BRIEVEN UIT BERLIJN AMERSFOORTSCH DAGBLAD TENTEN MEDEDEELING BIJKANTOOR TE AMERSFOORT Zaterdag 22 Juli 1933 32e Jaargang No. 19 ook in huur NIEUW PARIJS Langestraat 35 ADVERTENTIËN ABONNEMENTEN J. LAMBRECHTS Oude Soesterwes 109 DE DIENSTWEIGERING OP DE EVERTSEN Verdachten hebben spijt (Van onzen correspondent) Berlijn, 15 Juli. Onlangs tijdens een kort verblijf in het vaderland, is mij zeer sterk opgevallen, met hoeveel vijandigheid of tenminste an tipathie groote kringen van ons Neder- landsche volk het Duitschland van 1933, het „Derde Rijk" van Adolf Hitler, in zijn ontwikkeling vervolgen. Het is waarlijk niet omdat ik mij als overtuigd bewonderaar voel van alles wat het Duitsche nationaal-socialisme tot stand bracht cn nog brengen wil, maar omdat k wil trachten, onze Nederlandsche reputatie, als mcnschcn stammend uit een volk, dat rechtvaardigheid een gelijk recht voor al len steeds hoog geschat en zoo in eere ge houden heeft, noopt mij de waarheidsliefde in deze brieven naast het vele, wat ons vreemd, wrang of afkeurenswaardig voor komt, ook het goede, het vooruitstrevende het reinigende en het hooge idealistische recht te doen wedervaren. Ten slotte zijn Nederlanders en Duit- schers ook in 1933 buren gebleven en wel ken staatsvorm we elk op zichzelf ook voor den juisten mogen houden, de buurschap wordt er niet door gewijzigd, de harmonie onderling hoogstens tijdelijk door versom berd Ik heb de laatste weken eenige groote reizen door Duitschland gemaakt niet als deelnemer aan journalistieke groeps- ondernemingen, waarbij veel gesproken, gegeten en gedronken wordt en natuurlijk evenzeer aan de herinnering van Potem- kin wordt geofferd maar alleen, zonder gids, zonder uitgezocht programma en zon der innerlijken dwang, vriendelijkheden tot gastheeren te zeggen. En ten slotte ben ik tot op zekeren grens tot hetzelfde resul taat gekomen als mijn college's kudde dieren, een resultaat, dat mij nauwelijks verrast heeft, omdat ik als bewoner van Duitschland, midden onder de Duitschers levend en meelevend, ditzelfde in mijn na dere omgeving reeds opgemerkt had: n.l. dat het zoo uiterst rustig en ordelijk hier te lande toegaat. „Honderdduizend Duitsche burgers" aldus dezer dagen een schatting van het Engelsche Reuter-bureau „zijn in Duit sche gevangenissen en concentratiekam pen om actueele politieke redenen van hun vrijheid beroofd". „Gelogen, het zijn er slechts 18,000!" heeft onmiddellijk de Duitsche regeering geantwoord. En zij be schikt zeker over meer mogelijkheden om juiste cijfers te verkrijgen dan de Berlijn- schc correspondent van Reuter. Nemen we aan, dat 18v000 juist is (ik zelf had over do 50,000 geschat), dan moet daarover gezegd worden,- dat- het toch nog-een verbijsterend aontaT is, vboral als men bedenkt, dat 75 procent van deze menschen geen hooge positie in linkscïie politieke partijen be kleed heeft en zich alleen maar „schuldig" gemaakt heeft aan het feit, andere metho des om de mensphheid tot aardsche geluk zaligheid te brengen, als doeltreffender te hebben beschouwd dan die der Hitlerbe- weging. En naar dit inzicht gehandeld te hebben Het is bitter, wegens zulk een op zich zelf toch nobelo overtuiging achter tralies ot prikkeldraad te moeten zitten, dwang arbeid te moeten verrichten, liederen te moeten zingen, waarvan men de teksten verfoeit, paradepassen te moeten instudee- ren, terwijl men ingeschreven lid van de „NÓoit-meer-oorlog"-beweging geweest is. Maar het zijn in Duitschland (en niet al leen in Duitschland) nu eenmaal ongewone tijden, die ongewone maatregelen wel niet goedpraten, maar tenminste verklaren kunnnep. Men moge óver do Ilitlerbeweging den ken hoe men wil, er