AMERSFOORTSCH DAGBLAD Zaterdag 24 Juni 1933 31e Jaargang No. 303 TWEEDE BLAD DE NIJENRODE-ZAAK Instructie nog lang niet gesloten TWEEDE KAMER NED. VORDERINGEN OP DUITSCHLAND UIT DE STAATSCOURANT VERKEERSONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP Een leerling aan het stuur In het Paleis van den Koning Een der verdachten onder zekere voorwaarden in vrijheid gesteld Amsterdam, 23 Juni. Betreffende de geruchtmakende Nijenrode-zaak kunnen wij malden, dat de gearresteerde juffrouw M. N., de 6ccretare6se van Johanknecht, op zeer bepaalde voorwaarden in vrijheid is gesteJd. Zoo is haar b.v. een bepaalde ver blijfplaats aangewezen, liaar briefwisseling wordt gecontroleerd, met verschillende per sonen mag zij niet in contact komen, ter wijl angstvallig wordt toegezien, dat zij zich aan de bepalingen houdt. De overige ver dachten bevinden zich nog steeds in de vcorloopige hechtenis. Langzamerhand ls al het noodige materiaal verzameld tegen den bewoner van het kasteel Nijenrode en hij heeft een gedeeltelijke bekentenis afge legd. Zooals men weet is er indertijd nadat de „inbraak" was gepleegd, aan de assurantie opgegeven, dat er zeven schilderijen waren gestolen, benevens een groot aantal minia turen. Er zijn nog slechts vijf schilderijen terecht. Betreffende de twee andere schilde rijen tast men nog in het duister. Hierom trent zijn twee theorieën gevormd, n.l. dat men ze heeft verbrand, of dat zij zijn over geschilderd en naar het buitenland zijn ge ëxpedieerd. Zooals wij reeds eerder hebben gemeld, heeft de justitie met behulp van een ac countant een uitvoerig onderzoek ingesteld In de boeken van den heer O. van N. Daar bij ls wel met zekerheid komen vast te staan, dat zijn financieels positie in den tijd dat de inbraak werd gepleegd beneden nul was, zoodat het begrijpelijk wordt, dat de kasteel-bewoner dringend om geld verlegen was. Behalve het kasteel Nijenrode was lilj ook bezitter van een groot landgoed in Mecklenburg, dat thans verkocht zou wor den, 0nlang6 ging het gerucht, dat de agent van politie, die gearresteerd is, op vrije voe ten zou zijn gesteld; dit ie echter onjuist. De merkwaardige zaak wordt doorkruist 'door werkzaamheden van verschillende politie-ambtenaren, die, hoewel zij geen ac tieve rol hebben gespeeld in de zaak, toch hun boekje min of meer te buiten zijn ge gaan, vooral, door tegenover den detective Johanknecht te goed van vertrouwen te zijn geweest. Deze Johanknecht, wiens va der een gezeten burger was, directeur van een Assurantiekantoor, is door tegenspoed in zaken achteruit gegaan. Hij deed meer malen dienst als expert in assurantiekwes ties en hij genoot het vertrouwen van commissaris Harrebomée, chef van het bu reau Singel. Toen do zaken met Johan knecht achteruit gingen en J. bij dezen commissaris kwam en hem verzocht een aanbeveling te geven, heeft deze uit huma ne overwegingen aan dit verzoek voldaan. Met die aanbeveling van commissaris H. is Johanknecht naar andere commissarissen gestapt en hij heeft daar op dezelfde wijze op het carnet handteekeningen gekregen. Het spreekt vanzelf, dat hierin op zichzelf pog niets misdadigs ligt, maar wel i6 het een feit, dat de commissaris te goed van overtrouwen is geweest. J. kwam zooals wij reeds zeiden herhaal delijk op het bureau, waar hij verschillende zaken met den commissaris besprak. Het is dus geen wonder dat de agent K. aanvan kelijk geen