GROOTE OPRUIMING DAMES-MODE ZAAK uit modi Amersfoort L. J. LUYCX ZOON DÉ ÉÉMLANDEü Belangrijkste Licht op Medische Help TAXI Firma DUIM BURGER Zaterdag 5 Augustus 1933 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 32 e Jaargang No. 31 GANDHI VEROORDEELD RECORDVLUCHT MET ZWEEFVLIEGTUIG NEW-Y0RKSCHE BEURS „IN TRANEN" 9 uur 14 min. brand melde men aan de telefoniste belt u even 1093 Garage Nic. Bovée, Kamp 41 zomerstofjes AMERSFOOMBCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS P" 3 maaodtn voor Amersfoort 2.10. per maand f 0.75, per - week (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.17Vè» Binnenland franco per post per 3 maanden 13.-. Afzonderlijke nummeri f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON 1NTERC 513 -&■ PRIJS DER ADVERTENTIEN va° "O1'» 1.01 met Inbegrip vnn een bewijsnummer elke regel meer f 0.25. Llefdedighelds-sdvertentlia voor dn helft van den prijs. Kleine Advertentitn „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 regels 50 cent. elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f I.—. Bewjjjnnmmer extra f OAS De politieke toestand der wereld door een sovjetbril bekeken. Beschouwingen in verband met het feit, dat negentien jaar geleden de wereldoorlog uitbrak. Het is altijd interessant kennis te maken toet de beschouwingen, die in één der grootste Russische bladen, de Iswestia, voorkomen, daar do opvattingen, die in dit orgaan ten beste worden gegeven, feitelijk do inzichten zijn der sovjetregeering. Ge noemd blad nu, in herinnering brengend, dut negentien jaar geleden do wereldoorlog uitbrak, waarvan heel do menschheid thans nog de gevolgen aan den lijve gevoelt, be toogt in een uitvoerig hoofdartikel, dat het tijdstip van het uitbreken van een nieuwen oorlog dichterbij is dan ooit tevoren. Dc ontwapeningsconferentie beeft niet den moed uiteen te gaan, maar is tezelfdertijd evenmin in staat om ook maar één stap vooruit te doen. De mislukking der econo mische wereldconferentie bewijst, dat tus- echen de imperialisten geen overeenstem ming kan worden bereikt. Geen enkele im perialistische mogendheid kan een uitweg uit de vierjarige crisis vinden. Ieder land zoekt voor zich zelf een dergelijken uitweg. Engeland probeert zijn wereldrijk bij el kaar te houden en de dominions en koloniën ondergeschikt to maken aan de belangen van het kapitaal der Britsche financiers. Amerika zweert bij een „planwirtschaftlicb" programma, dat den strijd der Verecnigde Stalen om do wereldmarkten door dum pingsmaatregelen wil ondersteunen. Japan heeft door de inbezitneming van Mandsjoe- rije den weg ingeslagen van uitbreiding van zijn koloniaal rijk en streeft er naar steeds grootere Aziatische gebieden te ver overen. Vooral wordt in de Iswestia een scherpe aanval gedaan op de „Duitsche bourgeoisie" die volgens hot Russische blad zich ten doel stelt groote gebieden in Oost-Europa te veroveren, teneinde deze streken te kolo niseren met behulp van bet surplus der Duitsche industrieelo bevolking. Het ver drag van Versailles aldus de Iswestia kraakt in al zijn voegen: een nieuwe vcr- dceling der wereld door do imperialistische mogendheden vormt de voorbereiding; het gevolg hiervan is, dat de wereld thans ge tuige kan zijn van een wedloop in bewape ning en de moraal, die uit een en ander wordt getrokken, is: imperialisme beteckcnt oorlog.'De illusie, dat de volkeren, in de vier jaren, dio de wereldoorlog heeft ge duurd, voor den laatsten keer voor 't wereld kapitaal millioenen menschen hebben ge offerd. is voorgoed in nevelen opgegaan. Het eenige land, zoo wordt verder ge oreerd, dat geen oorlog noodig heeft en daarom met ijzeren consequentie een vre despolitiek voert, is de unie van sovjetre publieken: