TOONZAAL SIERKUNST OPENING BIJKANTOOR TE AMERSFOORT Beursowrzicht LLOYD GEORGE EN DE VRIJHANDEL lóumen wij. IN AUGUSTUS EEN HITTEGOLF? LAATSTE BERICHTEN Voor de Vacantie. W. K. VAN ROSSUM EÖÜI Tentoonstelling: Restaurant Princess ADVERTENTIEN ABONNEMENTEN Oude Soesterweg 109 BuiteolandscJi Overzicht Hot eindo der economische we- reldconlerentie. Belangrijke uiteenzettingen van dr. Schacht. Xa zes weken te hebben geduurd, is er gisteren een eincle gekomen aan de eco nomische wereldconferentie, waarvan de resultaten buitengewoon teleurstellend zijn. Wel-is-waar is de conferentie slechts „ver daagd", maar het is niet aannemelijk, dat zij spoedig weer bijeen zal worden geroe pen. Inmiddels heeft het zin konnis te nemen van de beschouwingen, die dr. Schacht, de voorzitter van de Duitsche rijksbank, ter slotzitting ten beste heeft gegeven. Hij herinnerde eraan, dat een jaar geleden toen te Lausanne tot het bijeenroepen der economische wereldconferentie te Londen werd besloten, het programma, wat de groo- te lijnen betrof, reeds vaststond: men zou n.l. de valuta's weer op een gezonden grondslag plaatsen, de deviezen- en trans fer-moeilijkheden uit den weg ruimen en den bloei van den internationalen handel bevorderen. In den verderen loop der voor bereidende werkzaamheden werd men het erover eens niet louter een conferentie van deskundigen bijeen te roepan, maar van re- geeringsvertegenwoordigers, die in staat waren bindende overeenkomsten te slui ten. Na zes weken ingespannen arbeid moest achter worden vastgesteld, dat nau welijks één punt van 't programma tot een accoord heeft geleid. De resoluties, die de commissies tenslotte hebben aangenomen, geven slechts algemeene inzichten en aan bevelingen weer. Wat de bestrijding van indirecte protectionisme betreft, zou de con ferentie naar het oordeel der voorbereiden de commissie alle maatregelen nemen, die doelmatig leken, opdat voor de verschil lende vraagstukken zoo vlug mogelijk een redelijke oplossing zou kunnen worden ge vonden. De conferentie heeft een dergelijke oplossing evenwel niet gevonden. Evenmin is de conferentie erin geslaagd op 't gebied der handelspolitiek de tegenstellingen uit den weg te ruimen. De liberale staatsman over de mislukking der Londensche conferentie Londen, 27 Juli (V.D.). In den loop der debatten in het Lagerhuis over de Engelschc economische politiek wekte een verklaring van Lloyd George groot opzien. Hij zeido o.a., dat de economische wereldconferentie een voislagen mislukking was, doch klaar blijkelijk was Engeland er zonder al te groote verliezen afgekomen behalve dat het misschien eenige voeren had gelaten, die Macdonald zich van tevoren reeds op don hoed had gestoken. Het systeem der groote conferenties heeft definitief afgedaan De leering, die men er uit kan trekken, is, dat Engeland tegenover andere staten zijn eigen politiek moet volgen. Dr. SCHACHT. Dr. Schacht meent, dat geen persoon of regeering de schuld van een en ander mag worden gegeven: de fout schuilt z.i. in het systeem. Het denkbeeld, om door algemeene aanbevelingen of besluiten 'tegelijkertijd den toestand van ruim zestig verschillend geaards landen gunstig te beïnvloeden, bleek niet te verwezenlijken. Niet eens op het 'gebied der valuta-stabiliteit kon een heid tot stand worden gebracht, sinds en kele landen de stabiliteit hunner valuta bewust hebben laten varen en door veran dering van den valuta-grondslag hun eco nomisch leven trachtten te