Damestasschen Dr. Montessori in ons land NIEUW PARIJS IN MASSA'S SLIJTERIJ EEN EN ANDER OVER HAAR WERK ,Laat me zien, wat het kind presteert" BRANDSTICHTING TE WEESPERKARSPEL DE BETEEKENIS VAN COMENIUS KERKELIJK VREEMDELIN GENVERKEER Het voorbeeld van den Paus Onze Postvliegers onderweg OOK VOOR LANGESTRAAT 35 HUIVIOR HOEKJE Aan den vooravond van het inter nationale Montessoricongres. Binnen enkele dagen zal Dr. Maria Mon tessori, de bekende pacdagoge uit Italië ons land bezoeken. Al is bet niet voor het eerst dat zij ons land met een bezoek ver eert, er is toch alle reden daar even bij stil te blijven staan. Immers de moderne onderwijsmethode, aan haar naam verbon den, heeft haar tot ver over de grenzen van Italië bekendheid doen krijgen. Honderden over de hoele aarde hebben zich gegeven om als leiders en 1 leidster zich aan haar werk te wijden, haar geniale gedachten in do praclijk te verwezenlijken. Duizen den ouders wier kinderen het voorrecht hadden een goede Montessorischool te be zoeken zijn haar dankbaar genegen. Het is hier de plaats niet een uiteenzetting te ge ven betreffende het veelomvattende werk dat Dr. Montessori heeft verricht noch om een beschrijving te geven van hare metho de. Een aantal boekon van haar hand, wel ke ook in het Nedorlandsch werden ver taald zijn daarvoor aangewezen. Zooals bekend studeerde Dr. Montessori medicijnen in Italië en was zij daar de eer ste vrouw die in de medicijnen promoveer de. Door bijzondere omstandigheden kwam zij in aanraking met kinderen uit de laag ste standen te Rome en weldra zag zij in, dal terwijl men veel begon te doen voor de lichamelijke gezondheid van het kind, do geestelijke gezondheid van het kind nog veel te wenschen overliet. Hoewel zij later psychologie en paedagogie ging studeeren, kunnen we toch zeggen dat haêir studie in de medicijnen voor haar doorslaggevend was, immers de experimcnteele werk- en denkwijze welke een dergelijk exact vak met zich mee brengt, is de essentieele lei draad voor haar paedagogisch werk. Te vens kon zij daardoor do fout vermijden of de lichamelijke of de geestelijke gesteld heid van het kind te veronachtzamen. Het lijkt ons zeer juist gezien van Dr. Mon tessori dat zij zich niet tot een enkele school beperkt om aldaar haar paedago- gische experimenten te doen, maar dat zij het zoekt in het contact met de leiders en leidsters der scholen. Daaruit treden de ware medewerkers naar voren om met hen samen wordt het veelomvattende werk ver richt. Juist dit contact is zoo belangrijk omdat Dr. Montessori proefondervindelijk werkt. Een theorie heeft voor haar pas dan waarde wanneer die aan de praclijk is ge toetst. „Laat me zien wat het kind pres teert" is haar bijkans steriotiepe antwoord wanneer één harer medewerkers met een nieuw voorstel of een nieuw leermiddel bij haar komt. Persoonlijk contact. Dr. Montessori zoekt het voornamelijk in het persoonlijk contact met haar mede werkers. Daartoe geeft zij Internationale cursussen, waar toekomstige Montessori- leerkrachten en ook zij die reeds in functie zijn, onder de onmiddellijke invloed van deze bezielde en bezielende vrouw de begin selcn en de essentie harer methode leeren kennen. De laatste internationale cursuu werd gehouden te Barcelona, de volgende (in September naar wij mcenen) zal in En geland zijn. Naast deze cursussen welke meestal eenige maanden duren en dus veel van haar tijd en werkkracht vragen, is er steeds velerlei to bespreken met ondcrwijs- autoriteiten, uit verschillende landen welke zaken zij liefst persoonlijk behandelt. Daar bij het voortdurend vastleggen van haar ideeën, welke