B. KRAAL Jongens Blouses Sportkousen i ALTIJD TOT UW DIENST GARAGE NIC. BOVÉE MEDEDEELING R HAGENBEEK BIJKANTOOR TE AMERSFOORT BETALING VAN ABONHEMENTS GELDEN PER GIRO BELASTINGWETENSCHAP bij L-ngeslraat 26 - Soesterweg 96 is het wachtwoord in KAMP 41 - TEL. 1093 HET NIEUWSTE UIT DE VROUWENBEWEGING DE GODSLASTERINGSWET 1/t/lijtdrcwil's Vx&ckr ADVERTENT I ÉN ABONNEMENTEN AGENTSCHAP TE SOEST Ferd. Huijcklaan 22 I. LAMBRECHTS Oude Soesterweg 109 ADM. AMERSFOORTSCH DAGBLAD „Effectieve crisisbestrijding of- steeds hoogere belastingen" Rede van prof. dr. W. C. Mees '6-G ravenhage, 2 Juni. Do Voreeniging voor belastingwetcnschap heeft dezer dagen te '6-Gravenhage een algemecne vcrgadc- ring gehouden onder voorzitterschap van j mr. J. P. A.Laman de Vriee. Staatsraad I iJj.d., die bij de opening der bijeenkomst de overleden leden prof. rar. C. O. Segers en prof. mr. Ant, van Gijn herdacht. Tot nieu we bestuursleden werden benoemd de hee- ren M. J. Prinsen, inspecteur der directe belastingen te Drachten en mr. dr. J. II. van Zanten, directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Statistiek te Amsterdam. Prof. dr. W. C. i\Iec6 R.Azn. te Wagcnin gen hield een inleiding over „effectieve cri 6isbcstrijding of steeds hoogere belastingen" De heerschendo depressie, zeide spr., heeft de beheerders van onze schatkist in een zeer moeilijke positie gebracht. Van den eenen kant ei6cht de crisis steeds grooterc bedra gen tot steun van hen, die tengevolge van de verstoring van het economische leven ten onder dreigen te gaan, van den ande ren kant vloeien de inkomsten van de over heid steeds trager. Vandaar groote tekorten, die dekking eischen. De belastingen zijn echter reeds hoog op gevoerd, zoodat verhooging zoowel van in directe als van directe belastingen op groo te bezwaren stuit. Het oconomisch herstel zal erdoor worden tegengewerkt, terwijl zoo lang de economische ontreddering doorgaat, telkens weder nieuwe offers van de belas tingbetalers zullen moeten worden gevergd, met steeds slechtere gevolgen voor het eco nomische leven. Daarom meende spr., dat de overheid minder zal moeten streven naar belasting verhooging of -uitbreiding dan naar het overwinnen van de crisis en voorkoming van nieuwe verstoringen van een geleide lijkc economische ontwikkeling. Wordt het economische leven weder op gang gebracht, dan zal de noodzaak van crisisuitgaven weg vallen en dan zullen de inkomsten der over heid weder stijgen. Bovendien brengt het door spr. aangegeven middel tot crisisbe 6trüding zelf reeds een belangrijke beper king der overheidsuitgaven. Spr. constateerde, dat de tot dusverre ge nomen crisismaatregelen niet als middelen tot bestrijding van de crisis konden gelden Hoogstens hebben ze voor bepaalde groe pen de gevolgen der depressie eenig6zlns verzacht. Meermalen hebben ze echter een economisch herstel zelfs tegengewerkt en «potten zij met de meest elementaire begin selen der economie. Spr wees erop. dat hei moest kenmerken de eener depressie is de wanverhouding tus 6chen prijzen en productiekosten. Een depressie en met haar de werkloos heid kan dus worden overwonnen door-ver hooging der prijzen en/of verlaging der pro ductiekosten. Bij beide stond spr. stil. Met nadruk waarschuwde hij tegen het middel der Inflatie, omdat men haar omvang niet behccrschen kan. Daarna verdedigde hij het reeds herhaal delijk, laatstelijk weder in een bij de firma Veenman te Wageningen verschenen Open Brief aan de Regeering en Staten-Gencraal („Crisisbestrijding") door hem op grond van rechtvaardigheid en ter voorkoming van conjunctuurwisselingen bepleite herleidings 6telsol, dat medebrengt dat alle geldvorde ringen 