in afkeuren wat men wil, ontkennen kan men niet, dat het een zuiver-idealistische beweging is, cn wel een zeer radicaal karakter; radicaal aldus tc verstaan, dat zij met een schoone lei wenscht te beginnen en dus, bij het aan vaarden van alle verantwoordelijkheden, als eisch stelde, dat alles had te verdwij nen, wat haar hinderen of dwarsboomen, liaar plannen en maatregelen vertroebelen, haar élan verwateren kon. Reist men door het Duitschland van he den en spreekt men met nat ionaal-socialis ten van verschillende landstreken, men schen die reeds jaren lang tot de Ilitler- partij behooren en dus niet als opportunis tische meeloopers beschouwd mogen wor den, dan krijgt men de bevestiging van dezen indruk, dat ze zeer bewust eenzijdig, intolerant en zonder meedongen zijn, ech ter niet, omdat zulks tot hun karakter be hoort (gelijk men nu vaak smalend in het buitenland kan hooren opmerken), maar omdat zij meerten, slechts op deze wijze een groot nationaal programma te kunnen doorzetten. Misschien is dit programma er naast. Al thans in sommige hoofdpunten. Het is nauwelijks aan te nemen, dat ooit het Ne derlandsche volk te vinden zou zijn voor een régime, dat de vrijheid van den staats burger zoozeer aan banden legt, als thans in Duitschland geschiedt; het is wel zeer onwaarschijnlijk, dat ons volk accoord zou gaan met een knechting van de organen der openbare meening, met een kneveling van het recht van vereeniging cn vergade ring, gelijk het Duitsche volk zich tegen woordig na 30 Januari 1933, laat welgeval len. Intussehen is. het nog niet zoover, dat we ons rnet dfrgelijke dingen in Nederland zelf bezig te houden hebben. En wat de Duitscher met zijn staat en zijn staatsbur gers doen wil, gaat ons toch slechts van zeer uit de verte aan. Erkennen moeten we dunkt mij, dat we hier met een werkelijk Positief programma te doen hebben; en we doen wel uiterst onverstandig en on-Ne- derlandsch als we niet ook de goede (zelfs ook voor ons gunstige) kanten van dezen koers aan een nuchtere beoordeeling on derwerpen^ Van groote belcekenis is zeker, dat nu reeds gebleken is, hoezeer velen binnen en buiten Duitschland zich in de persoonlijk heid van Adolf Hitler vergist hebben; en het is wel teekenend, dat, waar rnen niet meer ontkennen kan, dat Hitler zeer veel verstandige en ver-vooruitziende ideeén verkondigt, onmiddellijk getracht wordt do beteekenis daarvan te verkleinen door met een geleerd gezicht van zéér geïnformeerde te verkondigen „dat Hitier zelf al lang niets meer te zeggen heeft". Nee, laten we zulke dingen, mochten ze ook in Nederland in omloop zijn, maar lie ver dadelijk energiek tegenspreken. Het is juist, dat Adolf Hitler niet alziende kan zijn en dat er vooral in het voorjaar in Duitschland heel veel geschied is, wat niet door den beugel kon cn zeker de goedkeu ring van dezen merkwaardigen en interes santen staatsman niet gevonden heeft. Ook heden nog, daarvan zijn wc hier overtuigd, komen nog vaak excessen voor, die op het conto van lager cn laagste partij-autori teitjes gedreven moeten worden. Maar er gaat niets van af, dut deze regeering bij zonder sterk is en ten slotte haar wil over al doorzet. En het is een volkomen ver gissing, Hitier als een soort gevangene van zijn omgeving te beschouwen. In geen en kel geval is dit gebleken, integendeel, in alle ons bekend geworden gevallen heeft de rijkskanselier ook tegen hooge ambte naren en partijgenooten in, onverbiddelijk zijn wil doorgezt. Er bestaat in deze groote nationaal-socialistische partij geen tweede machtfactor naast Hitier, geen verzet, nog veel minder een kans op revolte. Alle der gelijke geruchten, die van opstand of mui terij van S.A. en S.S.