AMERSFOORTSCH DAGBLAD ARBEIDSDUUR EN WERKLOOSHEID Donderdag 1 Juni 1933 31e Jaargang No. 284 DERDE BLAD MOOIE PRESTATIE VAN WILLY DEN OUDEN TEGEN DE DUITSCHE SPORT WAT ETEN WIJ MORGEN? PRAEADVIES VOOR HET MIDDEN- STANDSCONGRES Uitgebracht door den heer W. Lubbe- rink, leeraar M.O. Staatsweten schappen Geen zekerheid van vermindering der werkloosheid Voor het 30e Nationaal Middcnstandseon- gres, dat op 4, 5 en 6 Juli a,s. door den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond tc Vlissingen gehouden wordt, heeft de heer W. Lubberink, leeraar M. O. Staatsweten schappen te Haarlem, een prae-advies on der bovenstaanden titel over dit actueele onderwerp uitgebracht. In zijn inleiding wijst de prae-advlseur op het feit, dat een doel van de voorstan ders van den verkorten arbeidstijd een ver der verwijderd doel nastreeft dan alleen de bestrijding van de thans hoerscheude crisiswerkloosheid. De voorstanders zijn te verdeden in twee groepen: 1. Degenen die willen beletten dat de economische orde, waarin wij leven, weer tot herstel komt en in de 40-urige werk week eon middel zien om dit herstel te voorkomen. 2. Degenen, die de meening zijn toege daan, dat do verkorting van den arbeidsdag in de lijn en van de ontwikkeling van het maatschappelijk leven ligt, hetwelk valt aan tc merken als één van de zegeningen van de techniek. De heer Lubberink stelt de volgende 3 vragen: „a. Is een tijdelijke verkorting van den arbeidstijd een middel tot vermindering van den omvang van de door de wereld crisis verwekte werkloosheid? b. Leidt de ontwikkeling van de techniek tot een voortdurende vergrooting van het aantal overbodige werkkrachten, waarvoor slechts door verkorting van den arbeids duur werkgelegenheid kan geschapen wor den? c. Is wellicht de beteekenis van de tech niek, dat zij het ons, menschen, mogelijk maakt in een steeds korter wordende ar beidstijd de steeds omvangrijker wordende behoeften te bevredigen?" Bij de bespreking dezer vragen spreekt de prae-adviseur als zijn meening uit, dat verkorting van den arbeidstijd vcrschui ving van werkloosheid en niet verminde ring zal tengevolge hebben. De eerste der gestelde vragen wordt dan ook ontkennend beantwoord, omdat: „Ten eerste: er staat niet vast, dat de veertig-urige werkweek leidt tot vermin dering van de werkloosheid. Ten tweede een zoo vergaande wettelijke beperking van de vrijheid van bandelen van de onderne mers belemmert het herstel van welvaart" Aan de behandeling van de tweede vraag ©ntleenen wij het volgende: „De lang aanhoudende wereldcrisis heeft bij velen onzer de meening doen postvat ten, dat er dank zij de ontwikkeling van de techniek, veel te veel goederen worden of althans kunnen worden voortgebracht- Deze meening is 'onjuist. Wanneer op het oogenblik van een groot aantal bcvredi- gingsmiddclen een onverkoopbaar teveel kan worden voortgebracht wanneer niil- lioenen menschen geen werkgelegenheid kunnen vinden, mogen wij uit deze feiten niet de conclusie trekken, dat er in de we reld meer kan worden voortgebracht dan er gewenscht wordt. Wij mogen slechts vast- itellen, dat in het ruilverkeer, zoowel tus schen de volken als tusschcn de bevolkings groepen