ELECTRISCHE TREIN ONTSPOORD Het Porceleinhuis Thermoflesschen AMERSFOORTSCH DAGBLAD N. H. BERGER Woensdag 31 Mei 1933 31e Jaargang No. 283 VLAK BIJ HET STATION KROMMENIE Drie gewonden Langestraat 2 - Te!. 525 Fa. KALLEVEEN vanaS 38 cent Zuidsingel 69 UURWERKEN LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT NOMINATIE VOOR HET VOORZITTERSSCHAP Interpellatie Wijnkoop niet toegestaan BRANDSTICHTING TE NAALDWIJK? BRUTALE INBRAAK IN DE KALVERSTRAAT DC0DELIJK ONGEVAL TE AMSTERDAM UIT DE STAATSCOURANT In het Paleis van den Koning Met 85 K.M. vaart uit de rails geloopen door verkeerden wisselsfand Krommenie, 30 Mei. Vanmiddag te kwart voor vier is de electrische trein, nr. 2456, komende uit de richting Alkmaar, bij het binnenkomen aan het station alhier, ont spóord. Het verkeer in beide richtingen is versperd. Drie licht gewonden. Het ongeluk is gebeurd met den elcctri- schen trein uit Uitgeest, op weg naar Am sterdam, die om 3.28 ur te Krommenie moest binnenkomen. De ontsporing had plaats op ong-eveer 200 Meter afstand van het station. Van den uit vier wagons bestaanden trein, zijn drie ontspoord, welke dwars over de rails kwamen te staan. Kr bevonden zich in den trein ongeveer 25 reizigers; waarvan drie licht gewond werden, hoofdzakelijk door glasscherven. Een van de passagiers, ingenieur Heymans uit Leiden, heeft dade lijk na het ongeval de leiding op zich ge nomen van het reddingswerk. Daar een por- taalmast, waaraan de stroomdraden be vestigd zijn, dwars over den weg kwam te liggen, nam de heer Heymans onmiddellijk maatregelen om den stroom te doen afslui ten, ter vermijding van eventueel ernstige ongelukken. Voorts heeft de heer Heymans telefonisch eenige doktoren gewaarschuwd, die kort na het ongeval ter plaatse waren. Het bleek gelukkig dat de verwondingen, welke bovengenoemde reizigers hadden op- geloopen, niet van ernstigen aard waren. Na te zijn verbonden konden zij huns weegs gaan. Er heeft zich onder de reizigers hoe genaamd geen paniek voorgedaan, hoewel de schok zeer hevig geweest moet zijn. Dat het ongeluk nog zoo betrekkelijk goed is afgeloopen, is toe te schrijven aan het feit, dat de ontspoorde rijtuigen van staal zijn gebouwd. Het treinverkeer in beide richtingen is gestremd. Onmiddellijk na do ontsporing is een aanvang gemaakt met do opruimings werkzaamheden. Onder meer is om half vijf •uit Amsterdam een aantal spoorwegarbei ders naar Krommenie vertrokken. Het trein verkeer van Amsterdam naar Uitgeest en Alkmaar is verlegd over Haarlem. Voorts is tusschen het Centraal Station te Amster dam en Wormerveer eon z.g. pendeldienst ingesteld voor reizigers voor laatstgenoem de plaats en tusschengclegcn stations. Omtrent de ontsporing kan nog nader worden gemeld, dat de trein, die een vaart had van ongeveer 85 K.M., in de bocht is gederailleerd. Twee der wagons zijn van de spoorbaan over de daar lang6 loopende sloot gevlogen en vervolgens in het weiland gekanteld. De t\Vee andere rijtuigen zijn Bchuin op de rails blijven staan. De rails zijn over een afstand van 50 Meter 1 Meter opgelicht. Direct na het ongeluk 6nelde sta- tionspersoneel van Krommenie met verband trommels en ander hulpmateriaal toe. Een speciale verslaggever meldt ons nog De elcctrische trein, die om 15.28 uit Uit geest tc Krommenie moet aankomen, is he denmiddag ongeveer 400 Meter voor dit sta tion gederailleerd. Van Uitgeest tot Krom menie ligt dubbel spoor. Op de plaat6 waar het déraillement plaat6 had, 6plit6t zich het rechterspoor waarop de treinen in de richting Amsterdam loopen. Dc wissel bij deze splitsing lag verkeerd, zoqdat de trein die daar nog met grootc snolheid reed, op dit