achterdocht koesterde toen Jo hanknecht hem verzocht hem een dienst te bewijzen. Maar de zaak wordt anders wan neer we bedenken dat Johanknecht horn verzocht het pak zóó op te bergen, dat „het niet te erg in het oog viel". De agent heeft het pakket onder aan het tafelblad beves tigt. Hij zou dit hebben gedaan met gummi handschoenen aan. Dit laatste was noodig om geen vingerafdrukken na te laten, want de detective Johanknecht had de bedoeling om in Maartensdijk de comedie op te voe ren met het opgraven van de schilderijen, en wanneer er dan vingerafdrukken van Bleezing, Johanknecht en den agent op voorkwamen zou dit achterdocht kunnen wekken. Het staat echter nog in geenen decle vast dat-de agent uit winstbejag heeft gehandeld. Bij beoordeeling van eventueel Ie nemen disciplinaire maatregelen tegen dezen man zal natuurlijk wel degelijk reke ning moeten worden gehouden met het feit, dat Johanknecht kind aan huis was op het bureau Singel. Commissaris H. heeft aanvankelijk ziek teverlof gevraagd en daarop zijn ontslag in gediend. Dat het vertrouwen ip het Amsterd. poli tiecorps in geen enkel opzicht geschaad is, blijkt wel uit het feit dat het politioneele onderzoek dus het onderzoek naar de houding van de verschillende politic-beamb ten tegenover Johanknecht is opgedragen aan commissaris Haarman cn inspecteur Van Zoelon. Naar aanleiding van deze kwestie is bijv. ook een huiszoeking gehouden bij Bleezing en Mees Gerritsen, de laatste drijft eon handel in fietsen, fietsenonderdeclen enz Er bestond n.l. vermoeden dat enkele agen ten van politie rabat kregen bij hun aan koopen. Het resultaat van dit onderzoek is nog niet bekend. De instructie in de zaak is nog bij lange na niet gesloten, nog steeds worden de ver dachten aan langdurige verhooren onder worpen. Bij een dezer verhooren zou Johan knecht zijn spijt te kennen hebben gegeven dat hij de agent in de zaak heeft betrok ken. Het uitvoerig getuigenmateriaal heeft de justitie aanleiding gegeven haar aan dacht opnieuw te wijden aan verschillende zaken die tot nu toe niet waren opgelost of waarin donkere punten gebleven waren. Zoo is bijv. in de Berkcmeycr-zaak do in structie opnieuw geopend. MOORDAANSLAG DOOR EEN 70-JARIGE. Vermoedelijk uit wraak. Breda, 23 Juni. Hedenmiddag omstreeks half één heeft de 70-jarige W. M. in een café in de Van Bergenstraat een moordaan slag gepleegd op de 26-jarigo vrouw van den caféhouder De 11. De oude man bracht vermoedelijk uit wraak over een financieele aangelegenheid de vrouw onverwachts met een zwaren hamer een 6lag op het achter hoofd toe. lievig bloedend uit een zware hoofdwonde liep de vrouw, gevolgd door den man, de straat op. Op haar gegil nam do man de vlucht. Door eenige voorbijgan gers Werd hij gegrepen en aan do politie overgeleverd. De vrouw werd door den G. D. verbondon. Haar toestand is niet levensge vaarlijk. De man is in verzekerde bewaring gesteld. IN SLECHT GEZELSCHAP. 