zich door een ongekende pro ductiviteit kenmerken, in manuskript, ma ken het leven van deze begaafde vrouw tot een zeer werkzaam leven. Alweer voor dit persoonlijk contact is het dat Dr. Montessori zich weldra naar Nederland begeeft om aldaar het interna tionale Montessoricongres persoonlijk te leiden. Van 29 Juli—8 Augustus zal Dr. Montessori te Amsterdam spreken over de geestelijke wedergeboorte van den Mcnsch (iederen werkdag een voordracht) terwijl zij buitendien Donderdag 3 Augustus 's avonds een openbare voordracht zal hou den over: hot tooneel met betrekking tot het onderwijs in de letterkunde, 's Middags zullen er voordrachten worden gehouden door haar staf van medewerkers, waaron der verscheiden Nederlanders. Wij twijfe len er niet aan of dit congres zal zeer goed bezocht worden. Bovenal verwachten we ve len uit eigen land, die dezo prachtige gele genheid tot persoonlijk contact met Maria Montessori zeer zeker niet zullen willen missen. De verhouding van Dr. Montes sori mot Nederland. inen meer van de vooroordeelen, welke op misvattingen bleken te berusten, als zou deze methode te veel vrijheid geven aan het kind, of een methode zijn alleen standenscholen van toepassing terug komt, naarmate do feiten bewijzen, dat de metho de zich bestaansrecht heeft verschaft (Am sterdam heeft reeds 5 openbaar lagere Mon tessorischolen) wordt de vraag der ouders ernaar steeds grooter. Immers welke ouders zouden voor hun kinderen niet wenschen een opvoeding wel ko rekening houdt met de behoeften van het kind, waarbij het zich gelukkig kan voelen, zich op een natuurlijke wijze kan ontplooien en zooals de statistieken hebben uitgewezen, minsteas evengoed als anderen het toelatingsexamen lot de middelbare school kan halen. Dr. MARIE MONTESSORI. Het lijkt ons zoo goed gezien dat slechts door de psychologisch juiste opvoeding de mensch kan gevormd worden welke de toe komstige maatschappij noodig heeft. Dat daarnaast deze moderne opvoeding nog practische voordeelen geeft welke van belang zijn in onzen tijd van bezuiniging, omdat het hier mogelijk is, ja noodzakelijk verschillende leerjaren in één lokaal onder één leidster samen te brengen, en het dus overbodig maakt dat voor een te kleine klas toch nog een leerkracht moet word m aangesteld, geeft ons de hoop dat de Mon tessoribeweging in Nederland zich gesta dig zal blijven uitbreiden tot heil van ve len en een gelukkiger toekomst. Moge daar. toe ook de komst van Dr. Montessori in ons land medewerken. Drie personen gearresteerd We zijn thans bereid Dr. Montessori te ontvangen en kunnen haar als Nederlan ders met een volmondig „Wees welkon" begroeten. Immers we geloven niet dat er een land is, waar de methode Montessori reeds zoo verspreid is als hier. Lazen we niet in het jaarverslag der Ncderl. Montes- soriver. dat op 1 Jan. 1933 2041 leerlingen lager Montessorionderwijs ontvingen en 4010 leerlingen voorbereidend Montessorionder wijs, terwijl het tevens het eenige land is waar reeds een Monteessorilyceum bestaat. Verschillende opleidingscursussen, o a te Amsterdam en Utrecht leveren nu voldoen de bevoegde Montessorileidsters en leiders, om het aantal scholen nog meer uit te brei den. Immers naarmate de 'methode Mon- tesesori meer bekendheid krijgt, naarmate W e es p c r k a r s p el, 24 Juli. In den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. werd de schillenboer M. opgeschrikt door een brand, welke in een houten schur, welke tegen zijn woning is aangebouw, was aan gebroken. Met behulp van zijn hui6gcnooten i6 de man er in geslaagd de vlammen te dooven. Het bleek, dat de gehcele 6chuur met