VnimAmctl'* AMERSFOORTSCH DAGBLAD TENTEN Zaterdag 15 Juli 1933 32e Jaargang No. 13 TWEEDE BLAD UIT DE STAATSCOURANT MOORDAANSLAG ZELFMOORD EN ook in huur NIEUW PARIJS Langestraat 35 ZAANDAM'S BEGROOTING NIET GOEDGEKEURD tfET VERTREK VAN DEN R0EMEENSCHEN PRINS N NEDERLAND...FRIESCH? MOORD OP ABBOTSHALL Bij K. B. is toegekend de bronzen eerc- medaille der Oranje-Nassau-Orde aan B. van der Waal, machinist bij do N.V. Fa briek van Klinknagels en Schroefbouten voorheen Joh. Smit te Slikkerveer, ge meente Ridderkerk. Bij K.B. zijn benoemd: tot ontvanger der registratie no. 2 en do meinen te Arnhem J. H. de Ruiter, ontvan ger der registratie en domeinen, tevens be waarder van. de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Briellc; tot ontvanger der registratie en domei nen te Zaltbommel T. C. J. de Smidt, com mies ter directie der registratie en domei nen te Middelburg: tot ontvanger der registratie en domeinen te Harlingen H. R. Hcerema, commies ter directie der registratie en domeinen te Leeuwarden; tot ontvanger der registratie en domeinen te Meppel H. Schuttevaer, surnumerair der registratie en domeinen aan het departe ment van financien te 's-Gravenhage. Bij K.B. is benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Zwolle B. J. van Efferen, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Bij K B. is bij het rijksarchief te 's-Gra venhage bevorderd tot commies mevr. P. van Rheineck Leyssius, geb. Jansen, thans adjunct-commies. Bij K.B. is toegekend de bronzen me daille der Oranje-Nassau-Orde aan M. J. Kret, behanger bij de N.V. voorheen Allan en Co. te Rotterdam. MISBRUIK VAN VERTROUWEN. J 2800 verduisterd. De 43-jarige bedrijfsleider W. E., te Zaandam stond voor de Haarlëmschc rechtbank terecht, omdat hij gedurende een jaar een bedrag van ruim 2S00 verduis terd zou hebben. Hij was als vertegenwoor diger van een Haagsche firma te Zaandam aangesteld, waar hij het expeditie-bedrijf leidde. Hij hield gelden van rembourszen- dingen achter en vervalschte kasboeken. Hij bekende het geld ten eigen bate ge bruikt te hebben. Het reclasseeringsrapport wees er op, dat er een minder strenge controle was, maar men verwachtte geen misbruik van vertrouwen. De officier van justitie heeft een voor waardelijke gevangenisstraf van 8 maanden met een proeftijd van drie jaar geëischt. De verdediger sloot zich hierbij gaarne aan. GOUVERNEUR VAN SLOBBE. Vier maanden verlof naar Europa. 'Aan den lieer B. W. T. van Slobbe, gou verneur van Curasao, is met ingang van den dag in de maand Augustus a.s., waar op hij Curasao zal verlaten, in 's lands be lang vier maanden verlof naar Europa verleend. Als waarnemend gouverneur zal, na het vertrek van den heer van Slobbe, optreden de heer H. Schotborgh, gepensionneerd ad ministrateur van financiën in Curasao. HAARLEMS TAXI-PERIKELEN. Snel tax, Citax, Pijltax, Rotax en nog-vecl- meer-tax! Haarlem kent, getuige deze klei ne bloemlezing van ondernemingsnamen, de moeilijkheden van het taxiprobleem ze ker niet minder dan de grootste steden van ons land. Behalve de geconcessioneerde taxi's snorren er, volgens de laatste telling, een 250-tal kleine wagentjes door de stra ten van Noord-Hollands Hoofdstad rond, die den liefhebber voor een enkel of een paar dubbeltjes brengen, waar hij wezen wil. Dat deze toestand zijn eigenaardige moeilijkheden en bezwaren heeft gescha pen, valt niet te verwonderen en de Haar- lemscho gemeenteraad heeft dan ook al in den brecdo over dit probleem beraadslaagd. 