AMERSFOORTSCH DAGBLAD Binnenland Donderdag 22 Juni 1933 31 e Jaargang No. 301 TWEEDE BLAD GENEALOGIE EN HERALDIEK DE ROODE HAAN MOEST KRAAIEN OPRUIING DOOR RAADSLID HIJ INDE ZELF DE BOETEN.... In het Paleis van den Koning Opening eener belangwekkende tentoonstelling in het Rijksmuseum Wij allen hebben dezelfde voorouders Amsterdam, 20 Juni. Het Konink lijk Nederlandsch Genootschap voor Ge slacht- en Wapenkunde heeft ter gelegen heid van zijn 50-jarig bestaan in den Druc- ker-vleugel van het Rijksmuseum een ge- nealogische-heraldische tentoonstelling in gericht, welke hedenmiddag, in tegenwoor digheid van een aanzienlijk gezelschap, ge opend is door den voorzitter van het ten toonstellingscomité, jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn. Deze tentoonstelling bestaat uit het voor naamste gedeelte der collecties van de in Mei te Den Haag georganiseerde expositie; haar belangrijkheid wordt echter aanzienlijk verhoogd door het feit dat genoemde collec ties zijn aangevuld met een belangrijke .verzameling uit Amsterdamsch bezit, zoo wel uit musea als van hoofdstedelijke pa- tricier-geslachten. Het materiaal, dat hier in den vermelden vleugel van het museum moeizaam is bij eengebracht, mag zeker niet gekwalificeerd worden als alleen maar een interessant en zeldzaam „kijkspel" voor het publiek; deze expositie toch is door het vele dat zij biedt öp het terrein van de heraldiek en de genealogie stamboomen en geslachtsta fels in hun verschillende „soorten"! uiterst leerzaam voor hen. die zich met de beoefening der kunstgeschiedenis bezig hou den. Bovendien levert zij de stof voor het bewijs en de vermelding hiervan moge het beoogde effect sortccren in dezen lijd, waarin men het zoo druk heeft over stand en rasverschillen! dat wij allen dezelfde voorouders hebben en dus feitelijk een groote familie vormen, dat koningen van kruiers kunnen afstammen en dat maar dat laten wij verder aan Uw eigen ver beeldingskracht over! Het geven van een volledig overzicht zou meer ruimte in beslag nemen dan in het bestek van een dagblad toelaatbaar is; wij stippen derhalve uit de tien afdeelingen, waaruit de expositie bestaat, slechts enkele zaken aan. Zoo vindt men er een prachtig bewerkte genealogie van het geslacht Ueemskerck van Beest, uit twee deelen be staande en dateerend van 1626; een merk waardige „portretteering" van de familie de Lindt (1675). waarop men zes geslachten met 43 leden bijeen vindt; een uit 1660 stam mend studentenboek van Leidsche studen ten, voor zoover deze woonden in Óverijsel en Gelderland, verlucht met de geslachts wapens van deze heeren en opengelegd op 'dat gedeelte, hetwelk op de rechterbladzijde een wapen te zien geeft, dat als straf voor het feit dat de student in kwestie zijn contributie niet betaalde omgeven is met de teokening van een galg. waarop eenige raven zitten, terwijl aan de onder zijde een ezel zijn misnoegen uitbalkt! Met 'dat al een vriendelijkheid, welke de voor name heeren uit vroeger tijden elkander gaarne over en weer bewezen! Verder is hier een aantal uit het oog punt, der genealogische wetenschap merk waardige kwartierstaten bijeen gebracht, w.o. één met 256 kwartieren, n.l. 2 x 128 in .2 x 4 kolommen van bet echtpaar A. \V. C. W. des II. R. Vrijheer van Pallandt en 11 C. B. van Heeckeren; verder een afbeelding van Simon Jansen, heer van Polanen, ad vocaat voor het Ilof van Holland met 33 kinderen (18 zonen en 15 dochters) „altssaern levend aan zijn tafel