Cognac Vieux XXX J. A. SCHOTERMAN Zn. A. H. VAN NIEUWKERK N.V. VREDE VRAAGT VRIJHANDEL DE TOESTAND VAN DEN LANDBOUW per flesch f 3.75 Wijnhandel Utr. straat 17 - Gevestigd 1878 Telefoon 145 DE SPOORWEGEN MET PINKSTEREN BESTRIJDING CRISIS WERKLOOSHEID Schuiftafels 20.75 18.50 16.50 12.50 9.75 Korte Beekstr. 6 Tel. 543 Beekenst.laan 10 COMPLETE MEUBILEERING 18 MODELKAMERS HUMORHOEKJE Een brochure van de Nederlandsche Vereeniging voor Vrijhandel over Autarkie De uitecc zei ting over Autarkie wordt in het geecbrift no. 72 van do Nederlandsche vereeniging voor den Vrijhandel voortgezet. De ongunstige toestand van de landbouw hier te lande hoeft velo pennen in beweging gozet en allerwege boort men autarkie aan bevelen als panacée! De grootste moeilijk heden voor den landbouw ontstonden n i o t door het feit, dat uitvoer onmogelijk werd. De verschillende tabellen, die aan dit ge schrift zijn toegevoegd doen merken, dat de invloed der autarkie lang niet overal do zelfde is. Wij doen aan de autarkische be 6cherming van graan en suiker ook ster mee. De tarwewet heeft bijvoorbeeld als ge volg gehad dat de met tarwe bebouwde op pervlakte van ons land tot het dubbele groeide in den tijd van 2 jaar. Do stroo export is zeer belangrijk toegenomen, doch de export \an stroocarton daalde. De vee teeltexport laat ook een matige achteruit gang zien, doch wat de uitvoer van geslach te en ongeslachte varkons betreft is op te merken, dat deze nog steeds stijgt, ook ten opzichte van '29 en '30. Vooral ons zuivel bedrijf beeft door Duitschland een ernst gen klap gekregen, doch de Duit6cke invoer daalde relatief nog sterker, dan do invoei van uit Nedorland. Ook de kaasexport daal de met 10 doch het is opmerkelijk dat deze daling voor Duitschland absoluut en relatief kleiner is, dan die naar Frankrijk dat onzo kaasuitvoer veel scherper trof. De eierexport vortoont een kleine achter uiteane en wel vonr**«»*>'»':iV >o** P?*"*»'* veroorzaakt, want Nederland's aandeel den invoer in Duitschland steeg van 23 in 1928 tot 38 in 1932. Ook do uitvoer van groenten en fruit vermindert, doch dit is voornamelijk toe te schrijven aan de ver mindering der welvaart. Dj bloembollen export i6 gestegen en de nood in dit bedrijf valt te verklaren door de abnormale uit breiding dio het onderging in de laatste ja ren. Nadat geconstateerd wordt, dat de aard appelen-uitvoer ook een daling onderging, komt men tot de conclusie, dat over het al gemeen onze uitvoer daalde, doch men kan niet van een algehccle vernietiging spre ken. De moeilijkheden moeten voornamelijk gevonden worden in de belangrijke ultbrei ding van hot voor den export werkende pro ductieapparaat. Daar de prijzen zoo enorm dalen kan men niet 6pteken van argumenten voor do autar kie gelegen in het cijfermateriaal, want; lu dien wij voor dezelfde waarde kaas en eie ren moesten exporteeren als in het crisis jaar 1930. zouden meer kaas en eieren moe ton worden geproduceerd, dan or in heel Nederland thans wordt voortgebracht wat de boter betreft, 7/8 van de totale bo- tcrproductle. Do Wcst-Europeesche landbouw kan In zijn huidige bedrijfsorganisatie tegen de Araerikaansche en Russische landbouw niet concurrecren. Het kapitalisme leidde in den landbouw tot intcn6iveering, het gebruik van kapitaal beoogde 6lechts het verkrijgen van grootere opbrengst en was er niet op gericht de bewerkingsmethoden te verboto ren, zoodat do productiviteit van den agra rischen