derde 6poor terecht kwam en derailleer de. Op het slation Wormerveer had men den hevigen klap gehoord cn snelde men naar de plaat6 des onheils. Op het eerste gezicht vreesdo men een ramp. Het bleek echter, dat er maar weinig passagiers in den trein waren cn dat deze er over het algemeen goed waren afgekomen, al waren zij natuur lijk allen buitengewoon onder den indruk van het ongeluk. Een passagier was nog al ernstig gewond aan een arm. Deze is ge broken. Na een voorloopig verband is de man overgebracht naar het Verplegingshuis te Wormerveer waar hem geneeskundige hulp is verleend. Andere passagiers hadden eenige ontvellingen en pijnlijke plekken. Zoover noodig zijn zij op het station gehol pen. Do wagenbestuurder is er ook zonder letsel afgekomen. Dit laatste is inderdaad een wonder, want do materieele schade is zeer groot. De trein zwenkte door den ver keerden wisselstand op het derde spoor rechts af. In dien bocht is het voorste rij tuig uit de rails gesprongen, heeft de biels gegrepen va,n het naastliggende 6poor, waar door dit spoor geheel werd omhoog ge bracht, en kwam door de opstuwende kracht van de andere wagens, dwars op den weg te staan en kantelde. De tweede wagon werd meegetrokken in de beweging van den eersten wagen en kwam eveneens dwars op den weg, echter in tegengestelde richting tegen den eerste aan, maar viel niet om. Do derde wagen werd uit de rails gewipt maar bleef in dc richting van den weg staan. De wielen zijn diep in het zand go drongen. De vierde cn laatste wagen ont spoorde slechts gedeeltelijk. Seinpalen en palen van de electrische ge leiding werden meegesleurd, braken af of zijn krom gebogen. Van den eersten wagon die met den bovenkant naar het Worraer veersche 6tation ligt, zijn alle deelen van den kap weggerukt, de onderstellen liggen er naast, evenals bij den tweeden wagon. Uit dit eerste rijtuig is de wagenbestuurder zonder letsel te voorschijn gekropen. Van het tweede rijtuig zijn door den schok de meeste ruiten gebroken. Zoover wij konden zien hadden de beide laatste wagens wei nig of geen öchade. De twee eerste rijtui gen liggen dwars over den weg en de rails zijn verbogen tot een vormlooze massa. Het spoorwegverkeer is dan ook totaal versperd. Het werd ten Noorden van Uit geest geleid via Haarlem en via Zaandam tot Krommenie. Een hulptrein met perso neel was hedenmiddag reeds aangekomen en met man en macht werd begonnen aan het opruiming6wcrk. Allereerst werden de draden en de krom getrokken palen van het electrische net verwijderd. De baan in de richting van Uitgeest zal dan spoedig vrij zijn cn de mogelijkheid bestaat dat dan morgen over enkel spoor de dienst kan worden hervat. Hedenavond is nog een kraanwagen uit Amsterdam naar Kromme nie vertrokken om don gtkanteiden wagen weer overeind te brengen. Het is zeker to danken aan do stalen constructie van de electrische wagens, dat dc passagiers er zoo goed zijn afgekomen. De oude wagons van stoomtreinen zouden dezen schok vermoedelijk niet doorstaan hebben cn in elkaar geschoven zijn. prima Goud Zilver Brillen Solide reparatie-inrichting Speciaal adres voor ANTIEKE KLOKKEN Prijzen zeer billijk. Zal worden gehouden op Donderdag 15 Juni a.s. 