Transpirerende Voeten, MERWEDEBRUG WEER OP WEG NAAR EEN VERBOD VAN UNIFORMEN G. VAN DUIN BeSdanopNo.42 ARTIFORT FAUTEUIlS EEN WETSONTWERP INGEDIEND UIT DE STAATSCOURANT DE EERSTE KAMER VERGADERT OVER HET DAK VAN HET VEERHUIS Het doel bereikt JARIG? VERLOOFD? GETROUWD? Utrechtschestraat 23 Tel. 898 Electrische Installaties en Reparaties Hebt U een Taxi of Autonoodig? DE KWESTIE VAN „HET ANKER" alieenverkoop Firma J. W. van ACHTERBERGH meubileering - westsingel 10-13 HUMORHOEKJE „Belachelijke nabootsing van buitenlandsche methoden" In geordenden Staat niet te dulden Ingediend is een wetsontwerp aanvulling van het wetboek van strafrecht met het oog op kleccjingstukken en onderscheidingstee kenen, welke uitdrukking zijn van een be paald staatkundig streven. Aan de memorio van toelichting wordt ontleend, dat den laatsten tijd zich in toe nemende mate het verschijnsel voordoet, dat aan staatkundig streven in het open baar uitdrukking wordt gegeven door het dragen, of voeren, van kenmerkende klee- dingstukken of onderscheidingsteek jnen. liet verschijnsel is, gezien de ervaringen in verschillende midden-Europeesche staten en ook hier te lande opgedaan, niet zonder be denking. Het ostentatief dragen of voeren van klecdingstukken of onderscheidingsteekencn met staatkundige strekking werkt, in het bijzonder in tijden van spanning, op poli tieke tegenstanders uittartend Voorbeelden daarvan vertoonden zich in den laatsten tijd helaas meermalen. Bij herhaling was in verband daarmee soms uitgebreid politie optreden noodzakelijk tot handhaving van de openbare orde. Er is een tweede verbodsmotief. In het bijzonder uniforme of anderszins kenmer kende kleeding wordt, voor zoo ver niet enkel sprake is van rqin of meer belache lijkc zucht tot nabootsing van buitenland sche methoden, veelal mede ten bate van een zekere machtsontwikkeling gekozen, Een machtsontwikkeling, zoowel inwendig, binnen het verband van hen. die deze klee ding dragen, als uitwendig, tegenover het publiek. Binnen het verband van de dragenden 'doet dc kenmerkende kleeding den enkelen drager terstond als medestander herkennen Zij stelt hem daarmeo onder controle van de groep. Zij vergemakkelijkt tevens disci pline en eventueel het optreden in quasi militair verband. Naar buiten werkt uniformkleeding, ge kozen als tceken van bepaald staatkundig streven, op zichzelf, ook als van verdere organisatie wordt afgezien, imponeerend op liet publick. Deze werking pleegt ook aller eerst beoogd te worden door wie de uniform invoeren. Men wil zijn aanhangers duidelijk doen onderkennen en door hun aantal in druk maken. Intusschen blijft het veelal niet hierbij en gaat rnen ook gezamenlijk, in organisatorisch verband, optreden in den vorm van zgn. wachten, partijkorpsen en soortgelijke formaties. Het verschijnsel is uit het buitenland maar al te bekend. In ons land deed het zich b.v. eenigen tijd ge leden voor in den vorm van optreden van zgn. rood-front-strijders bij een begrafenis te Rotterdam en laatstelijk in den vorm van fascistische organisaties bij vergaderin gen en op nationale feestdagen. Zulk een min of meer militaire machts ontwikkeling van politieke richtingen naast het wettig gezag, al kleedt men haar, wel licht in den aanvang te goeder, trouw, in den vorm van hulpverleening aan dit ge zag, kan in een geordenden staat niet wor den geduld. Zoodanig© machtsontwikkeling van bepaalde groepen, voordat zij ernstiger vormen aanneemt, te voorkomen, is mede de strekking van het wetsontwerp. Dit