tedifen PUROL AMERSFOORTSCH DAGBLAD TENTEN Zaterdag 29 Juli 1933 32 e Jaargang No. 25 TWEEDE BLAD Bkmeolaiid Jhr. VAN NISPEN TOT SEVENAER UIT DE STAATSCOURANT RESERVEKADER ook in huur NIEUW PARIJS Langestraat 35 v GROOTE BRAND TE LOBITH LIJSTVAN VERBODEN ORGANISATIES Zuivering ambtenarencorps VERLAGING RENTESTAND FEUILLETON MOORD OP ABBOTSHALL Eervol ontslag uit den diplomatieken dienst Bij Koninklijk Besluit is aan Jhr. Mr. O. F. A. M. VAN Nispen tot Sevenaer buiten gewoon gezant en gevolmachtigd Minister bij de Belgische en Luxemburgsche Hoven op zijn verzoek eervol ontslag uit den di plomatieken dienst verleend, onder dank betuiging voor de aan Hare Majesteit en den Lande bewezen belangrijke diensten. Gezant van Nispen tot Sevenaer. Jhr. van Nispen tot Sevenaer heeft gedu rende 18 jaar deel uitgemaakt van ons Diplomatieke Corps. Op 25 November 1915 werd hij benoemd tot H. M.'s Gezant bij den Heiligen Stoel, waar hij 8 Juni 1926 bleef geacccrediteerd. Daarna volgde zijn benoeming tot gezant te Weenen en sedert 1928 was hij gezant te Brussel. Voordat Jhr. van Nispen tot Sevenaer ge roepen werd op te treden als onze gezant bij het Vaticaan heeft hij van 1901 tot 1915 zitting gehad in de Tweede Kamer, van welke Kamer hij in laatstgemeld jaar het voorzitterschap heeft bekleed. Bij K. B. is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Middelharnis C. H. Hoo- genboom te Hellevoetsluis. Bij K. B. zijn benoemd tot leeraar aan de R H.B.S. te Goes II. M. van der Spoel en J. Smit, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam en is wederom tijdelijk benoemd aan die school tot leeraar II. Zandvoort. Bij K. B. zijn voor het studiejaar 1933 1934 benoemd tot rector-magnificus der Rijksuniversiteit te Leiden mr. D. van Blom; te Utrecht mr. C. W. Star Busmann en te Groningen mr. dr. II. W. C. Borde wij k. Bij K. B. is met ingang van 1 October 1933 wegens verandering in de inrichting van het dienstvak waarbij zij werkzaam zijn, eervol ontslag verleend aan de navol gende ambtenaren bij den Octrooiraad: J. Carbasius, hoofdingenieur; S. Slavekeerde, technisch hoofdambtenaar; R. L. Weber, technisch ambtenaar le klasse; N. W. IIoo- gendonk, technisch ambtenaar lo klasse en C. Wapenaar, technisch ambtenaar 2 klasse. Bij K. B. is toegekend de zilveren eere- medaillo der Oranje-Nassau-Orde aan J. Masereeuw, chef van de hagelgietcrij der firma wed. C. Dooremans en Zonen te Rot terdam en de bronzen medaille aan P. M. Mulder, drukker bij de firma J. van Boek hoven te Utrecht Bij beschikking van den directeur-gene- raad der PTT is met ingang van 1 Septem ber 1933 aangewezen als directeur van het PTT-kantoor te Leerdam de adjunct-refe rendaris der PTT P. J. Bisschop to En schede. Geen vrijwilligers meerf behalve voor vlieger of waarnemer Bij schrijven van den M. v. D. 16 bepaald: dat van 1 Augustus a.6. af tot nader or der geen jongelieden meer mogen worden aangenomen als vrijwilliger voor het reser vekader, andere dan voor den dienst als vlieger of waarnemer. De jongelieden die inlichtingen wenschen nopens het reservekader, kunnen zien schrif telijk tot den M. v. D. wenden teneinde te worden ingelicht nopens de gelegenheid tot het siuiten van een vrijwillige verbintenis op den voet van een gewoon dienstplichti ge, met bestemming voor de Offici^reoplci- ding. In het verzoekschrift bchooren tc worden vermeld: 1. geslachtsnaam en voornamen van den verzoeker (voluit); 2. datum en