OP REIS NAAR PERZIE P. Groenhuizen-Schatorjé DE MODERNE ROBINSON CRUSOE HOMOEOPATHISCHE MIDDELEN Crème Gebak LUNCHROOM VONK K. DIKKESCHEY „Mariette Pacha" ergens voorbij Corsica OP 'T ONBEWOONDE EILAND Het ideaal van Loretta Young DUPLICATORS Handcyclostyles SPECIAAL ADRES VOOR AMERSFOORT Fa. H. ELZENAAR Dr. MADAUS Co. DRUPPELS 0.60 POEDERS f Ö.5«- H. M. WATELER-v. DIJK WAT NIET IEDEREEN WEET Emmertjes IJs van Vonk J. VONK Wzn. Neemt U eens onze bekende In vier smaken Nougatine Mokka Marasquin Sinaasappel 75 cent per stuk VRUCHTENGEBAK 75 cent Concertgebouw „DE VALK" T. T. RACES-ASSEN 24 JUNI A.S. VACANT TRANSRIRON DROGISTERIJ „DE GAPER" Dameskapper PERMANENT Alexandrië en de wirwar van het Oosten „Mariette Pacha" bij Corsica. ergens voor< Toen ik aan boord kwam was 't weer niet slecht, de zee vrij kalm maar er is zeker weinig lading, of hoe het komt weet ik niet, maar de zee en het schip cn ik moesten eerst even aan elkaar wennen. Het leek me verstandig om naar beneden te gaan! Ik moet mijn hut deelen met Mme. D., die naar Damascus reist en we blijven dus tot Beyrouth samen. Toen de bediende mij toast en thee in de hut bracht, gaf hij me den twijfelachtigen troost, dat, als we maar eerst voorbij Cor sica waren: dan zou het of gaan razen óf het zou spiegelglad zijn en zoo blijven, maar wót het worden zou kon hij blijkbaar niet voorspellen! Gelukkig schijnt het laatste te zijn we boffen dus! Ik zit nu heerlijk in mijn dekstoel gis teren dadelijk besproken met mijn schrijfblok op schoot De zee is olieglad. de boot danst niet, vandaar dat ik zoo in high spirit ben! Ik wil nu een volledig relaas ge ven van mijn tocht tot nu toe, maar er is zóóveel te zien en te hooren om me heen, dat Ik den draad maar niet pakken kan. 't Schip Is keurig en vrij groot; mooie eetzaal, trappen en gangen lijken grandi oos; salons met strijkje, schrijfgereedschap cn literatuur of ook voor rustig zitten en bridgen. Met een trap omhoog bereik je het tweede dek, waar langs de railing paar den staan in zes of acht hokken. Aan weerskanten steken die lieve koppen uit hun hokjes en ze kijken met hun groote zachte oogen rond cn spitsen de ooren op elk geluidje van hun oppassers, kerels met fezzen op, die kaartspelen op den grond, wijdbeens, pijpen in den mond. Gisteren dronken ze wijn uit veldflessen en waren bizonder vroolijk! De paarden worden vastgehouden door houten blokken aan de beenen cn kunnen zich absoluut niet ver roeren. Straks ga ik eventjes kijken hoe ze het maken zouden ze ook zeeziek zijn geweest? De passagiers zijn rnecrendeels Fran schen, enkele Engelschen, Syriërs, cenigen keurige zwarte mannen met kroeshaar en dan nog een stel ik weet niet wat voor landslui griezels! Een ervan met afgc zakte oogen en ballonachtige wittige wan gen en dikke lippen om flauw te vallen als je hem ergens alleen tegenkomen zou! En iedereen spreekt Fransch, dus dat is ge makkelijk. Toen ik gisteren zoo naar werd, heb ik eerst nog mijn heil gezocht in dc muziek salon. Daar keek ik mijn oogen uit naar drie dametjes zóó opgepoetst en ver sierd cn behangen met gouden ringen, arm banden en veelkleurige sluiers om het hoofd, dat ze wel zóó uit een harera ge vlucht leken te zijn. En oogen dat zij had den! Alle heeren kregen om de beurt een lonkje. Neen, zóóicts uitdagends, heb ik werkelijk nog nooit gezien ik vergat er zelfs een oogenbiik mijn ellende door! Zoo juist hebben we ccn demonstratie gehad, hoe men de reddingsgordel om moet doen en aan ieder is zijn reddings boot aangewezen. De mijne is op het hoogste