'AMERSFOORTSCH DAGBLAD ROEMEENSCHE BELANGSTELLING VOOR ONZE LUCHTVAART VICTORIA-WATER MIDDENSTANDSGIRO Vrijdag 14 Juli 1933 32e Jaargang No. 12 VERSCHILLENDE BEZOEKEN VAN PRINS NICOLAAS BOTERSPRITS en JANHAGEL MAISON DE JAGER TWEEDE BLAD Opgericht 1887 NEDERLANDSCHE MIJ. ROOFOVERVAL OP EEN WINKELIERSTER TELEFOON 304 en 697 - POSTREKENING 28860 NVjjL MIDDENSTANDS- BANKy00^ AMERSFOORT FEUILLETON MOORD OP ABBOTSHALL Rondvaart door de Rotterdamsche haven. Bezichtiging Rijksstu diedienst voor de luchtvaart en Fokkerfabrieken Eerbetoon in de residentie Rotterdam, 13 Juli. Vanmorgen om kwart over tien arriveerde per auto uit Den Haag prins Nicolaas van Roemenië, vergezeld van zijn gevolg. Do auto reed naar liet clubgebouw der Koninklijke Roei en Zeilvereeniging De Maas, waar de prins begroet werd door mr. A. de Jong, loco burgemeester, de waarnemend hoofdcom missaris C. v. d. Pol cn de gemeentesecre taris mr. M. Smeding, de directeur van de luchtvaart de heer de Veei' en ir. N. T. Koolman, directeur van het Gemeentelijk Havenbedrijf alhier. Het gezelschap scheep te zich in aan boord van Dc Stad Rotter dam, waarmede een rondvaart door de ha- van werd gemaakt. Aan het slot van deze rondvaart werd een bezoek gebracht aan het vliegveld Waalhaven. Hier waren ter begroeting aanwezig de directeur der K.L.M., de heer Plesman, de stationschef, de heer Bouman, en de voorzitter van de Rotterdamsche Aeroclub, de heer C. Kol ff. De prins werd rondgeleid door de hangards, werkplaatsen en bezichtigde met zeer veel belangstelling eenige Fokker-vliegtuigen. In het clubhuis van de Aeroclub werd daar na de eerewijn rondgediend, waarna de prins rnet zijn gevolg per auto om half twaalf vertrok naar Den Haag. 's-Gra venh age, 13 Juli. H. M. de Ko ningin heeft heden tijdens het dejeuner ten paleize Noordeinde ter gelegenheid van het bezoek van Prins Nicolaas van Roemenië aan Z.K.H. het Grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw verleend. Amsterdam, 13 Juli. Prins Nicolaas van Roemenië is hedenmiddag met zijn ge volg, waarbij zich de aan Z. K. H. tijdens zijn verblijf hier te lande toegevoegde lui tenant-kolonel Sillevis aangesloten bad, per auto uit 's-Gravenhagc in de hoofdstad aan gekomen, teneinde een bezoek te brengen aan de N.V. Ncderlandsche Vliegtuigenfa- briek Fokker en aan de afdeelingen van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart. Ofschoon het programma zoodanig gere geld was, dat de Fokkerfabriek voor het sluitingsuur zou worden bezocht, is dit be zoek, blijkbaar door een misverstand, in omgekeerde volgorde geschied en zóó reden de auto's van den prins en het gevolg te ongeveer kwart over vier het aan de Groote Kattenburgerstraat gelegen terrein der Ma rine op, waar de Rijkssludicdienst is ge vestigd. De vorstelijke bezoeker werd hier, bij afwezigheid van den directeur, dr. ir. E. B. Wolff, ontvangen door ir. C. Koning, on der wiens deskundig geleide de vcrschil- Voor de reis mee te nemen in de vacanticdagen onze van ouds be kende prima in doosjes verpakt van 1 pond. H. v. d. PAVERT C, LANGESTRAAT 56. TEL. 113 lende afdeelingen werden bezocht, waarbij ook de andere ingenieurs van genoemde in stelling aan Z. K. 1-1. werden voorgesteld. Met groote belangstelling, die zich uitte in van goede technische kennis getuigende vra gen, inspecteerde prins Nicolaas in 't bij zonder de aero-dynamische afdeeling, als mede de afdeelingen materiaal cn vleugel onderzoek. Het bezoek nam ongeveer een half uur in beslag, waarna Z.K.H. zich met zijn gevolg per auto naar den Papaverweg aan de