plaats van geboorte; 3. woonplaats en adres; 4. of hij den 6taat van Nederlander bezit; 5. indien hij reeds voor den dienstplicht werd ingeschreven in welke gemeente deze inschrijving plaats had; 6. genoten onderwijs en behaalde diplo ma's met opgaaf van de bij het examen toe gekende cijfers; V 7. welk beroep hij uitoefent of later denkt uit te oefenen; 8. zijn lengte en zijn gewicht; 9. om welke reden hij de verbintenis wenscht aan te gaan; 10. bij welk wapen of korps of bij welken dienst hij bij voorkeur zou wenschen te* dienen; 11. wanneer hij de eerste oefening zou willen aanvangen; 12. verdere ensche.;, die hij met betrek king tot de verbintenis mocht hebben; Tot het aangaan van een verbintenis, als bier bedoeld, wordt in het algemeen 6lcchts toegelaten: a. hij, die in dienst wenscht te treden voordat hij tot gewoon of tot buitengewoon dienstplichtige bestemd is; b. hij, die tot buitengewoon dienstplich tige bestemd is; c. hij, die geen bestemming tot gewoon of tot buitengewoon dienstplichtige beeft te wachten; Voor de onderbroken opleiding staat in het algemeen de weg open door het 6luitcn van een verbintenis als adspirant-voorgo oefend vaandrig bij het vooroefeningsinsti tuut, wanneer de belanghebbende 17 of 18 jaar oud is. Daarnaast zal de onderbroken opleiding, zooal6 tot dusver bij het reserve kader plaats had, bij de infanterie worden gehandhaafd voor een zeer beperkt getal vrijwilligere, die een verbintenis op den voet van een gewoon dienstplichtige hebben aangegaan. Hiervoor zullen in hoofdzaak in aanmerking komen zij, die aannemelijk maken, dat zij een geldige reden hadden om niet tot bovenbedoelde verbintenis bij het Vooroefeningsinstituut toe tc treden. CONTINGENTEERING AARDEWERK. Naar wij vernemen, is de contingentee- ring van sanitair, fijn aardewerk, porce- lein en muur- en wandtcgels, welke op 31 Juli afgeloopen zou zijn, ongewijzigd voor den tijd van 6 maanden vernieuwd. Vier huizen in vlammen Lobith, 28 Juli. Hedenmiddag te ruim twaalf uur is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een hui6 aan het Tuindorp te Lobith, bewoond door de familie Harmsen. Tengevolge van den sterken wind en mede door het feit dat men slechts over beperkt brandblu6sching6materiaal beschikte, sloe gen de vlammen in weinig tijds over naar een drietal andere huizen, bewoond door de families Derksen, Nyenhuis en Schop- man. De brandweer uit Lobith bestrijdt het vuur uit alle macht. Zij heeft assistentie aangevraagd van de spuit uit Pannerden. De vier huizen moeten als verloren worden beschouwd. De brand woedde om twee uur nog voort. Om drie uur was het gevaar voor uitbrei ding geweken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade is uit den aard der zaak aanzienlijk en wordt door verzekering gedekt. Lobith, 28 Juli. De brand is ontstaan in de woning van den klompenmaker J. M. Harmsen. welke woning gelegen is in het tuindorp te Lobith-Tolkamer, een complex van een tachtig woningen. De woning van Harmsen is totaal uitgebrand. Voorts zijn de daarnaast gelegen woaingen van J. Derk sen en II. A. Versteege gedeeltelijk door het vuur vernield. De brand werd bestreden door drie motorspuiten, waarbij water werd gegeven door de brandweer uit Lobith en die van Pannerden. Omstreeks drie uur was men den brand meester en bestond voor uitbreiding geen gevaar meer. Persoonlijke ongevallen kwa men niet voor. Verzekering dekt de schade, die uit den aard der zaak vrij aanzienlijk is. Beschikkingen van den ministers president De N.S.B. niet verboden EEN GOEDE VANGST. 