6teeds zullen worden afgedaan met zooveel geldeonheden als overeenkomen met de oorspronkelijkclijke koopkracht van het bij de verbintenis uitgedrukte bedrag. Volgens het geldende recht moeten geld schulden steeds worden afgedaan met het zelfde aantal guldens als bij het tot stand- komen der verbintenis werd vastgesteld, ook indien de waarde van het geld sindsdien be langrijk mocht zijn veranderd. Dit geldende z.g. gulden-is-guldcn-stelsel heeft voor de welvaart het ramspoedige gevolg, dat in tijden van depressie (wanneer de prijzen laag zijn) de vaste lasten (loonen, renten, pachten) reëel zwaarder drukken dan in tij den van voorspoed. Door aanvaarding van het herlcidings- stelsel worden dezo lasten steeds gebracht in evenredigheid met do draagkracht van het bedrijfsleven. Arbeiders, crediteuren, zullen niet. langer in tijden van depressie hun koopkracht zien toenemen ten koste van den ondernemer (zoolang deze het uit houdt!) maar daar tegenover zullen zij in tijden van hoogconjunctuur en inflatie niet meer onder duurte van het leven te lijden hebben, terwijl de ondernemer extra winst bohaalt, welke hem tot een ongezonde uit breiding der productie prikkelt. Zij ontvan gen voortdurend juist zooveel als zij bij het totstandkomen van arbeidscontract, leening of huur zich voorstelden, le zullen genie ten Het herleiding6stelscl zal dus eener zijds het bedrijfsleven beschermen tegen de ongunstige invloeden van de algemeene conjunctuur\vis6clingen en anderzijds het rechtsgevoel meer bevredigen dan het thans goldende gulden-fs-gulden-stelsel, omdat het in tegenstelling met dit, aan de deelnemers aan overeenkomsten, in de toekomst juist verschaft datgonc, wat men bij het sluiten der overeenkomst beoogde. Bij het herlcidingsstel6el zal de gouden standaard kunnen worden gehandhaafd deze wordt er zelfs door geschraagd. Het herleidingsstelsel geeft slechts een juistere bepaling van den inhoud van geldverbinte- nissen op termijn, zoodat deze niet meer be heerecht wordt door het nominale aantal gcldeenheden, maar door de reëele waarde der verbintenis op het tijdstip, waarop zij werd vastgesteld. Na aanvaarding van de door spr. bepleite, reeds uit rechtsoverwe gingen noodzakelijke wijziging van ons recht, zullen algemeene prljsveranderingen het economische leven niet meer verstoren, en zullen economische depressies fot het yerleden behooren. Het vorschijusel van al- en gemeene overproductie zal dan niet meer voorkomen en de voortbrenging behoef' niet telkens weder te worden beperkt, zoo dra zij goed op gang komt en voor het menschdom ruime consumptlemogelijkh'e den in uitzicht stelt Bij het debat zeide mr H. F. R. Dubois eenige theoretische bezwaren te hebben Zoo vroeg hij: hoe staan wc bij invoerinu van het stelsel dan tegenover het buiten land? Wordt ons crediet niet geschokt? En hoe zal het gaan met schulden, welke aan het goud zijn vastgekoppeld, bijv ten op zichte van de Nederl. Bank? Zal men zijn goudvorderingen niet gaan oppotten? Spr ziet ook moeilijkheden met loonen en sala rissen. Als iemand een arbeider op langeren tormijn neemt, dan krijgt men op den duu herziening van het loon. Zal men dan geen last krijgen met vak vereen igingen? En ten opzichte van ambtenaren, als gemeente- en Rijksambtenaren, die ongelijk behandeld zijn, ontstaat dan toch ook weer obgelljk held En zal men schulden op langen ter mijn dan niet anders gaan sluiten Voorts hod 6pr. een meer practisch be zwaar: Waar te beginnen rnet die index guldens? A!s we nu beginnen, brengt het dan geen druk op het economisch leven? En als' we vroeger beginnen, bijv. met 1925. zul len dan de tegenwoordige schilldeisehers en arbeiders