Tegen zonnebrand Purol J. A.SCHOTERMAN GRAVES SUR BETAL1HG VAK AB0KHEMEHTS- GELDEM PER GIRO A. H. VAN NIEUWKERK N.V. WIJNHANDEL ADM. AMERSFOORTSCH DAGBLAD Levensgevaarlijke zuinigheid UIT DE STAATSCOURANT NATUURLIJK Korte Beekstr. 6 Tel. 543 Be ekens «.Baan 10 COMPLETE MEUBILEERING IS MODELKAMERS HUMORHOEKJE !'r v. GEVESTIGD 1878 ,o UTR.STRAAT 17 TEL. 145 per flesch f 1.60, per anker 65- altbans wanneer de overbrugging betrek- king zou hebben ook op degenen, die than9 reeds 40 uur werken. Een derde groep van leden êtaat ten slot te op principieele en practische gronden af wijzend tegenover een overbruggingssubsi- dic als hier voorgesteld. Door het stelsel van overbruggingssubsi- dies wordt naar het oordeel van de meerder heid van den Raad het groote voordeel ver kregen, dat niet de ondernemingen bij be- drijfsinkrimping de voorkeur zullen geven aan ontslag van arbeiders cn overigens handhaving van den normalen werktijd, boven verkorting van den arbeidstijd, go- paard gaando met handhaving van dc vol ledige personeelssterkte. De laatste methode is namelijk in do meeste gevallen voordeeliger voor de be trokken arbeiders, tenzij men in eenige be drijven overgaat tot een werkweek van 32 resp. 36 uur. Door de geschetste noodrego ling zouden dus in het algemeen de arbei ders bereidwilliger worden om hun medo- werking to verleenen aan ehort-time-rego- lingen op ruimere schaal dan thans het go- val is. Tevens blijft het voordeel bestaan, dat een dergelijke regeling zichzelf liqui deert, aangezien bij de betrokkenen de drang blijft bestaan om tot de 48-urige werkweek terug te kecren met het oog op de daling van het weekinkomen, welke, zij het in verzachten vorm, mogelijk zal blijven bestaan. Verband tusschen de verkor ting van den arbeidstijd en het verleenen van over- werkvergnnnlngen. Het is niet voor tegenspraak vatbaar, dat een evcntueele verkorting van den ar beidsduur niet gepaard zou mogen gaan met bet veelvuldig verleenen van over- werkvergunningen, aangezien een dergelij ke handelwijze het resultaat van den ge nomen maatregel illusoir zou maken. An derzijds zou het ontoelaatbaar zijn om de mogelijkheid van overwerk vrijwel geheel uit te schakelen. Immers er doen zich juist in crisisperioden herhaaldelijk gevallen voor, dat een bepaalde, onderneming door het niet verkrijgen van een ovenverkver- gunning groote schade zou worden berok kend. Mot name valt hier ook te denken aan gevallen, waarbij bet om spccialo vak- Lekwamo arbeiders gaaf, die niet te ver vangen zijn. Het verleenen van een over- werkvergunning aan die arbeiders kan er clan toe leiden, dat een belangrijk aantal andere arbeiders kan worclen aangenomen, zoodat hier van een werkverruimenden in vloed kan worden gesproken. Bovendien dient men niet uit het oog te verliezen, dat hij een mogelijke opleving der conjunctuur voor het verkrijgen van spoedorders op de inlernationalo markt de toestand zoo zal zijn, dat het onvermijdelijk zal zijn, dat overwerk moet kunnen worden verricht. Hiervoor is to meer noodzaak, aangezien verschillende buitenlandsche wetten ten aanzien van overuren belangrijk soepeler zijn. In het algemeen was men van oordeel, dat de gedragslijn, welke in den huidigen lijd de arbeidsinspectie volgt, tot voldoe ning stemt. Het staat toch wel vast, dat de overwerkvergunningon steeds tot een mi nimum beperkt worden. Uit de resultaten der enquête van de arbeidsinspectie