do sovjetstaat, zoo wordt eraan toegevoegd, heeft door daden bewezen, dat bi| geen vreemde gebieden van zins is te veroveren en dat hij geen behoefte heeft aan een oorlog om zijn opbouw te voltooien. Tegenover alle anti-sovjettendenzen zal de rovjetunie haar vredespolitiek zonder eeni- Eo aarzeling voortzetten. Maar en nu komt de aap uit de mouw van 't vredelievende bolsjewistische Rus land tegelijkertijd moet de sovjetunie al les doen om op elk tijdstip klaar te staan, teneinde ieder tegen de sovjetunie gericht imperialistisch avontuur in don kiem te verstikkeen en in verband met de mogelijk heid van een aanval onverwijld tot den aanval te kunnen overgaan en den vertcgen- voordigers van het ten onder gaande kapi talisme eens voor al de illusie te ontnemen, dat het zich door het bloed van Russische erbeiders en boeren kan verjongen. De sovjetdiplomatie heeft het den vijan den van Rusland duidelijk gemaakt overbodig is het te vermelden, dat nog steeds de Iswestia wordt geciteerd dat zj bij machte is door haar vredespolitiek «en aantal staten ervan te overtuigen, dat het gevaarlijk is oorlogsplannen tegen Moskou te smeden en dat zij aan den an deren kant in hun strijd om hun onafhan kelijkheid cn legen de veroveringszucht d'-r imperialisten steun bij den sovjetstaat kunnen vinden. Het artikel eindigt met de vaststelling, dat het verval der tweede In ternationale cn de revolutionaire strijd van 't proletariaat en van de boeren tegen het fascisme en de wereld bewijzen, dat de volksmassa's van alle landen zich rondom het sovjetaandeel in den strijd tegen den eorlog zullen scharen; de volksmassa's zul len volgens de Iswestia in het geval van «en oorlog, die door de imperialisten wordt uitgelokt, ervoor zorgen, dat deze oorlog laatste der oorlogen is. Men ziet: de Iswestia draagt nogal door, M kan natuurlijk voor een bescheiden deel de juistheid der geoefende kritiek niet worden ontkend, maar wanneer de vrede lievendheid der sovjetunie zoo nadrukkelijk °P den voorgrond wordt geplaatst, moet toen onwillekeurig glimlachen. De sovjet unie is oven imperialistisch als al de an dere staten cn wanneer zij zich thans niet in oorlogsavonturcn laat betrekken en zich allerlei vernederingen, b.v. van de zijde der Japanners, laat welegvallcn, dan geschiedt dit alleen, omdat Rusland thans een oorlog niet kan gebruiken, aangezien deze o.a. een economische ontreddering ten gevolge zou hebben, die wel eens uit zou kunnen loopen op het sovjetheerschappij. De heeren te Moskou zijn derhalve deugd zaam, omdat dit toevallig in hun kraam te pas komt LOEBE IN CONCENTRATIEKAMP B r e s 1 a u, 4 Aug. (V.D.). Op bevel van den commissaris van politie te Breslau zijn de te Berlijn gearresteerde oud-Rijksdagpre sident Paul Loebe en de vroegere sec.-dem Rijksdagafgevaardigde Dr. Hamburger naar het concentratiekamp 'te Durrgoy overge bracht Eveneens werd daarheen gebracht de vrouw van den zich reeds eenigen tijd in het concentratiekamp bevindenden oud- Loebe. Oberpracsident Lucdemann, wegens het verspreiden van valsche beweringen over het kamp. Do journalist Kunde, uitgever van het vroeger te Breslau verschijnende blad „Greifcr", is gearresteerd. Londen, 4 Aug. (V.D.) Gandhi is he denmorgen vroeg uit de Jerawda-gevange- nis te Poona ontslagen, doch bijna direct daarop weer gearresteerd omdat hij wei gerde te voldoen aan de hem gestelde voor waarden, n.l. Poona niet te verlaten en zich te onthouden van elke propaganda voor de burgerlijk.» ongehoorzaamheid. Naar uit Poona wordt gemeld, is Gandhi Vrijdagmiddag veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf, nadat hij de voorwaarden, die de regeering voor zijn vrijlating had gesteld, had afgewezen. Naar aanleiding van zijn