daarmede genoegen nemen? Mr. dr. A. Span jor merkte op, dat de andere stroomingen in de economische we tenschan zoo vaak door prof. Mees en zijn geestverwanten worden genegeerd. De un dere meeningen worden niet objectief weer gegeven. De juridische wetenschap onder scheldt zich daarin gunstig van de econo mische. Maar nu de inleiders geen gewag maakte van andere stelsels, kon spr. daar op niet ingaan. Wel viel hem op, dat men blijkbaar zoo gaarne opkomt voor verlaging der loonen, maar in den hausse conjunctuur tijd niet voor verhooging. Theoretisch acht hij hot 6telsel van prof. Mees niet kwaad, maar hij botwijfelt of het uit te voeren zal zijn. Zijn hoofdbezwaar is, dat men de on gelijke verdeeling van bet bezit wil hand haven. Prof. Mees antwoordde den eersten de bater, dat hij zich de invoering in een nor malen tijd had gedacht; maar dan heeft men er vermoedelijk geen belangstelling voor. Maar als men het nu in crisistijd wil invooren, dan zijn er wel eenige bezwaren o.a. met buitenlandsche crediteuren. Die zelfde bezwaren heeft men echter ook bij een couponbelasting. Spr. vraagt echter soe pelheid bij de uitvoering, bijv. door een ge leidelijke invoering, eerst voor alle nieuwe lecningcn cn dan, waar het noodzakelijk is, bij hypotheekschulden hijvoorbeeld Indien men tegenover het buitenland tegemoetko mendheid betracht, kan men daartegenover ook eenige eischen stellen voor de toekomst voor den tijd, dat een en ander zich herstelt. Tegenover de Nederlandsche Bank levert zijn stelsel 6oms verlies, soms winst; dit kan elkaar grootendeels compenseeren. Maar stel, dat er enkele tientallen millioe nen gulden verlies zouden zijn, wat betee- kenen die tegenover de groote bodragen, welke de crisis thans aan den Staat kost. Bij loonsverlagingen kan men de voordee- len voor de toekomst daar tegenover stel len. Reeds heeft men in België al loonen volgens indexcijfers, en ook gaan elders stemmen op voor indexcijfers bij de loonen voor ambtenaren. En in de industrie sluit men reeds contracten op eenzelfde basis. Dit alles is incidenteel. Voor ruimere, voor algemeene, toepassing Is groote propaganda voor zijn systeem nog noodig. Aan mr. dr. Spanjer antwoordde prof. Mees, dat hem een debat met dezen spre ker, niet wel mogelijk voorkomt. Hij ta6t immers zijn systeem niet aan. maar gaat uit van een ander politiek stelsel (Mr Spanjer interrumpeert: „economisch stelsel"). Prof. Mees is echter niet van eenig be paald stelêel uitgegaan, maar baseert zich op de bestaande toestanden. Het verwijt, dat spr. de verschillende theorieën niet besprak, is misplaatst, nu 6pr. zich in zijn inleiding zoo uitermate moest beperken. De voorzifter sloot met woorden van dank de vergadering. Hoe het in de Tweede Kamer worden moet Wij lezen in de „Avondpost": Üp onze schrijftafel" valt een circulaire, aan allerlei vrouwen toegezonden Do inhoud is bepaald het nieuwste snufje op politiek gebied. Verschillende bravo dames willen een nieuwe partij oprichten. Een vrouwenpartij. Zfj noemen deze „do vrouwen-beweging" en het doel is niet meer of minder dan50 vrouwen in dc Tweede Kamer te brengen. De Kamer moet, zoo zeggen deze dames, uit 50 mannon en 50 vrouwen bestaan, dan pas gaat het goed. Wij lezen: „l)e vrouwenbeweging gaat van geen en kele politieke partij uit; heeft geen enkel punt van eenig bestaand partijprogramma overgenomen, maar gaat uit van principes, dio steeds hun waarde hebben gehad, nu hebben en nooit zullen verliezen. Wij zijn géén nieuwe partij, maar willen alle poli tieke partijen weg hebben en één lijst met „de beste vrouwen" en één lijst met „de beste mannen" opstellen. De vrouwenbeweging verzoekt alle man