blijkt eveneens, dat in dit opzicht groote terug houdendheid in acht genomen wordt. Over, 1932 is door 10.544 van de 251.032 arbeiders, waarover dc enquête liep, d.i. dus 4 overwerk verricht, waarbij gemiddeld per arbeider 55 uren werd gewerkt. Algemeenc richtlijnon voor do overwcrkpolitiek zijn echter niet aan te geven. Eenige leden konden zich met het boven staande betoog niet verecnigcn. Volgens hen legt de arbeidsinspectie een te hoogen maatstaf aan bij het verleenen van over werk vergunningen. Volgens andere leden is deze maatstaf echter juist te laag. Oncludeerende is de raad met groote meerderheid van oordeel, dat een verkorte arbeidsweek en het verleenen van over werkvergunningon niet met elkaar in strijd zijn. Echter spreekt hij wel als zijn meening uit, dat niet meer overwerk dient te worden toegestaan, dan strikt noodzake lijk is l)e arbeidsinspectie zal haar tot nu toe gevolgde gedragslijn dienen voort te zetten en daarbij met omzichtigheid tewerk jcceton blijven gaan. De raad spreekt in meerderheid de ver wachting uit, dat bij wettelijke verkorting van den arbeidsduur, de huisindustrie in de daarvoor In aanmerking komende be drijven de neiging zal hebben toe to ne men Hiervan uitgaande, heeft de raad zich afgevraagd, of daartegen maatregelen zul len moeten worden genomen, en zoo ja, welke. Men was van oordeel, dat cr zoo mogelijk iets tegen gedaan behoorde te werden. Het zoeken naar doeltreffende middelen bleek echter niet eenvoudig. Glo baal beschouwd kan men zich twee syste men indenken: a, directe maatregelen, die dc thuiswer kers zelf met straf zouden bedreigen in dien deze bijv. langer dan 40 uur werken; b. indirecte maatregelen, welke het kwaad aantasten bij "de bron, dus bij den- gene, die het werk uitgeeft. Deze laatste methode wordt gevolgd in de arbeidswot 1919. Deze wet bestrijkt behoudens eenige met name genoemde uit zonderingen het geheele terrein van den arbeid en bindt in het algemeen de werk zaamheid van allen, die in een onderneming anders dan als hoofd of bestuurder werk zaam zijn, aan regelen betreffende de arbcids- en rusttijden, voor de naleving van welke regelen bet hoofd of de bestuurder aansprakelijk is. Aangezien nu de arbeids wet geen uitzondering bevat ten aanzien van do huisindustrie, vallen ook de huis arbeiders onder die wet. Maar de contróle op de naleving zal moeilijker zijn, naar mate do huisarbeid meer in het verbor gene verricht wordt. Volgens het bij Ko ninklijke boodschap van 18 Augustus 1932 ingediende ontwerp-huisarbeldswot zullen verschillende gegevens omtrent degenen, die huisarbeid verrichten, en omtrent de plaatsen, waar die arbeid verricht wordt, ter kennis komen van do ambtenaren, die met het toezicht op dc naleving van de huisarbeidswet belast zullen zijn. Bedoeld wetsontwerp zou dus belangrijk aan urgen tie winnen, indien tot wettelijke, verkorting van den arbeidsduur zou worden overge gaan. Een meerderheid in den raad was van oordeel, dat geen maatregelen tegen den alleenwerkenden patroon zouden bebooren te worden genomen, ingeval de werktijd verkort zou worden Een minderheid in den raad hechtte evenwel aan deze maat regelen groote waarde. Volgens deze laatste groep zouden deze maatregelen moeten verschillen van dio, welke voor de huisindustrie zullen gelden. Denkbaar zijn twee mogelijkheden: a. een verbod om meer dan b.v. 40 uur te werken; b. een verbod om buiten