A.V.R.O. NAAR DE 200.000 LEDEN DE ALGEMEENE VERGADERING Grootsche plannen DISTILLEERDERIJ ONTDEKT TWEE D00DEN DOOR GASVERSTIKKING HUMORHOEKJE 4 y De directeür, de heer Vogt, brengt zijn verslag uit. Een spaan pot van 2 millioen 'sGravenhagc, 29 Juli. Hedenmiddag is in het Kurhaue aangevangen de alge meene vergadering van de Algemceno Ver ceniging Radio Omroep Deze bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, den heer De Clorq, met een rede, waaraan het volgende is ontleend: Openingsrede van den voorzitter. Tien jaren omroep-arbcld liggen achter ons. Op 28 Juli 1923 trad onze Algemeene Omroep voor het eerst officieel voor de mi crofoon. Het was toen nog in het verband van de Neder'and6che Seintoestellenfabriek. Er was nog geen vereeniging of stichting Do organisatie was nog veelszins in mi6t gsnula, maar het was toch het begin van onzen omroep, dat zich op dien 2Sston Juli van het jaar 1923 liet hooren. Wij mogen er trotsch op zijn, dat de Ne- derlandsche Omroep in de 10 jaren, die nu achter ons liggen, zich heeft ontwikkeld tot op de hoogte, waar hij. nu staat. En vooral dat hij zich tot op die hoogte ont wikkeld heeft onder omstandigheden, die zoo fundamenteel afwijken van die, welke in het buitenland gelden. De Nederlandsche Omroep immers heeft zich hier ontwikkeld op do basis van vrij willigheid. Hier is geen radio-belasting, hier is geen enkele dwang, in welken vorm ook Hier is op het gebied van den Omroep dat gene, wat de Nederlander boven allo pri vilegiën het meest waardeert: Volkomen Vrijheid. Dit Nederlandsche stelsel heeft overal in het buitenland de aandacht getrokken, zoo zelf6, dat onlangs in Amerika stem men opgingen om den reclame-omroep van dat land, althans voor een deel, te vervan gen door een Omroep op Nederlandschen grondslag. Ik vraag mij af, of dat daar wel lukken zal, omdat men wel een Nedcr- landsch stelsel kan overplanten naar Ame rika, maar niet één, twee, drie van Ameri kanen Nederlanders maken. Dat het Nederlandsche stelsel, ook wat do artistieke verzorging van den Omroep betreft, geen slecht stelsel is, wordt wel be wezen door ingezonden stukken, die on langs verschenen in het Engelschc Radio blad: „World Radio", waarin tot uiting kwam, dat de Engelsche luisteraars una niem van meening zijn, dat Hilversum het beste en meest gevarieerde omroepstalion is van het vaste land. Geen enkele instelling in het particulier initiatief ontsproten, kan op een zoo explo sieven bloei wijzen als de A.V.R.O. Van 1000 leden in het jaar 1923 is de ver eeniging gegroeid tot 175,000 leden in 1933 De inkomsten, die in het jaar 1923 3000 bedroegen, overschreden in 1933 de zeven ton. Het vereenigings-orgaan, dat in 1925 0000 abonné's telde, bezit er thans meer dan 200,000, terwijl bovendien van elk nummer van de Radio Bode nog 50 a 60,000 exem plaren wekelijks 19$ worden verkocht. Het vermogen der vereeniging, dat in 1923 uit 75 schuld bestond, bedroeg in 1933 1,700,000. Hadden wij daarenboven in 1923 geen en kelen 6toel om op te zitten zelfs geen kra kende in 1933 bezaten wij eigendommen, waarvan de waarde op bijna twee ton is getaxeerd. Ik wil dit hier nadrukkelijk verklaren, dat alles danken wij aan de offervaardig heid en aan het saamhoorighcidsgevoel van al onze luistervinken, maar ook aan de be wonderenswaardige energie, de onblusch- bare ijver, de groote liefde voor het werk van onze A.V.R.O.