VICTOR IA-WATER ONTEVREDENHEID OVER EEN WETHOUDER Feuilleton Vrijdag 30 Juni 1933 31 e Jaargang No. 308 GELDEN VOOR EEN NIEUWE ENGENDAALSCHOOL NV JC MIDDEN51AND5-BANKy°°| AMERSFOORT EN OMSTREKEN AMERSFOORT SPAAR-DEPOSITO RENTE 3è% NEDERLANDSCHE MIJ. Opgericht 1 887 B0TERSPRITS en JANHAGEL MAISON DE JAGER PAVERT N.V. COMPAGNIE LYONNAISE In het Paleis van den Koning J loyaliteit voor den koning, die een soort krankzinnigheid was, belette hem de woorden, die hij zoo graag zou zeggen, uit te spreken, maar de gedachte dat zijn eigen dochter na zijn dood steeds in de meening zou blijven verkeer én dat hij zoo wreed was geweest, den man te hebben vermoord, dien zij zoo innig had lief gehad, w erd hem steeds ondraaglijker. RAAD VAN SOEST Soest. De Raad dezer gemeente kwam Woensdagmiddag bij elkaar onder presi dium van den heer van Duren, loco-burge meester. Na opening geeft de voorzitter gelegen heid tot een stil gebed en zegt vervolgens dat hij het presidium waarneemt omdat, zooals men weet, de Burgemeester in het ziekenhuis ligt, maar gelukkig volgens zoo juist ontvangen bericht goed vooruit gaat Spreker hoopt, dat de Burgemeester weer spoedig geheel hersteld in ons midden Z3l zijn. Daarna worden de notulen van de ver gaderingen van 3 en 22 Mei j.l. na een kleine opmerking van den heer Endendijk vastgesteld. Do ingekomen stukken worden medege deeld waarvan wij noemen. 1. De door Gedep. Staten goedgekeurde verordening op de geldschietbanken. (No. 2752). 2. Bcgrooting van de gezondheidscom missie voor Baarn e.a. voor het jaar 1934. (No. 189). 3. Goedgekeurde begrootingswijziging. (No. 21/252). 4. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger d.d. 18 Mei 1933. (No. 137). 5. Overzichten van het gasbedrijf over de maanden April en Mei 1933. (No. 2-40). 6. Kostprijsberekening over het jaar 1932 van de voor Amersfoort benoodigde hoe veelheid gas, op dezelfde wijze berekend als over het jaar 1924. (No. 200). 7. Een schrijven van „het Algemeen Co mité van eVrweer tegen Terreur en Vervol ging in Duitschland" te Amsterdam, ver zoekende te besluiten, dat zoolang de ver wildering der politieke en maatschappelijke zeden in Duitschland heerscht, de gemeen te zal trachten haar behoefte buiten Duitschland te dekken. (No. 2995). 8. Verslag volkshuisvesting over 1932. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen, hoewel bij punt 7 de heer De Nies (S.D.A.P.) opmerkt, dat hij het ge- wenscht acht, dat het gemeentebestuur zich zooveel mogelijk aan het verzoek zal hou den. Wij moeten ons homogeen gevoelen met de gedachte, die in het verzoek ligt opgesloten. De heer Grootewal wil zich niet met den politicken toestand van een ander land in laten. Bovendien meent hij, dat er een ministerieele aanschrijving is, die daarom trent aan de gemeentebesturen tot richt snoer kan dienen. De heer van Klooster (R.K.) zegt, dat wc hetzelfdo gehad hebben in Rusland, Mexico en meer andere landen en toen is er niet op gereageerd. Tenslotte wordt het stuk voor kennisge ving aangenomen. De heeren Nooder en De Nies (beiden S.D.A.P.) stemmen tegen. 9. Een adres van het bestuur der R.-K. school te Soesterberg, verzoekende inge volge art. 72 der 1. o. wet 1920 de wettelijke medewerking te verleenen voor aanschaf fing van leermiddelen, wordt in handen ge steld van B. en W. om advies. 