nen van Nederland het streven van de vrou wen te volgen en zich eveneens te organi- seeren in een groote mannenorganisatie, die voor 50 pet. mannen in de Kamer zal worden vertegenwoordigd. Deze gedachten zijn geenszins nieuw; het 6treven en de toepas sing daarvan hebben sinds al eeuwen be staan. Wanneer het tot- stemmen komt in de Kamer, om een wet aan te nemen, die de algemeenheid bindt, dan brengen de vrou wen één stem uit (vóór of tegen) en de mannen één stem (vóór of tegen) en op deze wijze kan een wet niet door overhcersching van een der beide geslachten tot stand ko men. Partijdespotisme zal plaats maken voor onpartijdigheid met een onzelfzuchtig doel als grondslag Wat zegt men er van? Is het niet keurig en kostelijk? De oplossing voor alle politieke en parle mentaire kwalen: 50 mannen cn 50 vrou wen op het Biiincnhof .cn elke groep brengt één stem uit. Wat er gebeuren moet, alk dc stemmen slaken, vernemen wo niet. De beweging heeft al een voorloopig be stuur, mitsgaders een giro-nummer en een „buitenlandsche correspondentie". HIJ HEEFT HET LAND AAN INTERRUPTIES. Nadat or in den raad van 's-IIertogen- bosch nogal vinnig was gestreden over het feit, dat de commissie van sociale aangele genheden, welke wethouder Krijgsman overbodig acht, sinds Sept. 1931 niet meer bijeen is geroepen, plaatste een lid een in terruptie. Dit gaf voor burgemeester Van Lanscbot aanleiding om te zeggen: Ik ben van plan, om als er nog eens geïnterrum peerd wordt, de vergadering to sluiten. Al moeten wij dan ook tien keer vergaderen over eon agenda: ik zal bij de eerste in terruptie voortaan onmiddellijk sluiten. Dan moeten de gemeentezaken maar blijven liggen. Ik zit hier niet voor poppenkast te spelen. Nogmaals, bij de eerste interrup tic, al komt ze ook van een wethouder, dan sluit ik. 't Is hier geou kletstafel. De tweede overtreding in den lande voor de Rotterdamsche recht; bank behandeld Tegen colporteur een maand geëischt bedaart spoedig met een >er stuk 8 ct Doos 15 ct Bij Uw drogis VERSENIGING NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Telegrammen aan het Ko ninklijk Huis. Maastricht, 2 .Juni In de jaarlijk- sche algemeene vergadering van de Veree- niging „Nederlandse!! Fabrikaat" werd na een inleiding van den voorzitter door de vergadering met algemeene stemmen be sloten het volgende telegram aan H.M. de Konirgin le zenden- „Do Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat in jaarvergadering bijeen cn daarin een groot deel van het Nederlandsch bedrijfsle ven vertegenwoordigen! betuigt Uwe Ma jesteit haar eerbiedige hulde en veroor- luoft zich daarbij haar groote dankbaar heid uit te spreken voor de wijze en ver trouwenwekkende woorden, door Uwe Ma jesteit onlangs tot eón vreemd staatshoofd gericht nopens de noodzakelijkheid van een oconomisch cn moreel wereld herstel! w.g. - d. BERG." Telegrammen van huldebetuiging wer den eveneens gezonden aan Prins Hendrik en H.K.II. Prinses Juliaua. RELIGIE USE EN MOREELE VERHEFFING DER JODEN IN NEDERLAND. Amsterdam. 2 Juni. Naast en uit het Centraal Comité der Centrale Organisatie voor de religieuse cn moreelo verheffing der Joden in Nederland heeft ziel» pene commissie gevormd, die zich ten doel stelt den band tusschen de Nederlandsche loden te versterken en voor hunne belangen op te komen Er zal niets geschieden dan In overleg met het Comité voor bijzondere Joodsche belangen. Do commissie is samengesteld als volgt L. H. Sarlouis, voorzitter. N. Keizer, vice voorzitter. A Maykels Hzn 1ste secretaris, PI. Parklaan 13, Amsterdam. M. Allegro, 2de secretaris, I. J Drukker. 1ste penning meester. PI. Middenlaan 80. Amsterdam; A. Reens. 