AMERSFOORTSCH DAGBLAD Binnenland gezagsondermijning en straatterreur feuilleton Vrijdag 4 Augustus 1933 32e Jaargang No. 30 Kritiek op het nieuwe ministerie BEPERKING ONDERWIJS UITGAVEN EERSTE KAMER OUD-MINISTER D0NNER TAXI-OORLOG OOK TE VENLO DE VERONGELUKTE AUTO MOORD OP ABBOTSHALL i- De gebeurtenissen te Umuiden Sociaal-democraten, leden van de Onafh. Soc. Partij en communisten gaan voort met gezagsondermijning bij leger en vloot en met een straatterreur, waaronder nu eens politieke tegenstanders, dan weer wcrkwil ligen te lijden hebben. De aanstichters heb ten dan doorgaans nog de lafheid, de schuld op de aangevallenen te werpen, waaraan ook Het Volk zich doorloopepd schuldig maakt. Ook uit rechtschen kring laat zich nu een stem hooren, die de Regeering tot een fer mere houding aanspoort. Onder het hoofd „De strijd tegen het Mar sisme" oefent namelijk De Gids, orgaan van het Chr. Nat. Vakverbond onder redactie van bet anti-rev. Tweede Kamerlid H. Ame- link. kritiek uit op de houding der Regee ring, die onbevredigend wordt geacht met betrekking tot den terreur der IJmuider Fe deratie van werknemers tijdens de staking. De heer Amelink had op 3 Mei in ver band met den boycot, die op de leden van den Ned. Bond van Chr. fabrieks- en trans portarbeiders te IJmuiden werd toegepast, eenige schriftelijke vragen tot de regeering pericht. Hierop is eerst 10 Juli geantwoord en over dit antwoord schrijft het orgaan van het Chr. Nat. Vakverbond thans: „Het gegeven antwoord is in buitenge wone mate onbevredigend. De regeering is blijkbaar van meening, dat de roode vakvereenigingbestuurders hun verderfelijk bedrijf tegen de christe lijke vakbeweging ongehinderd moeten kun nen blijven voortzetten en dat ophitsing tot boycot en terreur van die zijde niet mag worden tegengegaan. Zij zegt dat wel niet met zooveel woorden, maar het feit. dat op de eigenliike vraag van het Kamerlid Ame link niet wordt ingegaan, zegt genoeg. Do derde vraag luidde- „Is de regeering niet van oordeel, dat tegen een dergelijke aansporing tot toe passing van terreur onverwijld maat regelen noodig zijn?" Daarop wordt geantwoord: „Maatregelen tegen terreur kunnen worden genomen ingevolge de artt. 217 —220 der Gemeentewet. Door den bur gemeester is dit bereids niet zonder ge volg gedaan. Door dezen uitgevaardig de algemeene voorschriften van politie zijn door den gemeenteraad bekrach tigd Ieder ziet direct dat dit geen antwoord is op de gestelde vraag. Dat de burgemeester van Velsen krachtig maatregelen tegen den boycot en de terreur had genomen, was den steller der vragen, toen hij zijn vragen in zond reeds bekend. Maatregelen tegen ter reur zijn door hem dan ook niet gevraagd. Maar wel werd gevraagd of de regeering niet van meening was. dat maatregelen moeten worden genomen tegen besturen van organisaties die, gelijk het bestuur der IJmuider Federatie, hun leden aansporen tot toepassing van een boycot cn een ter reur als in de beide eerste vragen bedoeld. Do arbeiders, die tot daden overgaan, kun nen daardoor met den strafrechter in aan raking komen, maar de eigenlijke aanstich ters blijven buiten schot. Op die duidelijk gestelde vraag geeft de regeering geen antwoord. Ze geeft antwoord op een vraag die niet gesteld is. Natuurlijk lieeft de regeering, die meer dan twee maanden noodig had eer zij in staat was deze vragen te beantwoorden, van den in houd der vragen behoorlijk kennis geno men. Uit het feit. dat zij de vraag waarom het eigenlijk ging, niet beantwoordde, kan niets anders worden geconcludeerd, dan dat zij van oordcel is, dat tegen dergelijke aan sporingen geen maatregelen noodig zijn. Jarenlang heeft de christelijke vakbewe ging en hebben de christelijke arbeiders te gen het optreden der moderne vakbeweging gestreden. Herhaaldelijk