HET NIEUWE GEBOUW DER A.V.R.O. Tegenslag bij het transport Omtrek FORTMANN HEHENKAMP Groote vertraging ontstaan Maandagmorgen verder EEN FRAAI PAND AAN DE KEIZERSGRACHT ONBEWAAKTE OVERWEG EISCHT 3 DOODEN Onze Postvliegers onderweg MARKIEZEN EN ZONSCHERMEN Radioprogramma SS de nieuwe brug Na een geheelen Zondag van inge spannen arbeid is men slechts zeer weinig gevorderd (Van ortzcn eigen verslaggover). Zooale wij in one Zaterdagavondblad reeds berichtten, bereikte hel transport van de nieuwe brug dee middags te ongeveer half één don mond van do Zeeburgerstui- zen. Te één uur lag hot samenstel rustig voor den eluislngang In een stroomenden regen, die echter spoedig ophield. Een half uur werd gepauzeerd, waarna een nieuwe ploeg personeel zou beginnen met het uitschuiven van de pontons. Tenminste, dat was do be- dooling. Maar in werkelijkheid liep het te- gon zessen, alvorons de „daadwerkelijke ac tie" begon. De arboidere stelden zich op bij dc draailieren en langzaam maar zeker ver wijderden de pontons zich van elkaar. Om onzen lezers een idee van den gang van zaken te geven, vertellen wij, dat de brug op de pontons ru6t op twee glijsleden. Mét een kabel, die over draaischijven loopt, zijn de pontons zóódanig verbonden, dat, als de eene bakëchuit naar bulten wordt getrokken, de andere zich gelijktijdig oók In buitenwaartsche richting beweegt. Het wegtrekken geschiedt met andere kabels, die met een lier uit de hand worden aange haald, aan belde kanten tegelijk, daar op iedere ponton zulk eon lier is opgesteld. AI de bovenbeschreven manipulaties ge echieden op een houten platform, dat men, mot pl.m. anderhalven meter tu6schenruira- te, onder den bodem van de brug heeft be vestigd. Te 7.40 uur waren de beide bakken de verei6chte 8.50 M. opzij geschoven, dus ze- \entien meter in totaal. Zoowel letterlijk als figuurlijk was het gesmeerd gegaan! Op den Kanaaldijk en aan den oever van het Noordhollandsch Diep zagen duizenden toe, hoe om half tien de 6leepbooten voor de pontons werden gespannen en de brug werd geopend ora de sluis door te varen. De vertraging begint. Plotseling echter werden de sluisbruggen weer gesloten. Het transport werd tot stil stand gebracht. Spoedig vernamen wij, dat dit geschied was op last van ir W. J. C. Harmen, hoofd ingenieur van 's Rijks waterstaat, die deze order gegeven had, omdat zijns inziens de duisternis reeds tè ver gevorderd was om het risico van een zoo moeilijk transport door de sluis nog te kunnen aanvaarden. Do verdere arbeid werd daarop uitge steld tot Zondagmorgen vier uur. De werkzaamheden van Zondag. Zoodra de ochtend begon te gloren, toog men opnieuw aan het werk. Om zes uur was men klaar met de voorbereidende maatregelen; de 6luis werd geheel ont ruimd en de brug ging open. Van den voorkant van de pontons wer den kabels vastgemaakt aan de verderop 6taande meerpalen en met lieren trok men daarop het geheele gevaarte door do sluis en do geopende brugkleppcn. Bovenop deze kleppen zaten mannen om te controleeren, of alle6 goed ging, terwijl aan de achterzijde van liet samenstel twee 6leepbooten waren bevestigd om het zaakje in 't rechte 6poor te houden. Telkens werd gestopt om te zien, of het transport nergens kans liep tegen do zijwanden van de doorvaart aan te 6too- ton. Te half acht bevond het gevaarte zich precies boven de brug; te acht uur kon de brug weer gesloten worden en werd de „handkracht" door twee kleine motorboo ten vervangen. Te negen uur was de 6luis