beïnvloeden. Hoezeer men in 't belang van do inter nationale uitwisseling van goederen een dergelijke politiek mag betreuren, noch tans kan men een soevereinen staat niet het recht ontzeggen alle maatregelen te nemen, dip hij ter bescherming van zijn economi sche levensrechten noodig acht. Dr. Schacht juichte het uit dezen hoofde toe, dot in cle resoluties, die d° conferentie heeft aange nomen, de veroordeeling van deze politiek achterwege is gebleven. Zoolang de afzonderlijke naties niet zelf een zeker economisch evenwicht hebben hervonden, zal volgens dr. Schacht het sue ces van een nieuwe -economische wereld conferentie twijfelachtig blijven. Dit acht hij de 'groote les der conferentie. De tot dusver gebruikelijke, doch ongezonde methode, om het economisch leven voor een oogenblik verlichting te bezorgen door in ternationale credieten, dient te wij kin voor het streven uit eigen kracht een zekere economische stabiliteit tot stónd te bren gen. Ook roerde dr. Schacht het vraagstuk der schulden aan; hij achtte het vanzelfspre kend, dat een resreiing daarvan slechts kan geschieden onder bescherming van de eco nomische belangen der afzonderlijke len den en der individueele crediteuren. Alle te treffen schuldregelingen moeten ge steund worden door een economische po litiek, die de „earning power" der debi teuren intact laat; alleen in het laatste geval zal de crediteur aan zijn geld ko men. De vraag rijst zoodoende thans, of wij de menschheid productieven arbeid zullen verschaffen, zelfs op gevaar af, dat er eenig kapitaal verloren 'gaat, of dat werkeloos zal worden afgewacht, totdat de sociale crisis ons in een chaos stort. Het zal daarom tot de taak der internationale economische politiek in de toekomst moe ten behooren de arbeidskrachten weer in het productieproces in te schakelen, o.a. door den landen, wier levensstandaard een laag peil heelt bereikt, de mogelijkheid te bieden dezen standaard op te voeren tot het peil der verder ontwikkelde lan den. De Duitsche regeering, zoo besloot dr. Schacht, zal ook in den vervolge be reid zijn elke internationale samenwerking te bevorderen, maar z.i. zal deze arbeid pas met welslagen worden bekroond, wan neer de verschillende landen daarvoor zelf een stevigen grondslag hebben gelegd. LLOYD GEORGE. Lloyd George wees verder in zijn rede op den trcurigen toestand van den Engelschen landbouw. Men kreeg dep indruk van een loopgravenoorlog, waarbij elke 6taat zich in zijn eigen stelling ingraaft. De economi sche wereldconferentie heeft niet één zand zak uit don weg geruimd. Het meeste opzien baarde wel Lloyd Ge orge's verklaring, dat de période van den vrijhandel voorbij was. Hij kon de politiek van de regeering niet begrijpen, die op on voldoende wijze de belangen van den land bouw behartigde. De overeenkomsten van Oltawa dienden opnieuw onderzocht te wor den. De regeering moest de noodige geld middelen vinden voor het herstel van den Ebgelschen landbouw. De debatten werden gesloten door den mi nister van handel, sir Walther Runciman, die zijn politiek en zijn op de economische wereldconferentie gehouden rede, waarin hij financieelen steun van Engeland aan internationale werkverschaffingsplannen had afgewezen, verdedigde. MIJNONGELUK IN TURKIJE. Vier dcoden, zeven vermisten. Ie tan boel, 27 Juli. (V.D.) In een ko- h-nmijn bij Zongoeldak heeft een ernstige ontploffing plaats gehad. Tot nu toe zijn 4 Ijken geborgen. Zeven mijnwerkers worden nog vermist. WEEK-END