arbeider niet steeg, daar de op brengst per H.A. ongeveer hetzelfde bleef. Ware dit verschijnsel overal aangetroffen, dan zou een deel van den agrarischen arbeid emplooi zoeken in do industrie, waardoor eerlang de prijzen hadden moeten 6tijgen, doch dit is niet gebeurd met het bekende gevolg. In Amerika en Rusland vormt de grond niet langer do allesovorheerschende productiefactor, doch kapitaal arbeid en grond worden in harmonische samenwer king aangowend en dit had zulke verstrek kende gevolgen dat men dit verschijnsel de agrarische revolutie ging noemen. Men ;,aat de landbouw als een soort industrie be 6chouwen en evenmin als de handwerker tegen een fabriek kan concurrecren kan de West-Europeesche landbouw in dit 6tadium blijven concurreeren met die van andere etreken. Men moet hier de graancultuur dus ex- tensiveeren en overgaan tot kwaliteitspro ductie. Het is uitgesloten, dat Nederland ooit nog graan en suikerbieten tegen we reldmarktprijs zal kunnen leveren, daar de grond hier te lande niet aan de gestelde eischen voldoen kan. In West-Europa is de bicieucultuur echter wèl Xe handhaven. Do autarkisten willen nu deze moeilijk heden oplossen door beschermende maat regelen do graanmarkt vergrooten. ja alle tuinbouw en veeteeltbedrijven in graanbe- drijven omzetten. Daardoor zouden de land bouwers onafhankelijk van het wereldprijs- niveau zijn. Men wil dus een bedrijfstak met tijdelijko moeilijkheden verlaten om een bedrijfstak met blijvende schier onover komelijke moeilijkheden te 6teunen. Wij verminderen zoodoende onzo eigen produc tiviteit zoodat van een economisch wanbe leid kan worden gesproken. Men kan dus beter een weinig verliesgevende export heb ben. dan een zeer veel verliesgevende bin nenlandscho productie. Daarbij komt dat onze landbouw achter lijk is en dat de techniek van de landbouw aanmerkelijk verbeterd kan en dus moot worden. Op alle gebied is achterstand te vernemen cn bij 6teunverleening blijven deze onjuiste toeétanden bestaan. Ook op het gebied der pluimveehouderij bestaan nog schier ondenkbare toestanden. Bij vee teelt en landbouw is dit nog veel erger en er worden ons voorbeelden genoemd, o.a-, dat de boeren te veel voederen, ja zelfs vijf tig millioen per jaar te veel aan voer uit geven De schrijver komt tot de conclusie, dat bij een modern bedrijf de veeboer niet behoeft te -worden aangewezen op den steun dor schatkist, Ratlonaliseeren bij kleinvee- teelt, landbouw cn zuivelbedrijven kan ver betering brengen. Eon juiste hulpverleening mout op andere basis dan thans worden vol trokken. De saneering van het bedrijf is de hoofdzaak niot de financieele steun en daar om kan autarkie de toestand slechts ver ergeren. pe achterlijkheid blijft en wij zin ken dieper en dieper hot moeras in. Nederland autarkisch? De autarkisten komen nooit met een scherp omlijnd plan hun doel toelichten. Nu is dit niets bizonders want onze handels politiek was nooit bizonder stelselmatig. Moge onze handelsbalans in moeilijkheden verkocroD, de betalingsbalans verkeert in evenwicht. De geringe daling is uiterst aan i.cmelijk in vorband mot het stopzetten van den kapitaaluitvoer en de gedeeltelijke te rugvloeiing van het kapitaal. Wanneer de autarkie in onze handelspolitiek wordt aan genomen is dit slechts een wijziging, die in protectionistische motieven haar oorsprong vindt. Het «traven naar zelfgenoegzaamheid (autarkie) zal een veel grooter deel van den export