artikel beoogt do materie zooveel mo gelijk in de objectieve sfeer te houden. Het geeft daartoe een algemeene norm, toe te passen door de rechterlijke macht. Zulks in tegenstelling met b.v. een stelsel van bij zondere verbodsbepalingen, uit te vaardigen door do regcerlng. Dit beteekent intusschen niet, dat voor dc regering in het bijzonder den eersten tijd niet een uitvoerende laak zou rijn weggelegd. Aan dc politie en het openbaar ministerie zal in den beginne, reeds in het belang van een gelijkmatige toepassing over het geheelo land. bij den uitleg van de gestelde norm. wel een zekere leiding moeten worden gegeven. Intusschen zal door den gekozen opzet omtrent de in terpretatie van do regeering het laatste woord zijn aan de rechterlijke macht. Krachtens het eenig artikel van het wets ontwerp wordt na art 435 van het wetboek van strafrecht een artikel 435a ingevoegd, luidende: „Hij, die in het openbaar klec dingstukken of opzichtige onderscheidings teekencn draagt of voert, welke uitdruk king -,ijn van een bepaald staatkundig stre ven, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogsto twaalf dagen of geldboete van ton hoogste honderdvijftig gulden." Aan de memorio van toelichting wordt nog ontleend, dat „klecdingstukken" zoo al gemeen mogelijk is. Niet noodzakelijk is dus. dat uniformen of onderdeelen van uni formen worden gedragen. Ook gewone kle dingstukken, zwarte of bruine overhemden, hooge hoeden bij gelegenheden, waarbij zij niet door het gebruik zijn oorgeschreven, of b.v. zelfs geheel gelijke costuums, kun nen kenmerk zijn van een bepaald staat kundig streven en als zoodanig onder de strafbepaling vallen. „Opzichtige onderscheidingsteekenen" is in het artikel opgenomen, niet alleen omdat doze ovenzeer uittartend kunnen zijn als klcedingstukkcn, doch mede omdat zij ook de mogelijkheid verschaffen tot het formee- ren van quasi-militaire organisaties. Onder scheidingsteekencn. welke niet sterk in het oog vallen, bescheiden insignes e.d., zijn naar verhouding onschuldiger. „Voeren" naast dragen ziet b.v. op vlag getjes op fietsen, mascottes op auto's, enz. Do woorden „uitdrukking zijn van" gevon aan, dat het gaat om de beteekenis, welke do klcedingstukkcn en onderscheidingstee kenen in het algemeon als blijk van be paald staatkundig streven bezitten, dus niet om de wellicht afwijkende, subjectieve be doeling van hem, die de kleedingstukken of onderscheidingsteekenen draagt of voert. Een „Hakenkreuz" een gekruiste sikkel en hamer of een fascistenhemd zijn algemeen bekend als symbool van nationaal-socialis- tisch, communistisch of fascistisch streven. Wie ze in het openbaar draagt, zal dus, ten zij het gaat om niet opvallende insignes, door dit enkele dragen ender de strafbepa ling vallen, ook al zou hij vveliicht persoon lijk niet beoogen, van een bepaald staatkun dig streven te doen blijken of al zou bij hem, b.v. wegens jeugdigen leeftijd, van een politieke overtuiging en dus a fortiori van een bepaald staatkundig streven nog niet wel sprake kunnen zijn. Tevens houden de bedoelde woorden in. dat de kleeding stukken of onderscheidingsteekencn als zoo danig symbool of mede symbool moeten zijn van een bepaald staatkundig streven. Dit is van belang b.v. met betrekking tot orga nisatics. aan welke, hoezeer zij wellicht bc hooren tot een bepaalde richting, toch staat kundige bemoeiingen vreemd zijn. haar even tueele uniformen enz. zullen als zoodanig niet onder omschrijving vallen. Ook de woorden „bepaald" en „streven" zijn