WAT ZAL LONDEN OPLEVEREN? A. H. VAN NIEUWKERK N.V. IN MASSA'S SLIJTERIJ Mr. GUEPIN OVER DE CRISIS IN ONS LAND 156e vergadering der Mij. v. Nijverheid en Handel MET F 29000.- ER VANDOOR? MINISTER DE GRAEFF BIJ PRINS LEOPOLD HET ITALIAANSCHE OCEAANESKADER SPECIALE AANBIEDING 1 Couch, 2 fauteuils, notenhout moderne zware hand weef stoel en prima noten tafel f 141 Korte Beekstr. 6 Tel. 543 Beekenst.laan 10 COMPLETE MEUBILEERING 18 MODELKAMERS HUMORHOEKJE lr. A. Plate over eenige pro blemen van handels politiek Rotterdam, 23 Juni. Door de Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel werd heden hier ter stedo de 156ste aigemcenc vergadering gehouden. Reeds gisteravond werd een reünie gehou den. Namens het Departement Rotterdam en Schiedam werden de leden van het hoofdbestuur, de vertegenwoordigers van de Nederlandsche Kamers van Koophandel wel kom geheeten door den voorzitter Mr. F. W. L. do Beaufort. In zijn toesprak wees spr. er op, dat we in Nederland nog in bijzonder zorgelijke om standigheden leven en dat het levenseisch is door samenwerking de moeilijkheden te overwinnen. Deze samenwerking ontbreekt maar al te dikwijls wellicht als gevolg van gcestolijke moeheid door de schier onoverkomelijke moeilijkheden, waartegenover ieder zich in de laatste jaren geplaatst ziet. Inter nationaal uit zich dit in handelsbelemme ringen van allerlei soort, nationaal in steun maatregelen met meestal weinig opbouwen de kracht en het nalaten van een aanpassen aan de veranderde omstandigheden. Voorts wees spr. er op dat bij de crisisbestrijding in ons land het psychologisch clement geheel verwaarloosd wordt en wanneer het alge meen vertrouwen weer hersteld is dat dan alle handelsbelemmeringen als van zelf voor het grootste deel tot liet verleden zullen bc- hroren. De vergadering werd hedenmorgen ge opend met een rede van den voorzitter, Mr. I'. P. Guepin. Deze wees er op dat er meer malen oogenblikken in liet begin van de crisis zijn geweest, waardoor in meerdero of mindere mate de hoop post vatte, dat een \erbetering ging intreden. Steeds is die hoop in teleurstelling veranderd. Nadat door spr. die momenten in hcrinne- ling waren gebracht, komt spr. op de Lon- dcnsche Conferentie, waarvan spr. niet mag en niet kan veronderstellen, dat zij zal uit eengaan, zonder een belangrijk resultaat to hebben opgeleverd. Uitvoerig stond spr. bij die Conferentie stil en hij meende dat als de mislukking daar dreigt dit als troost ons zelf kunnen voor houden dat de misdadigers die Europa en cïe overige wereld in den chaos storten niet woonachtig zijn in de lage landen aan de Noordzee. Mocht het echter zoover komen dan zal in Nelcrland het geroep om den weg in te slaan naar autarkie wel sterker worden, want groot zal clan de vrees worden dat wij tusschcn de ons omringende landen zullen gekraakt worden. Wellicht behoeven wij de zen weg niet in te slaan als we de oplossing kunnen vinden in een nauwer contact met «le goedwillende staten als Belgic en de Scandinavische rijken. Spr. wijst er op dat het vertrouwen moet wederkeernn en dan zal liet mogelijk zijn het normale handelsverkeer te hervatten. Op den uitslag van de Conferentie wach ten ook in groote spanning de 30 millioen werkloozen en met hen nog de 70 millioen die van die 30 millioen afhankelijk zijn, hun vrouwen en kinderen. Spr. komt dan tot de v raag, hoo het gesteld is met de jongeren. Zeer uitvoerig staat spr. hierbij stil. Hij is van meening dat een opschuif-systeem is aan te hevelen, waardoor zij die den 60-ja rigen leeftijd hebben bereikt dienen plaats te maken voor jongere krachten. Door deze opschuiving van. de werkloosheid zal dus eer. zeker