AMERSFOORTSCH DAGBLAD V erkoopingee Vrijdag 7 Juii 1933 32e Jaargang No. 6 DERDE BLAD OPLICHTING TE ROTTERDAM Voor de Vacantie. W. K. VAN ROSSUM HET WARME WEER Niet zoo stabiel als men denkt JCunnen vrij HOLLAND-LUXEMBURG DE JAVASCHE BANK HET RIJSTINVOERVERBOD LAATSTE BERICHTEN Ter terechtzitting drie per: sonen gearresteerd De R otter damscho rechtbank heeft giste ren behandeld de zaak tegen den 55-jari- gen J. H. S., gewezen hoofdinspecteur der Rotterdamsche Electrische Tram wegmaat- schappij, di* terecht moest staan wegens twee feiten van oplichting. In do eerste plaats heeft hij in het tijd vak van 1 Januari 1930 tot 1 Februari 1933 den heer J. P., hoofdcontroleur der R.E.T. en diens echtgenoote, bewogen tot afgifte van /13.0C0 onder voorwendselen, dat hij 'groote (zaken zou hebben met vooraan staande personen *en dat hij binnenkort 40.000 zou moeten ontvangen van een En- gelschen baron. Het tweede geval betrof het echtpaar Ringeling te Rotterdam, waarvan de man conducteur van de R.E.T. is. Hier had S. tweemaal ƒ2000 geleend, voorgevendo dat hij een huis had gekocht, dat betaald moest ■worden, terwijl hij ook hier de reeds ver melde bijzonderheden mededeelde. Verdachte S. ontkende de oplichtingen ge pleegd te hebben. Wel heeft hij het 'geld geleend en wel heeft hij ook de verschil lende verhalen gedaan, maar dat laatste ■was ni'3t om geld los te krijgen. Hij kwam bij P. cn R. al jaren aan huis en had zoo doende zijn toekomstverwachtingen verteld. Uit het verhoor bleek verder, dat het geld besteed was voor het onderhouden van een vriendin van S., zekere mevrouw J. Een familielid van deze vrouw, die een Engilsche baron zou zijn, zou S. tenslotte met ƒ40.000 hiervoor schadeloos stellen. Bij het getuigenverhoor gaf het echtpaar P. een verklaring, die 'geheel afweek van die, welke voor de politie en den rechter commissaris was afgelegd. Het gevolg was, dat b3iden ter terechtzitting al6 verdacht van meineed werden gearresteerd. Het echtpaar R. bleef bij de eerste afge legde verklaringen, dat zij door do mooie verhalen van S., die bovendien de hoog ste chef van den man i6, overgehaald zijn het geld te 'geven. Ten slotte werd als getuige k décharge gehoord mevrouw J. Zij nam een zeer vreemde houding aan on weigerde op de vragen van den verdediger, mr. R. Eike lenboom, te antwoorden. De Officier van Justitie, mr. J. C. V. Meuschke, liet haar ten slotto arresteeren onder verdenking van uitlokking tot oplichting. Zij werd ge vankelijk de rjchtzaal uitgebracht. In zijn requisitoir achtte de Officier ten slotte de oplichting bewezon. Ilij ei6Chte twee jaar gevangenisstraf. De verdediger vro3g uitstel om zich met zijn cliënt te kunnen beraden. Het pleidooi zal Zaterdag a s. worden gehouden. HET VERBRUIK VAN RUNDVLEESCH. De factoren, die het bepalen. Mede in verband met de ovenvogen be perking van den rundveestapel is de vraag van belang, door welke factoren de omvang van het binnenland6ch verbruik van rund- vleeöch (inbegrepen kalfsvleesch, bevro ren rund- en kalfsvleesch, rundvot, enz.) wordt bepaald. In do Nederlandsche con junctuur van Juni, uitgave van het Cen traal Bureau v. d. Statistiek, worden de resultaten van een onderzoek daarnaar ge publiceerd. Het gelukte om den loop van bet rundvleeschverbruik met een zeer hoo- gen graad van benadering te verklaren (cor relatie-coëfficiënt van 0.91) uit drie facto ren, n.l. den loop der rundvleeschprijzen en den loop der prijzen van varkensvleesch. Daarbij kon tevens worden vastgesteld, in welke mate die factoren op het verbruik van rundvleesch invloed uitoefenden. Het