onderling, verhoudingen bestsan en bestendigd worden, die bet gebruik van bevredigingsmiddelen, die wij zouden kun nen voortbrengen en de aanwending van de beschikbare arbeidskrachten in den weg staan. Werden alle bekende grondstoffen ten volle geëxploiteerd, werkten alle bedrij ven op volle kracht en bestond er in onze samenleving geen spoor van werkloosheid, dan nóg zou de totale hoeveelheid bevredi gingsmiddelen (goederen en diensten) min der zijn dan gewenscht werd. Ik meen der halve tot de conclusie te mogen komen, dal welke vorderingen bet technisch kunnen van den mcnscb ook nog moge maken, het eeuwige tekort aan bevredigingsmiddelen het noodzakelijk doet zijn, dat de in de samenleving aanwezige menschelijke ar beidskracht ten volle wordt aangewend. Over wat onder dit „ten volle" verstaan moet worden en in hoeverre het mogelijk is voor alle arbeidskrachten volle werkgele genheid te scheppen, zal bij de beantwoor ding van de volgende vraag een en ander gezegd worden. Een technische verbetering heeft tot ge volg, dat op bepaalde plaatsen in bet voort- brengingsproces, menschelijke arbeids kracht overbodig wordt. Er wordt, zooals het heot, arbeidskracht uitgestooten. Di-t feit kan niet worden ontkend. Door de ont wikkeling van de techniek wordt inder daad in onze samenleving voortdurend werkloosheid verwekt. Waren wij nu ver zadigd met bevredigingsmiddelen, dan zou die werkloosheid blijvend zijn en steeds in omvang toenemen. De geschiedenis van het economische leven sedert het jaar 1800 kan ons evenwel lecren, dat de ontwikke ling van de techniek weliswaar arbeids krachten uitstoot, maar dat juist dank zij d« verbeterde arbeidsmethoden de voort durende vrijkomende arbeid kon worden aangewend voor uitbreiding van de pro ductie. Wanneer wij de bevolking van Eu ropa in liet jaar 1900 vergelijken met die van 1800 of daarvóór en wij nemen kennis van de berichten over kommer en ell2ude van da werkloozen uit het verleden voor de invoering van de machine, dan ervaren wij, dat relatief veel minder menschen van ondersteuning of weldad;ghcid behoeven te leven dan vroeger. Ware in de vorige eeuw do ontwikkeling van de techniek aangegrepen als middel tot vermindering van den arbeidstijd, dan zou het welvaartspeil van do twintigste eeuw, zooals wij dit kennen, niet bereikt z.ijn. En dan zouden wij voor de toekomst een maatregel willen doorvoeren, die rem mend moet werken op de ontwikkeling van de welvaart? Het wil mij voorkomen, dat velen onzer zich in hun oordcel over de gevolgen van de technische ontwikkeling (rationalisatie) te veel laten leiden door de gedachte, dat dc economische ongunstige omstandighe den, waaronder thans technische verbete ringen in de bedrijven worden aangebracht, blijvend zullen zijn. Niemand kan ontken ncn, dat do rationalisatie van de laatste jaren heeft bijgedragen tot vergrooting van den omvang van de werkloosheid." Tenslotte betoogt de prae-adviseur, dat de ontwikkeling van de techniek niet dient om eeu luilekkerland te scheppen en de arbeidslasten van den mensch tot het grootst mogelijke minimum to bepalen. Het is ongetwijfeld het doel van deze ont wikkeling om zooveel mogelijk middelen voor