AMErtSFOORTSCH DAGBLAD LaatU niet verblinden door 'n paar centen en Feuilleton Dinsdag 27 Juni 1933 31 e Jaargang No. 305 TWEEDE BLAD DE ROOFOVERVAL TE BERKEL-ENSCHOT UIT DE STAATSCOURANT C0LIJN OF DETERDING? In het Paleis van den Koning In hooger beroep acht jaar geëischt Den Boscli, 2G Juni. Het Gerechts hof te Den Bosch behandeld heden de strafzaak tegen W. A. K., wever te Den Hang, die door de Rechtbank te Breda ver oordeeld was lot een gevangenisstraf van vijf jaren, wegens een inbraak en een rij wieldiefstal op 18 Januari j.l. te Tilburg en den roofoverval, den volgenden dag te Berxei-Enschot on niej. G. Pigge gepleegd. Officier van Justitie was in beroep ge gaan van hot vonnis tegen K. Niet geappelleerd werd in deze zaak tegen den mede-dader G. 11.. varensgezel te Amsterdam, die tot twee en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld werd. 'Sa het getuigenverhoor, waarin o.m. de beroofde vrouw, de medeplichtige R. en enkele achtervolgers werden gehoord, hield de advocaat-generaal mra Couvee het re quisitoir. In tegenstelling met den Officier van Jus titie te Breda, die 12 jaren gevangenisstraf had geeischt. meende spreker dat zelfs deze verdachte (die reeds voor dertien diefstallen samen tot 16 jaar en 7 maanden gevange nisstraf was veroordeeld) voor verbetering vatbaar Is. Niettemin achtte spr. de opge legde straf te laag. Het O.M. vorderde ci«.arom acht jaren. De verdediger, mr. Lelyveid, verzocht een onderzoek naar de geestvermogens van den verdachte, die al eenige jaren In een p&ychopatenasyl heeft, doorgebracht en zijn wederopname in zulk een inrichting. Subsidiair bepleitte spreker oen clemente straf. De uitspraak werd bepaald op 10 Juli. Bij kon. besluit zijn herbenoemd tot bur gemeester van: Doodewaard, J. A. den Har- tog; Overasselt, H. M. van der Vijver; Wamcl, G. J. J. Wouters; Katwoudc en Monnikendam, J. Versteeg Jr., secretaris der gemeente Katwoudc; Beets en Ouden dijk, D. Stam; Wognum. J. Commandeur, secretaris; Urk, A. Gravestcin. secretaris; Sas van Gent, L. W. G. Hoefnagels; Veen- dam, F. .1. de Zee. Bij kon. besluit is aan mr. J. P. Wind hausen, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van kantonrech- ter-plaatsvervanger in het kanton Roer mond i.s aan mr. L. J. 't Hooft, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1933, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Breda: is aan mr. W. de Gravure, op zijn ver zoek, rnet ingang van 1 Juli 1933, eervol ont slag verleend uit zijn betrekking van kan- tonrechtcr-plaatsvervangcr in het kanton Amsterdam, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten; zijn benoemd tot kantonrcchter-plaatsver- vanger in het kanton Zaandam: mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam, en F. J. Wethinar, inspecteur der directe belastingen enz. te Zaandam. Bij K. B. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Xassau verbonden ecrc-mc- daille in goud aan J. Boertje, brouwmees ter-bedrijfsleider bij de brouwerij „de Sleutel" te Dordrecht; zijn wederom tijdelijk benoemd aan de Rijks hoogere burgerschool te Neuzen: tot leerares: mej. M. II. van Eek en tot leeraar C. A. Campagne; is aan M. de Jong, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als tijdelijk leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool tc V oïsen is aan do navolgende ambtenaren bij den Rijksgebouwendienst, wegens verande ring in de inrichting van het dienstvak, waarbij zij werkzaam zijn, eervol ontslag uit hunne betrekking verleend, t.w.: 1. met ingang van 1 Augustus 1933 aan K. Dijks tra, districtsbouwkundige te Utrecht; 2. rnet ingang van 1 September 1933 aan T. L. Visser, boukwundig ambtenaar der tweede klasse te Amsterdam; is met invang van 1 Juli op vrzock eer vol ontslagen met dank mr. W. J. M. Weersma als plaatsvcrvangend-voorzitter van den Raad van Beroep (O.) te Gro ningen. Bij beschikking van den minister van fi nanciën is aan dr. F. E. Posthuma, voorzit ter van den Nijvcrhcidsraad te 's-Graven- hage, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lid van de rijkscommissie van arbeid voor exportcredietgaranties; is