voor dc juiste grenzing van datgene wat geweerd moet worden, van beteekenis. Daar mede toch zijn uniformen enz. van over heidsorganen of van, met de overheid in verband staande, aan deze dienstige orga nisaties (officieel erkende weerbaarheids- vercenigingen, vrijwillige burgerwachten) uitgeschakeld. Ook valt daarmee buiten het artikel het dragen van vaderlandsche kleu ren als uiting van gevoelens van liefde voor het vaderland of aanhankelijkheid aan het Koninklijk Huis. DE „LUTINE". Terschelling, 25 Juli Hedenavond heeft de sleepboot „Holland" de bakken, waarop de cylinder en motoren zich be vinden, buiten de haven van Terscheilling gesleept. In de vroege ochtenduren zullen de cylinder en dc motoren op den toren boven het wrak worden geplaatst. Het weer is gunstig. RUMOER IN DEN HAAG. 's-Gravenhage, 25 Juli. Heden avond was het in de Weimarstraat tusschcn het Regentesseplein en dc Valkcnboschka- de nog al rumoerig. Eenigo fascisten ver kochten daar hun orgaan wat tot wrijving met omstanders aanleiding grif De motor politie moest van tijd tot tijd zorgen dal do orde gehandhaafd bleef. FASCISTENRELLETJES TE BUSSUM. Ongeveer 120 fascisten uit Amsterdam, Utrecht en Hilversum waren Maandagavond naar Bussum gekomen, om daar te colpor- teeren. Ondanks uitgebreide maatregelen der politie kwam het herhaaldelijk tot ern stige rolletjes, waarbij met sabel en gum mistok werd gechargeerd. Belhamels gooi den op sommige plaatsen met stcenen, waar op do politie de revolver trok en in de lucht schoot. Tegen 10 uur vertrokken de fascisten, die in zes autobussen waren ge arriveerd, naar Hilversum. Nabij de Fran sche Kampheide werden wederom enkele stecnen geworpen; politie en marechaussee achtorvolgdon do vermeende daders met de blanke sabel. Een hunner word gearres teerd. Do fascisten hadden intusschen de auto's verlaten en hanteerden eveneens den gummistok, waaraan do politiebewaking een einde maakte. Handen en Oksels behandcle men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en GO ct Alleen bij Apoth. en Drogisten. Met Ingang van 1 Aug. wegens lang- durigen dienst eervol ontslag uit zeedienst verleend aan den kapitein ter zee J. T. A. J. Bruinsma; met ingang van 1 Aug bevorderd tot ka pitein ter zee de kapitein-luitenant ter zee J E. Meyer Ranneft en H. Jolles; tot kapitein luitenant ter zee de luitenants ter zee lo klasse J. Fruin en J C. A. Scholte en tot luitenant ter zee 2e klasse bij dc Marine-Reserve die der 3e klasse bij de re serve R. \V. van der Giessen. Toegekend de zilveren eeremedaille van de Oranje Nassau Orde aan den gepen- sineerde adjudant-onderofficier administra teur K. Boessen-Kool. Benoemd tot tweede luitenant met 1 Augustus bij de infanterie bij het Ge regi ment W. van Erkcl; bij het 10e rog. C. J. van Hatenhove; bij bet 3e reg. L. W. Proost; bij het 15e reg. II. C. Gautier; bij het 21e reg. A. H. Schreuders; bij het 7e reg. W. M Berkhout: bij het 4e reg. C. O. Weekhout; bij het 18e reg. H. J. Amelink, bij het 17e reg. W. B. Straver; bij het 16e reg. W. Buk ker; bij het 22e reg. J. H. T. de Roo: bij het 13e reg. W. H. Vergouwe, bij het 19e reg. L. Strabbing; bij het 16e reg. P. II Bosch; bij het, 13e reg. W. II Paravicini di Capelli; bij het 8c reg. A B. W. van der Hoop; bij het 3e reg. F. C. L. Raadsveld bij het 2o reg. G. J. van Dijk. bij het 11e reg. R. F. Kranenborg; bij het 18e reg. J. P. de Lang; bij het 12e reg. W. den Toom; bij het 20e reg. W. P. Boerma: bij het 2e reg. W. II. van der Grinten; bij het 14e