de steeds groeiende behoeften van den mensch beschikbaar te stellen. Do arbeids duur behoort niet kunstmatig to worden begrensd, daar juist de ontwikkeling van de techniek zelf een grens trekt, die ech ter niet wetenschappelijk, doch uitsluitend economisch is vast te stellen. De bewering, dat ons economisch stelsel leidt tot een verscherping van de verschillen tusschen rijkdom en armoede wordt daarna ontze nuwd. Do prae-adviseur betoogt, dat in elke maatschappelijke orde 's menschen econo misch leven vol elementen van onzeker heid is en dat niet kan worden aangetoond, dat de bestaansonzekerheid van den mid- dcleeuwschen mensch minder groot ls ge weest dan die van den tegenwoordig le venden loonarbeider. Gewezen wordt op de uiterst kwetsbare positie, die Nederland onder do overige landen als exportland inneemt, waardoor het dus bij de bepaling van een houding in dit vraagstuk erop is aangewezen de economisch© wetten hun werking te laten vervullen. „Wanneer dan", aldus gaat de prae-advi seur voort, „in een deel van do wereld de menschen weigeren zich te onderwerpen aan de economische wetten, dan kunnen zij zich beschermen" o.a. door verkorting van den arbeidstijd. Maar dan hebben zij daarvan de consequentie te aanvaarden: verlangzaming van het tempo van wel vaartsontwikkeling en op den duur verar ming ten opzichte van de volken (waarin de lust tot arbeiden tot het uiterste nog niet gedoofd is). Wij weten niet hoe de historie verloopcn zal. Wij kunnen niet voorspellen, hoe de positie van bot westersche beschavingsge bied over een eeuw in de wereld zal zijn. De techniek is geen monopolie meer voor ons. Vreemde volken zijn bij het Westen in de loer gegaan. De Japannor blijkt eon ijverig en kundig leerling. Wie zal in de toekomst de pas aangovon in de ontwikke ling van de techniek? Het is mogelijk, dat wij Westerlingen nog eeuwenlang over de geestelijke krachten beschikken, die noodig zijn om de pas te kunnen aangeven. Maar de resultaten van ons technisch denken kunnen wij niet meer geheim houden bin nen de grenzen van ons beschavingsgebied. Kr is een wereldhuishouding. En in die wereldhuishouding raakt dat volk ten arh- ter, dat niet langer bereid is zijn arbeids kracht ten volle aan tc wenden. Hoelang gewerkt moet worden, hoeveel uren per dag en hoeveel per week en per jaar en gedurendo het gehecle leven, dit alles kan niet op conferentie worden vastgesteld. Nu niet en nooiL Zijn betoog sahncnvattende komt de prae- adviseur tot de volgende conclusies- „le. Dc invoering van een wettelijke vcertigurige werkweek biedt niet do zeker heid, dat het aantal crisis-wcrkloozen er door zal verminderen en schept de kans, dat men in de periode van economischcn opbloei zal ten achter komen. c. Met geen steekhoudende argumenten kan worden aangetoond, dat de tegenwoor dige maatschappelijke orde niet do moge lijkheden biedt, dat arbeiders, die tenge volge van do ontwikkeling van de techniek uitgestooten worden, opnieuw in het voort- brengingsproccs worden opgenomen. 