hebben onze leden de gevolgen van de toepassing van boycot en terreur ondervonden. Herhaaldelijk zijn burgemcesfers krachtens het bepaalde in do art.. 217220 van de gemeentewet daartegen opgetreden. En ondanks dat meent de re geering dat tegen hen, die achter de scher men daarvan de aanstichters zijn, geen maatregelen behoeven te worden genomen. De leden der christelijke vakbeweging, ze hebben herhaaldelijk, onder doodsgevaar hun plicht gedaan. Men kan over liet bo ginsel cn het beleven van de beginselen, gemakkelijk praten. Maar doen is een an der ding. De leden onzer vakbeweging, ze hebben herhaaldelijk getoond, dat ze voor hun beginsel staan, ook dan wanneer het uiterst moeilijk is. Natuurlijk zijn er ook onder hen vreesachtigen. Het is werkelijk ook geen gemakkelijke taak. In breedten kring was er verwachting, dat met het optreden van het huidige ministe rie de zaak nu eens niet op den ouden voet zou worden voortgezet. Tot dusver is daarvan echter nog niet veel gebleken. En het antwoord, dat het Kamer lid Amelink op zijn vragen kreeg, geeft niet veel hoop, dat het anders zal worden. Omzendbrief van Minister Marchant De minister van Onderwijs heeft aan de gemeentebesturen in den lande een omzend brief gericht, waarin wordt medegedeeld, dat bij de behandeling in de Tweede Kamer van het ontwerp tot beperking van uitga ven, welke voor de openbare kassen voort vloeien uit de uitvoering der Lager Onder wijswet 1920 o.m. de vraag ter sprake is ge komen, welke besparing de voorgenomen maatregelen zouden opleveren. Ten einde op dit punt een juist inzicht te krijgen, ver zoekt hij den gemeentebesturen uiterlijk 10 dezer de bij den omzendbrief gevoegde vra genlijst aan zijn Departement terug te zen den. Op de vragenlijst moet worden vermeld, of de gemeenteraad vóór 1 Juli 1933 beslui ten heeft genomen betreffende stichting van schoolgebouwen voor lager onderwijs, wel ke op grond van art. 8 van het wetsontwerp zullen vervallen en zoo ja, of deze besluiten betreffende stichting van schoolgebouwen voor lager onderwijs, welke op grond van art. 8 van het wetsontwerp zullen vervallen en zoo ja, of deze besluiten betreffende de stichting van openbare dan wel van bijzon dere lagere scholen en welke de vermoede lijke 6tichtingskosten zijn en of het te ver wachten is dat tot de stichting van deze scholen na het tot 6tand komen van het wetsontwerp, in verband met de verscherp te eischen, gesteld in art. 2 en 3, opnieuw zal worden besloten. Verder wordt opgaaf gevraagd van het gemiddeld bedrag per leerling der openbare lagere scholen in de gemeente, dat volgens de laatstelijk vastgestelde rekening tot grondslag heeft gediend voor de berekening van do vergoeding aan de besturen der bij zondcre lagere scholen, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 voor het ge woon lager onderwijs cn hoeveel het ge middeld bedrag per leerling bedraagt voor de berekening van het voorschot, overeen komstig art. 103, derde lid dier wet over 1933 aan de besturen der bijzondere lagere scholen toegokend. De wijziging van de L.O.-.wet aangenomen Het wetsontwerp betreffende het goede renvervoer wordt aangenomen. Aan do orde is wijziging der Lager Onder wijs wet. De heer De Jong betoogt, dat het wets ontwerp slechts indirecte voordeden voor het rijk zal brengen. Eerst zullen de ge meentekassen er door gebaat worden. Spre ker is tegen dit ontwerp. De financieelo gelijkstelling moet volledig worden gehand haafd. Het georganiseerd overleg is niet vol doende geraadpleegd Do heer de Jong (r.k.) vervolgt: On danks zijn bezwaren zal 6pr., vertrouwend op de toepassing der wet door den minister, vóór het ontwerp stemmen. De heer Slingenberg (v.d.) betoogt, dat men dikwijls tegen zijn gemoed ln voor bezuinigingen moet stemmen. Het