ALS FILMSTERREN EEN FEESTJE GEVEN K. DIKKESCHEY DAMESKAPPER ALS DE GROOTE VACANTIE BEGINT HOMOEOPATHISCHE MIDDELEN KAMPEERVREUGDE OP ALLERLEI MANIEREN Marion Davies spant de kroon Het verleden spreekt Schrijfmachine Linten Carbon Fa. H. ELZENAAR Dr. MADAUS Co. H. M. WATELER-v. DIJK Emmertjes IJs van Vonk J. VONK Wzn. Neemt U eens onze bekende Crème Gebak In vier smaken Nougatine Mokka Marasquin Sinaasappel 75 cent per stuk VRUCHTENGEBAK 75 cent LUNCHROOM VONK Concertgebouw „DE VALK" TRANSPiRON H. v. VIANDENSTRAAT 20 De zomergenoegens van Roosevelt President Naar Je wereldshow te Chicago (Van onzen correspondent). New-York, 30 Juni Vandaag begint de groote vacantie voor de scholen, die tot ongeveer de tweede week van September duurt. Het afgeloo pen jaar is niet bepaald een pretje voor de kinderen geweest, in New-York of el ders. Door de onzekerheid van den laat sten tijd en de zoo sterk mogelijk bezui nigde gemeentelijke begrootingen zijn er bij wijze van spreken geen scholen meer bijgebouwd en al in 1929 waren er veel te weinig scholen in New-York, zoodat het ploegenstelsel ingevoerd werd en zelfs dan nog niet genoeg banken aanwezig waren voor alle leerlingen en de noodigen moeten blijven staan tijdens de les. Now-York bleef tot nu toe gespaard voor de schoolel lende van Chicago, waar het onderwijzend personeel zoopas salaris over den maand September 1932 heeft ontvangen. Zoover is het daar al gekomen, dat de leerlingen, die anders van nature niet op de hand van hun leeraren en leeraressen zijn, een paar keer spontaan gestaakt hebben en ge dreigd de scholen leeg te laten staan, wan neer de rechtmatig toekomende salarissen, die wel aan brandweerlui en politie-agen ten uitbetaald werden, niet voor den dag kwamen. En zij kregen hun zin! Of zij dezen zomer hun zin zullen krij gen, is een andere vraag. Er zijn ongeveer een millioen twee honderd duizend lcinde ren op New-Yorksche scholen, gerekend van do eerste klas lagere school tot de hoogste klas High School of middelbare school. Voor het grootste deel daarvan zit er niets anders op dan do twee zomer maanden in de stad door te brengen de kleineren op straat of in de niet overtal rijke parken en de grooteren óf hetzelfde óf in een herhalingscursus, wanneer hun cijfers niet goed waren óf in een baantje, dat een paar dollars per weck oplevert; hulp bij de verdiensten van vader of moe der en ook wel eigen zakgeld voor de bioscoop e.d. In normale omstandigheden ging dat precies als op het land toe de kinderen aan 't werk gezet in 't ouderlijk bedrijf of ergens anders deden de practijk van het werkende leven op en verdienden op den koop toe. En dikwijls heel goed! Maar vroeger stonden de kranten vol ad vertenties, waarin jongste bedienden in kantoor en winkels gevraagd werden nu is daar niets van te zien. Vroeger trok ken zij bij honderden den boer op, naar het land, waar altijd extra hulp noodig was met hooien en vruchten plukken tegenwoordig willen de farmers geen hulp meer hebben, al stelt die zich tevreden met „keeps" kost en inwoning. Dat zijn na tuurlijk allemaal jongelui, wier ouders het niet kunnen bekostigen om hen naar een kamp of op reis te sturen en ook alweer in verband met den toestand is dat aantal in de laatste zomers hoe langer hoe kleiner geworden. Omgekeerd is de aanvraag tot bijwoning van kampen, die niets of weinig kosten zoo groot geworden, dat er tien dui zenden op reservelijsten staan to wachten. Ouders, die een paar honderd dollar per zomer voor hun zoon of dochter kunnen missen, vinden gelegenheid daartoe te kust en te keur, de een nog mooier en beter dan de ander. De lezer diene niet te vergeten, dat Amerika voorloopig over één ding be schikt, dat wij in Europa langzamerhand zijn gaan missen en dat is ruimte in to taal ongerepte natuur. Onder den rook van New-York bij wijze van