reg. P. G. A. Coopmans; bij het 21e reg. H. H. W. van Vuuren; bij het le reg. J. P. Verwoerd; bij het 9e reg. B. H. J. Callenbach; bij de cavalcrio bij het Ho reginient huzaren W. Kloppenburg; bij het le regiment huzaren Jhr. J. J. G. Beelacrts van Blokland cn bij het IIo regiment huzaren F. Rouffaer; bij de artillerie bij" het regiment motorartille rie G. H. Olie cn F. J. A. Lutz; bij het 6c regiment veldartillerie J Bunschoten; bij het korps luchtdoelartillerie F. G. van Ditz- huijzen en R. Hofstede; bij het korps lucht- doelartillerio C. Kool en P. J. J. de Wit; bij de genie bij het regiment kustartillerie C. Kool cn P. J. J. de Wit: bij do genie bij het regiment genietroepen H. de Fremcry, A. II. Mohr, C. Schep. J. G. Scharp, T. van Huizen. G. V. M. Bernaert en D. J. J. P. de Lange; bij de militaire administratie bij het 8e regiment infanterie B H. A. Janssen; bij het korps luchtdoelartillcrie J. H. A. Wes ter; bij het 6e regimont infanterie II. J. J. van Aalst; bij het 4e regiment veldartillerie IT. Arends en bij het Ie regiment huzaren M. Klok, allen cadet-sergeant van het derde studiejaar aan de Koninklijke Militaire Academie. Tal van kleinere wets ontwerpen afgedaan 's-Gravenhage, 25 Juli. Te 8l/a uur komt de Eerste Kamer bijeen ter afdoening van een reeks wetsontwerpen, waaronder zich bevinden: de vvet-tocpa66ing van artikel 83 der comp tabiliteitswet 1927 ten aanzien van de kos ten van toetreding var. het rijk tot de stich ting Academische Klinieken te Utrecht en de bijdragen van de exploitatie-kosten van deze stichting over het jaar 1931; regeling van den invoer van versch, gekoeld en be vroren kalf6vleesch; van rijwielen, buiten en binnenbanden; - van porcelein, fijn- en sanitair aardewerk cn muur- en wandtegels van den invoer van kousen en sokken; van tapijten en tapijtgoederen; karpetten, loo- per9, kleedjes en matten; van naaigaren van tafel- en servetgoederen; van schoeisel cn leestklaar schoenwerk; van bedrukte, ge verfde en bont-geweven katoenmanufactu- ren. Bij dit laatste wetsontwerp wijst de beer Sassc v. Y S6 e 11 (R.K.) op een juridi sche onjuistheid in deze wet ten aanzien van de bedreigde straffen. Minister Verschuur zal dc opmerk'ng met ernst nagaan. Voorts wordt goedgekeurd het wetsont werp tot regeling van den invoer van boter. B(j de wet, regeling van den invoer van wollen en hdlfwollen stoffen, van tricot- goederen en bovcnkleeding, vraagt de heer de Jong (R.K.), waarom de minister het percentage der contingenteering niet heeft verlaagd. Spreker vraagt krachtigo maatre gelen tegen de Duitsche financieele politiek ten aanzien van ons land. Minister Verschuur merkt op, dat de toestand in de katoenen-textiel voornamelijk uorzaak der noodkreten uit Twente i6. Dat het percentage voor de contingenteering niet verl-iagd is, vindt zijn oorzaak hierin, dat in Februari j.l. de commissie-Spanjaard in overleg met de fabrikanten tot het huidige percentage heeft geadviseerd. Nadien hebben zich geen nova voorgedaan Een zeer ernstig gevaar is de valuta-dum ping uit Duitschland en daarmede houdt de regecring zich bezig. Zij onderzoekt de mo gelijkheid om te komen tot een ander sy steem van contingenteering. Met wetsontwerp wordt z. h. st. aangeno men, waarna de vergadering gesloten wordt te 9.05 uur. HET LUCHTVAARTBOUWVERBOD TE AMSTERDAM. Cassatieberoep verworpen. 