's-Gravenhage, 30 Mei. De in art. 10 der dienstplichtwet bedoelde loting ter be paling van den ingeschrevene, die in elke gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aanmerking komt om tot ge woon dienstplichtige te worden bestemd, heeft in het openbaar plaats voor de lich ting 1935 op Donderdag 15 Juni 1933, des namiddags 2 uur te 'sGravenhage in de ..Rolzaal", Binnenhof 8. De loting geschiedt uit een getal genum merde biljetten, overeenkomende met het getal der personen, vermeld in het alfabe tisch register der gemeente Amsterdam van de lichting 1932. De minister van defensie heeft benoemd in de commissie, voor het houden van de loting voor de lichting 1935; tot lid, tevens voorzitter, de heer mr. R. W. J. C. de Menthon Bake, raadsheer in den Hoogen Raad, te 'S^G ravenhage, tot lid, tevens plaatsvervangend voorzit ter de heer M. Bclzer, luitenant-generaal, lid van het Hoog Militair Gerechtshof, te 's-Gravenhage; tot lid den heer Th. Sanders, directeur van de Staatsloterij, te 's-Gravenhage; tot hun plaatsvervangers voor wat de hoeren De Menthon Bake en Belzer betreft uitsluitend in hun hoedanigheid van lid onderscheidenlijk de heeren: mr. J. v. Meerde, oud-administrateur ter Gemeente-secretarie van Amsterdam, tc Haarlem; J. G. Leverland, luit.-generaal-tit. b.d. te 's-Gravenbage; en mej. J. M. J. A. Meyer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal cn lid van den Gemeenteraad van Rotterdam, te Rotterdam; tot secretaris den heer V. H. Laforêt, hoofd commies bij het Departement van Defensie tc 's-Gravenhage; tot adjunct-secretaris de heer C. de Wil de, administratief ambtenaar, lc klasse bij dc Staatsloterij, te '6 Hoge. TWEEDE KAMER. De voorzitters-nominatie aan geboden. s-G ravenhage. 30 Mei. De nominatie voor het voorzitterschap der Tweede Ka mer, heden door de Kamer opgemaakt, is schriftelijk aan H.M. de Koningin, die op I-Iet Loo vertoeft, aangeboden. TWEEDE KAMER In de heden gehouden vergadering der Tweede Kamer heeft de waarnemen^ voor zitter de lieer Schaper een woord van af scheid en waardeering gesproken jegens den oud-voorzitter mr. van Schaik, die is afgetreden wegens zijn benoeming tot mi nister van justitie. Aan de orde is voorts het opmaken van een nominatie voor het voorzitterschap der Kamer. Eerste candidaat wordt jhr. M. Ruys de Beerenbrouck met 5? van de 74 stemmen. Tweede candidaat is de heer J. II. A Schaper met 54 van de 70 stemmen. Derde candidaat is J. J. C. v. Dijk met 60 van de 73 stemmen. Aan de orde is het verzoek van den heer Wijnkoop om te mogen inlerpcllecreu over de behandeling van den communist De Kom in Suriname en de relletjes te Paramaribo De Voorzitter stelt voor dc interpellatie toe te staan. De heer Feber is hier tegen, omdat do begrooting van Suriname juist is behan deld en de interpellatie geen invloed meer kan hebben op dc maatregelen. De heer W ij u k o o p bestrijdt den heer Feber. De beer Knottenbelt acht de inter pellatie overbodig. De Kamer moet zich tot de hoofdzaak bepalen en zich niet op zij paden begeven. De heer Joc*es acht het verzoek ge rechtvaardigd. Het voorstel-Feber om dc interpellatie niet toe te staan wordt aangenomen met 52 tegen 22 stommen. De vergadering wordt hierna gesloten. N a a 1 d w ij k, 30 Mei. Gisteravond om streeks 11 uur is een zware brand uitge broken in de woning van B., aan de Kerk straat te Naaldwijk. Twee kleine jongens die nog laai op straat liepen zagen plotseling een groote vlam uit een der ven sters van do woning slaan. Door hun schreeuwen werd de Naaldwijksche Vrijw. Brandweer gealarmeerd. Binnen tien minuten was de motorspuit aanwezig, doch de vlammen sloegen toen reeds zoo heftig uit het woonhuis, dat aan redden van het huis en den inboedel niet meer te denken viel. Een oogenblik vrees de men zelfs, dat ook de Ned. Herv. Kerk, welke tegenover de woning staat, en thans wordt gerestaureerd, door het vuur zou worden aangetast. Door de groote hoeveel heden water, welke op het vuur werden gespoten, bekwamen verscheidene andere perceelen belangrijke waterschade. De be woners dier buizen hadden intusschen retfds