spreken zijn stre ken, waar nooit iemand een voet zet en in het land zelf is de gelegenheid reusach tig. Ik heb allerlei van die kampen ge zien met eigen meer, alles op sportief gebied tot rijpaarden toe en waar in klei- no groepen in „log cabins" of uit boom stammen opgetrokken, maar luxueus inge richte blokhutten gewoond wordt. Waar bijv. Fransch gesproken moest worden en toneel- en andere uitvoeringen gegeven werden, waar het eenvoudig een paradijs was, niettegenstaande de muggen en de kwaadaardige poison ivy, een erger plant dan onze brandnetel. Do meisjeskampen doen in niets voor die van de jongens on der en onderwijl trekken papa en mama misschien door Europa. De C. M. T. C. kampen voor jongens zijn het beste te vergelijken met onze oude Weerbaarheidskampen; daar worden de eerste militaire beginselen bijgebracht en omdat dit op Rijkskosten gaat en de Ame- rikaansche jeugd een aparte liefde bezit voor vuurwapenen en sport is de vraag veel grooter dan het aanbod. Hetzelfde geldt voor de padvindersknmpen, waar een nominaal bedrag voor 4 5 weken verblijf betaald moet worden en dan zijn er ver der een legio, die door allerlei clubs en vereenigingen, maatschappijen en groote zaken voor hun leden of personeel gehou den worden. Voeg daar nog bij, dat de noodige families een of twee weken vacan tie nemen door er met de auto op uit te trekken en ergens een tent op to slaan, waar het mooi is, in de buurt van brand hout en drinkwater en waar geen boer hen komt wegjagen en ge hebt een idee, hoe een groot deel van Amerika probeert door den zomer heen te komen. De deuren van scholen en universiteiten werden dichtgeslagen na de noodige festi viteiten, die wij een „eindfuif" plegen te noemen, maar door de vooruitziende Ame rikanen met „commencement" of jDoein" betiteld wordt, omdat de achterliggende tijd als hot waro een voorspel vormde voor het nu aanbrekende maatschappelijke le ven een klein, maar typcerend verschilI Zoo sloegen ook ecnige dagen geleden de deuren van het Washingtonscho Kapitool achter de Congresleden en Senatoren dicht die op hun manier joelend een trein of een vliegtuig naar huis namen. En het duurde niet lang of het Staatshoofd zelf nam een extra trein naar New England en stapte daar aan boord van een jacht om een zeil tocht langs de kust te maken. Roosevelt is van jongsaf een matroos in zijn hart geweest en hij kan het roer van een zeil boot zoo goed houden, dat zelfs oude wa terrotten van de New Englandsche kust er hun volledige goedkeuring aan hechten. Merkwaardig is, dat het Amerikaansche volk ook zoo tevreden is over de manier waarop hij het schip van staat bestuurt 1 Zeilen en zwemmen zijn zoowat do eenige sportieve genoegens, die President Roose velt zich kan veroorlooven, zoolang zijn boenen hem na den aanval van kinder verlamming nog niet heelemaal ten dienste staan. Gewoonlijk neemt hij een of twee zoons met hun vrienden mee een heeren partij onder elkaar dan wordt er een hengel uitgegooid, hier of daar gezwom men, aan boord gekokereld en aldus een ideale vacantie gesleten. Heelemaal zonder bezwaren gaat d\t niet: de Amerikaansche President is nooit zonder bewaking of uit het oog van de pers en zoo volgen in de verte twee torpedojagers om hulp te bie den in geval van een plotseling gevaar, een paar booten van de kustwacht om nieuwsgierigen op een afstand te houden en twee booten vol verslaggevers en foto grafen. Het is jammer, dat de zeil- en motor- boolsport in Amerika zulk een dure en gevaarlijke liefhebberij is en ik kan er van mee praten, die jaren op de Kagcr en Bra- semer meren heb rondgezworven. Zoo goedkoop als do auto's hier zijn, zoo duur zijn de booten; allemaal Amerikaansch fa brikaat, meestal meer dan weelderig inge richt, duur in onderhoud en ligging. Ver- dor komt hier weer dezelfde factor van zoo straks bij: de