onmogelijk maken en het zal do ondorgang beteekenen van het meerendeel der exportbedrijven. In vergelijking met an dere landen is onze uitvoer niet abnormaal sterk gedaald. Bij autarkie zullen de export-bedrijven zich op het maken van artikelen moeten gaan toeleggen, die thans geïmporteerd wor den. De prijzen stijgen dus. want voor het meerendeel dezer artikelen is Nedorland niet het gcschikste land ter productie. WIJ moeten dus noodgedwongen artikelen gaan voortbrengen waartoe ons land niet ge 6chikt :6. Derhalve leidt autarkie tot ver mindering der productiviteit hetwelk ver arming met zich meebrengt. Deze geheel verwrongen hervorming is onmogelijk zon der de geheels Nederlandsche welvaart in de waagschaal te stellen. Reeds nu worden de exportproducenten in steeds grooter moeilijkheden gebracht. Bij autarkio kan deze verarming slechts bestendigen en wie doet zichzelven nu verarming aan? De aan beveling van het gebruik van Xcderlandsch fabrikaat kan 6lechts worden toegejuichd, daar actieve ondernomingen dan ernstig zullen tiachten de buitenlandscho concur rentie hot hoofd te bieden. Autarkio doot een slappe afhankelijke in dustrie ontstaan, terwijl de bevordering van het gebruik van Nederlandsch fabrikaat bij gelijkenprijs en kwaliteit de levenskrach tige industrieën tot welvaart brengt. Dp con clusie moot dan ook luiden, dat autarkie in hooge mate ongewcnscht Is, doch de pro paganda voor ont fabrikaat ten zeerste moot worden toegejuicht. Waarheen? zoo luidt dc vraag, die de ver eeniging voor Vrijhandol zich tenslotte stelt: hoo moet onze handelspolitiek ln de toe- komst gericht worden? Van onzen totalen uitvoer ging 74 van de hoeveelheid en G6 van de waarde naar België, Frankrijk. Engeland en Duitschland. In deze cijfers ligt reeds opgesloten, dan onze export een moer algemecnc oriënteering behoeft Dc uitvoer handel met do hier niet genoemde landen is bovendien meestal n^g in handen van hier gevestigde buitenlanders, hetgeen ons land voel nadeelen en gevaren kan bezor gen. Daar Nederland een land is, dat veel te vorderen heeft van andere staten, zou onze overheid die landen tot afname van goe deren, in ons land vervaardigd, kunnen dwingen. Een reusachtig afzetgebied voor Nederland is evenwel het Nederlandsche overzeoechc gebied. Ncderlandsch-Oost-Indië hoeft dringend afzetgebieden noodig cn hoe oordeclig zou het niet zijn, indien de 80 millioen, die Nederland ieder jaar uit den vreemde aan rijst cn mais betrekt nu eens in Suriname werden besteed? Omgekeerd is het hetzelfde. In 1932 werd 180 ton No- derlandscho botor naar O.-Indië geëxpor teerd ter waarde van 170.000 guldon cn naar Suriname 179 ton t.w.v. 183.000. Oost-Indië betrekt zijn boter voornamelijk uit Austra lid, hoewel dc onze beter is. Het parool voor den Nedcrlandschcn exporteur moet dus luiden: Vestig Uw belangensfeer in Ned.- Indië. Ook voor onzo schoenenindustrie wor don dan wijde perspectieven geopend. Eon ander gebied, waarmede wij voor den oor log goede zaken deden is Rusland, cn uit de statistieken van den tegen woord igen tijd blijkt de enorme passiviteit van ons land Hot is naturlijk van belang, dat wij betaald krijgen voor hetgeen wij leverden, zoodat een clearlng-instituut noodzakelijk wordt geacht. In het kort samengevat kan men zeggen, dat de vereeniging voor Vrijhandel de autarkie zeer verwerpelijk vindt en de olgendo middelen aangeeft ter vorbetering an den economischen toestand In on6 