bleek, dat een verhooging van den prij6 (zoo als deze door den dienst der accijnzen wordt gepubliceerd) met 10 een verla ging van het verbruik met ongeveer 5 meebrongt; dat een verhooging van het in komen met 1 een verhooging van het verbruik met 1.2 k 1.5 veroorzaakt en dat tenslotte een verhooging van den groot- handelsprijs van varkensvlee6oh met 10 een verhooging van het rundvleeschver bruik met 2 pleegt mede to brengen. Uit een vergelijking met de periode van vóór den oorlog wordt afgeleid, dat de elas ticiteit van het verbruik, welke blijkens het bovenstaande 0.5 bedraagt, voor den oorlog ongeveer 1.2 bedroeg cn dus aanmerkelijk minder is geworden. ONDERSCHEIDING VOOR PROF. DR. H. FRANKFORT. 'Amsterdam, 6 Juli. Naar wij verne men Is Prof. Dr. H. Frankfort, zoo juist be noemd tot buitengewoon boogleeraar in de Geschiedenis en Archaeologie van West- Azië en Egypte aan de Universiteit van Amsterdam, thans ook benoemd tot Re search Professor in Oriental Archaeology aan de Universiteit van Chicago. Door deze nieuwe onderscheiding kan men er zich slechts des te meer in verbeugen, dat deze Hollandsche geleerde tevens en in de eer ste plaats aan een Nederlandsche Universi teit Is verbonden. Korte Sportmantels Regenmantels Vilten reishoeden Gebloemde Zomer japon met pofmouwtjes, reclameprijs f 4.90 18 LANGESTRAAT Zeer groot aantal weersver anderingen binnen één week tijds Onze weerkundige medewerker schrijft ons: Met het weer is •ir altijd iets. Nu is er weer een vrij plotselinge en sterke stijging van de temporatuur gekomen, die onwil lekeurig tot de vraag naar de oorzaak daar van leidt. Binnen een week tijds zijn de verande ringen in den algemeen-a weerstoestand zeer groot geweest. Nauwelijks nog een week geleden was het nog te koud voor don tijd van het jaar en voerde do Noordelijke wind maar steeds koslc lucht aan. Daarop gebeurde er iets, dat op een aanstaande groole verandering wees. Dc Noordewind bleef waaien, maar de tomperatuur steeg. Dat kwam doordat de hier met een rich ting Noord-Zuid to;stroomcnde lucht niet meer uit het hooge Noorden, maar uit het Westen uit den Oceaan kwam. De lucht werd ook zeer vochtig, dc hygrometer wees steeds een hoog vochtigheidsgehalte aan en de bewolking nam toe. Dit wat de plaatselijko veranderingen be treft. Do algemeene veranderingen beston den daarin, dat zich over Europa een groot en sterk 'gebied van hoogen druk uitbreid de, dat door toestrooming van koele lucht uit het Noorden over Scandinavië versterkt werd, zoodat tiaar nu de hoofdkern van dïn hoogen druk ligt. Het Zuidelijk gedeelte van dit gebied van boogen druk, dat de weersgesteldheid over ons land bebeerscht, kwam daarbij in een toestand van geleidelijken afbraak. De luebtmassa, dia niet meer uit het Noor den kan worden aangevuld, zinkt daarbij ineen en dit geeft aanleiding tot dynami sche verwarming van de lucht, waarbij de sterke 6traling natuurlijk medewerkte om een booge temperatuur op den dag tot stand te brengen. Tegelijk nam daarbij de relatieve vochtigheid van de lucht af en losten do laatste wolkenresten geheol op. Deze nieuwe en echte zomersweertoestand lijkt heel stabiel te zijn, is het echter in werkelijkheid niet in do landen rondom hot Engelscüie Kanaal en in Frankrijk. Ten Westen der Britsche eilanden ontwikkelde zïich een laagdruk-gebied, onder welks in vloed, die zich naar het vasteland schijnt uit te breiden, het gebied van hoogen druk aan de Westzijde wordt afgebrokkeld. Het zelfde gebeurt ook aan do Zuidzijde, waar een vlakke depressie, die over Frankrijk tot ontwikkeling