HET PACT VAN VIER GEPARAFEERD AMERSFOORTSCH DAGBLAD LEERDAM NIEUW PARIJS IN MASSA'S SLIJTERIJ SERVICE GARAGE NIC. BOVÉE Sport BETALING VAN ABONNEMENTS GELDEN PER GIRO Donderdag 8 Juni 1933 31e Jaargang No. 289 VERDRAG VAN VERGELIJK EN SAMENWERKING De officie ele tekst DERDE BLAD GERO - ZILVER - TIN LANGESTRAAT 35 Ons uiterst modern bedrijf stelt ons in staat, U de beste te verieenen. Vakkundig personeel. Kamp 41 Tel. 1093 DREIGENDE CRISIS TE PRAAG DE DUITSCHE JOOD NIET UITGESCHAKELD Dl BENOODIGOE V1SCH even bestellen bij GLASTRA'S VISCHHANDEL ADM. AMERSFOORTSCH DAGBLAD Goering over FranscIvDuitschc verzoening De Petit Parisien schrijft, dat het vier- mogendhedenpact in zijn nieuwe redactie niemand kan 6chadcn. Wanneer, in tegen stelling tot wat men aanneemt, Duitsch- i land de parafeering zou afwijzen, zou men Frankrijk in elk geval geen verwijten kun nen maken, want het heeft een maximum aan verzoeningsgezindheid getoond. In politieke kringen te Parijs herinnert men eraan, dat het oorspronkelijke ontwerp van het vicr-mogendhedenpact drie punten bevatte, die voor Frankrijk onaanvaardbaar waren; ten eerste werd een directorium der vier groote mogendheden ingesteld, zonder dat met de belangen der kleine volken re kening was gehouden; ten tweede was het verdrag een revisie-instrument en ten derde zou de rechtsgeldigheid worden toegestaan geheel los van het resultaat der ontwape ningsconferentie. In den definitieven tek6t van het vicr-mo gendhedenpact zijn deze drie punten niet meer aanwezig. Integendeel houdt het pact thans een aantal voordeden In zooal6 bij voorbeeld de bevestiging van het statuut van den Volkenbond cn van dc andere door Duitschland gesloten verdragen. Ten slotte is hel feit van belang, dat 6lechts dc Fran- sche tekst officieel zal zijn en als bindend beschouwd moet worden. Na deze wijzigin gen is voor Frankrijk geen reden meer aan wezig om het pact te weigeren. Door een weigering zou het Duilsch-fascistische blok elecht6 versterkt worden en elke kans op een Fransch-Italiaansche toenadcriug wor den verzwakt- In bet Petit Journal publiceert André Waltz een interview met den Pruisiscben ministerpresident Goering, waarin deze o.a. verklaarde: „Het vicrmogondhedeii-pact? Ja, dat is zeer goed en schoon, doch wat voor practi- sche bcteekonis zal het nog hebben na al de voorbehouden van Frankrijk? Aan de gelijkgerechtigdheid, die wij hebben ge- eischt en die men ons ongaarne heeft toe gestaan, gelooft niemand meer in Duitsch land. Het bogint onze menschcn te vervelen steeds weer over gelijkgerechtigdheid te hooren spreken, die in werkelijkheid niet als zoodanig is bedoeld. Men zegt ons: ge lijkheid, doch onder de voorwaarde, dat het Fransche gevoel van veiligheid 'op geen e.ikele wijze wordt aangetast. Ik begrijp niet wat de Franschen met deze woorden willen zeggen. Ongetwijfeld maakt het ver leden ben ongerust, doch men moet ook aan het heden denken. Een oorlog? Om vele redenen willen cn kunnen wij er geen voe ren- Den verdedigingsoorlog zou het Duit- 6cbe volk, wanneer het hem opgedrongen kreeg, met groote energie voeren. Doch een aanvalsoorlog nooit. Ik weet, dat het Fran sche volk den oorlog ook niet wil. Een Europeesche oorlog zou overigens in laat ste instantie slechts tot bolsjewisme leiden. Wat wil Frankrijk dan van on6? Frankrijk heeft het sterkste leger van Europa, bond- genooten cn garantieverdragen. Duitsch land staat alleen en zijn bewapening is zoo, dat wij niet eens vijandelijkcn vliegtuigen kunnen beletten onze 6leden te bombardee ren. Elk volk beeft het recht zijn leven te beveiligen, doch thans, veertien jaar na den oorlog, stuiten wij op de vijandschap van Frankrijk, zoodra wij slechts een vinger be wegen om dc vrijheid te herwinnen, nvaar zonder niemand kan leven. En waarom? Wat plaatst beide volken tegenover elkaar? Niets dan wedcrzijdscho vooroordeclon. Het in overeenstemming