's-Gravenhage, 25 Juli. De Hooge Raad deed heden uitspraak in de kwestie van het luchtvaartbouwverbod, dat do ge meente Amsterdam gelegd heeft op een ter- rcinstrook nabij het luchtvaartterrein Schiphol. De gemeente kende den eigenaar den boer II. geen schadevergoeding toe om dat zij geen schade aanwezig achtte. De eigenaar achtte echter wel schade aan- vczig en stelde bij de rechtbank te Haarlem een vordering in, die op andere gronden dan de eigenaar stelde, een schadevergoe ng vaststelde op f 6.000. De gemeente Amsterdam is echter van meening, dat hier niet opgaat het systeem van de onteigeningswet, waarbij dc rechter geheel vrij is, het bedrag der schadevergoe ding te fixecren. Dc Hooge Raad heeft het cassatieberoep verworpen. Hoe het vertrek verliep Amsterdam, 25 Juli. Zooals wij reeds in het kort hebben gemeld is de sleepreis van dc nieuwe, voor de overspanning van het Merwedekanaal bij Muiden bestemde brug, vanmiddag te kwart voor vijf voort gezet. Toen wij kort tevoren op de Zeeburger- sluis aankwamen, pluimden dikke rookwol ken uit dc schoorstecnen van de Henrietta S.M. en van de Ika Goedkoop, welke sloep- booten rosp. vóór cn achter het nog onbe wegelijk aan het begin van het Merwedeka naal liggend gevaarte hun plaats hadden ingenomen, terwijl ('s Antoinette Goedkoop als een goede reserve in de nabijheid bleef. Te vijf uur 44 klonken een paar attcn- tleseinen; de Henrietta trok de trossen strak en een minuut later kwam er bewe ging in den kolossus: de moeilijke vaart in de richting van het einddoel had opnieuw een aanvang genomen. Goddank, daar gaat-ie en kan ik van nacht weer eens slapen! klonk het tevreden uit don rnond van den sluiscommandant, die van Vrijdag af nog geen zeven uur slaap genoten had. En met den nagalm van dezo ontboezeming nog in de ooren, gaven we den chauffeur van onzen wagen order, de varende brug langs den Westelijken Merwedekanaaldijk achterop en voorbij te rijden, waarbij nog eerst een „opening" moest worden gemaakt in het cordon nicuwsgierignn, dat bij de sluis het ver trek zij het op behoorlijken afstand gadesloeg en voor het overige het dóórloo- pen in de richting van het transport door de politie werd belet. Vóór de brug uit voeren enkele motor bootjes van den Rijkswaterstaat; aan boord van óén daarvan bevond zich o.m. ir. W. J. II. Harmscn. hoofdingenieur, be last met den bruggenbouw, terwijl op den kanaaldijk, rustig voortkuierei.de, de inge- niours van deu Rijkswaterstaat Van Wis seling, die de brug te bestemder plaatse „in ontvangst heeft te nemen", en Grocnevclt het transport begeleidden. De eigenlijke lei der. ir. W. v. d. Laan, maakte in een kleine motorboot, de „Repairs" van de Ned. Dok- Maatschappij, de reis mede. Vaart van 2'A 3 kilometer. Ofschoon de vrij straffe wind, die de bel de vlaggen op de brug heftig deed klap peren, niet gunstig was hij stond Zuid- Zuid West cn oefende op het gevaarte een behoorlijken druk naar bakboord uit verliep het transport, voor zoover wij dit hebben g'constateerd -r- en dat was tot aan de Oud-Dicmerlaan bovenmate gun stig De pontons met de hoogopgebouwde steigers, waarop weer het bruggevnarte rustte, bewogen zich met een snelheid van 2X h 3 kilometer per uur, waarbij de Ika Goedkoop, die, zooals gemeld, achter had vastgemaakt, door haar dwarsligging het transport recht hield en ook het „nemen" van de bochten vergemakkelijkte. Over het dak van 't veerhuis. Nu de vaart door het smalle Merwede kanaal ging de afstand tusschen de pontons en den wal bedroeg slechts enkele Meters viel eerst goed waar te nemen, welke geweldige afmetingen de brug heeft. Het rechteruiteinde overspande den gan- schen kanaaldijk met