benzine en teer was overgoten, terwijl voorts in de nabijheid van het huis een benzinebus werd aangetroffen. Al6 verdacht van brandstichting werden daarop gearres teerd E. G. S. en G. C. J. S., beiden woon achtig te Amsterdam. Zij hebben een volle- digo bekentenis afgelegd. Zij verklaarden, dat de eigenaar van het huis, waarin M. woont, zekere J. W. v. W. te Weesperkar- spel hen 200 had toegezegd, zoodra de wo ning in brand stond en 300.zoodra de verzekeringesom zou zijn uitgekeerd. De beide verdachten zijn heden voorgeleid voor den Officier van Justitie te Amsterdam die onmiddellijk last gaf over te gaan tot arrestatie van v. W., hetgeen is geschied. DRIE PAARDEN IN BRANDENDE VRACHTAUTO. W e s t w o u d, 24 Juli. Een vrachtauto be laden met drie harddraverspaarden, afkom stig uit Bussum en op weg naar do korte- baandraverijen te Binncnwijzond, geraakte nabij Oosthuizen plotseling in brand. Met groote tegenwoordigheid van geest wisten de inzittenden de hevig verschrikte dieren los te snijden en uit den wagen te krijgen, zoodat ze geen noemenswaardige verwon dingen opliepen Het voorste gedeelte van de vrachtauto brandde geheel uit. De paarden werden aan de hand naar Hoorn vervoerd en vandaar per auto naar Binncnwijzcnd, waar ze alle drie nog mee konden draven. (Telegraaf). EEN OPGEWONDEN DUITSCHE FAMILIE. Hitler-ruzio in Limburg; do vader in do buik geschoten, de moeder cn twee zoons ge arresteerd. In den nacht van Zondag op Maandag is te Chèvremont ^L.) ruzie ontstaan tusschen twee broers en eenige Duitschers. Laatstge noemden hadden. loen zij de broers ontmoet ten „Heil Hitier" geroepen, waarop de an deren met „Heil Moskou" antwoorden. Bij de hierna ontstane ruzie werd van alle mo gelijke voorwerpen gebruik gemaakt. De ve der van de broers werd met een voorwerp op het hoofd geslagen, zoodat hij zich onipr^ behandeling van een geneesheer moest stel len. De patrouille van de militaire politi die in de omgeving dienst verrichte, werd te hulp geroepen. Ten huize van den vader der Duitschers werd door de uit vijf persa oen bestaando Nazi-familie groote weer stand geboden en werd met alle mogelijk voorwerpen, als stoelen e.d. geworpen, zoo dat de militaire politie gebruik van de ka rabijnen moest maken. De vader van de Duitschers werd hierbij zwaar in de buik getroffen. De moeder en de twee zoons werden gearresteerd en zijn ter beschikking van de politie te Kerkra.te gesteld. De derde zoon kon ontkomen. Voordracht van Dr. Biach uit Wee nen in de Raadszaal ie Naarden Naarden, 24 Juli. Tot besluit van de internationale bijeenkomst van Theosofi sche werkers in Europa, waarbij een twin tigtal landen vertegenwoordigd was, hield dr. Biach uit Weencn op uitnoodiging der Comeniusvereeniging con voordracht in de historische raadszaal welke door het gemeentebestuur belangeloos ter beschik king was gesteld, over de beteekenis van het werk van Coraenius voor dezen tijd. Do raadszaal was gevuld met tal van vertegenwoordigers van verschillende lan den, toen de loco-burgemeester, de heer J, Smits, tevens als voorzitter van do Come niusvereeniging, in het Engelsch de aan wezigen welkom heette. Onder de toehoorders bevonden zich, be halve enkele vertegenwoordigers van B. en W., mevr. M. van EeghcnBoissevain, vice- presidente van de St. Michaelstichting, mgr. J. H. Bonjer, suffragaan-bisschop der Vrije Katholieke Kerk in Nederland, prof. dr. D. van Hinloopen Labberton, rector van het Theosofisch Lyceum in Naarden cn vele bekende persoonlijkheden uit theoso- lische kringen in het buitenland, zelfs uit IJsland, Zuid-Afrika cn Amerika. Alvorens met de lezing aan te