AMERSFOORTSCH DAGBLAD de werkloosheid stationnair moord op abbotshall Dinsdag 25 Juli 1933 32 e Jaargang No. 21 TWEEDE BLAD HET TRANSPORT VAN DE MERWEDEBRUG Het werk lukt HET NAZI-GEWROET IN LIMBURG DE WETHOUDERSCRISIS TE AMSTERDAM UIT DE STAATSCOURANT DE VERARMING VAN HET KAPPERSBEDRIJF Frappante cijfers FEUILLETON De werkzaamheden zijn voortgezet Amsterdam. 2-1 Juli. Den geheelen Maandag werden door de Nederlandsche Dokmaatschappij de noodige voorbereidin gen getroffen om te trachten het transport van de Merwedcbrug. die sinds het passce ren van de sluis in het Merwedekanaal daar was blijven liggen, voort te zetten. Op de I beide pontons, waarop het geweldige ge vaarte rust. waren in den loop van den dag vier hydraulische vijzels aangebracht. Deze vijzels moeten dienen om de pontons naar elkaar toe te drukken, omdat was ko men vast te staan, dat de lieren niet in staat waren de pontons naar elkaar toe te trekken. In de avonduren kwam men met de voor bereidende werkzaamheden gereed en tegen lialf negen, werd het scheepvaartverkeer door de sluizen en op het kanaal nabij de pontons opnieuw stopgezet. Op den oever I aan de stadszijde bevonden zich tal van be langstellenden, die in het gelukkige bezit waren van toegangskaarten tot het afgezet- te terrein. Onder hen bevonden zich do stadsingenieur Kohier en andere in de werk zaamheden belangstellende ingenieurs. Op de brug over het Merwedekanaal achter de afzetting had zich opnieuw een groote me nigte nieuwsgierigen verzameld. Van de werkzaamheden viel echter wei nig te zien. kleine motorbootjes voeren heen van en naar de pontons, werklieden klom men de brug op en af en nu en dan klon- ke geweldige slagen tegen het machtige constructiewerk. Van den wal was niet na te gaan of er beweging in do pontons kwam doch tegen tien uur kon uit den stand der werkzaamheden worden opgemaakt, dat men goeden hoop heeft (hans te zullen sla- egn. Omstreeks dit tijdstip arriveerde ook dp pompboot van de Nederlandsche Dok Mij., die uitgerust is met schijnwerpers. Bij liet licht van dezo schijnwerpers werden de werkzaamheden voortgezet Het werk slaagt. Met behulp van de hydraulische vijzels is men er in geslaagd de beilo pontons weer naar elkaar toe te brengen. Te 11 uur 10 kwamen de sleden, waarop de brug op de pontons rust in beweging. Aan den eencn kant werd de ponton met behulp van den vijzel 16 c.M. en aan den anderen kant 19 c.M. naar het midden van den brug ge duwd. Men was daarmede over het „doode punt" heen en het bleek, dat men de beide pontons verder alleen met do lieren naa elkaar toe kon trekken Het werk verliep vrij vlug en men vorderde ongeveer 1 Meter per 10 minuten. Om half twaalf waren de beide pontons ongeveer 3 Meter bij elkaar gebracht, d.w.z. aan eiken kant ongeveer VA M. Men hoopte te ongeveer half één de beide pontons, die 14 M. in het geheel naar elkaar toegebracht moeten worden, op on geveer 7J4 M. van elkaar te hebben ge bracht. Daarna zal het Werk worden ge slaakt, waarna het transport naar den Mui derstraatweg Dinsdagavond te 6 uur zal plaats hebben. Nader meldde men ons hedennacht dal om 1.05 de beide pontons op den juisten af stand van elkaar getrokken waren. LEVEND IN AUTO VERBRAND. Twee menschen zaten in ver ongelukte auto beklemd. Zondagmorgen is op de Heerdtenstraat te Venlo, een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat aan twee personen het leven kostte. De bestuurder van een vrachtauto meende met zeer groote snelheid een bestelauto te pae- secren. De vrachtauto raakte daarbij Jen trottoirband en sloeg over den kop, botste daarna met kracht tegen een boom, zoodat de beide inzittenden tusschen boom en auto vastgeklemd zaten. Het was hun niet mogelijk zich te bevrij den. Door de botsing vloog de auto in brand