dek, vlak bij 'de paarden. Zoowaar zitten die akelige „Turken bij mij in de reddingboot! (ze zijn geloof ik geen Turken, ik noem ze gemaks halve maar zoo). Do jongste, een jong- mensch met werkelijk heel gluiperige oogen, kwam opeens bij rne en vroeg me eventjes uit in geheel gebrekkig Fransch. Hij begon „Ou est votrc monsieur?" Ik begreep dadelijk wat voor een snuiter hij was en kon natuurlijk weer niet nala ten er op te antwoorden. „Bezit ik niet." „Is hij te Parijs achtergebleven of wacht hij U te Beyrouth?" vroeg hij verder, maar eindelijk begreep hij „Oh, u bent niet ge trouwd". Toen wou hij weten of ik „werken moest." Hoef niet te werken! zei ik. „Oh, alors, j'aurai q.ch. pour vous. Deve- nez mon amie". „Je vous remercie infiniment monsieur, mais permettez moi de renoncer a ce grand projet" met een beleefde buiging. „Pssss!" zegt hij! Hoe vindt je zooiets! Ja, je moet erg op passen, dat heb ik al lang gemerkt. Ieder vraagt mij liefjes of ik alleen reis en voegt cr dan aan toe: il faut être pru dent!"... èn óf denk ik er dan dadelijk bij! Tot nu toe heb ik het toch maar erg leuk en ik vind het „fijn" zoo; maak je maar niet ongerust, ik sla cr me best doorheen! Aan het diner is 't zoowaar heel amu sant. Ik zit met vier dames cn wc zijn al tijd in druk gesprek. Zij hebben het over reizen of de medepassagiers worden cr door gehaald, maar meestal is dc feministe aan het woord en dan vinden dc dames het een schandaal, dat nog niet alle vrouwen kiesrecht hebben en de feministe vertelt, dat zij in kranten heeft geschreven: „Vrou wen! Kiest! Het is uw recht! En dan wor den alle dames opgewonden! En ik kan mijn supérioriteit toonen door te vertellen, dat ik al gevoteerd heb! V/at een verschillende soorten menschen zijn hier aan boord! Ik neb ook kennis ge maakt met een Syriër, met een niet te ont houden naam. Musclraan. maar hij ziet er Europeesch uit, reist heel veel en liet me kiekjes zien van Nice, Genève, Parijs enz., dus genoeg bekende punten van gesprek. Hij inviteerde me met hem naar Alexan drië te gaan, en bood zijn hulp aan bij aan komst te Beyrouth. Maar gelukkig Is de Cookman daar om voor mijn welzijn te zorgen. Hoe je alweer blij kunt zijn als je géén miss Holland bent! Alexandrië, Oh! wat is dat alles interessant! Gisteren ging ik met kennissen van mme.D. naar Alexandrië, maar \andaag ben ik alleen ge gaan. Dat is vrij wat prettiger èn ik wist nu den weg al zoo'n beetje. Om drie uur bon ik van boord gegaan, met vele waarschuwingen van Mme. D. om toch voorzichtig to zijn. Natuurlijk had ik weer een tcgenslagjo op de trap naar bene den, waar ik struikelde over een paar tre den tegelijk. Ellendig gewoon: een bediende dio toeschiet, kooplui aan 't eind van de trap, die „ho! ho!" roepen en lachen héél naar, als je er alleen opuit gaan zult en nèt je gezicht in de goede plooi hebt ge trokken! Ik bad een boek gekocht: „Arabic without a teacher". Ik moest heel wat brieven pos ten voor de dames en had goed on (houden „fcin sandook cl bosta?" (waar is een brie venbus?), want niet iedere politieagent verstaat Fransch of Engelsch. En ziedaar bet leek net echt: fein san- dook el bosta? vroeg ik. Maar.... daar kwam een stortvloed van klankenik had er niet op gerekend, dat de man ook in die taal antwoorden zou! Gebaren, een Fransch, een Engelsch woord, lachen, knik ken tegen elkaar en 't eind was dat de politieman een voorbijganger, die er nogal intelligent uitzag erbij sleepte, die me ten slotte naar de brievenbus bracht, 't Is idioot, als je dan ook geen enkel woord verstaat! Ik