brengen van dc belangen van beide volken is in cfk o'pzicht mogelijk. Hoe rheer ik er ovor nadenk, hoe meer ik den indruk krijg, dat verzoening van beide volken noodig is. Fransche staats lieden ontmoeten staatslieden uit alle lan den, behalve Duitschc. Er worden geen directe besprekingen tusschen beide regee ringen gehouden. Heeft Adolf Hitler niet duidelijk genoeg zijn wil tot vrede uitge drukt? Men moet tot verzoening koenen. Al zal het lang duren, men zal er naar moeten blijven streven. Groote redevoering van Mussolini Dome, 7 Juni (V.D.). Dc ledevocring, welke Mussolini Woensdag in den Senaat heeft gehouden over de buiienlandsche po litiek heeft ongeveer drie kwartlor geduurd. Mussolini besprak de voorgeschiedenis en de. beteeken is van het pact van vier. Hij vergeleek vervolgens don tekst van zijn oorspronkelijk ontwerp met den tekst, wel ke thans zal worden geparafeerd, waarbij hij punt voor punt besprak. Vervolgens besprak hij den geest, welke het heeft mo gelijk gemaakt eindelijk tot een overeen stemming te komen, waarbij hij afzonder lijk cle houding van Engeland, van Frank rijk, van Duitschland en ten slotte van It lie uiteenzette. Mussolini werd herhaaldelijk door luid applaus onderbroken. Ten slotte kondigde Mussolini parafe ring aan en waarschuwde hij tegelijkertijd voor overdreven pessimisme, want door het pact van vier is slechts de basis gelegd voor een verderen politieker» arbeid, welke zich in eon nieuw idealisme en nieuw rea lisme moet voltrekken. Rome, 7 Juni (V.D.) Naar thans In poli tieke kringen wordt bevestigd, ls het pact van vier Woensdagavond geparafeerd door de vertegenwoordigers der botrokken sta ten. Hot Viermogcndbedenverdrag, dat door de betrokken regeeringen, naar zij zijn overeengekomen, zal worden geparafeerd, heeft den volgenden tekst: Vordrag van vergelijk eu samenwerking. De Duitsche Rijkspresident, de president der Fransche republiek, Z.M. de Koning van Groot Brittannie enz. en Z.M. de Ko ning van Italië In het bewustzijn van do blzondere ver antwoordelijkheid, welke hun het feit van hun permanente vertegenwoordigipg in den Volkenbondsraad tegenover den Volkenbond zelf en zijn leden oplegt en welke blijkt uit bun gemeenschappelijke ondertoekening der overeenkomsten van Locarno, In de overtuiging, dat de toestand van onbehagen, waarin de wereld zich bevindt, slecht6 ter zijde kan worden gesteld door oen versterking der solidariteit, welke er op berekend is in Europa het vertrouwen op den vrede te sterken, getrouw aan de ver plichtingen, welke zij door het Volken bondsstatuut, de verdrogen van Locarno en het pact van Briand-Kellogg op zich heb ben genomen en refereerende aan de ver klaring betreffende de niet gebruik making van geweld, welke als basis, waarop de in Genèvo op 11 December 1932 door hun ge volmachtigden ter Ontwapeningsconferentie onderteekende verklaring dient en op 2 Maart 1932 door de politieke commissie dezer conferentie i6 aangenomen, Er naar strevende allo bepalingen van het Volkcnbondsstatuut haar volledig effect te verlccnen, met inachtneming der metho des en procedures, welke er in zijn voor zien, en in strijd waarmede zij niet willen handelen, Met in acht neming van de rechten van iederen staat, waarover niet kan worden beschikt zonder do medewerking van de betrokkenen, Zijn overeengekomen te dien einde een verdrag te 6luiten en zij hebben hun gevol machtigden benoemd, die nadat zij hun vol machten hebben uitgewisseld en in goeden en behoorlijken vorm hebben gevonden, de volgende bepalingen te hebben goedge keurd: Artikel I. Do booge verdragsluitende partijen zullen zich over alle kwesties, welke hun aangaan, beraden. Zij verplichten zich alle pogingen aan te wenden om binnen het kader van den Volkenbond een politiek te voeren van effectieve samenwerking tus6chen alle mo gendheden tot handhaving van den vrede. Artikel IL Ten aanzien van