's-Gravenhage, 23 Juni. In den afge- loopen nacht plm. één uur heeft een chauf feur van een „geel bandje" naar het Bu reau van Politie aan de Archimedesstraat gebracht een onbekenden beschonken pas sagier. De chauffeur verklaarde dat hij nog een tweede persoon in zijn auto had gehad, <lie echter in de omgeving van Kijkduin de auto had verlaten. De beschonkene, die plm. G00 in zijn bezit bleek- te hebben, be weerde aan het politiebureau, dat hij plm. 400 vermiste en dat hij daarvan verdacht den man die met hem in de auto had geze ten. De dronken passagier bleek te zijn een 48-jarige bewoner van de Kritzingerstraat. In verband hiermede is door de politie op den Haagweg als verdacht van den dief stal aangehouden, een 25-jarige te Loosdui nen wonenden werkman. Bij fouilleering werd plm. 210 aan bankpapier, dat in el kander gewrongen was, op hem bevonden. De aangehoudene is in bewaring gesteld. Agenda voor de Dinsdag a s. aanvangende zitting De Tweede Kamer zal Dinsdag 27 Juni a s. te één uur weder bijeenkomen. De voorzitter zal voorstellen om ter be handeling: in deze vergadering aan de orde te stellen: Raming der voor de Tweede Kamer benoo- digde uitgaven in 193i (comité-generaal); wijziging opiumwet; wijziging art. 3 der bevordenngswct voor dc landmacht 1902; wijziging art. 10 der wet tot regeling van het militair onderwijs bij de Landmacht (oplci ding officiersrang, enz.)wijziging Surinaam- sche begrooting 1931; vaststelling slot reke ning Suriname 1930; naturalisatie van J. B. v. d. Fels en 20 anderen; van M. Balkenhal cn 19 anderen; van B. Boers en 20 anderen; van J. B. Beyer en 20 anderen; van A. Appak cn 19 anderen; wijziging pakketpostwet; wij ziging begr. Buitcnl. Zaken 1933 (inrichting kamer Volkenbondsgebouw)goedkeuring handels- en scheepvaart verdragen Neder land-Panama; toepassing art. S3 comptabili teitswet 1927 inzake de „Academische kli nieken" te Utrecht; regeling van den invoer van: bedrukte, geverfde en bontgeweven ka toenen manufacturen, idem van boter van versch, gekoeld en bevroren rund- cn kalfsvleesch, van rijwielbanden; van porselein, aardewerk en muur- en wand- tegels; van wollen cn halfwollen stof fen en .tricotgoederen en bovcnkleeding; van kousen en sokken; van tapijten, tapijtgoed, karpetten, loopers, kleedjes cn Jhattcn; van naaigaren; van tafel- en servetgoed enz.; van schoeisel cn lcestklaar schoenwerk; wij ziging van dc wet inzake wering van plan tenziekten bij in- cn doorvoer van droge bollen, knollen en wortelstokken van bloem gewassen; goedkeuring ondcrhandsche over dracht door ruiling van het post- en tele graafkantoor c.a. aan de Havenstraat te Bussum aan de gemeente Bussum; wijzi ging overeenkomst van den Staat met de N V. Domaniale Mijnmaatschappij; aanvul ling art. 67 pensioenwet 1922 en wijziging van dc artt. 31 bis, 31 duodecies cn G3, wet op de personeelc belasting 189G. HEVIGE ONWEERSSLAG TE SITTARD. Sittard, 23 Juni. Hedenavond half zes weerklonk plotseling 'n hevige onweersslag, waarop echter slechts een kleine regenbul volgde. Verschillende radio- cn telefoontoe stellen geraakten dóór den bliksem defect. Bij den heer J. G. Sastra werd het radio toestel van den muur geslingerd, waarbij een meisjo brandwonden opliep. In de Pa terskerk werd de lichtleiding stukgeslagen, waardoor een vlam ontstónd, die langs het hoofdaltaar opsloeg. De vlam kon spoedig gedoofd worden. Verschillende radio, tele foon en clectrische geleidingen in Sittard zijn door dezen hevigen bliksemslag in liet ongereedc geraakt. TRAMWEGPERSONEEL OP STRAAT. Ontslag op groote schaaL Breda, 23 Juni. Naar wij vernemen is tegen 6 Juni a.s. aan het grootste deel van het personeel van de Zuid-Xcderlandsche Stoomtram Mij., ontslag aangezegd. 