gehadt", en met zijn zes vrouwen. Een afzonderlijke vitrine bevat een prachtig boekwerk rnet een inventaris van de verschillende charters;, samengesteld voor hertog Philips van Boiu-gondië. Naast be roemde wapenboeken is er voorts een typi sche genealogie van de faunae van Bcvc- steyn, in 1805 door een oud-oom vervaar digd en terugloopend tot 1420. Staande voor de genealogie van het geslacht Nassau, dat zich bij zijn komst in Hollajid met dat van Polanen vermengde, zullen velen niet we ten dat de rijkdom van dit laatste geslacht gegrondvest is door het onmetelijk fortuin van een bastaard. Snikkericme geheetcn. On9 Koninklijk Huis heeft zijn materieel bezit dus mede aan dezen mensch te dan ken. Er is op dezo tentoonstelling verder prach tig materiaal van den wapenteekenaar Hupp, die in zijn werk aansluit bij de ori- gineele en antieke heraldiek; een collectie merkwaardige zegels, o.m. van Karei V, Florid V, Philips IT. van geestelijken en van geestelijke stichtingen: er zijn prach tige door Cornelis Antlionisz vervaardigde prenten in houtsneden van het Habsburg- sche Huis, waarin men genealogisch do verschillende Habsburgers ziet, terwijl ook tal van ordes o a. die van het Gulden Vlies en de St. Hubertusorde en een belangrijke collectie penningen present zijn. Een Amsterdamsch zaaltje met genealo gische en heraldische bezienswaardigheden vraagt mede de aandacht. Te betreuren valt tenslotte alleen het feit dat de in een duizendtal exemplaren gedrukten catalogus, welks inhoud blijven de waarde heeft, uitverkocht is en in ver hand met de aanzienlijke kosten, die daar aan verbonden zijn, niet kan worden her drukt. WEER O.S.P.-DEMONSTRATIES TE ROTTERDAM. Tegen de vertooning van Duit- sche films, Rotterdam, 20 Juni. Hedenavond is hel op de Kruiskade voor het Luxor theater weer eenigszins rumoerig geweest tenge volge van de demonstraties van de O.S.P.- leden tegen de vertooning van Duitsche films. Do politie heeft enkele malen moeten in grijpen en zij heeft tenslotte enkele knapen meegenomen, die met borden demonstreer den. Na opgemaakt proces-verbaal en met achterlating van de borden zijn zij later w eer vrij gelaten. EEN KERKDIEF VOOR DE RECHTBANK. Leeuwarden, 21 Juni. Heden stond voor de rechtbank alhier terecht de beken de kerkdief P. F., oud 31 jaar, vroeger bak kersknecht te Oude Bildtzijl, thans gedeti neerd te Leeuwarden, die in het vorige jaar een serie inbraken en diefstallen in ver schillende provincies heeft gepleegd. Hem werden ten laste gelegd vier diefstallen met inbraken, n.l. op 13 Juli in de Gereformeer de Kerk te Huizen, 25 Augustus in de pasto rie der Vrije Evang. Gemeente te Oude Bildtzijl, 26 Augustus in de Geref. Kerk cn pastorie te Drachten en 23 October tijdens den ochtenddienst in de pastorie der Gerer. Kerk te Huizen. Verd. bekende de vier in braken le hebben gepleegd. Verdediger was mr. R. Veldman uit Leeu warden. De Officier van Justitie ei6chte 4 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 28 Juni. Verd. zal voor eenige andere inbraken binnenkort voor de rechtbank te Groningen terecht staan. DE NIEUWE SCHELDETUNNEL MET NATRIUMLAMPEN VERLICHT. Naar wij vernemen, zal de nieuwe Schel- detunnel voor rijverkeer bij Antwerpen, die een lengte heeft van ruim 2 K.M., met 530 Philips „Philora" Natriumlampen verlicht worden. De tunnel zal 1 September a.s. in bedrijf worden gesteld. Enkele gevallen van brandsticht ting voor de Rotterdam sche rechtbank Rotterdam, 20 Juni. liet