het Volkenbondsstatuut in het bizonder van de art 10, 16 en 19, be sluiten do hoogo verdragsluitende partijen onderling en met voorbehoud van de 6lechts door do gewone organen van den Volken bond te treffen beslissingen, alle voorstel len nopens de methodes en procedures te onderzoeken, welke geschikt zijn deze arti kelen een behoorlijke werkzaamheid te ver- lecncn. Art. III. De hooge verdragsluitende partijen ver plichten zich alle pogingen aan te wenden om het succes der Ontwapeningsconferentie te verzekeren. Zij behouden zich voor, kwesties, welke hun bizondcr betreffen, en die aan 't einde der conferentie nog niet opgelost mochten zijn, opnieuw te onderzoeken door toepassing van dit verdrag, ten einde zeker te doen zijn, dat zij op geschikte manier worden opgelost. Art.. IV. Do hooge verdragsluitende partijen be vestigen hun voornemen, met het oog op een binnen het' ka'der van den Volkenbond na te strcycn. oplossing betreffende alle kwesties van economischen aard, welke 'vóór Euröpa; in het bizonder voor zijn eco nomischen wederopbouw van gemeenschap pelijk belang zijn overleg te plegen. Art. V. Dit verdrag wordt gesloten voor een duur van tien jaren, gerekend van den dag van zijn van kracht worden af. Wanneer geen der hooge verdragsluitende partijen den an deren voor den afloop van het achtste jaar zijn voornemen mededeelt het verdrag te beëindigen, dan geldt dit als vernieuwd en blijft het van krocht zonder termijn, waar bij iedere hooge verdragsluitende partij dc bevoegdheid heeft het verdrag te beëindi gen door een te dien einde met een termijn van twee jaren af te leggen verklaring. Art. VI. Dit verdrag, dat geredigeerd is In het Duitsch, het Engelsch, het Fransch en het Ilaliaanscb, waarbij in geval van afwijkin gen de Fransche tekst bindend is, moet ge ratificeord worden en de ralificatieoorkon- den moeten, zoodra mogelijk, in Rome wor den gedeponeerd. De Koninklijke ItaJiaansche regeering zal ieder der hooge verdragsluitende par- lljen een geverifieerd afschrift van het pro tocol in zake het deponeeren doen toeko men. Dit verdrag wordt van kracht, zoodra alle ratificatieoorkonden zullen zijn gedepo neerd. In hot Volkenhondssecrelarlaat zal het worden geregistreerd overeenkomstig de OLYMPISCH CONGRES rijn not; steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBUROH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARF." en het bekende S. H. M. „Schilletje" HAVIK 11. TeL 232. bepalingen van het Volkenbondsstatuut. Gedaan te Rome op... in een exemplaar, dat in het archief van de Koninklijke Ita- liaansche regeering gedeponeerd blijft en waarvan ieder der hooge verdragsluitende partijen een geverifieerd afschrift zal wor den toegezonden. Oneenigheid omtrent de machtigingswet Praag, 0 Juni. (V. D.) Het blijkt thans, in tegenstelling tot wat reeds eerder gemeld is, dat de meerderheidspartijen er toch niet in geslaagd zijn tot overeenstemming te ko men inzake de machtigingswet. In verband hiermede is de ministerraad Dinsdagavond nog bijeengekomen,'doch, naar verluidt, is men er ook in den ministerraad niet in ge slaagd tot overeenstemming te komen, daar de sociaal-democratische ministers waar borgen eischten, dat zij in den ministerraad, die dc beslissing zou nemen over den in houd der noodverordeningen ingevolge de machtigingswet, niet zouden worden over stemd. De machtigingswet zou volgens de nieuwe redactie niet alleen economische, maar ook politieke maatregelen mogelijk maken, aangezien in de nieuwe redactie wordt gezegd: „de regecring wordt gemach tjgd allo maatregelen te nemen voor de veiligheid van den staat". Het aannemen van deze passage zou hot uitschakelen van het parlement ten aanzien van allo belangrijke aangelegenheden be- teckenen. Ingevolge de oneenigheid in den minister raad heeft de minister-president Malypetr ora 23 uur zich por auto naar president Masaryk begeven, teneinde