10. Een adres van J. C. van Zijll te Soest, verzoekende ontheffing van de ver bodsbepaling der verordening ez. art. 4 der Hinderwet met voorstel van B. cn W. om de ontheffing te verleenen, wordt aan de agenda toegevoegd en later daaromtrent heslist dat van Zijl toestemming krijgt tot berging van 60.000 L. benzine in een on- dergrondsche tank. 11. Een adres van J. G. Rcdcman en R. H. J. Rcintjes, inhoudende bezwaren tegen een geplaatst reclamebord bij P. Man en verzoekende dezen op te dragen dit bord achter de rooilijn te plaatsen, zoodat de schoonheid der gemeente bewaard blijve, met voorstel dit adres te zenden aan B. cn W. om prae-advies. Dc heer Busch zegt, dat de jalouzie de métier hier duidelijk in het adres ligt op gesloten. Adressanten hebben immers ook borden voor hun woningen staan. De heer Gasille zegt dat plaatsing van een bord buiten de rooilijn aan den heer Redeman is geweigerd, terwijl dc heer Man het bord wel huiten de rooilijn heeft staan. Dc Voorzitter zegt dat het stuk nog te kort geleden bij B. en W. is ingekomen, dan dat het college zich van een cn ander op de hoogte heeft kunnen stellen, vandaar het advies om het in hun handen te stellen voor advies. Alzoo wordt besloten. 12. Een verzoek van den A.B.T.B. om ver betering van enkele wegen, hetgeen bc rcids in behandeling genomen is. 13. Een verzoek van J. B. M. Bremer cn andere bewoners van den Postweg om ver betering van dien weg, hetgeen bereids in behandeling genomen is. Hierbij merkt de heer van Klooster (R.K.) op, dat de hooibouw direct aanstaande is, en dus spoed met do verbetering moet wor den betracht. Er dienen ook sintels aanwe zig te zijn om de ergste gaten te dichten De heer Lodecse geeft de verzekering dat een cn ander zoo spoedig mogelijk onder handen zal worden genomen. De heer Busch (Dem. Partij) zegt. dat de Commissie voor openbare werken in zes weken niet heeft vergaderd. Er gebeuren vaak dingen, waarover deze commissie niet is geraadpleegd, terwijl andere, die drin gend noodig zijn. en waarover al lang een beslissing is genomen achterwego blijven. Spreker vindt het dringend noodig, dat er DIRECTIE: A. H. MARTENS een waarnemend wethouder wordt be noemd; nu de Burgemeester ziek is, en eigenlijk al het werk rust op den heer van Duren, den waarnemend Burgemeester, wiens werkkracht hij zeer waardeert. De heer Grootewal zegt, dat dc wethou der Lodeesc geen begrip heeft van openbare werken, zoodat do Burgemeester dezen tak van dienst moest overnemen. Nu do beer Lodeese tijdelijk weer met openbare wer ken is belast, komt er natuurlijk niets van terecht. Do heer dc Bruin wil nog even een af wachtende houding aannemen. Blijft de Burgemeester lang ziek, dan zal er moeten worden ingegrepen. Er is reeds een groote achterstand, die steeds grootcr wordt. Wc voelen het allen; zoo gaat het niet goed. De heer de Nies wijst er op, dat in een vorige vergadering door den Burgemeester is gewezen op dc samenstelling van het College. Nu do Burgemeester ziek is. dient er zoo spoedig mogelijk een derde wethou der bij te komen. De heer Busch erkent, dat hij cn ande ren, die den heer Lodeese hebben gestemd, zich schromelijk hebben vergist. Ten slotte gaan enkele sprekers zoo ver, dat ze den heer Lodeese vragen of hij wil bedanken, zelfs wil er een een voorstel indienen, dat de Raad besluite den wethouder zulks te vragen. De Voorzitter meent, dat men te ver gaat. Meent do heer Lodeese, dat hij nog nuttig werk voor de gemeente kan verrichten dan mag de Raad zulks niet vragen. Er wordt tegenwoordig veel van een wethou der van Soest gevraagd. Spreker twijfelt wel eens of ook hij het als zakenman wel tot het einde toe, zal volhouden cn of ook hij niet moet bedanken. Spreker is erkentelijk voor do waardce rende woorden van den heer Busch, maar wil toch opmerken, dat de ambtenaren hem trouw ter zijde hebben gestaan en ook veel werk hebben verzet. 