O. M. bij de Rottei damsche rcch.tbank, waargenomen door mr. J. S. Loke, heeft een gevangenis straf van 2 jaren geëischt tegen den 44- jarigen schipper en koopman J. P. en tegen diens 19-jarigen pleegzoon, den varensge zel G. C. T., die te zamen en in vereeniging brand zouden hebben gesticht in hun wo ning aan de Kipstraat 5b. De dagvaarding legt aan ieder der ver dachten ten laste, dat zij op 26 April een electrisch strijkijzer hebben ingeschakeld, waardoor dit rood gloeiend was geworden, dat zij een vloerkleed, in parafine gedrenkt en twee ontkurkte flesschen met benzine gevuld, in de nabijheid hebben gezet en dat zij een in parafine gedrenkt louw over de geheele lengte van de woning hebben ge spannen, dat dienst moest doen als lont. Het begin van brand, dat ontstaan is, kon tijdig door de brandweer worden gebluscht. De brandweerlieden waren gewaarschuwd door buren. Zij moesten zich toegang lot de woning verschaffen door het indrukken van een deur en vonden toen de bovenom schreven enscenccring. De verdachten ontkenden. De schipper be weerde om tien uur te zijn uitgegaan. Toen was zijn pleegzoon nog thuis Deze zegt om half elf to zijn vertrokken. Hij heeft te vo ren gebruik gemaakt van het strijkijzer en de mogelijkheid bestaat, dat hij vergeten heeft de stekker uit het stopcontact te ha len. Toen verdachte wegging waren er geen flesschen met benzine klaar gezet cn even min was er een touw gespannen. De schip per oppert het denkbeeld ,dat er na het vertrek van den zoon iemand in de woning is geweest, die den brand heeft gesticht. Hij weet echter niet wie en hij heeft ook op niemand verdenking. Deze verdachte gaf toe, dat zijn inboedel voor ƒ3000 verzekerd was. De brand had een schade van 300 aangericht, die hem niet vergoed zijn. Na^at een aantal getuigen zijn gehoord, heeft het O. M. in zijn requisitoir er de aan dacht op gevestigd, dat er geen sprake van kan zijn, dat iemand anders de brand heeft gesticht. De beide verdachten zijn het laatst in de woning geweest en de brandweer heeft de deur moeten openbreken om bin nen te komen. Het feit bewezen ochtend, eischte het O. M. tegen ieder der verdachten twee jaren gevangenisstraf. De president beeft, nadat de eisch geval len was, nog getracht/Jen-pleegzoon te be wegen de waarheid te zeggen cn zich niet op te offeren voor zijn pleegvader, doch T. beweerde geheel onschuldig te zijn. Tegen P. merkte de president op, dat hij toch wel een zeer zware verantwoordelijkheid op zich laadt door een jonge man aan een zoo zware 6traf bloot te stellen. De verdedigers, mr. M. de Groot, optre dend voor verdachte P., cn mr. H. van Traa, sprekend voor verdachte T., achtten het ten laste gelegde niet bewezen cn concludeer den lot vrijspraak. Mr. Van Traa vroeg de invrijheidsstelling van T., welke door de rechtbank geweigerd werd. Uitspraak 29 Juni. MOTORSCHIP GESTRAND BIJ TERNEUZEN. Tcrneuzcn, 21 Juni. Hedenmiddag om streeks vier uur is te Terneuzen bij den Hoek van Baarland het Ncd. motorschip „Thea" kapitein Oldenburg, gestrand. De sleepboot „Raymond" van de Union de Re- morquage et Sauvetage is ter assistentie uitgevaren. Naar verwacht wordt zal het met hoog water waarschijnlijk gelukken het schip vlot te trekken. De „Thea" meet ongeveer 300 ton en wa6 ledig op weg naar Boom bij Antwerpen. HET VISSCHERIJ-CONFLICT TE IJMUIDEN. Partijen komen nader tot elkaar. De rijksbemiddelaar prof. mr. A. C. Jo- 6ephus Jitta heeft op het Departement van Economische Zaken een