veroordeeling verklaarde Gandhi, dat de wet, krachtens welke hij veroordeeld is, duidelijk bewijst, dat het Indische regeeringssystcem on rechtvaardig is en dat Indië daardoor mo reel cn economisch te gronde wordt gericht Na do veroordeeling van Gandhi is de boycot van Engclsche zaken te Bombay we der begonnen. De politie heeft 9 personen gearresteerd. BELANGRIJKE MEDISCHE ONTDEKKING? Iets voor zwaarlijvige menschen. Berlijn, 4 Aug. (H. N.) Op het gebied van het hormonenonderzoek is een nieuwe ontdekking gedaan, die voor alie zwaarlij- vigen van veel belang is. Het is den ge leerden Hoffmann, Ansemino en Magistris gelukt uit de hersenmassa een stof af te zonderen, waardoor het vet uit hot lichaam verdwijnt. Reeds enkele minuten na een injectie met dit hormoon wordt een ver andering in de vetmassa's van bet lichaam vastgesteld, wat ook in de samenstelling van het bloed duidelijk blijkt. De proeven, die men tot nu toe bij dieren heeft genomen, hebben zulke verrassende resultaten opge leverd, dat men binnenkort deze nieuwe hormoontherapie ook op menschen wil gaan toepassen. PIJLSTAARTEN. Ik geloof, dat er veel van zijn, van die groote, dikke groene rupsen met een hoorn tje achterop en paars met wit afgezette streepen op de zijden. Want op drie ach tereenvolgende dagen dezer week heeft men ze mij gebracht, telkens rupsen van de Liguster-pijlstaartvlinder. Ze zijn te vinden natuurlijk op de ligusterhagen, waarvan men er vooral in de nieuwe gedeelten van de stad zoo vele ziet. Maar ook op seringen, sneeuwbalheesters, spiraea's, radijsboompjes en esschen kan men ze aantreffen. Wie met eenige hoop op succes wil gaan zoeken, moet maar eens letten op de groote zwarte, cylindervormigc korrels, die op den grond liggen; het zijn de uitwerpselen der rupsen, die er dan allicht boven zijn te vinden en zich vaak verraden door de afgeknaagde takjes. Het is een fijn vacaniicwerkje, de rupsen op te kweeken tot ze verpoppen tot groote bruine cocons, die over eenige maanden den vlinder kunnen leveren. Het beste gaat dat op de volgende manier. Men neemt een wijdmondige flesch of een flinke weckflesch cn zet die met de opening naar beneden op een stuk stevig karton. On der den rand legge men een drie- of viertal lucifers voor de ventilatie en brenge er het gewensente voedsel in. Al spoedig gaat de rups eten; met kleine dwarse hapjes verkleint hij langzamerhand zijn boterham. Den vol genden dag worden de uitwerpselen van het karton even verwijderd en een versch ligus tertakje ingebracht. Daarbij neme men nooit de rups van het oude af, wat niet heel ge makkelijke gaat trouwens maar wacht een voudig af tot het dier uit zich zelf het fris- sche takje opzoekt. Gaat de rups straks ver kleuren, dan zet men de flesch andersom vuile haar voor driekwart met zand en bindt een gaasje of iets dergelijks om de opening De rups kruipt weldra in het zand en na een paar weken vindt men daar dan de bruine pop, die een kort zuigertje lijkt te hebben. In dit gedeelte ligt de aanstaande tong van den vlinder. A. JOMAN. Student sedert Donderdagmorgen in de lucht Koningsbergen, 4 Aug. (H.N.) De student in de philologie Schmidt van het vliegkamp te Korschenruhe bevindt zich sedert Donderdagmorgen 7.25 uur met het zweefvliegtuig „Grunauer Baby" in de lucht, zoodat hij het wereldrecord, dat 22 uur 15 minuten bedroeg, verbeterd heeft. Men hoopt, dat hij tot vanmiddag in de lucht zal kunnen blijven, niettegenstaande het vanmorgen begon te regenen Koningsbergen, 4 Aug. (H.N.) De zweefvlieger Schmidt was om half 10 27 uur met zijn zweefvliegtuig in de lucht. Hij heeft te kennen gegeven, dat hij tot van avond in de lucht wil blijven en dat hij zich in uitstekende conditie voelt. Nader wordt gemeld: Kurt