Hogingen, ingesteld door voorbijgangers om de inzittenden uit hun benarde positie te bevrijden, gelukten niet. Beiden verbrand den. Het is nog niet gelukt, de identiteit der slachtoffers va6t te stellen. (Volk) Motie van de Federatie van R.K. Werkliedenver: eenigingen Kerkrad e. 24 Juli. De Federatie van R.K. Wcrkliedenvereenigingen in de ge meente Kerkrade heeft een motie aangeno men. waarin wordt geconstateerd: dat de vele hier woonachtige Duitsche staatsburgers zich practisch niets aantrek ken van de ministerieele beschikking inza ke het zich onthouden van elke politieke actie en of werkzaamheden, dat er van uit Duitschland een staf van leiders in aangewezen in Nederland woonachtig om de leiding op zich te ne men van de „National Sozialistische Deut sche Arbeiter Partei" Gau Holland. dat een sterke actie gevoerd is en nog steeds wordt om alle Duitsche staatsburgers lid van deze buitenlandsche politieke partij te doen worden. dat uit correspondentie gebleken is, dat de gevormde Duitsche kolonie. Holland, eveneens onder leiding stond van de Duit sche Nationaal Socialisten (in den beginne onder leiding van den „politjschen Fuhrcr" Tykfer), dat de aard van het Nederlandsche volk zich sterk verzet tegen een buitenlandsche politieke partij, die in Nederland, door mid del van vreemdelingen, een zekere onrust onder ons volk teweeg brengt. Verzocht wordt: a. dat door de Regeering maatregelen worden genomen, die leiden tot een alge heel verbod, voor de hier woonachtige Duit sche staatsburgers om lid te zijn van een buitenlandsche politieke partij, b. dat den Duitschcn staatsburger even eens verboden wordt lid te zijn of te wor den van de Nationaal Socialistische Neder landsche Arbeiders Partij, wier „rijkslei der" Albert de Joode (alias Alb. van Water land) zelf verklaarde, dat zij geen anderen algemeenen leider erkenden, dan den Duit- schen Rijkskanselier Ad. Ilitler, c. dat er maatregelen genomen worden om te voorkomen, dat nog langer propa ganda gemaakt kan worden door middel van de Duitsche'' Nationaal Socialistische lectuur en kranten. Deze motie is ter kennis gebracht van de Regeering en van de overige in aanmerking komende autoriteiten. PREDIKANTENNOOD IN HERV. KERK. Het aantal vacante predikantsplaatsen in de Ned. Herv. Kerk bedroeg op 1 Juli j.l. to taal 328 tegen 334 op 1 Jan. j.l. Daarvan staat Friesland met 59 vacante plaatsen aan de spits en Limburg met 3 vacante plaatsen onderaan. Nog geen beslissing over het aftreden der sociaal democraten Amsterdam, 24 Juli. (V D.) Heden avond is in „Iiandwerkersvriendenkring" de gedelegeerdenvergadering van de fedc ratie Amsterdam der S D.A.P. bestaande uit de afgevaardigden der Amsterdamsche par- tijafdeelingen gehouden, waarin beslist zou worden over hei al of niet aanblijven van de drie soc. dom wethouders in het dage lijksch bestuur der gemeente Amsterdam. Naar wij vernemen hebbon tal van afge vaardigden het woord gevoerd en hecrschte er in het algemeen, zooals trouwens reeds in de afdcelingsvergaderingen en in het ad vies van de raadfractle tot uiting was ge komen een stemming voor het aftreden van de drie wethouders Hoeveel de vergadering tot ruim half twaalf voortduurde is men niet meer aan de replieken van de inleiders toegekomen, zoodat hedenavond geen beslissing is ge vallen. De vergadering werd verdaagd en zal worden voortgezet Dinsdagavond 1 Augus tus a.s. Bepaald is, dat de vacatures van kan tonrechter te Kampen en te Steenwij,k niet zullen worden vervuld en is uan Mr- G Schot Dijkmann, kantonrechter te Zwolle en aan Mr. J C. Smit, kantonrechter te Mep pel, opgedragen waar te nemen de werk zaamheden van kantonrechter onderschei denlijk te Kampen en te Steenwijk. Benoemd tot hoofdcommies bij de Verze- keringkaraer te Amsterdam