81 Per sonen, behoorendc tot alle categorieën van het personeel, komen daardoor op straat te 6taan. Dit ontslag houdt verband met het vrijwel geheel stopzetten van den 6toom- tramdienst. Slechts zullen ter instandhou ding van de door het Rijk verleende con cessie op dc lijnen Breda—Steenbergen en BredaBelgische grens, dagelijks twee traras in beide richtingen rijden. Het passagiersvervoer zal van 7 Juli af per autobus geschieden. Aan de ontslagenen wordt geneerlei uit- keering in den vorm van pensioen of wacht geld gedaan, terwijl ook de kans, dat zij op andere wijze weer in dionst zullen wor den genomen, uitgesloten moet worden ge acht. HET MOTORONGEVAL OP DEN HAARLEMMERWEG. De motorrijder overleden. Amsterdam, 23 Juli. De motorrijder, die in den afgeloopen nacht op den Haar- lemmerstraatwcg in botsing ia gekomen rnet een stisltaande vrachtauto, waarvan de lichten gedoofd waren, is in het Wilhel- mina Gasthuis aan de gevolgen van de be komen verwondingen overieden. De enquête der Nederlandsche Bank Amsterdam, 23 Juni. De Nederland sche Bank N.V. te Amsterdam deelt het volgende mede: Tot en met Donderdag 22 dezer hadden ruim S3.G00 hier te 'lande gevestigde perso nen, firma's cn instellingen aan Dc Neder landsche Bank opgave gedaan van hunne vorderingen op cn belangen in Duitschland. Op grond van deze opgaven zijn door de Bank totaalcijfers berekend, gerubriceerd naar dc verschillende soorten van vorde ringen en belangen waarvan opgave was gevraagd. Deze cijfers waren reeds op Vrij dag 23 dezer ter beschikking. De Nederlandsche Bank betuigt haren dank aan allen die door het Invullen en inzcr.dcn en door het vcrlcenen van hulp bij de distributie der formulieren, tot het welslagen van de enquete hebben medege werkt. Voor belanghebbenden, die tot dus- \cr nog geen opgave indienden, blijft tot en met 28 dezer de gelegenheid bestaan om zulks alsnog te doen. De benoodigde for muliercn blijven verkrijgbaar aan alle kan toren van De Niderlandsche Bank. Bij beschikking van den Minister van Sociale Zaken is II. Huis in 't Veld, te Amersfoort, aangewezen als werkgever-lid van den Raad van Arbeid te Amersfoort. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken is le. Ingesteld eene commissie voor den uitvoer naar Belgiè en Luxemburg van versche groenten cn fruit, zijn 2c. tot leden dier commissie benoemd de heeren: H. Kruidenier te Rotterdam, G. Minnaar te Kruiningen, Mr. L. Niemöller te 's-Gravenhage, Dr. J. M. Riemens te 's-Gravenhage, P. Slot A.D.zn. te Broek op Langendijk, F. V. Val6tar te 's-Gravenhage, C. Wagenaar Kzn. te Broek op Langendijk; is 3e. aangewezen als voorzitter dezer com missie do heer Dr. J. M. Riemens, Rijks- luinbouwconsulent te 's-Gravenhage. Benoemd tot lid van den Voogdijraad te Breda: J. A. M. van der Ven, directeur van het kantoor Tilburg der Amsterdamsche Bank, wonende aldaar en C. J. Schellens, oud-bestuurslid van dc afdeeling Tilburg der R.K. Reclasseeringsvereeniging, wonen de te Tilburg. Ir. A. H. J. TJEENK WILLINK f 's-Gravenhage, 23 Juni. Hier ter stede is op 50-jarigen leeftijd overieden ir. A. H. J. Tjeenk Willink, tot October 1929 ingenieur bij de Bataafschc Petroleum Maatschappij. De thans overledene kwam in 1907 in dienst bij Werkspoor, eerst te Amsterdam, later in Ned.-Indië. In 1914 werd hij leider van het technisch agent schap van Werkspoor te Soerabaja, als hoe danig hij tot 1916 werkzaam bleef. In 1919 was ir. Tjeenk Willink tijdelijk werkzaam bij het Centraal Bureau voor de Statistiek. In hetzelfde jaar trad hij in dienst van de Bataafsche Petroleum Maat schappij, voor welke onderneming hij tien jaar heeft gearbeid. 