VOOR „NEDERLANDSCH FABRIKAAT Zaterdag 3 Juni 1933 31e Jaargang No. 286 TOENEMENDE BELANGSTELLING GECONSTATEERD DERDE BLAD Onze Postvliegers onderweg Vreest geen examen MARKIEZEN EN ZONSCHERMEN FORTMANN HEHENKAMP HENRI DE POLAK EN A.N.D.B. 'Algemeene vergadering der Vereen. - „Nederlandsch Fabrikaat" te Maastricht Openingsrede van den heer K. F. van den Berg Do algemoene ledenvergadering der Ver eeniging Nederlandsch Fabrikaat is heden morgen 11 uur in den foyer van den Maas- trichtschen Schouwburg geopend, nadat gis teravond de deelnemers door het bestuur van de „Twenboutem" in liet tentoonstel lingsgebouw waren ontvangen. De openingsrede werd uitgesproken door den voorzitter, den heer K. F. van den Eerg, die in een inleiding deed uitkomen, hoe onjuist de hier en daar blijkbaar nog gang bare meening moet genoemd worden, als zoude de Vcreeniging protectionistische of autarkische doeleinden nastreven. Ons stre ven is niet gegrond op eenigo leerstelling en dus vrij van de eigen gcreidheid, waar mede sommige systemen zich komen aanbie den. liet is er op gericht met practische, zoo natuurlijk mogelijke middelen door de crisis heen te komen, de werkloosheid te doen afnemen en hier te lande do voor waarden in stand te houden, waaronder het economische leven zijn opwaartschcn gang weer zal kunnen hernemen. Het is een in gezonden zin nationaal streven, dat door een ieder, tot welke economische, sociale of politieke gezindheid hij moge behooren, van harte ondersteund kan worden." Het was de wereldoorlog, de vader van veel wat wij thans beleven, die het begrip „Nederlandsch Fabrikaat" naar voren heeft gebracht. Do verkcersbelemmeringen, die ons werden opgelegd, de moeilijkheden door de oorlogvoerenden aan de levering van grondstoffen in den weg gelegd, dwongen ons tot eene meer en meer afgesloten volks huisvesting. Voor het eerst werden wij voor de realiteit geplaatst in onze behoeften zoo veel mogelijk door zelf-productie te moeten voorzien. Dit leidde tot uitbreiding van be staande industrieën en oprichting van nieu we, hetgeen niet wegnam, dat er in menigen bedrijfstak toch grootowerkloosheid heerschte. Het bleek voor de industrie niet altijd mogelijk zich op voldoende wijze aan den nieuwen toestand aan te passen. Boven dien 6tond het publiek toen nog zoo on wennig tegenover het gebruik van eigen fa brikaat, dat de afname der nieuwe vervan- jringsartikelcn te wenschen overliet-. Het is begrijpelijk, dat onder dio omstandigheden de. behoefte werd gevoeld aan eene meer doelbewuste aanprijzing der producten van de inhecmschc industrie. Dit was de geboorte van de leus: „Geef voorkeur aan Nederlandsch Fabrikaat." Van den aanvang af heeft zich de werk zaamheid onzer Vereeniging gekenmerkt als een van consurnentcnzijdo aan de indu strie spontaan aangeboden steun. Een steun, die echter zijn rechtvaardigingsgrond al leen in de eigen merites dier industrie kon vinden, cn waaraan dus iedere gedachte van kunstmatige bescherming vreemd was. Bij de toenmalige kwetsbaarheid onzer in ternationale positie werd het daaraan ver bonden gevaar intuïtief gevoeld: en'dit bracht de oprichters onzer Vereeniging er toe het neutraal karakter der op touw ge zette -beweging aanstonds openlijk te ver kondigen. Ons streven was niets anders dan te trachten te bevorderen, dat de Neder landers zich bij voorkeur van Ncderland- sche producten zullen voorzien, wanneer dc in Nederland vervaardigde goederen in hoe danigheid en prijs met de van 't buitenland ingevoerde kunnen wedijveren. Het is intu6schen de vraag, of er tot deze vaderlandslievende opwelling vóór de