J. de Gans, thans werkzaam bij de Levensverzekering maatschappij de Utrecht. Bepaald is. dat de vacature van kanton rechter te Oud-Beijerland niet zal worden vervuld en is aan mr. F. A. Nelemans, kantonrechter te Rotterdam, opgedragen waar te nemen de werkzaamheden van kantonrechter te Oud-Beijerland. Benoemd tot vice-president van de recht bank te Amsterdam mrs. C. Briét, W. J. II Dons en Th. L. van Berckel, allen rechter in die rechtbank. Benoemd tot rechter in de rechtbank te Amsterdeam mr. J. Meihuizen, thans rech tere in de rechtbank te Leeuwarden. Benoemd tot lid van den Voogdijraad te Rotterdam, mej. Th. J. M. L. Jansen, ad ministratrice van de vereeeniging „Liefde werk voor Kinderbescherming" te Rotter dam. wonende te Schiedam. Bij K B. is op zijn verzoek aan mr. J R H. van Schaik, minister van Justitie, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van het Centraal Stembureau, bedoeld in art. 32 der Kieswet, met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten en is als zoodanig benoemd ir M. C. E. Bongacrts, lid van de Tweede Kamer Bij K.B. is aan C. Oosterling, verificateur der invoerrechten en accijnzen te Rotter dam. op zijn verzoek met ingang van 1 Oc tober 1933 eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. Bij K.B. is: aan den heer mr. J. R. H. van Schaik te 's-Gravenhage eervol ontslag ver leend uit zijn functie van lid-voorzitter van de Commissie van deskundigen voor den tabaksaccijns, onder dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten; aan den heer mr. J A. de Wilde te '6-Gra- venhage. onder dankbetuiging eervol ont slag verleend uit zijn functie van plaatsver vangend lid-voorzitter van de Commissie van deskundigen voor den tabaks-accijns- de heer mr. C. M. J. F. Goseling te Am sterdam benoemd tot lid-voorzitter van de Commissie van deskundigen voor den ta baksaccijns; de heer mr. T. A. van Dijken te 's-Gra venhage benoemd tot plaatsvervangend licl voorzitter van de Commissie van deskundi gen voor den tabaksaccijns. Bij K.B. is toegekend de bronzen eereme daille der Oranje Nassau-orde aan G. C Vollmer, bakkersknecht bij de firma G. j. Rossmolder te Rotterdam. Sinds 24 Juni is hei werks loozencijfer niet meer gedaald De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloosheid onder do 607.000 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vcreenigingen in de week van 3 tot en met 8 Juli 1933 heeft bedragen 24%; zij is i4i vergelijking met de week 19 t/m. 24 Juni niet gedaald. De werkloosheid is regelma tig gedaald van de week 23 t/m. 28 Januari af toen zij het hoogste was en 40 be droeg; de totale daling bedraagt dus 16%. In liet jaar 1932 bedroeg de werkloosheid in den aanvang van Juli 26 dus 2 meer dan thans. In dat jaar was het hoog ste punt bereikt in de week 8 t/m. 13 Fe bruari, toen het percentage 30. bedroeg. De daling was toen dus 4 waarbij echter in aanmerking moet worden genomen, dat dt werkloosheid eerst was gedaald tot een minimum van 23 in den aanvang van \pril en van die week af geregeld steeg. Het vorige jaar w'as dus in Juli de werk loosheid niet alleen grooler dan thans; zij verkeerde toen in een toestand van toene ming, terwijl zij thans geregeld is afgeno men. zij het ook, dat op het oogenblik daarin stilstand is gekomen. Bij 1056 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 8 Juli 1933 in totaal 302.407 w erkzoekend ?n ingeschreven, waar onder 2SS080 mannen. In totaal waren werkloos 275.925 personen, waaronder 260.909 mannen. Op 24 Juni 1933 bedroeg het totale aan- lal ingeschrevenen bij een vrijwel gelijk aantal organen der openbare arbeidsbe middeling 301.351, hiervan waren werkloos 275.585 personen, waaronder 266.499 man nen. Het aantal ingeschreven werkzoeken den is derhalve sedert 24 Juni