nog een «tuk van het weiland daarnaast en het schoen aanvan kelijk, toen het gevaarte het veerhuis van het overzetveer bij de Dlemerlaan naderde hier was de marechaussee met de afzet ting belast of de rand van het ij-eren brugdek het dak van het huis er glad zou allichtcn. Maar al bleef ons gelukkig! dezo sensatie bespaard, toch was het een fantastisch schouwspel toen te half zeven het rechter brugstuk op een afstand van een paar meter over het dak heensc'iecrdc. Dit was werkelijk een zeer bijzonder mo ment, dat helaas door de afwezigheid van fotograaf en filmoperateur, niet voor vele anderen dan dc weinigen, die het mede- maak ten, kou worden vastgelegd. „Nou is-ie er overheen cn ik ben blij toe!, zei de vrouw van den veerman, 'k Ben an ders knap o« gerust geweest!" Hoeveel uur zullen nog verloopen, eer de voor het transport verantwoordelijken zul len zeggen: Ze ligt, waar ze liggen moet!? Hot einddoel bereikt. Om precies 10 uur is het transport door de oude brug gekomen. Het spreekt van zelf, dat dit punt van de reis nog al ccnige moeite kostte, maar na drie kwartier was de oude brug gepasseerd, en lag er niets moer in don weg voor het bereiken van het einddoel. Het gevaarte werd nog onge veer 100 Meter verder gesleept, cn toen was de moeilijke reis ten einde. De brug ligt nu met het eeno einde boven het via duct aan de Amsterdamsche zijde, met een tusschenruimte van ongeveer 13^ Meter. Dc andere kant ligt echter nog niet boven het viaduct. Om half elf moest men de werk zaamheden wegens de duisternis staken. Woensdagmorgen om half vier zullen de werkzaamheden worden voortgezet. Zij mocht een cadeau uitkiezen en haar keu ze viel op echte bril- lant. Wat kon zij beter kiezen dan Bnllantcn, geslepen in Asscher's Wereldberoemde Dia mantslijperij to Am sterdam!!! Alleenvorkoop Burgemeester Verstegen trekt zijn mede-onderteekening in Naar aanleiding van verschillende pers- uitingen in den laatsten tijd, deelt de bur gemeester van Koog aan de Zaan, de heer A. G. A. Verstegen, het volgendo mede: „Ik gevoel de behoefte openlijk in te trekken mijne mede-onderteekening van het artikel in het blad „Het Anker" van 7 Juli j.l. Heb ik mij bij die onderteekening niet voldoende rekenschap gegeven van dc beteekenis hiervan, ik ben thans overtuigd, dat het blijk van instemming met den inhoud van het artikel, dat uit die mede-onderteekening blijkt, niet te vereenigen is met de plichten, die op mij rusten als burgemeester eener Ncder- landsche gemeente. Als zoodanig toch is het mijn taak het gezag hoog te houden een taak, die ik onder alle omstandigheden tot het uiterste zal vervullen en dit is niet de strekking van het artikel. ONVERVAARDE JOURNALISTIEK. Een lezer zendt ons een knipsel uit de Nieder Sachsische Tagesztg. van Zondag, dat een allerzonderlingste kritiek bevat over het nieuwe Ncderlandsche postzegel van 12'/j cent. Wij vertalen „ITet (zegel) is pas verschenen en is een merkwaardig teeken des tijds. De teekening geeft, naar men de David-ster weer, dio zwaard (oorlog) en duif (vrede) vertoont en mitsdien tot uiting brengt: „Wij Joden beslissen over oorlog en vredo". Naar postzegel-verzameiaars ons meedeelcn, is in dit teeken 6lechts óén waar- do verschenen. 12'/x cent is het porto voor brieven naar het buitenland." (N. R. C.) 10 JAAR GARANTIE Zoontje van tandarts (op 't punt van af- eestraft te worden): „Nou Pa, vergeet nu niet je reputatie van: de pijnlooze tandarts.'* (Passing Show^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6