OVER PASSEN EN VISA fa. M.R.N. OOSTERVEEN .WAAR DIE PAPIEREN NOODIG ZIJN EEN OFFICIËELE HOUDER VOOR RIJWIELPLAATJES OVER DE GRENS GEZET NATIONALE BEIAARD- WEDSTRIJD GEMEENTEZAKEN VAN HILVERSUM KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR G00ILAN0 Onze Postviiegers onderweg WAT ETEN WIJ MORGEN? Langestraat 42 - Tel. 77 Maggi-soepen en blokjes Honig-soepen en blokjes Knorr-soepen en blokjes De tijden van voor den oorlog, toen men naar de meeste landen kon reizen zonder persoonlijke paperassen noodig te hebben, zijn nog lang niet teruggekeerd. Ten behoeve van toeristen, die dezen zomer een kijkje buiten de grenzen gaan nemen, zond de A.N.W.B.-Toeristenbond voor Nederland ons de volgende lijst, van gegevens voor alle Europeesche landen (bijgewerkt tot 22 Juli 1933). Paspoorten. moeten worden aangevraagd bij het gemeen tebestuur der woonplaats. De kosten voor het Rijk bedragen c.a. 5. Bij de aanvrage, welke persoonlijk moet geschieden, dient men 2 onopgeplakte foto's over te leggen. Een pas is 2 jaar geldig en kan binnen 6 maanden na afloop verlengd worden voor 2 jaar. Een familiepaspoort geldt voor man, vrouw en kinderen, die niet ouder dan 15 jaar zijn. Voor Duitschland bestaan speciale „Kinderausweise" (Nadere inlichtingen b. d. A. N. W. B. of het Gemeentebestuur). Bewijzen van Nederlandschap zijn jaren geldig in België en Luxemburg. Bij de aanvrage (b. h. Gemeentebestuur) 1 foto overleggen. In deze landen is een paspoort dus niet noodzakelijk. Geen visum is noodig (voor hen, 'die 'de Nederlandscho nationaliteit bezitten) in de navolgende landen; België Monaco Denemarken Noorwegen Duitschland Oostenrijk Engeland, Schotland Portugal en Nd. Ierland Estland Finland Frankrijk Ierland (Vrijstaat) Italië Liechtenstein Luxemburg tr Saargebied San Marino Spanje Tsjecho-Slowakije Vaticaanstad Zweden Zwitserland Do kosten der visa loopen in 'de overige landen sterk uiteen Achter den naam van het land vindt men in onderstaande lijst hot adres (en het telefoon nummer) vermeld, waar het visium ver strekt wordt. (Nadere inlichtingen ver strekt de A. N. W. B.) Albanië: (aan 'de eerste grensplaats). Kosten 5. Bulgarije: (Keizersgracht 198 'Am sterdam 44966). Verblijfsvisum 5.60. Tran sitvisum heen en terug 4.ld. (heenreis/ 2.Deze visa zijn 45 dagen geldig. Visum voor meerdere reizen ged. 3 maanden 18.60. ld. ged. 6 maanden 37.10. Facili teiten voor bepaalde reizigers. Griekenland: (Zalmhaven 45 Rotterdam 55143). Verblijfsvisum 7.60 Transitvisum fj 0.60. Hongarije: (Heerengracht 214 Am sterdam 33870 en 44033); (Wijnhaven 39b Rotterdam 56832); (Oranjestr. 8 Den Haag 110135). Visum voor enkele reis met verblijf (3 mnd. geldig) 3.44, verlenging kosteloos b. d. politie. Transitvisum voor één doorreis 0.95, voor 2 reizen 1.90 (2- mnd. geldig). In den Haag (b. d. Legatie) worden bovendien visa voor meerdere reizen gedurende één jaar verstrekt 6.45. Letland: (Keizersgracht 382 Am- Sterdam 31564). Visum voor heen- en terugreis met verblijf ged. 30 dagen 6. meerdere reizen per jaar 12.Visum voor een onbeperkt aantal doorreizen 1. L i t h a u e n: (Consulaat te Londen, Parijs of Berlijn). Kosten 6.—, Transitvisum 0.60. Polen: (Vondelstraat 27 Amster 'dam 80040). Visum voor één reis 5.—, voor langer verblijf dan 3 maanden 10. voor doorreis in één richting, heen en terug 1.