Ne- derlandsche industrie van de zijde van het consumentenpubliek aanleiding zou ge weest zijn, wanneer dat publiek zichzelf niet het slachtoffer had gevoeld van een uit den oorlogstoestand voortkomenden eco- nomischcn druk. En daarin ligt het ken merk. dat op de verdere ontwikkeling van de werkzaamheid onzer Vereeniging zoo -zijn stempel heeft gedrukt: zij werd gebo ren te midden van een noodtoestand. De door haar gepropageerde „selfhclp" werd ons volk opgedrongen door aanslagen van buiten op onze economische vrijheid. Ik behoef er wel nauwelijks aan te her inneren. zoo vervolgt spr., dat wij ons op nieuw te midden van een oorlog bevinden, een economischen oorlog, die voor on6 nog veel ernstiger gevolgen kan hebben dan de wereldoorlog, omdat ons land er zelf bij betrokken raakt. Wij beleven thans een tijd, die meer dan 'ooit noopt tot verdediging van eigen econo misch erf. De verdere beschouwingen van den spre ker brachten hem op een terrein, waarop de voorkeursbevveging voor het vaderlandsche product nog eene andere, wellicht grootcre, beteekenis kan hebben dan als afweermid del tegen economische aanslagen van het buitenland. Het betreft een mede uit den wereldoorlog stammend crisisverschijnsel, en wel het ontstaan van wat men noemt, structuurveranderingen, zoowel in Europa als in de rest van de wereld. Ons land is daarbij direct en indirect betrokken, en nu langzamerhand het besef doordringt, dat die wijzigingen als van meer duurzamen aard zijn te beschouwen, worden wij voor de pijnlijke vraag gesteld of dc grondslag, waarop onze volkshuishouding is opge bouwd, geene herziening behoeft. Over dit vraagstuk behoef ik, aldu6 spr., in dezen kring niet uit to weiden. Het werd o.a. be handeld in een 6erie lezenswaardige arti kelen, verschenen in het tijdschrift Econo- misch-Stati6tische Berichten van 1 Maart j.l. De ook theoretisch zoo geschoolde indu- strieele exponent van een dier beschouwin gen, Mr. Dr. L. F. II. Rcgout, bevindt zich hier in ons midden. In overtuigenden be toogtrant heeft hij ons daarin gewezen op eenigo realiteiten, die wij onder de oogen zullen hebben te zien. De voornaamste daar van is wel, dat ons bedrijfsleven bij de be staande wereldverhoudingen geacht moet worden to eenzijdig op den export georiën teerd te zijn. Al moet de noodzakelijkheid cener reconstructie in autarkischen zin af gewezen worden, het valt niet te ontken nen, dat de economische en sociale struc tuur van het huidige Nederland wijst in do richting eencr voortschrijdende industria lisatie, die zich door de gewijzigde wereld structuur meer cn meer op de binncnland- sche markt zal moeten instellen. Bij dit omvormingsproccs nu, zal de actie voor het gebruik van Nederlandsch fabri kaat een rol van beteekenis kunnen ver vullen. Van beteekenis vooral, omdat zij het der industrie mogelijk zal maken de binnenlandsche markt langs natuurlijken weg te veroveren, zonder afhankelijk te zijn van overheidssteun, waardoor op den duur weder extra lasten zouden worden ge legd op het bedrijfsleven in het alemecn en op de exportindustrie in het bijzonder. Zij bevordert het ontstaan van krachtige, werkzame ondernemingen, die te allen tij de in 6taat zullen zijn met hun buitcnland- schc mededingers te concurreeren. Ik neem deze gelegenheid te baat de in dustrio er nog eens op te wijzen, welk een niet le versmaden hulp voor haar in deze actie aanwezig kan zijn. Dit is len duide lijkste gebleken bij de jongste met Regee- ringssteun gevoerde reclame-campagne ten gunste van het Nederlandsch product. Het had er veel van, alsof het publiek, onder den verschon indruk