-troepen spreken, ver dienen in het buitenland geen geloof. De politiek van Hitler is veel gematig der, veel verstandiger en veel vredelieven der gebleken, dan velen met recht gevreesd hadden. Ware er niet het onmogelijke un- ti-semitisme, dan zou het nieuwe Duitsch land vermoedelijk op groote buitenland- sche sympathieën kunnen rekenen. Het komt ons echter ook heden voor, dat Ne derland verstandig doet, naar punten van aanraking en samenwerking met den her boren buurman te zoeken. De revolutie in Duitschland is voorbij, de evolutie breekt aan; en zeker is, dat de Hitier-beweging, nu haar macht gevestigd is, bereid zal blij ken, met zich te laten handelon. Het staat wel vast, dat het socialistische element in de Hitlerbeweging het buiten land niet mag verontrusten, ook niet Ne derland met zijn ruim-3 milliard-Mark-in Duitschland vastgelegde kapitaal. Het „Derde Rijk" wil geen inbreuk in het kapi talistisch systeem, geen socialisatio op groote schaal, daarentegen Wel degelijke sterke staatsondersteuning voor het parti culier in handel en industrie. Juist de laatste twee dagen zijn in dit verband uiterst geruststellende verklarin gen afgelegd. En dat men hier verstandiger gaat denken cn handelen moge uit het kleine voorbeeld van de Duitsche „Rotary- clubs" blijken, die maandenlang vreesden, dat zij ontbonden zouden worden en die in tal van Duitsche steden inderdaad reeds zelf tot ontbinding of stillegging waren overgegaan. Hitier zelf heeft dezer dagen geconstateerd, dat „Rotary" in elk opzicht steun verdient (ook al zijn tal van Joden in Duitschland Rotarians!) en dat ook le den zijner partij in deze clubs mogen lid zijn en blijven. Spoedig zal blijken, dat Duitschland on danks alle radicale omwentelingen ten minste onze belangstelling verdient cn ze ker niet dc alles verwerpende critiek, die ik dezer dagen in breede kringen in Ne derland heb aangetroffen. Vergeten we bovenal niet, dat we buren gebleven zijn, en dat buurman Duitsch land ons toch zeker één dienst bewezen heeft; dien dienst, welken men in Moskou nimmer mét vreugde begroeten zal. ROLAND. MANTRI AANGEVALLEN. Soeraba ja, 20 Juli. (Aneta.) Een man tri van de bestuurspolitie werd bij een huiszoeking in verband met clandestiencn zoutaanmaak op groote schaal in een dessa in het Bangilsche aangevallen door de bewoners, die de deur achter hem sloten. De mantri werd licht gewond. Door met een revolver te dreigen voorkwam hij erger. Buiten namen andere, met messen gewa pende bewoners der dessa een dreigende houding aan. DE VOLKSRAADSPOSITIEREGELING. Batavia, 20 Juli. (Aneta.) In het afdee- lingsverslag van den Volksraad inzake de Volksraa.dspositiercgeling wordt ten aan zien van de vermindering van het zittings- geld opgemerkt, dat het zjttingsgeld voor tal van leden een voorname bron van in komsten is, waarop door hen bij de aan vaarding van het lidmaatschap werd gere kend. De sociale verplichtingen, voort vloeiend uit het lidmaatschap van den Volksraad^ kunnen allerminst klein wor den genoemd. Verscheidene leden achtten openbare be spreking dezer aangelegenheid onge- wcnscht. AANZETTEN TOT OPZETTELIJKE ONGEHOORZAAMHEID. Soerabaja, 21 Juli (Aneta). Voor den zcekrijgsrad werd tegen den korporaal schrijver J. van der Linden, wegens het aanzetten tot opzettelijke ongehoorzaam heid. een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden geéischt, onder aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechtenis met ontslag uit den dienst cn ontzegging uit de bevoegdheid om bij de gewapend* macht te dienen. DR. LOO VRIJGELATEN. M e d a n, 21 Juli. (Aneta). De nieuwbe noemde leeraar aan een Chinjesche mid delbare school te Medan, dr. Loo Liang Chu, die werd gearresteerd en het land zou worden uitgezet, is vrijgelaten Hij wórdt echter 23 Juli a.s. uit Néd.