-pioniers en van on6 toe gewijd personeel. Er is echter ook, zooals ik reeds zeide, reden tot teleurstelling. Van een instituut, dat door zijn karakter is aangewezen om centraal te werken vol gens normen van rechtvaardigheid en bil lijkheid voor het geheele volk, heeft de po litiek zich meester gemaakt. Onder politiek versta ik al die krachten, die in on6 staat kundig leven vrijkomen cn die gericht zijn op het verwerven van invloed op het beheer van den Staat, Als een gevolg van het optreden van deze politiek in den Omroep is een heilloozcn strijd ontstaan om het oor van den luiste raar, om de ziel van den luisteraar, om den zendtijd van de natie. De actie der po litieke partijen heeft geleid tot het Zend tijdenbesluit van 15 Mei 1930, waarbij aan de A.V.R.O. een groot deel van haar zendtijd werd ontnomen, opdat men hem kor» schen ken aan de socialistische partij. De verontwaardiging, die toen is losge broken over dit van gebrek aan wijsheid getuigende besluit, is in den loop der jaren 6lecbts door één andcro uiting overtroffen, n.l. door eene van spijt cn berouw bij de genen, die verantwoordelijkheid als man nen durven dragon. Wanneer de inertie van dingen, die ge beurd zijn in Nederland, hoe slecht ook op zichzelf, niet zoo groot was, zou het Zend tijdenbesluit van 1930 reeds lang zijn weg gevaagd. I-Iet misbruik, dat van den zend tijd na 15 Mei 1930 gemaakt is door dege nen, die toen met gunsten zijn overladen, heeft zóóveel verontwaardiging in den lan de gewekt, dat een scherpe reactie in de gevoelens er hot gevolg van is geweest. Er is een groote weerzin gewekt tegen den toon en de methoden van een Omroep, die slechts een orgaan was van een groote po litieke partij, waarin thans zelf stemmen opgaan om te komen tot matiging van het sarrend, tergend woord. Vinden wij. du6 bij ons 10-jarig bestaan een krachtige, zelfbewuste, strijdvaardige A.V.R.O., die een ongebroken eenheid vormt, welke binncnland6che stormen als een rots weerstond, wij vinden daarnaast een ver scheurden Nederlandschen Omroep, waarin vier groote cn een onmogelijk aantal kleine omroepjes elkander nauwelijks het licht in de oogen guuncn. Wij betreuren dezen stand van zaken, maar hij wijst ons tevens ons arbeids-ter- rein, onze arbeidstaak voor de toekomst De taak van de A.V.R.O. in de komende jaren zal moeten zijn de machtige arbeid, die ge richt is op het verkrijgen van betere Om roeptoestanden in Nederland. Daarbij wil len wij ons voor oogen houden, dat geen en kele oplossing van het omroepvraagstuk in de toekomst mogelijk kan zijn zonder dat daarin aan de A.V.R.O. de plaats wordt toe gekend, die zij krachtens haar maatschap pelijke beteckcnis behoort tc hebben. Op 11 Juli 1933 hebben wij voor het eerst kennis gemaakt op zijn departement met Z. E. minister De Wilde, den nieuwen bc windsman, die over den radio-omroep in Nederland i9 gesteld. Het was een historisch oogenblik, toen het A.V.R.O.-bestuur het kabinet van den minister binnentrad, want het was toen meer dan drie jaar geleden dat zulk een officieele handeling door ver tegenwoordigers van een groote oraroepver ceniging plaats vond Op C Mei 1930 haddon wij voor het laatst den radio-mini6ter ge zien. Meer dan drie jaar lang is do A.V.R.O. getrokken door de woestijn van veront waardiging en vijandigheid van dc zijde der overheid. Dit alle9 ligt nu achter ons en wij wen- schen, wat ons betreft, er niet meer over te spreken. Wij zijn den nieuwen minister met vertrouwen tegemoet getreden. Wij heb ben Z.E. beloofd, dat wij zijn moeilijken arbeid