kreeg toen zoo'n plezier in 't geval maar Intusschen hield Ik mijn hart vast! zulke vreemde dingen, een omgeving waar letterlijk alles verschilt met wat je kent griezelig In één woord. Op de kade een dringende massa van koetsiers, gidsen en chauffeurs, die met werkelijk sierlijke gebaren buigen en co- quetteeren met hun witte tanden je moet alles met een koninklijk gebaar afwijzen en recht voor je uitkijken met stijf toege knepen lippen. Ik hield mijn tascb aldoor stijf vast; ze zijn zóó brutaal cn 6teken hun handen in je zak als je niet oppast Ik zette een geweldig hautain gezicht en keek zoo minachtend als ik kon dan heb ben ze respect! Toch betwijfel ik geen oogenbiik, dat ze me voor den mal hielden of uitscholden misschien best mogelijk, verstond ze toch niet! bedriegen zouden ze me zeker al6 ze kans kregen. Ik heb nooit zulk rapaille gezien. En vuil dat ze zijn, vuil... om van te klappertanden! Bedelaars, de wisselaars, dc gidsen, zo zijn niet anders dan een hoop todden, lappen vol vlekken, gescheurd en verkleurd. Hun bloote beenen altijd bedekt met- wonden en met eeltplekkcn; hun ge zichten behaard en hoè! evenals hun armen cn borst. Werkelijk je wordt er onpasselijk van! Ben je eindelijk door die vuile horde, dan loop je een hobbeligen weg af, en al 'ga je rechtsaf, link6 of rechttoe altijd wordt je door de douanen tegengehouden. Overal sperren boomen den weg af. Dc vrouwen moeten een heel blok omloopen om bij de visiteuse te komen cn hoo dié je daar „visiteert" is wel heel shocking; de oudere dames waren dan ook erg verontwaardigd. Hierna passeer je een tweede stel douanen, die vragen of je bij de visiteuse bent ge weest en dan mag je eindelijk de 6tad in, Ik heb nu op mijn paspoort ook een hand- teekening cn stempel van de Alexandrijn sche douanen leuk is dac. Ik stapte dadelijk in de tram, want de wijken bij de havens zijn van de aller- slcchste soort en daar kan je onmogelijk alleen doorheen; zelfs al heb je mannelijk geleide dan wordt je soms lastig gevallen. Die Arabische wijk is erg interessant, bouwvallige huizen, waarbij onze Drent6che plaggenhutten schitterend zouden afsteken op de eerste verdieping zakt al alles i; elkaar. Heel een verdieping, soms twee ver diepingen, bengelen cr maar zoo'n beetje bovenop, vastgebonden met touwen en rot tan lieusch, ik overdrijf niet! planken, zeildoek, alles wat maar geschikt is om dat zoodje bijeen te houden, wordt gebruikt, Erkertjes en balcons hangen scheef, gestut door stokken van onderen; je begrijpt niet dat niet de eerste dc beste windstoot bet vieze gedoe ineen doet 6torten. Als je dergelijke 6traattooneeltjes als ensceneering op de planken zag, zou je overdreven vinden. Dió kleuren, dié drape rieën, dié viezigheden, dien rommel, dat gewirwar door elkaar je staat rnct open mond te kijken! 't Is zóó pittoresque, zoo exotisch, werkelijk zóó mooi! Op 6traat rollen kinderen allergenocge- lijköt door het vuil. Overal zitten of liggen, bedelaars en verminkten. Zoo zag ik een 6takker zonder beenen -- hij had nog stompjes met lappen omwonden, maar zóó, dat de botten zichtbaar waren! Hij kroop over dc straat; met zijn handen zich vast klemmend aan de 6traatsteenen sleepte hij zich voort. Ontzettend, zoo'n gezicht! Dan zijn er winkeltjes waar de raarste dingen op stoelen of zoo maar op straat dooreen gesmeten, te koop liggen. Je kunt begrijpen wat een bonte mengeling van kleuren, van licht en 6chaduw. Ik keek in pikdonkere kamers... en dan plotseling in een hel door de zon verlicht slopje, waar vrouwen sloofden; in