's Gravenhagc, 28 Juli. In den afge loopen nacht is door de recherche te 's Gra venhagc aangehouden een 19-jarige tc Gro ningen woonachtige chauffeur, die verdacht was zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van 2000, in verband waar mede zijn aanhouding door de politie tc Groningen was verzocht. Bij zijn aanhou ding was hij in gezelschap van een 15-jarige jongen, eveneens uit Groningen afkomstig, die van huis was weggeloopen en wiens op sporing door de politic te Groningen was verzocht. Minister Colijn heeft, aldus de bladen der Arbeiderspers, het volgende schrijven ge richt tot de ministers van de verschillende departementen: Bij K. B. van 22 Mei 1933 Staatsblad no. 294, zijn enkele wijzigingen aangebracht in het Algemeen Rijksambtenarenreglement, Ter uitvoering van de artikelen 50, derde lid en 97b, tweede lid van genoemd regle ment zijn door mij de hierbij in afschrift gaande beschikkingen genomen. Ik moge uwe excellentie verzoeken, de In het Algemeen Rijksambtenarenreglement aangebrachte wijzigingen en den inhoud van mijn hierbij gaande beschikkingen ter kennis van de onder haar depar tementen ressorteerende ambtenaren te brengen. Daarbij ware nadrukkelijk de aandacht er op te vestigen, dat de ambte naar, die van een vereeniging, waarvan door mij is verklaard, dat zij de behoorlijke ver vulling van zijn plicht als ambtenaar kan in gevaar brengen of 6chaden, lid blijft of wordt, of die op eenigerlei wijze medewer king of steun verleent aan een zoodanige vereeniging of aan van haar uitgaande ac tie, er op moet rekenen, dat hem ontslag uit den dienst zal worden verleend. Voorts waren de hoofden van dienst uit te noodigen, dergelijke ambtenaren ateme de ambtenaren, die op grond van heUeerste lid van artikel 97b voor verwijdering uit den dienst in aanmerking komen, aan uwe excellentie voor ontslag voor te dragen. Ik wijs in dit verband op het bepaalde in het derde lid van evengenoemd artikel. Voor sommige categorieën van ambtena ren, door of vanwege het Rijk aangesteld, geldt niet het Algemeen Rijksambtenaren reglement, doch zijn afzonderlijk in hoofd zaak gelijkluidende ambtenarenreglementen vastgesteld. Het zal aanbeveling verdienen, dat be doelde reglementen than6 aangepast wor den aan het gewijzigde algemeen Rijksamb tenarenreglement. Ook indien de herziening van evenge noemd reglement wijziging of aanvulling van dienstreglementen enz. noodig of wen- 6chelijk maakt, gelieve uwe excellentie voor zooveel haar departement aangaat, daar toe het noodige te verrichten. Verboden organisaties. De minister van Staat, voorzitter van den Raad van ministers, gelet op artikel 97b, tweede lid van het Alg. Rijksambtenaren reglement verklaart: 1. dat de na te noemen vereenigingen t. w.: a. de Communistische Partij Holland met den Communistischen Jeugdbond, den Rovolutionnair Socialisti6chen Vrouwen bond en alle communistische zgn. mantel organisaties; b. het Landelijk Verbond van Sociaal Anarchisten, de Alarmgroepen en het lan delijk verband van die groepen, alsmede de Bond van Anarcho-Socialisten; c. het Nederlandsch Syndicalistisch Vak verbond met de daarbij aangesloten vak groepen en zijn arbeiderejeugdorganisatie d. de Onafhankelenk Socialistische Partij met haar jeugdverbond en arbeidersweer; e. het Nederlandsch Arbeid-Secretariaat (N.A.S.) en daarbij aangesloten vakgroe pen, de N.A.S.