bepaalde uren tc werken. Do leden, welke een regeling voor don ulleenwerkcnden patroon wenschelijk acht ten, spraken zich uit vóór dc methode, be doeld sub a, mits contróle mogelijk is. Arbeid van den arbeider In zijn vrijon tijd. Ten aanzien van de verwachting van racer beunhazerij, d.w.z. het door den ar beider in zijn vrijen tijd als patroon wer ken, bij wettelijke verkorting van den ar beidstijd, laten zich twee redeneeringon donken. Men kan van oordeel zijn, dat beunhazerij in het bijzonder wordt uitge oefend door de arbeiders rnet laag weekin komen, in het bijzonder door dc workloo- zen. Afname van de werkloosheid zal dus onvermijdelijk ook dc beunhazerij den kop indrukken. Anderzijds kan men betoogen, dat, aangezien beunhazerij samenhangt met vrijen tijd, bij een 40-urige arbeidsweek meer gebeunhaasd zal worden dan bij een 48-urige week. Als voorbeeld werd gewezen op bedrijfstakken als het schildersbedrijf, waar do gevestigde patroons groote concur rentie ondervinden van hun gezellen, die of Zaterdagmiddag e.d. zelfstandig schil derwerk gaan verrichten. Bij verkorting van do arbeidsweek zal dit verschijnsel ook daarom in de hand gewerkt worden, omdat het weekinkomen wellicht zal dalen, hetgeen een extra prikkel tot deze bijverdienste zal opleveren. De raad was in meerderheid van oordeel, dat "toeneming van dit euvel bij verkorten arbeidsduur te verwachten is. Slechts een kleine minderheid verklaarde zich echter tot voorstanders van het treffen van wette lijke maatregelen (in den zin van uitbrei ding van art. 32 arbeidswet). Veeleer meen de men, dat de werkgever, bij het stellen van voorwaarden voor de arbeiders, die hij in dienst neemt of houdt, tegen misbruik in dezen zal kunnen waken. Kleine ondernemingen. De Raad heeft overwogen, of ook de kleine ondernemingen in een eventueel te treffen regeling zouden moeten worden bo- trokken, dan wel of b.v. do maatregel zou moeten worden beperkt tot ondernemingen met 10 of meer arbeiders. Aangezien in do ondernemingen met minder dan 10 arbei ders één derde van het totaal aantal Ne* derlandschc arbeiders werkzaam is, zal een uitzondering hier op groote bezwaren stui ten. De ervaring, opgedaan met het maken van do differentiatie in de Arbeidswet t. a. v. de bakkerijen moedigt ook niet aan tot navolging. Bovendien bieden juist deze kleine ondernemingen goede kans aan jeug dige arbeiders om zich in het vak te be kwamen, omdat zij hier het meest veel zijdige werk krijgen. Anderzijds zal het voor de betrokken kleine ondernemingen zeer moeilijk zijn, zich aan do werktijdin krimping aan te passen. Deze bezwaren zullen bij het overwegen van bedrijfsgewijze maatregelen onder het oog gezien moeten worden. De meerderheid van den Raad was van oordeel, dat, ondanks deze bezwaren, de bedoelde ondernemingen onder een even liicele wettelijke regeling zouden behooren tc vallen. Overige bedrijven. De Raad meent in het bijzonder onder dc aandacht te moeten brengen, dat in de ver keersbedrijven nog lange werktijden voor komen. Door inkrimping daarvan met name in het transportbedrijf, zouden ook arbei ders kunnen worden bijgeplaatst, zonder extra kapltaallasten. Anderzijds brengt ech ter verkorting van den arbeidstijd in de verkeersbedrijven grooic moeilijkheden met zich mede. In het algemeen zal echter, om dat in dit bedrijf de arbeidstijd nog in het geheel niet geregeld is. met een hooger ma ximum dan