zoo goed mogelijk met hun schrale inboedels een heenkomen gezocht. De be woners van het brandende perceel waren gisteravond roet hun kinderen afwezig. Reeds eenige malen is tijdens afwezigheid van de betrokken bewoners brand in hun woning ontstaan, zoodat men niet vreemd keek, dat in het betrokken perceel weer brand woedde. De brand moet blijkens het voorloopig onderzoek in het midden van den zol der zijn ontstaan. Woning en inboedel wa ren verzekerd. Nader vernemen wij: De Naaldwijksche politie heeft aanwijzin gen gevonden, die den burgemeester van Naaldwijk aanleiding hebben gegeven hulp te vragen aan de Haagscbe politie. In den loop van den dag zijn te Naald wijk per politie-aulo aangekomen een brandmeester van de Haagschc politie- brandweer en een inspecteur van speciale diensten (dactyloscopie enz.). Naar verluidt is een sterke spirituslucht waargenomen. Do Naaldwijksche politie blijft het ter rein afzetten. Voor 10.000 gestolen in een zaak van populaire diamant Amsterdam, 30 Mei. Ongeveer zes weken geleden is in perceel Ivalvorstraat 34 een nieuwe zaak in populaire diamant geopend, genaamd „Cullinan House". In deze zaak zijn byouterieèn te koop van 4.50 tot 100.—. In den afgeloopen nacht heeft deze zaak bezoek gehad van inbre kers. Deze hebben zich toegang verschaft aan den achterkant. Zij hebben daar de deur van het bovenhuis opengebroken. Men komt daar door een steegje vanaf de Nieu- wezijds Voorburgwal. Op de bovenhuizen zijn kantoren. Aan do achterzijde op de eerste verdieping is de vloer opengebroken en is een gat gemaakt naar den winkel. Door dit gat heeft men zich laten zakken en zich daarbij vermoedelijk vastgegrepen aan een portiere, die den winkel afscheidt n een kantoortje. Dit gordijn lag afge rukt op den vloer. Eenmaal in den winkel, heeft men drie muurvitrines en een toon bankvitrine totaal leeggehaald. Uit ander# muurvitrines zijn de grootste stukken mee genomen Een kleine brandkast is onge moeid gelaten. Door een achterdeur zijn daarop de heeren verdwenen. Vermoedeltik is met handschoenen aan gewerkt. De eigenaar, de heer A. Onderwijzer, kan de waarde van het gestolene nog niet opgeven, maar naar schatting bedraagt dit meer dan 10 000.Dc inbraak is een brutaal stukje werk omdat voor den ingang aan de Kal- verstraat geen gordijn hangt en men dus den geheelen winkel des nachts kan over- zien. Luchttank van een motorschip uit elkaar gesprongen. Eén persoon gedood Amsterdam, 30 Mei. Hedenavond om- streeks 11 uur is aan boord van het motor schip „Troost Elkander", schipper Riksten, thuis behoorendo te Uithuizen, een ernstig ongeluk gebeurd. Het schip had juist de Oranje sluizen verlaten, toen plotseling de luchttank van den motor uit elkaar sprong. De 20-jarige dochter, welke juist bezig was in de machinekamer lucht bij te pom pen, werd weggeslingerd en zwaar aan het hoofd gewond. Dit was zoo goed als in twee- en gespleten. Het meisje is vrij spoedig na het ongeval overleden. Het lijk is naar het Binnengasthuis overgebracht. De schipper, die aan het roer stond cn een drietal kinderen die In de roef van het scheepje te 6lapen lagen, kregen geen van allen eenig letsel. Toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje Nassau Orde aan G. B. P. Jansen, bureelchef ter militaire auditie van den Krijgsraad voor do Landmacht te 's-Hcrto- genbosch. Veilig rijden, drank vermijden! Een liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. Naar het Engelsch door W. H. C. B 33 Er klonk zulk een zieles nart cn strijd uit zijn stem, dat Dolores, niet meer aan zicb zelf denkende, slechts voor hem bezorgd was. O, zeker, hij werd krankzinnig. Zij zou zoo