met betrekking tot het beheer der radiozaken zooveel mogelijk willen verge makkelijken. Dat wij hem met onze erva ring, zoo hij daar prijs op stelt er van ge bruik te maken, zullen bijstaan. Dat wij in een geest van verzoening en wil tot opbouw hem terzijde willen staan bij zijn pogingen om te komen tot gelukkiger omroepvérhou- dingen in Nederland dan er nu zijn. Het eenige, wat wij van Z.E. hopen cn verwachten, i6 het betrachten van de bil lijkheid en het bezit var, een open oog voor de werkelijkheid. Want wanneer er gespro ken wordt van gelijkheid van de omroepen, dan moet het een eerlijk waarnemer dui dclijk worden, dat er geen gelijkheid be staat. Er is geen gelijkheid in het beginsel, wat ons bij onzen arbeid 6tuwt, cr is geen gelijkheid in economische beteckcnis van de apparaten, waarmede wij ons bedrijf uit oefenen. Do andere omroepen 6taan op den bodem van een godsdienstige levensbeschouwing of een economische wereldbeschouwing. De A.V.R.O. wil, zonder aan wie ook te vragen hoe denkt gij over vraagstukken van leven en dood en maatschappij, omroepen om de vreugde van het omroepen zelf. Zij wil haar omroeparbeid in alle rechtvaardigheid uit oefenen, hetgeen zeggen wil, dat zij niet6 van haar microfoon wil uitsluiten, wat uit de Nederlandsche cultuur, op welk vak ook van dat uitgestrekte veld, is ontsproten. Spreker deelde tenslotte mede, dat er maatregelen genomen zijn om van 1 Januari a.6. af den eigen technischen dienst tc ver zorgen, d. w. z. dat de microfoons en appa raten, waarmede dc A.V.R.O. na dien datum zal verschijnen tot het verrichten van z.g lijnuitzendingen, haar eigendom zullen zijn De directeur van het Omroepbedrijf, de heer W. Vogt, heeft daarna iijn verslag uit gebracht. Verslag van den directear. Laat mij slechts met trots vertellen, dat de luistervinken in het vereenigingsjaar 1932 aan de A.V.R.O. ter beschikking stel den ruim ƒ725,000. Dit bedrag werd bijeen gebracht door 175,000 luistervinken. Toen dit bedrag in de rekening en ver antwoording over het jaar 1932 was ver werkt, bleek dat do omzet van het omroep bedrijf ruim ƒ2,000,000 had bedragen, dat er een bedrijfsoverschot was van ruim ƒ448,000 cn dat het jaar 1932 eindigde met een 6aldo aan beschikbare middelen van ongeveer 1,707,000. Laat ik u verder mogen zeggen, dat vol gens dc begrooting over het ja-ir 1933 e.»n bedrijfsoverschot geraamd is van ƒ200,000 Het zal u wel heel gemakkelijk moeten vallen ora die begrootlng goed te keuren, want op bet oogenblik, waarop ik lot u spreek, d. w. z.: op het oogenblik, dat zeven maanden van het nieuwe boekjaar verstre ken zijn, hebben wij reeds de zekerheid, dat het saldo-overschot 300,000 bedraagt. De raming, voorzichtig gesteld met het oog op dc tijdsomstandigheden, is dus met 100,000 overtroffen. De meevaller van eon ton is hoofdzakelijk te danken aan de baten van dc exploitatie van de „Radio Bode". Deze werden n.l. voor het eerste halfjaar 1933 getaxeerd op ƒ245,000. Zij bedroegen in werkelijkheid ƒ320.000, een voordeelig verschil derhalve van 75,000. De A.V.R.O.-zeswcekschc is een overwel digend succes geworden Nog nooit hebbon zóóveel luistervinken giro 128,000 bedacht als dezen keer. 140,000 stortingen zijn er gedaan, ƒ300,000 is door deze 140,000 etor- ters bijeengebracht. Binnenkort zal in het openbaar door notaris Koopman te Amster dam worden uitgemaakt, wie de gelukkige winnaar is van vliegmachine, automobiel, motorboot, etc. Het ledental vun de A.V.R.O. bedraagt op dit oogenblik 180,000. Wanncor wij al onze krachten inspannen, i6 de verwachting gerechtvaardigd, dat on9 ledental op 1 Ja nuari 1934 het enorme cijfer van 200,000 zal bereiken. Maar dan moeten wij ook allen, zonder uitzondering, een oogenblik van on zen tijd als propagandist van de A. V. R. O. optreden. 