geheel gepasseerd en werd een aanvang ge maakt met het woer bijeenbrengen van de pontons, hetgeen noodzakelijk is in verband met de geringe breedte van het Merwede- kanaal. Reeds vroeg llinke bolangstelllng. Te zes uur kwamen reeds heel wat be langstellenden den arbeid gadeslaan. Zij, die niet in het bezit waren van een speciale toegangskaart, werden echter op behoorlij ken afstand door de politie tegengehouden en ook de bevoorrechten moesten voorloo* pig eenigen afstand houden, doch deze be paling werd vrij spoedig opgeheven. Op het Noordhollandsch- en het Diemer Diep werd het een gewemel van zcllbooten en kano's met nieuwsgierigen. Uit liet Mer- wedekanaal werden alle watertocristcn ech ter geweerd, want zij zouden maar last be zorgd hebben. Inmiddels wilde het met de werkzaam heden, verbonden aan het weer bij elkuar brengen der pontons, niet vlotten. Hoezeer men ook poogde, de velleden „gleden" niet meer! Door het zware gewicht, dat den ge- heelen nacht er op gerust had, was do brug ,in het vet gezakt". Dé wrijving tu66chen de schuivende dee- len was te groot geworden en men kon er geen centimeter beweging in krijgen. Toch ie dit, op zichzelf beschouwd, heele- maal niet verontrustend. Zoo komt het bijv meermalen voor, dat een pasgebouwd schip, dat te water zal worden gelaten, niet van de helling kon afloopen, omdat het te veel plakt". Men probeert dan dikwijls door mokerslagen het ijzer in trilling te brehgen. Meestal gelukt dit en dan schiet de boot plotseling los. Men heeft dit middel ook hier toegepast, doch het mocht niet baten. De afstand tue- schen de beide bakken bleef even groot Vervolgens heeft men een tweetal 50-tons hydraulische vijzels geplaatst tU6schen den bovenkant der pontons en de onderzijde van de brug, om op deze wijze een héél klein beetje ruimte tueschen de vetlaag té krijgen. Maar deze honderd ton vermochten niets uit te richten tegenover het brugge- gewicht van 1500 ton EEN NIEUWE STOFZUIGER. Door de firma Ritsema, sto-fzuigérfabriek te Hilversum, is een nieuwe ketelstofzui- ger type M op de markt gebracht. Zooals de teekening doet zien is dit type voorzien van z.g. turbine-waaiers. De mo tor is gesloten uitgevoerd. Het aggregaat motor met waaierhuis, is veerond opgeham gen en geheel in rubber gevat om aldus zoo veel mogelijk gerulschloosheid te verkrij gen. Dit type onderscheidt zich oaerlgefts daardoor, dat men het geheele motor-aggre gaat, door loshaken van do spanveeren kan verwisselen, zonder dat demontage der waaiers noodig is. Verder is de slang voorzien van een draaibare koppeling en afneembaar snoe»*. Het geheel, zoowel model als kleur, is sma kelijk uitgevoerd. (Adv.) Hol middaguur van eenon wa6 ondertus echon genaderd en het aantal toeschouwers groeide nog zicnderoo'gen. Men lag langs den wallekant heerlijk in t warme znnne tje te braden, pagaaide kalm in een kano rond of nam een verfrisschcnd bad In het lokkende water. IJscolieden en frultventers maaklen uil6tpkende zaken met hun lek kernijen. Zich niets van deze ru6t cn bebagelljk- held aantrekkend en de warmte volkomen negeerend (gelukkig woei er een frlsch koeltje), arbeidden de ingenieurs en Werk- menscbon op de vaartuigen, dat het een aard had. Helaas mocht al hun geploeter niet6 helpen. De pontons bleven koppig en wenschlen zich niet te verplaatsen. Aangezien een andere theorie voor deze „standvastigheid" was, dat tijdens het ver voer de bakken zich niet volkomen even wijdig aan elkaar verplaatst hadden en zoodoende