land I. In het binnenland moeten de produc tiekosten krachtig verlaagd worden. Groeps belangen mogen niet worden ontzien, exces sen moeten krachtig worden verwijderd Ge legenheid tot nieuwen opbloei wordt slechts geschapen door algeheele aanmerkelijke verlaging dor productiekosten. II. In het buitenland moet krachtig pro paganda worden gemaakt voor Neder landsch fabrikaat III. Bij gelijken prijs en kwaliteit moet de Nederlandsche industrie 6teeds voorkeur hebben. De Kim. Het Mei-nummer van de Dc Kim, maand blad voor leerlingen van Middelbare scholen opent met een welgemeende raadgeving voor dc cinclexainen-cnndidatcn van dit jaar. waarna al spoedig een bijdrage volgt over hem, die do kunst verstaat om bij ieder de •zwaarmoedigheid voor een wijle te doen ver dwijnen, n.l. over den grooten Chaplin. Dr. H. vervolgt zijn artikel over zelfkennis, Dr. J. J. v. D. vtortelt den jonge lezers, welk onderwijs de Amonkaansche jeugd tusschon 18 en 22 jaar geniet, terwijl Bob Jansen een bijdrage heeft geleverd onder den inys teriouzen titel: De arrestatie van Joan Lo pez, waarbij J. J. VV. oen aardigo penne- krabbel gemaakt heeft Voorts memoreeren wij uit den inhoud van dit nummer de ru briek klank cn Rhythme, welke thans de muziek in de Middeleeuwen bohandelt, de rubriek: „Wij vliegen" \an „Avius", de ru brick Klank en Rhythme, welke thans de J. J. W. ditmaal ccnige zéér geslaagde foto' heeft gereproduceerd, welke niet alleen i „Do Kim" doch zeer zeker ook in „Film liga" op haar plaats zouden zijn. Hot aan gekondigde Kim-kamp zal misschien voor deze rubriek „Wat de lens zag" prachtig materiaal kunnen leveren! Dc Meiboom. In de Mei-aflevering van „Dc Meiboom' orgaan \an het Ned. Instituut voor Volks dans en Volksmuziek, geeft A. Sanson— Catz een beschouwing over dc ontwikkeling van den Volksdans in ons land; M. van Crevel vertelt over den musicus Arnold Dolmetsch en dfen% werk, dat zich niet alleen bepaalde tot het geven van muziek lessen, doch vooral ook tot hel conStruceren van verschillende muziekinstrumenten. Schaap schrijft voorts over Engclsche volks dansen. Het nummer wordt gecompleteerd door mededoelingen omtrent de N.I.V. cursussen en een boekbespreking. Meisjesleven. Met oen tweetal geestige brieven zet Cissy van Mnrxveldt de correspondentie van Joop ter Heul voort in de zoo juist verschenen Juni-nflevering van „Meisjesleven". (Uitg. Valkhoff cn Co. Amersfooit). Verhalen brengt het tijdschrift van N. van Sillevoldt- Haasse en van R. W. DoodowaardGod schalk. Sticn ter Scege verhaalt van haar erva ringen in de Jeugdherbergen cn wekt het verlangen naar een zwerftocht door ons mooie land in de a.e. va can tie. Jet Luber schrijft over reizen cn reiservaringen in het buitenland, H Pétillon zot zijn serie ar tikelen voort over de beginselen van de tennissport Do aflevering opent met een fraaio hout snede van H. Verst ij nen. Natuur cn Mensch. In de jongste aflevering van het populair goilhistrecrdc maandblad „Natuur en Mensch" vervolgt J. Dols zijn artikelenreeks over zijn ervaringen in Thibet. Dr. J. van Alphen doet mooi werk, door ons in dezen voorjaarstijd onder den op gewëkkcnden titel „Laat ons vroolijk zijn' de invloed te demonstreoren van het ge bruik van genotsmiddelen, in de velerlei vormen, waarin die zich bij de menschhcid openharen. Hierbij teekende Ir. D. J. Maltha met vaardige pen een aantal zeer geestige schetsen. Een insecten-invasie op dc Pnrand, ge schetst