ruimte is hier zoo kolos saal en de natuur grillig met plotselinge heftige rukstormen, dat het niet te vergo- lijken is met een heerlijke tocfit over onze Frieschc meren of Zeeuwsche stroomen. Daar herinner ik me eensklaps in de buurt van deze stad gevaren te hebben in een echte Kromhout-motorboot, die bovendien nog de Hollandsche vlag aan den achter steven voerde en daarom het noodige be kijks had tusschen al die racers en jachten mijn gasthoer was niemand anders dan Anton Fokker, het vliegmensch. De trek naar Chicago om do groote ten toonstelling „A Century of Progress" een Eeuw van Vooruitgang te zien, be looft groot te worden en de directio deel de trotsch mede, dat er na 16 dagen al een millioen bezoekers geweest waren en zij dezen zomer op een totaal van 10 millioen rekenen. Een vriend van mij ging er heen en vertelde, dat men om alle gebouwen te zien, ongeveer zestig dollar aan entree moest betalon: een kwartje hior, twee kwartjes daar en de toegangsprijs tot het terrein zelf is een halve dollar. Met inbe grip van reis- en verblijfkosten kan een bezoek, dat minstens drie of vier dagen moet duren om iets te zien, op een 125 dol lar op zijn minst komen te staan en dan bereken ik daarin een excursietrein van 33 heen en weer, terwijl normaal een enkele reis naar Chicago met een bed in den slaapwagen al op 45 komt te staan. Niettemin zullon duizenden jongelui van beiderlei kunne probeeren er to komen door een gratis ritje van langskomende au tomobilisten af te bedelen. Ofschoon 'de stoomvaartmaatschappijen nog nimmer met zulke belachelijk lage prij zen voor den dag zijn gekomen ik hoorde van een passage heen en weer van Ncw- York naar Antwerpen voor 200 dollar per persoon schijnt de animo niet groot te zijn en bepaald opvallend is het aantal toeristen, dat hardnekkig weigert een voet op Duitsch enbodem te zetten, deels uit antipathie, deels uit vrees voor roerighe den. Daar was een dame, die passage nam naar Rotterdam op onze Holland-Amerika Lijn en die naar Praag wilde zonder Duitschland aan te doen zij is via Bel gië, Frankrijk. Zwitserland en Oostenrijk naar Praag getrokken! Maar de goede tijd dat barstensvol geladen booten met stu denten, onderwijzeressen, jonge echtparen e.d. naar Europa trokken als in '28 en '29 is, jammer genoog, voorhij. Het „Zie Ame rika Eerst" wordt uit droeve noodzaak toegepast, want zoodra zij er kans toe zien zullen de Amerikaansche toeristen ons weer komen overstroomen alleen Wall Street en de malaise! Dezer dagen telde ik op den weg langs mijn huis in een kwartier vijf auto's met een „trailer", een woonhuisje op twee wie len er achter aan. Dat is ook in de mode gekomen, maar het allergrootste wonder heb ik gisteren gezien! Dat raadt'u nooit! Ik zag twee jongelui gepakt en gezakt naar hun vacantie trekken op... fietsen; iets ongehoords, iets ongelooflijks, iets dat geen fatsoenlijk mensch in zijn hoofd haalt per fiets!!! Ik ben er nog heelemaal be duusd van! ten zelf hierheen in zijn vliegtuig, waarvoor bij de berghut een landingsterrein aange legd is. Men brengt daar gezellige week-ends door hoofdzakelijk in de buitenlucht, waar bij do maaltijden boven een open vuur be reid worden. Robert Montgomery geeft de voorkeur aan bridge-dinectjes, terwijl Clark Gable zelden officieel uitnoodigt, maar zijn huis staat ieder uur van den dag open voor vrienden die komen aanloopen en hij heeft altijd koude maaltijden in zijn ijskast gereed staan, John en Lionel Barrymore hebben een kleine kring intieme vrienden en John, die een groote reputatie als kok heeft, bereidt op Zondag meestal de maaltijden zelf. Jean Hersholt is bekend om zijn Decnsche diners en zijn eetkamer is ingericht als een oude Decnsche herberg met kleine tafeltjes, bedekt met rood en wit geblokte tafelkleed jes, waarop kandelaars waarin kaarsen branden. Na het diner