bedrag aan steun beschikbaar ko men voor de ouderen Men moet wel zonder ecnig gevoel zijn, zegt spr., als men zonder emotie kan denken aan die millioenen die in de wereld rond- loopen en die geen werk kunnen vinden. Hoe moeten zij reagecren op 'n mededeel ing dat ook deze groote bijeenkomst uiteen is gegaan zonder resultaat en dat de ellende van de werkloosheid dientengevolge voor onbepaaldcn tijd weer is verlengd. Moet het niet voor ieder, die zich hier in- 'denkt duidelijk worden dat er van die mil lioenen althans honderdduizenden zullen zijn dio aldus het vertrouwen verliezen in alles waarin zij geleerd hebben vertrouwen te moeten stellen, in de Voorzienigheid, in dc overheid, in allen, die boven hen gesteld zijn. Moet. het niet duidelijk zijn, dat zij, die de oorzaken van dc crisis noch het verloop kunnen omvatten het gemakkelijk werktuig worden van diegenen die bedoelden de chaos te preeken. Wel wordt veel gedaan dc werkloozen be zig te houden. Doch het is en blijft voor den arbeider een surrogaat tegenover het ceni- ge wat hem werkelijk helpen kan. Dat is het verdiend loon. Eerst dan zal het verslap pende gedeprecieerdo gevoel een einde nemen En hoo langer het weder werkzaam wor den wordt uitgesteld, hoe rampzaliger de toekomst zal zijn. Waarnaast dan nog lang zamerhand opkomt de vrees of wel ooit nog de mogelijkheid zal aanbreken weer wer kend lid der gemeenschap te worden! In Amerika bestaat reeds het gezegde „to be old at forty". 40 is in Nederland nog niet een leeftijdsgrens, niet te ontkennen is ech ter dat do talrijke pensioenfondsen in par ticuliere en overheidsbedrijven de kansen van den arbeider, die dc 35 jaar bereikt heeft, reeds belangrijk doen verminderen voor hen, die een maal werkloos geworden Mr. C. H. GÜÉPIN. zijn. Hoo snel nadert dus niet reeds die tijd, dat met angst wordt uitgezien of nog de mogelijkheid zal bestaan het werk eenmaal te hervatten. Voor ons dus een reden te meer om ons vaardig te maken opdat wanneer door ver laging der tariofmuren een der bezwaren tegen het hervatten van don exporthandel vervalt, de Nederlandsche bedrijven in staat zullen zijn op concurreerende basis de pro ductie te verhoogen en daardoor de werk loosheid te verminderen. Buitengewoon groot is dan ook de ver antwoordelijkheid van degenen die de aan passing van de kostprijzen onzer industri- eclc artikelen aan die van het buitenland blijven tegenhouden, door te blijven advisce- ren elke loonsverlaging af te wijzen. Door aldus te blijven ageeren zou het mogelijk worden dat het „to be old at forty" ook voor Holland waarheid wordt. liet is sprekers wensch dat do werkge vers uit allerlei hoofde uit eigen initiatief een onderzoek instellen of het verschuivings- systeom, zooals spr. het schetste in hunne bedrijven een toepassing kan vinden, daar bij vooropstellende dat het noodzakelijk is dat de jongeren der werkloozen in hun be drijven weer aan den arbeid komen. Doordring U van de juistheid hiervan, zoo eindigd$ spr.. dat het niet kunnen werken gedurende langoren tijd tot verwildering en (ot wanhoop leidt en dat de consequenties \an deze verwildering niet eindigen hij die jongeren. Het jaarverslag van de Centrale Commis sie voor Bezuiniging vermeldt om. dat de wijze van werken in groote trokken dezelf de bleef. Verschillende onderwerpen wer den bostudeerd. De omstandigheden leid den er echter toe, dat de werkzaamheden voor een belangrijk deel van internen aard bleven en slechts weinig kon worden gepu bliceerd. Ir. A. Plate refereerde over „Ecnige pro blemen van Handelspolitiek". pr. wijst er allereerst op, hoe in dc laat ste jaren het vraagstuk van de handelspo litiek hoe