cafeetjes met alleen mannen, zuigende aan lange pijpen. Aan tafeltjes speelden ze om geld. (Wordt vervolgd). FILMRUBRIEK De beide figuren hebben feitelijk niets dan de naam gemeen Een man stelt zich aan ons voor, hij reikt ons zijn visitekaartje: „Mister Robin son Crusoe". Is hij de figuur uit een der meest ge lezen boeken ter wereld, de held die ons onderlijk fantastische droomen bracht en de 6toutste verbeeldingen deed beleven en genieten? Ilij is het, maar herboren en ge plaatst midden in onze tegenwoordige be schaving. Hij brengt dezelfde romantiek, maar in volstrekt moderne uitwerking. AI wat ons in dien held van hot onbewoonde eiland erbaasde, bekoorde en urenlang bezig hield, wordt ons nu in de meest spannen de en sensationeele tooneclen voorgesteld naar moderne begrippen en in de sfeer der steeds voorgeschreden ontwikkeling van cultuur en techniek. Wat ons toescheen niet te kunnen verouderen, en toch on miskenbaar en steeds meer werd terug gedrongen naar dc leestafel der kinderen, heeft plotseling afgedaan. Robinson Cru soe, dc grootsche schepping van Daniël De foe, is onverwacht hopeloos verouderd; zijn plaats is ingenomen door den nieu wen, modernen „Mister Robinson Crusoe", dio in staat is ook ons, groote kinderen, eer te verbazen, bezig te houden cn te doen. genieten. De ideo der herschepping is van zoo erbluffenden eenvoud, dat de oude tob ber Robinson door zijn tegenstander, den modernen Robinson Crusoe, onmiddellijk olkomen verslagen werd; en zijn verschij ning zou ontnuchterend genoemd kunnen wordon, wanneer niet do uitwerking der gedachte zoo geestig ware geweest en de nieuwo film het oude bock in fantasli- schen durf, sensationeele avonturen, over tuigende wilskracht en zegevierende stout moedigheid overtrof. Reeds eeuwen lang leeft in lederen mensch het latente verlangen naar een te- rugkeeren tot de absolute vrijheid der na tuur, de begeerte om in de volmaakte sohoonheid en den natuurlijken overvloed van een nieuw paradijs zich een bestaan vormen naar eigen innerlljkste behoef ten en gevoelens. Douglas Fairbanks ken de dit verlangen sterker dan wie ook, en vooral het gebied der Stille Zuidzee oefen de door haar bctooverende schoonheid op zijn avontuurlijken geest een onweerstaan bare aantrekkingskracht uit. Ook Fairbanks overpeinsde de vraag: „Wat zou iemand doen, kunnen doen, wanneer hij geheel alleen op een onbe woond eiland zich door het leven moest vechten?" Doch de strijdlustige Fairbanks kon zich niet vereenigen met den redenee- renden Defoe, cn in de oplossing van dit vraagstuk heeft Fairbanks zich zeer be slist den meester van Defoe getoond. De groote tegenstelling in de figuren van Defoe en Fairbanks ligt in deze fun- damenteele gedachte, dat de oude Robin son Crusoe zichzelf en zijn behoeften aan paste bij de omstandigheden en beschik bare middelen, cn de moderne Mister Ro binson Crusoe de omstandigheden cn be schikbare middelen aanpaste bij zichzelf en zijn behoeften. Feitelijk hebben.dan ook de beide figu ren slechts den naam gemeen naast het noodzakelijk toeval, dat zij beiden „start ten" op een onbewoond eiland, en werd Fairbanks inderdaad do schepper van een geheel nieuwen Robinson Crusoe. En wie had die helden-figuur beter kun nen uitbeelden dan Douglas Fairbanks zelf! Hij begint zijn groote avontuur als gevolg van een weddenschap, dat hij niet in staat zou zijn op één der onbewoonde eilanden van de Stille Zuidzee geheel al leen en builen het comfort der moderne beschaving, zich een bestaan mogelijk te maken. Hoe Fairbanks die weddenschap