door C. L. van Balen, vormt een zeer belangwekkend onderwerp, evenals de cnaringen met hot kweeken van zijde rupsen, door J. M. Botormans Schallen- berg; Dr. A. Schierbeek geeft weder een prachtig relaas van zijn Indische reisher inneringen, waarbij do tabakscultuur van Deli nan do beurt komt. Met een artikel Uit het leven der bacteriën, door K. Sche- nnga cn Zonncstralings-metingen door Chr A. C. Nell, blijken de uitgevers van dit maandblad weder met een zeer afwisselend cn door de velo illustraties aantrekkelijk nummer, hare lezorskrins te kunnen boeion VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. De vacature van penningmoester. In verband met zijn benoeming tot minis ter van financiën heeft mr. P. J. Oud de functie van secretaris-penningmeester van den Vrijz.-Dem. Bond moeten neerleggen. Deze functie wordt voorloopig waargeno men door mr. L. G. v. Dam te Haarlem. ARBEIDERSVROUW FIETST 2W K.M. Omdat het noodlge reisgeld ontbrak, eu zij toch haar fa milie wilde opzoeken. Alphen a. d. Rijn. Een 45 jarige arbei- J ore vrouw, moeder van elf kinderen, heeft een sportieve prestatie volbracht, welke res pect afdwingt Zij wilde haar familie in Tjieterk, benoorden Leeuwarden, bezoeken. Daar het reisgeld voor hot grooto landarboi deregezin een onoverkomelijk bezwaar was, besloot de kordate vrouw dc lange role per ficis to doen. Zij vertrok des morgens^ om vijf uur uit Alphen en kwam via den af ■sluitdijk der Zuiderzeewerken des avonds circa negen uur monter en wel bij haar fa milie in het hooge Noorden aan. Ruim 200 K.M. op één dag gefietst! Niet ieder zal haar dit nadoen. De kranige vrouw is van plan over enkele dagen op dezelfde wijze terug te keeren. (Het Volk). HERDENKING VAN HET 700-JARIG STEDELIJK BESTAAN VAN ARNHEM. Het eere-comitó. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland dc heer Mr. S. Baron van Heemstra en de twee oud-burgemoesters der gemeente Arnhem Jhr. Mr. Dr. A. Roell te Haarlem cn Jhr. Mr. D J. de Geer te '6-Gravenhagc, alsmede de tegenwoordige burgemeester Mr. S. J. R. de Monchy, heb bon zich bereid verklaard het oere-comitc te vormen voor de herdenking van Arnhem "00 jaron Stad. JORIS IVENS. Joris Ivens is te Parijs bezig zijn film Zuiderzee met muziek na te syncbronisee- reru 122 extradreinen Pinksteren stelt aan de Spoorwegen hoo ge eischen. Wil het vervoer toch ordelijk verloopcn, dan dienen dus de noodige extra maatregelen tijdig vooraf te worden ge troffen. Rond 122 exentra-trcincn zijn te za- men voor een Zaterdag 3, Maandag 5 en Dinsdag 6, Ingelegd op de groote lijnen. Het publick, dat voor verdere afstanden op reis denkt to gaan, kan niet genoeg wor den aanbevolen in de reisgids („het dikke of dunne spoorboekje") te lezen welke treinen speciaal op Zaterdag 3, Maandag 5 of Dinsdag 6 Juni loopen. Men zal dan zien, dat er onder deze treinen zijn, welke gerui- men tijd vóór de gewone treinen loopen en dus totaal nieuwe verbindingen scheppen. Bovendien zijn nog de volgende snelle extraverbindingen ingelegd Op Zaterdag 3 Juni: Amsterdam C. S. V 16.40. Den Haag S.S. V 15.50. (Utrecht V 17.02). Rotterdam M. V 15.55. (Utrecht V 17.02). Amsterdam CS. V 15.42 Amersfoort V 17.31 nonstop Almelo A 1S.50 Nonstop Apeldoorn A 10.53 Op Maandag 5 Juni: Zeeland—Groote Centra. Vlissingen V. 18.40; Middelburg V. 18.51; Goes V. 19.10: Vlake V. 1.22; Bergen op Zoom V. 19.48; Rotterdam D.P. A 20.59; Den Haag A. 21.28; Haarlem A. 22.04; Amster dam C.S. A 22.23; zonder overstappen te Rotterdam (Non stop Bergen op ZoomRotterdam) Almelo V. 19.20 non stop Amersfoort A. 20.43 (aansluiting richting Amsterdam C.S. A. 21 51). Door naar Utrecht A. 21.05 aansluiting op 2 extra treinen. Utrecht non stop Rotterdam Maas. V. 21.24, A. 22.15 (was tr. 2746 van 's Bosch) Utrecht non stop den Haag S.S. V. 21.20, A. 22.09 (was voortr. 