—; transitvisum 0.50. Roemenie: (v. Eeghenstraat 88 Am sterdam 90472; Oudehoofdplein 4 Rotter dam 28008; Alexanderstraat 7 Den Haag 111274). Kosten circa 6.50. Rusland: (Legatie te eBrlijn). Turkije: (Javastraat 86 Den Haag 114761). Gewoon visum 7.—. Transitvisum 2.80. Faciliteiten voor bepaalde reizigers. Zuid-Slavië: (Binnenkant 46 Am sterdam 41645; Korte Wijnbrugstraat 5 Rotterdam 20740; Visum voor verschillende in- en uitreizen géd. 6 maanden 6.voor één in- en uitreis 3 maanden 3.—; Tran sitvisum 1.— en 0.50. Faciliteiten voor be paalde reizigers. Afstanden van Amsterdam naar: Florence 1410 Marseille 1247 Frankfurt a./M. 444 Metz 439 Freiburg i./B. 715 Milaan 1085 Freudenstadt 659 Monte Carlo 1447 Moscou 2478 Genève 862 München 822 Sent 214 Miinster i/W 228 Senua 1241 Gérardmer 582 Namen 267 Gibraltar 2461 Nancy 496 Göttingen 446 Napels 2008 Gothenburg 1026 Neurenberg 665 Granada 2193 Nice 1425 Graz 1236 Grenoble 1010 Oostende 280 Orleans 616 Halle 601 Oslo 1365 Hamburg 492 Osnabrück 253 Hannover 383 Havre (Le) 588 Paderborn 317 Harzburg 479 Parijs 503 Heidelberg 523 Plauen 678 Helsingborg 997 Po6en (Poznan) 972 Praag 868 Innsbruck 9S9 Interlaken 864 Ragusa 2068 Rome 1776 Karlsbad 739 Karlsruhe 580 Saarbrtlcken 4S5 Kassei 395 Salzburg 956 Keulen 259 San Remo 138S Kiel 590 Sassnitz 791 Sevilla 2305 Kissingen 579 ■Sofia 2210 Klagenfurt 1199 Spa 286 Koblenz 346 Stockholm 1548 Koningsbergen 1262 Straatsburg 610 Konstanz 817 Stuttgart 626 Kopenhagen 953 Thun Sll Landeck 994 Toulouse 1182 Lausanne 814 Tours 731 Leipzig 636 Trier 396 Leningrad 2128 Triëst 1389 Lindau 823 Turijn 1090 Lissabon 2467 Locarno 998 Ulm 716 Lugano 1011 Luik 227 Venetië 1405 Luxemburg 379 Verona 1324 Luzern 802 Lyon 922 Warschau 1276 Weenen 1438 Maagdenburg 534 Wiesbaden 425 Madrid 1760 Würzburg 562 Mainz 433 Zagreb 1450 Mannheim 512 Ztirich 701 k.m. Abazia 1606 Adenau 342 Aix-les-Bains 1000 'Aken 236 Andermatt 891 Antwerpen 160 Athene 3265 Baden-Baden 608 Barcelona 1603 Bazel 706 Bayreuth 704 Berlijn 685 Belfort 633 Bern 813 Biarritz 1239 Boekarest 2360 Bonn 287 Bolzano 1116 Bordeaux 1056 Brunswijk 447 Bremen 376 Breslau 1015 Brindisi 2226 Brugge 260 Brussel 207 Boedapest 1431 Chemnitz 686 Ctermon t-F errand 905 Cortina d'Ampezzo 1230 Chur 216 Danzig 1145 Darmstadt 467 Davos 952 Dortmund 242 Dresden 745 Duisburg 197 Dilsseldorf 224 Dijon 728 Eisenach 476 Elberfeld 232 Engelberg 838 Erfurt 530 Een onding, dat vermoedelijk diefstallen in de hand werkt! Van meer dan één kant rijst verzet te gen den houder van het rijwielbelasting- plaatje, die vanwege het Rijk aan de post kantoren wordt verkocht en die vervaar digd is, naar men moet gelooven, om de veelvuldige en tamelijk gemakkelijke dief stallen van belastingplaatjes te voorkomen. Er wordt ons echter van technisch-des- kundige zijde op gewezen, dat de diefstal van het plaatje van uit dezen „officieelen" houder gemakkelijker is dan ooit te voren. Genoemde deskundige heeft het ons gede monstreerd, en inderdaad: wij kunnen ons niet voorstellen dat het de officieele instan ties ernst kan zijn met dit ding. Niet al leen dat het plaatje gemakkelijk uit dezen houder te verwijderen is zij 't met eenige beschadiging die echter niet te zien komt als 't plaatje in een houder wordt vastge zet zooals vele rijwielhandelaren thans ge bruiken - maar bovendien is het mogelijk voor iemand die gewiekst met een enkel instrumentje om kan gaan, het plaatje weg te nemen zonder eenige beschadiging hoe genaamd! De gelegenheid maakt den dief zegt het spreekwoord. De nieuwe variatie zou hier kunnen