-Indië verwijderd. VERVOLGING ABDOEL HAMID LOERIS. Medan, 21 Juli. (Aneta). Tegen den heer Abdoel Hamid Loebis, tegjn wien een vervolging is ingesteld* "óp grond van de artikelen 153bis: en <tó3i: van hetwetboek .van strafrecht, is-een bévob.dot in .preven tieve hechtenisstelling uitgevaardigd'. OPRUIING. •.jv Soerabaja, 21 Juli.' (Aneta). Tegen den onderwijzer Djawótot is wegens op stelling cn verspreiding van een opruiend pamflet een gevangenisstraf van een jaar geéischt. DE EXPLOSIE BIJ HET SOL- FATARENVELD. Buitenzorg. 21 Juli. (Aneta). Blijkens een telegram van den resident van Ben koe len d.d. 20 Juli meldt de uit Soewoh terug gekeerde detachementscommandant van Kroc, dat te Soewoh geen huizen zijn inge stort als gevolg van de explosie bij het Solfatarenveld, aan de N.W. zijde van de Soewohvlakte. Zestig gezinnen, of ongeveer driekwart van de bevolking is weggetrokken naar Kota Agoeng.. De sawah's zijn gedeeltelijk onder water gedeeltelijk onder modder gcloopcn. De Wai Semangki is opgeslikt. Van de Marga Soewoh is nog slechts de doesoen antatai bewoond. Circa 20 gezinnen zijn hier gebleven. Er is geen gebrek aan voed sel. MILITAIRE MUTATIES. Buitenzorg, 21 Juli (Aneta). Bevor derd met ingang van 29 Juli tot majoor der infanterie dc kapiteins bij dat wapen J. Slagter, M. E. A. van Goor, II. J. Kindgrc.cn, L. H. van Oyen, J. H. Uhl, J. L. de Voogt, J. G. K. Kcmmerling, G. J. A. Saraber, J. H. A. Jaconietti, E. J. van Aarem, A. M. Sierevelt, II. Agerbdek, 13. J. Labotz. Bevorderd met ingang van 29 Juli tot majoor bij de artillerie de kapiteins bij dat wapen II. L. Schcurer, P. II. T. van der Steen, J. Claasen, C. T. Neys, P. F. W. von Scydlitz Kurzbach. worden ook aangenomen door one „Wie het doet, krijgt een mes tusschen de ribben" Batavia, 21 Juli (Aneta). Het Hoog Mi litair Gerechtshof heeft een aanvang ge maakt met de behandeling van de appel zaken van 21 dienstweigeraars van Hr. Ms. „Evcrtsen". Het betreft hier het geval van het niet baksgewijs aantreden, later gevolgd door het niet opvolgen van een persoonlijk door een officier gegeven bevel Batavia, 21 Juli (Aneta). De behande ling voor het Hoog Militair Gerechtshof van de dienstweigering aan boord van Hr. Ms. „Evertscn" betrof beklaagden, waarvan de meesten nauwelijk- 20 jaar oud waren en de oudsten 20 30 jaar. Allen, zonder onderscheid, betuigden hun spijt erover dat zij dienst hadden geweigerd. De kwartiermeester M Keuken bekende zijn schuld ten volle Dat hij hooger beroep aanteikende was ook niet gericht tegen de hem opgelegde straf, doch om zijn gezins- lasten. De kwartiermeester T. de Vries had hoo ger beroep aangeteekend wegens de bijko mende straf. ITij verklaarde zijn optreden uit de ontactische wijze waarop de salaris korting werd bekend gemaakt, n.l. vlak voor vier vrije dagen. De kwartiermeester A van de Keuken verklaarde, dat hij veel omgang had gehad met den aanstoker Piekart. De korporaal-machinist A. B. van der Peet gaf als reden voor zijn dienötweige ring op, dat hij zijn kameraden niet in den steek wilde laten. De korporaal-machinist P. J. Everard verklaarde, dat bij in hooger beroep was gegaan wijl hij na zijn ontslag uit den dienst geen tehuis meer zou hebben. Be klaagde bekende volmondig fout te zijn ge weest. De korporaal machinist A. J. N. Nooyens heeft dienst geweigerd wijl „de atmosfeer aan boord verpest was" De torpedomaker O. F. Lievers verklaar de niet accoord te kunnen gaan met den door den Zeekrijgsraad opgelegde straf. Hij verklaarde dat, toen de commandant hem het