overzijde van het IJ begaf, waar zich de Fokkerfabriek bevindt. Hier waren ter ontvangst van den prins aanwezig, de directeur, de heer A. II. G. Fokker, de ad junct-directeur, ir. B. Stephan en de bedrijfs leider, ir. F. Hentzen, bij wie zich tevens gevoegd hadden de heeren E. Th. de Veer, directeur der Luchtvaarlafdeeling van het departement van Waterstaat en Jac. Gaster consul van Roemenië te Amsterdam. Ofschoon, wegens het late middaguur, de arbeid in de fabriek beëindigd was, bad dit het voordeel, dat de verschillende in be werking zijnde onderdeelen des te rustiger konden worden bezichtigd. Dadelijk na de ontvangst werd Z. K. H. naar de voor de Kon. Luchtvaart Mij. in aanbouw zijnde romp van de F. 36 geleid en reeds het vol gende oogenblik was de hooge bezoeker in de al6 model opgestelde cockpit van dit toe stel geklommen, waarbij de heer Fokker de noodige toelichtingen gaf. Na den enormen vleugel van de F. 36 te hebben geinspccteerd en nadat ook aan den overigen vleugeibouw de noodige aandacht was besteed, werd de thee geserveerd in het op ware grootte uit gevoerde model van de romp der F. 36, waardoor Z. K. H. en de leden van zijn ge volg een uitstekende indruk kregen van de grootsche afmeti.ngen, welke dit nieuwe toe stel voor de Holland—Indië lijn zal verkrij gen. Na de thee werd de bezichtiging der fa briek voortgezet en nam Z. K. H. met veel belangstelling kennis van de in aanbouw zijnde jachtvliegtuigen, voor het Nederland- ■6che Leger, alsmede van de „op stapel staande" verkcersmachincs voor de Spaan- sche maatschappij Lape. Even na half zes vertrok Z.K.H., na de heer Fokker zijn groote bewondering voor het hem getoonde te hebben betuigd, met het gevolg per auto naar Den Haag. 's-G r a v e n li a g e. De minister van Bui- tenlandsche Zaken, jhr. mr. de Graeff heeft hedenavond in het Palace Hotel te Schever ningen een diner aangeboden ter gelegen heid van het bezoek van Prins Nicolaas van Roemenië. Prins Hendrik, vei-gezeld van zijn adjudant, luitenant-ter zee le klasse Termijtelen, zat mede aan. Prins Nicolaas was vergezeld van den ad judant van Z. M. den Koning van Roemenië, kolonel Stoicesco cn van den kapitein-vlie genier Opris, en den kapitein-Ingenieur Ni- colau. Onder de verdere gasten waren de minis ter van Defensie, dr. Deckers, de oppercere- moniemeester van II. M. de Koningin, graaf Dumonceau, de zaakgelastigde van Roeme nië, de heer Dan Geblescu, de secretaris-ge neraal van het Departement van Buiten- landschc Zaken, jhr. mr. Snouck Hurgron- je, de chef van het kabinet van den minis ter van Buitenlandsche Zaken, tevens chef van dc directie van het Protocol, jhr. Teix- cira de Mat tos, de heer de Veer, directeur van den Luchtvaartdienst van het departe ment van Waterstaat, kolonel Oudendijk, directeur van den Luchtvaartdienst te Soes terberg, de kapitein-ter-zee Ferwerda, com mandant van h'et vliegkamp De Kooy, kapi- tein-iuitcnant-terzee van Aller, commandant van het vliegkamp De Mok, luitènant-kolo- nel van Santen, commandant van de lucht vaarlafdeeling Soesterberg, luitenant-kolo nel Sillevis, toegevoegd aan Z. K. H. Prins Nicolaas; en de heer Antoni, handelsattaché van Roemenië. H. -M. de Koningin heeft kolonel Stoices co, adjudant van Z. M. den Koning van Roe menië, die Prins Nicolaas vergezelt, be noemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Voorts zijn de beide andere officieren, die den Prin6 op zijn reis vergezellen, kapitein vliegenier Opris en kapitein-ingenieur Ni- col au benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Hedenochtend om 8 uur zal de Prins van Roemenië Den Haag verlaten om een be zoek te brengen aan de Luchtvaartafdceling te Soesterberg. Vandaar gaat Z. K. H., zoo als bekend, naar de vliegkampen de Mok en de Kooy. ARBEIDSWETOVERTREDING IN WINKELS VAN JAMIN Filiaalhouders niet aansprakelijk gestelddoch wel de eige-- naar in Rotterdam Haarlem. 