parle ment moet met de regeering medewerken om grootere schade te voorkomen De heer Ossendorp (s.d.) kan niet met elke bezuiniging meegaan, zonder meer. Door dit ontwerp wordt het openbaar on derwijs achtergesteld. De heer de Savornin Lohman (c.h.) betoogt, dat het wetsontwerp 6lechts een onderdeel kan zijn van de noodige algemee ne onderwijs-bezuiniging. De hoofdstrekking van bet ontwerp heeft sprekers instemming. Minister Marchant betoogt, dat el ke regeering in dezen tijd min of meer reac tionaire maatregelen moet nemen. Spr. zal er naar 6treven, de wet niet te soepel toe te pasen, zooals gevreesd ls; even min het tegenovergestelde. Hij verzekert, dat de regeering met tegenzin met dit ont werp is gekomen. Vervroegde pensioneering ter verbetering der wachtgeldregeling is in overweging. Na re- en dupliek wordt het wetsontwerp zonder h. st. aangenomen. Aan de orde is het wetsontwerp tot wij ziging der hooger onderwijswet. De heer Ossendorp (v.d.) heeft ecnipe bezwaren tegen de regeling der collegegel den. De vergadering wordt hierop verdaagd tot Vrijdagmorgen elf uur. EEN LEVENSBESCHRIJVING VAN Dr. H. COLIJN. Naar wij vernemen zal binnenkort bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmij. N.V. te Lei den een biografie van Dr. H. Colijn, van de hand van den bekenden historiograaf Dr. J. C. Rullmann, het licht zien. Achter eenvolgens zal hierin behandeld worden de afkomst, jeugd en opleiding van onzen Minister-President, zijn verblijf in Indiö, zijn politieke carrière in Nederland cn zijn beteekenis voor het buitenland. Het boek wordt geïllustreerd met 27 waardevolle il lustraties. BOTSING TUSSCHEN BOERENKAR EN AUTO. De voerman ernstig gewond V e n 1 o. Op de Maasbrug heeft een botsing tusschen een boerenkar en een auto plaats gevonden. De voerman v. H. sloeg achterover en moest met een zware hersen schudding naar het R.K. Ziekenhuis wor den vervoerd Men vre»st voor zijn leven. WEER EEN MERKWAARDIG TRANSPORT. De nieuwe neus van de Jo. han de Witt. Amsterdam, 3 Augustus. Wederom heeft in onze haven een merkwaardig transport plaats gehad. Hedenmorgen is de nieuwe neus van het stoomschip Johan de Witt van do Stoomvaart-Mij. Nederland overgebracht van de Nederlandsche Scheepsbouw-Mij. naar de Amsterdarasche Droogdok Mij. Zooals men weet is dit stoomschip de plaatsvervanger geworden van wijlen de P. C. Hooft. Besloten werd het voorschip te verbouwen, waardoor de Johan de Witt een mijl per uur harder gaat loopen. Bij de Nederlandsche Scheeps bouw-Mij. werd dit voorschip aan de 150 ton bok opgehangen. Deze lichtto het ge vaarte, dat 110 tonen weegt. Zoo hangende aan twee blokken werd de bok door twee booten van de Gebroeders Goedkoop over het IJ gesleept. Om half 8 vertrokken was het na een uur bij het Julianadok. Het schip wordt door deze verbouwing 7.15 Me ter langer. Op 1 September moet de nieu we Johan de Witt gereed zijn om op 23 Oc tober weer in de vaart te komon. Raadsheer in den Hoogen Raad Naar de Staatscourant van gisteren meldt, is de oud-minister van justitie Mr. J. Donner benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. En de chauffeur reed door. Bussum, 3 Aug. Hedenmiddag om half 1 is de 18-jarige loodgietersknecht S., toen hij van de helling van het raadhuisplein te Bussurn fietste, door een auto die met groote vaart uit de richting van Hilversum kwam en die geen signaal heeft gegeven, aangereden en meegesleurd. De jongen viel met het hoofd tegen den portierkruk, wel ke men naast hem vond. Hij is met een le vensgevaarlijke hoofdwonde naar het zie kenhuis overgebracht. De automobilist is doorgereden. UIT DE MIJNINDUSTRIE. Geen werk op Zaterdag. Heerlen, 3 Augustus. Zaterdag zal ln geen onzer 12 Limburgsche mijnen worden gewerkt. Deze maatregel is een gevolg van de slechte afzet in het buitenland tenge volge van de contingenteeringsmaatregelen. IN ZEE VERDRONKEN. Woensdag is te Kijkduin bij het zwem men in zee verdronken de 17-jarige M. van der W. wonende te Rotterdam. Het lijk is tot heden toe nog niet aange epoeld. DE OEHOE NAAR INDIË. 