luiden: het Rijk maakt den dief. Men zal goed doen, dunkt ons, den verkoop van deze metalen hulzen zoo spoedig mo gelijk stop te zetten. Het publiek gelooft graag als het iets officieels koopt, dat het gekochte ook prima i9 en alle waarbor gen oplevert tegen den gevreesden diefstal. Maar het koopt in dit geval, vreezen wij, een kat in den zak. Haarlem houdt opruiming onder de Nazi's Vooral na den bouw van het hoogoven- bedrijf vestigden zich te Haarlem tal van Duitsche arbeiders, terwijl ook in de vis- 6cherij-industrie en in andere bedrijven een aantal Duitschers werkzaam is. Onder de Duitschers, die met het fascisme niet sym pathiseerden, ontstond in den laat6ten tijd eepige onrust, doordat een aantal hunner landgenooten, die niet van fascistische smet ten vrij waren, een groote activiteit aan den dag legde, al deden ze dat dan ook minder openlijk dan liun landgenooten In Zuid- Limburg. Deze fascisten hielden herhaalde lijk bijeenkomsten, nu eens in een vergader lokaal, dan weer ten huize van eenige lei ders. Deze bijeenkomsten werden in den laat- sten tijd bijgewoond door zekeren D., een te Utrecht wonende nationaal-socialist. Meer en meer bleek, dat het optreden dezer vreemdelingen de perken te buiten ging en dat zij ernstig misbruik maakten van de hun geboden gastvrijheid. Hun aan wezigheid was te minder gewenscht, omdat er zich onder hun elementen bevonden, die het een en ander op hun kerfstok hadden. Dit betrof vooral zekeren Gl., die achteraf bleek een man te zijn, die een dubbele rol speelde en zich niet ontzag verraad in eigen gelederen te plegen. Deze Gl. was ook in de vakbeweging doorgedrongen, behoorde zelfs tot degenen, die verleden jaar voor reke ning der gemeente naar de werkverschaf fing in Wipperstuw waren uitgezonden. Naar het Haarl. Dagbl. thans verneemt, heeft de politie aan het gevaarlijk gedoe de zer „gasten" een eindo gemaakt. Degenen van hen, die zich hebben schul dig gemaakt aan door den minister cewraak te handelingen, zullen over de grenzen wor den gezet Gl. is reeds vertrokken, terwijl voorts een aantal anderen is aangezegd, bin* nen korten termijn ons land te verlaten. Onder de uitgewezenen behoort o.a. een metaalbewerker, die reeds 17 jaar te Haar lem gevestigd is en die vermoedelijk tot de slachtoffers van Gl. behoort. Verder onder gaat een bedrijfsleider van een der grootste fabrieken eenzelfde lot, terwijl een Duitsche dienstbode, die in het bezit was van twee passen, een Rijkspas en een „Hitler-pas" in middels reeds is uitgewezen. Uitsluitend het tuimelaars systeem De Ned. Klokkenspelvereeniging heeft de zer dagen in Oldonzaal en Enschedé haar derden nationalcn beiaardwedstrijd gehou den, waarbij in tegenstelling met de eerste wedstrijden (UtrechtDen Bosch in 1929 en RotterdamBreda in 1931) toen van broeksysteem èn tuimelaarsysteem beide gebruik gemaakt werd, uitsluitend het tui melaarsysteem (de z.g. Mcchelsche metho de) is toegepast. Te Oldenzaal kwamen de beiaardiers al lereerst bijeen voor een korte vergadering in hotel „De Gouden Leeuw". Daarna wer den het bestuur der vereeniging, de leden dor jury en deelnemers aan den wedstrijd ten stadhuize ontvangen en toegesproken door den burgemeester, den heer N. X. T. M. Vos de Waal. Tijdens een thee, aangeboden door de afdeeling Oldenzaal van de Veree niging voor Vreemdelingenverkeer in den tuin van „De Gouden Leeuw", deed de be kwame beiaardier Joh. W. Meyll den to ren zingen. De wedstrijd vond