12 Juli. B. en W. van Haarlem hadden in den z.g.n. „bollentijd", in April j.l. ontheffing verleend van de be palingen 'der winkelsluitingswet, waardoor o.a. de vier winkels van dc firma Jamin Zondags den gel)celen dag geopend mochten blijven. De filiaalhoudsters kregen dan ook van het hoofdkantoor te Rotterdam order, de winkels geopend te houden. Blijkens hel Arbeidsregister mocht echter door het per soneél op Zondagen slechts vier uur gewerkt worden, welke bepaling in alle vier de win kels werd overtreden. De Arbeidsinspectie maakte proces-verbaal op en heden werd de zaak voor het Kanton gerecht behandeld. Als verdachten waren gedagvaard de heer Jamin en de vier filiaal houdsters. De heer Jamin was niet versche nen, doch aan een ambtenaar der Arbeids inspectie, die hem te Rotterdam had ge hoord, had hij verklaard, nimmer opdracht gegeven te hebben om in verboden tijd te werken. Hij vond het echter te prijzen, als het personeel dit toch deed. De ambtenaar van het O. M. zeide, ook de filiaalhoudsters gedagvaard te hebben, om dat hij uitgemaakt wilde zien, wie er ver antwoordelijk was voor de naleving van de Arbeidswet. Hij was van oordeel, dat dit een opportuniteitskwestic was. Dc heer Jamin meent, dat de filiaalhoudsters ver antwoordelijk zijn en beroept zich daarbij op een vonnis van den Kantonrechter te Rotterdam, doch het is gebleken, dat het hoofdkantoor te Rotterdam alle arbeidsza ken zelf regelt en dat de arbeidskaarten van bet personeel worden onderteekend door den heer Jamin zelf en niet door dc filiaal- houdsters. De kantonrechter vond, dat het personeel op deze wijze tusschen twee vuren wordt geplaatst. Als het de orders van het hoofd kantoor opvolgt en de winkels op Zondag langer dan vier uur openhoudt, overtreedt het de Arbeidswet. Volgt het de orders niet op. dan volgt waarschijnlijk ontslag. De vier filiaalhoudsters werden vrijge sproken en de- heer Jamin werd veroordeeld tot acht geldboeten Aan 10.—, daar iu totaal acht winkelmeisjes in verboden tijd hadden gewerkt G. B. 't HOOFT. Oud-lid der Tweede Kamer. In den ouderdom van 93 jaar, is te Haar lem overleden de heer G. B. 't Hooft. Van 1894 tot 1901 beeft dc overledene voor het toenmalige district Haarlemmermeer zitting gehad in de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. Hij was de anti-revolutionai re beginselen toegedaan. De heer 't Hooft is ook lid van de Prov. St. van Noord-Hol land geweest. Wilt gij KWALITEIT neemt dan NATUURLIJK BRONWATER OBERLAMNSTEIN OPWEKKEND EN GEZOND Een medeplichtige die zijn draai nam en „houdt den dief" ging roepen Tegen 3 jonge mannen 5 jaar geëischt Rotterdam, 13 Juli. In den avond van den negenden Mei werden dc bewoners van de Maretakstraat te Rotterdam opgeschrikt aoor het hulpgeroep van een vrouw. Een oogenblik later zag men uit een ijzerwin kel in die straat- twee mannen komen, die het op een loopen zetten. Zij werden ach tervolgd cn gegrepen. Het bleek, dat dc twee mannen een overval gepleegd hadden op de winkelierster, met de bedoeling zich van het geld in de winkellade meester te maken. Een derde persoon, die op den uit kijk gestaan had, werd eveneens aange houden. Deze drie mannen hadden zich vandaag voor de Rotterdamsche rechtbank to ver