AMERSFOORTSCH DAGBLAD BEZUINIGING OP KEURINGSDIENSTEN iN MASSA'S SLIJTERIJ 32e Jaargang No. 17 VERZACHTING DOOR DEN MINISTER De destructorkwestie UIT DE STAATSCOURANT FEUILLETON MOORD OP ABBOTSHALL Drastische salarisverminderingen, die moeilijk te aan* vaarden zijn. Verschonen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer nopens het wetsontwerp tot wijziging cn verhooging van het vijfde Hoofdstuk der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1933. Hieraan is het volgende ontleend: Wat betreft de bijdragen aan gemeenten in de jaarlijksche kosten van keurings diensten. deelt de minister mede, dat het plan van bezuiniging met betrekking tot de keuringsdiensten voor waren, dat hij bij de aanvaarding van zijn ambt vond, twee ledig is: 1. meer rationeele bezetting van de keu ringsdiensten met personeel en wel in ver houding tot het zielental der districten. Er zijn enkele diensten, die eenigszins ruim, andere diensten, die karig bezet zijn met personeel. In totaal zouden door deze re organisatie 68 ambtenaren kunnen af vloeien. Daardoor zou in totaal 252.164. worden bespaard; 2. door verlaging van het salarispeil der ambtenaren tot het peil der Rijks ambtenaren. zou een bezuiniging van rond 30.000 worden bereikt. Op de begrootingen van de diensten voor 1933 was reeds door korting op de salaris sen en door besparing op materieel 68.900 bezuinigd. In totaal zou zoo 350,000 be zuinigd worden, waarvan 175,000 ten voor deele van het Rijk zou komen. De minister heeft zich na de aanvaar ding van zijn ambt zoo spoedig mogelijk op de hoogte gesteld van deze aangelegen heid. Hij is tot de slotsom gekomen, dat zoo drastische salarisverminderingen, als in het Voorloopig Verslag gesignaleerd, die inderdaad zouden voorkomen, moeilijk te aanvaarden zijn. Bovendien meent hij, dat de salarisvermindering van deze ambtena ren niet afzonderlijk moet geschieden, maar moet worden bezien in het kader van de algemeene wettelijke voorziening betref fende do salarissen der gemeente-ambte naren, die de Regeering voorbereidt. Bij dit alles komt de omstandigheid, dat de termijn van 1 Augustus a.s. aan de ge meentebesturen gesteld voor de verlangde bezuiniging, voor deze te kort en voor per soneel, dat zou moeten afvloeien, onbillijk kort is. De maatregel zal, wil men do bil lijkheid betrachten, niet vóór 1 Januari kunnen ingaan. Dit maakt eenige verhooging van den be- grootingspost noodzakelijk. Voor het loo- pende jaar is voor de diensten in totaal ge raamd 1,533,201.28. Voor het Rijk bedraagt daarin het aandeel 766,100.64, dat is 106,100.64 meer dan het bij Nota van Wij ziging uitgetrokken bedrag. Voor het loo- pende jaar wordt het artikel bij deze Me morie nader verhoogd met 106,101, cn dus gebracht op 766,101. Wat het onderzoek van melk op vetge halte betreft, kan do minister mededeelen, dat overleg met do Crisiszuivelcentrale gaande is om tot een geregeldo samenwer king tusschen dat instituut cn de keu ringsdiensten te komen. Met betrekking tot de bezwaren, die zeer vele leden tegen het artikel betreffende het rentedragend voorschot van do Ned. Ther mo Chemische fabrieken N.V. Destructor Woerden, gevestigd te Amsterdam, aan voerden, merkt de minister het volgende op: Toen de Regeering de onderhandelingen met de N.V. aanving, handelde zij daarbij stellig in de richting van opmerkingen en wenschen, die in de Tweede Kamer waren geuit. Dat sinds het voeren en afsluiten van die onderhandelingen een cn ander in den toestand is veranderd, kan voor de Regee ring, die in goede trouw gebonden was, geen reden zijn om van koers te verande ren. Dat de teruggave van het voorschot on zeker zou zijn, kan niet worden toegege ven. Immers, do gemeenten zullen risico dragen voor jaren, waarin de exploitatie- uitkomsten de uitgaven niet dekken: het Rijk neemt geen risico op zich. Met dit ri sico zullen de gemeenten niet onvoordeeli ger, wellicht zelfs voordeeliger uitkomen, dan