wordt er gekaart of lange besprekingen gehouden in zijn biblio theek, waar hij een groote collectie zeld zame uitgaven heeft. Jimmy Durante heeft een origineele ma nier om zijn vrienden to ontvangen. Hij invi teert zijn gasten in de keuken, waar hij hen groote borden wanne havermout voorzet. FILMRUBRIEK JOHN GILBERT. Tusschen de grootsch opgezette, in heel Hollywood bekende feesten die Marion Da- ies arrangeert in haar schitterend huis aan het strand te Santa Monica en de een- oudige huiselijke dineetjes waarvoor Marie Dressier bekend is, kan men in de filmstad alle variaties meemaken. MARION DAVIES.. De blonde slanke Marion Davies heeft een bijzondere voorliefde voor het op touw zet ten van zeer origineele feesten. Deze zijn steeds gebaseerd op oen grondidee, dat tot de kleinste bijzonderheden uitgewerkt wordt. Zoo gaf zij eens een Oud-Heidelberg- avond, waarbij de uitgenoodigde hoeren bij hun aankomst verzocht werden zich als stu denten te vcrkleeden. Bij het souper werden lechts Duitsche lekkernijen opgediend in een Duitsche „Biergartcn", waarin een Duitsch orkest den geheelen avond Duitsche muziek speelde. Marion is trouwens zeer gesteld op ge- costumeerde feesten, maar niet op gewone bal-masqué's waarbij de verschillende ideeën der gasten een anachronistisch mengelmoes croorzaken, doch zij vraagt steeds haar gasten zich te kleeden volgens een bepaalde periode of landaard. Een van de meest typi sche feesten in Hollywood was Marion's kinderfeest", waarbij de gasten gekleed wa ren als kleine jongens en meisjes, kinder- pellctjes georganiseerd werden en kinder lekkernijen oDcediend. Een sterk contrast vormen de avondjes van Marie Dressier. Zij^ geeft de voorkeur aan gezellige dineetjes, waarbij bijzondere aandacht aan het menu besteed wordt. Meestal gaat men na het eten ernstig praten in de groote gezellige zitkamer of wordt er een partijtje bridge gespeeld. Norma Shearer is bekend om haar „staan de" soupers, waarbij zij steeds de meest inte ressante menschen uit Hollywood verecnigt, veel gesproken en gemusiceerd wordt en iedereen vrijheid heeft te doen wat hij wil en naar het buffet kan gaan, zoodra hij daar zin in heeft. Joan Crawford geeft dikwijls een gezellig RELIQUIEËN OP HET STUDIOTERREIN Zeer vele groote gebouwen hebben meege holpen in de geschiedenis van de wereldbe roemde films, maar slechts korten tijd had men hen noodig, hun eigen glorie is ver gaan, maar de herinnering hieraan leeft nog voort op honderden Kilometers cellu loid, die over de geheelc wereld door de pro jeetieapparaten suizen. Veel van deze reli- quieën staan nog overeind en bij een wan deling over de terreinen van de Metro Gold vvyn Mayer studio's te Hollywood doemen voor de bezoekers de visioenen van roem rijke verledens op. Een van de meest bekende i6 waarschijn lijk wel de 6traat van De Groote Para de. Dezelfde oude huisjes, kleine winkel tjes en tuintjes, die langs de met groote steenen geplaveide straat in deze film 6tonden, kan men nog zien. Dit was de straat waarin Re- née Adoréo achter de vrachtauto aanliep, die John Gilbert naar 't front bracht. Hoog in de lucht verheffen zich de rotsen rondom het dal der mclaatschen uit den tijd van Ben H u r. Zij doen ons denken aan die film waarin Ramon Novarro de eerste groote triomfen van zijn loopbaan vierde. Deze rotsen, waartusschcn do Romeinen de besmettelijke zieken op sloten, hebben later nog dienst gedaan voor het olifantenkerkhof in de groote T a r- z a n-film. Aan de andere zijde van „Browningvbv ver" vindt men „old Chinatown", de rivier waarvan nu slechts een bedding van zand over is, werd genoemd naar Tod Browning, den regisseur, die medewerkte aan de eer ste groote film van Lon Chaney. De Chinee- sche stad werd gebouwd voor „De weg naar Singapore" een van Lon Cha ncy's mee6t bekende film6. De huisjes zijn