WEERKANSEN. Onze weerkundige medewerker schrijft ons: De verwachting, verleden week uitgespro ken, dat wij toen gekomen waren aan he begin van een warme periode, is door de omstandigheden niet gelogenstraft gewor den. Voor de eerste maal van dezen zomer steeg cle thermometer Donderdag aanzien lijk boven 30 graden C. (86 F.). Dit verschijnsel was niet van plaatselij ken aard, want op dien dag werden uit tal van plaatsen in Midden-Europa thermo meterstanden van deze hoogte gemeld en uit Frankrijk kwamen zelfs berichten om trent een stijging tot 35 graden C. Alleen deze laatste temperaturen zijn wel min of meer abnormaal en bij het opmaken van de vooruitzichten voor Zondag dient men deze omstandigheid in het oog te houden. Er ontwikkelde zich namelijk Donderdag boven den Westelijken mond van het En gelschc Kanaal een ondiepe depressie, die aan haar Oostzijde begrensd was door een gebied van groote hitte over Frankrijk, ter wijl boven Ierland reeds eenige afkoeling was ingetreden. Hierdoor is over Engeland en het Kanaal, en in zekeren zin ook ovei ons land en zijn omgeving een temperatuur vcrdeoling tot ontwikkeling gekomen, die go- makkelijk aanleiding kan geven tót een on weerstoestand. In het algemeen geldt voor deze omstandigheid hetzelfde wat verleden week is gezegd over bijna denzelfdcn toe stand. Ook bij de Faroer ontwikkelt zich een weerstoestand, die het begin kan worden van een algemeene verandering in West- Europa, een verandering, die zou leiden tot koeler weer met regenkansen. Er mag intusschen niet uit het oog wor den verloren, dat de algemeene weerstoe stand in Centraal-Europa sedert verloden week aan vastheid heeft gewonnen en dit kan van grooton invloed zijn op het verloop der weersgesteldheid bij ons en wel in dien zin, dat het weer deze week nog warm zal blijven, dat wellicht vóór Zondag locale on vveersbUien zullen voorkomen, dat ook hiei cn daar regen kan vallen en dat de grootste hitte wat getemperd zal worden, maar dat het \yeer den Zondag over toch mooi en warm zal blijven. (Nadruk verboden). Volgens den weerkundigen medewerker van de Daily Herald aldus Het Volk zal Augustus de warmste maand van dit regenachtige jaar worden en wie zoo ver standig is geweest zijn vacantie in deze maand te nemen, zal niet bedrogen uitko men. De eerste tien dagen van Augustus zullen, wat hij noemt, aangenaam warm zijn en hot zal een lust zijn om in de nor male temperatuur van de 6chadu\v te zit ten. Dan komen er een paar dagen, dat harde donderslagen en flitsende bliksem stralen niet van de lucht zullen zijn. Doch daarna zal een verzengende hitte terugko men, omstreeks tusschen 10 en 20 Augustus, die alle vorige records zal 6la.an. Deze aangename vacantie-voor6pelling eldt voor Engeland. Laat on6 hopen, dat deze profeet ook nog meer doet dan alleen brood eten en dat van zijn profetieën iets terecht komt. Als het in Engeland goed weer is, pikken wij er hier in Holland allicht ook een graantje van mee. DOODELIJK ONGELUK OP DEN LEIDSGHEN STRAATWEG Motorrijder veroorzaakt twee botsingen. 