-Jeugdbond, de N.A.S.-Vrou- wenbond, de Vereeniging voor Volksontwik keling, het Antifo, alsmede de Rovolution nair Socialistische Partij; 1. de Nationaal-socialistischo Nederland- sche Arbeiderspartij (N.S.N.A.P. Amster-. dam); g. de Nat.-Soc. Nederl. Arbeiderepartij (N.S.N.A.P. groep Smit en Haighton, Den Haag); h. de Alg. Nederl. Fascistenbond (groep Baars); L Verbond van Nationaal Solidari6ten in Rijks Nederland (groep Sinclair de Roche-, mont) j. Verbond van Nationalisten (groep dr. v. d. Myle), om de doeleinden die zij nastreven, of de middelen die zij aanwenden, de behoorlijke vervulling doör den ambtenaar in Rijks dienst van zijn plicht al6 ambtenaar kun-, nen in gevaar brengen of 6chadcn; 2. dat de na te noemen vereenigingen, le weten: de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij en de organisaties, aangesloten bij het Ne- derlandsche Verbond van Vakvereenigingen (N.V.V.); om de doeleinden die zij nastreven of de middelen, die zij aanwenden, de behoorlijke vervulling door den onder het departement van defensie ressorteerenden ambtenaar van zijn plicht als ambtenaar kunnen in ge-, vaar brengen of schaden. J) Toegelaten insignes. De minister van 6taat, voorzitter van den raad van ministers, gelet op artikel 50 der de lid, van het Alg. Rijks Ambtenarenregle ment, heeft goedgevonden: vergunning te verleenen, dat door ambtenaren in dienst, of bij gekleed gaan in uniform, behalve het oranje of do nationale kleuren, de na te noemen insignes of onderscheidingsteeke nen, voorzoover betrokkenen overigens daartoe gerechtigd zijn. worden gedragen; Het schildje van Ecrete Hulp bij Onge-. lukken; het kruis van verdienste en de me daille van verdienste van het Nederland- scho Roode Kruis; de kenteekenen en in signes, verleend door het Verbond van ver eenigingen voor Veilig Verkeer; do medail le van het Nederlandsch Olympisch Comi té; de onderecheiding6toekenen uitgereikt aan do deelnemers van de internationale af- 6tandsmarschen; het kruis van verdienste en de medaille voor bizondere toewijding van den Nederlandschen Bond van Vrijwil lige Burgerwachten; het mobilisatie-herin- neringskruis; de groene Esperanto-ster en voorts speldjes, kunstbloemen, vlaggetjes enz., welke dienen als bewijs voor de bijdra ge in een van overheidswege toegestane col lecte of inzameling, doch slechts op den dag, waarop deze collecte of inzameling wordt gehouden. Uit het bovenstaande valt op te ma ken, dat de N.S.B., de partij van Ir. Muösert, niet verboden is. (Red. A. D.). Met een half procent Amsterdam, 28 Juli. De directie van de Nederlandscho Bank heeft met in gang van 29 Juli den rentestand verlaagd met een half procent en dus als volgt vast gesteld: wisseldisconto VA pet, promessendiscon- to 4 pet., beleening van effecten 4 pet., be- leening van goederen 4 pet., voorschotten in rekening courant 4 pet Het Doorzitten bij Wielrijdon «n een door de Zon Verbrande Huid. verzacht en genoost men mot 30-60 ea 90 ct-TwbtflOct- Bi) Apoih.ca OrogUica De ecne dag leert den anderen. Een detective-verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H. A. C. S. 14 „Ik ging nergens bepaald naar toe. Ik slenterde zoo'n beetje. Ik had behoefte om weg tc zijn van Abbotshall en te denken. Nadat ik de studeerkamer verliet, zwierf ik door den tuin en ging de rivier over, zonder dat ik wist, dat ik 't deed." Zelfs aan sir Arthur vertelde hij niets van zijn ontdekkingen. De oudere