hem verslag uit te brengen over den moeilijken politieken toestand. Volmachten voor de regeering. Praag, 6 Juni (V.D.) Onder den druk van het dreigement der regeering onmid dellijk in haar geheel te zullen aftreden in verband met den moeilijken financieclen toestand hebben de partijen der regeerings- meerderhoid zich principieel bereid ver klaard een machtigingswet aan te nemen, die aan de regeering ver-gaande volmachten verleent. Deze volmachten betreffen het horstel van het evenwicht der begrooting cn van de geheele huishouding, hetgeen tot stand moet worden gebracht door groote be zuinigingsmaatregelen op allo gebieden. Berlijn organiseert ihans definitief de spelen in 1936 We enen, 7 Juni. (V.D.) Hodenmorgen werd het Olympisch Congres te Wecnen in de aula der Academio voor Wetenschappen plechtig geopend. De aula was prachtig ver sierd; in het middengedeelte 6tond de groo te Olympische" vlag, waarom heen waren gegroepeerd de vlaggen van de 2i aan het Congres deelnemende landen. Om 10 uur precies kwamen de leden van het Uitvoe rend Comité van het Internationaal Olym pische Comité de zaal binnen, gevolgd door de gedelegeerden der landen. Vervolgens verschenen onder bet spelen van een marsch door de Wccnsche staatsopera Bondspresident Miklas en kanselier Dol- fuss. Onder de aanwezigen bevonden zlcb o.m alle Oostenrijkeche ministers, de leden van het Corps Diplomatique, de Aartsbisschop en talrijke andere burgelijke en militaire autoriteiten. Het orkest van de Staatsopera speelde hierna de „Schöpfung" van Joseph Haydn en voorts de ouverture Eleonore. Bondspre sident Miklas voerde het eerst het woord. In zijn rede heette hij allen welkom en wees er in het bijzonder op, dat de vredesge- dachte door de 6port bevorderd wordt Na de rede van den president klonk mi nutenlang applaus. De Olympische fanfare- marsch werd ten gehoore gebracht en de openingsplechtigheid was ten einde. Verklaring van Duitschland voor het X.O.C.-congres. Ween en, 7 Juni. (V.D.) Des middags kwam het Internationaal Olympische Co mité in plenaire zitting bijeen. Bij de ope ning der zitting 6lelde de president van bet I.O.C., graaf de Baillet Latour aan de Duit sche delegatie de vraag, of Duitschland aan de voorwaarden, gesteld in bet protocol der Spelen betreffende het Organisatie-Comité en meer in het bijzonder betreffende dc kwalificatie" der deelnemers, kan vol doen. Dr. Lewald verklaarde daarop, ook na mens de Duitsche Rijksregeering: 1. Duitschland heeft het haar opge dragen mandaat der Olympische Spe len reeds overgeedragen aan een spe ciaal Organisatie-Comité. 2. Duitschland verplicht zich, dat alle Olympische wetten nauwkeurig cn in overeenstemming met alle desbetref fende bepalingen ook streng zullen worden nagekomen. 3. Duitschland verklaart, dat principieel de Duitsche Joden niet uit de wedstrijd- ploegon zullen zijn uitgeslo ten. Deze verklaring van den heer Lewald vond grooten bijval. Met algemeene stemmen werd hierna het besluit genomen, dat de Xle Olympische Spelen te Berlijn zullen plaats vinden en de IV Olympische Winterspelen te Gar misch Partenkirchen. De zomerspelen tc Berlijn zullen plaats vinden van 116 Augustus 193G. De data voor de winterspe len zijn nog niet definitief vastgesteld. De huidige president van het Interna tionaal Olympisch Comité Graaf de Baillet Latour werd met algemeene 6tommen her kozen tot president van het I.O.C. Voor Groot Brittannie werden in het I.O.C. geko zen Lord Burghley cn Sir Noel Curtiss Bonnet. Voorts werden voor Turkijo cn Australië leden in het I.O.C. gekozen. Hierna werd de middagzitting gesloten. Donderdag zullen de congressisten op bet Weensche Raadhuis ontvangen worden. WAT ETEN WIJ MORGEN? Voor de Koffietafel Garnalen in schelpen Bereiding (8 schelpen): 300 gr. garnalen, 3 d.L. bouillon (of melk of room), 60 gr. boter, 30 gr. bloem, 2 eie ren, wat zout, noot en paneermeel. Roer