antwoorden ter zake diefstal met geweld pleging. Ilun zaken werden afzonderlijk be handeld. Allereerst stond terecht de 2I-ja rige betonwerker L. D., wiens aandeel hier in had bestaan, dat hij in den winkel de vrouw had aangegrepen, met beide handen haar keel had dientgeknepen. Verdachte had zich in den winkel begeven om een duimstok te koopen. Hij had geen genoegen genomen met het exemplaar, dat hem ge toond werd, doch had er een uit de étalage- kast verlangd. Dat deed hij om gedaan te krijgen, dat de winkelierster J. E. Le- tinkLucas van achter dc toonbank van daan zou komen. Hij had de vrouw van achteren aangegrepen en haar naar bene den gedrukt. De vrouw had toch kans ge zien te roepen, waarop verdachte haar had los gelaten en met zijn makker den win kel had verlaten. Het plan was reeds eeni ge dagen te voren opgekomen en den vo rigen dag waren L. cn zijn makker ook reeds in den winkel geweest, doch toen kon de diefstal niet plaats vinden, aange zien er op liet laatste oogenblik een klant was binnen gekomen. Verdachte legde een volledige bekentenis af en nadat dc winkelierster als getuige was gehoord, heeft het O.M., waargenomen door mr. II. A. J. Reumer, in verband met den ernst van het feit een gevangenisstraf van 5 jaren gccisch't. Dc verdediger, mr O H. Sap, heeft er op gewezen, dat verdachte door armoede tot wanhoop was gebracht. In verband met een gunstig reclasseeringsrapport drong pleiter aan op een voorwaardelijke straf. Vervolgens heeft G. J. K., 27 jaar, bank werker, recidivist, terecht gestaan. Zijn aandeel was geweest, dat hij op den uit kijk had gestaan. Dat gaf verdachte ook volmondig tos. Men verdenkt er hem van, dat het gcheele plan in zijn brein gerijpt is, maar het bewijs daarvan valt natuurlijk niet te leveren. In zijn zaak heeft de winkelierster haar verklaringen herhaald, waarop ook D. als getuige werd gehoord. ITet O.M. heeft te gen hem wegens medeplichtigheid geëischt 5 jaren gevangenisstraf. Ten slotte heeft zich de 20-jarige losse werkman M v. C. te verantwoorden gehad. Hij gaf toe mede in den winkel geweest te zijn, toen D. den aanslag op de vrouw pleegde. Hij ontkende echter, dat hij deel genoot was gemaakt van een plan en evenzeer, dat hij zich er toe geleend zou hebben aan de uitvoering daarvan mede te werken. Als vriend was hij met D. mee gegaan cn toen hij de vrouw hoorde schreeuwen is hij het geweest, die de win keldeur heeft opengezet, waardoor het ge rucht zich ook buiten den winkel ver spreidde. Die verklaring ontlokte het O.M. de opmerking dat de vrouw dus feitelijk haar leven aan van C. te danken had Zijn mede-verdachten waren over de hou ding van Van C. niet te spreken, vooral niet omdat hij, toen hij buiten den winkel was het Houdt den dief is gaan roepen. Ook tegen hem achtte het O. M. liet bewijs van medeplichtigheid geleverd en ook voor hem luidde de eisch 5 jaren gevangenis straf. De verdediger, mr A. de Jong Wzn., acht te het bewijs niet geleverd, aangezien dit alleen steunt op de verklaringen van de mede-verdachten, die aan hem het misluk ken van het plan wijten. Pleiter concludeer de tot vrijspraak. Uitspraak 15 Juli. GEEN TOEGIFTEN MEER BIJ CONSUMPTIE Rotterdam, 12 Juli. Als een gevolg van den slechten toestand in het bedrijf en de zware lasten die reeds op het bedrijf rusten heeft de prijsregelingscommissic uit dc vier organisaties van het hotel-café-res taurant, en cafébedrijf in een vergadering met exploitanten van eerste en tweede klasse zaken het besluit genomen, dat van 15 Juli af geen toegiftarlikelen meer bij consumpties zuilen