bespreking gehad met partijen, betrokken bij de staking in het visscherijbedrijf te IJmuiden, in welke bespreking partijen elkaar zijn genaderd. De besprekingen zullen deze week nog worden voortgezet. Het Rotferdamsche raadslid Reude-- rink in hooger beroep voor het Haagsche gerechtshof Voor het Haagsche gerechtshof heeft in hkooger beroep terecht gestaan het com munistisch raadslid der gemeente Rotter dam W. If. Reuderink, die door den poli tierechter aldaar wegens opruiing is ver oordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf. Verdachte zeide ten onrechte te zijn ge straft. Op 18 Januari j.l. was hij met een groot aantal partijgenooten aanwezig in de Warmoeziërstraat, alwaar een uitzetting naar aanleiding van de huurdersstaking zou plaats vinden. Bij deze gelegenheid heeft hij de menschcn toegesproken cn is hij nadat de politie de straat ontruimd had zijns weegs gegaan. In den avond van dien dag, toen hij zich op weg naar den gemeen teraad begaf werd bij gearresteerd. Ver dachte zeide in het optreden der politie een politieken ondergrond te zien, met de bedoeling hem uit den Raad te houden, waar juist beslissingen werden genomen, waarbij den uitslag van één stem zou af hangen. De verbalisant H. Jordaan verklaarde, dat het op dien morgen in de Warmoezier- straat erg rumoerig toeging. Verdachte hield een toespraak en het verkeer dreigde in de war te loopen, zoodat hij het publiek gelastte uiteen te gaan. Hierop zou ver dachte hebben gezegd: Jelui moeten kalm blijven staan, totdat ik uitgesproken ben. Door liet gedrang zag de getuige toen geen kans R. te arresleercn en met liet oog op de middagzitting van den Raad is zulks eerst in den avond geschied. In zijn requisitoir merkte de advocaat- generaal mr. de Visser op, dat verdachte's verweer niet opging. Immers de politie was volkomen gerechtigd ter handhaving van de orde het bevel lot doorloopcn te geven. De tegenorder van verdachte, die beweert zijn menschcn in de hand te hebben, moest derhalve leiden tot onordelijkheden. On waar is dat er een politieken ondergrond bestaat. Immers hoewel de politie R. ieder oogenblik ter zake kon arresteeren, heeft men hem des middags kalm naar de zitting van den Raad laten gaan en hem in den avond op een kalme plaats aangehouden en voorgeleid. Bovendien staat het niet aan een verdachte om uit te maken welk het geschikte oogenblik is dat de politie tot ar restatie kan overgaan. Dit kan zij zelf het best bepalen. Rekening houdend met den ernst van liet feit, vroeg spr, bevestiging van liet vonnis van den politierechter. Verdachte hield vol geen strafbaar feit te hebben gepleegd en herhaalde dat het ge heele geval politiek opzet was geweest. Mr. van 't ff off Stolk uit Amsterdam on derstreepte dit betoog en concludeerde ten slotte tot vrijspraak van verdachte. Het Hof zal 26 dezer arrest wijzen. DOOR DE TRAM GEGREPEN EN GEDOOD. Rotterdam, 21 Juni. Hedenmorgen ia op den hoek van den Beukeldijk en Heem raadsingel een onbekende wielrijder door de tram gegrepen en op slag gedood. Het lijk is naar liet ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Het slachtoffer kon nog niet gcindcntifi- ceerd worden. Klerk van het kantongerecht voor de Amsterdamsche rechtbank Amsterdam, 21 Juni. Voor de Vierde Kamer der Arrondissementsrechtbank stond een 31-jarige gewezen rijk6klerk ten par- kette van het kantongerecht te Amsterdam terecht wegens verduistering en verval- 6ching van boeken. In de zeer uitvoerige dagvaarding zijn aan verd. verschillende feiten ten laste ge legd. Verdachte, hoewel hij daar niet toe bevoegd was, inde op liet Kantongerecht boeten of gedeeltelijke betalingen daarvan cn dit geld wendde hij ten eigen bate aan. Subsidiair was hem verduistering ten na- deele van den Staat ten laste gelegd. Iemand, die tot 20.boete was veroor deeld, betaalde vier maal 3.