graag naar hem, die zoo leed toe gegaan zijn, maar in zijn eigen belang deed zij het niet, bang als zij was dat hij, als zij hem aanraakte, heelemaal zijn verstand zou verliezen. „O, cr is maar één plaats, waar ik heer en meester ben!" zei hij. „Ik kan maar één ding doen één ding „En wat is dat dan?" vroeg zij heel vriendelijk. „Waarom heb je toch zoo'n verdriet? Waar is die plaats dan?" Plotseling draaide hij zich om, zooals hij in het'gevecht, in den zadel zittende, bij het weerklinken van een trompetsignaal zou hebben gedaan, kaarsrecht en sterk, met starre oogen en op elkaar gekiende lippen. „Granada!" zei hij. „Begrijp je me nu?" „Neen," antwoordde zij bedeesd. „Ik be grijp je nog niet. Waarom juist Granada? Dat ligt zoo vreeselijk ver weg Scherp klonk zijn lach. „O, begrijp je 't nog niet? Ja, Grarfhda ligt ver weg ver genoeg om een afzon derlijk koninkrijk te zijn, zoo ver, dat Juan van Oostenrijk daar heer en meester is, zoo ver, dat gerugsteund door zijn leger, hij daar niet alleen heer en meester kan zijn, maar ook koningI Begrijp je nu wat ik voor jou wil doen?' Morgen ga ik met jou daarheen. Donk je dat de Moorcn geen rnenschcn zijn, al heb ik hen verslagen? Ik zeg jc dat indien ik in Granada mijn standaard plant en hen tot mij roep, zij mij zullen volgen, indien ik hen naar de poor ten van Madrid leid. J. en indien ik 't wil, zal het halve Spaansche leger dat ook doen. Maar dat heb ik niet noodig even min als Philips' koninkrijk, dat mij niets kan schelen, maar dat ik wel had kunnen verkrijgen en behouden. Het is voor jou, mijn lieveling, alleen in jouw belang dat ik een wereld voor ons zelf wensch een koninkrijk waarvan jij de koningin bent. Laat er oorlog komen wat kan 't mij schelen! Ik wil de wereld in lichter laaie zetten en haar (ot asch doen verbranden, maar ik wil niet dat men jou van mij af neemt, noch nu, noch zoolang ik leef." Vlug liep hij op haar toe en zij kon niet achteruit, want zij. stond tegen den muur. Maar zij strekte haar armen uit om hem op een afstand tc houden. Het afwijzend gebaar deed hem stilstaan, juist toen hij haar in zijn armen wilde nemen. „Neen, neen!" riep zij heftig uit. „Je moogt zulke dingen niet zeggen, zelfs cr niet aan denken! Je bent buiten je zelf en je zoudt ook mij krankzinnig maken!" „Maar het zal zoo makkelijk gaan je zult zien Zij belette hem echter voort te spreken. „Het moet niet gemakkelijk gaan, niet mogelijk zijn, 't mag volstrekt niet gebeu ren. Denk jc dat ik je lief heb en je toch zoo'n daad zou laten verrichten? O, neen! Dat zou geen liefde zijn, maar haat; dat zou verraad zijn tegen je zelf en tegen je broeder!" De felle glans verdween uit zijn oogen. Met gekruiste armen stond hij stil naar haar te luisteren. „Jij," riep zij met nog meer klem uit, ,.jij, de dappere soldaat, de man met den vlek- keloozen naam, de incarnatie van het be grip eer! Jij, die pas in triomf bent terug gekeerd na 's konings vijanden tc hebben bestreen, jij, tegen wien niemand ter we reld een belasterend of geringschattend woord zelfs heeft durven fluisteren. O, neen, neen, neen! Voor geen tien levens als 't mijne mag je je ondergang tegemoet gaan. Ik zou niet kunnen dulden dat je je zelf en je vaderland zou verraden en je eerewoord niet gestand deed en dat men je ter wille van mij een verrader zou noe men. En niet omdat ik je dan misschien minder zoo liefhebben. God helpe mij ik geloof dat ik altijd van je zou blijven hou den, welk misdrijf je ook begin, al weet ik dat 't schande van mij zou zijn. Ik ben oen vrouw! Maar liever dan dat mijn liefde je ondergang zou zijn, ja tot verrader zou stempelen en je ziel ook in het hiernamaals