3e. Arbeid is plicht Arbeid tot het uiter ste niet alleen plicht, maar ook onafwijs bare voorwaarde voor werkelijke volks welvaart in een nog ni9t tot ondergaan ge doemd zijnd beschavingsgebied DE LEEFTIJD DER NIEUWE MINISTERS. Mr. Oud ls de Benjamin. „De Avondpost" publiceert bet volgend lijstje: In het nieuwe kabinet is Minister Mar- chant de oudste en Minister Oud de jong ste. Ziehier de leeftijden: Leeftijd Verjaardag Mr. Marchant 6i jaar 12 Februari Ir. Kalff 61 27 April Prof. Slotemaker 61 6 Mei Dr. Colijn 63 n 22 Juni Jhr. do Graoff CO 7 Augustus Mr. de Wilde 54 7 Januari Mi', van Schaik M 31 Januari Dr. Deckers 50 14 Februari Mr. Verschuur 47 18 Maart Mr. Oud 46 f. 5 Dec. Zij zwemt de 100 Meter vrije slag binnen werelds recordtijd Rotterdam, 31 Mei. Te Rotterdam heeft do It.D.Z. hedenavond in het Ooster Zwembad onderlinge wedstrijden gehouden. De belangstelling hiervoor was zeer groot Het belangrijkste nummer van het pro gramma was het verzwemmen van de 10 X 100 M. vrije slag estafette, ter vestiging van een nieuw Nad. record. De R.D.Z- kwam uit met de volgende zwemsters: Wilh. van Leeuwen, Maria 01- sen, Annie den Ouden, Cornelia Sneep, G. Klapwijk, A. Hoogeweg, Tr. Boumelster, A. Timmermans, G. Brouwer en Willy den Ouden. De afstand werd gezwommen in 12 min. 56% sec. Tot dusver bestond er voor deze estafette nog geen Ned. record. Het zal thans door de R.D.Z. ter homologeering aangevraagd worden. Willy den Ouden, die de laatste 100 Me ter zwom, had daarvoor 1 min. 6% sec. noodig. Met dezen tijd bleef zij sec. be nedon het wereldrecord van Helen Madison. Aangezien deze 100 Meter echter tijdens een estafette gezwommen werden zal deze tijd niet als wereldrecord erkend kunnen worden. De voornaamste verdere uitslagen waren 150 M. wisselslag: als volgt- 1. G. Brouwer in 2 rain. 16% sec. 2. M. Olsen in 2 min. 23 sec. 100 M. schoolslag: 1. M. Roelans 1 min. 37sec. 2. M. van Rijs 1 min. 37sec. 100 M. rugslag: 1. W. den Ouden 1 min. 22% sec. 2. Tr. Baumeister 1 min. 24soc. Dultsche bladen o.a. Der Mittag wijzen er op, dat er in den laatsten tijd in Nederland een beweging tegen de Duitsche sport is ontstaan, die zóóver gaat, dat men zelfs verlegging van internationale wed strijden uit Duitschland naar andcro lan den verlangt. Beweerd wordt, dat verschil lende sportbonden en vereenigingen dc Duitsche sport zelfs geboycott hebben, waarvan cenigo voorbeelden worden ge noemd. Men voegt hieraan nog toe, dat deze strijd ook tegen het deelnemen van Nederland aan de Olympische Spelen is ge richt Het blad maakte daarbij de opmerking, dat men in Nederland blijkbaar vergeten is, dat het groote bezoek bij de Olympische Spelen in 1928 te Amsterdam voor een groot deel aan Duitschland te danken is. Het blad besluit met de opmerking, dat dc Duitsche sport ook zonder Nederland zal bestaan. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat bet verminderen van het internationaal ver keer tusschcn Duitsche en Nederlandsche sportbonden en vereenigingen voor het grootste godedte toegeschreven moet wor den aan het feit, dat do Duitsche leiders voor wedstrijden in Duitschland den eisch stellen, dat geen spelers of leiders van M;rr- xistischc gezindheid of van het Joodschc ras rnee zullen komen Wij hebben nog de zer dagen inzage gehad van een schrij ven aan den Noordelijken Athletiekbond gericht, waarin