van 40 uur gerekend ,mo.eten worden- Do principieele kwestie. De Raad is er zich van bewust, dat in dien hij ten slotte adviseert tot het treffen van een wettclijken maatregel, we)ke het opleggen van een verkorten arbeidstijd aan bepaalde bedrijfstakken zal mogelijk maken hiermee over een bezwaar wordt heenge stapt, dat voor sommigen principieel is en hetwelk tegen een gedwongen 40-urige werkweek zou kunnen worden opgeworpen Men zou zich namelijk kunnen afvragen, of een dergelijke inbreuk op de persoonlijke vrijheid van den individueelen arbeider nog wel geoorloofd is, nu het immers niet gaat om arbeidersbescherming in ongcren zin, doch* uitsluitend om het tewerkstellen van werklooze arbeiders. Wat zou de rechts grond voor de Overheid zijn in een derge lijk geval? Betreedt zij hier niet een terrein waarvan zij verre behoorde te blijven, aan gezien het uitsluitend van dc betrokkenen behoort af te hangen of zij al of niet korter zullen werken dan een algemeen als „nor maal" erkende arbeidstijd meebrengt? De Ranrl is in meerderheid van oordeel, dat voor deze bezwaren van principicelcn aard niet moet worden uit den weg gegaan Het algemeen belang is bij een verminde ring der werkloosheid in den huldigen om vang en In de bestaande omstandigheden in zoo groote mate betrokken, dat reeds daarin de Overheid bij het eventueel dwin gend opleggen van een 40-uren weck een voldoenden rechtsgrond kan vinden. In een crisistijd als tbaus worden maatregelen noodig, waartoe men in normale tijden niet spoedig aanleiding zou vinden. Bovendien dient rnen niet uit het oog te verliezen, dat reeds in verschillende gevallen in de socia le wetgeving over dergelijke bezwaren is heengestapt. Herinnerd zij in dit verband aan het verbod van nachtarbeid van den alleenwerkenden bakkerspatroon en tie ver plichte winkelsluiting. Zooveel te meer is het bij crisismaatregelen verdedigbaar, om aan de persoonlijke vrijheid sterke remmen aan te leggen. Eenige leden kunnen zich met het boven staande betoog niet vereenigen. Zij achten het niet geoorloofd, ook al zou de maatregel op zichzelf een nuttige uitwerking hebban, een arbeider te verbieden meer dan 40 uur per weck te werken. Een dergelijke aan tasting der persoonlijke vrijheid schept ge varen, ook op staatkundig gebied, welke men, gezien de ervaring, niet mag onder schatten. De argumentatie der voorstanders dat in onzen tijd maatregelen noodig zijn, die men in normalen lijd niet zou nemen, is niet tc aanvaarden, aangezien op deze wijze iedere maatstaf gaat ontbreken, waar naar de toelaatbaarheid van het ingrijpen der Overheid kan worden afgemeten. Aan tasting van het vertrouwen is daarvan het onvermijdelijk gevolg. Onze bij den GIRO-DIENST aangesloten abon- né's wijzen wij op de bestaande gelegenheid om de abonnementsgelden voor het Amers- foortsch Dagblad ieder kwartaal AUTO MATISCH van hun giro-rekening te doen af schrijven, Deze automatische afschryving brengt met zich een besparing van incasso kosten geen geloop met de kwitantie aan de deur en voor ons een vereenvoudiging van de Administratie. Abonné's, die ons ingaande 1 Juli willen machtigen abonnementsgelden automatisch van hun postrekening te doen afschrijven, ver zoeken wij opgave van hun naam. en adres, opdat wij een machtigings-formulier ter invul ling kunnen toezenden. alle omstandigheden een spelen met het leven. Een heftige brand is nog een van de minst