2de penningmeester, S. J. S. Hirsch, Zwolle. I. J. van Gelder, 's-Gravenhage, I Tal, Utrecht. Ph. Coppenhagcn. A. Abas, II. van Gcldere, Menno Herzbcrgcr. Mr. J. F Hillesum. S Polak. Mr A Prins. J. Rijxman, E. Stibbe. A. Tal. H. Vorst. INBRAAK IN EEN SIGARETTENWINKEL. Amsterdam. 2 Juni. Op 9 Maart be merkte de filiaalhouder van het sigaren magazijn „De Ster" in de Leeuwenstraat te Hilversum, dat er sigaretten uit den win kel waren gestolen. De gestolen sigaretten hadden gestaan op een stelling in de nabij heid van een tuimelraam. De chauffeur A. de B., de tuinman K. H. en de slagersknecht A. B. M. B„ allen uit Hilversum, stonden, verdacht van de zen diefstal voor de rechtbank alhier te recht. Zij werden heden ieder veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maunden, met een proeftijd van drie jaar. Voort9 moeten zij de schade vergoeden. Ook het O.M. had twee maanden voorwaar delijk gerequireerd. Rotterdam, 1 Juni. De Rotterdam sclie rechtbank is de tweede in den lande, die een overtreding van de Godslasterings- wet te behandelen krijgt. De 34 jarige va rensgezel P. v. G. had op 3 December op den Essenburgsingel nabij het stempello kaal gecolporteerd met oranjekleurige boekjes, waarop een portret voorkwam van Willem den Zwijger on die tot opschrift droegen Nederland God Oranje. Uit dit boekje haalt de dagvaarding als strafbaar di' volgende regels aan: „En hoe slaat hot met God? Minstens 20% van de Nederlanders behoort niet mepr lot een kerkgenootschap cn hoogstens 10% gaat nog ter kerke. Daarom heeft men be sloten den blijkbaar zwakker geworden ouden Heer wat te steunen en wel door iedereen strafbaar te verklaren, die sma iend over Hem spreekt. Onze Christelijke ministers zijn overtuigd van Gods onmacht (ondanks de millioenen subsidies); dat zij Hem ter hulp zijn gesneld, in de hoop, dat de oude Npdcrlandsche God in 't burger lijke en militaire leven zich weer zal laten gelden. Zijn godsdienstige onderneming staat er echter hopeloos voor.' Verdachte erkende de boekjes to hebben gecolporteerd, doch hij ontkende, dat de in houd daarvan godslasterlijk zoude zijn. Nadat do agent het door hem opgemaakte proces verbaal als getuige bevestigd had, werd als getuige decharge gehoord A L. Constandse. de schrijver der brochure; die echter zelf niet vervolgd kon worden, aan gezien do brochure geschreven was voordat de wet van kracht geworden is Getuige verklaarde, dat zijn brochure niet gericht is tegen God, maar tege.n het bestaan van een nationilon God. Het verband tusschen God cn Nederland is niet door getuige, maar door anderen gelegd en het leggen van dit verband heeft getuige juist in zijn brochure bestreden. Voor hem is God u:t sluitend een begrip en men kan een begrip niet lasteren Het O.M., waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, achtte de wijze, waarop in de brochure over het Opperwezen wordt geschreven, meer dan ergerlijk en het kan niet anders of de godsdienstige gevoelens van elk, die dit leest, moeten worden ge krenkt. Komende tot de strafmaat, merkt het O.M. op, dat do wet een maximum stelt van 3 maanden Bij de eerste toepassing der wet, eenige dagen geleden, heeft het O.M. bij dc rechtbank te Almelo 20 boete gcèischt. Een geldboete acht het O.M. h:er niet op haar plaats, waar zeker negentien de van de bevolking zicli aan uitlatingen als deze moet ergeren Verdachte heeft goed te ondervinden, dat de wet het kren ken van dc gevoelens van anderen straf baar stelt cn daarom eischt het O.M. 1 maand gevangenisstraf. Mr. G. C. A. Oskam, als verdediger op tredend, begon met .aan te loonen, dat bet het goed recht der atheïsten is om de ge- loovigon te willen bekeeren. De