's G raven hag e, 28 Juli. Gistermiddag omstreeks half 5 reed op den Rijksstraatweg onder Wassenaar een auto op de rechter zijdo van den weg in de richting Leiden, gevolgd door een bestelwagen der fa. Ileinc- mann en Ostwald in Den Haag, die in de zelfde richting ging, doch kort voor clo Oudormeulenloan den richtingwijzer uit stak, ten teeken dat de chauffeur van dien bestelwagen linksaf genoemde 'laan wilde inslaan. Achter den bestelwagen kwam echter de motorrijder B. van het Oranje plein 22 in Den Haag, die niet bemerkte, dat de bestelwagen vóór hom wilde afslaan. Hoewel de chauffeur van H. en O. nog de tegenwoordigheid van geest had zijn stuur onmiddellijk weer rechtsom te gooien, was een botsing met den motor onvermijde lijk, zoodat de berijder daarvan de macht over het stuur verloor, tegen een boom vjoog en op slag dood moet zijn geweest. De ledige motor schoof nog over fiets- cn wandelpad waar zich gelukkig geen wielrijder of voetganger bevond door en kwam in het kreupelhout naast den weg te land. Door de noodzakelijk goworden, plotse linge manoeuvre van den chauffeur van H. en O. geraakte echter diens bestelwagen in botsing met cle auto, die, gelijk gemeld, voor bem reed en met welke hij inmiddels gelijk gekomen was. Beide wagens werden echtei gelukkig slechts licht beschadigd. NAZI'S ROOVEN OP NEDERLANDSCH GEBIED. Gisteravond is de ongeveer 30-jarige H- S. uit Reuver op Limburgsch grondgebied door enkele Hitlerianen aangevallen, nadat hij kort te voren op Duitsch gebied met hen slaags was geraakt. S. liep ernstige ver wondingen op en moest zich onder genees kundige behandeling stellen. Naar de aan gevallene beweert, hebben de Duitschers hem van zijn beurs en papieren beroofd en zijn op zijn hulpgeroep op de vlucht gesla gen. Van de brutale aanranding heeft S. aan gif te gedaan bij de politie, dio zich met S inmiddels naar de grens heeft begeven, op dat hij de verdachten zou kunnen aanwij zen. Totnutoe had het onderzo ïk geen resultaat. VERKEERSONGEVAL. Roermond, 27 Juli. Vanavond werd de heer G. Knoops, toen hij op zijn fiets op den rijksweg nabij Echten een hooiwagen wilde passeeren, door een uit de richting Roer mond komende autobus aangereden en op slag gedood. VERDRONKEN. Staveren, 28 Juli. Gistermiddag is in het IJsselmecr onder Staveren het bijna 9- jarig zoontje van den hoer H. Schraders al hier bij hot baden verdronken. Korte Sportmantels Regenmantels Vilten reishoeden Gebloemde Zomerjapon met pofmouwtjes, reclameprijs f 4.90 18 LANGESTRAAT Toen wij nu veertien dagen geleden de voortgezette devaluatie van den dollar als dollemanswerk betitelden en gewaagden van Roosevelt's naTeviteit om bij de lijdensspon de der Londensche conferentie coram pu- bltco te verklaren, dat de dollar ,,nog niet laag genoeg was", hebben wij door een en ander het wankelbare evenwicht der Ame- rikaansche situatie feitelijk reeds aangeduid. Sindsdien kwam het befaamde, reeds in het vorig overzicht vermelde oogstrapport, waaruit bleek van een tekort der beschot ten voor de directe behoeften van dit jaar. Toen was het hek ganschelijk van den dam en beleefde de graanbeurs van Chicago op gewonden tooneelen, die zelfs in de geschie denis van dat roemruchte instituut tot de zeer groote uitzondering behooren. Men voege hierbij het gcdnbbel in de .,wet stocks", en het is duidelijk, dat een „shake* out" niet kon uitblijven. Zooals alles in het land van Broeder Jonathan was deze af takeling heel erg raak. Leidende wet stocks werden in een paar dagen tijd in koers haast gehalveerd. Dit was het sein voor een sauve qui peut op de graanbeurs en andere goederenmarkten, gevo'gd door een even drastische reactie op de gehecle fondsen- markt. Op zichzelf behoeft men deze afstraf fing naar onze m^ening niet al te tragisch op te nemen. De Yankees weten nu een maal nooit van maat houden en werken met het stelsel der