258 van Arn hem). Enschede V. 20.00; Hengelo V. 20.11; Al melo V. 20.2S; Deventer V. 21.04; Apeldoorn V. 21.24. Amersfoort A. 22.02; Utrecht A. 22.29; Woerden A. 22.50; Gouda A. 23.07; Rotter dam Maas A. 23.32. (Aansl. te Gouda naar den Haag S.S. A 23.43). Trein 257 zal stoppen ten 17.00 te Wolfhcze voer ODncmen reizigers richting Arnhem. Trein 753 ZwolleAlmelo (Enschede) Zwolle V. 18.39 zal loopen als op werkdagen. Trein 400 BredaRotterdam D.P. zal reeds van Tilburg af loopen. Tilburg V. 1816. Rotterdam A. 1048 HeerlenWeesperpoort, doorgaande snel trein verbinding. Heerlen Sittard Roermond Weert Eindhoven V. 1S.50 V. 19.18 V. 19.43 V. 20.06 V. 20 ai (Aansl. naar Rotterdam en Vlissingen). Bostel V. 20.53 's Bosch V. 21.08 Utrecht C.S. A. 21.48 Weesperpoort A. 22.21 Standpunt van den Hoogen Raad van Arbeid t.a.v. wettelijke verkorting van den arbeidsduur In zijn Zaterdag gehouden vergadering heeft de Hooge Raad van Arbeid gediscus sieerd over het door een commissie van prac-advies uitgebrachte rapport inzake een wettelijke verkorting van den arbeids duur tot bestrijding der crisiswerkloosheid. In het rapport worden de verschillende zijden van het vraagstuk uitvoerig belicht, terwijl ten slotte als compromis wordt aan bevolen een oplossing, waarbij de overheid m de eerste plaats zich zou bepalen tot het aanmoedigen van vrijwillig tot stand ge komen regelingen, terwijl daarnaast de mo gelijkheid zou worden geschapen, dat van overheidswege na een bepaalde procedure en onder de noodige waarborgen aan be paalde bedrijfstakken de verkorte werk week verplicht zou worden opgelegd. Een machtigingswet zou met het oog hierop noodzakelijk zijn. Over deze oplossing hebben in don Raad de stemmen gestaakt (18—18). De leden, die tegen deze oplossing gekant waren, ver wachtten uitsluitend heil van het bevorde ren van vrijwillig lot&tandgokomcn regelin gen. F.en meerderheid in den Raad verklaarde zich voorstander van het scheppen van do mogelijkheid tot toekenning van z.g. over bruggingssubsidies uit do overheidskas ten behoeve van hen, die een loonderving on dergaan tengevolge van dc verkorting van den arbeidsduur. Deze meerderheid gold zoowel voor het toekennen dezer tegemoet koming bij vrijwillige arbeidstijdverkorting (19 tegen 15) als voor hetzelfde bij een op gelegde regeling (20 tegen 15). Een zeer grooto meerderheid van don Raad (31 tegen 3) zou intusschcn bij bet bepalen van den omvang dezer tegemoet koming willen rekening zien gehouden met de besparing, welke redelijkerwijze ver wacht mag worden voor de publieke kas sen. voort te vloeien uit do vermindering van uitkeering ter zake van werkloosheid of steun in anderen vorm. Het advies van den Raad over dit onder werp zal binnenkort in extenso worden ge publiceerd. (Hbld.). 2 FAUTEUILS, 4 STOELEN UITNEEMBARE MOQUETTE ZITTING PRIMA f 27.50 Bljzienat -vanaeiaai zoek maai met tangei op de kaart, lieve hier komt Iemand aan die ods we) op de vlugste weg naar het station sal kunnen brengen. (London Opinion)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6