gestegen mot 1056 het aantal wcrkloozen met 340. WIELRIJDER OVERREDEN EN GEDOOD. Sassenhcim, 24 Juli. Op den Rijks straatweg nabij de brug over de Leidsche- vaart is vanavond omstreeks half zeven de 18-jarige wielrijder R. van den Oudenaller uit Leiden komen te vallen cn onder een groote vrachtauto terecht gekomen. Een der achterwielen ging hem over het lichaam. De jongen was op slag dood. Het lijk is naar het St. Bernardusgesticht te Sassen- heim vervoerd. DOODELIJKE AANRIJDING. Arnhem, 24 Juli. Op dc Rijnkade te Arnhem is hedenmorgen de 59-jarige A. B R. door een vrachtauto overreden. De man, die onder een der achterwielen geraakte, was op slag dood. Zijn lijk is naar het zie kenhuis overgebracht. RECORD IN HET LUCHTVERKEER. Op Vrijdag 21 Juli behaalden de K.L.M. en de met haar samenwerkende lucht vaartmaatschappijen een record door niet minder dan bijna 200 passagiers voor dc internationale luchtdiensten to boeken. Het aantal kapperszaken groeit 8 maal zoo sterk als de bevolking „Het Kappereblad" orgaan van den Ne- derlandschen Kapperebond van deze maand publiceert een reeks cijfers uit de bedrijfs- enquête, door genoemde bond ingesteld. Uit die cijferreeks blijkt, dat van 1 Janu ari 1931 tot 1 Juni 1933, dus in een tijdvak van 2Vt jaar, de bevolkingssterkte, in de ge meenten waar bet onderzoek overloopt, is gegroeid met 4,4 Het aantal kapperszaken, in diezelfd ee- raeenten en over hetzelfde tijdperk, is daar entegen gegroeid met 33,25 Verhoudingsgewijze gr^eU not aantal kap perszaken dus 8 maal zoo snel als de bevol king. Het onderzook wijst verder uit dat op 1 Januari 1931 op elke 783 inwoners, in de ge meenten waar het onderzoek over loopt, één kapperszaak werd aangetroffen, terwijl op he Jen, dus 2lh jaar later, op elke 614 inwo ners een kapperszaak voorkomt Bij de algemeen erkende verminderde koopkracht van het publiek en de sterke neiging tot versobering en bezuiniging, waarmee de kappers evenzeer te doen heb ben als alle anderen die van het publiek af hankelijk zijn, hebben de kappers ook nog te maken met een verminderde hoeveelheid, klanten, tengevolge van de abnormale ver meerdering van eigen aantak Bij een vroeger onderzoek is al eens vast gesteld, dat elke kapper 1000 inwoners noo- dig heeft om van een bestaan verzekerd te zijn. Het aantal van 1000 inwoners op één kapper komt nergens meer voor. In door snee is dat cijfer reeds gedaald tot 614, ter wijl er plaatsen zijn, b.v Deventer met een gemiddelde van 470 en Purmerend zelfs met een gemiddelde van 320 inwoners per kap perszaak, die daar ver beneden gaan. Het blad geeft verder, uit deze enquête, zeer frappante cijfers, die aan den enquêt- teur het recht geven te spreken van „een onmiskenbare maatschappelijke achteruit gang van het kappersbedrijf". OPLEVING TE HENGELO. De Hbld. berichtgever te Hcngêlo meldt: De fabrieken hier beschikken over wat meer orders dan de Uatc-te jaren hCi geval was. In het publieke lo\en verdwijnt het gevoel van „malaise" wat; korten tijd zijn er enkele congressen gehouden, 'waardoor het straatbeeld wat verlevendigd werd, en kele belangrijke sportdemonslraties zijn er gehouden en thanö leeft heel de 6tad voor de Iienijto, de handels en nijverheidstentoon stelling Hengelo 1933. Er bestaat voor deze expositie ln breede kringen groote belangstelling. De beide plaatselijke middenstandsvereemgingen zijn er toe overgegaan om deze belangstelling nog te vergrooten door het organiseeren van z.g. „verkoopweken", waaraan voor het pu bliek attracties zijn verbonden. Men heeft zich hierbij laten leiden door het voorbeeld, dat de hoofdstad in deze gegeven heeft. Za terdag i6 de Iienijto geopend. DE „TWEE GEBROEDERS" TE LEMMER BINNENGEBRACHT. Lemmer, 24 Juli. Het schip, dat op het IJsselmeer in nood bleek te