van het zoo verscherp te buitenlandscho optreden tegen onzen ex port, door deze campagne uit een dommel was wakker geschud. Van alle kanten be reikten ons berichten van verraste v ir-ke iiers, wien door hunne afnemers de e:sch werd gesteld hen uitsluitend Nederlandsche waar te leveren. In sommige gevallen ging men zelf6 zoover, hij ontstentenis van een Nederlandsch kenmerk op een aangeboden artikel, overlegging der betreffende factuur te vragen. Het is daarom zoo te betreuren geweest, dat deze uitbarsting van vaderlandsliefde de industrie voor een groot deel onvoorbe reid heeft gevonden. Ik meen dit te mogen afleiden uit het feit, dat zoodra de uitwer king der reclamecampagne zich deed ge voelen, de aanvragen van fabrikanten voor het voeren van het contrólcmcrk der Vereeniging, ons plotseling zijn komen toe- stroomen. Want dit was de klacht, die al gemeen vernomen werd, dat de koopers aan hunne goede voornemens om zich Ne- derlandsche waren aan te schaffen, geen gevolg konden geven, omdat men in de eerste plaats niet kon nagaan, wat Neder landsch fabrikaat was, en verder geen vol doende aanwijzingen had waar het te ver krijgen was. Voor onze Vereeniging is dit geen nieuw geluid geweest. Reeds achttien jaren geleden bevatten de eerste afleverin gen van ons tijdschrift ccn rubriek: „Waar koop ik Nederlandsch Fabrikaat?" Dit wa9 geschied op verzoek van belangstellende leden, die wilden weten, aan welke adres sen in hun woonplaats Nederlandscho arti kelen te verkrijgen waren. Fabrikantcu werden dan aangeschreven die te willen verschaffen. Veel resultaat is cr echter niet mee bereikt. Een plan om ten gerieve van consumenten een soort adresboek van Nc derlandsch Fabrikaat uit te geven, liep dood op dc praktische onuitvoerbaarheid daarvan. Vele fabrikanten, die zich ver genoegden aan grossiers te leveren, wisten niet, welken weg hunne artikelen verder narnen, de meeste winkeliers en grossiers wilden de herkomst van hunne artikelen liever geheim houden. Toen werd overge gaan tot de instelling van het contrólemerk der Vereeniging. Dit heeft, als waarborg voor de Nederlandschc herkomst van be paalde artikelen, in de praktijk opnieuw moest weerklinken, wijst er wel op, dat van dit kentccken lang niet genoeg gebruik werd gemaakt. Het is te hopen, dat de industrie zich de ervaring der lóatste maanden ten nutte zal maken, en dc merkwaardige omkeer, die do publieke appreciatie van het Nederlandsch fabrikaat ondergaan heeft, harerzijds zal weten ten schragen, door voor eene betere distributie daarvan zorg te dragen. Een ge lukkig verschijnsel is, dat de bij deze dis tributie betrokken tusschenhandel evenzeer toegankelijk is gebleken voor de lessen, dio de reclame-campagne heeft opgeleverd. Er viel ook aan winkelierszijde eeno merkbaar toenemende belangstelling voor het Neder landsch fabrikaat te constateercn. Toch zal er nog heel wat inertie te overwinnen zijn, voordat tusschen industrie en handeldrij- venden middenstand do harmonische sa menwerking verkregen zal zijn, die toch zoo hoog noodig is om het publiek bij d? afnarao van Nederlandsch fabrikaat weg wijs te maken. Indien de reclamecampagne iets duidelijk heeft gemaakt, dan is het wel, dat het con- sumecrende publick, welks onverschillig heid ten aanzien van het vaderlandsche product zoo dikwijls in het geding wordt gebracht, van goeden wille is. Ook aan me dewerking van overheidswege ontbreekt het niet. De Rijkscommissie voor de Werk verruiming Is bij leveringen aan publieko lichamen zoo diligent, dat hare werkmetho de van sommige zijden zelfs al te chauvi nistisch wordt aangevoeld