vangen bracht men eerst een bezoek aan het Co monius-muscum cn aan het graf van den Czechischcn wijsgeer cn paedagoog. In zijn voordracht wees dr. Biach, die Nederland dank zegde voor hetgeen het land gedurende de eeuwen steeds gedaan heeft voor uitgewekenen uit andere landen er op dat Jan Amos Comenius uit Bohe- rnen rnoest vluchten, dat hij een uitnoodi ging kreeg van Francis Bacon, die een per soonlijke vriend van hem was, naar En geland te komen, maar dat hij verkoos naar Nederland te gaan omdat dit land met zijn opvattingen van vrijheid hem beter be greep dan welk ander land ook. Comenius bleef echter in voortdurend contact met Francis Bacon, van wien hij de groote lij nen leerde van den opbouw van de Euro- pcosche beschaving zooals Bacon zich dat gedacht had. Comenius begreep dat elk land zijn eigen nationale bijdrage had te leveren voor de gemeenschap der volke ren, zoodat voor hem gcon tegenstelling bestond tusschen nationalisme en interna tionalisme, en dat door de ontwikkeling van een gezond en geestelijk nationalisme de volkeren rijp zouden worden voor inter nationalisme. Comenius begon zijn groote taak met een opvoedingssysteem uit te werken waar naast de ontwikkeling van het intellect, het gevoelsleven niet verwaar loosd werd, hetgeen in het huidige West- Europeesche onderwijs maar al te zeker het geval is Comenius zag daarbij de groote beteekenis van het spel, dat voor hem cn voor vele archacologen oorspronke lijk voortkwam uit rituaal en ceremonieel, waardoor het mogelijk was, geestelijke krachten tijdens net spel door de speler te laten stroomen Spr. gaf hierbij ver schillende voorbeelden van de magische en symbolische belcekonis van sommige pelen, zooals het tantspel cn andere kaart spelen en balspelen, waarbij dc bal een symbool was van do zon Comenius, die volgens spr. in nauwe reiatic stond met dc Rozenkruizers, werkte in opdracht van dit mystieke genootschap zijn ideeën uit in een volksschool. Spr., die zijn lezing in het Duitsch hield, gaf vervolgens een erkorte weergave in het Engelsch, waar in hij nog enkele bijzonderheden vertelde over de relatie tusschen Comenius en Ray mond Lullius en het minder bekende in nerlijke en mystieke werk van den wijs geer. De heer J Smits dankte den spre ker voor zijn interessante voordracht cn constateerde mei. vreugde dat deze inter nationale bijeenkomst de grondslag vorm de voor de Ver. Staten van Europa, waar na mevr. v EeghenBoissevain het ge meentebestuur dank bracht voor hel be schikbaar stellen van de raadszaal FIET3ER DOOR TRAM GEGREPEN. Doodeüjk ongeluk in Rhoon. De 64 jarige hulpbrievcnbesteller H. R. it Rhoon is in die gemeente Zaterdagmid dag, terwijl hij op do spoorbaan fietste door een stopmtram gegrepen. R. werd ongeveer honderd meter voortgesleurd cn was op slag dood. Men heeft de locomotief moeten opvijzelen om het lijk te kunnen bergen. Het tramverkeeer heeft tengevolge van dit ongeluk in beide richtingen, ongeveer 1 y2 uur stagnatie ondervonden. PATER MOLKENBOER Hocgleeraar te Nijmogen. Nijmegen, 24 Juli. Het bestuur van do St. Radboud-stichting heeft aan den in gang van het studiejaar 1933—1934 tot bui tengewoon hoogleeraar aan de R.K. Uni- ersiteit to Nijmegen benoemd: den Zeer- eerwaarden Pater B. Molkenboer O. P. te Nijmogen, thans lector aan dezo Universi teit. Siloam Vrouwenpolder) maakt Scheveningen, Zandvoort en Soestduinen onschade lijk Een medewerker schrijft aan de N.R.Ct. Kortgeleden heeft dezo rubriek een twee tal berichten bevat, die, hoewel geheel on afhankelijk van elkander wat oorsprong en inhoud betreft, toch een onderlingen samen hang doen