langer hoo meer is vastgeraakt in een kluwen van andere vraagstuk ken, vooral in die van monetairen aard. Dit geldt ook voor ons land. Her haaldelijk worden voorstellen gedaan, welke op het eerste gezicht iets aantrek kelijks hebben, maar welke op de keper beschouwd toch doen denken aan het geroep om de reddingboot lang vóór het schip nog zinkend is. Indien men ontevreden is over het verloop der Ncderlandsch-Duitsche onderhandelingen, dan wordt dadelijk geroepen om invoering lan ondorhandelingstarieven. Indien Duitschland dreigt met een transfer-mora torium, roept men dadelijk om toepassing van de deviezcn-clearingwet. Ook dit is een reddingboot, welke men niet moet strijken vóór geprobeerd is het schip te behouden. Toepassing van de wet kan o.a. het effect hebben, dat Duitschland geprikkeld wordt om door middel van goedkoopc Sperrmar- ken een valuta-dumping toe te passen. Al gelooft spr. wel, dat een dergelijke dumping nooit van langen duur kan zijn, zoo is er toch geen aanleiding om ze in dc hand te werken. Weer een ander geroep om dc redding boot komt uit de kring van hen, die in be paalde gevallen den handel van land tot land willen regelen. Men gaat dan uit van de redencering, dat Nederland tcgenovor dc landen, ten aanzien waarvan 't een pas sieve handelsbalans heeft, sterk staat. Bij do. verdediging van dergelijke voorstellen gaat men ten eerste meestal van verkeerde gegevens uit. Als men de hoeveelheden sta tistiek raadpleegt, ziet men b.v. dat t. a. v. Duitschland van 1931 op 1932 onze uitvoer toenam en onze invoer met 35% daalde, zoodat in geen geval van een onevenredige toeneming van het invoersaldo kan worden gesproken. Maar bovendien worden de vorderingen vergeten, welke wij op Duitsch land hebben, waaronder die, op de scheep vaart betrekking hebbend, zeker niet te ver geten zijn. Ook t.a.v. landen als Argentinië b.v. zou den wij met een dwangregeling onzerzijds ten bate van onzen export slechts bereiken, dat wij ons zelf in de vingers sneden. Wij zouden immers den invoer van Argentijnsch graan moeten afdammen. Voor duurder maken van ons brood zal wel geen animo bestaan. Met Rusland is er wellicht iets le doen door gebruik te maken van het feit, dat dit land 15 maal meer hij oils in voert dan omgekeerd. Ton spijt van do groote bezwaren, aan den handel met Rus land verbonden lijkt uitbreiding van markt in dat land noodig. Ons schip zal door den storm, waarin 't vaart, af en toe uit zijn roer worden ge gooid; geen stuurman, die dat beletten kan. Maai' van het allergrootste belang blijft het dat men op kompas blijft varen, d. w. z. koers houdt. Zoolang Nederland streng vasthoudt aan den gouden standaard, wat van degelijk en wijs beleid getuigt, moet men de crisis van een prijsverlaging ver der doorworstelen. Ook als de prijzen in an dere landen mochten stijgen, moeten wij nog eerst omlaag. Daarom zijn maatregelen, welke het leven duurder maken, verkeerd beleid. Koers houden in den landbouw betcekcnt voor zoover noodig omvorming van den landbouw en ze daarin behulpzaam zijn, verlaging van prijsniveau over do lieele linie bevorderen. Verder onzen uitvoer aan nieuwo markten helpen. Ook Indie komt hiervoor zeker in aanmerking. Onze Regeering zal moeten aansturen, nu vooral, op het samengaan met andere lan den. Samengaan met Belgic is urgent, als het kan krachtens het Verdrag van Ouchy, anders door opneming van een bijzondere bepaling t.a.v. dc meestbegunstiging in onze handelsverdragen, naar liet voorbeeld van de Baltische en Iberische formule. Politiek moeten wij ons vooral versterken door gezamenlijk optreden met andere kleine staten: Dc Oslo-statcn, misschien ook