17'jarige wielrijdster raakt onder een tractor Amsterdam, 23 Juni. Hedenavond te ongeveer negen uur had op de Maurit6kade bij de 's-Gravezandestraat een tragisch on geval plaats dat aan een 17-jarig meiêje, A. Staphorst, wonende in de Comniclinstraat, het leven kostte. Een tractor met cabine kwam uit de rich ting van de Linnaesstraat gereden en werd op dat oogenblik bestuurd door iemand die bozig was zich de kunst van chauffecrcn eigen te maken. Naa6t hem was zijn in structeur, een chauffeur, gezeten. Op een gegeven oogenblik merkte de leerling-be stuurder dat het linker portier open stond. Hij trachtte het te sluiten en trapte hierbij op het gaspedaal, waardoor de wagen voor uit schoot. Door den plotsclingcn ruk ver loor de man de macht over het stuur met het noodlottig gevolg, dat de auto recht in reed op het meisje, dat met haar fiets uit tegenovergestelde richting naderde. Zeer zwaar gewond werd zij naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis overgebracht, waar zij korten tijd later overleed. Zij is het eenige meisje in het gezin S. De tractor met aanhangwagen werd ern stig beschadigd en is door dc politie van het bureau Linnaeusstraat in beslag geno men. Zoowel tegen den leerling-chauffeur als tegen den chauffeur is proces-verbaal opgemaakt. Zij zullen zich hebben te ver antwoorden wegens bet veroorzaken van dood door schuld. ONZE SCHEEPSBOUW. Naar wij vernemen, 16 de bouw van het tweede dubbelschroef motor-schip bestemd voor de Holland-Afrika Lijn ook gegund aan de Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij te Arasterdam. DUITSCHE TOERISTEN AANGEVALLEN. In de Jodenbreestraat te Am sterdam. Amsterdam, 23 Juni. Een Duitscher met twee dames, die als toeristen onze stad bezochten, hadden hedenmorgen het voor nemen het Rembrandhuis in de Jodenbree straat te kicken. Een der dames droeg een roos op de borst, wat naar het schijnt aan gezien werd door een der straatbewoner.s voor een Hakenkruis. In minder dan geen tijd was er een oploop en werden de vreem delingen klappen toegediend. De politic was er echter dadelijk bij en moest om de aanvallers to verdrijven met de wapens dreigen. De Duitschers zijn door de politie naar hun verblijf hier ter stede geleid. MINISTER COLIJN NAAR DEN HAAG. Hedenmorgen ministerraad. 's-Gravenhage, 23 Juni. Naar wij ver nemen, lag het in de bedoeling, dat de mi nister-president, dr. H. Colijn, hedenavond per vliegtuig naar Nederland zou terugLee- ren. Voorts vernemen wij, dat er Zaterdagoch tend ministerraad zal worden gehouden. UITZENDING DOOR DE PHOHI. Zondag 25 Juni des middags van 2 tot 5 uur, zal do PHOHI op ultra-korte golf van uit Hilversum een programma verzorgen voor de overzeesche bezittingen. Het pro gramma bevat o.ra. liederen en opera-aria's, te zingen door Henriëtte van Breemen. Een orkest onder leiding van den diri gent Lou Cohen zal voor de begeleiding zorg dragen. Het diepste sociaal gevoel is liefde. Een liefdesgeschiedenis nlt het onde Madrid door F. MARION CRAWFORD. Naar het Engelsch door W. H. C. B. 13 „Dat hebt u gezegd, nietwaar?" vroeg de koning nadrukkelijk. „Ik vraag u op uw eer: hebt u het gezegd?" „Ja," antwoordde Mendoza eindelijk. „Maar hoe wist uwe majesteit dat?" De enorme onderlip van den koning kwam naar voren en een leelijke trek in zijn kleurlooze