't Resultaat van de debatten is, dat thans besloten is, een commissie van juristen op dracht 1e geven tot het ontwerpen ecner aanvulling van do Alg. Politieverordening, krachtens welke 't aan taxi-chauffeurs ver boden zal zijn, passagiers op te nemen in de nabijheid (b.v. minder dan 50 meter) van halteplaatsen van dram- en autobus of van de officieel aangewezen taxistand plaatsen. Of het helpen zal? 51:jarige man te Haarlem verwondt een zestienjarig meisje en schiet zich daarna door het hoofd Haarlem, 14 Juli. In een winkel op den hoek van de Spoorwegstraat en de Delft kade heeft vanmiddag omstreeks vijf uur een 51-jarige man een moordaanslag ge pleegd op een zestienjarig meisje. De man loste een revolverschot op haar, waardoor zij een nict-ernstige wond boven het rech teroog kreeg. Daarna richtte de dader het wapen op zich zelf en 6choot zich een ko gel door het hoofd. Hij was op slag dood De dader, de 51-jarige II. W. H. was een gepensioneerd oud-Indisch soldaat, die op den hoek van dc Spoorwegstraat en de Delft kade een winkeltje in kruidenierswaren dreef. Hij woonde alleen in een huisje en het meisje, dat eveneens in de Spoorweg straat woont zorgde reeds eenige jaren voor zijn huishouding. De man, die vele jaren verloofd is weest, werd na den dood van zijn verloof de oververschillig en maakte vaak misbruik van sterken drank. Hedenmiddag tegen vijf uur hoorden omwonenden twee schoten in den winkel. Direct daarop kwam het meis je, dat hevig aan het hoofd bloedde, den winkel uit en snelde naar de ouderlijke wo ning. Direct werd do politic gewaarschuwd, die spoedig per auto verscheen. In een kamer naast den winkel vond men het lijk van H. op den vloer liggen. De kogel was hem door het hoofd gegaan, Het meisje werd naar het St. Elisabeth Gasthuis overgebracht, doch kon na ver bonden te zijn weer huiswaarts keeren. Hèt gebeurde verwekte in de buurt groote op schudding. De oorzaak van het drama is nog niet bekend. A. J. DE LA COURT, f Te Leiden is op 83-jarigen leeftijd ten hui ze zijner dochter overleden de heer A. J. de la Court. Behalve het verdedigen der vrij zinnige beginselen heeft hij een zeer groot werkzaam aandeel gehad in de oprichting van het Wijkgebouw Geloof, Hoop en Liefde van den Ned. Protestanten Bond en tevens de daaruit ontstane Wijkverpleging. Sinds korten tijd liet zijn gezondheid te wcnschen over en heeft hij op aandringen zijner kin deren zich uit het openbare leven terugge trokken. Op zijn 80sten verjaardag is hij door de besturen der bovengenoemde in stellingen op grootsche wijze gehuldigd. De begrafenis zal plaats hebben a.6. Maan dag omstreeks 11.30 op de begraafplaats Rhijnhof bij den Haagschen Schouw. REGELING CONSUMPTIEAARDAPPELEN Men deelt ons mede, dat de regeering het voornemen heeft, bij aanneming van de voorgestelde wijziging van de landbouw crisiswc-t 1933 een regeling te treffen voor de consumptie-aardappelen. Het gemeentebestuur wil géén voor stel tot het intrekken van het jongste raadsbesluit indienen Haarlem, 14 Juli. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben besloten de be- grooling voor het jaar 1933 der gemeente Zaandam niet goed te keuren. In hun besluit hebben zij overwogen, dat de begrooting slechts ten deele voldoet aan de terzake door hun college uitgesproken verlangens, doch dat de raad intusschen, zonder af te wachten, welk standpunt door Gedeputeerde Staten zou worden ingeno men, in zijn vergadering van 27 Juni heeft besloten aan Gedeputeerde Staten en aan de regeering te berichten, dat de gemeente raad niet bereid is in de begrooting over eenkomstig de voorschriften van de regee ring zoodanige wijzigingen aan te brengen, dat haar goedkeuring is verzekerd, zulks nadat een door enkele raadsleden