de vetsleden een weinig ver wrongen waren, ging men er tenslotle toe over om een sleepboot vóór de eene en een sleepboot achter de andere ponton te bevestigen en dan deze beide 6chepen ge lijktijdig zachtjes vooruit te doen stooöien. Dit had echter al evenmin succes, zoodat men half vijf besloot, het er voor dezen dag maar bij Ie laten en Maandagmorgen te zes uur hernieuwde pogingen in het werk te stellen, die dan hopelijk meer resultaat zullen opleveren. Werklieden kan men af lossen, maar do verantwoordelijke perso nen moeten voortdurend in functie blijven; hen kan men niet vervangen! Men kan zich Voorstellen, dat de ingenieurs, die al ecmge dagen en nachten vrijwel onafgebroken in actie waren, eenige Uren rust cn 6laap hard noodig hadden! Het samenstel werd vijftig meter verder In een broedo bocht van het kanaal ge meerd, waarna het verkeer le water vrij gegeven werd. Volgens het oorspronkelijke plan was het de bedoeling, dat de nieuwe brug Zondag morgen te vier uur op haar plaats in den Muidcretraatweg zou liggen. Daarvan is dus niet veel terecht gekomen. Sedert Zater dagmiddag is het transport slechts enkele tientalten meters Verder gekomen! „Koen int Krijt Een tegen Allen, Nijt ien Spijt, lek 'n sal niét Vallen" Gedenkraam van Raemaekers nament het pertoneel Zaterdag j«J, heeft de A. V. R. O. haar nieuwe kantoorgebouw aan de Keizers gracht 107 in gebruik genomen. Er is juist een jaar over gebouwd, want op 19 Juli 1932 werd het werk gegund aan de Nationale Beton Maatschappij te Den Haag, directeur H. van Rossem. Bij den afbraak van het oude gebouw is een plafondschildering te voorschijn geko men, voorstellende een amoureuze figuur in den Vlaamschcn Rubens-stijl van een on bekenden schilder, die, na gerestaureerd te zijn door den kunstschilder Albert Hemel man, een plaats vond aan de zoldering van de kamer van den administrateur, den heer Van der Woord. De oude zand6teen-gevel is bewaard ge bleven. In den top ervan prijkt als van ouds de Walvi6ch, waaraan het huis, dat in de oude archieven voor het eerst genoemd wordt in het jaar 1660, zijn naam ontleende. De geheel nieuwe bouw vond plaats naar ontwerpei) van den architect F. A. Warners, te Amsterdam. Dé eerste eigenaar van het hui6 „Daer tvaer de walvis in den gevel etaet", was Frederlk Bontemanlel. koopman, die in 1660 overleed en wien6 beide broeders Hans en Gerrit Bontemantel, resp. „Raat ende Oud- Schepen deser Steden", „optredende voor bon selfe ende als Voogden van de onmon dige kinderen van hen buvder Broeder", voor den notaris Gerard Hasselaar ver schenen cn verklaarden te verkoopen aan Johan Bernards: »Een Huy6 ende Erve, staande ende ge- „leegen op de Keyeefë^graft aan dc Oost- „zijde in 't park daar do Walvis in de „gevel staad". Als bizonder privilege wordt vermeldt „dat dit huvs zyn water met een pomp „mag trekken uit dc Bornput van de „Weduwe van Samuel Becker". Sindsdien heeft het hui6 veel wederwaar digheden gekend, totdat het in 1931 het eigendom werd van de A.V.R.O, Het kantoorgebouw, dat aanvankelijk zeer goed voldeed, werd voor het groeiende A. V. R. O,-bedrijf spoedig te klein. Eer6t werd besloten tot een grondige verbouwing, daar na werd het beter geVohden, het öudo ge bouw, op den gevel na, met den grond ge lijk te maken en een geheel nieuw modern kantoorgebouw le stichten. Dit is thans ge schied. Wannéér men het gebouw door de met marmer bekleede hall binnentreedt, vindt men links de cassière voor de luistervinken en rechts dlo voor de „Radio-Bode"-zaken. Ten gerieve van bezoekers, dlo niet ter stond een beslemming in het gebouw heb ben, bevinden zich in de hall twee spreek kamer! jee, In de gang achter deze hall zijn de garderobes en een deel der toiletten, als mede de expeditie en de machine hall. In het trappenhuis van de eerste etage is een fraai glas in lood-raam aangebracht, ontworpen door dr. Louis Raemakers. Het stelt een forsche gesymboliseerde A.V.R.O.