man ging gretig op zijn op merkingen in. „Je hebt iets ontdekt, waar je over loopt te denken, nietwaar? Dat is weer dan ik heb bereikt, hoewel ik mijn hersens gepijnigd heb sinds middernacht. r,io detective-man schijnt ook niet beter af te zijn." „O, Boyd is een beste kerel," zei Antho ny. „Gewoonlijk bereikt hij wel iets." „Nou, ik hoop 't," zuchtte sir Arthur. ..Dit is een verschrikkelijke geschiedenis, Gethryn. Verschrikkelijk 1 Ik kan nog niet pr veel over praten arme oude John! Kende jij hem eigenlijk?" „Neen. Heb eens hem de hand geschud hij een diner, dat is al.n „Je zoudt van hem gehouden hebben, Gcthryn. Hij we doen beter niet er over to praten. God! Wat een tumult zal er zijn is er eigenlijk al!" „Ja" zei Anthony. Een slag voor Enge land en een buitenkansje voor Fleet Street. We zijn er, laat ik u niet ophouden. Ik hoop dat mevrouw mevrouw Lemesurier de schoonheid van haar huis naar waarde schat." „Mooi, is 't niet? Gleason bouwde het, dat weet je." Hij zweeg en Anthony vrees de. dat er niet toegehapt werd. Ze waren bij het hek van den tuin geko men. Over de heg zag men een grasveld, bloemen en het huis. Anthony was niet alleen maar diplomatiek geweest, toen hij de schoonheid er \an geroemd had. Het was een moderne bouw van de beste 60ort en zag er minstens even fraai uit als Ab botshall. Anthony deed alsof hij wou weggaan. Maar sir Arthur hapte toe. „Hó, Gethryn," zeide hij, „waarom zou je niet mee gaan? Het is nog meer de moeite waard om 't huis van binnen te zien dan van buiten. En ik zou 't prettig inden als je Lucic en haar zuster leerde kennen. Zij zullen ook blij zijn met jou kennis te maken. Zij verwachten nog een tweede behalve mij op de lunch den jongen Deacon, John's secretaris. Hij wilde niet meegaan. Hij heeft het erg druk en hij. dio zoo jong is, voelt het, vermoed ik, als een zonde om op de een of andere wijze pleizier te hebben van daag. Dwaas, maar ik vind het toch sym pathiek van hem. Hij begrijpt niet de nood zakelijkheid nu iets le ondernemen on» niet gek te worden.", Hij legde een hand op Anthony's arm. „Ga mee." Anthony, vond het best overgehaald te worden. Zij wandelden door den tuin en dan om het huis naar de voordeur. Zij wer den door een frisch, allerliefst dienstmeisje in een frisschen, allerliefsten salon gela ten. Door de openslaande deuren, die open gingen naar den tuin, waar zij door heen waren gegaan, stormde een jong meisje binnen. Anthony merkte op smalle enkels, een slank figuur cn een zeer lief gezicht, maar hij was teleurgesteld. Het haar was diep-roodachtig-goud. Sir Arthur stelde mr. Anthony Gcthryn voor hij wist van Anthony's afkeer van „kolonel" aan miss Dora Masterson. Het meisje keerde zich naar den man, dien zij kende. Maar maar, waar is Archie? Komt hij niet mee?" Sir Arthur's gelaat verloor zijn conven- tioneelen glimlach. „Neen. mijn beste. Ik ben bang, dat hij niet komt. Hij hij heefl het erg druk." Hij aarzelde. „Je zult het gehoord hebben van mr. Iloode?" Het meisje kwam op adem. „Ja, zoo even pas. U zult 't gek van mij gevonden hebben, dat ik er niet dadelijk naar gevraagd heb, maar maar ik kon het niet gclooven. 't Stond in geen enkele krant, vanmorgen. En ik ben pas opgestaan; ik was gister avond zoo moe. Travers, het tweede meis je, vertelde het mij. Loo weet het nog niet. Ik denk, dat zij op is misschien net; zij bleef vanmorgen ook in bed." Het meisje werd geagiteerd. „Waarom kijkt u zoo? Heeft is Archie in in moeilijkbeden? Sir Arthur lachte en werd toen weer ernstig. „Hemel, neen kind! 