bloem en boter dooreen, voeg daar bij op bet vuur steeds roerende de bouillon; laat dit 6ausje doorkoken. Voeg er- vervol gens de gewasschen garnalen, wat zout en noot, de geklopte eierdooiers cn het zeer etijfgeklopte eiwit bij. Doo de massa in de 6cbclpen, bestrooi ze met paneermeel, waar op een klontje boter cn laat ze in don oven lichtbruin wordend Voor de mlddagtafeL Gestoofde paling. Zure saus. Aardappelen. Sla. Zoute macaroni. Bereiding: 150 gr. macaroni, 1 L. water of melk, S0 gr. suiker, 60 gr. boter, 3 gr. zout, 60 gr. ro zijnen zonder pit. Kook de macaronie in de melk (water) met zout gaar. Voeg als de massa droog ge noeg is de euiker, de boter en de afzonder lijk gaar gekookte rozijnen toe. Plaats de nia6sa in een vuurvasten scho tel, bestrooi ze met paneermeel, met een paar klontjes boter cr op, en laat ze in den oven lichtbruin worden. DTRECHTSCHESTRAAT U. Telef. #2. ZOMER-VOETBALCOMPETITIE. VriendenschaarSpoorvogols it. Gisteravond speelde bet pas toegetreden Vriendenschaar op het Spoorvogcls-lerrein legen Spoorvogels., Dp strijd was meer spannend dan fraai; er Wérd aan beide zij den nogal forsch gespeeld, wat voor den scheidsrechter (die den goheclen wedstrijd goed leidde) aanleiding was om in de twee de helft zeer terecht een speler van Vrien denschaar het verder meespelen te ontzeg gen. Ook een gedeelte van het publiek, dat deze wedstrijden, toch gratis bijwoont, moet zich in den vervolge van op- of aanmerkin gen zoowel legen spelers als scheidsrechter onthouden. Over den wedstrijd zelf kan meegedeeld worden, dat na de rust, die met 2—2 in ging, Vriendenschaar zelfs een voorsprong nam van 42, doch dc Spoorvogels wisten kort na elkaar 2 doelpunten te scoren, zoo dat het einde kwam ra?t gelijk spel, 44. D.O.C.—Eijsink 2—12. Dinsdagavond word op bet Spoorvogels- terrein door Eijsink met gemak van een met. veel invallers uitkomend 'D.O.C. met dc grooto cijfers 212 gewonnen. Lawn ten nis. OM DEN DAVISBEKER. Tsjecho-SLovakijcGriekenland. Praag, 7 Juni. (V. D.) Voor 1500 toe schouwers vingen beden de beide eerste enkelspelen aan voor den wedstrijd Tsjecho-Slovak-ij©Griekenland in de 3e ronde van dc Europeesche zone in bet Davisbckcr-tournool. Dc resultaten* waren: Siba (Tsjecho-Slovakije) sloeg Nicolaides (Griekenland) 63, 36, 62, G1. R. Menzel (Tsjecho-Slovakije) sloeg Stul- tos (Griekenland) G2, G—i, 9—7 Stand 2—0 voor Tsjecho-Slovakije. Alhletlek. NURMI LIEP EN WON. IT e 1 s i n g f o r 8, 7 Juni. (V- D.) Nurml won de 5000 Meter in 15 min. 5,2 sec. 2. Sal- mlnen tijd 15 min. 5,i sec. 3. Toivoncu 15 min. 7.2 sec. Het was de eerste maal in dit jaar, dat Nurmi weer aan atletiekwed strijden deelnam. Waterpolo. NEDERLAND—DUITSCHLAND. Op 18 Jnnl te Rotterdam. Amsterdam, 6 Juni. Op 18 Juni a.s. vindt te Rotterdam de polo-landenwedstrijd plaats lusscben Nederland en Duitschland Het Nederlandsch polozevéntal is nog niet 'definitief samengesteld, vermoedelijk ral a-s. Donderdag een beslissing worden ge nomen. Het Duitkche zevental ziet er als volgt uit Doel: Richter (Berlijn): achter: Gunst (Han nover), Schürger (Neurenberg) en Meyer 'Dusseldorf): voor: J." Rademacher (Maag denburg), Schwartz (Keulen) en Schuitz (Maadenburg). Onze bij den GIRO-DIENST aangesloten abon- né's wijzen wy op de bestaande gelegenheid om de abonnementsgelden voor het Amers- foortsch Dagblad ieder kwartaal AUTO MATISCH van hun giro-rekening te doen af schrijven. Deze automatische afschrijving brengt met zich een besparing van incasso kosten, geen geloop met de kwitantie aan de deur en voor ons een vereenvoudiging van de Administratie. Abonné's, die ons ingaande 1 Juli willen machtigen abonnementsgelden automatisch van hun postrekening te doen afschrijven, ver zoeken wij opgave van hun naam en adres, opdat wij een machtigings-formulier ter invul ling kunnen toezenden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9