cn veroordeel ine heeft uitgelokt. Van verbruikerszijde onder vindt de" voorkeursbeweging voor het Ne- derlandsch fabrikaat dus reeds onmisken- baren steun. Laat men nu ook van leveran cierszijde trachten door eendrachtige sa menwerking de voorwaarden te scheppen, waaronder deze beweging tot haar volle recht kan komen. Daarnaast openen zich nog andere ver schieten van werkzaamheid. Men vergete niet, dat dc term „Nederlandsch Fabrikaat" ook eene beteekenis heeft, die verband houdt met onzen uitvoer. De nationale re constructie, waartoe dc crisis ons dwingt, heeft hare grenzen. De afzetgebieden, die geheel of gedeeltelijk voor ons verloren zijn gegaan, zijn niet allen te vervangen door de binnenlandsche markt. Welke crisispo- litiek ten aanzien van onze nationale voortbrenging ook gevolgd moge worden, zij zal rekening moeten houden met dc nood zakelijkheid ons vaderlandsch product een afzet elders tc verzekeren. Wij zullen ons onder de gewijzigde omstandigheden moe ten toeleggen op-eene lierorlönteering van onzen export, waarbij vroegere verwaarlo zingen, zooweel ten opzichte van het afzet gebied als van het afzetapparaat zullen moeten worden ingehaald. Ik denk b v. aan do mogelijkheid van een achterstand bij een zoo voor de hand liggend afzetgebied als onze overzeeschc gebieden. Het opsporen en onderzoeken dezer mogelijkheden is een minstens even groot nationaal belang als het meehelpen aan de verruiming der bin nenlandsche markt, en het bevorderen van dit spccialo belang behoort dus geheel tot onze competentie. Maar al deze werkzaamheden kunnen slechts een voorbereidend en bemiddelend karakter dragen. De richtige uitvoering der beoogde maatregelen kan slechts verkregen worden met de medewerking, en vooral de goede onderlinge samenwerking van alle betrokken belangengroepen. Dat het hier aan bij ons nog al eens hapert, danken wij aan onze overgeërfde individualistische eigenschappen. Maar dat het ook anders kan, hebben wij gezien in do jaren van den wereldoorlog, toen wij ons metterdaad een drachtig cn saamhoorig gevoelden, in het bewustzijn gezamenlijk een gevaar te moe ten keeren. Ook thans slaan wij voor een gemecnschappelijken nood, worden wij be dreigd door gevaren van builen. Laten wij hopen, dat deze bedreiging de geschillen zal doon verdwijnen, die in normale tijden zoo'n belangrijke plaats in ons leven inne men, cn ons opnieuw tot elkaar zal brengen in één gemeenschappelijk élan tot herstel onzer volkshuishouding, waaraan inder daad behoefte bestaat. Het verslag van dc werkzaamheden der Vcreeniging maakt e\onals de rede des voorzitters met waardgering gewag van het feit, dat de daadwerkelijke belangstelling c-n medewerking van den haiideldrijvenden middenstand zich sterk ontwikkelde, en dat het publiek hoe langer hoe meer tot het in zicht komt dat, waar mogelijk, aan het Ne derlandsch fabrikaat .een gerechtvaardigde voorkeur moet worden gegeven. De belangstelling voor onze propaganda- uitgaven, zooals vlugschriftjes, sluitzcgcls en wandkaarten bleef zich in sterk stijgen do lijn bewegen. Gedurende cle eerste vier maanden van het jaar werden door of met medewerking van het bestuur de Vereeniging 68 indu- striëele filmvoorstellingen gehouden, daar bij gebruik makend van het industrieel filmarchief der Vereeniging. Bovendien werd de op 31 October j.l. aangevangen filmwintcrrondrcis voortgezet. De laatste voorstelling hiervan had plaats op 28 April j.l. In totaal werden op deze wintcrfilm- rondrcis, die geheel in eigen beheer was ge organiseerd, 94 bijeenkomsten gehouden, die alle buitengewoon grooto belangstelling