wet st«»lt strafbaar, wie zich in het openbaar uitlaat, worden ook aangenomen door oni en ont maar dat heeft verdachte niet gedaan. Hij heeft do boekjes verkocht en het verkoo- pen, verspreiden of da.artoo in voorraad hebben is in de wet niet strafbaar gesteld. Pleiter kwam vervolgens tot de vraag of de inhoud van het boekje smalend gods lasterlijk is. In Duitschland heeft men hiervoor een formule gevonden, maar hier rnoej de Hooge Raad nog uitmaken, wat onder godslasterlijk moet worden verstaan. Neemt men de Duitsche formule. Wanneer aan God eigenschappen worden toegeschre ven, waarvoor een mensch zich zou hebben tc schamen, dan is het voor strafbaarheid niet voldoende, dat men het bestaan van een God ontkent. In deze brochure wordt zelfs het bestaan van een God niet ont kend, maar alleen God's almacht en do majesteit Gods wordt niet aangetast. Cal- vijn zou men van Godslastering kunnen betichten wegens zijn leer van de prae- destinatie, waardoor een deel van het menschdom van de zaligheid wordt uitge- sloton. Ook Goetho laat in zijn Faust door Mephislo van God zeggen: Von Zeit zur Zeit seh ich den Alten gern en nog nim mer heeft dit ergernis opgewekt. Pleiter ziet niet in, hoe het godslasterend zou zijn, wanneer men het bestaan van een God voor elke nationaliteit afzonderlijk, ont kent. In de brochure wordt niets aan God - toegeschreven, waarvoor een mensch zich zou hebben te schamen. Als er beweerd wordt, dat er een God zou bestaan, die in den 80-jarigen oorlog da Nederlanders te gen de Spanjaarden heeft geholpen, In de 4e eeuw tegen de Franscben en In de 19e eeuw nog eens tegen de Franschen en men ontkent dat, dan is daarin niets sraalends of godslasleronds gelegen. Godslasterend was het, toen Luther in zijn strijd tegen den aflaat schreef' God is te koop Pleiter bestrijdt niet, dat de uitdrukkingen in de brochure smalend zijn. doch wel dat zo godslasterend zouden zijn en daarom acht piefter het ten laste gelegde niet strafbaar. Na re- en dupliek werd do uitspraak be paald op 15 Juni. UITSLAANDE BRAND IN EEN BLOK HUIZEN TE ZUTFEN. Z u t f e n. 2 Juni. Hedenmiddag ont stond een uitslaande brand in een blok van drie woningen annex boerderij aan de Lijn baanstraat te Zutfen. Van t\yee woningen, bewoond door de gezinnen Derks cn Kip brandden de bovenverdieping geheel on de benedenverdieping grootendeels uit. De derde kreeg waterschade. De inboedels kon den grootendeels gered worden. De oor zaak is onbekend. De schade wordt, voor zoover bekend is. door verzekering gedekt- INBRAAK BIJ DE HEMA. Amsterdam, 2 Juni. In den nfge- loopen nacht hebben inbrekers bij de ..He- ma" in de Kinkerstraat126132 de brand kast geforceerd. ZIJ hebben daartoe de kast t*an het kantoor naar den winkel gesleept en hem toen van achteren open gesneden. Dc buit bedroeg ongeveer 1500.—-. Daar geen sporen van inbraak zijn te vinden, wordt vermoed, dat de dieven zich hebben laten insluiten. Aan den achterkant hebben zij het perceel verlaten. Onze bij den GIRO-DIENST aangesloten abon- né's wijzen wij op de bestaande gelegenheid om de abonnementsgelden voor het Amers- foortsch Dagblad ieder kwartaal AUTO MATISCH van hun giro-rekening te doen af schrijven. Deze automatische afschrijving brengt met zich een besparing van incasso kosten, geen geloop met de kwitantie aan de deur en voor ons een vereenvoudiging van de Administratie. Abonné's, die ons ingaande 1 Juli willen machtigen abonnementsgelden automatisch van hun postrekening te doen afschrijven, ver zoeken wij opgave van hun naam en adres, opdat wij een machtigings-formulier ter invul ling kunnen toezenden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 10