—, welke ver dachte voor zich zelf hield. Nadat hij op 20 Maart j.l. was ontslagen, ging hij naar den veroordeelde en zeide de resteerende 8.— te hebben voorgeschoten, omdat hij anders moeilijkheden zou hebben gekregen, omdat hij een zoo trage betaling toestond, üe man, die de boete moest betalen, wa6 zeer dankbaar cn gaf verd. onmiddellijk de 8. Het tweede feit, betreft de incasseering van een bedrag van 60.op afbetaling van een boete van 100.het derde dat van een tweede van 150.—. Om te zorgen, dat de zaak niet uitkwam, knoeide hij in de 6ignaleeringsregisters en in het executieregister, opdat niet zou blij ken, dat verschillende boeten reeds geheel of voor een deel waren betaald. De verdachte bekende de feiten volledig, maar hij voegde er bij, dat het nooit zijn bedoeling was geweest bet geld te houden, hij had het plan het later aan te zuiveren,. De manipulaties in de boeken voerden ten slotte tot de ontdekking, doch zoo bleek uit bet getuigenverhoor wanneer de man, die beide registers bijhield, nauwkeuriger te werk was gegaan bij zijn knoeierijen, het waarschijnlijk nooit zou zijn uitgekomen, dus van „aanzuiveren" zou dan ook geen sprake zijn geweest. „Verdachte kon dus" aldus de presi dent mr. Huisinga „de boeten in den doofpot stoppen." De ambtenaar van het O.M. bij het Kan tongerecht alhier, mr. Aberson, deelde uit voerig medo hoe het innen van boeten in zijn werk gaat. Voorts verklaarde hij, dat verd. reeds jaren als rijksambtenaar bij liet parket werkzaam was, een half jaar gele den waren er door verd. ook rcedö onregel matigheden gepleegd, doch hij had de zaak toen nog tijdig aangezuiverd. Vervolgens werden verschillende perso nen gehoord, die boeten of gedeelten daar van, aan verd. hadden betaald. De Officier van Justitie, mr. Bosch, zeide o.m., dat verdachte, die diep in de schulden zit, op listige wijze en zeer geraffineerd te werk is gegaan. Hij was niet bevoegd boete gelden te innen; dit geschiedt niet op het parket, Verd. heeft verduisterd en val6ch- heid in geschrifte gepleegd door in de regis ters te knoeien. Een en ander is voldoende bewezen door de verklaringen van verd. en de getuigen. Op een schromelijke wijze heeft hij misbruik gemaakt van het in hem gestelde vertrouwen cn hij heeft geld ont houden aan den Staat in deze tijden, waar*, in de Staat het geld meer dan noodig heeft. Doch door verd.s handelingen zou ook het. vertrouwen van het publiek in het perso neel ten parkette en in de rechterlijke macht kunnen worden geschokt. Aangezien deze feiten zeer ernstig zijn, vorderde de Officier van Justitie een gevan genisstraf van anderhalf jaar. De verdediger mi*. Max Meyer zeide, dat verd. niet bevoegd was de boeten te innen en dat dus geen verduistering was gepleegd. Hier is, aldus pl., van bedrog sprake. Voor dat deel van de tenlastelegging pleitte spr. vrijspraak. Voorts drong hij op clementie aan. Vonnis 28 Juni. Wie anderen steenigt, zal geen tempel kunnen bouwen. Een liefdesgeschiedenis nit het oudt Madrid door F. MARION CRAWFORD. Naar bet Engelsch door W. H. C. B. Ruy Gomez keek met hoffelijke verba zing naar