worden verstrekt. Te vens treedt op dien datum het contract, in werking, waarin een boetebepaling voor iederen overtreding voorkomt. PROF. DRUCKER. f Zaterdagmiddag de crematie. In aansluiting op het overlijdensbericht van professor mr. W. H. Drucker, hoogleer aar aan dc Ncderlandsche Ifandelshooge- school wordt gemeld, dat de crematie Za terdagmiddag zal geschieden op Westerveld na aankomst van den trein van 2 uur li. AMERSFOORT EN OMSTREKEN DIRECTIE: A. H. MARTENS Onze uren zijn gelukkig, wanneer ze wer kende worden doorgebracht SCOTT Een detective-verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H. A. C. S. Al de vogels van de lucht Gingen zuchten en snikken Toen zij hoorden van den dood Van 't arme Roodborstje. „Wie zal zijn graf graven?" „Ik" zei de Uil, „Met mijn kleine troffel, Ik zal zijn graf graven." „Wie doodde Roodborstje?" „Ik", zei de Sperwer, „Met mijn pijl en boog, I k doodde Roodborstje." HOOFDSTUK I. Het lulden van de beL .,De Uil" pronkt iederen Zaterdagmorgen op de boekenstalletjes met zijn blauwen, vergulden omslag. De Donderdagnacht i6 daarom eep nacht yan herrie in de bureaux in Fleet Street*). Het is altijd een ver moeiende nacht; dit natuurlijk erger bij warm weer dan hij koud. Het is een nacht van onrust voor den loopjongen en \an iets nog ergers voor den uitgever. Spencer Hastings gaf „de Uil" uit, die voor een derde deel zijn eigendom was, cn het 6ucces van het kleine weekblad be wees, dat hij hersens en bekwaamheid be zat voor moeilijk werk. Voor een man van drie en dertig jaar bad hij veel bereikt; maar die bekwaamheid voor het werk werd op een zware proef gesteld vooral Don derdagnachts. Wat betreft de hersens: er behoefde niet getwijfeld te worden aan hun kwaliteit. Neem bijvoorbeeld de „extra nummers" van „de Uil". Nadat hij er goed over nagedacht had en de eerste ter we reld had doen komen, was „de Uil" in wer kelijkheid een wekelijks verschijnend tijd schrift, in staat groote winsten binnen te halen, zonder ook maar eenigszin6 te ont aarden in alleen maar een leverancier van nieuws. Op deze wijze gebeurde het: wanneer door de gunst van het lot of door een lid van het personeel van het „extra nummer" of door eenig ander kanaal Hastings' ooren een brok Werkelijk Nieuws bereikte, tot nog toe onbekend aan de morgen- of avond bladen, dan verscheen er binnen enkele uren, welke dag of nacht der week liet ook was, een ..extra-nummer" van „de Uil". Het had, inplaats van het blauwe en ver gulde, een omslag van rood en zwart. Het was royaal gedrukt. De prijs een dubbeltje. Het publiek kocht de eerste twee uit nieuwsgierigheid, en de volgende nummers, Fleetstreet is de straat der uitgevers te Londen, omdat men ontdekte, dat wanneer het rood-zwarte omslag verscheen, iets wer kelijk was gebeurd. Het publiek kocht deechte „Uil" ook. Het blad was altijd origineel, geschreven door mannen en vrouwen, die tot nog toe weinig bekend waren,, en daarom onbe dorven. Het was geestig, prikkelend, vleiend, sarcastisch, prijzend, ironisch en ernstig dit alles tegelijk, en met onbe- rispelijken smaak geschreven. En Hastings hield van het blad. Maar den Donderdagnacht, de nacht \an het af drukken, was ongetwijfeld de hel. En deze Donderdagnacht, nog hecter dan de voor afgaande snikheete dag, was de ware hel. Hij woelde door zijn strookleurig haar, er eenigszins uitziende, zooals een vrouw van hem zeide, als een flinke, mooie kip. Het sloeg twaalf uur. Ilij werkte door, vloekend over de hitte, over het papier, over zijn stof, cn over het feit, dat zijn privésecrétaresee, zijn