wanneer zij zelf moeten zorgen voor begraving of vernietiging van vlecsch en vee. En het is dringend noodzakelijk dat do plicht, die ten deze op do gemeenten rust, volledig wordt nagekomen. Aanneming van dit voorstel brengt niet medo dat de destructoren Mirlwoudt. Barsingerhorn, Purmerend en Winterswijk met hetzelfde recht een voorschot zouden kunnen vragen. Tegenover toekomstige particuliere destructoren vloeit uit aanne ming van dit voorstel niot een verplichting tot voorschotverlening voort. Naar de meaning van den minister kan aan de N.V. Thermo-Chemische Fabrieken het vertrouwen niet worden ontzegd op de gronden, die in het Voorloopig Verslag worden aangevoerd, omdat die gronden niet juist zijn. Met centralisatie van destructie heeft de Regeering niet bedoeld centralisatie voor het geheele land, maar voor groote dcclon des lands, in tegenstelling met decentrali satie door ettelijke destructoren voor kleine gebieden. Het feit, dat een particulier bedrijf met rijkskapitaal werkt, ontneemt daaraan niet het particulier karakter. Er is inderdaad grond om te spreken van lauwheid van de gemeenten ten aanzien van het sluiten van contracten. De gemeen ten hebben aanvankelijk 3 4 jaren tijd gehad om zich aan te sluiten op de basis van voor haar gunstigo contracten, welke gelegenheid zij ongebruikt hebben gelaten. In verband met de ervaring zijn die ont- werp-contracten later gewijzigd. De pogingen om te komen tot vestiging van een tweeden destructor, in het Westen des lands, hebben voor de Vereeniging van Ned. Gemeenten ook vele werkzaamheden veroorzaakt. De werkzaamheid van do Ver eeniging op dit gebied vindt haar grond uitsluitend in de overtuiging, gesteund door een jarenlange ervaring, dat het be lang der gemeenten en der volksgezond heid in hooge mate en bij uitstek gediend wordt door een bestendiging en een verdere ontplooiing van de functionneering van den voortreffelijken dienst dezer vennootschap. Dat winst maken niet het doel is der vennootschap, is inderdaad juist. Ware het anders geweest, dan zou zij bij haar con tracten met de gemeenten veel meer op haar eigen belang hebben gelet. Het Bedrijf te Bergum is terecht gepre zen. niet alleen door de Regeering. maar ook door anderen en ook door de gemeen tebesturen. die hun ervaring daarmede hebben gekregen. Verwerping van het voorstel zou leiden tot groote verwarring. De centralisatie die op verschillende, vooral economische, gron den de voorkeur verdient, zou in gevaar worden gebracht en door versnippering voor de toekomst allicht onmogelijk wor den. Wordt het voorstel aangenomen, dan zal het Rijksgeld dienen, niet om bestaan de destructoren te benadeelcn, maar om in een groot deel des lands de destructie te bevorderen op een wijze, die economisch cn organisatorisch de voorkeur verdient. Bij K. B. is op zijn verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den reserve-luitenant-kolonel A. P. M. A. Storm de Grave van het 11e regiment huzaren. Bij K. B. is op hun verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan de reserve-eerste-luitenants S. Dwars- huis, van het le regiment veld artillerie, mr. J. Visser van het 16e regiment infan terie, A. II. M Janssen van het 11e regi ment infanterie en J. D J. M. Frentrop van het regiment grenadiers. Bij K. B. is met ingang van 16 Juli 1933 de technisch ambtenaar van den Rijkswa terstaat J. Nieuwland te Hardenberg be vorderd tot technisch hoofdambtenaar. Benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse bij de landmacht C. H^nig, arts. FUNCTIES VAN Dit POSTI7' TIA. De Minister van Economische Zaken heeft met ingang van 20 Juli aan den heer Dr. F. E. Posthuma te 'e Gravenhage op diens verzoek eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van de commissies voor den uitvoer van zuivel- en melkproducten naar Frankrijk, naar België en Luxemburg en naar Duitschland. Met ingang van dienzelfden datum is als zoodanig door den minister