voorge stelde motie was verworpen, waarin B. en W. werden uitgenoodigd nader overleg rnct de regecring to plegen inzake de maatre gelen, welke zouden moeten worden geno men om de uilkeeringcn uit het gemeente fonds regelmatig te doen plaat6 vinden. In een onderhoud, dat B cn W. van Zaan dam op 5 Juli j.l. met Gedeputeerde Staten hebben gehad is nadrukkelijk dc intrekking van bovengenoemd besluit als voorwaarde gesteld voor het voeren van nader overleg Op 10 Juli hebben B. en W. van Zaan dam echter aan Gedeputeerde Staten be richt, dat zij zelf niet bereid zijn een voor stel tot intrekking van bedoeld besluit aan den raad te doen. Gedeputeerde Staten hebben daarop be sloten de bcgrooting niet goed te keuren. Amsterdam, 14 Juli. Hedenmiddag le half vier, kort voor zijn vertrek naar Parijs, is Z. K. II. Prin6 Nicolaas van Roemenie in een vliegtuig van het Nederlandsche le ger, dat deel uitmaakte van een eskader van 4 Fokker-jagers, komende van het mi litaire vliegkamp Dc Kooy, op Schiphol ge arriveerd. De hooge bezoeker werd naar het restau rant geleid, waar hij zich eenigen tijd met de daar aanwezige autoriteiten nagenoeg dezelfden, die Woensdag j.l. bij de aankomst van Z.K.H. uit Brussel aanwezig waren beeft onderhouden. Te kwart over 4 is Prins Nicolaas aan boord van zijn eigen vliegtuig, dat door hemzelf bestuurd werd, in gezelschap van zijn piloot kapitein Opris, naar Parijs ver trokken. De adjudant van Koning Carol van Roemenië, die den Prins op zijn reis ver gezeld, is kort daarna met een vliegtuig van de Belgische maatschappij Sabena via Brus sel naar Parijs afgereisd. Toen de Prins zich naar zijn vliegtuig be gaf, bracht de voor bet restaurant opgestel de cerewacht van mariniers, de eerbewijzen. De Prins droeg weer zijn leeren vliegpak met op den rug een parachute. Drie vliegtuigen van het Nederlandsche militaire eskader hebben het toestel van Z. K. II. tot de grens uitgeleide gedaan. Z. K. II. heeft geen gelegenheid gehad de Amsterdamsché luchthaven te bezichtigen, ding verzocht van den 51-jarigen Rus E. M., die in de Mauritsstraat woont. De centrale recherche heeft den man niet in zijn wo ning gevonden, doch gisteren is hij aange houden op het station D.P. toen hij aldaar uit Boedapest aankwam. Bij het korte ver hoor, dat hem door de Rotterdamsche poli tie is afgenomen, ontkende hij iets met de valsche biljetten uitstaande te hebben. Hij naar den Haag overgebracht. DE „EXETER" OP DE SCHELDE. De Maasbode meldt nader: In aansluiting aan hetgeen wij meldden over het opvaren van de schelde naar Ant werpen door het Engelsche oorlogsschip „E: eter" vernemen wij nog, dat de kwestie thans in orde is gebracht. Het blijkt inderdaad gelijk wij vermoed den. dat er van de zijde van den Engel schen commandant een vergissing in het spel is geweest. Lr is intusschen le 's-Gravenhage alsnog een verzoek ingekomen om de Schelde te mogen bevaren, waarop onze regecring gun stig heeft beschikt. NEDERLANDSCHE NAZI BIJ AKEN AANGEHOUDEft. Wegens ,;niet-loelaatbarc gel delijke handelingen". Te Kohlschéid bij Aken zijn ir. Verduyn, ce.. leider van Nederlandsche nationaal-so- cialisten, en zijn cchtgenoote gevangen ge nomen. Een der berichtgevers in Zuid-Lim burg van het Hbld. meldt dienaangaande In dc mijnstreek bad deze man gewerkt ais leider der Nederlandsche nationaal-so cialisten. Hij werd onlangs als zoodanig afgezet, waarna hij een nieuwe Nazi-groep stichtte. Daarvoor was hij ook in het aan grenzende Duitschland te Kohlschéid gaan werken. Hij liet daar inteekcnlijsten circu lecrcn cn wierf ook advertenties voor zijn partijorgaan. In Duitschland