met 301 punten. 4e afd. Gem. Koren: „Zingt don Heere", Haarlemmermeer; „Soli Deo Gloria" tc Vel- zen: „Amsterdam Noord", te Amsterdam, allen lo prijs met resp. 339, 327 en 3C7 pnt. 4e afd. Gem. Dubbel kwartetten: „Concor dia", Schiedam, 2e prijs met 283 pnt 3e afd. Gem. Koren: „Zang na Studie", to Amsterdam, le prijs met 368 pnt; Luctor et Rmorgo", te Ede, 2c prijs met 281 pnt 3e afd. Mannenkoren: „Zang en Vriend schap" te Haarlemmermeer, 3e prijs met 254 punten. 3e afd. Dubbel mannenkwartetten: „Excel sior" te Amsterdam, 2e prijs met 276 pnt 3e afd. Dameskoren: „Sursum Corda" te VOOR DE KOFFIETAFEL Aardappelommclet. Bereiding (6 pers.) 6 eieren, 10 kleine aardappelen, 6 lepels water, 1 kleine ui, 1 eetlepel tomatenpuree, 50 gr. boter, peper en zout naar smaak. Snijd de geschilde en gewasschen aard appelen aan kleine blokjes en smoor deze met het fijngehakte uitje in de boter bijna gaar (zorg echter dat ze niet stuk gaan'. Klop de eieren met het peper, zout en de tomatenpurée en voeg onder voortdurend kloppen lepelsgewijze het water bij de eieren en tenslotte de gesmoorde aardappe len. Bak vervolgens van het verkvegen be slag in de koekepan (in boter of slaolie) twee orameletten. VOOR DE MIDDAGTAFEL. Varkenscarbonade. Bloemkool met kaassaus. Aardappelen. Wentelteefjes. Hardingsveld, le prijs met 302 pnt: „Zang c-n Vriendschap" te Gorcum, le prijs met 321 punten. 2o afd. Gera. koren: „Asafte Huizen, le pnj9 met 356 pnt; „ScJioorl's Gem. Koor" ie Schoorl, le prijs met 355 pnt; „Crescendo" te I.ochem, 2e prijs met 270 pnt.; „Soli Deo Gloria" te Koudekerk 2e prijs met 279 pnt.; „Excelsior" te 's Gravenzando, 3e prijs met 252 pnt; „Excelsior" tc Lopik, 2e prijs met 202 punten. 2e afd. mannenkoren: „Heukelumseh Man nenkoor", 2e prijs met 275 pnt.; „Halleluja" te Giesendam, 2e prijs met 270 pnt. le afd. Gem. Koren: „Asatte Amsterdam, le prijs mot 314 pnt.; „Gloria Deo in Excel- sis" to Oud-Sloten, le prijs, met 310 pnt.; V.Ï.O.S. te Oud-Zuilen, 2e prijs met 284 pnt. le afd. Mannenkoren: „Zang cn Vriend schap" te Breukelen, 2e prijs met 28S pnt. Afd. Uitmuntendheid gem. koren: „Ons Lied" te Amsterdam, 313 pnt.; „Sursum Cor da" te Amsterdam, 3-47 pnt.; Schoten, 36S pnt.; „Kunst door Oefening" le Amsterdam, 304 pnt.; „Nieuw .Hosanna" te Velzen, 302 pnt.; „Soli Deo Gloria" te Houten, 300 pnt., allen le prijs; „Excelsior" te Warmond, 2c prijs met 292 pnt. Eere afd. Gera. koren: „Excelsior" te Nieuwerbrug, le prijs met 300 pnt.; „Oefe ning Baart Kunst" te Nieuwendam, le prij* met 405 pnt. en lof der jury; „Excelsior" te Hcukelum, 2e prijs met 262 pnt. Superieure afd. Gem. koren: „Soli Deo Gloria' te Zutphen, 337 pnt.; „Looft den Hecre" te IJmuiden, 372 pnt., beiden le pr. Superieure afd. dubb. mannenkwartetten „Kunst naar Kracht' 'tc 's Gravenhage, 2e prijs met 289 punten. Éere-wcd9trijd: le prijs „Oefening Baart Kunst", uit Amsterdam mot 25 pnt; 2e pr. „Schoorl's Koor met 2" »pnt. en 3e prijs; „Looft den Heer" uit IJmuiden met 23 pnt. In den loop van den dag begon het helaas te regenen; een regen, welke jammer genoeg bleef voortduren en tegen den avond over ging in een plasregen. Dit is dubbel te be treuren, daar hierdoor de belangstelling veel minder werd. Alle luisteraars werden als het ware gedwongen een onderdak te zoe ken. Desalniettemin werd er lustig op los gezongen. Over het algemeen stond de zang op een zeer goed peil. De organisatie van het concours was eveneens uitstekend. La ten we den wensch uitspreken, dat Pluvius op Tweeden Pinksterdag geen belangstelling zal toonen, opdat het geheele concours niet een verregend slot zal hebben, zooals dat het geval is geweest met het einde van de eerste helft! VIJF PROVINCIËNTOCHT ROND HET IJSSELMEER. Zooals wij reeds hebben gemeld, kunnen leden van den A.N.W.B. deelnemen aan den Vijf-provinrión-tocht rond het IJMél- meer, welke dezen zomer gehouden wordt. In verschillende plaatsen zijn contróloe ge vestigd Aan de contróle te dezer stede, welke gisteren was gevestigd in bet Ver keersbureau aan het Stationsplein, hebben zich gisteren niet minder dan 78 deelne mers vervoegd, waarvan er 9 het geheele parcours hadden volbracht. VALSCHE RIJKSDAALDER. Gisteren is alhier een valsche rijksdaalder in betaling gegeven. Een onderzoek naar de herkomst wordt ingesteld. HEEREN SPORTKOUSEN fraaie Engolsche soorten 1.65, 1.49, 1.29, 0.98 en 69 cent. Arnh.straat 26a Amersfoort. BURGERLIJKE STAND. M Met, Geboren: Peter, z. van Gerrit Jan ten Zijthofl en Hermin* Baan; Hendrikus Eve- rarrl van Zuilen en Alijda Gijsbertha Sand- brink, Ondertrouwd: Gerard de Winter en So phia Willemijna van Ooslvecit. Klaas Mei- gert cn Alijda BoncMroo. Gehuwd: Gcrri' Koenen en Hendrik* Jo hanna van der eer; Hendrik Hoefsloot en Teuntje Bouwman; Lambertus van den Brom en Barbara Catrina Brandsen; .To. hannes van Barreveld cn Jacoba Hendrik* van Barlingcn. Overleden; Levi Simon da Winter, oud Tf Jaar, echtgenoot van Hesth» (Wijnhmgen/lpjf

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 3