trokken. Krachtig werd voortgegaan te trachten het opgroeiend geslacht belangstelling bij te brengen voor het doel onzer Vereeniging, o.a. gebruikmaking van het maleriaal be- hoorend tot de afdeeling „Reizende school- tentoonstclling" en door middel van de af deeling „Lezingen met Jchtbeelden ten be hoeve van het onderwijs". Het blijft te be treuren, dat van dc zijde van dc Industrie voor deze laatstgenoemde afdeeling nog zoo geringe belangstelling beslaat. Gezien de groote belangstelling, die be stond bij onderwijs-autoritciten en dc schooljeugd voor onze uitgave (2e serie) „Industrieel kwartetspel", die in het laatst van verleden jaar verscheen, werden on- middclijk na verschijning daarvan de noo- digc maatregelen genomen om een nieuw kinderspel het licht tc doen zien, welke uit gave binnen enkele weken zal verschijnen in een oplage van 65.000 exemplaren. Dat hoe langer hoe meer het publiek zelf bij voorkeur Nederlandschc artikelen wenscht, wordt bewezen door het feit, dat fabrikanten in zeer slcrk toenemende mate belangstelling tooncn voor het nationali- teitskenmerk „V.N.F." Dc waarde van dit herkcnningsleeken wordt sterk beïnvloed door liet vraagstuk hoe kan worden opgekomen tegen mislei dende voorlichting of aanduiding ten aan zien van artikelen, die van buitcnlandsche herkomst zijn, maar die door wijze van ver pakking, opschriften, aanbeveling in ad vertenties of anderzins, den indruk geven dat men met Nederlandsch fabrikaat te maken heeft. Deze misleiding heeft zooda nige afmetingen in den laatsten tijd aange nomen, dat het Bestuur 'der Vereeniging Nederlandsch fabrikaat zich genoodzaakt heeft gezien op een ander de aandacht der Regeering te vestigen, en bij de Regeering er krachtig op beeft aangedrongen afdoen de wettelijke maatregelen tegen dergelijke misleiding te nemen. De belangstelling van den handeldrijven- den middenstand kwam in de eerste plaats tot uiting in de vele tot ons Bestuur gerich te verzoeken om medewerking le verlecnen aan te houden Nederlandsch fabrikaat win kelweken, aan welke verzoeken natuurlijk steeds zeer gaarne werd voldaan, y A Snip Pd ikaan Kwartel 25-5 Amsterdam 1-6 25-5 Boedapest Belgrado Athene Mersainatruh 1-6 26—5 Cairo Rutbawells 2—6 27—5 Bagdad Boeshir 285 Djask Karachi 29—5 Jodpoer Allahabad 30-5 Calcutta 2-6 Akyab 1—6 31—5 Rangoon 1-6 Bangkok Alor Star 31-5 Singapore 31—5 Mcdan i 2-6 Batavia Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 8 Juni. want er is een middel dat U kalm houdt cn waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuw-tabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct bij Apoth. en Drogisten Onze industriëele voorlichtingsdienst, ten doel hebbend den afzet van Nederlandschc artikelen in ons eigen land, zoowel als den afzet van Nederlandsch fabrikaat in het buitenland, neemt voortdurend in omvang to<* Begrijpelijk is het, dat in de tegen woordige tijdsomstandigheden onze voor lichting voor binnenlandschen afzet die voor buitenlandschen afzet verre overtreft. In de eerste vier maanden van 1933 werden 194 maal Nedcrlandsche fabrikanten en -af nemers met elkaar in verbinding georacht betreffende 321 artikelen, terwijl 55 maal Nedcrlandsche fabrikanten in verbinding werden gebracht met buitenlanda.che han delaren betreffende 168 artikelen Te betreuren is het dat nog herhaalde malen de tusschcnkomst van ons bestuur moest worden ingeroepen om te voorko men, dat, zonder dat daarvoor aanleiding bestond, een order in het buitenland zou worden geplaatst. Te verheugen is daarbij, dat, wanneer slechts ons Bestuur tijdig genoeg van te voren werd Ingelicht, her