bevel gaf aan het uerk te gaan, hij hoorde fluisteren: „Wie het doet krijgt een mes tusschen de ribben', weshalve hij ant woordde: „Commandant, als ik het do.e, ben ik er geweest" De salariskortin was voor beklaagde geen aanleiding tot zijn op treden. De matroos N Lemaire teckendc hooger beroep aan, omdat hij zijn straf onrecht vaardig achtte in vergelijking met die, wel ke aan zijn collega's werden opgelegd. Hij verklaarde dat hij met de groote hoop mee liep. De matrozen J. E. Nordmann en C. de Wolf verklaarden onder massahypnose tc hebben gehandeld." De korporaa' Van Dijk zou tegen laatst genoemden hebben gezegd: „Je moet gaan loopen naar het secretariaat, dat staat be ter", hetgeen betrekking had op het voor nemen van beklaagde om per motorfiets te gaan, hetgeen in dezen tijd al6 een weelde artikel zou zijn opgevat. Beklaagde beves tigde dat hij een jaar lang zonder gage zou willen doordienen indien hij daardoor alles ongedaan kon maken. De matrozen P. van Leeuwen, F. W. J. C. Thomassen, J. H. de Wit, II. Lamens, TI Bos, J. II. Kersten. W Bouman verklaarden nog niet te weten waarom zij dienst had den geweigerd dan wel dat zij hadden na gedaan wat anderen deden. De matroos W. Bleyewijk staakte als pro test tegen de salariskorting, hetgeen ook het geval was met den matroos J. II. Kap tein, die zeide zijn straf volkomen verdiend te achten. De matroos J. L. Roelvink verklaarde gehandeld te hebben onder den indruk van de toespraken van Piekart en Severijnse, die, hoewel op de „Java" thuisbehoorende, de „Evertsen" herhaaldelijk een bezoek brachten. De matroos II. Goodc handelde uit soli dariteit, Hij verklaarde dat Grootenboer met hem sprak over de mogelijkheid van dienst te weigeren, waarbij Grootenboer iets zou hebben gezegd als „die niet meedoet knuppelen wij". De matroos L P. Rense verklaarde even eens dienst te hebben geweigerd uit solida riteit Beklaagde kon er met zijn gage wel komen. De matroos-telegrafist J. Hamstra achtte zich, in vergelijking met zijn collega's, te zwaar gestraft. Piekart had hem en zijn maatö aangespoord het werk neer te leg- ■gen, waarbij beklaagde zou zijn bedreigd met maatregelen indien hij niet mee zou doen. De seinersmaat K. M. Tinga verklaarde zijn dienstweigering uit 2en samenloop van omstandigheden De stoker-olieman A. Rietveld zeide, dat hij niet gestaakt had om de salariskorting. Hij had thans bijzonder veel spijt van het gebeurde, wijl zijn vader een oud-ambte naar is, die hem steeds het goede voor oogen heeft gehouden. Ook de stoker-olieman P. van Gelderen heeft berouw wegens de 6chande dia hij hiermede zijn ouders heeft aangedaan. De stokers-olieman E. W. H. Peters en A. F. Czech beriepen zich op financieele moeilijkheden. De stokers-olieman M. van Haarlem en II. G. Vermeer verklaarden, dat zij hun ka meraden niet in den steek hadden willen laten. De stoker M. Maassen protesteerde tegen de korting. De stoker J. J. Dekker, de marinier W. Keus en de tamboer TI. H. Vergouw han delden uit kameraadschap. ZWEEFVLIEGTUIG GEKRAAKT. Bestuurster ongedeerd. Socsterberg, 21 Juli. Bij een te harde landing is het zweefvliegtuig de Krakeling hedenavond te ongeveer kwart over negen neergestort en ernstig beschadigd. De inzittende mej. S., kwam met den schrik vrij. Van het toestel waren beide vleugels vernield Met het herstellen van de schade is reeds een aanvang gemaakt. DE H.LN.T.O.S. Een tentoonstelling te Soesterberg. Soesterberg. De Ilandcls-, In dustrie- cn Nijvcrheidstentoonstelling op Soesterberg van 12 tot en met 19 Augustus 1933 (uitgezonderd de in dat tijdvak val lende Zondag), georganiseerd door de V.V.V. Soesterbergs Bloei, wordt grootscli aangepakt en belooft