- figuur Voor in Oüd-Hollandsche kleeder dracht, die op een klaroen „verzamelen" blaast. Onder het raam staat de spreuk: „Kobn int Krijt Een tegen Allen, Nijt ten Spijt, lek 'n sal niet Vallen". Het raam is een geschenk van het A. V. R. O.-personeel ter gelegenheid van de in gebruikneming van het nieuwe gebouw en ter herinnering aan het 10-jarlg bestaan der A.V.R.O. Zaterdagmorgen om 10 uur is het geschenk door den woordvooerder van het personeel, den heer J. H. Gilkens, aan den directeur, den heer W. Vogt, overgedragen. In hetzelfde trappenhuis zal zich eerlang een wandschildering met mozaiek-midden- 6tuk bevinden, geschilderd en vervaardigd door Anton Molkenboer. Deze schildering geeft een symboliek van de taak van den radio-omroep in de maatschappij. ZIJ is een geschenk van de vaste medewerkers aan het A.V.R.O.-programma. Op den dag der opening was het ontwerp van deze schil dering aanwezig. De eerste verdieping is geheel bestemd voor het kaartsysteem leb behoeve van de administratie der lulstervihken en van de abonnê'e der „Radio Bode". In ruime staten kasten door jalouzleëh afgesloten, bevinden zich meer dan een half milliocn adresplaat jes, terwijl de capaciteit van bet systeem tot ruim één millioén plaatjes kan worden opgevoerd. Hot kaartsysteem bestaat uit 2 verdiepingen kasten, die door een balcon zijn gescheiden. De totale lengte dezer kas ten is 80 M. Er kunnen 4851 laden met naamplaatjes in worden opgeborgen. De tweede etage zal worden ingenomen door do hoofdboekhouding cn administra tie. Het is een ruime lichte zaal, die geheel van stalen bulzen-meubilair en stalen bu reaux is voorzien. Aan de tuinzijde van het gebouw bevindt zich op deze verdieping de bestuurskamer; een fraai, ruim en licht vertrek In stemmig blauwen toon gehouden. Een Deventer handgeknoopt tapijt ligt op den grond. In den rug van den voorzitters zetel is het A.V.R.O.-embleem geborduurd. Op de derde verdieping boven de be stuurskamer is de kamer van de directie» waarvan een deel der 6toffeering is uitge voerd in fraai donkerrood velours. Achter de directiekamer bevindt zich de ruime zaal voor de programmaleiding, re; dactie „Radio Bode" cn het adjunct-secreta riaat, De vierde verdieping wordt ingenomen door het archief en de muziekbibliotheek, terwijl zich aan de tuinzijde de keuken cfl een groote ontvangkamer bevinden. Op de vijfde etage aan de tuinzijde is een kamer voor de accountants, de vertrekken van de telefoniste en de apparaten van den telefoondienst, terwijl aan de Keizersgracht- Zijde de ruimte wordt ingenomen door een ruime recreatiezaal, bestemd voor het per soneel. Men kan de verschillende etages bereiken via een fraaie marmeren trap, dan wel met behulp van de lift. Het gebouw rust, behalve op dc palen, die er reeds in dc 17e eeuw zijn ingeslagen, op 180 extra palen. Er werd totaal 395,000 Kg. beton verwerkt en bijna 53,000 Kg. be ton-ijzer. Ds. Tichelman uil Scheveningen, zijn vrouw en zijn zóón het slachtoffer Bameveld, 23 Juli. Op den onbe- woakten overweg van den