Schmidt, de 26-jarige student in de philosophic te Koningsbergen, die door zijn vlucht met een motorloos toestel, waarmee hij gisterochtend opsteig, het wereldrecord zweefvliegen heeft verbeterd, bevindt zich nog steeds in de lucht. Hij vliegt op een hoogte van 300 M. en kan van tijd tot tijd teekens geven aan de belangstellenden, die op het vliegveld aanwezig zijn. Verwacht wordt dat hij tot vanavond in de lucht zal blijven. Hij had zich reeds geruimen lijd zorg\ul- dig op deze poging tot verbetering van het wereldrecord voorbereid cn is reeds een maal 's nachts zeven uur in de lucht ge weest, uitsluitend om een nachtvlucht te probeeren. Aan boord heeft hij een aantal boterhammen, chocolade cn water. Schmidt geland na 36 uur vliegen. De Oost-Pruisische zweefvlieger Kurt Schmidt is even na 8 uur geland, na 36 uur in de lucht te zijn 'gebleven. Het Ameri- keansche wereldrecord van 22 uur en 50 minuten heeft hij derhalve met ruim 13 uur verbeterd. Na zijn landing verklaarde hij, dat hij nog wel tot morgen in de lucht zou zijn gebleven, wanneer men hem niet van beneden had gewenkt, dat hJj moest dalen. New York, 4 Augustus. Op de beurs heeft zich heden een incident voorgedaan, waardoor de handel geheel in de war ge raakte. Onbekenden hebben twee traangasbom- men geworpen in de ventilatie-inrichting waardoor een aramoniakbuis sprong. Het bouregebouw vulde zich buitengewoon snel met giftige gassen, zoodat de ruim 2000 be zoekers allen met tranen in de oogen de vlucht moesten nemen. De beurs, die onder normale omstandigheden om 3 uur eindigt moest thans om 12 uur gesloten worden Arbeiders met 'gasmaskers togen daarop aan het werk in het gebouw. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. DE STRATOSFEERTOCHT VAN KAP. SEATTLE. Chicago, 4 Aug. (V.D.) Inzake de a.s. stratosfeertocht van kapitein-luitenant Seattle worden nog de volgende bijzonder heden medegedeeld: De inhoud van zijn ballon Century of Pro gress is 600.000 kubieke voeten, d.w.z. 100.000 kub. voet meer dan die van Piccard. Dc ballon is 15 verdiepingen hoog cn be staat uit ongeveer 1'5 H.A. gegumracerdo zijde. Aan het onderdeel van de gondel zijn twee afzonderlijke toestellen bevestigd voor onderzoek van de kosmische straling, bet eene van den professor uit Chicago Comp- ton, het andere van den Californischen pro fessor Millikan, die verschillende stralings theorieën verdedigen. Beide geleerden zijn winnaars van den Nobelprijs. Seattle wil tot Zaterdagmorgen (New-Yorksche tijd) op een hoogte van ongeveer 15000 voet blijven om daarna dc door zonnestralen verkre gen expansie van de waterstofgassen te ge bruiken voor zijn recordhoogtevlucht. Tij dens zijn tocht zal hij in dc hermetisch af gesloten gondel op grootere hoogten kunst matig zuurstof inademen. Het voornemen bestaat in den nacht op Zondag of Zondagmorgen te landen. Seattle hoopt een hoogte te kunnen berei ken van 55000 voet, waar een koude heerscht van 48 tot 50 graden Celsius. Chicago, 5 Augustus. (V.D.). Kapitein Seattle heeft medegedeeld, dat hij niH voor 2 uur in den oentend (8.20 Amsterdamsche zomertijd) zal starten voor zijn vlucht naar de stratosfeer. Do weerberichten melden een gebied van hoogen druk boven de sta ten Wisconsen, Iowa, Illinois en omgeving. Momenteel wordt do ballon 'gevuld met chemisch gezuiverd waterstofgas, waarvoor 750 stalen cylinders noodig zijn. Dc 1 uchtdichte gondel van den eneeuw- witten ballon heeft een doorsnede van 7 meter en b»staat uit een magnesium-legee ring. Seattle i9 voornemens verscheidene uren in de stratosfeer te blijven cn het da len gedurende dezen tijd te voorkomen, door verschillende instrumenten met para chutes naar beneden te werpen. Een groote menschenmenigte vertoeft