9 Ten aanzien van hot getal onzer leden 200,000 moge onze verwachting u boud toeschijnen, gij zult nog moer verrast zijn, dunkt mij, wanneer ik u verzeker, dat de hoop gerechtvaardigd is, dat wij aan het einde van het jaar zullen beschikken over een spaarpot, groot ƒ2,000,000, die dan aan wezig zaj zijn, zonder dat er nog een cent schuld is voor dc betaling van ons nieuwe kloeke kantoorgebouw in Amsterdam, dat op dat oogenblik in de boeken voor herin nering vermeld zal staan voor een waarde van ƒ1 En passant hebben wij dit gebouw dan uit ons „zakgeld" betaald. Niemand be hoeft er dus aan te twijfelen, of wij op dit oogenblik wel in staat zijn om een nieuw studiogebouw in Hilversum te 6tichten. dat voor ongeveer 0 ton beslag zal leggen op onze kasmiddelen. Wij verwachten, dat de nieuwe studio in den- loop van 1935 gereed zal komen en de Inwijding van dit nieuwe gebouw zal moe ten samengaan met een indrukwekkende demonstratie, die opnieuw de beteekeni6 van dc A.V.R.O. in de Nederlandsche maat schappij zal acccntueeivn. Wij hebben nog den tijd om de bizondor heden voor de feestviering voor de in-ge bruikneming van de nieuwe studio uit te denken maar ora u een idee te geven van hetgeen wij ons voorstellen, deel ik u nu reeds mee. dat het zal racxeten zijn een tweede Houtrust; een nieuwe getui genie van de sociale en ethische beteekenis van den radio-omroep van de A.V.R.O., als de onzichtbare buisgenoote, als de graag ontvangen gaste in honderdduizenden Ne derlandsche gezinnen. October van dit jaar zal in alle opzich ten gebruikt worden als A.V.R.O.-propagan- damaand, waarin, behalve voor een verster king van het ledental en dat van het aantal abonné's op de Radio Bode, aangespoord zal worden deel te nemen in het A.V.R.O. Orgelfonds. Ons prestige staat hier mede op het spel. Wij mogen niet godoogen, dat het beroep op de Luistervinken, een extra bijdrage aan hun oproep te geven, een onbevredigend resultaat zal opleveren. In die October-maand zal een opgewekte propaganda worden gemaakt en do radio programma's zullen in den aether spette ren als een vuurwerk op Koninginnedag Kovacs Lajos zal een tournée ondernemen langs onze Nederlandsche êteden met een geheel nieuw programma en nieuwe attrac ties. In November za. de band dan weer voor den Omroep beschikbaar zijn, maar in December gaan wij weer met hem „den boer" op. Het beroemde Scala-koor uit Milaan, een gezelschap van bijna 100 6uperbe-zangors. zal onder leiding van de A.V.R.O. naar Ne derland komen en in de groote plaatsen van ons land een aantal concerten geven. Laat ik nog met een enkel woord mogen terugkomen op dat Orgelfonds. Iedereen, die een bijdrage voor dat orgelfonds 6tort in October, ontvangt als aandenken voor zijn storting een fraaie Gero-zilvcren pla quette, die o.a de woorden zal bevatten: „Ik bouwde mee aan A.V.R.0.'6 huis". Deze pla quette zal worden geschonken aan iedereen, die handelt volgens het inschrift ervan, waarbij wij van harte hopen, dat iedere in- dividueelc bijdrage de kosten van dit ge schenk zal overtreffen. Het algemeen aspect van de omrocpsitua- tie is voor do A.V.R.O. sinds de vorige alge meene