14. Een adres van J. Berg e.a., bewoners van dc Den Blieklaan en van het onmid dellijk daaraan grenzende gedeelte van de Bosstraat, verzoekende aanleg van een hoofdbuis der gasleiding in die weggedeel ten. (No. 3041). 15. Een adres van het bestuur der R. K. scholen in dc parochie H.H. Petrus en Pau lus te Soest, verzoekende ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 dc wettelijke medewerking te verleenen voor aanschaffing van leermid delen en banken ten behoeve der R.K. u.l.o. school. (No. 3039). Beide stukken worden in handen van B. en W. gesteld voor advies. 16. Een schrijven van den Bond van Lood gieters- cn Fitterspatroons in Nederland, verzoekende ernstig rekening tc houden met zijn adres inzake wijziging der over eenkom6t met gasinstallateurs. (No. 754). Dit stuk wordt behandeld bij punt 9 der agenda. Ten slotte kan men rnet de eigenlijke agenda aanvangen en worden besluiten vastgesteld tot wijziging der gemcente- grondbedrijfs-, gasbedrijfs- cn wegenfonds- begrooting 1932 en 1933. Bij het voorstel van B. en W. tot het ver leenen eener vaste aanstelling aan F. A. Mud als klerk-typist bij het gasbedrijf, spreekt de heer De Nies zijn teleurstelling uit over de voor Mud geldende salaris regeling. Hij gaat nu 4 per maand vooruit, liet is een ijverige flinke jongen, waarvan we nog veel mogen verwachten. Spreker stelt voor zijn salaris te verhoogen tot 1200 of in elk geval zijn salaris te laten herzien door de salaris-commissie. De voorzitter zegt, dat het werk, dat de heer Mud verricht, voldoende, volgens zijn superieuren, wordt beloond. De lieer Grootewal wijst er op, dat er duizenden jongelui rondloopcn met diplo mas in hun zak cn geen emplooy kunnen vinden. Laat de heer Mud dubbel blij en Wilt gij KWALITEIT neemt dan OBERLAHNSTEIN NATUURLIJK BRONWATER OPWEKKEND EN GEZOND tevreden zijn dat hij thans een vaste aan stelling heeft bij dc gemeente, 't Is nu geen tijd voor verhooging van salarissen. Het voorstel van B. cn W. wordt daarna aanvaard. Punt 5, voorstel van B. cn W. tot vast stelling van dc vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over het jaar 1928, wordt zonder bespreking goed gekeurd. Het volgende punt, voorstel tot beschik baarstelling van gelden voor den bouw ecner nieuwe Engendaalschaal werd be streden door de heeren Gasille, De Nies en Grootewal, die meenden dat uitstel der be slissing tot Sept. gewcnscht was, omdat men dan kon constateeren of het wel noo dig was, dat er een nieuwe school werd gebouwd. Deze school is niet vooruitgaan de. De heeren Endendijk en Busch bepleiten het goed recht van het bestuur der school. Weigeren wij, dan blameeren wij ons zelf, want in hooger beroep worden de gelden toch toegestaan. En als we wachten, wor den de kosten nog hooger. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De heeren Grootewal, Gasille, Van Kloos ter cn Van den Berg stemden legen. Over het voorstel inzake aanbesteding ophalen asch en vuilnis is lang gepraat De een wilde zoo, de andere weer anders. Ten slotte zegevierde het voorstel van B. en W. Daar Gedeputeerde Staten geen ere- diet voor het aanschaffen van een feca- licuwagen willen goedkeuren, zal men zich in verbinding stellen met de besturen van omliggende gemeente, om wellicht deze zaak gezamenlijk te regelen. Do Bond van Loodgieters kreeg nul op 'naar request. Men zit thans vast aan de vastgestelde regeling en de noodzakelijk heid tot verandering is ook niet gebleken. Aan