vermoeden. Te Vrouwenpolder op Walcheren heeft de Hervormde predi kant een Verecniging voor Vreemdelingen verkeer opgericht, welke ten doel heeft het kcrkelijk-georientcerdo vacantiepubliek een gelegenheid te verschaffen, waar het van een stemmige entourage verzekerd kan zijn. En te Soest heeft de Gereformeerde kerke raad een vermaning betreffende het baden van den kansel afgelezen, welke betrekking had op de opening van het natuurbad te Soestduinen. In deze vermaning heeft het genoemdo kerkbestuur den gemeenteleden ten plicht gesteld, zich nimmer des Zon dags in de omgeving van deze badplaats op tc houden, laat staan daarin te vertoeven, in het openbaar geen zonnebaden to nemen, zich te onthouden van gemengde baden en de jeugd slechts in gezelschap van de ouders of onder ander vertrouwd toezicht te water te laten gaan. Bij de opening van de synode der Ned. Herv. kerk heeft men er de aandacht op govestigd, dat de voorz. zich per vliegtuig naar deze plechtige bijeenkomst heeft be geven en men heeft in de keuzo van dit verkeersmiddel een symbool meenen te zien van een nieuwe levenshouding, waar bij de kerk niet meer kopschuw staat voor de „moderne" dingen van haar tijd. Het op treden van den Hervormden predikant te Vrouwenpolder en van den Gereformeerden kerkeraad van Soest bevestigt dit symbool in de praktijk. Want men hoeft de „moderne" dingen vin ziin tijd niet altijd juist too te juichen; ook door een minder instemmende houding kan men tooncn, dat men met zijn tiid mee leeft en dat men zich met hem bemoeit Maar al te lang heeft de kerk zich in maat schappelijk opzicht afz'Miiz gehouden. Vinden wij in beide hierboven gememo reerde gevallen de bemoeienis met den tijd belichaamd, in zoover vormen zij onderling een tegenstelling, dat de Gereformeerde kerkeraad te Soest een voorbeeld geeft hoe het niet en do Hervormde predikant te Vrouwenpolder een voorbeeld, hoe het wèl moet. als inen de modprne" dingen vair zijn tijd gaat aanpakken Met vermaningen schiet men niet op. Beter doet men met de ergernissen in goe de banen te leiden, en het schadelijk karak ter eraan te ontnemen. In dit onzicht kun nen de protestanten nog altijd veel van de sychologisch cn taktisch zooveel gescliool der roomsche kerk leeren. Wij herinneren ons ee.n verhaal, dat indertijd ook in dit blad heeft te lezen gestaan. Het w vlak voor het uitbreken van den wereldoorlog, dat de onzedelijke tango haar intrede deze afvallige wereld deed. Priesters en nredikanten snraken hun ergernis uit over dezen modernen gruwel des tijds, maar de ieugd had den smaak te pakken en danste door. Toen moet paus Pius X zich met de zaak hebben ingelaten. ..Ik begrijp" aldus sprak de 79-jarige grijsaard do jeugd toe, „dat gij dansen wilt. Op uw leeftijd is dat natuurlijk. Maar als gij dan toch dansen wilt, waarom danst gij dan dien afschuwe- lijken tango en niet dc bevallige furlana, ik in mijn jeugd te Venetië heb zien dansen?" Deze houding heeft bij den* Hervormden predikant van Vrouwepolder navolging ge vonden. Terwijl de Gereformeerde kerke raad van Soest zijn vermaningen tegen het baden van den kansel doet aflezen, spreekt de predikant van Vrouwepolder paus Pius na: „Als gij dan tóch baden wilt. kerkelijk- georiënleerde vacantiegangers van Neder land, doet dit dan in een stemmige omge ving. Nu het vreemdelingenverkeer u alom omringt met barbaarschhcden als openbare zonnenbaden, gemengde baden cn baden op Zondag, is het de plicht van de .rk te zorgen voor een badplaats, waar de geloo- vige het <*enot van zon. lucht cn water kan smaken zonder dat de verleidingen van wereldsche onzedelijkheid dezen