verkeeren, was „De Twee Gebroeders", komende van Am sterdam en op weg naar Lemmer, schipper J. de Groot. De'ter assistentie uitgevaren schepen heb ben de „Twee Gebroeders" met zware scha de aan tuigage, te Lemmer binnengebracht. Eerst wegen, clan wagen. Een detective-verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door II. A. C. S. 10 ..U hebt gelijk sir!" riep hij uit. „Het is bloed, dat is duidelijk. Ik begrijp, wat u wil zeggen. Dit is nog niet heclemaal droog. Het moet gedruppeld zijn door dien baret, waar de vlek ie, die u wees. En de plaats van die vlek is juist daar, waar het hoofd van den vermoorde neergevallen moet zijn, a's hij in zijn stoel zat en van achteren ge troffen is." ..Precies," zei Anthony. „En na de eerste van die slagen op het hoofd moet Hoode bewusteloos geweest zijn - - zoo niet dood. Ergo, als hij den eersten slag kreeg, hier zittend, zooals het blijkt, dat hij zat, dan was er geen gevecht. Iemand blijft niet aan zijn schrijftafel zitten om zicb te verzet ten tegen een man, van wien men begrijpt dat hij moordplannen heeft, nietw.ar? Wat waarschijnlijk gebeurde, is, dat de moorde naar die nooit daarvoor door Hoode werd aangezien achter hem kwam, toen hij bier zat, één slag gaf of al die slagen, en toen het lichaam naar den haard sleepte om het looneel van een geleverd gevecht, dat hij daarna in elkaar ging zetten, waar te maken. Ilij moet een slimme duivel zijn, Boyd. Er is nergens een vlek op het kar pet tusschen hier en den haard. Er zou ook geen op de schrijftafel geweest zijn als hij niet toevallig gespat had." De detective knikte. „Ik ben het heele- tnaal met u eens, sir." Maar Anthony luisterde niet naar hem. Dat „verkeerde", dat er op dc een of ande re wijze was, verontrustte hem weer. Hij greep naar zijn hoofd, vergeefs trachtend va6t te stellen, wat de oorzaak van dat ge voel was. Boyd probeerde weer. „Nu weten wij in elk geval een beetje meer, sir. Iel6 om over te peinzen, om zoo te zeggen dank zij u." Anthony keerde weer naar de aarde te rug. „Ja, ja," zeide hij. „Maar luister nog eens, Boyd. Ik heb nog meer te zeggen. Schrik niet, 't is. werkelijk zoo. Dit is het. Aangenomen de betrouwbaarheid als ge tuige van Poole, den ouden bediende, we ten wij dat de moordenaar deze kamer niet binnen kwam door de deur. Ook kan hij niet zooals jij hebt verklaard, den schoor steen gebruikt hebben. Blijft het eene raam, dat open was. Let op, o Boyd, dat dat raam heelemaal zichtbaar is voor iemand, die aan de schrijftafel zit. Nu kan iemand niet door een raam in een kamer komen, op een afstand van ongeveer twee meter van een man, die aan de schrijftafel zit, zonder de aandacht van dien man te trek ken, behalve wanneer hij in slaap is." „Ik zou niet denken, dat Hoode in slaap was, 6ir." „Juist. Het is bekend, dat Hoode een har de werker was. Verder, als ik mij niet ver gis, was hij meer dan ooit den laatstcn tijd aan het werk voor do nieuwe Angora- overeenkomst. Ik geloof, dat wij het voor zeker kunnen aannemen, dat hij niet in groote beteekenis, n.l. dat Hoode niet ver rast was door het binnenkomen van den moordenaar." Boyd krabde zijn hoofd. „Ik ben bang, dat ik u niet heelemaal kan te pakken krijgen, zooals dc Amerikanen zeggen, sir". Anthony keck hem vriendelijk aan. „Om duidelijker tc zijn, zal ik het zoo zeggen: 6f (I) hij verwachtte den moordeaar echter natuurlijk niet in die kwaliteit en verwachtte, dat hij op deze wijze zou binnenkomen; óf (II) verwachtte niet, dat hij op deze wijze zou binnenkomen, maar, verbaasd opkijkend, zag hij iemand, die, ofschoon binnen gekomen langs dien on- gewonen weg, toch zoo n goede bekende was, dat hij Hoode niet, of tenminste niet lang, van zijn stoel kreeg. Ik vo^r mij ge loof, dat hij heelemaal niet op9tond. Is dit