ingetrokken do verplaatsing van den ontvanger der directe belastingen, enz. N. It. Lubbers van het kantoor der directe belastingen te Eindhoven naar het kan toor dier middelen tc Enschede en is de ontvanger der directe belastingen, enz. P. Thijssen verplaatst van liet kantoor der di recte belastingen, enz. te Zaandam naar het kantoor der directe belastingen te En schede; is de ontvanger der directe belastingen, enz. P. A. Biersteker te Amsterdam, werk zaam aan de inspectie der directe belas tingen aldaar, werkzaam gesteld aan het kantoor der directe belastingen aldaar; is de inspecteur der directe belastingen, enz. F. P. Pesman, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belas tingen, enz. te Zaandam, verplaatst naar Lobith en aangewezen als hoofd van de inspectie der directe belastingen, enz. al daar. OPRUIING DOOR EEN RAADSLID. Het vonnis van den politie rechter bevestigd. Den Haag, 26 Juni. Het gerechtshof heeft heden arrest gewezen in de zaak te gen het lid van den Hotterdamschen ge meenteraad W. IT. R., die door den politie rechter aldaar ter zake van opruiing is veroordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf. Het Hof heeft met verbetering van de gron den het vonnis van den politierechter be vestigd en mede bepaald dat de waarborg som ad 250 ten "tijde van zijn arrestatie gestort, zal worden teruggegeven. PAARD OP HOL. Voerman oader den wagen terechtgekomen. V e n 1 o, 26 Juni. Toen hedenavond de 49- jarige G. Vos, in dienst van dc A. P. C., met paard en kar over de Maasbrug reed, werd het paard plotseling schichtig, met het ge volg. dat V. van den wagen gesmakt werd en onder de wielen geraakte. Met ernstige inwendige kneuzingen en kwetsuren werd het slachtoffer opgenomen en naar het R.K. ziekenhuis te Venlo overgebracht. Het paard sloeg op hol en gooide in zijn vaart nog een lantaarnpaal omver. Na veel moeite is het tenslotte gelukt het dier tot stilstand te brengen. DOODELIJK ONGELUK. Oosterbeek, 26 Juni. Hedenavond om ongeveer kwart voor zeven, waren eeni ge kinderen aan het spelen op een vracht auto, die in reparatie was hij den heer N. Het 10-jarig zoontje van den heer G. maakte hierbij een pin van den zijwand los. met het noodlottig gevolg, dat de klap omlaag viel tegen het lichaam van het ventje. Het kind was onmiddellijk dood. PERSOVERZICHT Inflatie is een klap in het gezicht der burgers die in ieder land de ruggeraat van hel volk zijn De Telegraaf schrijft naar aanlei ding van den brief van Sir Henry Dclcr- ding, die Zaterdag op Je vergadering der Maatschappij voor Nijverheid en Handel is voorgelezen, en waarin hij een hartstochte lijk pleidooi voor inflatie houdt, dat het wel sedert geruimen tijd bekend was dut de president van dc Koninklijke met dit denkbeeld coquettcerde Niettemin werkt deze brief als een sensatie. Zich beroepend op zijn hoogten leeftijd, eerlijke carrière en moeilijke ervaring, meent hij het Neder- landsche volk den raad en het bevel te mo gen geven: Gij moet. Niemand zal de zui verheid van zijr§ bedoelingen of zijn inzicht in zaken in twijfel trekken, maar dit belet niet dat slechts weinigen verantwoordelijke Nederlanders zijn advies zullen willen op volgen. „Feitelijk draait ons geheele regcerings- beleid om de stabiliteit van den gulden. In grooten getale hebben zij die bij de jongste verkiezingen op Dr. Colijn bun stem uit brachten dit gedaan omdat zij in den te- genwoordigen minister-president den over tuigden voorstander van den gaven gulden zagen. Wij vertrouwen dat het pleidooi van Sir Henry Dcterding in dc houding van onze regeering geen wijziging zal brengen en dat zij op het standpunt zal blijven staan, dat de gulden met de uiterste ener gie moet worden verdedigd. De Nederland- sche delegatie op de conferentie te Londen heeft dat in dc afgeloopen weken gedaan en er bestaat geen aanleiding om aan te nemen dat zij haar standpunt in deze kwes tie zal wijzigen. De weg dien de heer Dcterding aanwijst is de breede en gemakkelijke weg. Ten on rechte maakt hij zich bezorgd dat hij zich door zijn advies impopulair zal maken, want het werkelijk impopulaire en ondank