M. v. d. Broek wordt ontheffing ver leend van dc verbodsbepaling cx art, 4 der Hinderwet. Eveneens aan Gebr. Berkhout voor de oprichting van een steenhouwerij aan de Kerkstraat alhier. Daarna komen een 4-tal adressen aan de orde, waarbij verzocht wordt ontheffing van een bepaling der bouwverordening, op dat meer dan 2 woningen onder een kap kunnen worden gebouwd. Deze worden toegestaan. Tot leden van Maatschappelijk Hulpbe toon worden benoemd de dames mevr. R. van der BroekVerkerk en mcj. M. A, Vermaas; de laatste bij het lot legen mevr. de wed. J. AnjemaNell. Daarna worden verschillende besluiten genomen omtrent aan- en verkoop van grond, grondruilingen, wijziging van erf- pachtcanon, bepaling van huurprijzen, in schenking aanvaarding van grond en bepa lingen van den koopprijs van grond. Bij de bepalingen van den koopprijs van grond merkt de heer Busch op, dat het ge- wenscht is dat de gronden zooveel mogelijk vooraf geschat worden, zoodat den ambte naar weet welke prijs is bepaald, wanneer er een kooper komt. Nu wacht men vaak tc lang en gaat men ergens anders koopen. De Ver. Soesterberg's Bloei heeft aan de gemeente geadresseerd omtrent dc ver plaatsing van het woonwagenkamp naar „Het Hoogst". Hierover is heel wat gepraat, De heeren uit Soesterberg, Grootewal en Nooder, vonden die plaats al bijzonder slecht. O, die mooie natuur daar op den berg. Best, maar waar dan naar toe met dat nomadenvolkje? Niemand wist een plaats. De heer Gasille stelde voor dat ieder raadslid tegen de volgende vergadering een briefje zou inleveren en een plaats zou aanwijzen. Dan zou in de a.s. raadsvergade ring do beslissing vallen. Jammer dat hij niet een prijs voorstelde voor de beste op lossing. Dat raadsel is wérkelijk een prijs waardig. Nu kwam dc aanvullingsagenda: Voorstel orn de werkverschaffing en steunverlecning met ingang van 3 Juli a.s. stop tc zetten. De heeren De Nies en Nooder waren er tegen. Er waren toch enkelen die werke lijk wel werken wilden, en voor die was het toch erg. Maar het pleidooi kon geen genade vin den in dc oogen van de overige raadsleden en het voorstel van B. cn W. werd aan vaard. Ten slotte nog het voorstel inzake dek king van het tekort der bouwvereeniging „St. Joseph". Gedeputeerde Staten willen, dat het tekort wordt gedekt in 10 jaar, ter wijl de Raad bij de begrooting besloot het tekort in 20 jaar te dekken. Ook nu zijn B. en W. van meening dat aan 20 jaar moet worden vastgehouden. Nu kwam de rondvraag. Wanneer komt het speelterrein achter de openbare school aan de Beetzlaan in ordo? Ergerlijke dierenmishandeling door Van Haarlem. De hond krijgt geen eten, heeft geen goed hok, de ketting te kort. Wordt gevraagd wijziging politieverordening. Een vliegenier komt over de Anna Pau- lownalaan zoo laag vliegen, dat men op schrikt en ongelukken zijn te vreezen. De burgemeester zal zulks rapporteeren naar den commandant. En toentoen kwam het natuurbad ter sprake. Er waren hekken geplaatst oin het eenmaal genomen besluit van den Raad te kunnen uitvoeren: geen gemengdo -zonnebaden. De heeren Grootewal, Nooder en Gasille vonden dat hek niet goed. Laat de raen- schen vrij. Er gebeurt niets als alles door, elkaar loopt. Maar de heer Busch, hoewel zelf niet tegen gemengde zonnebaden, vond, dat we op voorwaarde van scheiding tot het besluit van de oprichting van het natuurbad wa« ren gekomen en nu het er pas is, mag men dat eens gegeven woord niet klakkeloos breken. Ook de voorzitter en de heeren Enden dijk cn Van Klooster braken een lans voor de separatie, en hoewel er