't Is alleen, omdat hij het zoo druk heeft. Je begrijpt, er zijn detectives en en allerlei te doen. Ik ben min of meer een deserteur, vermoed ik, maar ik dacht* dat het beter was om. te komen cn mr. Gethryn mee te brengen. Hij kwam vanmorgen, wat heel gelukkig is. Hij helpt de politie, als wel als een zeer nuttig mensch om er bij te hebben." Ilij hield op. Anthony, om zijn ergernis over dit onschuldige bedrog tc verbergen, ging zich verdiepen in een tamelijk ver dienstelijke waterverfschilderij. Sir Arthur ging voort: ,,'t Is een vreese- lijke tragedie, mijn beste „Wat! Watis er?" kwam een kreet van de deur, achter hen. De stem zou een zachte, zilveren zijn, ware er niet een scherpe toon van schrik of zenuwachtigheid in. Sir Arthur en het meisje Dora draaiden zich snel om. Anthony langzamer. Wat hij zag, zou hij nooit vergeten. „Een slanke, buitengewoon mooie donke re vrouw," zei hij later bij zichzelf. Slank was zij, hoewel niet zoo slank als haar houding liet schijnen. Zij zag er donker uit, maar 't had den glans van een vlam: iets van het Romeinsche donkere. Gitzwart haar, eenvoudig opgemaakt, bijna streng, maar met smaak, grooto oogen, die, of schoon zij het niet waren, nog donkerder dan het haar leken: een donkerroode. harts tochtelijke mond, waarin, ondanks de strengheid van het oogenblik, Anthony ont dekken kon humor en een bekoorlijke zin nelijkheid; en een lichaam, dat beantwoord de aan de schoonheid van het gelaat. An thony keek zijn oogen uit. Dora stond naast haar. „Loo, liefste! Lu cia! zei ze. 't 't is vreeselijk, maar maar het heeft niets met ons te maken. Wat heeft je zoo overstuur gemaakt? Wat is er, liefste?" Sir Arthur kwam dichterbij. Eenvoudig, ronduit, vertelde hij Hoode's dood B't IsJ een verschrikkelijke slag voor mij", besloot hij, „maar ik zou je voor niets ter wereld hebben willen laten schrikken, Lucia." Van waar hij stond, bescheiden op den achtergrond blijvend, zag Anthony een bleek en halfglimlachenden trek op haar gezicht. Zij was gaan zitten, terwijl haar jongere zuster zich bezorgd over haar heen- boog, maar hij merkte op, hoe al haar spie ren zich spannen moesten om te glim lachen. „Ik ik begrijp niet, wat mij zoo zoo dwaas deed zijn," zeide ze. En ditmaal had zij haar stem, haar zilveren stem, in haar macht. Anthony was wonderlijk geroerd. Zij werd zich plotseling bewust dat er een vreemde in de kamer was. Anthony werd voorgesteld. De aanraking van haar hand gaf een trilling aan zijn arm en door zijn gehecle lichaam, een trilling, die eerst het bloed op een dwaze manier naar zijn hoofd deed stijgen, en hem daarna bleek deed worden. Hij keerde zijn gelaat van het licht af. Hij verweet zichzelf, dat hij, al over dc dertig, plotseling emoties had als iemand van zestien jaar. De twee zusters trokken zich terug. Do lunch, zeiden ze, zou binnen vijf minuten klaar zijn. Sir Arthur liet zich in een stoel vallon en keek naar Anthony met opgetrokken wenkbrauwen. „Een beetje over stuur', zei Anthony. „Ja. Zij moet niet wel zijn. Heel onge woon van Lucia om zich niet te beheer- schen. Ik denk, dat ze zich onlekker voelde en toen schrok van mijn grafstem." Hij zweeg een oogenblik; daarna trok een glim lach over de vermoeide treurigheid van zijn gezicht „En, welken indruk heeft zij op je gemaakt, Gethryn?" {Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5