Staalwaren FflOTOR NIEUW PARIJS IN MASSA'S SLIJTERIJ Mie. Bovée SIERKUNST VLUCHT OVER DEN OCEAAN WILEY POST TE MOSKOU GELAND Bijzondere sorteering LANGESTRAAT 3S De kenner koopt een Kamp 41 Tel. 1093 NU 'T PACT VAN VIER GETEEKEND IS ENGELAND JALOERSCH? SCHOOL- EN WERKTUINEN TE BAARN Huldiging van den heer Werner DE WINDHOOS BOVEN S0ESTERBERG Tragische afloop New-York, 15 Juli. (V.D.) De vliegers Stephan Darius en Stanley Girenas zijn he den te 10.44 Amsterd. tijd van het vlieg veld te New-York vertrokken voor een vlucht over den Oceaan naar de hoofdstad van Litauen Kofno. Stettin, 17 Juli. Gisteravond tegen half 11 werd boven Stargard het geronk van een vliegtuigmotor gehoord. Het vliegtuig voer de echter geen lichten, zoodat ntet kon worden vastgesteld, waarvandaan het toe stel kwam en in welke richting het ver der vloog. Aangezien op dit tijdstip geen Duitsche vliegtuigen van do nachtverbin ding over Stargard komen, vermoedt men, dat het vliegtuig het toestel was van de Li- tausche oceaanvlicgers Darius en Girenas, die uit New York zijn vertrokken voor een non-stop-vlucht naar Kofno. Sold In, 17 Juli (V.D.) In den afgeloo- pen nacht is het Amerikaanscho vliegtuig Lithuania 668 E, waarmee de Litausch- Amerikaansche vliegers een geslaagden tocht over den Atlantischen Oceaan had den gemaakt met als einddoel Koino nabij Soldin in de provincie Brandenburg neer gestort. Het vliegtuig werd geheel vernield en do beide inzittenden, Stephan Darius en Stanley Girenas, werden op slag gedood. Het ongeval geschiedde waarschijnlijk te gen half 2. Soldin, 17 Juli (V.D.) Omtrent het tra gische ongeval, dat de beide Litausch- Amerikaansche oceaanvliegers boven Pruisen heelt getroffen, nadat zij op suc cesrijke wijze den Atlantischen Oceaan hadden overgestoken, wordt nog gemeld, dat hun vliegtuig gisteravond tegen 12 uur nog is waargenomen boven Berlinchen. Het toestel vloog laag over de stad, zoodat het geronk der motoren overal gehoord werd en boven het kamp van den arbeids dienst werd een zeer sterke schijnwerper ingeschakeld, zoodat het kamp even ge heel verlicht was. In de resten van het verniolde vliegtuig is briefpost gevonden uit New-York, Brooklyn, Chicago en andere Amorikaan- sche plaatsen. Op een linnen zak zijn drie namen ge schilderd, waarschijnlijk van de beman ning nL. kapitein Stephan Darius U.S.A., Stanly Girenas, Chicago en Victor Yesglai- tes Wilkes Barre P. A. U. S. A. In verband met deze vondst vermoedt men, dat zich in het wrak van het vliegtuig nog een derdo inzittende bevindt. Thans op weg naar Novosibirsk Moskou, 17 Juli. (V. D.) Om 14.28 uur Oost-Europceschc tijd is de wcrcldvliegcr Wiley Post op het hoofdvliegveld van Mos kou geland. Ter begroeting waren aanwezig vertegenwoordigers der Sovjet-regeering, onder leiding van Baranow, alsmede ver tegenwoordigers van de maatschappij Os- soaviachirn, onder leiding van Malinowsfci. Ook de Engclsche, Amerikaansche cn Rus sische pers was vertegenwoordigd. De vlie ger verklaarde tegenover Russische mili taire vliegdeskundigen, dat hij op de vlucht naar Rusland met atmosferische moeilijkheden had te kampen gehad. On danks dit alles gevoelde hij zich zeer goed. Na een zeer kort oponthoud wil hij nog heden verder vliegen, doch hij moet de laatste weerberichten afwachten, die te Moskou om 15.30 uur binnenkomen. Moskou, 17 Juli. (V. D.) Wiley Post heeft in een onderhoud met persvertegen woordigers verklaard, dat hij de tusschcn- landlng te Koningsbergen heeft moeten maken wegens een defect aan dc oliclci- ding. Hij voelt zich uitstekend. Alleen heeft hij pijn aan de oogen. Een dokter heeft hem onderzocht en oogcompresscn voorge schreven. Post heeft het voornomen, spoe dig vorder te vliegen. Post weder opgestegen, Moskou, 17 Juli. (V. D) De wereld vlieger Wiley Post is te 19 uur gestart naar Novosibirsk. Koningsbergen, 17 Juli (V.D.). De Amerikaansche Oceaanvlieger