aangewezen de lieer C. J. Blink, te Noordwijk Voorts heeft de minister in de plaats van dr. Posthuma belast met het afgeven van certifaten voor den uitvoer van zuivel en melkproducten naar Frankrijk, naar België en naar Duitschland, den heer J A. Geluk, te 's Gravenhage. DE BRUG OVER HET MERWEDE- KANAAL. Zal a.s. Zondag geplaatst worden. Zondag a.6. zal, naar gemeld wordt, defi nitief de plaatsing geschieden van de brug over bet Merwedekanaal. Hoewel het mogelijk is, dat er in de on derstaande uren nog wel eenige kleine wij zingen zullen moeten worden aangebracht, zijn de volgende tijden voor het transport vastgesteld: Vrijdag 21 Juli 17 uur vertrek van het ter rein van de Ned. Dok Mij. 2022 uur door vaart door do syphon onder het Merwede kanaal. Zaterdag 22 Juli 4 uur: uitschuiven van de pontons onder de brug. 10—12 uur: door vaart door de Zeeburgersluis. 14 uur begin van het naar elkaar toeschuiven van de pontons. 22 uur afvaart van do Zeeburger- sluis naar Muiden. Zondag 23 Juli: 6 uur (of vroeger) door vaart door de draaibrug^ in den Muider straatweg. 8 uur: aanvang met het opleg gen van de brug op haar steunpunten. PAARD OP HOL. Bestuurder overeden en gedood. Op den Brusselschen weg te Maastricht reed Dinsdagmiddag de 25-jarige W Smeets, wonende aan den Akenwcg te Caberg met een met een paard bespannen wagen, in gezelschap van zekeren J., vvo nende op den Volksbondsweg. Het paard is plotseling schichtig geworden en sloeg op hol. De bestuurder trachtte het paard tot 6taan te brengen, doch trok den bekriem over. Hierop is W. S. voor op de trekboo men gesprongen en »»p den rug van het paard, om het hollende beest op deze wijze tot rust te brengen. De voerman kwam toen te vallen en viel recht voor een der karwie- len. De met zakken cement zwaar beladen wagen ging hem over het lijf. S.- bekwam een ernstige bekkenbreuk en werd opgeno men in het ziekenhuis Calvariënberg. Hier is het slachtoffer ongeveer een uur na het ongeval aan de bekomen wonden overle den. De mede-rijder J. sprong bij het dreigend gevaar van de kar cn liep een flinke hoofd wonde op. J. is, na verbonden te zijn, hui6 waart6 kunnen keeren. (Msb.). JKVR. DR. B. ELLAS, f Na een ongesteldheid van enkele weken is te Den Haag overleden Jkvr. Dr. B. Elias, directrice van bet museum voor het onderwijs en van de gemeentelijke school bioscoop te Den Haag. Freule Elias, die gedurende 10 jaren aan het hoofd van deze instellingen heeft ge staan, is aan do Utrechtsche Universiteit in de staatswet ïnschappen gepromoveerd. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Heerlen, 19 Juli Naar thans bekend wordt, heeft gisternacht in het café van E. aan den Schaesbergerweg te Heerlen, een ernstige vechtpartij plaats gehad tus schen den mijnwerker J. H. N. en den café houder. N., die in staat van dronk mschap verkeerde, stak B met een mes langs zijn linkerslaap, waarop B. uit een revolver drie schoten op N. loste, welke echter geen doel troffen. N. en B. zijn beiden gear resteerd, nadat eerst B. in het ziekenhuis was verbonden. Tegen beide ménnen is proces-verbaal opgemaakt wegens poging tot doodslag. NEDERLANDSCHE GELUKWENSCH AAN BALBO. Ter gelegenheid van de aankomst van het Italiaansche vliegeskader in Chicago heeft de minister van defensie Balbo telegrafisch gelukgewenscht, waarop het volgende ant woord werd oritvanpen: Beri U dankbaar voor de hoffelijke uit drukking van gclukwcnschen aan het Atlan tische vliegeskader. w.g. Balbo. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Vlissingen, 19 Juli. Een vrouw, die alhie** in de Aagje Dekenstraat fietste, is door een auto gegrepen. Zij werd zoo ernstig gewond, dat zij naar het St. Joseph Ziekenhuis moe6t worden overgebracht. Men vreest voor haar leven. WERKLOOSHEIDSCIJFERS BLIJVEN DALEN. Velen bij de werkverschaffingen. Het minister van Sociale Zaken heeft weer eenige nadere gegevens verstrekt in zake de werkloozenzorg. Het werkloozencijfer loopt nog steeds te rug. Bij de organen der Openbare Arbeids bemiddeling waren in 1933 als geheil werk loos ingeschreven, op 28 Januari 403.697, 25 Februari 3fc>4.030, 25 Maart 347.310, 29 April 312.119, 27 Mei 294.249, en 28 Jum 270.936 personen. Op de gemelde datums* waren resp. als gedeeltelijk werkloos ingeschreven 24.349, 23.401, 21,631, 19.913, 20.077 en 18.408 perso nen. Einde Juni waren er bij de werkverschaf fingen geplaatst 43.498 personen. Op dit tijdstip bedroeg het aantal gesteunden, vol gens een steunregeling, 129.296 tegen 139.795 einde Januari en 155.479 uit. Maart. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bet cijfer van het aantal gedeeltelijk werk- BU HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Haarlem, 19 Juli. Gistermiddag is de 14-jarigï J. v. d. Berg uit Haarlem bij het zwemmen aan het Bloemendaalsche strand verdronken Hij had zich te water bege ven op een plaats waar geen toezicht was en werd door een onderstroom in zee getrokken. Zijn lijk is des avonds op de zelfde plaatö aangespoeld. MINISTER DE WILDE TE WOENSEL. De minister van binnenlandsche zaken: mr. de Wilde, bracht heden, vergezeld van den heer D. van Geel, rïferendoris bij <lc afdeeling armwezen aan zijn departement, een bezoek aan het Rijkskrankzinnigenge sticht tc Woenscl. CRISIS-ZUIVELCENTRALE. Naar wij vernemen zal de heer S. Zwanen berg, directeur van de varkenscentrale ook optreden als directeur van de crisis-rund- veeccntrale. zijn nog steeds verkrijgbaar 30ERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLAKF" en het bekende S. H. M. ..Schilletje** 3AVIK 4L Tel 29*. DE FINANCIEELS MOEILIJKHEDEN VAN ZAANDAM Ten vervolge op hetgeen reeds is gemeld omtrent de financieele moeilijkheden der gemeente Zaandam weet Vooruit nog mede te declen, dat het tekort op de gemeentere kening over het jaar 1932, dat aanvankelijk op 350.000 was geraamd, blijkens de jong ste, definitieve gegevens is opgeloopcn tot 437.000. Het bedraagt dus 87.000 meer dan men vermoedde. Het staat volgens het blad wel vast, dat ook de gemeenterekening over het jaar 1933 bij den voortduur van de werkeloosheid m de gemeente een aanzienlijk tekort zal aan wijzen. Het voor crisissteun aan werkcloozen uit» getrokken bedrag op de begrooting is al bij na geheel uitgekeerd, hoewel nog 6lecht6 de helft van het jaar is verstreken. LIJK OPGEHAALD. Urk, 19 Juli. Heden is in het IJselmeer het lijk opgehaald van den dekknecht A. Ilakvoort uit Urk, die Maandag j.l. van de U.K. 186 over boord is geslagen en verdron ken. Het lijk i6 naar Urk overgebracht. Het slachtoffer was 35 jaar oud. BOTSING TUSSCHEN AUTOBUS EN LUXE AUTO NABIJ ARNHEM. Arnhem, 19 Juli. Op den hoek van den Declenscheweg en den Koningsweg is he denavond omstreeks half tien een aanrij ding ontstaan tusschen een autobus, af komstig uit Heerde, waarin een veertiental meisjes gezeten was en een luxe auto, waar schijnlijk door het feit, dat de bestuurders van beide voertuigen elkaar te laat opge merkt hebben. De autobus greep de luxe auto, die van rechts kwam, met het gevolg, dat beide auto's omkantelden. Hevig geschrokken, werden de meisjes uit de autobus gehaald. Enkele van hen hadden snijwonden en ont vellingen bekomen, die ter plaatse verbon den werden. Een meisje dat in de luxe auto zat, bekwam een ernstiger snijwonde aan den hals en moest naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht worden, waar zij be handeld werd. Beide auto's werden ernstig beschadigd. De politie heeft de zaak in on derzoek. DE OMZETBELASTINGEN Naar de (a.r.) Rotterdammer verneemt, zullen als gevolg van het overleg tusschen regeering en Kamercommissie in het ont werp der Omzetbelasting verschillende wij zigingen worden aangebracht. Zoo zal het bedrag van één tot vier procent worden verhoogd, doch zal deze belasting slechts éénmaal, n.l. bij de -bron worden geheven, waardoor aan tal van bezwaren wordt tege moet gekomen en de controle zeer zal wor