verschrikkelijke gevolgen; meestal helaas gaat het gepaard met ontzettende brandwonden en dikwijls met het verlies van menschenlevens. Wanneer de huis vrouwen werkelijk wisten aan welke ge varen zij zich zelf. hun gezin en hun be zittingen blootstellen, dan zouden zij er gaarne hot kleine bedrag aan geld voor over .hebben om alles wat dtaarvoor in aanmerking komt door vakmenschen che misch te laten roinigen. Want alleen zóó kan aan deze eindelooze reeks van onge lukken paal en perk worden gesteld De huisvrouwen moeten inzien, dat zij voor een paar dubbeltjes menschenlevens op het spel zetten. Thuis wasschen in benzine. Men schrijft ons: Eenige dagen geleden las men in alle couranten het verslag van dc versclirikke lijke gebeurtenis te Groningc-n, waar twee meisjes in brand geraakten, doordat één van hen kleeren reinigde in benzine Een dergelijk bericht maakt even een diepen indruk, wordt daarna weer vergeten cn even rustig gaan honderden huisvrou wen weer kleeren ontvlekken en uitwas- schen in benzine. „Dat meisje is natuurlijk onvoorzichtig geweest", denkt men. En in deze gedachte ligt de aanleiding tot nieuwe ongelukken, tot levenslange verminking of dood. Dat meisje was even voorzichtig als iedereen, die kleeren wascht in benzine. Zij wist even goed als wij allen dat benzine zeer brandbaar is en dat men er niet met vuur bij mag komen. liet gevaar schuilt echter niet in de benzino zelf, maar in de dampen, die door deze vloeistof ontwikkeld worden. De onzichtbare vonk. Hetzij buitens-, hetzij binnenshuis, overal waar benzine aan de lucht is blootgesteld ontstaan benzinedampen en deze dampen zijn honderdmaal meer ontvlambaar dan de vloeistof zelf. Benzinedampen kunnen ont vlammen door een vonkje op meters af stand van den bak met benzine. De ge schiedenis geeft voorbeelden van ontplof fingen in de buitenlucht, terwijl het vuur meer dan 30 meter verwijderd was. Ben zinedampen binnenshuis kunnen alreeds ontploffen door de warmte, die een behoor lijke kamertemperatuur meebrengt. Het gevaar is echter nog grooter. Bij het wasschen in benzine, vooral van zijden stoffen, ontstaan door dc wrijving van het goed electrlsche ladingen. Het is hetzelfde verschijnsel als bij den ebonieten penhou der, die door wrijving magnetisch wordt. Deze ladingen kunnen ieder moment een vonk veroorzaken, een klein onzichtbaar vonkje, maar ruim voldoende om de bak met benzine, waarover de onwetende huis vrouw gebogen staat, en waarin zij met haar handen bezig is, tot ontbranden te brengen. Om enkele dubbeltjes. De gevolgen van een dergelijke explosie zijn verschrikkelijk. De vloeibare benzine spat door den luchtdruk brandend naar alle zijden. Het mengsel van benzinedampen en lucht heeft een explosiekracht die dyna miet nabijkomt Legio zijn de voorbeelden van huizen, die Ineengestort zijn door het ontploffen van een dergelijke kleine hoe veelheid benzine. Het zelf wasschen in benzine is onder DE AUFWERTUNGSZAAK. Dc advocaat-generaal bij den Hoogen Raad Mr. Wijnfeld concludeerde J 4ot verwerping van het cassatieberoep van L. A, M., advocaat en notaris te Amsterdam, die in dc bekende Aufwertungszaak door het Hof te Amsterdam wegens valschheid in geschrifte meermalen gepleegd is veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Arrest 26 Juni. BRANDSTICHTING. Eindhoven, 6 Juni. In de Ampère- straat 115 in Wocnsel (Eindhoven) werd Zondagavond door de politio