des avonds plaats en verviel in twee deolen. Eerst speelden drie deelnemers elk een vrij en een verplicht nummer, daarna vond een concours plaats voor de beste compositie. De jury bestaande uit de heeren dr. J. Casparie, Leon Henry, J. N. D. Hoogslag, W. J. A. P. Creman, F. Timmermans en P. T. A. Swillens kende den eersten prijs voor'klokkenspel toe aan Joh. Wenting uit Enschede, den tweeden prijs aan Th. van Laten9tein te Oldenzaal, den derden prijs aan Jos. Reekers uit Utrecht. Als de beste compositie werd gekozen „Klingklang" van B. de Bruin uit Enschede. Na afloop van den wedstrijd beklom de Belgische carillonnist Leon Henry den to ren voor het geven van een concert. Den volgenden dag is de wedstrijd lo Enschede voortgezet. Des namiddags wer den bestuur en deelnemers officieel ontvan gen door het voltallig college van B. en W. De Burgemeester van Enschede, de heer J. J. G. E. Rückert, hield een toespraak, waarin hij er op wees: dat ook in Enschede de belangstelling en de liefde voor het ca rillon toeneemt. Nadat ververschingcn waren aangeboden, werd een rondgang gemaakt door het nieu we stadhuis van Enschede. Daarna begaf men zich naar den tuin van de Groote Sociëteit, waar een concert werd beluisterd, gegeven door don stadsbeiaardier van En schede, don heer De Bruin, die het klok kenspel van den vlak bijzijnden stadstoren bespeelde. Des avonds ving de beiaardwedstrijd aan, waarvoor ook van de zijde der bevol king van Enschede groote belangstelling bestond. Van de zeven deelnemers, die zich voor den wedstrijd hadden opgege ven, was de heer Willem Smit uit Am sterdam niet aanwezig. De zes beiaardiers, die den strijd aanbonden, speelden als ver plicht nummer „Thema met variaties" van Staf Nees. Voorts brachten allen een vrij nummer ten gehoore, terwijl allen even eens deelnamen aan den wedstrijd voor het spelen van een improvisatie. Te omstreeks tien uur was de wedstrijd geëindigd, waar na do heer Leon Henry, stadsbeiaardier van Nivelles, lid der jury nog eenigen tijd het carillon bespeelde. Het was reeds vrij laat geworden, toen de deelnemers, de jury en de belangstellen den, o.w. de burgemeester van Enschede en eenige leden van de familie Van Heek, welke familie het Enschedesche klokken spel heeft geschonken, zich in de koffieka mer van de Groote Sociëteit verzamelden om den uitslag van den wedstrijd te ver nemen. De voorzitter der Nederlandsche Klok kenspelvereeniging, dr. Gaspari, deelde me de, dat de jury uitermate tevreden was over het gepresteerde. Wat hier geboden is, werkt animeerend voor de toekomst De uitspraak der jury was als volgt: Eer ste prijs C. Roelofs te Arnhem; tweede prijs B. de Bruin te Enschede; dorde prijs Toon van Balkom te Den Bosch. De voorzitter bracht hulde aan den blin den beiaardier Roelofs, die ook den eersten prijs voor improvisatie behaalde en sprak als zijn meening uit, dat de heer R. Hee- ring uit Leiden, die den tweeden prijs in deze afdeeling verwierf, als een onzer meest belovende jonge beiaardiers mag worden beschouwd. Concierge van een schooh gebouw Hilversum. B. en W. schrijven den raad dat zij van meening zijn dat de dien sten van den concierge van het schoolge bouw aan de Geraniumstraat in de toe komst zonder overwegend bezwaar kunnen worden gemist. Voor het bedienen van het toestel der centrale verwarming kan des winters een stoker worden aangenomen, terwijl met de leiding van den schoonmaak een der schoonmaaksters kan worden be