Wiley Post is Zondagavond 7 uur Amsterdamsche zomer tijd te Koningsbergen vlot geland. Aanvan kclijk had Post van Berlijn willen doorvlie gen naar Novosibirsk in Siberië, doch het slechte weer boven Oost-Pruisen noodzaak te hem te landen. Hij blijft vannacht te Ko ningsbergen en hoopt vroeg In den ochtend tegen 3 uur weer te vertrekken. Voorts rnaakt hij van zijn gedwongen oponthoud te Koningsbergen gebruik om zijn voorraad olie cn benzine aan te vullen. Koningsbergen, 17 Juli. (V.D.). De Amerikaansche oceaanvlieger Willy Post is vanmorgen te 6.45 uit Koningsbergen in de richting Moskou vertrokken. Post had bijna 6 uur geslapen en voelde zich gehiel opgefrischt en in uitmuntende conditie. Ook zijn stemming was goed. Op het vliegveld waren weinig belang stellenden aanwezig, toen do Amerikaan vertrok. Moskou, 18 Juli. (V.D.). Met een voor sprong van 13 uur op het bestaande we reldrecord voor een vlucht om do wereld is Wiley Post mot zijn vliegtuig „Millie May" uit Moskou vertrokken na een op onthoud van 3 uur, waarin hij eenige klei ne reparaties aan zijn toestel verrichtte en een paar sandwiches at. Ilij verklaarde zich in uitstekende conditie te gevoelen en hoopt Novosibirsk, dat 1580 mijl ten Oosten van Moskou ligt, in 11 uur tijds te berei ken. Moskou, 18 Juli. (V.D.). De Amerikaan scho wereldvlieger Wiley Post is vanoch tend vroeg te 0.30 uur te Novosibirsk in West-Siberie geland cn na een oponthoud van slechts 2J4 uur te 8.55 (plaatselijke tijd) vertrokken in de richting van Oost-Si bcriö. Mattern op weg naar Alaska. Moskou, IS Juli. (V.D.). Officieus wordt uit Chabarowsk gemeld, dat de Ameri kaansche vlieger Mattern In een sovjet vliegtuig uit Anadyr is vertrokken in de richting van Nome in Alaska. Zal Balbo president Roosevelt bezoeken? Chicago. 18 Juli. (V.D). Generaal Bal bo verklaarde gisteren, dat dc route, die het Italiaansche eskader op den terugweg zal volgen, nog niet was vastgesteld. Hij voelde er veel voor, verklaarde hij, een meer „avontuurlijken" weg te volgen, doch thans is hij nog bezig de verschillende rou tcs te bestudeeren. Het schijnt vast te staan, dat het eskader morgen uit Chicago vertrekt cn over het meren- en kanalcngcbicd naar New-Yorlc vliegt, waar Balbo eenigen tijd denkt te blijven, misschien wel negen dagen, tenein de gelegenheid te hebben een bezoek te brengen aan prsident Roosevelt te Was hington. V/at de Italiaansche eskader- vlucht kost. Rome, 18 Juli. (V.D.). In deskundige kringen worden de kosten van de oceaan- vlucht van het eskader van generaal Bal bo geraamd op pl.m. 140 millioen lire. De kosten die onderweg worden gemaakt \yor den geraamd op 700000 lire. Deze worden gedekt uit de opbrengst van de speciale luchtpostzegels, waarvan reeds voor meer dan 1 millioen lire is verkocht. Roemccnsche prins den Oceaan vliegen. wil over Londen, 18 Juli. (V.D.). Prins Nicolaas van Roemenië, dc jongere broer van koning Carol, die na zijn bezoek aan Nederland weer tc Parijs vertoeft, verklaarde aldaar dat hij bezig is mot het voorbereiden van een Oceaanvlucht, die hij tezamen met zijn pi loot, den Roemeenschcn kapitein Opitz, wil ondernemen naar New-York. Nadere bijzonderheden zal hij pas kun nen mcdcdeelen na zijn terugkeer uit Lon den, waarheen hij vertrokken is. RUSLANDS VERDRAGEN MET DE MOGENDHEDEN. Moskou, 17 Juli (V.D.) De regeering der sovjetunie heeft den mogendheden, die te Londen het Litwinof pact hebben ondertee kend, mcdegodeeld. dat de ratificatie in ion loop van de maand Augustus zal plaats vinden. De Amerikaansche vlieger Post mei zijn. van een automatische stuurinrichting v oorzieno- vlicntulg, zijn nos steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARF" en het bekende S. H. M. „Schilletje" HAVIK <L TeL 291 BIJ HARLEY DAVIDSON FRANCIS BARNETT B. IV!W. a® Een lichipuni in leven der Europeesche volken Berlijn, 15 Juli. (V.D.). De rijkskanse lier heeft den rijksminister