voor deze plaats „de gebeurtenis" van dezen zomer te worden, niet bet minst ook door de uitgezochte at tracties, welke aan de tentoonstelling zijn verbonden. Behalve het reeds genoemde Amusementspark met zijn vele inrichtin gen, hebben er bovendien op de verschil lende dagen nog andere belangrijke dingen plaats. Zoo zal er op 12 Augustus een étalage wedstrijd worden gehouden. Op dien zelf den datum wordt hier een groote nationale en internationale sterrit gereden voor mo toren en automobielen, met als hoofdprijs: een vier-pers. D.K.W. automobiel. Op 14 cn 15 Augustus stelt de K L M. de gelegenheid open voor pleziervluchten. Op 16 Augustus zal een bakkerij tentoonstelling worden ge houden, terwijl op 19 Augustus gymnastiek- demonstraties gegeven zullen worden met medewerking van een groep keurturners. Op dien zelfden dag zal nog een eerste klas voetbal-wedstrijd worden georgani seerd, zooals die dit jaar nog niet ge speeld is. LANDDAG VAN HET NATIONAAL JONGERENVERBOND TE BAARN. Défilé te Soestdljk ter gelegen heid van den a.s. verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder. Baarn. In aansluiting op een reeds ge plaatst bericht kan nog het volgende ge meld worden. De af d.Zeist van het Nat. Jong. Verhond organiseert in samenwerking met den districtsMder van het District Centrum op Zaterdag 5 Aug. te Baarn een landdag. Óp dezen landdag, die meer speciaal bestemd is voor de afd. Utrecht, Amersfoort, do Vechtstreek, Baarn, Bussum, Hilversum en Zeist, doch waaraan ook leden van andere afdeelingen zullen deelnemen, hopen o.a. het woord ti voeren de heer W. Inden; dc alg. secretaris de heer H. V. Quispel en mr. O. Verdoorn, voorzitter van de afd. Rotterdam. Na afloop van deze bijeen komt, welke bij goed weer in het Oranje- park zal worden gehouden, wordt een stoet van alle aanwezige Nationaal Jonge ren geformeerd, welke dan met muziek en vaandels zal optrekken naar het paleis te Soestdijk, teneinde voor H. M. de Ko ningin-Moeder te défileeren. Tijdens dit défilé zal door cenige dames-leden een zelf vervaardigde bloemenhulde aan onze grijze Vorstinne worden aangeboden. Ver volgens wordt wederom tcruggemarcheerd naar Baarn, waar tot slot van dezen dag door alle deelnemers gezamenlijk een maal tijd zal worden gebruikt Oorspronkelijk van plan zijnde dit défilé te houden op 2 Augustus, heeft de afdeeling daarvan moeten afzien op verzoek van H.M., evenals van het doen deelnemen van andere orga nisaties aan deze betooging, daar in dit geval de stojt waarschijnlijk to lang zou worden. Door dezen landdag en dit défilé zullen dus weer vele Nationaal denkende Jon geren in de gelegenheid gesteld worden te getuigen van hun onwankelbare trouw aan net Huis van Oranje. VERDRONKEN. Eemnes, 21 Juli. Hedenmiddag is in de Eemnesservaart bij het zwemmen verdron ken de 35-jarige landbouwersknecht M. v. d. Veer, woonachtig te Nijkerk. Het stoffe lijk overschot is later door zwemmers op gehaald. 100 H.A. HEIDE VERBRAND ONDER EDE. Ede, 21 Juli. Hedenmiddag brak door het inslaan van den bliksem in de heide een groote heidebrand uit tusschen Oud- Reemst en het landgoed „De Hooge Vclu- we", alles in eigendom van de fam. Kröller. Door tegenbranden heeft rnen den brand tot ruim 100 H.A. heide weten tc beperken. Een groot aantal kampeerders en werkloo- zen van de ontginning bij Teriet hebben geholpen bij het blusschen van den brand. Mevrouw Kröller was voortdurend op het terrein aanwezig. RAAD VAN HOEVELAKEN Op Woensdag a.s. Hoevelaken, 21 Juli. De raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijen geroepen tegen Woensdag 26 Juli a.s. des morgens te 10 uur.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9