somwijlen hef tig, zeer heftig werd gediscussieerd, kon inen elkaar niet overtuigen en bleef het besluit tot scheiding bestaan. Ten slotte wordt nog besloten voor ge zelschappen en gestichten enz. speciale ta rieven toe te passen. Voor de reis mee te nemen In do vacantiedagen onze van ouds be kende prima in doosjes verpakt van 1 pond. LANGESTRAAT 56. TEL. 11» UTRECHTSCHEWEG 10. TEL. 179 AMERSFOORT Seizoen-Opruiming Zelfbehcersching is de wortel aller deug den. Smiles. Een liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. Naar het Engelsch door W. IL C. B 58 Hij was louter de zondenbok, die wegens de misdaad van zijn meester zou moeten lij den. En nu hij eenmaal op zich had genomen de straf, waaraan niet meer kon worden ontkomen, te ondergaan, zou hij dan niet liet recht hebben het eenige wezen, dat hij werkelijk lief had, te zeggen, dat hij on schuldig was? Maar wat zou zij kunnen doen, als zij de waarheid wist? Immers niets. Niemand, zoo dacht hij, zou haar durven gelooven, indien zij den koning be schuldigde. Na haar vaders dood zou zij ge woon als een krankzinnige in een nonnen klooster worden opgesloten. Arm meisje! Lang zou zij niet leven, maar zij zou dat leven in de grootste droefheid doorbren gen, waarvan de grootste leniging zou zijn, het weten dat haar vaders hand njet be zoedeld was door. zoo'n 'daad. De verzoeking om te spreken was vreese- lijk en hij wist nog maar weinig tijd te hebben, want elk oogenblik kon Ruy Go mez de deur openen om hem te zeggen dat de tijd was verstreken en de kans orn lijn kind weer te zien, .was gering. Zijn Zijn gelaatstrekken ontspanden zich en met een bijna vriendelijken glimlach 6tak hij Dolores zijn beido handen toe. „Er kleeft geen bloed aan deze handen, mijn lief kind," sprak hij teeder. „Ik heb 't niet gedaan. Laat mij ie omarmen en kussen, voordat ik ga. Beiden zijn we on schuldig wij kunnen elkaar zegenen, voordat we voor ecuwig scheiden." Dolores' reine, grijze oogen openden zich wijd van verbazing en zij kon haar ooren niet gelooven. Heel zachtjes vroeg zij toen: „Hebt u hem dus niet gedood? Maar wie dan cn waarom?" Steeds meer naderde zij haar vader, nog steeds aarzelend, maar er kwam wat meer kleur in haar bedroefde gezicht. „Wie het deed en waarom, dat moet je zelf trachten te raden," antwoordde hij even zachtjes als zij het gevraagd had. „Dat kan ik je niet zeggen." „Ik kan 't niet raden," sprak zij. Nu vlak bij hem staande, nam zij, hem aan* ziende, heel voorzichtig een zijner handen in de hare. „Is het zoo'n groot geheim, dat u het mij niet wilt zeggen, en er voor moet sterven? O, vader, vader. Weet u 't zeker heel zeker?" „Hij was al dood, tgen ik in de kamer kwam," antwoordde Mcndoza. „Ik heb zelfs niet gezien dat hij werd gewond." „Maar dan ja dan" haar stem werd een gefluister „dan was 't de ko ning Hij zag haar de woorden meer zeggen, dan dat hij ze hoorde cn zij merkte aan zijn gezicht dat zij gelijk had. Zij liet zijn hand los en sloeg haar beide armen om zijn hals, haar boezem tegen zijn kuras drukkende/Plotseling ontwaakte haar lief de voor hem cn begon zij te begrijpen hoe zeer zij liem had kunnen lief hebben, al9 zij al die jaren, die nu voorbij waren, hem door en door had gekend. „Het is onmogelijk dat hij u zal laten sterven." En met krachtige stem vervolgde zij: „U zult niet sterven!'' Zij schudde hem, alsof zij hem wilde ontrukken aan het on vermijdelijke lot. „Mijn lief kind," antwoordde hij, haar teeder tegen zich aan drukkend, maar toch voorzichtig, opdat zijn wapenrusting 1iaar geen pijn zou doen, „ik kan nu zonder ver driet sterven, want ik heb je nu weer hce- lemaal teruggevonden." „U zult niet sterven! U zult niet 6tcrvenl Ik laat u niet gaan of anders moeten ze mij ook maar meenemen „Er is geen macht, die mij nu meer kan redden, mijn lieveling. Maar dat doet er niet toe, nu je alles weet. Het zal mo nu gemakkelijk vallen. O, waarom heb Je me niet al die jaren lief gehad! 