deze eisch uitdrukkelijk werd gesteld en waarbij ook verklaard werd, dat dit dc wensch dor Duitsche re- gfcring is. Een dergelijke inmening in eigen aangelegenheden kunnen dc Neder landsche honden zich niet laten welge vallen. Lawntennis. DE INTERNATIONALE KAMPIOEN SCHAPPEN VAN FRANKRIJK. Parijs, 31 Mei (V.D.). De uitslagen van dc voortgezette internationale kampioen schappen van Frankrijk luidden als volgt: Hccrcn-enkelspel, tweede ronde: Perry 6laat Riraet 63, 63, 6—3. Robbin6 slaat Amersland 8—6, G2, 108. De Stefani slaat Brugnon GI, 63, 6—2. Derde ronde: Buvsso 6laat Gills (Amerika) 6—3, 6—2, 2—6, '6—1. R. Menzcl 6laat Wilde 63, 61, 64. Dame6-enkelspel: Kleinroth slaat De Servllle G0, 63. Dames-enkelspel, finale derde ronde: Matthieu slaat Sonchick 6—3, 62. Finale gemengd dubbelspel: Scriven en Crawford slaan Nuthall en Perry 62, 63. Verliezersronde: Mc. Grah slaat Merlin 63, 4- -6, 97. Voetbal. HAAGSCK ELFTAL—BOCSKAY. Den Haag, 31 Mei. Op het verlichte VU.C.-terrein werd hedenavond een wed strijd gespeeld tusschen een Haagsch elftal en de Hongaarschc prof. club Bocskay. De Hongaren wonnen na een spannenden strijd met 3—2. Rust 1L Paardensport, DE DERBY. Hyperion wint. Londen, 31 Mei (V.D.). Dc Derbyrace te Epsom werd heden bijgewoond door den Ko ning en de Koningin van Engeland. Voorts waren aanwezig de Prins van Wales, de Hertog en Hertogin van York, prins George en dien gemalin, alsmede Lord Harcwood. De race werd gewonnen door Hyperion van Lord Derby, met een voorsprong van vier lengten, in den recordtijd van 154 seconden. Het paard stond 6/1 geboekt. Tweede werd King Salmon van Sir H. Cunliffe (7/1). 3. Statesman van V. Emmanuel (20/1). Lawntonnis. OM DEN DAVIS-BEKER. DuitschlandJapan. Berlijn, 31 Mel (V.D.). Van 9 tot 11 Juni a.s. vindt op de banen van Rot^Weiss te BerlijnGrünewald de tennislandenwed- strijd plaats tusschen Duitschland en Japan voor de derde ronde in het Davis-bekertour- nooi. Japan speelt met Mlki (aanvoerder), Jiro Satoh, Nunoi en Itoh. De Duitsche ploeg ls weer gewijzigd en than6 definitief als volgt samengesteld: Von Cramm, Jaenecke, Lund en Nounney. Kuhlraann werd niet in het team opgeno men. Aanvoerder is Von Schomburg. DE VOETBALWEDSTRIJD DUITSCHLAND OOSTENRIJK GAAT DOOR. Berlijn, 31 Mel. (V.D.). Naar aanleiding van een bericht in een Weenecb blad, dat de Oostenrijk6che Voetbalbond bet plan zou hebben om den landcnwedstrijd tegen Duitschland niet te doen doorgaan, wordt thans officieel verklaard, dat do Oosten- rijkscho Voethalbond den Duitschen Voet balbond heeft laten weten, dat er in het geheel niet aan gedacht wordt, genoemden wedstrijd, welke op 25 Juni a.s. te Frank fort zal worden gehouden, af te zeggen. De ontmoeting zal in elk geval doorgaan. Uitgesproken door dc Arrondisscments- Rechtbank Rotterdam: 26 Mei. Jonas Hakker, zonder beroep, Schiedamscheweg 231a, Rotterdam. R.c. mr. dr. B. I. Zijlstra. Cur. mr. M. L. Wcyl, Rot terdam 26 Mei. Hcndrikus Johannes Cornelis Hurkmans, dameskappcr en handelaar in parfumerieën, Schiedamscheweg 112, Rot terdam. R.c. ror. dr. B. I. Zijlstra. Cur. mr. II. J N. de Graaff, Rotterdam. 