last. Ingevolge de salarisverordening ge niet belanghebbende een jaarwedde van 2000, waarop thans ingevolge raadsbe sluit van 19 December j.l. een korting v^n 102 wordt toegepast met verrekening van den vacantietoeslag waarvan de uitbeta ling is opgeschort. Het genot van vrije wo ning is niet aan de betrekking verbonden doch de huidige functionaris betaalt voor de door hem van het woningbedrijf gehuur de woning slechts een weekhuur van 3.80, zulks ingevolge een bepaling in zijn akte van aanstelling; de meerdere huur ad 1.30 per week wordt door de gemeente aan het woningbedrijf vergoed. Waar deze regeling na beëindiging van het dienstver band niet kan worden gehandhaafd, stelt het college voor bij de bepaling van het toe te kennen wachtgeld hiermede rekening te houden en goed te vinden dat aan den heer D. Das een wachtgeld wordt toege kend gelijk aan de laatstelijk genoten be zoldiging, vermeerderd met 67.60 (52 x 1.30) gedurende de eerste zes maanden, daarna aan zeventig ten honderd van ge noemd totaal-bedrag. Het ligt overigens in de bedoeling den heer Das zoo mogelijk met andere werk zaamheden bij den dienst van P.W. to be lasten. Wij teekencn hier nog bij aan dat behal ve in het scholencomplex aan de Violen straat hoek Koningsstraat en in het school gebouw aan de Rembrandtlaan, in geen der voor het geven van gewoon lager of uitgebreid lager onderwijs bestemde i bouwen nog een concierge werkzaam is. Wat kan zij voor den middens stand in haar district doen? Hilversum. De vergadering der K. v. K. en Fabr. v. Gooiland heeft den heer B. C. Rozenheek Hzn. te Hilversum als lid der afd. kleinbedrijf geïnstalleerd. Besloten wérd de bijdrage voor de verbe tering der sluizen te Muiden en te Uiter- meer te verhoogen van 1000 op 1250 en goed te keuren, dat de bestaande overeen komst in dier voege wordt aangevuld, dat do nieuw-aangebrachte stroomdeuren ook voor eventueel inlaten van Vechtwater mo» gen worden aangewend. Het wetsontwerp tot wijziging der wet op de openbare vervoermiddelen (invoering concessie-stelsel voor vrachtautodiensten), werd in handen eener commissie gesteld, die zich op deskundige wijze van verschil lende kanten zal doen voorlichten. Besloten werd geen verdere subsidie te verlcenen aan de commissie voor R.-K. Handelsonderwijs aan Winkelbedienden te Hilversum, uit hoofde van het feit, dat deze commissie geen gevolg heeft gegeven aan het verlangen der Kamer om een vertegen woordiger uit haar midden in de commis sie op te nemen; als Kamergedelegeerde in de commissie voor vakonderwijs aan win kelbedienden te Hilversum werd de secre taris, mr. P. Groote Jr., to Hilversum aan gewezen. Aan B. en W. van Hilversum zal door de Kamer een schrijven worden gericht, waarin aangedrongen wordt op verminde ring der abattoirtarieven voor het slachten van paarden. Vastgesteld werd het reglement voor de bevrachtingscommissie, gelijkluidend aan dat voor de commissie te Amsterdam, ter wijl het bureau der kamer gemachtigd werd t. z. t tot leden der commissie dezelfde hee ren te benoemen, die voor Amsterdam zul len worden aangewezen. Adhaesie werd betuigd aan een motie, door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Amsterdam aangenomen, waarin wordt aangedrongen op 6poedige ratificatie van het Ouchy-verdrag. Ter sprake kwam do vraag, wat de Ka mer kan doen in het belang van den mid denstand van het district, bijv. door het in het leven roepen van een incasso- en rechts kundig