van buiten landsche znken, Von Neurath, die op het oogenblik te Neudeck vertoeft, verzocht, den rijkspr3sident. versjag, uit te brengen over de ortderteekchiqg van het pact van vier. Hitler heeft Von Neurath tegelijker tijd zijn hartelijke gelukwenschon in ver band met de ond^rteekening doen toeko- Parijs, 15 Juli. (V.D.De Fransche mi nisterpresident, Daladier, heeft het volgen de telegram aan Mussolini gericht: „Op het oogenblik, dat Uwe Excellentie en de ambassadeurs van Duitschland, En geland cn Frankrijk hun handteekening heb ben geplaatst op het gewichtige document, waartoe Uwe Excellentie het initiatief heeft genomen, is het mij een behoefte mijn hartelijke gelukwenschen te doen toe komen en uiting (e given aan mijn ver trouwen in de gelukkige resultaten van dit pact en do samenwerking, die zeker tot het heil aller volkeren verzekerd is." Berlijn. 15 Juli. (V.D.). Naar aanleiding van de onderlcekcriing van het viermo gendhedenpaet heeft de rijkskanselier het volgende telïgram gericht tot Mussolini: „De zoo juist geschiedde onderteeke- ning van het pact van vier is mij aanlei ding. Uwe Excellentie mijn hartelijke ge- lukwcnschcn te doen toekomen, waar dit resultaat te danken is aan uw initiatief. Juist met het oog op den zoo ernstigen al- gemccnen toestand is deze verklaring der viermogendhoden, dat zij bereid zijn tot gemecnschapp dijk overleg en gemeen schappelijkon arbeid, een lichtpunt in het leven der Europeesche volken." Henderson's oordeel. Parijs, 16 Juli (V.D.). De voorzitter dei- ontwapen ingsconferentie Arthur Henderson verklaarde tegenover een correspondent van de Matin voor zijn vertrek uit Rome, dat hij over de besprekingen mot Musso lini zeer tevreden was. De kwestie dor in ternationale controle had bij de gedachten- wisseling op den voorgrond gestaan. Op ccn vraag omtrent zijn standpunt ten aanzien van het vicrmogcndhedenpact antwoordde Henderson, dat de onderteekening van dit pact een belangrijke stap voor de oplossing van het ontwapeningsprobleem was. De in werkingtreding ervan zou bijdragen tot het herstel van het vertrouwen cn tastba re resultaten voor de ontwapening moge lijk maken. Londen, 16 Juli (V.D.) Ook dc Britsche minister van Luchtvaart, Lord Londonder ry heeft een felicitatie-telegram aan Balbo gezonden. Naar aanleiding van de Italiaansche prestatie schrijft de Observer, dat deze vlucht een demonstratie i6 van de mogelijk heden voor de militaire ontwikkeling in de lucht. Engeland zou niet, zooals de Italiaan, in 6taat zijn 25 mccr-molorige vliegbootcn van het zelfde type bijeen te brengen om een dergelijke vlucht te maken. Het blad acht het een zeer onbevredigen de positie voor de eerste zeemogendheid ter wereld Bloemencorso ter gelegenheid van het tienjarig bestaan Baarn. In het najaar van 1923 werd voor do eersto maal een vergadering belegd op initiatief van eenigo ingezetenen, ten einde te geraken tot de oprichting van het instituut der school- en werktuintjes. En die oprichting vond plaats in die vergadering. Al spoodig werd aangevangen met 86 tuin tjes; de liefhebberij daarvoor bleek gaande weg grooter en thans zijn er niet minder dan 275. Hieronder zijn er 32 voor dc rijpere jeugd, met een oppervlakte van 40 Ma, 59 grootc tuinen met een oppervlakte van 221/£> M* cn nog 184 tuintjes, elk groot 15 M2. Tengevolge van dezen gestadigen groei is de heer C. G. Werner, die gedurende de eer ste vijf jaren al zijn vrijen tijd beschikbaar stelde voor de tuintjes, de laatste vijf jaren als Directeur daaraan verbonden. Na afloop van dit seizoen, ongeveer in de maand October, zal het dus tien jaar gele den zijn, dat dit instituut in het leven ge roepen werd. De commissie meende de feestelijkheden echter reeds nu te moeten doen plaats vin den cn besloot daarom tot het organiseeren van een bloemencorso met de hulp van leer lingen en oud-leerlingen. Dc Kerkstraat, waaraan het terrein