26 Mei Martinus J. Tb. Gerrissen, han deldrijvende onder den firmanaam Maison des Articles de Beauté „Arabe" Rotterdam, Binnenweg 72a. R.c. mr. dr. B. I. Zijlstra. Cur. mr. H. L. v. Zanten. Rotterdam 26 Mei. J. Waeijenberg, weduwe Bogaart, Doklaan 95, Rotterdam. R.c. mr. dr. B. I Zijlstra. Cur. mr. mej. B. Austcinezer, Rot terdam. 26 Mei. Abraham Westerhout, hulp-post- besteller, v. d. Driftstraat 48, Vlaardingen R c, mr. dr. B. I. Zijlstra. Cur. mr. W. A. Schippers, Vlaardingen Uitgesproken door andere rechtbanken: 26 Mei, A. Ham Jr., machinefabrikant, Nijmegen, Weurtscheweg 56. R c. mr. J. H. Smits. Cur. mr. W. H. Meuwisscn, Nijme gen. 26 Mei. Johannes Wilhelmus Hendrikus Schmeinck, loodgieter, Arnhem, St Peter- laan 28. R.c. mr. J. H. Smits. Cur. mr. H. F. do Grauw, Arnhem. 26 Mei. J. B. Steeman, koopman, Zalt- Bommcl. R.c. mr. W. J. Hofdijk. Cur. mr. J. E. Goudsmit, Zalt-Bommcl. 26 Mei. M Koolster, aannemer, Grijps- kerk R.c. mr. H. J. E Engelkens. Cur. mr. G. L. B. Warburg, Groningen. In dc week van 22—27 Mei 1933 zijn in Nederland 74 faillissementen uitgesproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 17 Mei. A. Slob, koopman, Hoog Blokland. 26 Mei. A. Beugels, koopman, destijds Merkelbeek. 26 Mei. Josephine Douvcn, Valken burg (L.). 26 Mei. Jan Hendrik Kocpmans, koopman, Heerlen, Rukkerwcg 184. 26 Mei. Hendrik Geurts, koopman, Sittard, Stadbroek li. Uitgosprokon faiilissementon. De arr. rechtbank te Utrecht heeft uitge sproken do volgende faillissementen: G. Lararacrtsc, handelende onder den naam Bilthovcnsche Motorcnhandel, te Bilthovon, gem. de Bilt, Snippcnl. 9. Rech ter-commissaris mr. T. J. Dorhout Mees, cu rator mr. M. J. de Geus, te Utrecht H. Busscmakcr, vecarte, te Utrecht Ma liestraat 19. Rechter-comraissari.s mr. T. J Dorhout Mees, cur. mr. II. P. M. Stccnber- ghe, te Utrecht. H. J. Molsbergcn, bockhandelaar te Loo- nen a. d. Vecht Rechter-commissaris mr. T. J. Dorhout Mees, cur. mr. It van Gc- nechtcn, te Utrecht. P. Oly, te Utrecht, Marnixlaan 106. Rech ter-commissaris mr. T. Dorhout Mees, cur. mr. H. Marsman, te Utrecht C. Winters, koopman te Breukelen. Rech ter-commissaris mr. T. J. Dorhout Mees, cur. mr. F. F. Hooft Graafland, te Utrecht Geëindigde faillissementen. De arr. rechtbank heeft voorts geëindigd verklaard de volgende faillissementen: J. Zeldcnrijk, te Amersfoort Curator mr. A. E. Th. Kooien, te Amersfoort. Geëindigd door het verbindend worden der slot-uit- deelingslij6t met ecne uitkeering van nihil. D. Voskuilen, bakker, te Soest Curator mr. F. C. Terllngen, te Soe6t. Geëindigd door het verbindend worden der ecnige uit- deeling6lijst met eene uitkeering van 8.07 VOOR DE KOFFIETAFEL. Eeierkoekjes. Bereiding: Maak enkele hard ge kookte eieren fijn door middel van een vork. Vermeng ze vervolgens met een dikke saus, samengesteld van boter, bloem, melk, wat uiensap, zout en wat paprika. Laat alles flink koud worden, en vorm van deze massa kleine ronde koekjes. Haal ze door geklopt ei en paneermeel, bak ze vervolgens in boter mooi bruin. Men dient ze op met sla of een tomatensaus. VOOR DE MIDDAGTAFEL. Gestoofde bot met zure saus. Aardappelen. Chocoladcpudding met vanillcvla. Worteltjes. DE BENOODiGDE VISCR even bestellen bij GLASTRA'S VISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 40. Telef. 