Nljkerker Grindweg, nabij Bameveld, is gistermiddag een vrceselljk ongeluk gebeurd. Een auto, waarin 3 personen zaten, Is door den sneltrein uit Apeldoorn, die 4 uur 8 Station Bameveld VoorthulZén passeert, ge- passeert, gegrepen en ongeveer 500 meter meegesleurd. Op circa 50 meter afstand werden de in zittenden uit den auto geslingerd. Een heer en dame werden op slag gedood, terwijl een derde heer zwaar gewond werd. De lijken waren afschuwelijk verminkt. Uit een spoorwegabonncmcnt bleek, dat een der inzittenden Ds. Tichelman uit Scheve- ningen was. De zwaar gewonde heer is met dén trein, die een half uur vertraging had, naar het ZiekenhuiB to Amersfoort gebracht. Later wefd ons nog uit Bameveld ge meld: Nader is gebleken dat het lijk van de eerst onbekende dame was dat van mevr. Tichelman, terwijl de tweede onmiddellijk gedoode persoon was haar zoon mr. J. Th. Tichelman. De zwaargewonde bleek te zijn Ds. Tichelman uit Schevenlngen, die bij aankomst in het ziekenhuis te Amersfoort is overleden. Het droevig ongeval heeft ook onder de bevolking van Schcveningen, groote versla genheid gebracht Ds. Tichelman, die 57 jaar oud was ert in Chr. Historische krin gen een vooraanstaande plaats innam, WftB de oudste der vijf predikanten in het Vis- schersdorp. Hij ontving zijfi opleiding aan het Eras miaansch Gymnasium te Botterdam en aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1900 cftn- didaat geworden, mocht zijn vader, pfedl kant te Heilevoetsluis, hem 12 Augustus van dat jaar te Well en Ammerzöden Ui zijn eerste gemeente bevestigen. Ds. Tichel man was vervolgens predikant te Vlissin gen en te Uithuizermeeden. Op 16 Mei 191o deed hij zijn intrede In de gemeente van Schevenlngen. In Schevenlngen slichtte ds. Tichelman o.m. liet wijkgebouw „Thabor' en mocht er in tegenwoordigheid van rle geheele koninklijke familie dc Prln3es Ju- iiana-kerk in gebruik nchicn. Daarnaast was hij predikant van het elas sikaal bestuur van Den Haag en secundus van den secretaris >an de Aijgemccne Sy node der Ned. Herv. Kerk. Voorts maakte hij deel uit Van do besturen der 's-Groven hoogsche Bijbclvereeniging, was penning meester van de Vereeniging „Vrienden der Waarheid", Welke zich ten doel stelt de verspreiding Van hét Evangelie in de Noor- dëlijke Provincieèn, bestuurslid van den Christelijke» Militairen Boud voor Oost- én West-India, bestuurslid van de Vereenlging Kinderzorg, enz. Soip Pelik*M Oehe. 20—7 VnisterJaai 22-7 20—7 Boedspaai Athene Vlersamalruh 21—7 21—7 Cairo llulliawell. Gaza 17—7 22—7 Bagdad Booshir IS—7 D|ask 28—7 Karachi 15—7 Jodpoer 22-7 Allahabad Calcutta 21—7 14 A krab Rangoon 20-7 14—7 Bangkok IS—7 Alor Slar Singapore 19—7 12— Mcdan Batavia 1 a 19—7 12—7 Vertrek van het eerstvolgende post- vliegtuig van Amsterdam 27 Juli, TWÉÉ PERSONEN ONDER EEN AUTO. Door onhandigheid van een wiel- rijdster. De Bilt, 23 Juli. Heden avond om streeks 7 uur feed een groote groep wiel- rijdsters en wielrijders, terwijl 't verkeer over den Utrechtscheh weg buitengewoon druk was; over t rijwiel pad in de richting Utrecht ter hoogte van ho'el Carlton. Van af Utrecht was t verkeer over 't rijwielpad eveneens zeer druk. F.en onhandige wielrijd ster reed aldaar tegen een tweetal fietsers, komende uit de richting Dc Bilt, waardoor dezen van het rijwielpad werden geduwd cn op den rijweg terecht kwamen. Dit plotse lihg óp den rijweg komen was niet to voor zien voor één dor talrijke automobilisten komende uit de richting Utrecht. Deze