gezicht, die aanduidde, dat hij plezier had, vertoonde zich. Langzaam bewoog hij zijn kaak, alsof hij op iets beet, dat hij lekker vond. „Ik weet alles", zei hij langzaam. „Ik >ord in mijn eigen huis goed gediend. Pe rez, wees nauwgezet en schrijf alles op. Ik meen ook te welen dat uw dochter zijn hoogheid vanavond heeft ontmoet. U zult dit ook wel ontdekt hebben. Het mei6je is onvoorzichtig. Bekent u te weten dat die twee elkaar hadden ontmoet?" Mendoza knarsetandde alsof hij lichame lijk gepijnigd werd. Hij fronste zijn wenk brauwen, en toen Perez opkeek, zag de oude man hem met een blik zoo vol haat aan, dat de 6ecietaria zjiö oogen neersloeg. De koning was in Mendoza's oogen een heilig en half goddelijk wezen, dat het recht had elke door hem gevvensch- te vraag te stellen en dat hij theoretisch niet verkeerd kon handelen; maar hij vond het ondraaglijk dat deze liefdoende, zwarte vos het recht zou hebben aan te hooren dat Don Diego de Mendoza zijn dochter'6 schande bekende. Antonio Perez was geen avonturier van lage geboorte, zooal6 velen ongemotiveerd aannamen, want zijn vader bekleedde vóór hem een eervollen post aan het hof, maar hij was volstrekt niet dc ge lijke vaa Mendoza, die, hoewel onbemid deld, een van de edelste namen van Span je droeg. „Laat uwe majesteit Don Antonio Perez de kamer doen verlaten", zei hij vrijmoe dig, „dan zal ik alles vertellen wat ik weet." Perez glimlachte, terwijl hij over zijn no tities gebogen zat, want hij wist hoe het antwoord op zoo'n verzoek zou luiden. Bits antwoordde Philips: „Een man, die schuldig is verklaard wegens moord, heeft niet het recht zijn toehoorders te kiezen. Antwoord op mijn vraag, of zwijg Bekent u te weten dat uw dochter zijn hoogheid vanavond beeft ontmoet?" Er kwam geen geluid over Mendoza's op elkaar geklemde lippen. Hij volgde 's ko- nings bevel letterlijk op. „Wel, wat hebt u daarop te antwoorden? „Niets, Sire, daar u mij hebt vergund te zwijgen." „Het doet er ook niet toe", zei Philips onverschillig. „Noteer dat hij op deze vraag weigert te antwoorden, Perez. Noteer er bij dat dit gelijk staat met liet feit te beken nen; anders zou hij 't wel ontkend hebben. Zijn zwijgen is echter een reden om de zaak door een rechtbank op de gewone wijze te doen onderzoeken op dc gewone wijze", zei hij, sterk den nadruk leggende op de laatste woorden en Mendoza scherp aankijkende. „Aangezien ik de daad niet ontken, bid ik uw majesteit er spoedig voor te boeten. God weet dat ik gereed ben om te sterven. Laat het morgenochtend of vanavond ge beuren. Uwe majesteit heeft slechts de vol macht om mij ter dood te brengen te onder teekenen; dat stuk zal Don Antonio Perez ongetwijfeld reeds in gereedheid hebben ge bracht." „Volstrekt niet, volstrekt niet", antwoord de de koning met ijzige kalmte. „Ik ben van plan u een eerlijk cn openlijk onder zoek te doen ondergaan, en u alle mogelijke gelegenheid te geven u te rechtvaardigen. Er mag niets geheim blijven. Zulk een vreesclijke misdaad moet op zoo openbaar mogelijke wijze worden behandeld. Hoewel het me zeer pijnlijk is er op terug te komen, zult gij u herinneren, dat, nadat het God in zijn eindelooze rechtvaardigheid had be haagd mij van mijn ongelukkigen zoon Don Carlos, den troonopvolger, te berooven, het niet ontbroken heeft aan kwaadgezindc cn slechte menschen, die zoo waar zeiden dat ik door allerlei onmenschelijke wreedheden zijn