der tuintjes is gelegen, had voor deze festivitei ten een feestelijk aanzien gekregen. Aan den toegangsweg tot dit terrein slond een mooie eerepoort. Bovendien werd er in veel straten druk gevlagd. Om ruim drie uur vertrok de stoet van dc Javalaan langs eenige straten naar den Stationsweg, waar op een groot open terrein een eere-tribune was opgericht. Daar hadden plaats genomen de Burge meester, Wethouder N. G. van Doornik, de Intendant Jhr. J. A. de Jonge van Zwijns- bergen, allen met hun echtgcnootcn, de Raadsleden Mevrouw Rekers-Lodder, A. W. van Kleeff, P. H. van Calmthout cn E. Har- tog, leden van de Commissie voor de School tuinen en vertegenwoordigers van diverse vcreenigingen. De directeur der tuintjes gaf ter plaatse aan dé genoodigden een korte toelichting op de voorstellingen in dezen stoet. De optocht werd geopend door een viertal ruiters, gevolgd door ccn ccrewacht met versierde harken. Op een grootcn platten wagen werd op bij zonder aardige wijze gedemonstreerd hoe de kinderen op de tuintjes werkzaam zijn. Men zag ze druk bezig met wieden, schoffelen en andere voorkomende bezigheden. Velerlei' waren de voorstellingen: zegewa gen, een vredesgroep, veel humoristische groepen als een troep zigeuners, een bruids paar, pinguïns, enz. enz. En dan natuurlijk veel versierde rijwielen, karretjes, versierde kano e.d. Tusschcn deze groepen bevonden zich rau- ziekvereenigingen, n.l. do Harmonie Crescen do. de Arbcidersmuziekvereeniging Voor waarts, de mondaccordeonvcrceniging Excel sior en een mondharmonicaverceniging uit Amersfoort. Bij de eerc-tribune trad Henny van den Brink, een van de leerlingen der groep, die tien jaren geleden het eerste op de tuintjes kwam, uit den stoet naar voren en overhan digde bloemen aan den Burgemeester. Een der tegenwoordige leerlingen, Anton Baars, bood Mevrouw van Rcencn ccn bou quet aan, terwijl ook Zuster Poelman, do Presidente der Commissie, met bloemen ge huldigd werd. De directeur der tuintjes ontving van een der kinderen uit de zigeunergroep een prachtige fruitmand. Langs veel dorpsstraten werd gcmachecrd en ongeveer vijf uur kwam de optocht aan in de Breitnerstraat, waar een der commis sie-leden, de heer P. H. van Calmthout, dank bracht aan allen, die het hunne had den bijgedragen voor het welslagen van de zen middag. Versterkers brachten het gesprokene dui delijk over. Des avonds om half acht werd de viering van dit jubileum besloten met de uitvoering van maiziek- en zangnummers, waarbij me dewerking verleenden de Arbeidersmuzick- verceniging Voorwaarts, het Meisjeskoor on der leiding van Jacob Hamel, de Mondaccor deonvcrceniging P.A.L.V.U., het meisjeskoor „Jong Kunstgenot" en het Kinderkoor „Kin dervreugd", de beido laatste onder leiding van Mevrouw Bethevan Eijkcn. Tijdens de pauze voerde daar het woord de heer J. van den Brink, lid van de com missie der tuintjes, die o.a. zich richtte tol een viertal ouders, die gedurende de afgc- loopen tien jaren onafgebroken kinderen op de tuintjes hebben gehad. Deze ouders wer den tegelijkertijd vereerd met een palm. Met een opwekking tot steun der tuinen, besloot deze spreker zijn toespraak. De heer P. II. van Calmthout werd in de gelegenheid gesteld het woord te richten tot den Directeur, den heer Werner, die een ver guld zilveren medaille namens dc commis sie ontving. Al liet het weer des avonds wel wat te wenschen over, het bloemencorso heeft aan alle verwachtingen beantwoord. Zelfs scheen de zon over de kleurenpracht van bloemen, die grootendeels van de schooltuintjes af komstig waren. Er was zeer veel haJamrstcJImxr voor deze toestcliikhedem UTRECHTSCHE WEG 90a Artistieke en goedkoope THEE- ONT BIJT- en EETSERVIEZEN Groote keuze GLASWERK in alle prij zen in de nieuwe glasafdeeling Complete woninginrichting Speciale aanbieding kleurechte gordijn stoffen vanaf 45 cent per meter 130 c.m. breed Een onderhoud met enkele