komt, de stabiliteit van het weer in gevaar brengt. Er is dus veel kans, dat bet weer wel eerst nog warmer zal worden, maar dat het daarna tot onweers- tosstanden zal komen, beginnende in het Zuiden en Westen des lands. De steeds da lende barometer Is in dat opzicht een niet te miskennen aanwijzing voor een geleide lijke afname van de stabiliteit van 't weer. De gewone gang van zaken trouwens in de zen tijd van het jaar. Nadruk verboden). PRINSES JULIANA TE LONDEN. Prinses Juliana heeft gisteren den To wer en het Parlementsgebouw bezocht. Ver volgens dineerde zij in het Kensington Pa lace bij' graaf cn gravin Athlone. Aan den maaltijd waren vele gasten geuoodigd, waaronder ook de ex-Koning van Spanje Alfonso en de Braziliaansche gezant met zijn echtgenoote. Na het diner was de Prinses tegenwoor dig bij een receptie, gegeven door Lady Ludlow. VAN ONZE VEEMARKTEN. Eindelijk is er dan sprake van zomer weer, hierop hebben ook de boeren lang gewacht; bet zoo hoognoodige zonnige weer voor het hooien bleef uit, waardoor de werkzaamheden geen voortgang kon den hebben. Vanzelfsprekend dat men nu alle zeilen bijzet om de schade in te halen r is heel wat oud hooi op te ruimen. Dat onder zulke omstandigheden het be zoek aan onze gebruiksveemarkten niet groot is, is te begrijpen. De inzet deze week kenmerkte zich dan ook al door een korto ren aanvoer met van boerenzijde een zeer geringe belangstelling. Wel is het dan meestal zoo, dat de bezoekers ook een wer kelijk doel hebben om zich een beest aan Onze weerkundige medewerker schrijft ons: De veranderingen in den algemeenen weerstoestand sedert verleden week zijn zeer groot geweest» Het gebied van hoogen druk, dat toen nog vrij ver weg in het Zuid westen over den Oceaan lag en geen invloed op den wcerstnesland bij ons had, heeft zich snel in Noordoostelijke richting over Europa uitgebreid. De hoofdkern kwam daarbij Douderdag over Skandinaylë te lig gen, waardoor ons land cn zijn omgeving in een Oostelijken luefstroom geraakte, die droger was dan de vooraf uit het Noor den, doch poorspronkelijk uit bet Westen komende, ons toestroomendo lucht. Het Zuidelijk gedeelte van dit gebied van boogen druk hetwelk den weerstoestand over ons land, België en Frankrijk be- heersebte, geraakte tegelijkertijd in een ge leidelijken afbraak waarbij do luchtmassa langzaam ineenzakt Dit gaf aanleiding tot een algebeele opklaring en een sterke tem poratuur-stijging, eenerzijds tengevolse van dynamiscbo verwarming der lucht, ander zijds door krachtige zonnestraling. Hoewel deze nieuwe toestand zeer stabiel leek, is hij dat in werkelijkheid niet. Dit geldt vooral voor de landen rondom het Engelscbe Kanaal en Frankrijk. De dalende barometer wijst op een toenemende insta biliteit van den weerstoestand cn op de ontwikkeling van onweersachtigo weerstoe- standen over Engeland, waar een ondiepe secundaire, uit het Westen naderende de pressie waarschijnlijk vóór Zondag onweer zal brengen, cn over Frankrijk, waar een vlakke zomer-onweersdopressie tot ontwik keling komt. Voor ons land zijn daardoor de vooruit zichten voor Zondag onzeker geworden. In het gunstigste geval weert het gebied van hoogen druk over Scandinavië de aanval len van deze depressies op ons land nog wel eeuigo dagen af. Blijft do barometer nog verder dalen dan kunnen wij wel re kenen, dat het Vrijdag en Zaterdag nog warm. misschien zelfs zcér warm zal zijn cn dat dan de onweerstoestand zich van het Zuiden uit over ons land zal uitbrei deD, waarbij dus „voor de Zuidelijke deelen jmet onweerskansen tegen Zondag rekening moet worden