is echter maar één Neder landsche nationaal-socialistische groep toe gelaten, de z.g. groep-v. Waterland Van deze zijde werd bij de Duitsche overheid bezwaar gemaakt tegen de actie van Verduyn, vooral omdat men meende dat de voor het natio naal-socialisme ingezamelde gelden indi reet dienden om den leider zelf te salariee- ren. Dit bezwaar werd aanleiding om Verduyi op grond van overtreding van politievoor- schriften cn niet toelaatbare geldelijke kan delingen (naar opvatting van de Duitsche politic) te arresteeren. Verduyn en cchtge noote zijn in Kohlschéid opgesloten en zul len naar Aken overgebracht worden. RUS GEARRESTEERD. In verband met valsche bank biljetten. Rotterdam, 14 Juli. De Haagsche re eherche had eenige dagen geleden in ver band met de uitgifte van valsche Engelsche 10 Ponds biljetten, waarvoor reeds eerder 2 personen in den Haag zijn aangehouden aan de Rotterdamsche recherche de aanhou i. cn/Ocogisten Officieele erkenning door een kantonrechter Uit de Friesche beweging is een verzoek gericht tot den kantonrechter te Harlingen om in de wachtkamer van het kantonge rechtsgebouw aldaar op te hangen de be kende Friesche 6preuk: „Al hwa wend is Frysk te sprekken, hoccht him hjir net te forbrekken." „Al wie gewend is Friesch te spreken, behoeft zich hier geen geweld aan te doen." Op dit verzoek is door den kantonrechter Mr. D. J. Cuipers gunstig beschikt met een opmerkelijke motiveering, die van groote betcekenis mag worden geacht in verband met dc gebeurtenissen, die kortgeleden voor den politierechter te Leeuwarden plaats onden. Het antwoord luidt: „Wij, Rechter in ons Kanton Harlingen, „gezien vorenstaand request, geteekend door Dr. G. A. Wumkes cum sociis, alsmede de daarbij overgelegde, ten requeste gerela teerde bijlage, zijnde de in Friesland her haaldelijk voorkomende cn gebruikelijke kennisgeving: O. dat ecne goede Justitie in dit gewest meermalen vordert, dat partijen hunne wec- cn getuigen hunne deposities neerleg gen in de taal, waarin zij gewoon zijn te denken en te spreken, hetwelk sinds de vigueur der Crisispachtwet, nog meer dan voorheen, voor hen van urgent belang Ï3 geworden; O., dat geen wet het gebruik van de Frie sche Taal in de rechtszaal verbiedt, en daaruit implicite volgt, dat aan zoodanige Friezen, die zich gemakkelijker in het Friesch uiten dan in het Hollandsch, het mogelijk behoort te zijn als Nederlandsche onderdanen, gebruik tc maken van een in Nederland gesproken cn geschreven taal; O., dat uit hoofde van dit motief, het dan ook steeds, gelijk requestrantcn terecht op merken, voor Ons usantic is geweest aan zoodanige justiciabelen vrijheid te laten hunne moedertaal te gebruiken, althans in dien deze hun gemakkelijker valt dan de officieele taal des Rijks: Verstaan dat de ten requeste bedoelde kennisgeving zij het dan ook geheel ten overvloede zal worden opgehangen in de wachtkamer van het kantongerechtsgc-i bouw. Aldus gedaan en geteekend door ons, rar. Doede Jelle Cuipers, kantonrechter voornoemd, den 12den Juhj 1933 te Harlin gen." DE BRAND TE JUBBEGA. Brandstichting, Men meldt aan de N.R.Ct.: Het blijkt dat de brand, die Dinsdagnacht in dc Centrale bakkerij te Jubbega heeft gewoed, door den meestersknecht i6 gesticht Deze kwam in nachtgewaad de politie zijn daad mcedcclen, terwijl zjjn vrouw en kin deren van niets wiste* en nog in het pand aanwezig waren. Daar de brand zich zeer snel uitbreidde, konden deze menschcn met moeite gered worden. Gebouw en inventaris, ook een voorraad graan, waren verzekerd. De knecht is door de politie in arrest gesteld. VER. KON. PAPIERFABRIEKEN. Werkt