den vereenvoudigd. De Omzetbelasting op luxe-artikelen wordt tot 10 pet. vernoogd. Daarnaast zal de lijst der vrijstellingen worden uitgebreid. MOORDAANSLAG OP ZIJN VROUW. Arnhem, 19 Juli. Op 13 Januari van dit jaar pleegde de 25-jarige werklooz3 kellner H. Th. H. op de Groote Markt te Nijmegen een moordaanslag op zijn vrouw, van wie hij gescheiden leefde. De dader werd door de Arnhemsche rechtbank tot 2 jaar en 6 maanden gevan genisstraf veroordeeld wegens zware mis handeling. Heden stond hij voor het Arnhemsche gjrechtshof terecht Tegen hem werd thans twee jaar gevangenisstraf met aftrek van 6 maanden preventieve hechtenis geëisebt, in verband met het feit, dat hij zich weer 1 met zijn vrouw verzoend had. De waarheid houdt haar glans, wat nevels haar verduisteren. VONDEL. Een detective-verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H. A. C. S. „Zeker, mijn jongen, zeker. Ik ben wer kelijk blij je te zien Gethryn. Erg blij. Dit is een vreeselijke en afschuwelijke geschie denis en, ja, ik denk, dat wij jouw hulp kunnen gebruiken. Je begrijpt: ik voel mij verantwoordelijk om to zorgen, dat alles gedaan wordt wat mogelijk is. Het lijkt je misschien vreemd. Gethryn, zooals ik mij daarmeo belast; maar John en ik waren - ja vanaf onze kinderjaren waren we meer broers dan werkelijke broers. Ik geloof niet dat er één week voorbij ging. misschien één of tweemaal, dat we elkaar niet za gen. Dezen kant: we kunnen beter in mijn kamer praten. Ik heb hier een zitka raer voor mijzelf, weet je. Beste oud» John 3. Het duurde drie kwartier vóór Anthony naar beneden kwam; maar in dien tijd was Veel beslist en geschikt. Zóóveel inderdaad, dat Anthony zich verbaasde over zijn geluk een vorm van geestelijke bezigheid, wel ke ongewoon voor hom was. Hij was altijd geneigd de giften der goden als vanzelfspre kend te beschouwen. Maar dit was anders. Alles werd hem zoo gemakkelijk gemaakt \llereerst: de zaak was in handen van dien goeden, dommen, ouden Boyd. Dan was daar sir Arthur. Tot nu toe waren zij slechts kennissen van elkaar, maar deze heer was dat wist hij ecnigen tijd ge leden opmerkzaam geworden op, en ondei den indruk gekomen van do oorlogsrappor ten van A. R. Gethryn, en had hem nu wel kom geheoten in het door een zwaren slag getroffen gezin. Door sir Arthur was miss Hoode, die Anthony nog niet had ontmoet overgehaald om Anthony te aanvaarden, hoewel deze op het oogenblik optrad als journalist. O. er was niet aan te twijfelen, alles liep goed! „Nu," dacht Anthony, „op den moor denaar af." Al had het een pijnlijken kant, alles was buitengewoon animeerend. Wie doodde Roodborstje Hoode? Anthony voelde zich op het oogenblik te- vredener dan het laatste jaar. Het bleek, dat er per slot van rekening iets kon zijn, dat het leven de moeite waard maakte. In de hall vond hij Boyd; met hem Poole. den butler, een magere, beverige oude man en een stoeren kerel, die Anthony kende als een van Scotland Yard's kopstukken. Boyd kwam hem tegemoet. De stoere man nam zijn hoed en ging naar de voor deur. De butler verdween. „Ik zou willen, dat u mij vertelde, kolonel." vroeg Boyd, „waarom eigenlijk u u met deze geschiede nis Inlaat?" Anthony glimlachte. „Het is niet noodig, Boyd. Ik ben niet de moordenaar. Maar luister eens naar mij, dan zal ik je het doel van mijn aanwezigheid verklaren." Toen de verklaring gegeven was. werd Boyd's grove gezicht één glimlach. Mij ver toonde geen afgunst, welke gewoonlijk toe geschreven wordt aan rechercheurs van politie, wanneer zij te maken hebben met amateur-detectives, die hen ieder oogenblik het bewijs geven, dat zij gek zijn „Ik zou niemand liever bij mij hebben, dan u, kolonel," zeide hij. „liet is natuur lijk heelemaal onofficieel ..Dat is zoo. Boyd. Vóór ik de stad verliet, belde ik mr. Lucas op Hij gaf mij zijn zegen, en zeide mij er op los te gaan, wan neer de familie mij accepteeren wou." Boyd keek opgelucht. „Dat maakt dan alles