alles niet goed gezegd, Boyd'?" „Meer dan, sir. Ik denk, dat u het bij het rechte eind heeft. Ik ben een stommeling geweest." Boyd was teneergeslagcn. „Van de twee veronderstellingen, die u gaaft, om zoo tc zeggen is, naar ik meen, de eerste de juiste. Dc moordenaar was een buiten staander, maar iemand, die de overledene verwachtte cn door dien ingang." „En ik", zei Anthony, „neig sterk naar mijn tweede theorie: een goede bekende, die op ongewone wijze binnen komt." Boyd schudde zijn hoofd „U kunt het haast niet gclooven, sir," zei hij plechtig, „maar sommigen van die groote heeren spelen grapgige spelletjes. Ik ben nu meer dan twintig jaar in C.I.D. en ik ken het." „De fout, die je in dit geval maakt, Boyd," zei Anthony, „is, dat je denkt, dat het is als in alle andere gevallen. Door liet weinige, dat ik van deze zak begrepen heb, denk ik. dat het meer lijkt op een ro man dan liet werkelijke leven, dat meest al saai is en bijna nooit waar. Wat ik je straks al vroeg, lees je ooit de detective verhalen? Gaboriau, bijvoorbeeld?" „Goede hemel, nooit, sir!" glimlachte de werkelijke detective. „Je moest het doen." „Vergeef mij, maar u bent zelf in dit spel een baas, cn 't verwondert mij, om zoo tc zeggen, hoe u op kunt hebben met ai die detcctivc-onzin." „Ik een baas? Ik?" Anthony'lachte. „En ik voel mij zoo waardeloos, alsof ik Sher lock Holmes was, die een gc-val van Locoq tracht op tc lossen." Ilij bracht zijn hand aan zijn hoofd. „Er is iets in deze kamer, dat mij benauwt' Wat is dal vervloekte iets? Boyd, er is iets ..verkeerd", op deze bezoedelde plek, dat vertel ik je.!" Boyd keek verschrikt. „Ik weet niet, wat u bedoelt, sir." Dan, om dezen zonderling een beetje op te wekken, voegde hij er bij: „Och, als de meubelen ons maar vertellen konden, wat zij gisteravond zagen!" „Dat zei ik al aan de klok," zei Anthony knorrig. Toen plotseling: „DeUlok.de klok! Grootvader vertelde mij hcusch wat! Ik wist, dat ik iets gezien of gehoord had, dal valmaakt verkeerd was, krankzinnig. De klok! Goede hemel! Wat een stommeling om er niet eerder aan tc denken!" Boyd werd ongerust. Zijn toon was kal meerend. „Wat bedoelt u met de klok. sir?" „Zij sloeg. Herinner je, dat ze begon toen jelui het lijk weghaalden?" „Ja." Boyd was een en al verbazing. „Hoe laat was dat?" „Wel elf uur, natuurlijk, sir." „Ja, dat was liet, mijn slimme vos! Maar grootvader zei twaalf. Ik was bezig aan iets anders te denken. Toch moet ik, onbe wust, de slagen geteld hebben." „Maar maar bent u cr zeker van. dat ze twaalf sloeg toen" Boyd keek naar de oude klok - „toen zij elf uur aanwees?" Anthony liep de kamer door, opende de glazen deur van de wijzerplaat, en zette do wijzers vijftien minuten vooruit. Zij ston den toen on twaalf. „Bong!" sloeg dc klok. Zij wachtten. Er kwam geen slag meer. Anthony was verrukt. „Daar heb je het, Boyd! Grootpapa Jaat twaalf zien en zegt één. Daar heb je nog een streng voor den strop, dien je bezig bent voor den moorde naar te maken. Miss Hoode kwam hier om 11.10 binnen en vond den moord gepleegd, den moordenaar vertrokken. Nu is het uur nagenoeg vastgesteld. Hij was hier niet om 11.10, maar hij was hier na elf, want, om die klok van slag te brengen, moet de moordenaar de wijzers teruggezet hebben, nadat het uur elf uur was hot ge slagen had. Als hij liet gedaan had vóór dat de klok ging slaan, zou de oude hoer geen leugens vertellen, zooals hij nu doet." Boyd's gelaatsuitdrukking was een meng sel van opgetogenheid en twijfel. „Ik ver moed, dat het juist is, sir," zei hij. „Wat dat slaan betreft, bedoel ik. Ja, natuurlijk is het dat; ik was een oogenblik beduusd, om zoo te zeggen. Ik kon niet berekenen, welke fout zou tc voorschijn komen." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5