bureau, alsmede door het aanstel len van een efficiency-consulept voor den middenstand, in den geest van plannen, die bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort op dit gebied in 6tudie zijn. Na ampele besprekingen werd besloten het resultaat van den op 18 September a.6. te houden districtsdag der Amersfoortsche Kamer af te wachten en daarna eventueel met verdere voorstellen te komen- Snip A Pelikaan 20—7 Amsterdam 20-7 Boedapest Athene 25—7 Mersainatruh 21-7 Cairo Rutbawells 24—7 Gaza 22—7 Bagdad Boeshir 23—7 Djask 23-7 24—7 Karachi Jodpoer Allahabad 22—7 25—7 Calcutta Akyab 21—7 Rangoon 20-7 Bangkok Alor Star Singapore 19—7 Medan Batavia 19-7 Y Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 27 Juli. VOOR DE KOFFIETAFEL, Macaroni-pastei. Bereiding: Fruit in olie of boter een paar sjalotjes, wat gehakte peterselie, seldery en 2 worteltjes. Voeg hierbij een blikje cham pignons (of in stukken gesneden padden stoelen) en wat zout. Laat de massa met het champignonnat goed doorstoven en voeg er nog wat tomatenpuree aan toe. Kook veri volgens de macaroni gaar in water met zout. Laat ze uitlekken cn leg ze in een met boter bestreken vuurvasten schotel, maar zoo. dat er in het midden een opening blijft. Breng hierin de saus met de padde stoelen en bedek het geheel met een laag macaroni. Laat het geheel in den oven goed bruin bakken. VOOR DE MIDDAGTAFEL. Kalfscotelettcn. Snijboontjes. Aardappelen. Gevulde perziken. Bereiding: Neem eenige groote, niet té rijpe perziken, halveer ze. haal er de pit uit en hol ze voorzichtig wat uit. Vermeng het vruchtvleesch met wat suiker, gemalen amandelen, fijn gemaakte eierbiscuits en wat gesnipperde sucade. Vul met dit mengsel de perzikhelften, zet ze vervolgens in een vuurvasten schotel, overgiet ze met eenigen witten wijn, strooi er nog wat suiker op en zet ze in den oven. Een onzer lezeressen vraagt ons een rei cept van yoghurt. Hier volgt het: Men koopt bij den melkboer een fleschjo yoghurt. Daarvan haalt men af om een li ter qoghurt te maken twee eetlepels die men voegt bij een halve liter koude ge kookte melk. Dan neemt men een halve liter melk en laat ze even flink doorkoken. Men voegt de kokende melk bij de koude melk en zet ze dan in de hooikist of in een passende bus met kranten (hooikistsysteem) sluit de pot waarin het mengsel zich be vindt. flink af. Men laat het mengsel 12 uur staan en de yoghurt is gereed. Met het warme weer van deze dagen moet men de hoeveelheid kokende melk verminderen, aan gezien thans de temperatuur van de koudo melk veel hooger is dan in den winter, waarop bovenstaand recept is berekend. Schrijfster dezes gebruikt altijd ledigö drieponds-jampotten, aangezien deze zijn voorzien van een schroefdeksel, dat men uitstekend kan afsluiten. De yoghurt die in het fleschje van den melkboer overschiet moet denzelfden dag opgebruikt worden< Den volgenden dag gebruikt men om op nieuw yoghurt te maken zijn eigen meng" sel (twee eetlepels, enzoovoort). Men kan In dezen tijd gemakkelijk de verhouding van het melkmengsel wijzigen in vier dee- len koud tegen zes warm. OMREKENINGSKOERSEN Off. Not Niet Off. 25 Juli 26 Juli 12 uur Londen a a 8.2914 8.28}, 59.10 59.07 Parijs a 9.70 9.70 34 60 34.60 Zurich a 47.95 47.95 Kopenhagen 37.20 37.15 Oslo a 41.77 41.75 42.85 42.85 1.77'/, 1.77 Milaan a 13.12% 13.11 Praag a 7.37 7.36 Medegedeeld door de Rotterd. Bankyereen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 10