bare werk, wordt verricht door hen, die in deze dagen dc stabiliteit van ons geld ver dedigen. Inflatie beteekent de voor liet oogenblik pijnlooze oplossing van alle moeilijkheden. Er behoeven dan geen onderhandelingen gevoerd te worden met ambtenaren en ar beiders, want zonder dat zij het bemerken worden hun salarissen en looncn met een willekeurig percentage gekort. Het is dan niet meer noodig aan te dringen op verla ging van huren en prijzen. De gemeenten en het Rijk kunnen voortgaan dezelfde hoo- go uitgaven te bewilligen zooals zij dat in de afgeloopen jaren hebben gedaan, daal de guldens op onze begrooting niet langer guldens zijn. Ongetwijfeld zouden ook dc tijdelijke voordeelen, die Sir Henry Deter- ding aankondigt, intreden, daar handel, in dustrie en scheepvaart konden werken op het verlaagde prijsniveau dat onze regee ring langs den doornigen weg der deflatie beproeft te bereiken. Wij zouden deze loon- en prijsverlaging onder narcose echter al te duur betalen. Ons volk is een spaarzaam volk. Zijn spaargelden zouden in de eerste plaats de prooi der inflatie worden. Allo die meen den hun kapitaal op voorzichtige en veilige wijze te hebben belegd, zouden de slacht offers zijn. Inflatie beloont verkwisting en berooft de spaarzaamheid. Zij treft pen sioenen. levensverzekeringen, stichtingen en de ouden van dagen, die van hun ge- kapitaliseerden arbeid leven. Zij bevoor deelt schuldenmakers en bankroetiers. Zij is een klap in het gezicht juist van die burgers, die in ieder land de ruggegraat van het volk zijn. In één enkel opzicht zijn wij het met den heer Dcterding eens: dc tegenwoordige toe stand is onhoudbaar. Het is een onmoge lijkheid terzelfder!ijd de voordeelen van verkwisting en spaarzaamheid te genieten. Gaan wij voort met dc hooge uitgaven, dan blijft er inderdaad geen andere uitweg over dan dien de heer Dcterding aanwijst. Be wust of onbewust behooren allen die zich verzetten tegen verlaging van het levens niveau tot het kamp der inflalionisten. Men moet weten wat men wil: ofwel met Sir Henry Dcterding den weg der inflatie kiezen, ofwel met Dr. Colijn vechten voor dc stabiliteit van den gulden. Een midden weg bestaat er niet. Amersfoort. 27 Juni, 't Boompje, verkoop van de heerenbuizen M. Withoos straat 47, 49 en 51, 8 uur. 28 Juni, Verkooplokaal Muurhuizen, ver koop van een inboedel, V/* uur. 3 Juli, Wagcnwcrkplaats, verkoop van spoorhout, 10 uur. B a a r n. 21 en 28 Juni, Hotel de la Promenade, verkoop bij opbod en afslag van woon- en winkelhuizen, 8 uur. 6 Juli, Café De Pauw, verkoop van wei- en hooiland, 11 uur. DE STEUNREGELING VAN ALMELO. Telegram van den minister. G 1' a v e n h a g e, 24 Juni. Naar wij ver nemen, heeft de minister van sociale zaken met betrekking tot dc steunyerleening te Almelo liet navolgende telegram aan het college van B. en W. gezonden ,IIcb besloten steunregeling voor uw ge meente op 2 Juli stop te zetten, tenzij dc raad voor dien datum aanvaardt samen stelling van het orgaan in de redactie van uw college". Vólgens de regeling, zooals deze door B en W. was voorgesteld, moc6t dc voorzittei van het orgaan worden aangewezen door Burgemeester en Wethouders uit den Raad en mochten voorts personen, op wie dc steunregeling van toepassing is, geen lid der commissie zijn, terwijl, indien een zit tend lid der commissie in deze omstandig heid kwam te verkeeren, hij daarvan on middellijk aan B. en W. moest kennis ge ven. Zijn lidmaatschap der commissie ein digde alsdan op den tienden dag, nadat de steunregeling op hem van toepassing wa* geworden. Dc Raad wenschte echter de benoeming van een voorzitter aan zich te houden en schrapte dc bepaling omtrent leden van de commissie, die ondersteuning ontvingen. EEN AUTOMAATDIEF AANGEHOUDEN. Tragisch gevolg voor den bestolene. Rotterdam, 26 Juni. Zondagmorgen vroeg is de 18-jarige los werkman H. V. T. betrapt bij het forceeren van een automaat van den sigarenwinkelier H. Broekhuis. De heer Broekhuis en zijn zoon achtervolgden den dader en wisten hem te grijpen en aan de politie over te leveren. Later zijn zij aan het politiebureau aangifte gaan doen