Zwitserland. Ons schip is, dank zij onze reserves nog voldoende sterk om aan boord te blijven. De bemanning is financieel en economisch de hestgeschoolde der wereld. Met vertrouwen in den kapitein hebben wij de meeste kans om door den storm heen te komen, meer dan door ontijdig in de red dingboot te gaan. Dc heer P. A. van Holthe tot Echten hield een referaat over „Dc financiering van den invaliditeits- en ouderdonisverzekering" Hierin behandelde spr. de vraag of een ander stelsel van financiering van de ouder- doms- en invaliditeitsverzekering moet wor den gekozen dan dat hetwelk in de invali diteitswet is aanvaard. Nadat spr. de tegen woordige wijze van dekking heeft uiteen gezet, meende spr. dat de financiecle nood van liet oogenblik een permanente overbe lasting van de toekomst kwalijk kan recht vaardigen en dus overgaan tot een omslag stelsel zeker niet aanbc\ elenswaard is. Spr. beveelt aan een rente-dekkingsstelsel. Daar door zal worden verkregen: 1. vermindering van het bezwaar, dat de overheid door toevoer van een te groot kapi taal op te royale voet gaat leven; 2. Vermindering van het bezwaar, dat de belegging te groote macht in handen van enkelen legt; 3. en ontgaan van het bezwaar dat het fonds-vorniingsstclsel met zijn phantastische berekening tot slechts een schijnbare zeker heid geeft, als ge\olg van de te groote onge wisheid van zijn grondslagen. Een uota is den leden ter hand gestold, waarin dc heer Van Holthe tot Echten zijn denkbeelden uitvoerig heeft uiteengezet. Het hedenochtend aangevangen congres van dc Maatschappij voor Nijverheid cn Handel, werd bijgewoond door den Minister van Sociale Zaken Prof. Dr. Slotemaker de Bruine. Besloten werd een telegram van hulde te zenden aan de Koningin, waarin de hoop wordt uitgesproken dat haar volk onder haar regeering, den huidigen nood zal overwinnen en gesterkt door innerlijke kracht te boven zal koracn. Eveneens wer den telegrammen van hulde gezonden aan de Koningin Moeder, Prins Hendrik cn aan den Minister-president Dr. H. Colijn. In het laatste telegram wordt hem plechtige hulde gebracht, voor zijn onvermoeiden arbeid in het belang van ons land en in het belang van de gcheele wereld. De Maatschappij spreekt de hoop uit dat onder leiding van Dr. Colijn, ons volk weerstand zal kunnen bieden in den nood en aan dc ontbindende krachten die hot bedreigen. Vervolgens werd liet jaarverslag goedge keurd. Omstreeks 10 uur arriveerde H.K.H. Prinses Juliana van het Loo, aan den in gang van de Diergaarde werd zij ontvan gen door Mr. Guépin en Dr. K. O. S. James, chef van het cabinet van den burgemocster van Rotterdam. Nadat do bestuursleden aan Prinses Ju liana waren voorgesteld, heeft Mr. Guépin namens de vergadering zijn bijzondere cr- kentclij'khcid uitgesproken, over het feit dat de beschermvrouwe hier haar daad werkelijke belangstelling wilde tooncn voor het werk van de Maatschappij. Tot leden van het hoofdbestuur werden benoemd: Prof. Ir. J. Klopper, Velp; Mr. C. C. Gischlor, commissaris der N.V. Philip an Ommeron's Scheepvaartbedrijf, Rotter dam; Prof. Ir. J. Muysken, hoogleeraar aan de Technische Iloogeschool te Delft en H. J. Ankersmit Jr., directeur van Ankersmit's katoenfabriek te Deventer. Tot voorzitter werd herbenoemd dc heer Mr. C. H. Gué pin. DOODELIJK BEDRIJFSONGEVAL. E-indhoven, 23 Juni. Heden is in de fabriek van de firma Eliae en Co. te Eind hoven do 19-jarige werkman L. v. d. Ven, toon hij bozig was met bet uitstoffen van materiaal in de fabriekswerkplaats, toen dc machines plotseling werden aangezet, dus danig geschrokken, dat hij van den zolder, waar hij werkzaam was, naar benedon viel en bewusteloos werd