gehouden. Daarmj zal dan na tuurlijk plaatselijk regen, hier en daar zelfs veel regen kunnen vallen. De gewoonlijk op onweders volgendo af koeling zal hoogst waarschijnlijk niet voor Zondag komen. Er valt dus voorloopig nog te rekenen met warm weer, toenemende be wolking en toenemende kans op regen- en onweersbuien, vooral in het Zuiden des lands. (Nadruk verboden). te schaffen; de „kijkers" komen dan in ieder geval niet. Over 't geheel genomen hebben de prijzen zich nog wel tamelijk kunnen handhaven, hetgeen toe te schrijven is aan don ook min deren aanvoer en het feit, dat dc bezoekers ook werkelijk wel koopors zijn. Opmerke lijk is het dat do vraag zich in hoofdzaak bepaalt hij een goede versche melkkoe met veel melk, en wat de mestcrij betreft bij een goedsoortige vare koe. De mindere kwali teiten zijn dan ook over 't algemeen slecht te plaatsen. Op do j.l. Dinsdagraarkt te Rotterdam was de aanvoer maar beperkt, hetgeen zich in hoofdzaak bepaalde bij melk-, kall en vare-vee. Jongvee wordt zeer gering aangevoerd, waarin ook zoo goed als geen handel is. De markt had een stil verloop, de goede soorten, zoowel versche melk koeien als van vare vee, werden prijshou dend geplaatst, alhoewel de omzetting min der vlot was dan de vorige week. Er waren ook nog enkele goede kalfkoeicn aange voerd, maar door gemis aan Belgische be langstelling was daarin de handel slecht. Voor goede versche melk- en kalfkoelen werd besteed van 130 tot 200, een en kele beste nog wel eens hoogcr. Ook op do slachtveemarktcn was einde vorige week de aanvoer iets korter, het geen op enkele markten do omzet verge makkelijkte. Amsterdam bad Maandag echter juist nog weer een ruimere aanvoer, waardoor daar dc markt een minder goed verloop bad, alleen de beste kwaliteit kon daar de vorige prijs handhaven. Te Rotterdam was Dinsdag de aanvoer ook weer iets ruimer, waardoor, hoewel de in zet tamelijk bevredigend was, de afloop tegen viel; alles werd niet geplaatst. Be steed werd voor de eerste kwaliteit 0.56 tot 0.60, 2e kw. 0.46 tot 0.56, mindere kw. van 0.38 tot 0.11, alles per K.G. ge slacht. De vette kalverenmarkt had zoowel te Amsterdam als te Rotterdam een tikje beter verloop. Te Amsterdam was de aan voer Maandag minder dan de week er voor, hetgeen daar de prijzen iets deed verbete ren. Te Rotterdam bleef Maandag het aan bod nog ruim, Dinsdag heel wat minder aanvoer; beide dagen konden de vorige weekprijzen ruim bedongen worden. Be steed werd van 12 tot 24 cent per pond levend. Op de vette varkensmarkt komt weinig of geen verandering, het aanbod niet ruim, de prijzen blijven zoo van 15 tot 16 cent, enkele zware wel eens 16V« cent De regee- ringeprljs zal met 1 cent per K.G. verhoogd worden. H. TURNEN Keurwedsirijd op Zondag 16 Juli te Terborg Op Zondag 16 Juli zullen de Nederl; sche keurturners voor de elfde maal sedert 1926 in een internationalen keurturnwecl- strijd uitkomen. Ditmaal voor het eer^t tegen Luxemburg. Het K. N. G. V. kan zicb niet verwijteji geen connecties op dit gebied met andere landen te hebben gezocht Het aanknoopec van relaties met België, Duitschland ep Luxemburg en Engeland is steeds uitge gaan van bet bestuur van het K. N. G. V. De stand der internationale ontmoetingen op keurturngebied is thans aantal Nederland wedstrijden gewonnen verlorcj België 6 5 1 Duitschland 2 2 Engeland 1 1 Totaal 9 6 3 De wedstrijd te Terborg zal voor de eerste maal in de openlucht worden gehouden; tot nog toe waren het steeds zaalwedstrij- den. De turnvereeniging „Prinses Juliana*' te Terborg heeft ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan toestemming van bot K. N. G. V.