van het gebeurde. De heer Broekhuis is aldaar in elkaar gezakt en overleden. Bij het achtervolgen had hij te veel van zijn krachten gevergd. Als U een goedkoopere soort koopt, 'beteekent dit eene besparing van slechts enkele centen. Als U Blue Band koopt, is Uw winst: de geruststellende zeker heid dat U de beste kwaliteit hebt gekocht die in Holland te krijgen is. Blue Band is het prijsverschil van slechts enkele centen per pakje dubbel en dwars waard! Weet wat U eet! 30 cent o per holfponds- 0 VERSCH GEKARND "al" s MET 40 °/0 ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTROLE Als de ziele luistert, spreekt het al een taal dat leeft Een liefdesgeschiedenis nit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. Naar bet Engclsch door W. H. C. B 5 „Welnu, dan kunt u ook niet bew eren dat ze niet in de kamer was. Maar daar u haar niet hebt gezien, spijt 't me te moeten zeg gen dat er geen verzachtende omstanïig lieden voor u bestaan. U kwam de slaap kamer van zijn hoogheid binnen, u sprak geen woord met hem, trok uw degen en doodde hem. Dit alles bewijst dat u er heen bent gegaan met t duidelijk vooropgezette plan de misdaad to begaan. Maar wat dc beweegreden betreft, deze wordt volkomen verklaard door dc zonderlinge bekentenis van uw dochter. Ze was uiterst onvoor zichtig geweest met Don Juan; hiermee was u bekend, en u hebt u op de meest onmen schelijke wijze gewroken. Zulk eon wraak neming kan niet anders dan de noodlottig- sto gevolgen hebben. Vooreerst zult u zelf een smadelijken dood op het schavot moeten sterven, terwijl u een dochter achterlaat, die niet anders kan doen dan zich in **en klooster begraven en die nooit meer .net haar gelijken kan omgaan. In de tweede plaats hebt u uw koning van een beminden broeder beroofd en Spanje van zijn schitte- rendsten veldheer. Zou 't nog erger gekund hebben „Ja, uwe majesteit. Er bestaan nog erger dingen en die zijn gebeurd. Het zou duizend maal erger zijn geweest, indien ik, na de daftd begaan te hebben, de schuld er van had geworpen op een man, die mij zoo toe gewijd was, dat hij die schuld in mijn plaats op zich wilde nemen en honderd duizend maal erger, indien ik dien man had prijs gegeven aan de verachting van het menschdom, en hem had gepijnigd met ai'er- lei verdraaiingen van bewijzen en door groote leugens te stapelen op een k'ein beetje waarheid. Dat zou inderdaad veel erger zijn geweest, dan wat ik gedaan heb. God kan vergiffenis schenken aan moorde naars, maar voor verraders staat slcchU de hel open, en het allerdiepste der hel voor hen. die hun vrienden verraden." „Ik vrees dat zijn geest is verstoord zei de koning tot Perez. ..Er zijn bepaald tee kenen van krankzinnigheid." „Ik vrees 't. ook. sire", antwoordde de vleierige secretaris, ernstig zijn hoofd schuddend. ,.TIij weet niet meer wat hij zegt." „Ik bon volstrekt niet krankzinnig en weet heel goed wat ik zeg." Mcndoza keek eerst den koning en toen Perez woedend aan, maar geen van beiden durfden zijn Mik te ontmoeten. „Wat de bekentenis 4an mijn dochter betreft, daaraan geloof ik r.ic-t, en al heeft ze dat allemaal verklaard, dan hadt u» mij het leed kunnen besparen let mij to zeggen Dat hadt u in uw macht God weet dat ik al de jaren, die achter me liggen, mijn leven voor uwe majesteit en voor Spanje heb veil gehad, en dat opnieuw zou willen doen, indien ik er nog over te beschikken had, inplaats het te hebben weggesmeten. Ook weet God dat ik wegens hetgeen ik heb gedaan, onverschillig of het goed of kwaad is geweest, alles wat het uwe majesteit bij wijze van verwijt zal behagen mij onder vier oogen te zeggen, zal aanhoo- rcn. Maar als man, die ten doode is gewijd, zal ik dien pennelikker daar niet vergeven, te hebben gezien dat de eer van een Spaansch edelman aan flarden werd ge scheurd, dat een soldaat van mijn leeftijd zoo werd vernederd. Ik smeek den hemel dat er een dag zal komen, waarop hij ge folterd zal worden, zooals hij mij heeft zien folteren, en nog erger, totdat hij om gonsde zal smeeken wat ik niet zal doen Het gebed van den diep beleedigden man werd op den dag af, acht jaren later ver