verloren zou doen gaan zou ik mijn ei gen ziel, mijn eer en alles opofferen! Je zult 't niet doen! Je denkt dat jc meer van mij houdt dan ik van jou, maar dat is niet waar, want om jc te redden, zooals je nu bent, is mijn liefde zoo groot, dat ik zelfs voorgoed van je heen wil, gaan ter wille van jc eer, je koning, je onsterfelijkcn roem, je smetteloozc leven, dat achter je ligt En dan zal ik blijven leven ter nage dachtenis van mijn liefde!" Toen zij deze bezielende woorden had ge sproken, keek hij omhoog, als om den he- mei als getuige aan te roepen, dat zij haar belofte zou houden, en toén zij onbewust haar hand naar voren hield, nam hij die teeder in de zijne en voelde den zachten druk van haar vingers, als om hem de zaak in hetzelfde heldere licht te doen zien, waarin zij die zelf zag. „Je bent beter en verstandiger dan ik," zei hij op een loon, die verried dat hij tot inkeer was gekomen. „En jc weet dat ik gelijk heb? Je ziet in dat ik je moet verlaten in jc eigen be lang?" „Van mij heengaan nu?" riep hij uit „Dat heb je alleen maar gezegd, maar niet gemeend, is 't wel?" „Ik heb 't wel degelijk gemeend," zei ze met moeite „het is het eenige, dat ik kan doen, om te toonen hoeveel ik van je houd. Zoolang ik in je leven zal zijn, verkeer je in gevaar je zult nooit voor je zelf vei lig zijn o, dat merk lk nu duidelijk. Ik sta tusschen jou en alles wat de wereld je zou willen geven Ik wil niet staan tusschen jou en je eer!" Haar krachten begonnen haar te bege ven, hoe zij er ook tegen streed. Hij was niet in staat iets te zeggen kon niet be grijpen dat zij in ernst sprak. „Ik moet!" riep zij plotseling uit. „Het is alles wat ik voor je kan doen het is mijn leven neem het!" Tranen welden uit haar oogen, maar zij hield het hoofd rechtop, zoodat zij onge stoord over haar wangen liepen „Neem het!" herhaalde zij- „Het is alles wat ik in ruil voor het jouwe en je eer kan bieden. Vaarwel o, mijn God, ik heb je zoo innig lief. Nog één keer, voordat ik heenga Zij viel bijna in zijn armen cn legde haar- hoofd op zijn schouder, terwijl zij haar armen om zijn hals sloeg, zooals zij dat altijd deed. Hij kuste baar zachtjes en voel de af en too haar heele lichaam schokken door het snikken, dat zij deed. „Het vermoordt mo," zei ze met gebroken stem. „Ik kan niet ik dacht zoo sterk te zijn! O, ik ben de rampzaligste vrouw, die er op dc bcele wereld is!" Met een plotselinge beweging maakte zij zich van hem los en wierp zich snikkend in een stoel, waar zij haar gzicht in haar handen verborg. „Je mag niet gaan je mag niet!" riep hij uit, naast haar op zijn knieën neerval lend trachtend haar handen in de zijne te nemen. „Dolores zie me aan. Ik zal alles doen alles beloven je moet me gelooven! Luister, lieveling, ik geef je mijn eerewoord cn bezweer bij God „Neen, bezweer niets zei ze tusschen haar snikken door. „En toch zal ik het doen!" drong hij aan, terwijl hij haar handen van haar gezicht nam, totdat zij hem aankeek. „Ik zweer bij mijn eer dat ik nooit mijn hand tegen den koning zal opheffen, dat ik hem zal verdedigen, voor bem zal strijden, loyaal jegens hem zal zijn, wat bij mij ook moge doen, en dat ik zelfs voor jou niet zal doen en niets zal zeggen, dat niet in alle opzich ten eervol is evenals ik tot nu toe ge tracht heb te doen!" Al luisterend naar zijn woorden hield haar huilen op, en er kwam meer leven in haar betraande oogen. Zij trok hem naar zich toe en kuste hem op zijn voorhoofd. „Ik ben zoo blij zoo gelukkig," sprak zij zacht. „Ik zou nooit de kracht hebben gehad je voorgoed vaarwel te zeggen!" Wordt vervolgd^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5