haaldelijk gelukte te n, dat dc Ne derlandsche Industrie ivjet ten achter werd gesteld. In verband met de industriëele voorlich- tingsafdeeling aan on» algemeen secretari aat verbonden, moet melding worden ge maakt van een nieuw door ons Bestuur genomen initiatief, waarvan de voorberei dende werkzaamheden onlangs zijn beëin digd. Na overleg met de besturen van het Technisch Economisch Genootschap van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs wordt door onze Vereeniging in samenwer king met de Newi Organisatie (een In genieurscombinatie) een uitvoerig onder zoek bij de Industrie hier te lande inge steld, ten einde te ervaren welke grondstof fen, ondcrdeelen, werktuigen, gereedschap pen enz. tot nu toe van uit het buitenland worden betrokken. Hét is de bedoeling op deze wijze na te gaan voor welke artikelen gerechtvaardigde kans van afzet hier te lande kan bestaan bij vervaardigen door de Nedcrlandsche Industrie. Zooals bekend, heeft het Bestuur een uit gebreid onderzoek bij de Industrie inge steld, ten einde de mogelijkheden voor ver- grooten afzet in Nederlandsch Indië te kun nen nagaan. Dit onderzoek is thans geslo ten, en het omvangrijk verkregen materiaal is in handen gesteld van een commissie van deskundigen uit leden onzer Vereeniging, welke commissie zich bereid heeft ver klaard, na onderzoek van het verkregen materiaal ons Bestuur voor te lichten op welke wijze te dezer zake verder zou kun nen worden gewerkt. Uit den aard der zaak zal met deze omvangrijke werkzaamheden de noodige tijd zijn gemoeid. Dc voorbereidende werkzaamheden voor de „Tentoonstellingsrondreis" zijn in vollen gang. Het is de bedoeling thans in veertig ach tereenvolgende plaatsen in Nederland ge durende drie dagen eene Tentoonstelling .„Nederlandsch Febrikaat" te doen houden. Door den zeer zakelijken en praktischcn op zet is liet mogelijk de kosten voor cle deel- „Nederlandsch Fabrikaat" te doen houden, terwijl natuurlijk dankbaar en nuttig ge bruik kan worden gemaakt van de erva ringen die wij t.d.z. hebben verkregen bij de zooeven genoemde filmrondreizen, en van de verhoogde medewerking en belang stelling die wij in geheel Nederland daar door hebben verkregen van plaatselijke autoriteiten, middenstandsverecnigingcn cn niet te vergeten huisvrouwenorganisaties Dc periodiek aftredende leden van het Dagelijksch Bestuur en Hoofdbestuur, dc heer rar. S. J. Hogerzeil en dr. W. C. A. baron van Vrcdenburgh werden herbe noemd. Hierna hield ir. J. F. E. Regout een voor dracht over het onderwerp: „Eenigc prac tische punten ter bevordering van den af zet van Nederlandsch Fabrikaat." Hij gaf een uitvoerig overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling der kerami sche industrie en bij zijn verdere beschou wingen beperkte hij zich in hoofdzaak tot deze industrie, waarbij de inleider er op wees, dat deze tak van industrie tot een groote hoogte is opgevoerd. Intusschen ondervindt dc keramische in dustrie de volle alamen der conjunctuur. GROOTE COLLECTIE NIEUWE STREPEN VRAAGT PRIJSOPGAVE LANGESTRAAT 63 TEL 88 Uitvoerig toonde spr. aan om welke re denen de toestand uiterst zorgelijk is. Prof. dr. ir. H. Gelissen hield tenslotte een voordracht over „Toegepast natuurwe tenschappelijk onderzoek cn zijn beteekenis voor de industrie, alsmede voor dc moge lijkheid tot werkverruiming Treedt hij af als voorzitter? Het was bekend, dat de voorzitter van den A.N.D.B., dr. Henri Polak, tot de min derheid in het bondsbestuur heeft behoort, die was vóór uitbreiding van het plan- Douwes. Ter verklaring van zijn houding ten deze schrijft hij thans