leven had bekort. Neen, neen! er kan niet genoeg publiciteit aan de zaak worden gegeven. Bedenk hoe vreeselijlc het zou zijn, indien iemand zou durven onderstellen dat mijn eigen broeder met mijn toestemming zou zijn vermoord U hebt een te groote liefde voor uw vaderland om zoo iets niet verschrikkelijk te vinden, want al hebt u ook mijn broeder in koelen bloede ver moord, ben ik toch te rechtvaardig om te vergeter^ dat U uw vaderlandsliefde gedu rende een lange en tot nu toe eervolle loop baan hebt getoond. Het is mijn plicht toe te zien dat de redenen van uw gruwelijke daad aan mijn onderdanen volkomen dui delijk zijn, zoodat er zelfs bij de meest be- vooroordeelden geen twijfel meer bestaat. Begrijp u? Ik herhaal dat, indien ik mij heb verwaardigd zelf u te ondervragen, ik dit 6lechts deed om een oud soldaat het leed cn de grievende vernedering te besparen, verbonden aan het vooronderzoek door de rechtbank, die over u zal oordeelen. Begrijp dat goed." „Ik begrijp het en nog een heelen boel meer", antwoordde Mendoza woedend. „Het is onnoodig dat u meer begrijpt of meent te begrijpen dan wat ik zeg", gaf de koning koel ten antwoord. „Tegen welken tijd bent u vanavond naar de vertrekken van zijn hoogheid gegaan?" „Uwe majesteit weet dat zelf." „Daar weet ik niets van", zei do koning met de grootste kalmte. „Na het souper hadt u dienst; daarna begeleide u mij naar mijn vertrekken. Ik had Perez al laten roe pen, die dadelijk kwam, en toen hebben wij het hier heel druk gehad met dc bespre king van allerlei zaken, totdat ik naar de troonzaal terugkeerde, ongeveer vijf minu- nuten voordat u kwam orn den moord te bekennen. Was 't zoo niet, Perez?" „Ongetwijfeld, sire", antwoordde de secre taris ernstig. „Uwe majesteit moet minstens een uur met mij aan het werk zijn geweest, alvorens naar de troonzaal te zijn terug gekeerd." „En is uwe majesteit dus niet met mij via de geheime trap naar de kamer van Don Jan gegaan1vroeg Mendoza, als door den bliksem getroffen door die enorme leu gen „Met u?" riep de koning met prachtig voorgewende verbazing uit. „Wat is dat voor een krankzinnigheid? Ik geloof waar achtig dat de man niet meer weet wat hij zegt!" Mendoza kreunde overluid, want hij zag dat hij schandelijk werd bedrogen. In zijn grootmoedigheid had hij de schuld van de misdaad op zich geladen, zich bereid ver klarende om er spoedig voor te sterven orn den koning van blaam te zuiveren en om aan zijn eigen ellendig bestaan een. einde te maken. Maar hij had den dood spoedig, binnen enkele uren verwacht. Had hij Philips' plan doorzien, om in het openhaar terecht te staan voor een moord, dien hij niet had begaan, en dagen, misschien weken lang bloot te staan aan den publieken haat en smaad, terwijl een langzaam te werk gaande rechtbank het proces eindeloos rekte dan zou noch zijn loyaliteit, noch zijn verlangen naar den dood in staat zijn geweest hem zoo'n groot offer te doen bren gen. En than6 merkte hij dat hij in de bank schroef was vastgekneld, en dat er geen be schuldiging was, dio hij tegen den koning kon uitbrengen en die hem kon redden, zelfs al zou hij tot dien maatregel willen overgaan en op die wijze zijn woorden her roepen. Immers Don Jan was dood en de eerlooze Perez zou bereid zijn te zweren, dat Philips de karner, waarin zij beiden alleen waren geweest, niet had verlaten. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5