opgenomen. In don loop van den middag is het slachtoffer aan de bekomen verwondingen overleden. WIELRIJDER AANGEREDEN. Wychen, 22 Juni. Hedenmiddag is in het dorp Wychen op den Rijksstraatweg Nijmegen—Grave do 60-jarige wielrijder v. d. Broek, die zonder teeken te geven, plot seling den weg overstak, door eau in de richting Nijmegen rijdende auto aangere den. Met een schedelbreuk is de oude man in ernstigen toestand naar het ziekenhuis .Liefdesgesticht" in Wynchen overgebracht. Voor zoover tot dusverre is komen vast te staan, treft den bestuurder van de auto geen schüld. Employé der Scheepvaart VereenU ging Noord verdwenen Zaandam, 23 Juni. Sedert Donderdag- avond 6 uur wordt te Zaandam vermist dc 53-jarige employe der scheepvaartvereoni- ging „Noord" te Amsterdam, dc heer L. W. van A. Hij is dien avond van huis vertrok ken met medenemen van een bedrag van 29.000, welk bedrag bestemd was voor het uitbetalen van loonen aan arbeiders, werk zaam bij de schepen van genoemde organi satie te Zaandam. Het uitbetalen der loonen zou hedenmid dag plaats vinden. Toen de heer van A. in den namiddag nog niet verschenen was, heeft de directie van genoemde schoepvaart organisatie een onderzoek ingesteld, waar hij bleek, dat het gcheele bedrag vermist werd. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die een uitgebreid onderzoek in stelde, voorloopig echter zonder resultaat Een extra-politieradiobericht is hedenavond verspreid waarin de opsporing van den heer van A. verzocht wordt. De heer van A. stond als een zeer be trouwbaar employe bekend, hij genoot het volste vertrouwen van de directie der Schecpvaartverceniging „Noord". O.m. was hem opgedragen het z.g. besteken dat is het aanwijzen van arbeiders voor do lossing der booten en het uitbetalen van loonen. In ver band met het feit, dat het op het oogenblik vrij druk is in de Zaandamsche haven was het bedrag, dat aan loonen moe6t worden uitbetaald, vrij boog. Het bezoek had een volkomen particulier karakter 's-G r a v e n h a g e, 23 Juni. Dezer dagen werd in de Do Telegraaf vermeld, dat het in Belgische kringen zeer de aandacht had getrokken, dat de nieuwe Minister van Bui- tenlandsche Zaken, jhr. mr. Dc Graeff, in gezelschap van zijn dochtor in Brussel een bezoek had gebracht aan Prins Leopold cn Prinses Astrid. Prins Leopold had den Mi nister tot een intiem déjeuner ultgenoodigd en men nam in Brussel aan, dat het on derhoud tusschen den Minister cn Prlii9 hoofdzakelijk had geloopen over de midde len om in dc koloniale crisis verbetering te brengen. Ook zou bij deze gelegenheid dc Minister aan een Belgisch journalist heb ben verklaard, dat hij in het bijzonder zijn aandacht wijdde aan allo Nedcrlandsch Belgische problemen. Naar aanleiding van een cn ander hebben wij ons tot den Minister van Buitenland- 6clie Zaken gewend, die ons mededeelde, dat hij op Woensdag 17 Mei j.l., toen hij nog geen flauw vermoeden had, dat hij Mi nister van Buitcnlandsche Zaken zou wor den, met zijn dochter een bezoek heeft ge bracht aan den Hertog en de Hertogin van Brabant, die tijdens zijn Gouverneur-Gene raalschap op hun reis door Indië eenigen tijd zijn gasten zijn geweest. Door omstan digheden was hij niet eerder In dc gelegen heid een tegenbezoek te brengen. Op hun uitnbodiging is hij naar Brussel gegaan en heeft aldaar inderdaad een dé jeuner bij bet Prinselijk paar gehad, dat echter een volkomen particulier karakter droeg en waar geen enkel onderwerp, dc politiek rakende, besproken is. Uiteraard heeft hij toen ook geen uitlatingen over Nedcrlandsch-Belgische problemen aan een journalist gedaan. Wel is dezer dagen een Belgisch journalist aan zijn