leeg, maar het geheel maakt den indruk of de Oostersche stad ingesluimerd is. Uitgesleten 6teenen-trappen, groen van ouderdom, vormen den ingang van een kas teel, waar de belangrijkste deelcn der han deling van de verfilming van Elinor Glyn's bekende boek „Three weeks" plaats vond. Deze zelfde trappen vormden voor Conrad Nagel en Aileen Pringle de eerste treden op de ladder van het succes. En iets verder vindt men de Poppy Dan ce Hall", een ruw houten gebouw, waarin men door het dak stukken van de lucht ziet. Hier verfilmde men gedeelten voor Goud", een van de eerste films van den re gisseur Clarence Brown, die sindsdien een van de meest bekende geworden ls in Hol lywood. Hier speelden Dolores Del Rio en Harry Carey in deze film, die de aandacht op hun spel vestigde. Nog een eindje verder vindt men de oude poort, die toegang gaf tot de woning van Mimi, de heldin van La Bohème. Door deze poort liepen John Gilbert en Lilian Gish. Deze stukken bouwwerk zijn reliquieën uit een tijd, lang geleden, door den vooruit gang der filmtechniek als het ware afgeslo ten van het heden, maar als zij konden spreken, welk een interessante geluidsfilm zou men dan van hen kunnen vervaardi gen. NORMA SHEARER. dineetje, waarna de gasten zich vereenigen in het kleine bioscooptheater, dat zij in haar huis heeft ingericht en do nieuwste films to zien krijgen. Joan's diners zijn bekend en na de filmvertooningen volgt meestal een gezellig doch eenvoudig souper, waarbij het vertoonde besproken wordt. Ramon Novarro arrangeert voor zijn gas ten voorstellingen in het privé theater van zijn vrijgozellenwoning, waar plaats is voor ongeveer zestig toeschouwers, en een revue programma vertoond wordt, waarin Ramon meestal zelf optreedt. Gewoonlijk heeft hij Ie vertooningen zelf samengesteld en gere gisseerd, doch hij noodigt ook dikwijls be kende artisten of musici uit om op te treden. Wallace Beery geeft nooit feestjes in zijn huis te Beverly Hills. Hij neemt zijn gasten mee op jacht- en vischtochtjes naar zijn berghut aan het Silver Lake ongeveer 350 Mul van Hollywood. Wally brengt zijn gas- STEEDS HET BESTE KANTOORBOEKHANDEL Langeslraat 8, - Teletooo 828 Ileschjes 10 gr. DRUPPELS 0.60 POEDERS f 0.50 DROGISTERIJ Hendr. v. Apoth. Ass. Viandenstr. 30. TeL 1313 Vanille-, Mokka en Vruchten Room-IJs t 1.-. Vanille IJs f 0.60 Voldoende voor 6 personen. BEVROREN NEGERS 10 cent Bekertjes 10 en 15 ct. Zondags wordt óók bezorgd. LANGESTRAAT 87B. Tel. 50. Telefoon 261 Groote en kleine zalen disponibel voor feesten, partijen enz. *7 99 de crème voor overtollige transpiratie (z.g. zweetvoeten, okselholten, enz.) Aangenaam en gemakkelijk in bet gebruik. ONSCHADELIJK. Per pot 0.50—0.90—1.80. DROGISTERIJ „DE GAPER" JULIAN APLEIN 3, Amersfoort. TELEFOON 1681 DOLORES DEL RIO. WIST U DAT Wallace Beery, behalve al6 acteur, ook als electricien, cameraman en regisseur in de filmstudio'6 werkzaam is geweest en eveneens directeur van een kleine film maatschappij is geweest? Buster Keaton machinist bij een stoomvaartmaatschappij op de Groote Me ren geweest is? William ITaines gedurende den Groo- ten Oorlog in een munitie-fabriek werkte? ...Clark Gable met Warren Williams optrad te New York in een tooneelstuk on der regie van Leslie Howard, welk stuk viel als een baksteen? ...in de werkplaatsen van de Metro- Goldwyn-Mayer 6tudio's duizenden spinne- webben van rubber draadjes gemaakt wor den? Ramon Novarro alle graraofoon-pla- ten, die ooit van Caruso opgenomen zijn, id zijn bezit heeft? Myrna Loy, die in vijf-en-veertig van de vijftig films, waaraan zij medewerkte, 'n Oostersche rol speelde, Amerikaansche van geboorte is? Lionel Barrymore ongeveer tien ko peren platen per week voor zijn etsen ge bruikt? kunstmatige regen beter fotografeert o nfihfa ragfl.n 'J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 14