Dolores bleekc maar besliste ge laatstrekken. „Ik ben ter uwer beschikking," antwoord de hij. „Maar wat bent u van plan te zeg gen? Het hof is vanavond in een gevaar lijke stemming." „Ik wensch rne tot iedereen te richten," zei Dolores. „Ik ben niet bang, en wat ik heb te zeggen, kan ik niet herhalen zelfs al had ik er de kracht toe. Ik kan mijn vader redden „Waarom gaat u dan niet onmiddellijk naar den koning?" vroeg de prins, die moeilijkheden vreesde. „Om de liefde Gods. help me en doe wat ik u vraag' Dolores greep zijn arm, en het spreken kostte haar moeite. „Laat mij toch iedereen vertellen dat mijn vader geen schuld heeft aan den moord. Daarna kunt u me. als u wilt, naar den koning bren gen." £ij sprak zeer ernstig en hij weerstreefde niet langer. De stemming van het hof vol doende kennende, was hij er zeker van dat alles, wat Mendoza's onschuld kon bewij zen, juist nu in goede aarde zou vallen, en al was bij te loyaal om te wenschcn dal de koning van de misdaad zou worden be schuldigd, was hij te rechtvaardig om niel le willen dat, indien Mendoza werkelijk onschuldig was, dit ook zou blijken. „Ga met. pie mee," zei hij kortaf, nam Do lores bij de band en leidde haar naar de derde trede der estrade, zoodat zij over al ler hoofden heen kon zien. Het was nu niet het oogenblik om aan ceremoniën en ge bruiken te denken, want er dreigde gevaar in de lucht. Ruy Gomez richtte zich in zijn volle lengte op, stak zijn hand, waarin hij zijn witte handschoenen hield, omhoog, om de aandacht te trekken, zoodat na enkele oogenblikken die Dolores een uur van fol tering toeschenen, in de zaal stilte hcersch- te. „Grandes," sprak hij met luider stem. „de dochter van Don Diego de Mendoza staat hier naast me, om u te gaan bewijzen dat haar vader onschuldig is aan den dood van Don Jan van Oostenrijk.'' Nauwelijks waren rle woorden over zijn lippen* of een algemccne luide kreet van blijdschap weerklonk. Maar weer verhief Ruy Gomez zijn hand en riep „Luistert naar Dona Maria Dolores de Mendoza!' Toen ging hij iets achteruit en keek naar haar. Zij was doodsbleek cn haar lippen trilden. Zenuwachtig'plukte zij aan de plooien van haar rok, en het duurde eeni ge seconden, voordat zij kon spreken. „Grandes van Spanje!" begon zij, en reeds dadelijk kreeg haar stem de noodiec kracht om helder door te dringen tot zelfs het uiterste einde der zaal. Er hecrschte diepe stilte. „Mijn vader heeft zich zelf beschuldigd van een afschuwelijke misdaad, llij is ech ter onschuldig cn zou evenmin zijn hand tegen Don Jan van Oostenrijk opgeheven hebben als tegen den koning zelf. Ik kun u niet zeggen waarom hij zijn leven wil opofferen door de schuld op zich zelf te laden. Maar hij beging de jnisdaad niet. U vraagt mij hoe ik dat w eet, boe ik dat kan bewijzen? Welnu, ik, Dolores de Mendoza, zijn dochter, bevond mij ongezien in de kamer van den man, dien ik lief had, was daar, toen hij werd vermoord. Toen hij nog leefde, heb ik hem alles gegeven, mijn hart mijn ziel, rnijn mcisjesecr. En vanavond ben ik langen tijd bij hem geweest. Xu hij dood is, zal ik met mijn schande boeten voor mijn vaders leven. Hij mag niet sterven, want hij is onschuldig. Grandes van Span je! Daar u mannen van eer zijt, zeg ik u: hij mag niet sterven, daar hij de daad niet beging!" Zij hield op en sloot haar oogen half, ter wijl zij eenigszins wankelde op de plaats, waar zij stond, zoodat Ruy Gomez naar voren schoot om haar te steunen, daar hij dacht dat zij