't Was mijn schuld alles mijn eigen schuld." „Ik heb u nu met heel mijn ziel lief," antwoordde zij, „en ik zal u redden, zelfs uit de handen van den koning En dan gaan u en ik en Inez weg, hier heel ver vandaan, en u beiden zult mij troosten en lief voor me zijn, totdat ik naar hem toe ga" Droevig schudde Mcndoza zijn hoofd, wel wetende dat er nu geen hoop meer was Had hij een paar uur geleden slecht voor de helft alles kunnen gissen, dan zou hij voor de deur van Don Jan'6 Kamer op zijn schreden zijn teruggekeerd en dan had de koning zijn schande maar zelf moeten dra gen of zich op een andere wijze weten te redden. „Het is te laat, Dolores, God zegene je, mijn dierbaar, lief kind! Allo6 zal spoedig voorbij zijn op zijn hoogste twee dagen, want het volk zal schreeuwen om het bloed van Don Jan's moordenaar, en als zij dan het mijne zien, zal het tevreden zijn gesteld. Hot is nu te laat. Vaarwel, mijn dochtertje, vaarwel! Gods zegen ruste op je, mijn dierbaar kind!" Dolores vlijde zich tegen hem aan, zoo als zij te voren nog nooit had gedaan, met een gevoel iets te hebben gevonden, wat haar in haar leven had ontbroken, juist op het tijdstip waarop het liefste dat zij bezat, haar was ontnomen. „Ik verlaat u niet," nep zij weer. „Ze zullen mij met u meenemen naar de ge vangenis; dan blijf ik "Dij u en zal voor u zorgen. En tenslotte zal .k uw leven red den, cn dan Op dat oogenblik ging do deur van dc gang open en zij zag daar Ruy Gomez staan, alsof hij wachtte. Als altijd was zijn gezicht ernsmg en kalm. maar een innig medelijden 6traaldo uit zijn oogen. „Neen, neen!" riep zij hem toe. „Nog niet nog enkelo oogenblikken!" Maar Mcndoza, die bij haar woorden zijn hoofd had omgedraaid, 6prak, toen hij den prins zag staan, kortaf: „Ik ben gereed,** en trachtende Dolores' handen van zijn hals te nemen, zei hij tot haar: „Het is tijd. Wees dapper, lieveling. Wij hebben elkaar eindelijk gevonden. Het zal niet zoo lang meer duren, of we zijn voor eeuwig bij elkaar." „Ik zeg u geen vaarwel; 't is geen vaar-* wel, dat zal en mag niet! Ik ben gauw, weer bij u." Nog een oogenblik rustto zijn blik op haar. Toen klemde hij zijn tanden op el kaar om niet te toonen hoe aangedaan hij was, opende do deur en stelde zich ter be schikking van de hellebaardiers. Dolores hoorde de haar zoo bekende stem, toen hij commandeerde: „Aansluiten. Voorwaarts, marsch!" Terwijl zij, bij de deur staande, rle zware voetstappen langzamerhand hoorde wegsterven, trok Ruy Gomez, die naast linar stond, haar zachtjes weg en sloot do deur, waarna hij haar naar dcnzelfden stoel leidde, waarin zij zoóeven had geze ten. Met een elleboog op haar knie en haar kin in haar hand rustende, trachtte zij logisch te denken, om tot een besluit te komen, wat haar te doen stond. Zij her innerde zich stuk voor stuk elk detail van hetgeen er in de laatste uren was gebeurd en zij voelde dat haar besluit om haar va der te redden, haar weer nieuwe levens kracht had geschonken. „Don Ruy Gomez," zei ze eindelijk tot den ouden man, die weer zijn handen st^nd te warmen, „zou ik den koning alleen kunnen spreken?" (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5