stoploss-orders, waar door bij iedere heftige daling direct weer pieuw omvangrijk aanbod ter markt komt, net zoo lang totdat alle zwakke broeders er uit zijn. Onder zoo onevenwichtige omstandighe den heeft het geen zin de merites van be paalde fondsen onder de loupe te nemen. Nog tot het laatste toe was b.v. Anaconda Copper zeer gunstig gestemd, en lag, gelijk de beurs dat zegt, voor een rijzing. Maar niets kon zich natuurlijk aan een dergelijke uniforme bcursbeweging onttrekken. Ook de kort op handen zijnde kwartaal- staat van de U. S. Steel Corporation zal thans wel weinig invloed hebben. Na de ge weldige verliezen van 1933 verwacht men thans een staat zonder debet of credit saldo van beteekenis. Overigens was in de activi teit van de staalnijverheid juist een zeer lichte kentering ingetreden, die echter als seizoenverschijnsel niet veel te beteekenen had. Gewichtiger is de vraag, of de invoe ring van tal van industricele „codes", waar in arbeidstijd en1 loonschaal van hoogerhand dwingend worden geregeld, niet veel van de door Wallstreet reeds a priori verdiscon teerde winslcapaciteit der nijverheid zou wegnemen. Voorstanders van dergelijke in grepen in de sociale structuurverhoudingen, die nog weinige maanden geleden te Genè- ve tot uiting kwamen, hebben thans een schoone gelegenheid om hun theorieën aan de praktijk te toetsen. Mochten de codes inderdaad tot een verhooging der algemee ne koopkracht voeren, dan zijn ze de moei te van inconveniënten waard. Want het is uiteraard alleen mogelijk om dc verhoogde activiteit in het Amerikaansche bedrijfsle ven te handhaven, indien het geproduceerde werkelijk kan worden afgezet. Daarom juist zijn de hooger genoemde verkoopcijfers der Sears Roebuck van zooveel gewicht. De fluctuaties zijn op het oogenblik zoo groot, dat in dc weinige dagen, die steeds verstrijken tusschen het schrijven en het verschijnen van dit bericht het aangezicht van Wallstreet wellicht reeds weer geheel is veranderd. Wij houden het er niet voor, dat deze goeddeels technische shake-out reeds het definitieve einde van den Ame- rikannschen opbloei zou beteekenen. Deze wordt in het eind door andere factoren (zie boven) bepaald, en het is nog niet mo gelijk om daarover reeds thans een afslui tend oordeel te vormen. Geconsolideerd is de situatie nog in geen geval, reden waarom storingen als wij thar.s beleven, geheel in de lijn der ontwikkeling liggen. Te Amsterdam werden de dalingen van New-Yórk goed opgevangen. Reeds lang bewoog het koerspeil zich hier onder pariteit, en door dc depreciatie van den dollar beteekent trouwens ieder 3 dollar koersverlies van Wallstreet slechts 2 dollar te Amsterdam. Men maakt dus de paniek op een koopje mede. De vrije Za terdag kwam voor de zooveelste maal op een wel zeer ongelegen oogenblik. De beweging in '-ubberaandeelcn zette zich in de afgeloopen week voort. Het is zeker, dat officieel en officieus hard wordt gewerkt aan de restrictieplannen. Men spreekt thans van beperking tot 50 pet. der potentieele capaciteit van 1938. Deze be richten waren klaarblijkelijk ook reeds tot Amerika doorgedrongen, want eenige dagen vierde een wilde speculatie op de New- Yorksche termijnbeurs voor het taaie pro duct hoogtij. Zonder twijfel zijn ook te Am sterdam tal van rubberaandeelen tot ver boven hun prospectieve waarde opgezet, hetgeen zich op dezelfde wijze moet wre ken als do speculaties in wet stocks. De termijnmarkt van Londen hield zich vrij behoorlijk, maar