-bestuur verkregen tot het inrichten van dezen landenwedstrijd. Hoe de krachtsverhoudingen zullen zijii is niet met zekerheid te zeggen. De laatste ontmoeting met Luxemburg dateert van do Olympische Spelen te Amsterdam, toen weliswaar Nederland in het algemeen klas sement voor Luxemburg bleef met 1364.87p punten tegen 1361.— punten; doch enkel aan de toestellen gerekend was Luxemburg Holland voor met 1138.25 tegen 1113.625. Destijds was er dus niet van een verschil van cenige beteekenls te spreken. Hoe cfp verhoudingen nu zijn. zal te Terborg blij ken. Wij, voor ons geven Nederland, ge zien wat zijn keurturners de laatste jaren presteerden, wel degelijk een kans. Do Nederlandsche afdeeling is als volgt samengesteld: W. Zwaaf, J. v. d. Vinden, J. Caranca, W. llaufe, E. Melkman, P. v. Dam en F. Wedel. Leider der Ned. afdee ling is de heer A. Metz. De wedstrijdleiding zal in handen zijn van den heer J. H. P. Sommer te Dor drecht, terwijl door het K. N. G. V. als juryleden zijn penoodigd de heeren A. de Jong en F. de Wilde. De samenstelling der Luxemburgsche af deeling is nog niet bekend. SOESTERBERG VETERANEN— H.V.C.-VETERANEN 0—9. Gisteravond speelde bet team van H.V.C. tegen het team van Socsterberg. De rust ging mot een 60 voorsprong voor H.V.C. in. Na dc thee wist H.V.C. nog drie doel punten te scoren. Zwemmen. DE NEDERLANDSCHE ESTAFETTE- PLOEG TEGEN BELGIË. De Technische Commissie van den Ned. Zwembond heeft in baar Donderdag gehou den vergadering de 4 X 200 M. estafetet- ploeg voor den op 16 Juli a.s. te Spa te hou den landenwedstrijd tegen België als volgt samengesteld: 1. W. Dehvel, R.Z.C.; 2. S. L. Mooi, H.P.C. 3. G. Regter, R Z.C.; 4. H. van Essen, Y. Reserve: E. G. Ingenluijff, H.Z. en P.C. Dividend S'^ procent Batavia, 6 Juli. (Aneta). De winst van de Javasche Bank bedroeg 1.150.660.99 (vo rig jaar ƒ538.600.68). Het dividend bedraagt 8V2 procent. De bedrijfshalen, beïnvloed door: le ver mindering van do crediitverleening in Ned.-Indië, en 2o den lagen rentestand In het buitenland, liepen terug van 5.316.793.79 tot 3.444.837.04, waartegen over de bedrijfslasten met ƒ354.000.ver minderden. Belangrijke verliezen op debiteuren kwa men niit voor en de positie van de bank ie krachtig. Tegenover de afname van de circulatie stond vermindering van het binnenlandsch crediet en vermeerdering van den 'goud voorraad en de saldi in het buitenland. Het dekkingspercentage liep op van 58.49 op 26 Maart 1932 tot 65.50 op 25 Maart 1933. Ten aanzien van de verder gaande in krimping van de circulatie, als gevolg van de voortgaande daling der prijzen en om zetten, wordt opgemerkt, dat uit het cijfer verloop de indruk is 'gevestigd, dat dc da ling thans aan kracht verliest. SECRETARIS P. GEARRESTEERD. Semarang, 5 Juli. (Aneta). De secreta ris van de P.I., Soeromo, is terzake van overtreding vari artikel 153bls van het Wetboek van Strafrecht gearreeteerd. Am ersfoort. 7 J uli, Wagenwerk plaats, verkoop van eiken-, grenen- en vurenafbraak, 10 uur. 18 Juli, café De Zwaan, verkoop van een huis met bakkerij, Leusderweg 289, 8 uur. Baarn. 