bijna op volle kracht. Naar het Hbld. verneemt, zal binnen en kele dagen de fabriek der Ver. Kon. Papier fabrieken te VclSen wederom bijna op volle kracht kunnen werken. Het geweten moet, evenals het verstand, zijn tijdperk van ontwikkeling doormaken. Een detective-verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H. A. C. S. „Ja, ja. U hebt gelijk, zooals gewoon lijk", snauwde Hastings. Maar ik vergeet altijd, dat wij journalistiek moeten schrij ven in de extra-nummers. Goed. John Hoo- de ter dood gebracht door Onbekende Hand. De Uil betreurt het diep to moe ten berichten, dat om elf uur gisteravond mr. John Hoodc, minister van financiën, dood gevonden werd in de studeerkamer van zijn buitenverblijf. Abbotshall te Mar- lin. De omstandigheden waren aldus jarnmer, dat wij niet weten, hoe zij wer kelijk waren miss Warren de omstan digheden waren van dien aard, dat het onmiddellijk duidelijk was, dat deze aller eerste van Engeland's groote mannen den dood had gevonden door de hand van een moordenaar, hoewel het onmogelijk is op het oogenblik eenig licht te laten vallen op de identiteit van den misdadiger. Nieu- >ve alinea, als 't u blieft. .xwonderelellen echter, dat geen tijd verloren is gegaan, doordat men zich ter stond in verbinding gesteld heeft met Scotland Yard**) die de taak om den da der van deze ontzettende misdaad op te sporen, heeft opgedragen aan zijn meest bekwame en getrainde beambten" dat is in ieder geval een veilige bewering, miss Warren - „Onmiddellijk zal begonnen worden met het werk van onderzoek! Nieu we alinea, als 't u blieft! Geheel Engeland, het geheele rijk, de ge- heele wereld zullen zich verecnigen in het uiten van hun oprechte sympathie jegens miss Laura Hoode, die naar wij begrijpen, verpletterd is door dezen slag weer een veilige zet! Miss Hoode, zooals ieder weet, is de zuster van wijlen den minister en zijn eenig bloedverwant. Wij hebben ver nomen, dat er twee gasten op Abbotshall waren, de brillante ster uit de society, mevrouw RolanJ Mainwaring en sir Arthur Digby-Coates, de millionair-philantroop en parlementair secretaris van den Verzoe- ningsraad. Sir Arthur was een intiem cn levenslang vriend van den overledene en zal kunnen ^rzekeren, dat deze geen vijand in de wereld had Miss Margaret Warren zag op, terwijl haar wenkbrauwen vragend keken. „Wat?" zei Hastings, knorrig. „Is deze laatste zin niet wat gevaarlijk, mijnheer Hastings?" „Hm, ik weet niet, hm, ja, u hebt ge lijk, miss Warren. Verduiveld, vrouw, heb je ooit ongelijk?" blafte Hastings. Dan her stelde hij zich. „Vergeef u mij, ik, ik Er De bekende afdeeling der Londen- sche politie yoor, het opsporen xan misda digers. kwam op een afstand een glimlach naar hem toe. „Excuses zijn heusch niet noodig, mr. Hastings. Zal ik den zin veranderen?" „Ja, ja", mompelde Hastings. „Zeg, zeg schrijf op zeg „cn zij zijn met ont zetting geslagen tengevolge van de ramp, welke hen getroffen heeft", stelde het meis je voor. „Uitstekend", zei Hastings, die zijn kalm te teruggekregen had. „Tusschen twee haakjes, hebt u Williams gezegd, dat hij op moet schieten met de op vulling, met een schets van Hoodes leven en werk? Wij moeten dien achterkant van het blad vol krijgen." „Ja, mijnheer Williams is er dadelijk mee begonnen.' „Goed. Schrijf dan dit op als een afzon derlijk stuk. Het moet gedrukt worden tus schen zware zwarte lijnen en met het Cla rendon of oen ander sprekend lettertype. Klaar? „De Uil", verslagen tengevolge van deze vreeselijke tragedie, richt zich uit zijn smart op, en geeft, ton behoeve van het al gemeen welzijn, een ernstige aansporing en