smaak be derven. Welaan, laat ons een kerkelijke vereeniging voor vreemdelingenverkeer op richten en een kerkelijke badplaats, en het ideaal van de harmonie tusschen Christen plicht en moderne zeden is bereikt." Inderdaad, passief protest blijft vruchte loos; slechts op het ideaal gerichte activi teit lost de problemen, waarmee de kerk in do moderne samenleving te worstelen heeft od. Vrouwepolder, de badplaats onder ker kelijk toezicht, zal in een behoefte voorzien Ilier zullen de Soestenaren met toestem ming van den Gereformeerden kerkeraad met een gerust hart hun varantie kunnen e.nieten. Des Zondags zal pr behalve de j kerkpoort geen enkele deur open staan en behalve het kerkorgel geen enkele muziek weerklinken. Jongelieden van beiderlei kun ne zullen op werkdagen slechts in gezel schap van ouders of onder ander vertrouwd toezicht te water gaan. de jongens links in het mannenbad, de meisjes rechts in de vrouwenafdeeling. Een flinke palissadee ring zal het zonnebad (of natuurlijk: de bei- do streng gescheiden zonnebaden) behoeden voor nieuwsgerige blikken. Do badcostuums zullen van den hals tot den enkel reiken en evenals de entourage, stemmig van kleur zijn. De bediening van budkoetscn cn con- sumptietenten zal aan de strandzending toe- evtrouwd worden. Het is alleen jammer, dat er aan den door het noodlot bestemden naam van dit stem mige oord nog een frivool tintje blijft. Vrou- Snip Pelikaan 20-7 Amsterdam 20-7 Boedapest Athene Mersamatruh 21—7 Cairo Rut ha wells 24—7 Gaza 22—7 Bagdad Boeshir 23—7 Diask Karachi 23—7 24—7 Jodpoer Allahabad 22—7 Calcutta 21—7 Akyab Rangoon 20-7 Bangkok Alor Star Singapore 19-7 Medan Batavia 19-7 Vertrek van het eerstvolgende vliegtuig van Amsterdam 27 Juli. post zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARF" en het bekende S. H. M. „Schilletje" HAVIK iL TcL 292. wepolder, levert dit woord in verband met het baden geen voor de mannelijke jeugd bedenkelijke associaties op? Het verdient aanbeveling, dezen naam tc vervangen door het schriftuurlijke Siloara. „'t welk overge zet wordt: Uitgezonden". Want naar dezo kerkelijke badplaats zullen de predikanten hun gemeentenaren uitzonden, wanneer in den vacantie-tijd hen de gevaren van Sche- veningen en Zandvoort dreigen. En van den Gereformeerden kansel te Soest zullen inplaats van vermaningen tegen Soestdui nen aansporingen voor dit Siloam weer klinken. DE DOODSLAG TE UDEN. Den Bo6ch, 24 Juli. Het gerechtshof van den Bosch deed heden uitspraak in de strafzaak tegen den 30-jarigen herbergier J. W. te Uden die door de Bosscne reent- bank veroordeeld was tot drie jaar gevan genisstraf omdat hij op 19 December 1932 te Uden M. II. zwaar lichamelijk letsel had toe gebracht door hem met een bijl op het hoofd te slaan tengevolge waarvan II. was over leden. Het Hof veroordeelde W. tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. ZIEKTE VAN WEIL. Zwolle, 24 Juli. Te Zwolle ls door dr. W. R. Wolfius de ziekte van Weil gecon stateerd bij een ambtenaar ter secretarie, den heer Th. B. Maris, die de laatste dagen in de Zwolsche zwembaden had gezwom men. In 1928 heeft zich te Zwolle een dergelijk geval voorgedaan. HOOG BEZOEK BIJ DE A.V.R.O. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. dc Wilde begaf zich gistermiddag, ver gezeld van den directeur-generaal der P.T. T., Ir. Damme, naar Amsterdam, tot het brengen van een bezoek aan het nieuwe ge bouw van de A.V.R.O. Pietje (tot z'n huid toe nat): We waren alleen maar aan liet probeeren wie het verst over de pier kon leunen, en opeens won ik hot, 'Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6