flauw viel. Maar zij beet zich op de lippen, en met moeite opende zij haar oogen, om opnieuw de menigte in het gezicht te zien. „Dit is alles.' sprak zij op zachten. doch* duidelijken toon. „Het is afgeloopen. Ik ben een verloren vrouw. Help me nu de zaal te verlaten." Vriendelijk leidde de oude prins haar de treden af. Nog eenigen tijd nadat zij had gesproken, bleef er stilte heerschen, maar langzamerhand hoorde men de menschcn zachtjes weer met elkaar praten, en wat Dolores voorzien had, gebeurde: daar weer klonk de liöoncnde lach van een vrouw, toen zij passeerde; zij zag hoe de oudere dames haar ontweken en hoe de jonge haar aankeken met een nieuwsgierigheid, alsof zij een wild dier was, gevaarlijk om le naderen, maar toch wel de moeite w aard om op een afstand te bekijken. Maar de mannén ontweken haar genes- zins, cn zij hoorde hen zeggen, dat zij een dappere vrouw was, die den rnoed had door zulke middelen haar vader te redden. Zij hoorde woorden van spontane instemming, en één hunner zei hardop, dat hij voor een meisje met zoo'n trouw hart zou willen sterven, terwijl een ander verklaarde, dat hij, als zij Don Jan kon vergeten, haar da delijk zou willen trouwen. En het werd niet op onecrbicdigcn toon gezegd; integen deel, het was ernstig gemeend en men sprak door bewondering gedreven. Eindelijk had zij de deur bereikt, en op kijkende naar het vriendelijke gezicht van den ouden prins, vroeg zij: „Heb ik zijn le ven gered? Zal men mij gelooven?' Men gelooft u," antwoordde hij. „Maar uw aders leven is in handen van den ko ning. U. moet onverwijld naar zijn majes teit gaan. Zal ik met u meegaan? ik geloof wel dat hij u zal ontvangen, als ik het hem \erzoek „Wat zou ik den koning te zeggen heb ben?" vroeg Dolores. „Hij was in de kamer heeft alles bijgewoond hij kent de w aarheid HOOFDSTUK VI Ruv Gomez was op zijn wijze even loyaal els Mendoza, maar zijn loyaliteit was van een zeboe] andere soort, want zij werd ge temperd door een diplomatieken geest, die haar in gewone omstandigheden meer bruikbaar maakte, en haar object was in zijn geheel veel meer een beginsel dan een persoon. Mendoza had geen begrip van een monarchie als iets abstracts, zonder een concrete persoonlijkheid, vertegenwoordigd door koning Philips; Ruy Gomez echter kon zich de wereld niet voorstellen zonder de Spaansche monarchie, doch zag heel goed de zwakheden van zijn souverein in en betreurde diens misdaden. Zelf werd hij nog al gemakkelijk om den tuin geleid, zooals dikwijls niet goede menschen het geval is zoo was hij het geweest, die den koning aan diens nieuwen secretaris, An tonio Perez, had geholpen maar toch was hij vanaf het moment, dat Mendoza Don Jan's dood had aangekondigd, over tuigd geweest dat de daad bedreven was óf door Philips zelf, óf op diens bevel, en dat Mendoza zich dapper had opgeofferd om zijn meester te dekken. Wat Dolores had gezegd, bevestigde slechts zijn eerste oordeel, voor zoover het haar vaders eer betrof. Wat zij omtrent zich zelf had mede gedeeld, geloofde hij hetgeen echter niet belette, dat hij haar heldenmoed bewonder de. Al zou Dolores in werkelijkheid tien maal slechter zijn dan zij had verkozen zich voor te doen, zou zij in zijn oogen nog een toonbeeld van deugdzaamheid zijn. ver geleken met zijn eigen vrouw en hij wist nog niet eens de helft van hetgeen de prin ses deod, was zelfs geheel onkundig van haar verhouding tot den koning (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5