6 passagiers. Amsterdam, 3 Augustus. Te 10.11 he denmorgen is het K.L.M.-vliegtuig de Oehoe met 3 passagiers voor Boedapest, 1 passa gier voor Karachi, 1 passagier voor Cal cutta en 1 passagier voor Soerabaja naar Indiê vertrokken. Aan boord is 283.699 K.G. briefpost, 4.450 K.G. pakketpost en 40.060 K.G. lading. STAATSCOURANT. Benoemd tot piaatsvervangend-voorzitter van den Raad van Beroep (ongevallenver zekering) te 's-Gravenhage mr. C. A. Phaf, advocaat cn procureur te Utrecht, plaats- vervangend-grifficr van voormelden raad, met gelijktijdig verleend eervol ontslag uit laatstgenoemde functie. NUTTIGE HANDWERKEN. Amsterdam. Geslaagd de dames: J. J. Hakewessel en G. M. Kuiper (Utrecht); C. L. Grunwald (Den Helder); en A. J. Aufenacker en II. Kleerkooper (Amster dam). Ook Vcnlo heeft een taxi-oorlog. Dins* dagmorgen werd hij, naar de Limb. Koerier meldt, met alle vertoon, dat eraan verbon den kan zijn, verklaard. De oorzaak van dezen krijg ligt ook in het feit, dat plotse ling een modern taxi-bedrijf, de Metax, zijn deuren opende en gloednieuwe wagens door de stad begonnen te rijden en dat voor een tarief, niet minder dan éón tiende van de bestaande prijzen een minimumrit aan bood aan een ieder, die zich gemakkelijk en snel door de stad wilde verplaatsen. Tot heden toe had een aantal taxi's, dat meestal aan het station geparkeerd stond, het monopool van rijden. Onderling regel de men de tarieven en deze waren zóó hoog, dat het maar zelden voorkwam, dat van de wagens gebruik gemaakt werd. Ge volg was dan ook, dat men het uiterst ge makkelijk had, want een reiziger, die van den prijs hoorde, schrok gemeenlijk en gaf den bezitters van de taxi's meestal te ken nen, dat hij ten slotte nog sterke beenen had en dat hij maar wenschte te loopen. Zoo daalde een weldoende rust om het taxi bedrijf neer. Die rust is nu radicaal verbroken. Nadat daags te voren de tarieven nog ouder- vvetsch hoog waren, zakten deze, toen Dins dagmorgen de eerste glanzende Metax- wagen in de straten zichtbaar werd als een baksteen. De oude taxi-chauffeurs staken hun hoofden bij elkaar en... besloten de nieuweling te gaan bekampen. Men holde naar een drukker, die een sterkverlaagd tarief in duidelijke letters moest drukken; deze zou men dan tegen de ruiten van eiken wagen bevestigen en weinigen tijd later reed een optocht van in de verdrukking ge raakte taxi's van de oude garde door de stad, waardoor de wereld kond werd ge daan van de enorme verlaging van de ta rieven. En nu rijden we ineens buitengewoon billijk door de stad, zoodat niemand ervoor terug behoeft te schrikken een tochtje te maken. Over de waarschijnlijke oorzaak van het vreeselijke ongeluk bij Purmerend meldt men ons: Het weer was in den nacht van de ramp zeer slecht, het stormde en regende hevig. Op do bewuste plaats moet dc automobi list, die van de richting Ilpendam komt, bij het R.K. schoolgebouw rechts afslaan. In dit geval is de chauffeur links afge slagen en recht het water ingereden. Waarschijnlijk is hij misleid geworden door lantaarn, die aan den kant van den wal staat en een tamelijk slecht licht geeft. Hij zal vermoedelijk den indruk gekregen heb ben, dat dc weg hier vervolgde. De walkant is steil en vrij hoog, terwijl daar ter plaatse geen hek staat. Weersomstandighe den en onbekendheid met den weg zullen het ongeluk in de hand hebben gewerkt. Vervoer der slachtoffers, Amsterdam, 3 Aug. Het vervoer van de zeven Amsterdammers, slachtoffers van het auto-ongeluk