Departement geweest. Het lag niet in zijn bedoeling, dat het onderhoud, dat deze met hem had, als een interview zou worden beschouwd, doch tegen den inhoud van hetgeen hieromtrent door de Nation Beige is gepubliceerd, had dc Minister geen bezwaar. rijn noi; steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARF" en het bekende S. H. M. „Schilletje" HAVIK IV TeL 292. Ook heden wordt niet gestart Amsterdam, 23 Juni. Heden in den namiddag word te Amsterdam het bericht ontvangen, dat dc mogelijkheid, dat de Ita- liaan6che vliegtuigen onder leiding van generaal Balbo, die over IJsland naar Chi cago zullen vliegen, morgen zouden komen, zeer groot was. Waarschijnlijk zouden de toestellen Za terdagochtend te vijf uur starten, zoodat zij tegen den middag te Schellingwoude ver wacht konden worden. Onmiddellijk werden dc noodige maatre gelen getroffen. Do visschei'6, die hun net- ten in het Buitcn-IJ hadden uitstaan, kre gen opdracht hun netten in to halen, terwijl de rijk6veldwacht opgeroepen werd om van Zaterdagmorgen 7 uur af do omgeving af ta zetten en te bewaken. In het Amstelhotcl, waarin do Italiaan-» sclie leden van de Berlijnsche ambassade, die met do voorbereiding van de ontvangst waren belast, reeds geruimentijd met eenigo andere leden van de Italiaansche militaire luchtvaart en een zeer groot aantal Itali aansche journalisten vertoeven, heerschta hedenavond een nerveuze drukte. Herhaal delijk werd getelefoneerd met Rome cn Or- betello om de laat6to instructies te ontvan gen, terwijl ook van den marinevliegdienst inlichtingen werden verkregen. Naar mato de tijd verstreek werden de berichten over een mogelijk vertrek van de vliegtuigen meer onzeker, totdat to ongeveer kwart voor tien uit Orbetcllo telefonisch do defi nitieve mededecling kwam, dat in verband met de slechte weersomstandigheden boven de Alpen, de start Zaterdagmorgen niet zal plaats vinden. EEN PRINCIPIEELE KWESTIE. De verlichting met natrium- lampen. S i 11 a r d, 23 Juni. Voor den kantonrech ter te Sittard werd heden behandeld do zaak tegen prof. dr. ir. H. Gelissen uit Maastricht, die terecht stond terzake dat hij over een weggedeelte onder dc gehiecnto Geleen, maar buiten de bebouwde kom, in den avond van 30 Maart j.l mot zijn auto had gereden zonder het voeren van ecnige verlichting. Dc weg ter plaatse is ver licht met natrium lampen en verdachte was van meaning, dat hij door het voeren van licht onnoodig gevaar voor het verkeer zou veroorzaken daar de weg verlichting voldoende was om zelf te zien en door der den gezien te worden. Dc verbalisant, bur gemeester Dalen van Geleen, verklaarde, dat gereden werd met een snelheid van meer dan 20 K.M., en dat er verkeer op den weg was. Hot O. M. was van oordeel, dat het door verdachte gedane beroep op overmacht niet opging. De wet schrijft voor het voeren van lichten. En wanneer in dit geval zou worden uitgemaakt dat dit mocht worden nagelaten zou dit avontuur tot do conse quentie leiden dat evenmin licht gevoerd behoeft te worden op onverlichte wegen, waar dc verblinding uit den aard der zaak sterk is. Het O.M. vrceg veroordeeling tot ƒ10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. KONINKLIJKE GIFTEN. H. M. de Koningin heeft een belangrijke bijdrage geschonken aan den Ncderland- schen militairen bond, die zich de oprichting van tehuizen ten doel stelt. Voorts deed H. M. de Koningin een bolang- rijke gift toekomen aan dc koloniale school voor meisjes cn vrouwen, teneinde het voortbestaan van deze nuttige instelling te helpen verzekeren. „En luliter goed. Marietje, Je laat hem er niet aan komen, hoor 1" (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6