rechterhand, een vrijen dag had. Hij was klaar met het corrigeeren van de drukproef van het hoofdartikel, nam dan voor zich twee ellenlange artikelen van nieuwe medewerkers. Toen hij een blauw potlood opnam, vloog dc deur open. „Wat voor den duivel..." begon hij: keek dan op. „Lieve hemel! Marga Miss Warren!" Het was al heel wonderlijk dat zijn rechterhand kwam binnenvallen in zijn kamer op dit uur van den nacht, ter wijl hij haar mijlen ver weg dacht in een vacantiebed, maar dat zij het op deze wijze deed, hijgend, met een bleek gelaat, bedekt met stof, het haar als een glim mende golf van onder een verfomfaaiden hoed te voorschijn komend, was iets on gelooflijks. Nooit fe voren had hij haar anders gezien dan kalm, zorgvuldig ge kleed, buitengewoon netjes en als een bij- na-strenge schoonheid. Hij stond langzaam op. Het meisje, naar adem snakkend, zeeg slap in een stoe.l neer. Hastings haastte zich om de redac- tieflesch, een glas en siphon te krijgen. Hij rukte aan de deur \an dc kast, her innerde zich, dat hij haar gesloten had, cn begon te zoeken naar zijn sleutels. Hij kon ze niet te pakken krijgen. Hij vloekte bin nensmonds, en schrok, toen een hand op zijn schouder werd gelegd. Hij had haar niet hooren naderen. „Doe alsjeblieft geen moeite daarvoor". Haar woorden kwamen kort, stootend, te voorschijn, terwijl zij zich inspande om op adem te komen. „Alsjeblieft,, luister naar mij! Ik heb een verhaal een rcuzenver- baal! Wc moeten een extra-nummer klaar hebben, vannacht, morgenochtend!" Hastings vergat de whisky. De uitgever kwam voor den dag. „Wat is gebeurd?" hapte de uitgever. „Minister dood. John Iloode is gedood vermoord! Vannacht. Op zijn landgoed." „U bent er zeker van?" De bekwame miss Margaret Warren was bezig weer zichzelf te worden. „Natuurlijk. Ik hoorde de geheele geschiedenis even na elven. Ik logeerde in Marl in, zooals u weet. De man van mijn hospita is daar dc sergeant van politie. Daarom huurde ik een auto en kwam regelrecht hier naar toe. Ik dacht dat u het graag zoudt weten". Miss Warren was onbewogen. „I-Ioode gedood! Afschuwelijk!" zei Has tings, de mensch, nieuwsgierig wat met de partij gebeuren zou. „Wat een geschiede nis! Zijn andere bladen al op de hoogte?" „Ik donk niet dat dit mogelijk is nu al." „Goed. Zie nu Bealby te pakken te krij gen, rniss Warren. Vertel hem, dat hij al les klaar moet maken voor een extra num mer van twee pagina's, op ditzelfde oogen blik. Hij moet dreigen, omkoopen, jagen, alles doen om de drukkers aan het werk te houden. Zoek dan miss Ilalford op en vertel haar, dat zij niet gaan kan vóór zij het nummer in orde gebracht heeft. Kom dan hier terug, ik zal le dicteeren hebben." „Goed, mijnheer Hastings", zei het meis je. eri wandelde rustig dc kamer uit. Hastings keek haar na, zijn voorhoofd gerimpeld. Soms wenschte hij, dat zij niet zoo gelijkmatig, zoo rustig evenwichtig was. Zooeven, een oogenblik, bad ze ge beefd, was bleek, zwak geweest. In zekeren zin had zelfs, terwijl hij geschokkcn was, 't hem plezier gedaan haar zoo tc zien. Hij haalde zijn schouders op, en ging naar zijn schrijftafel terug. „God!" mompelde hij. „Iloode vermoord. Iloode!" „Dat zijn dus al de bizonderheden", zei de Hastings, een haif uur later. Margaret Warren, keurig, frisch, haar gouden haar zacht cn glanzend, zat bij zijn schrijftafel. „Ja, mijnheer Hastings." „Ilm, goed. Schrijf dit op: „Minister vermoord. Moord op Abbotshall „Afschuwelijke misdaad op Abbotshall", opperde het meisje, langzaam. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5