in het bondsorgaan: Ik zelf koesterde weinig vertrouwen dat van uitbreiding van de werkingssfeer van liet plan-Douwes redding van dc nijverheid verwacht zou mogen worden. Ronduit ge zegd: in mij leeft de vrees, dat de Belgische cn Duitsche loonconcurrentie op onze nij verheid dezelfde uitwerking zullen hebben als de Japanschc op de Twentsche textiel industrie. Maar zekerheid daaromtrent bestaat er niet. Het is wellicht mogelijk onze industrie in het leven te houden door toepassing van het plan-Douwcs op de raelecs. Deze kans mocht mijns inziens niet ongebruikt wor den gelaten. Zonder uitbreiding van het plan-Douwes zijn wij, naar mijn overtuiging zeker verloren. Mét deze uitbreiding waar schijnlijk óók. Doch in omstandigheden, als waarin onze nijverheid zich be\indt, mag zelfs dc geringste mogelijkheid, dio zich voordoet, niet verwaarloosd worden. Bovendien, als onze industrie verdwijnt, zonder dat uitbreiding van het plan-Douwes werd toegepast, zou liet odium dienaangaan de op ons worden geworpen. Men zou dan en mijns inziens niet ten onrechte, kunnen zeggen: De industrie had gered kunnen worden, er bestond daarop althans eenigo kans en gij hebt, uit hoofde van zuiver theo retische motieven, geweigerd daartoe mede te werken; gij zijt dus aansprakelijk voor het verlies van een van de bcstaansbron- 11011 van cle hoofdstad. Naar aanleiding van een opmerking van den secretaris der Alg. Juwcliersvereeni- ging, den heer Grupping. schrijft de heer Polak dan nog eens dat hij liet voorstel der A.J.V. geenszins heeft tegengewerkt, doch het tegenovergestelde heeft gedaan, cn dat zijn streven, om zijn collega's en den Bondsraad aan zijn zijde te krijgen, heeft gefaald. Hij vervolgt dan: Meer dan ik gedaan heb, kon en kan ik niet doen. Mijn woord weegt bij mijn collega's en bij den bondsraad blijkbaar niet meer zoo zwaar als weleer. In dezo zaak had het blijkbaar in het geheel geen gewicht een omstandigheid, die mij voor een moei lijk probleem heeft gesteld, de keuze name lijk tusschen mijn plaats verlaten, ten cin- 'n, andere inzichten dan de mijne in de gelegenheid te stellen ten volle tot hun recht tc komen, of mijn plaats op het schip, dat ik bijna veertig jaren heb gestuurd, te blijven innemen tot het zinkt. Tot een besluit heb ik nog niet kunnen komen, besluit dr. Polak. Maar er moet nog eenigen tijd vcrloopen alvorens be stuursverkiezing zal hebben te geschieden en in deze maanden zal ik het met mij zelf wel eens worden hoe tc handelen. Nog geen beslissing. Donderdag heeft het bestuur van den A.N.D.B. over liet bemiddelingsvoorstel van het gemeentebestuur vergaderd. Omtrent het resultaat is nog niet bekend. Vrijdag vergadert het bestuur van do A.J.V. HET KAMERLID J. M. KRIJGER. Neemt ontslag als burgemeester van Vrlezenveer- Vriezen veen, 2 Juni. Aan het eindo van de hedenmiddag gehouden raadsver gadering deelde de burgemeester J. M. Krij ger, tevens lid der Tweede Kamer, mede, dat hij in verband met verschillende om standigheden zich tot zijn snijt genoodzaakt zag tegen 1 of 15 September a.s. ontslag als burgemeester van Vriezenveen aan te vragen. f 20.000 VERDUISTERD. Veertien dagen geleden heeft voor de rechtbank te Haarlem terechtgestaan een 66-jarige ex-administrateur van een coöpe ratie te Haarlem, die gedurende eenige jaren onjuiste boekingen had verricht, en daardoor ongeveer 20.000 had verduis terd. Tegen hem was 1 jaar voorwaarde lijke gevangenisstraf geëischt. De recht bank veroordeelde hem gisteren lot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 2 maanden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9