in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus te Purmerend, zal waarschijnlijk Zaterdagmorgen naar Am sterdam plaats hebben. GEVAARLIJKE DUIKMETHODES. Amsterdam, 3 Aug. Naar het Wilhel- minagaslhuis is vervoerd een bewoner van een perceel uit de Tasmanstraat, die bij het zwemmen in het Noordzeekanaal door een anderen zwemmer, die van een steiger dook, aan het hoofd werd geraakt, waar door hij een hersenschudding bekwam. Wie wijsheid spreekt en haar toepast, is als de man, die het veld beploegt, maar het Diet bezaait. Een detective-verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H. A. C. S. 19 Draad nummer twee was het geld. En het geld was het, dat mij deed grijpen naar een alibi, toen het mij op een presenteer blaadje werd aangeboden het alibi, be- ik. U begrijpt, t was zoo verduiveld hm die geschiedenis, en ik liet dien ouden bloedhond Boyd zichzelf in de war bren- Wn, omdat ik tijd noodig had om te den tan. Het zit zoo: de baas en ik waren wer kelijk goede vrienden hij was een echt goede kerel hoewel wij wel eens l°gen elkaar bromden, en ik geloof, dat de arme oude man werkelijk aan mij gehecht Was; in ieder geval bewees dat geld het. Hij was een erg zuinige oude Scbot, zooals u weet, maar hij had buien van buitenge wone royaliteit Ik vertel eeniee dagen ce laden ben vergeten, hoe 't er op kwam dat ik Woensdag jarig was. Nu, gister avond, of beter gezegd gistermiddag om uur toen ik hem enkele stukken bracht in zijn studeerkamer, wenschte bij mij toe, dat ik den dag van gisteren nog dikwijls mocht beleven, maakte excuses, dat hij dc plechtigheid vergeten had, en schoof een enveloppe in mijn zak: in die enveloppe waren tien ritselende papiertjes van tien pond, alle mooi en nieuw en een beetje gekreukeld. Natuurlijk sputterde ik tegen, maar hij wou er niets van hooren." „Neen mijn jongen," zei hij, „jo houdt ze Je moet een ouden heer als mij laten doen, wat ik wil." Dus krabde ik eens door mijn haardos en bedankte plechtig. Vond, dat het verduiveld netjes van hem was, dat begrijpt u. Toen ik er van door wou gaan, hield bij mij tegen, kuchte en huin- humdc Cn keek verlegen. „Deacon," zeide hij, um-e-um-praat met niemand over dit kleine cadeautje, met niemand, beloof je me dat?" „Als u 't liever hebt, zal ik 't niet doen, zei ik. I-Iij grijnsde zoo'n beetje en mompelde wat. Maar ik begreep hem best. Hij bedoelde zijn zuster. Zij is een van die heilige furies, die toch zoo kwaad niet zijn. Ik heb altijd gemerkt, dat zij de porte- monnaie met een stevige Joodsche vuist vasthield. Misschien daarom gaf hij mij geen cheque." Anthony nam zijn sigaar uit zijn mond. „En Boyd," zeide hij, „vindt uit, dat Hoode dit geld in huis heeft, stelt een onderzoek in, en vindt het, in uw boordendoos, die er uit ziet als een slim bedachte plaats om 't te verstoppen, maar in werkelijkheid een toevallige brandkast was. Hij ontdekt ook, dat u niet in uw kamer waart, gisteravond ul dien tijd, waarvan u hem in de meening had gebracht, dat u er waart, en dat u het huis binnen kwaamt waarschijnlijk door de veranda-deur juist nadat het lük gevonden was. HU bekijkt 11 en brengt uw in het oog loopende kracht in verband met de groeven in Iloode's schedel. Hij ziet titanische lengte van uw beenen en overweegt, dat u de eenige persoon in bet buis bent. in staat om door het open stu deerkamer-raam te stappen zonder sporen achter te laten op het bloemperk. Hij maakt een sommetje, en de oplossing is: X is gelijk aan den moordenaar cn Archi- balt Deacon is gelijk aanX. Dat is 't, wat u begrijpt, is 't niet zoo?" U hebt 't heelemaal gesnapt, oude jon gen! Quel lucidité!" „Maar dat is niet alles," zei Anthony, die dacht aan de vingerafdrukken en aan zijn belofte, aan Boyd gedaan. „Er is, vrees ik, meer." Hij trok aan zijn sigaar. „A