in afwachting van do opstijging in de omgeving van liet stadion Soldiesfield. De doorsnede van de ballon bedraagt 35 Meter. De wanden van den gondel,, die 160 K.G. weegt, zijn slechts 3XA m.M. dik. Seatt le, die voor zijn vertrek een goeden slaag genoot .was verleden jaar winnaar iif den wedstrijd teBazcl om den Gordon Bcnnett- beker. Hij is van meening, dat zijn vlucht niet gevaarlijker is dan een gewone Gordon Bennett-vlucht. Natuurlijk loopt hij de kans, dat de ballon in het water neer komt, doch hij hoopt binnen en omtrek van 500 mijl van Chicago te landen. Kapitein Seattle opgestegen. Chicago, 5 Aug. (V.D Kapitein Seattle is te 3.05 plaatselijken tijd (9.25 Amster- damschcn zomertijd) met zijn ballon opge stegen voor zijn onderzoekingsvlucht naar de stratosfeer. Een noodlanding. Chicago, 5 Aug. (V.D.) De ballon, waarmee kapitein Seattle opsteeg, bereikte slechts een hoogte van 250 Meter; toen werd hij afgedreven en moest na ruim 20 minuten een noodlanding maken op het spoorweg-etablissement van Burlington. Seattle, die ongeleerd bleef, wijt de mis lukking van den start aan een lek in het omhulsel van den ballon. Hij wil de averij zoo spoedig mogelijk herstellen en dan ter stond weer opstijgen. Chicago, 5 Aug. (V.D.) Zooals Seattle reads als veronderstelling uitte, is zijn stra- losfccrvlucht inderdaad mislukt, doordat hij gedwongen werd een noodlanding te maken, tengevolge van een lek in het ballonomhulsel. Inmiddels is bekend ge worden, dat Seattle bij het neerkomen licht aan het hoofd werd gewond. BUITENLAND. Recordvlucht met een zweefvliegtuig. (Eerste Blad, pag. IJ Brigitte Ilelm voor den strafrechter. (Eerste Blad, pag. ZJ« Traangasbommen op de New Yorksche beurs. (Eerste Blad, pag. fj. Maatregelen tegen de Duitsche commu» nisten. (Eerste Blad, pag. 2). Fran6chen ontvoerd uit het Saargehied^ (Eerste Blad, pag. 2^ BINNENLAND. Het Friesch in de rechtszaal. (Derde Blad, pag. ÏJ, Medegedeeld door het Kon. tNecL iMelL Instituut to De Bilt. Hoogste barometerstand 770.3 te Gronin gen en Den Helder. Laagste barometerstand 750.3 lo Helsing- fors. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richting, licht tot half be wolkt, droog, warm weer. De kern van bet gebied van hoogïn. druk heeft zich in omvang nog iets afnemend naar de Noordzee verplaatst. De uitlooper in Noordelijke richting deed over het Zuid- Westen van Scandinavië den druk aan zienlijk stijgen. Bij IJsland nadert een niau- we depressie. Zooals in den laatsten tijd bijna voortdurend het geval was, spelen de veranderingen in den toestand zich vrij wel alleen over de Noordelijke helft van het gebied af, terwijl het Zuiden doorloo pend zwakke winden heaft met veel zon neschijn. Dezen ochtend melden alle cou ranten en verschillende Zuid-Duitsche sta tions windstilte, meest bij helderen hemel, of eenigen ochtendnevel. Alleen in Scan dinavië viel regen, doch de grootste hoa- veelheid bedroeg nog slechts 6 m.M, Of do depressie bij IJsland voldoend© Zuide lijk doorwerkt, om in onze omgeving het weer te verstoren, zal zich waarschijnlijk in den loop van den dag wel in de weer berichten afteekenen. Voor het grootste deal van het volgende etmaal moet aan houding van het mooie weer wel als ver zekerd worden beschouwd. Rijden op de linkerweghelft is verboden in bochten binnen be bouwde kommen; in onoverzich telijke bochten daarbuiten en bij het inhalen van tramrijtuigen RIJDT VEILIG! Zondag hebben dienst de doktoren Nlcolal, Holman en Mertens zur Borg. Zondag en dc geheele week 's nachts heelt dienst de apotheek van de lirma v. d. Boven, kamp. LANGESTRAAT 49-51 TELEFOON 190 De laatste koopt u nu heel GOEDKOOP. ARNHEMSCHE WEG 26 5=

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 1