glansrijk wint en zich binnen vrij korten tijd, alleen door initiatief en energie, met een verbluffend comfort weet te omringen, hoe hij zich redt uit de moeilijkste en pijn lijkste situaties, wordt in de film „Mister Robinson Crusoe' op spannende en onge meen interessante wijze uitgewerkt en voor gesteld. Deze film verrast de ouderen door origina liteit en geeft hen stof tot denken, zij schenkt den jongeren hun romantiek en fantastische verbeeldingen, doch thans in den meest modernen vorm; voor allen werd de film een gezonde en tegelijk ont wikkelende ontspanning. Een onderhoud met Loretta Young. Loretta Young is een zeer eigenaardige filmstor eigenaardig, omdat zij voor zichzelf geen weloverwogen plannen heeft gemaakt zij heeft geen Ïuchtka6teelen gebouwd en spreekt nooit over alle groote dingen die zij voornemens is te doen als zij den top van de filmladder heeft be reikt. En omdat zij zoo'n eigenaardig persoon tje ls tenminste voor een Hollywood- sterretje gaat het niet aan Loretta Young in een interview de gebruikelijke vragen te stellen. Tooh probeerden wij het met één een zeer alledaagsche. „Wat bent u van plan te gaan doen, nu u praktisch alles heeft bereikt, wat het door u gekozen beroep te bicden heeft?" Haar antwoord was: „Wel, niets. Door blijven werken." „Zoudt U dan niet graag eens ergens heengaan iets anders doen dan altijd maar voor de film spelen?" vroegen wij „Dat heb ik niet gezegd. Maar vooiioo- pik heb ik geen andere plannen, dan aan liet werk te blijven. Natuurlijk zou ik wel graag andere landen bezoeken cn andere dingen zien. Wie wil dat niet? Doch voor mij is do tijd daarvoor dan pas gekomen, als ik het kan doen precies zooals ik het wensch. Omtrent reizen heb ik dit opge merkt het heeft reeds heel veel men schen van hun werk afkeerig doen wor den. In geen goval zou ik willen, dat dit mij ook overkwam. Ik heb niet veel ge reisd. De menschen staan verstomd als ik hen dit vertel. Doch voor mezelf is dat lieelemaal geen wonder. Ik ben nu negen tien jaar en reeds verscheidene jaren aan de film. Ik ben benieuwd of de menschen wel begrijpen wat dat bcteekent? Dat bc teekent iederen dag hard werken en dik wijls ook 'c nachts. Het beteekent een voortdurende zelf-discipline tot verbetering van het eigen ik, totdat een zekere graad van volmaaktheid is bereikt. Tegenwoor dig krijg ik rollen, die mij uitstekend be- vallen. Maar die kreeg ik niet, omdat ik er om vroeg. Ik kreeg ze door in Holly wood te blijven, als andere menschen naar Europa overstaken om oude ruïnes te be wonderen, dio ik vandaag of morgen ook graag eens zou gaan bekijken. Ik kreeg ze door me zeil in het filmvak te bekwamen, zooals een ingenieur zich bekwaamt in het bouwen van bruggen, of een architect in het teckenen van gebouwen." Tot zoover bet interview. Deze uiterst zelfbewuste jongedame heeft in verschillende film6 met de grootsten onder de grooten samengewerkt. Ik heb gezien hoe ze tegen een regisseur of een ster, waarmee ze samenspeelde, met haar vingers knipte om te beduiden, dat een scène haar goedkeuring niet kon wegdra gen. En zij schonken haar hun volle aan dacht. Wat haar werk betreft, weet zij evenveel als de beste. Zooals zij zegt, heeft zij voor deze kenn's een massa andere din gen moeten opofferen. Er is echter nog een andere zijde aan deze kundige actrice, die niet zoo gemak kclijk te benaderen was. Een paar jaar geleden huwde zij met een acteur, Grant Withers. Dit huwelijk bleek echter spoedig een vergissing en een scheiding volgde. Ze is niet weer getrouwd ofschoon ze