vergadering oogen6chijnlijk niet ge wijzigd. Onze zendtijd Is niet uitgebreid. Wat van ons afgenomen is in 1930, werd nog niet door ons teruggewonnen. Als een nog immer wijkend fata-morgana staat aan den horizon.' onze eigen zender. Maar al is cr oogenschijnlijk geen veran dering gekomen in dc situatiein wer kelijkheid is er een heilzame revolutie ont ketend in den gedachtcngang van velen, die bij dc oplossing van het omroepvraag stuk gewicht in de schaal kunnen leggen. Drie jaren zijn sinds het zendtijdbesluit van 1930 verloopen en in die drie jaren beeft men de wrange vruchten geoogst van een beleid, waarvan wij 3 jaren geleden het rijpen hebben voorspeld. Onze bloei in 1930 was velen een doorn in het oog; mede daar om heeft men gepoogd ons in den afgrond te 6torten. Wij zijn gevallen, diep. maar wij zijn heelhuids beneden gekomen, hoog stens cenige builen en schrammen, die nu alweer zijn geheeld. In een afgrond vallen gaal snel, in enkelo seconden tijds is men beneden. Toen wij heelhuids beneden gekomen waren, hebben wij het 6tof uit onze oogen gewreven en onze pijnlijke ledematen gemasseerd, maar daarna zijn wij den tocht naar boven weer begonnen, voetje voor voetje, moeizaam, maar gestadig; cn den beganen grond zien wij, wanneer wij tijdens het klimmen af cn toe omhoog kijken, naderbij komen. Wij be vinden ons op den tcrugmarsch naar de vervulling, die een oogenblik aan den hori zon is teruggeweken. VERDRONKEN. Delft, 29 Juli. Het 2^-jarig dochtertje van den wegwerker H. Mond, wonendo aan den Haagweg te Delft, is gistermiddag in een onbewaakt oogenblik in een sloot ge raakt cn verdronken. DE WERKZAAMHEDEN BIJ DE „LUTINE" De bergingsvaoituigen terug gekeerd. Door het stormachtige weer zijn de her glngsvaartuigen genoodzaakt geworden naar Terschelling terug te keeren. De sleop- boot „Holland" is Vrijdagmiddag eens wo- zen kijken, hoe de toestand van den toren was. Kapitein Bakker rapporteorde „Alles wel". l)e toren staat nog steeds recht en heeft niets van de ruwe zee te duchten. Er is nog niet gepompt. Spiritus van hoog gehalte in beslag genomen Roermond, 29 Juli. Op grond van aan wijzingen heeft de inspecteur der directe belastingen, invoerrechten cn accijnzen te Roermond, geassisteerd door enkele amb tenaren en den opperwachtmeester der Ko- ninklijko Marechaussee te Grathen, Don derdagmiddag een huiszoeking verricht op de Kranghoeve te Becgden. Alles werd grondig doorzocht. Later vond inspecteur Versteegdcn in een der bovenkamers oen kast waarachter een gordijn hing. Bij na der onderzoek vond men een complete spi- ritusbranderij, die zeer modern was inge richt. Eer stond een groote stoomketel, een flinke voorkoeler en een kolom om een product van hooger of lager gehalte te fa- bricceren. Do geheele installatie met lei ding en al werd geschat op een gewicht van pl.m. 10.000 K.G. De spiritus die daar werd vervaardigd bleek van een hoog gehalte. Een hoeveel heid van 90 Liter werd in beslag genomen. Het percentage bleek 75 te zijn. De heer .1. A., die de hocvo bowoonde, werd tot het ondergaan van een verhoor naar Gratliem gebracht. Hij verklaarde met de geheele af faire niets uitstaande te hebben. De gehee le installatio werd gedemonteerd cn in twee karrevrachten naar het bureau van den ontvanger te Ittervoort vervoerd. A. ver- loeft nog tc Grathem en houdt vol met de geheele zaak niets uitstaande te hebben. Het gerecht zal een nader onderzoek instel len. PRINS HENDRIK. Grindclwald, 29 Juli (VD). Z.K. H Prins Hendrik is voor het volgen van een kuur in Grindelwald aangekomen. RIJKSVERZEKERINGSBANK. Bij beschikking van den Minister van Sociale Zaken is te rekenen van 12 Juli 1933 aan Mevr. H. G. de Wib-Meuleman, eervol ontslag verleend als adjunct-commies bij de Rijksverzekeringsbank. LUTINE-HUMOR. „Het goud is gevonden." In Noord-Brabant doet het volgende ver haal de ronde. Het moet historisch zijn. Een houthandelaar in een der plaatsen gedachtig de oud-vadcrlandsche wijsheid, dat „je niet kunt weten hoe een koe een haas vangt" had nog al wat aandeeltjes Lutino gekocht. Nu geviel het een dezer dagen, terwijl de houthandelaar, door Lutine-koorts be vangen, meer aan goud dan aan hout dacht, dat hij uit een der handelscentra van het land werd opgebeld. De man aan gene zijde der telefoon sprak over een scheepslading hout en dat 't hout was ver zonden. Men kan het zich echter indenken, dat iemand, die met Lutine-idealcn opstaat Cn er mee naar bed gaat, uit den telefoon hoorn minder juiste klanken opvangt. En zoo gebeurde, dat dc man des houts, overal goud ziende en hoorende, inplaals van acte ervan te nemen, dat aan zijn adres een scheepslading „hout" was „verzonden" in vervoering geraakte door de mededeeling dat de scheepslading „goud" was „gevon den". Als 'n loopend vuurtje liep binnen 'n minimum van tijd door 't Brabantsch oord de tijding dat de houthandelaar X. in één slag volkomen man in bonus was gewor den, dank zij het goud der Lutino" de gelukkige aandeelhouder had persoon lijk de mededeeling per telefoon ontvan gen Den volgenden dag kwam voor den quasi-fortuinlijkcn goud-gokker 'n lading hout aan STRIJD FORMATIES VAN POLITIEKE PARTIJEN Vragen van ir. Albarda be antwoord. Op de vragen van den heer Albarda be treffende het nemen van wettelijke maat regelen tegen strijdformaties van politieke partijen en betreffende het tijdstip van de voorgenomen indiening van wetsontwer pen, houdende verbod van partijkorpscn en ter zake van uniformverbod heeft minister Colijn geantwoord: De Regecring acht, met den steller dei- vragen, wettelijke maatregelen tegen bet opkomen van strijdformaties van politieke strekking noodzakelijk. Zij denkt daarbij aan formaties, welke ten doel hebben, ge zamenlijk ongewapend in het. openbaar op te treden, daar gewapende formaties door de Wet van 9 Mei 1890, Staatsblad no. 81, houdende verbodsbepalingen tegen het dra gen van wapenen en de Vuurwapenwet 1919, reeds onmogelijk worden gemaakt. Een ontwerp van wet, inhoudende de maatregelen bedoeld onder 1, en bevatten de nevens een uniformverbod een, indirect, verbod van partijkorpsen en soortgelijke formaties, is sinds het stellen der vragen bij de Statcn-Goneraal aanhangig gemaakt. EX-HULPKEURMEESTER VEE EN VLEESCH. De minister van Sociale Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de navolgende per sonen zijn geslaagd bij het examen ter ver krijging van het diploma voor hulpkeur meester van vee en vleesch: J. Blömer te Almelo; J. H. Bouwens te Heerlen; J. Broekhuis te Doesburg; L M. de Bruin te Dedemsvaart; H. G. M. Buiten man te 's-Hertogenbosch; H. W. Eggen te Voerendaal; E. J. Haanschoten te Amers foort; M. den Hartog te 't Schouw, Broek Jn Waterland; C. Hozee te Aalsmeer; C. J. van 't Hul te Utrecht; J. Jonker te Meppel, A. Klaassen te Grave; M. Kleijnen te Spekhol- zerheide; P. J. Koetzier te Zwolle; A. K. Ko ning te Stadskanaal; W. Keernstra to Em. men; G. Limburg te Den Haag; Th. Chr. v. d. Meer