waarschuwing. Laten de autoriteiten zor gen, dat de moordenaar opgespoord wordt, en spoedig opgespoord wordt. Engeland vraagt het. De dader in deze gemcene daad moet ten spoedigste aan dc gerechtigheid worden overgeleverd en met de uiterste ge strengheid der wet gestraft worden. Geen enkele poging moet worden nagelaten." Nu een apart artikeltje, als 't u blieft. Het moet onderstreept worden en zou kunnen komen op den achterkant, onder William s artikel. „Overtuigd van de geweldige belangstelling cn ongerustheid, welke deze verschrikke lijke misdaad zal le weeg brengen, heeft „De Uil" bijzondere schikkingen getroffen om bulletins uit te geven (in denzelfden vorm als dit extra-numrner), welke met korte tusschenpoozen zullen verschijnen, opdat het publiek ten volle gelegenheid zal hebben te weten, welken voortgang de op sporingen van den misdadiger maken. Deze bulletins zullen buitengewoon belangrijk zijn, aangezien wij in dc gelegenheid zijn mee te deelen, dat een speciale correspon dent ons telkens zal doen toekomen (voor zoover het in overeenstemming is met de wenschcn der politie, welke wij wenschen bij te staan en met welke wij in geen geval willen concurreeren), vanaf de plaats dei- misdaad zelf, een kort overzicht van de laatste onthullingen." Hastings zuchtte opgelucht en leunde achtero\cr in zijn stoel. „Dat is alles, mi6s Warren. En ik hoop nu het eenmaal gebeurd Is dat de moordenaar nog een tijdje een mysterie zal blijven. Wij zullen voor reuzenidioten door gaan, wanneer de tuinjongen of iemand an ders morgen schuld bekent. Typ deze copie en zorg, dat zij zoo spoedig mogelijk bij de drukkers komt. Het meisje stond op cn ging naar de deur, maar bleef op den drempel staan. „Mijnheer Hastings," zeide ze, zich vlug omkeerend, „wat bcteekent die laatste ver klaring? Bent u van plan een van de ge wone menschcn daarheen te sturen mijn heer Sellars of mijnheer Briggs?" „Ja, ja, dat dacht ik. Wat ik gezegd heb, was alles een beetje geklets, maar het zal goed klinken. Wij hebben mededeelingen noodig, die heel anders zijn als dc andere." Zij kwam dichterbij, haar oogen wijd open. „Mijnheer Hastings, vergeef me, maar u moet even luisteren. Waarom „De Uil" niet merkelijk nuttig laten zijn?. O, ziet \l niet,. wat het zou beteekenen, wanneer wij wer kelijk meehielpen orn den moordenaar te pakken? Onze naam, onze verkoop! Waar om „Maar miss Warren, denk eens na, u be- grijpt toch! Wij hebben geen bureau van Sherlock Holmessen. Zij zijn allemaal doodgewone lui „Kolonel Gethryn" zei het meisje kalm. „Hè, wat?" Hastings was verbaasd. „Hij zal nooit miss Warren, u bent een won der. Maar hij zal het nooit op zich nemen. Hij is „Vraagt u hern." Zij wees naar de tele foon naast hem. „Wat? Nu?" „Waarom niet?" „Maar maar het is twee uur", stamel de Hastings. Hij ving regelrecht den blik van de blauwe oogen zijner secretaresse op, nam de telefoon van den haak, en vroeg een nummer. „Hallo", zeide hij, twee minuten later, „is dat kolonel Gethryn's huis?" „Ja", zei dc telefoon. De stem was sla perig. „Is kolonel Gethryn thuis uit op, bedoel ik?" „Kolonel Gethryn", zei dc 6tcm, „die veel liever mijnheer Gethryn genoemd zou wil len worden, is thuis, uit zijn bed, en staat op zijn beide beenen. Ook is hij bezig zich te ergeren, omdat „Goede hemel Anthony!" antwoordde Hastings. „Ik herkende je stem niet." „Nu je haar herkent, Hastings, wil je misschien uitleggen, waarom, voor den dul« vel, je mij op dit uur opbelt. Ik kan op-< merken, dat ik in een afschuwelijk humeuü ben. Ga door,'1 4 (Wordt vervolgd)',

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5