hoord, en zelfs nu werd Perez «enigszins bleek, toen hij de woorden hoorde, want zij klonken als een vervloeking van iemand, die zou sterven. Maar Philips was onbewo gen. Waarschijnlijk liet hij Mcndoza niet lijden, alleen om liet genot te smaken zijn smart gade te slaan, zij het dan ook dat het zien lijden van anderen licm altijd een soort ziekelijke voldoening schonk. Wat hij \óor olies wenschte, was een aannemelijke reuen vast te stellen, waarom Mcndoza de mis daad had begaan, opdat hij zelf, door het ontbreken van overtuigende bewijzen, rnet verdacht zou worden door aanstichting er dc hand in te hebben gehad. Hij had vol strekt niet het voornemen Mendoza gedu rende het komende proces op de pijnbank te laten folteren. Integendeel wenschte hij den rechters dc bewijzen kant en klaar te doen voorleggen, om daardoor Mendoza tc beletten iets te zijner verdediging te kun nen inbrengen. Daarom was het noodig «le aan het licht gebrachte feiten van begin tot eind precies aan elkaar te doen sluiten, en door de handigheid van Antonio Perez, die slechts de woorden had opgeschreven, die tot dat doel leidden, had de koning verkre gen wat hij wenschte. Hij had elk woord van Mendoza's venvensching gehoord en achtte het noodig hem wegens zijn vrij moedige woorden te berispen. „U vergeet u, mijnheer", zei hij koel. „Don Antonio Perez is mijn particuliere secretaris en u moet hem eerbiedigen. Terwijl u nog tot het hof behoorde, was zijn positie hoo ger en belangrijker dan de uwe en nu u schuldig bent verklaard wegens een schan delijken moord, in koelen bloede gepleegd, moet u niet vergeten, dat hij een onschuldig man is. Ik heb gezegd, Mendoza, u zult rnij niet meer weerzien, want u zult in ver zekerde bewaring worden genomen tot uw verhoor begint, dat slechts één resultaat kan hcbbc-n. Kom hier. Hij ging rechtop in zijn stoel zitten en stak zijn hand uil, terwijl Mendoza niet on vaste passen naderde en toen op één knie neerknielde, zooals gebruikelijk was. ben niet onvergevensgezind," sprak de koning. „Vergevensgezindheid is een heel mooie Christelijke deugd, die men mij vanaf mijn prilste jeugd leerde tc betrach ten. Weliswaar hebt u den levensdraad van mijn innig geliefden broeder in dc lente van zijn leven doorgesneden, maar u zult niet sterven met dc gedachte dat ik wrok jegens u koester. Zoo ver het me mogelijk is, ver geef ik u wat u hebt gedaan, en als bewijs daarvan geef ik u mijn hand, opdat u ten minste dien troost zult hebben." Met ongelooflijke kalmte nam Philips Mendoza's hand hield die een oogenblik in de Zijne en drukte die bij de laatste woor den bijna met warmte. De loyaliteit van den ouden rnan voor zijn vorst sproot voort uit een toewijding, die een soort werkelijke aanbidding w erd, en al had hij door liet af schuwelijke verhoor nog zoo bitter geleden, hij vergat dit bijna, toen hij den druk van 's konings vingers voelde. Op dit oogenblik maakte hij zich wijs dat het slechts een co- medicvcrtooning was geweest om Perez om den tuin te leiden en den koning van ver denking te zuiveren voor de wereld, zoo-» dat het ondraaglijke leed, dat hij had on dervonden, ten goede was gekomen aan zijn souverein. Hij vergat alles, en zijn grij ze hoofd buigend, Tousle hij de magere, gele hand, en omhoog ziende naar Philips' on verschillige gezicht, voelde hij dat tranen van dankbaarheid in zijn eigen oogen op welden, een dankbaarheid, die voortsproot uit het bewustzijn dat hij de wereld, die hij haatte, zou verlaten met dc zekerheid dat zijn dood in het belang zou zijn van zijn koninklijken afgod. „Ik zal tot hot einde getrouw blijven aan uwe majesteit," zei hij eenvoudig, terwijl hij opstond :i da koning zijn hand terug trok. Philips knikte langzaam, en met zijn ver steenden blik keek luj mot een soort starre nieuwsgierigheid naar Mendoza. Zelfs oen egoïst als hij wist niet dat er zulke men- schcn bestonden. „Roep dc lijfwacht, Perez," zei hij koel. „Zeg den officier Don Diego dc Mendoza naar den westelijken toren tc geleiden, en hem met alle mogelijke onderscheiding te behandelen." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5