een benzine lucht waargenomen. Bij den schoenmaker R., die met zijn gezin naar Scheveningen was gegaan, bleek het huis met benzine te zijn overgoten cn brandstoffen te zijn aan gebracht, 's Avonds .werden do bewoners bij hun aankomst gearresteerd. Met bleek dat A.M.H. op verzoek van de bewoners het huis in brand wilde st'cken tijdens hun afwezigheid. Benoemd tot burgemeester van Bever wijk met 1 Juni mr. H. J. J. Scholtens. Op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen do reserve-eerste-luite- nants W. B D. M. van der Vijver van het 22e regiment infanterie en R. G. Gerritzen van het regiment jagers. Benoemd tot reserve-lui tenant-kolonel, onderscheidenlijk bij den staf der iVe Artil leriebrigade en bij den staf der Ie Artille riebrigade de reserve-majoors F. G. J. M. van Steenhardt Carré van het 7e regiment veldatrillerie en F. A. van Woerkom van het 2e regiment veldartillerie en bij zijn tegenwoordig korps do reserve-majoor W, G. F. van Heijningen van het regiment kust- artillorie. Bij K. B. 16 de benoeming van Th. T. H. Ferguson tot bijzonder hoogleeraar voor den leerstoel vanwege het fonds ten behoe ve van Indologi6Cho studiën aan de Rijks universiteit te Utrecht bij do faculteit dec letteren en wijsbegeerte aan deze universi teit om onderwijs te geven in de Chineescbc taal cn letterkunde, bekrachtigd; Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken en Arbeid is benoemd tot lid, tevens onder-voorzitter van de Cen trale Commissie van Advies voor de uit voering van de credietverleoning ten behoe ve van bloemcnkweekcrs te Aalsmeer en Haarlemmermeer K. I. B. A. de Coster tc s-Gravenb igc. koop ik de benoodigde visch bij: IJMUIDER VISCHHANDEL H. GLASTRA Co., N.V., Utrecklschestraat 40. Tel. 92, Een billijk en betrouwbaar adres. Meermalen bekroond. Wederom ontvangen groote partij TUINSTOELEN. IJzersterke ligstoelen met prima looper f 1.35 Opvouwbare fauteuils, makkelijke modellen 5.25, 4.85, 3.60. Ligstoelen met kap en voetrustf 6.50 ALG. DEM. UNIE. anwege de Alg. Dcm. Uniö wordt ge meld, dat de heer Mr. J. H. Schuitz van Haegen te Aerdenhout, die op 6 Mei J.l. tot voorzitter van do A.D.U. Is gekozen, op de op 3 dezer in Hotel Terminus te Ütrecht gehouden algemecno ledenvergadering reeds weer als voorzitter van de Unie heelt bedankt Hoogstwaarschijnlijk zal thans het voormalig Kamerlid Kloris Vos te Bussum, o( de op 6 Mei argetreden stichter der A.D.U., Dr. R. de Waard te Groningen, als opvolger van mr Schultz van Hacgcn wor den gekozen op een binnenkort to houden ledenvergadering. EEN NEDERLANDSCH WERK INTER- NATIONAAL BEKROOND. Naar wij vernemen is aan het werk van Dr. ir. W H C. Knapp, te Amsterdam, „Worlddislocallon and Worldrecovery" (de vertaling van den onlangs verschenen twee den, geheel omgewerklcn druk van „We reldontwrichting en Wereldherstel") dc door het Itahaanschc kroonprinsonpaar uit geloofde prijs voor het beste op economisch gebied gepubliceerde werk door een onder de auspiciën van het Internationaal Land bouw Instituut ingestelde Internationale jury toegekend. KONINGIN EN PRINSES. H M. do Koningin en H.K.H. de Prinses zijn h-„'te 's-Gravenhage aangekomen en zuilen enkele dagen op den Ruigenhoek ver- toeven- „Zeg, we gaan gauw verhuizend „Hoe weet je dat „Nou, ik brak gisteren dat raam etf móeder het er nooit wat van gozeid." (London Opinio^»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 7