heel gemakkelijk. Ik behoef u niet te vertellen, dat dit een echte puzzle is. kolo nel Gethryn. „Dat heb ik begrepen," zei Anthony. „Tusschen twee haakjes, Boyd, laat dat „kolonel" weg. er is hier een goedo inspec teur. Als je van mij houdt, noem mij dan meneer, mijn beste Boydie." Boyd lachte. Hij vond Anthony prettig onofficieel. „Uitstekend, sir. Nu, als u 't goed vindt, laten we aan het werk gaan. Ik denk, dat u in groote trekken gehoord hebt. wat er gebeurd is?" „Ja." „Veel bijzonderheden?" „Een hoop. Zonder verband." Boyd was in zijn schik. Hij kende deze laconieke stemming van Anthony: het be teekende ernst. Hij was in zijn schik, om dat hij op het oogenblik in deze geschiede nis geen grond onder do voeten voelde. Hij baalde uit zijn zak een notitieboek. „Hier zijn een paar aanteekeningen, die ik gemaakt heb, sir," zeide hij. „U zult 7.0 niet kunnen lezen, laat ik u een verklaring geven „Doe dat Maar laten we eerst gaan zit ten Zij deden het, op een lage bank vóór den haard. Boyd begon zijn verhaal. „Ik heb iedereen in huis ondervraagd, behalve miss Hoode," zeide hij. „Ik zal haar onder handen nemen wanneer zij beter is, waarschijnlijk vanmid dag. Maar, behalve dan dat zij de eerste was. die het lijk zag, geloof ik niet dat zij van veel nut zal zijn. Nu de feiten. Na het sou na het diner, dat wil zeggen gister avond, hebben mr. Hoode, miss Hoode, me vrouw Mainwaring en sir Arthur Digby— Coates bridge gespeeld in den salon Zij wa ren met het eten klaar om 8.30, begonnen met het kaarten om 9 uur cn eindigden m ongeveer 10 uur. Miss Hoodo zei toen goe- dennacht en ging naar haar slaapkamer; evenzoo de andere dame. Sir Arthur ging naar zijn zitkamer om te werken en de overledene trok zich. met hetzelfde doel, in zijn studeerkamer terug." „Niets origineels!" zei Anthony, droevig. „Het is altijd volkomen hetzelfde. Lees je ooit detectivegeschiedenissen, Boyd? Ze worden altijd in de studeerkamer gedood. Altijd, heb je dat wel opgemerkt?" Boyd misschien een beetje geschokt door wat lichtzinnigheid scheen te zijn, schudde zijn hoofd. Hij ging voort„Dat daar is de deur van de studeerkamer, sir, de eenige deur rechts van de hall. zooals u ziet. Die kleine kamer daartegenover waar u vanmorgen binnenklom is een soort van hokje voor dien ouden Poole. den butler. Poole zegt, dat hij, van kwart voor tien tot het oogenblik dat de moord ontdekt werd. daar gezeten heeft, lezend en den kend. En hij bad den geheelen tijd de deur open. En hij zweert dat niemand gedurende dien tijd door de deur van de studeerkamer is binnengegaan. „De heer Poole houdt van zijn gemak," mompelde Anthony. Ilij leunde achterover, zijn bcencn uitgestrekt. Boyd keek vragend naar hem. Maar het magere gezicht was in do schaduw, cn de groenachtige oogen ach ter hunne leden verborgen. Het was stil. Anthony verbrak de stilte. „Poole voor eerst niet arresteeren?" vroeg bij. Boyd glimlachte. „Neen. sir. Ik vermoed, dat u denkt, dat Poole tc veel weet. Zijn verhaal klopt te mooi. om zoo te zeggen." „Zoo iets dergelijks, 't Doet er echter niet toe. Ga verder, Boyd." „Neen, Poole is niet mijn man. In ieder geval was hij verkocht aan zijn heer. Dat is het cene. Een ander ding is, dat zijn rechterarm practisch onbruikbaar is door rheumalick en dat hij zwa*„ is een vol maakt minimum van physische kracht. om zoo te zeggen. Dat bewijst, dat hij niet de man is, ook al getuigden andere dingen tegen hem, wat zij echter niet doen U zult bpgrijpen waarom, sir. wanneer ik u in die kamer breng." De detective knikte met zijn hoofd in de richting van de studeerkamer deur. „Nu," ging hij door, „aangenomen, in ieder geval voorloopig dat Poole een be trouwbaar getuige is, w^tcn wij, dat de moordenaar niet door de deur binnen kwam. Door den schoorsteen is onmogelijk, omdat die te nauw is, en de schuif geslo ten is, dus moet hij door het raam zijn binnen gekomen." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5