to W'orkum; Sj. J. Nauta te Olst; J. A. Poth te Purmcrcnd; P. M. J. Rein- dere te Maastricht; J. II. G. Sanders te Ne- derweert; Ed. Schreurs te Schimmort; M. I. Smith te Ezinge (Gr.); M. J. Urlings te Ule- stracten; J. P. Vcldboer to Harlingen; J. Visser te Kollumcrpomp; G. Westerbroek te Utrecht en A. S. Winters te Amsterdam. Voorburg, 29 Juli. Hedenmorgen werd door de politie alhier do heer mr. L. D. en zijn echtgenootc in hun woning aan de Laan v. Lecuwenstein dood gevonden. Het onder zoek wees uil, dat zij door gasverstikking om het leven zijn gekomen. De heer D. was een bekend Rottcrdamsch advocaat. Het echtpaar laat een tweetal kinderen achter* KOEIEN IN HET RAADHUIS. Onverwacht bezoek. Alphen a. d. R ij n, 29 Juli. Het 6ecreta. rie-personeel, dat iu het raadhuis te Wou- brugge zetelt, ontving dezer dagen wel zeer ongewoon bezoek. Drie kooien, wellicht dooc de tropische warmte uit de blakerende wel gedreven, traden na een rustige wandeling door het dorp plotseling het raadhuis bin nen, waar zij met de noodige omzichtigheid konnis namen van de oudheidkundige ver zameling. Zij stapten de kamer van deu magistraat binnen, waarna zij gezamenlijk het gebouw weer verlieten. Het passagieren de drietal is later „gearresteerd" en naar de weide teruggebracht. AAN ZIJN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De Wier, 29 Juli. Do winkelier J. Boe- kesteyn, die Woensdag te De Wier met zijn fiets tegen een auto opreed, is in den afge- loopen nacht ten gevolge van dc bekomen verwondingen overleden. DE HANDELSPOLITIEK. Wijziging van de Crisis-invoer, wet Naar De Maasbode verneemt, is binnen afzienbaren tijd te verwachten do indie ning van een ontwerp, dat bedoelt de Cri- sis-Invoerwet, die dateert van 23 Dec. 1931 en uiterlijk 1 Jan. 1935 zou vervallen, op andere leest te schoeien. Terwijl tot heden de contingenten voor alle landen gelijk waren, zal volgens dit ontwerp de contingenteering voor alle lan den weliswaar gelijk zijn, doch op een laag niveau, terwijl daarnaast de mogelijkheid geschapen wordt voor bijzondere landen een hooger percentage vast tc stellen. Hot is duidelijk, dat dit laatste alleen geschiedt in verband met tegemoetkomen de gedragingen van andere landen. Blijkbaar wordt met dit wetsontwerp dus een belangrijke ruimte toegekend aan den ruilhandel, die technisch als de „do ut des- politiek" wordt aangeduid. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft het wetsontwerp reeds hot departement van oeconomische zaken verlaten. WRIJVING TUSSCHEN COMMUNISTEN EN FASCISTEN Te Zaandam. Te Zaandam heeft Zaterdagmiddag weder eenige wrijving plaats gehad tusschen communistische cn fascistische colporteurs. Beide partijen waren versterkt opgeko men. De politie, die conflicten vreesde, wees elke groep een terrein als operatiebasis aan; de communisten in de Damstraat, de tegenstanders in de Westzijdo. Do eersten konden zich met dezen orde maatregel niet vereenigen en begaven zich al heel spoedig op verboden terrein, om da fascisten te hinderen. De politie slaagde er in een botsing te voor- komen door terstond bij de overtreding vijf communisten, onder wie hot communisti sche gemeenteraadslid Makkinga, in arrest te stellen. Do orde was daarna hersteld. (N.R.Ct.) „Kun je mijn zoon op je kantoor gebrui ken 7" „Wat weet hij al zoo „Wat een vraag. Als hij iets wist, zou ik hem wel op mijn eigen kantoor nemen." (Passing Showji»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6