pro beerde den wielrijder en de wlolrijdster, die plotseling op den weg kwamen nog te onl wijken, hetgeen echter niét gelukte. Beidé personen vielen vóór het motorrijtuig op den grond en worden overreden. De wiel rijder bekwam hierdoor eelt ernstig gccom plicecrde beenbreuk en eenige andere ver wondihgen, terwijl de wlelrijdster verwon dingen opliep aan hoofd en voeten. Beiden zijn door de ziekenauto van do firma Brou wer naar de Rijksklinieken tè Utrecht over gebracht. De Biltsche politie was alhoe Vel 't ongeluk plaats vond in de gemeente Maartensdijk spoedig ter paatse. Dr. It K Lette verleende de eerste geneeskundige hulp. 't fceer drukke verkeer werd door de Htltscho politie spoedig weer in goede ba nen geleid. GROOTE COLLECTIE NIEUWE STREPEN VRAAGT PRIJSOPGAVE LANGESTRAAT 63 TEL 86 WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL. Gevulde schelpen (van vleeschresten). VOOR DE MIDDAGTAFEL. Met gehakt gevulde tomaten. Aardappelen. Komkommersla. Rijstrand met abrikozen. Dinsdag 25 Juli. A. V. R. O. II11 v e r b u m. 8 00 Tijdsein. 8.01 Gramofoonmuziek. 10.01 Morgenwijding. 10.30 Orgelconcert door Frans Hasselaar Solist: Max Oroblo de Gastro, cello. 11.00 Kook en bakpraatje door mevr. R. Lotgering—llillebrand. „Jams en ge leien 1 11.30 Voortzetting orgelconcert 12.00 Tijdsein. 12.01 Lunchconcert door het Ensemble Rentmeester. 12.45 Gramofoonmuziek. I.30 Voortzetting lunchconcert 2.15 Zenderverzorging. 2.30 Causeria door Dr. J. II. Gunning J.Mzn. „Herinneringen aan Noorwegen". 3.00 Kamermuziek door mevr. Fie Loop- Uit—Roeper, piano. Henrl Tibbe, viool. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Voortzetting kamermuziek. 4.30 Radio k'.nderkoorzang onder leiding van Jacob Hamel. 5.00 Verhalen voor kleinere kinderen door Antoinette van Dijk. 5.30 Kov&c* Lajos en zijn orkest 7.00 Causerie door Hans Martin. „De vüegmde Hollander". 7.30 Gramofoonmuziek. Trits „Beroemde Fransche chansonnières". III. Damla. Pro gramma, samengesteld door mr. H. M. Mer kelbacil. 8.00 Tijdsein. 8.01 Nieuwsberichten Vaz Dlas. 8.05 A V R.O -opera-uitzendingen. Studio opvoering van „Le Grand Mogol", komisch zangspel in 4 tafereelen van Edmond Audran. 10.00 Gramofoonmuziek. II.00 Nieuwsberichten Vaz Dias. 11.10 Kovac9 Lajos en zijn orkest 12.00 Tijdsein en sluiting. Huizen: K. R. O. 8.00 Morgenconcert 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor L. 11 Percjuln O.P. 12.00 Tljdsiln. 12.01 Politieberichten. 12.15 Lunchconcert door de K.R.O.-Boys öhder leiding van Plet Lustenhouwer. Re- frelnzang Jack Mossol 1.00 Gramofoonmuziek. l.lo Vervolg concert. I.45 ZoPderverzorging. 2.00 Vrouwenuurlje. a. „Zomerreceplen", door W. J. Slkkes; b „Behandeling van melk" door J Nieuwenhof. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.Ó0 Het Hllversumsch Kinderkoor onder leiding van Pierre Brüll. 4.30 Gramoflonmuzlek. 5.09 Het K R O. Sextet o. 1. v. Plet Lus tenhouwer. 5.15 Gramofoonmuziek. 6.15 Vervolg concert. 7.00 Politieberichten. 7.15 „Russisch communisme", door mr. H. J. A. van Son H. PractIJk. 7,35 Gramofoonmuziek. 7.45 Verbondskwartlertjè. 8 00 Concert door dé stafmUzlek van het le Reg. Infanterie tè Assen, o.i.v. S. P. van Leeuwen. 8 30 Persbureau Vaz Diss. 9 00 Gramofoonmuziek. 9.10 Piano-recital door Ignacy Blochman, 930 Gramofounmuziek. 9.40 Vervolg plano-recital. 10.00 De Slafmuzlek. 10.30 Persbureau Vaz Dlaa. 1035 De Stafmuziek. II.00 Gramofoonmuziek.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 7