vaak met Hollywood's meest begeerde vrijgezellen werd samen gezien, Hiernaar gevraagd, zei ze: „Ik heb er op gewacht, dat U dit zoudt vragen. Dat doen ze allemaal. Natuurlijk ga ik weer trouwen! Wanneer? Als rechte man komt natuurlijk. Maar als hij komt, zal het een volledige ommekeer te weeg brengen. Als ik weer ga trouwen, zal ik het niet half doen. Ik zal dc film op geven en mij uitsluitend tot taak stellen mijn echtvriend gelukkig te maken. Wij zullen een eigen haard hebben en babies en ik zal er mijn uiterste best voor doen, dat mijn man een vrouw krijgt, die belang stelt in zijn werk cn in zijn succes, niet één, die voortdurend zijn tijd en aan dacht vraagt voor hdór belangen. Eén carrière is een familie is genoeg en in de onze zal het die van mijn man zijn." Langcstraat 84 Telefoon 528 fleschjes a 10 gr. DROGISTERIJ. Apotb. Ass. Hendr. v. Viandenstr. 30. Tel. 1313 Gedurende het afgcloopen jaar produceer de Canada 65 millioen dollar goud en noemt thans onder dc goudlanden de derde plaats in. Van dc 300.000 bewoners die ten tijde van Columbus het eiland Haïti bevolkten waren er na 40 jaar nauwelijks 5000 meer in het lcveiT. Het is dus niet te verwonderen, dat men negerslaven moest invoeren. Bulgarije heeft reeds sedert 10 jaar ver plichten arbeidsdienst, waaronder dc vrou wen begrepen zijn. Met geld echter, kan men dien dienst afkoopen. De nieuwste berekeningen hebben aange toond, dat de zonsverduistering tijdens de Kruisiging op den 3den April van het jaar 33 plaats vond. Sommige geleerden zijn van mccning, dat het geen zons- maar een maansverduistering was. Het ten gehoore brengen van radiouitzen dingen in openbare plaatsen is in Engeland erboden. Met het oog op het auteursrecht der kunstenaars mag naar de radio alleen in privé-kringen geluisterd worden. De door Frederik den Groote bij Küstrin gebouwde kerk kwam onlangs onder den hamer cn bracht 470 Mark op. De kooper,( een landeigenaar, zal haar binnenkort la ten afbreken Het Fransche parlementslid dc Monzie is een snelle redenaar met zijn 200 woorden per minuut. Op hem volgen Daladier met 195 en Tardieu met 175 woorden. De Amerikaansche domino Cadman heeft do grootste gemeente der wereld. Dertig millioen luistervinken hooren des Zondags naar zijn preeken. Gerard Misivoccia van Newark N. J. raak te zijn teenen met gesloten vuisten, zonder zijn knieën te buigen 3.125 maal in 64 mi nuten en 11 seconden. Hij heeft deze oefe ning 10.600.000 maal gedaan sinds 1918. Vanille-, Mokka- en Vruchten Room-ïJs f 1.-. Vanille TJsf 0.60 Voldoende voor 6 personen. BEVROREN NEGERS 10 cent Bekertjes 10 en 15 ct. Zondags wordt óók bezorgd. LANGESTRAAT 87B. Tel. 50. Telefoon 281 Groote en kleine zalen disponibel voor feesten, partijen enz. blik Evenals de renners wordt Uw uithou dingsvermogen, dien dag op een zware proel gesteld. Wij leveren LUNCHPAKKETTEN a f 1.— inhoud: Huzarensalade Croquetten Sardines (geb.) m Plquante eieren erp* Toast en Kaassoos - Ook voor do vacantie op auto-, motor-, fiets en wandeltochten blijkt een Lunchpakket onmisbaar. Gezien het resultaat van 1932. Bevelen wij ons adres met vol vertrouwen aan. Banketbakker-Kok Utrechtscheweg 53, Amersfoort Motorclubs en vereenigingen tegen reduc- tieprijzen. tt de crêmo voor overtollige transpiratie (z.g. zweetvoeten, okselholten, enz.) Aangenaam en gemakkelijk in het gebruik. ONSCHADELIJK. Per pot 0.500.90—1.80. JULIAN APLEIN 3, Amersfoort. H. v Viandenstraat 20 - Tel. 1681 Vertrouwd en vakkundig adres voor Uw

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 14