pro pos, u deelt het niet?" „Neen," zeide Dencnn, cn lachte. Anthony glimlachte. „Ik zou 't niet ge loofd hebben als u ja gezegd hadt. Kunt u mij soms niet op weg helpen? Hebt u zelf geen verdenking? Ik heb een hoop gege vens, maar niets om ze aan op te hangen ,De oplossing, oude jongen, is een puzz le. Alleen maar vermoedens. Maar wat zijn die gegevens? Hebt u iets nieuws gevon den?" „O, wel u begrijpt Anthony maak te vage bewegingen met zijn handen. „Mo gelijk wel, mogelijk niet, als u mij be- gr'jpt. Ik bedoel, je weet het nooit!" Deacon glimlachte. „Kameraad!!" zei hij. ,,'t Is mijn verdiende loon. Zoo ben ik nu eenmaal. Wel erg vervelend. Maar u moet toegeven dat ik er belang bij heb." „Dat doe ik", zeide Anthony; dan opeens boog hij zich voorover. „Hebt u mij alles verteld, wat u weet?" vroeg hij. „En zult u mij alles vertellen, wat u niet weeL maar alleen slechts voelt?" Deacon gaf eerst na een minuut ongeveer antwoord. „Ik kan u niets meer, dan ik weet, vertellen", zei hij op 't laatst, lang zaam. „En wat dat andere betreft, waar doelt u op? Meent u: of ik iemand bepaald verdenk van den moord!" Anthony knikte. „Juist." „Dan is het antwoord neen. Maar ik wil u vertellen, wat ik heel sterk voel, en dat is: dat het niet iemand is, die in het huis is." „Zoo, denkt u dat?" zei Anthony. „U be grijpt, ik heb dat al meer gehoord." Deacon ging overeind zitten. „O, en wat denkt u? Het tegendeel?" Anthony haalde, zonder te antwoorden, de schouders op. „Maar het is ongerijmd", zei de secreta ris „Volmaakt onmogelijk, mijn beste ke rel!" „Zou het dan zijn?" Anthony haalde zijn wenkbrauwen op. „Hebt u ooit detective verbalen gelezen, Deacon? Goede, bedoel ik. Gaborian bijvoorbeeld. Als u dat hebt, dan zult u weten, dat 't „het" soms gevon den wordt in een stapel „onwaarschijnhjk- en onmogelijkheden". En» een van mijn voornaamste steunpunten in het leven is mijn beproefde theorie, dat Verdichting is Waarheid. De moeilijkheid is, dat de ver haaltjes dikwijls meer waar zijn dan do werkelijkheid. En dat is juist 't punt, waar iemand de verkeerde richting inslaat, en som9 even goed als de anderen het spoor kwijt raakt. Ik begin te denken, dat ik dat hier zou kunnen gaan doen." Deacon krabde zich op bet hoofd. „Ik denk, dat u mij vooruit bent", zeide hij. „Dat doet er niet toe, ik ben .müzelf voor uit. Een hoel eind vooruit" „Dan zeg ik, dat ik hoop, dat u u zelf gauw te pakken krijgt." „Dank u." Anthony stond op. „Is 't moge lijk, dat ik miss Iloodc vanavond zie?" ,,'k Vrees van niet. Onze mr. Boyd sprak baar vanmorgen, en ze beeft order gegeven, dat dit genoeg was!" „Nou, ik loer," zei Anthony, en ging naar de deur. „A propos, op die wandeling gis teravond, die beroerde wandeling, bent u toen niemand tegen gekomen of hebt u nie mand gezien?" „Neen. En dat is lam ook, is 't niet? Geen enkel menschelijk wezen heb ik ont moet." Anthony opende de deur. „Mocht u te eeniger lijd meenen, dat ik van nut kan zijn, laat 't mij dan weten," zeide hij, en ging de gang ir.. Deacon's stem volgde hem. „Dank u. Als ik u noodig heb, zal ik lawaai maken ala een moordenaar. Flinke vent!" Anthony liep peinzend de gang door, naar de groote vierkante hall. Het leek on mogelijk dat deze onverstoorbare reus een moordenaar was. Maar hoe de vingeraf drukken te verklaren? En Deacon wist 't niet, van die afdrukken. Wat zou hij doen* als 't hem verteld werd? „De man zit in de knoei," zei hij bij zich zelf. ,,'t Probleem van deze week: hoe berrï er uit te krijgen? De oplossing zal gepu bliceerd worden in ons volgend nummer misschien!" Hij kwam ln de hall. De stilte van het huis drukte hem. Elk geluid, dacht hij. zou welkom zijn, zou de nachtmerrie, die er was, verminderen. fW.ordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5