12 Juli, Hotel Central, ver koop van bouwterrein, 8 uur n.m. 12 Juli, Hotel Centraal, verkoop van een landhuis en twee perceelen bouwterrein, 9 uur n.m» 26 Juli, Koffiehuis Kuyer, verkoop van een boerderij, 7l/t uur n.m. 27 Juli, Café do Pauw, verkoop van twetf wei- en hooilanden, 11 v.m. Batavia, 6 Juli (Aneta). De Regeerings- gemachtigde voor de Afdeeling Landbouw de>lde in den Volksraad tijdens de behan deling van bet rijstinvoerverbod mede, dat gemeend wordt, dat met een heffing van 34 procent van den huidigen rijstprijs of 2 cent per 100 kilo zal kunnen worden vol staan ten behoeve van de rijstimportlicen- ties, waarop de Volksraad een door den beer Blaauw voorgesteld amendement heeft aangenomen tot beffing van 5 cent per 100 kilo. De heeren Van Mook c.s. dienden een motie in, waarbij de Regeering wordt uit- genoodigd naast de regulering van den rijstinvoor zoo spoedig mogelijk over te gaan tot heffing van een matig invoerrecht op bultenlandsche rijst. Deze motie werd naar de afdeelingen ver wezen. De Rcgeeringögemaohtigde verklaarde ten aanzien van de mogelijkheid van een rijst- invoerrecht als middel tot prijsopzetting dat de Regeering haar standpunt hand haaft, dat tegen een invoerrecht verschil lende bezwaren bestaan. De Regeering acht zich in staat belang rijke fluctuaties op de rijstmarkt te voor komen. De he?r Mr. Hart acht dit een boute uit spraak. De Regeering laat zooveel mogelijk het particulier initiatief vrij. Met bet denk beeld om den prijs op een bepaald bedrag te stabiliseeren kan de Regeering niet mee gaan, noch wat betreft een stabilisatie op dm gulden, noch een op zes gulden. De ontwerp-ordonnantie, houdende een invoerverbod van rijst met een licentiestel sel wordt vervolgens aangenomen met 42 tegen 12 stemmen. KOLONISATIE NIEUW-GUINEA, Semarang, 5 Juli. Aneta). Zeventig ko lonisten van de kolonisatievereeniging Nieuw-Guinea zijn met de „Melchior Treub" naar Manokwari vertrokken. Zeventien hunner zijn uit Semarang afkomstig. NIEUWE VLIEGERS OVER DEN OCEAAN. New-York, 7 Juli. (VJ9.) Indien de weersomstandigheden gunstig blijven zul len morgen twee vliegtuigen van het nabij Ncw-York gelegen vliegveld Floyt Beunett voor een Oceaanvlucht naar Europa ver trekken. Het zijn in do eerste plaats do Franscho vliegers Maurice Rossü en Paul Codos, die zullen trachten het non-stop wereld-afstand-record op hun naam to brengen en verder do Amerikaan Willy Post, die gereed is voor een solovlucht om de wereld. LINDBERGH'S VLUCHT NAAR EUROPA. New-York, 7 Juli. (V.D.) Kolonel Lind bergh cn zijn echtgenoote zullen waar schijnlijk in den loop van vandaag starten voor de eerste étappe van hun vlucht naar Groenlad. Lindbergh is voornemens om via de Noordelijke route over Groenland en IJsland naar Europa te vliegen, tenelndo het zijne bij to dragen tot de bestudeering van do mogelijkheden om de Noordelijke route voor handelsdoeleinden te gebruiken, door do vestiging van een vasto transatlan tische luchtvcrbinding tusschcn Europa en Amerika. DE ZEPP WEER OPGESTEGEN. Rio de Janeiro, 7 Juli. (V.D.) Het luchtschip Graf Zeppelin is Donderdagmid dag om half 6 weer opgestegen. MÜLLER OPPERLEIDER VAN DE EVANGELISCHE KERK. Berlijn, 7 J11IL (V.D.) Do staatscommis- saris voor de Evangelische landskerken in Pruisen, Jaeger, heeft aan alle gevolmach tigden der Evangelische landskerk van de oud-Pruisische Unie en do andere Evange lische landskerk in Pruisen, het volgende bevel doen toekomen: I. Do heden bij mij vergaderende ge volmachtigden uit geheel Pruisen rappor teeren unaniem don geweldigen weerklank die het werk van den staat voor den zelf- opbouw van de kerk bij het volk heeft gevonden; IL Dij de voortzetting van den gezamen- lijken arbeid van alle bij de wederopbouw van de Duitsche Evangelische kerk betrok ken krachten, draag ik het recht van de opperste kerkleiding van de Evangelische landskerk in de oud-Pruisische Unie over, op den gevolmachtigde van den Rijkskan selier, Dr. Mülier,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9