ooggetuigen Socsterberg. In aansluiting op het geen wij reeds gisteren hebben gemeld om trent de windhoos boven het vliegveld al hier, gev.en wij hier nog enkele bijzonder-* heden, welke wij vernamen tijdens een on derhoud met enkele ooggetuigen, die ons vertelden, dat zij omstr. één uur uit weste lijke richting een zware onweersbui zagen naderen. Ook begon het fel tc regenen. Op dat oogenblik nam men waar, hoe een bijna zwart gekleurde luchtkolom snel draaiend, zich van de bui losmaakte, en met razendo snelheid zich voortbewoog in de richting yan het vliegkamp. Eerst dacht men, dat de hoos recht op het casino afkwam, waar dau ook in allerijl alles wat maar sluitbaar was, gesloten werd. Deuren, ramen, alles ging "hermetisch dicht, maar blijkbaar is de wind hoos even van richting veranderd, want het casino bleef geheel verschoond. Even verder op echter raakte do hoos den grond, en men kan zich indenken, dat wat er op haar weg kwam, totaal werd vernield. Een ontzettend gekraak liet zich hooren, stukkon hout vlo gen meters ver in het rond, en dan werd alles weer stil; het spel der elementen was geëindigd. Onmiddellijk stelde men een onderzoek in naar de aangerichte schade, waarbij men tot de ontdekking kwam, dat vooral twee vliegtuigen en een hangar het had den moeten ontgelden. Eén toestel was door de kracht van den wind tegen den. hangar waarvoor het stond gesmakt, en van dezen kèurigon jager bleek niet meer over te zijn dan een vormloozö ruïne, waarin letterlfjkl niets meer heel genoemd kon worden. Het andere was niet zoo zwaar beschadigd, do wind had het opgetild en netjes met dn wielen omhoog weer neergezet; de averij van dit toestel viel nogal mee, de omstan digheden in aanmerking genomen. Een hangar bleek het voorts zwaar to verantwoorden te hebben gehad. De helft van het dak was door den wind opgeno men, en aan den anderen kant van het gebouwtje neergesmakt, totaal verwrongen cn misvormd. In de hangar waren toestel len geborgen, die echter geen schade op liepen. Persoonlijke ongevallen hebben zich bij een cn ander niet voorgedaan, hetgeen al rnede te danken zal zijn geweest aan het feit, dat men do bui op grooten afstand zag aankomen, en men ook de hoos al vrij spoe dig kon onderscheiden. Op het moment waarop de hoos het vliegveld raakte, be vond zich niet een toestel in de lucht. Om voor half twee begon men al met het op- ruimingswerk, dat met groote snelheid cn voortvarendheid werd aangepakt. Spoedig was dan ook weinig meer van do aango- richle schade te zien, en de enkele nieuws gierige, die eens even een kijkje kwam ne men, ging al teleurgesteld heen. In de eer ste plaat6 was het vrijwel onmogelijk, de „plaats des onheils" te naderen, daar alle toegangswegen door marechaussee bleken te zijn afgezet, en dan was er ook zoo onge veer niets meer te zien. Overigens heeft men in Soesterberg weinig van deze wind hoos gemerkt; het dorp zelf is absoluut niet geraakt, cn menig inwoner keek vreemd qp bij bet vernemen van hetgeen zich op het vliegveld had afgespeeld. Alles in aanmer king genomen heeft dit natuurverschijnsel geen al te ernstige gevolgen gehad, al za! de raaterieele 6chade wel niet meevallen. Maar ongetwijfeld had bet veel erger kun nen zijn. AUTOBEURS TE UTRECHT. Zal weer een proef mee geno men worden. Men bericht ons, dat vanaf Woensdag a.s. weer een prosf genomen zal worden met het houden van een autobeurs op de Markt terreinen le Utrecht. GESLAAGD. Soest. Alhier slaagde de heer B. S. Fokkens voor het Staatsexamen acte on derwijzer. NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Landdag te Baarn. Baarn. Het Nationaal Jongeren Ver bond stelt zich voor op Zaterdag 5 Augus tus te Baarn ccn landdag te organiseeren, waardna voor H.M. de Koningin-Moeder ge defileerd zal worden. Daarbij zal aan H.M. een vaandel- en bloemenhulde watihi» bracb>

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 2