die van Amerika gaf een groot deel der prijsverhooging weer terug. Suikeraand. hielden zich op den achtergrond, ook toen Amerikaansche sugarstocks stegen. Hiervan ontwaarde men aan het Damrak al leen een groote willigte in aandeelen Ame rican Beet Sugar, die te New-York in snel tempo van 10 op 17 dollar stegen, om later natuurlijk weer terug te zakken. Aan deze beweging lag een bericht ten grondslag, volgens hetwelk Amerika met Cuba een overeenkomst zou treffen ten aanzien der invoeren. De Amerikaansche suikerboeren zouden hiervan natuurlijk direct profitee- ren. Voor Java is een en ander stellig niet van direct voordeel. De tabaksinschrijvin gen zijn nu voorloopig ten einde. Ofschoon de stemming na ds opzienbarende schorsing der eerste inschrijving stellig niet is tegen gevallen, kan men nu toch overzien, dat 1933 in geen geval kans op winst brengt. UTR. WEG HOEK ST. v. d. HAGENLAAN Zaterdag 29 Juli te 15 uur Glaswerk Leerdam Stalen meubelen Gispen I Verkoopingen Amersfoort. 3 Augustus. „Pet Boompje." Groote verkooping van onroeren de goederen. 8 uur n.m. 4 Augustus. Voorterrein Kazerne Bereden Wapens. Verkoop van eenige legerpaarden. 11.30 v.m. 9 Augustus. Hotel de Zwaan. Gerechtelijke Verkooping van het perceel Kapolweg 56. Om 8 uur n.m. Jacht op Waterwild geopend f 1.50 Bouillon Wilde Eend - Appelmoes Eveneens jonge Haan Tel. 137 - 310 BRAND IN EEN OUDE PACHTHOEVE IN LIMBURG. Woensdagavond is door bet in brand ra ken van een vrachtauto, die met den oogst van het veld kwam, brand ontstaan in de hoeve Meerssenhoevcn te Uttcren, een der prachtige oude pachthoeven in Zuid-Lim burg cn gelegen voor het kasteel Meersscn- hoevon van Gustaaf Regout. aldaar.. Do rechtervleugel stond spoedig In lichter laaie. Het heele bovengedeelte met den daarin geborgen oogst is een prooi der vlammen gewordon. Het benedengedeelte, opgetrokken uit gewelven van steen, bleef gespaard. De brandweer uit Maastricht, die eerst later gewaarschuwd werd, verrichtte de bluseching. Do gebouwen zijn verze kerd; van don oog9t is dit niet bekend. BRAND TE ELST. Eist, 27 Juli. Hedenmiddag is to Eist afgebrand het woonhuis van den heer Hen driks aan den rijksweg ArnhemNijmegen. Do brandweer werd spoedig gewaarschuwd, doch hot huis was niet meer te redden. De inboedel is geheel vernield. Eenig vee kon nog gered worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dokt do schade. WAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bilt 28 Juli 9.15 aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Weest op uw hoede". EXAMENS Soest. De dames L. Keus en M. Harte- mink, alhier, behaalden te Utrecht het di ploma voor M.U.L.O. t^EDEDEELING worden ook aangenomen door on* i. LAMBRECHTS BURGERLIJKE STAND 27 Juli. Ondertrouwd: Wilhelmus Johannes Elis van Raaij en Alijda Maria Stekelen» burg. Hendrik Nicolaas van Schaik en En- gelina Gerarda de Heus. Adriaan Joh^n Arie v. OoijenenLina Geertruida v. d. Veen. Aloijsius Snijders en Johanna van de Belt. Franciscus Albertus Kortes en Hein tje Lagerweij. Wiebe Kuik en Emma Gret- chen Luhrs. Jan van Kuik en Martina Geertruida Brouwer. Hendrik Wassink en Catharina Margrietha van Binnendijk. Gehuwd: Hendrik Jan Willem van Drutcn en Aleijda Koops. Jan Hendrik Rouvvendal en Anna Catharina Freede. Jo hannes Adam Bartholomeus van Pagée en Gcorgina Karoline Geraldine Vierdag. Overleden: Jan Cornelis van der Liïn den, oud 62 jaar, ongehuwd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 2