92. M. J. C Gerritsma, te Utrecht, Lange Juf ferstraat 6. Cur. mr. dr. R. F. C. v. Roy, tc Utrecht. Geëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. W. J. Klein, koopman en groentenbande- laar, te Abcoude, Stationsstraat 53. Cura tor mr. P. J. Emmelot, te Utrecht. Geëin digd door opheffing wegen6 gebrek aan ac tief. Do nalatenschap van S. Koedooder, ge woond hebbende te Waverveen. Curator mr, J. Winkel, tc Utrecht. Geëindigd door op- beffing wegens gebrek aan actief. D a g e 1 ij k s City Theater, Westsingel 7. Vertoocing van „Ich und die Kaiscrin." Rembrandt Theater, LangestraaL Vertoo ning van „De Schout bij Nacht" en „De gele kaart" Museum Fléhito, WestsIngeL (Uitgezon derd des Zondags). Theosofische Bibliotheek, Gebouw Theca. Vereeniging, Regcntessclaan. lederen dag van 6—8 uur. 2 Juni, Restaurant Princess, Leerlingen commissie typografie, lezing van den heer Kok over „Het Leerlingenwezen in de typo grafie, 7% uur. 5 Juni, Terrein A. B. v. L. O., Leusderwcg, Turndag Ned. Chr, Gyranastiekverbond, aanvang 8% uur. 5 Juni, Dirkhoven, Vootbaltournooi Chr. Voetbalbond. 5 Juni, 't Boompje, Zangconcours van Soli Doo Gloria. 36 Juni, School v. Wijsbegeerte, lezingen van Prof. Dr. Martin Buber over Religion und Philosophie. 10 Juni, Loop door Amersfoort, georgani seerd door de Chr. Gymnastiek Vereeniging Wilhelmina. 23 Juni, Amicitia, Jaarvergadering Ned. Spaarbankbond, 10 uur. 1 Juli, Bomeoplcin, vertrek 5e autotocht voor ouden van dagen, 1 uur. UTRECHT. 1 Juni. Tivoli, eerste zomerconcert van hot U. S.O., 8% uur. iramma Vrijdag 2 Juni. Hilversum. 8.00 V.A.R.A. Gramofoonplalcn. 10.00 V.P.R.O. Morgenwijding. 10.15 V.A.R.A. Voordracht R. Numan. 10.30 Orgelspel C. Stcyn. 11.00 P. J Kers Jr.: Onze keuken. 11.30 Zang door Elizo do Haas m.rn.v. I, Jong, orgel. 11.45 Gramo.'oonplateu. 11.50 Vervolzang en piano. 12.00 Tijdsein A.V.R.O. Klok. 12.01—12.30 Gramofoonmuziek. 12.302.00 Lunchconcert door Kovacs I.a jos cn zijn orkest (refreiuzang: Bob Schol- tc). 2.00—2.30 Joh. van Doorn: „Turkije". 2.303.00 Gramofoonmuziek. 2.00-3.30 Drs. Phil. P. Dijkcma: „Het rij- perc meisje" (3.15 prccisie-tijdscin). 3.30—4.00 Gramofoonmuziek. 4.00 V.A.R.A. Orgelspel Joh. Jong. 4.45 Voor de kinderen. 5.15 Gramofoonplaten. 6.15 V.A.R.A.-orkest o.l.v. H. de Groot. 7.00 Dr. W. Banning bespreekt Adolf Hit ler's „Mein Kampf". 7.20 Vervolg orkestconcert. 8.00 V.P.R.O. Causerie door Prof. Dr, M. C. van Mourik Boekman. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.00 Mevr. Mr. L. v. Westerouen v. Meete- rcn-Frangois: De Vrouw in het gezin. 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Causerie door Ds. J. N. Seulijn. 10 15 Gramofoonplaten. 11.0012.00 V.A.R.A. Platrogibas-kwartel o.l v. J. Carlquist en Gramofoonplaten. Huizen: 800—9.15 cn 10.00 ICR.O. Gramofoopl. 11.30 Voor zieken en ouden van dagon. 12.15—1.45 Scxtetconccrt en Gramofoonpl, 2.00 Oorgelconcert 3 15 Gramofoonpl. 4 30 Orkestconcert cn lezingen 7.15 Causerie. 7.35 Gramofoonpl. 7.4512.00 Bont Programma. Ca. 8.35—S.10 en 10.40—10.45 Vaz Dial.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9