AMERSFOORTSCH DAGBLAD HET LEIDERSKAMP TE EPEN TENTEN MEDEDEELING BIJKANTOOR TE AMERSFOORT naar het dal van de geul .StüteSêhm' moord OP abbotshall Zaterdag 5 Augustus 1933 32 e Jaargang No. 31 TWEEDE BLAD Karstverschijnselen ook in huur NIEUW PARIJS Langestraat 35 Metaaldraadgloeilampen ADVERTENTIEN ABONNEMENTEN J. LAMBRECHTS Oude Soesterweg 109 FEUILLETON Het Museum van het Geologisch Bureau te Heerlen Men meldt ons: De omstreken van Epen (Zuid-Limburg), waar van 24 Juli tot 1 Augustus het 5de heiderskamp van de Natuurliist. Verceni ging gehouden werd, vormen wel een bij uitstek gunstig gebied voor het maken van geologische en botanische excursies. Als excursie-terrein moet natuurlijk in de eerste plaats worden genoemd het dal van de Geul boven Epen. Prof. Weevers wees ons hier op het typische plantengezelschap, de z.g. zinkassociatie, dis alleen te vinden ijs, waar zink in den bodem voorkomt. Dat us hier alleen het fgeval op die plaatsen, waar het Geulwater, dat een zeer kleine hoeveelheid zink bevat, bij overstrooming kan komen. Tot deze associatie behooren als kenmerkende soorten het Zinkviooltje, het Engelsch gras (Armeria) en do Alpen- iBoerenkers, terwijl de overheerschende (do minante) soort het grijsgroene Schapen- Zwenkgras is. Beneden Mechelen wordt dit gezelschap niet meer gevonden, terwijl het door bemesting ook verdwijnt. Of de „zink- planten" het zink nu beslist noodig hebben of alleen maar beter kunnen verdragen dan andere planten, is een no-g niet uitge maakte zaak. Op vochtige, niet zinkhouden- de plekken zien we, wanne 2r de mensch niet te veel ingrijpt, een elzenbosch ont slaan met Moerasspirea, Wederik, Zeggen d. op hoogeren drogeren grond zou zich lëjjn eikenbosch ontwikkelen wanneer de mensch het weiland niet in stand hield. Langs den oostrand van het Geuldal tref fen we een heMe reeks Carboon-ontsluitin- gen aan. Het gesteente behoort tot dezelfde periode als waarin de steenkool gevormd js, doch bevat echter slechts zeer dunne laagjes niet ontginbare kool. Onder leiding van den heer van Rumme lcn werd hier met succes naar fossielen ge zocht. Aangetroffen werden foniatites, een .Ammoniet, Pterinopecten,. een schelpdier, Joorts Brachyopoden en plantenresten van Cordaites en Ealamites. Tengevolge van storingen en plooiïngen ggen de lagen hier niet me>r horizontaal, ifloch met een helling, o.a. in de Heimans- roeve goed te zien. In het dal ligt een paar meter alluvium, waarin de geul groote kronkels (meanders) uitgraaft, om ze ten slotte weer af te snijden, zoodat er doode armen overblijven. Ten Westen van Epen jliggen het Onderste en Bovensta bosch, het doel van een andere excursie. Prof. Wee- ers toonde ons de plantengezelschappen, elkaar van beneden naar boven, van de Geul naar het Westen, opvolgen. In de heg gen beneden vinden we nog veel klimop, ook soms Maagdepalm en Gele Doovonetel, welke soorten ook voorkomen verder naar fojwen els bestanddeelen van het Eiken- iHaagbeukenbosch, een associatie, die een gleden humusbodem vereischt en vooral op talk zeer rijk is. Hierin hooren beroemde Limburgsche orchideeën: Boschvogeltje, Vogelnestorchis enz. thuis, evenals Eenbes, Lievevrouwenbedstroo, Slanke Sleutelbloem d. Op kalk zien wij hierin ook veel Bosch ank (Witte Clematis) en Roode Kornoelje. Hoogerop in het Onderste Bosch, maakt het Ejkcn-Haagbeukenwoud plaats voor het iken-hulstwoud, nauw verwant aan het Eiken-Berkenbosch van de Veluwe en het Gooi, op een min of meer zuren kalkloo- en bodem en een ondergroei van valsche Salie, Smeele, Blauwe Boschbes, Witte Veldbies en, op de lichtere plaatsen, Struik- heide. Door kappen en beweiden of branden zou hier een heide ontstaan, juist als op de Veluwe. In het Eikcn-EIaagbeukenbosch wordt door onoordeelkundig kappen (b.v. in het Bovenste Bosch d© laatste jaren nog) de humusbodem vernietigd, de grond verzuurt en de mooie ondergroei verdwijnt. Oorspronkelijk Beukenbosch is er in Lim burg haast niet meer. De ondergroei ervan lijkt sterk op die van het Eiken-Haagbeu- kenbosch, verrijkt met Daslook, Overjarig Bingelkruid en Gele Anemoon. Do flora van de wegbermen in het kalk- gebied is een bont kleed van Borstelkrans, Marjolein, Ijzerhard, Groote Ccntaurie, Stalkruid e.a., een plantengroei, die sterk doet denken aan die van de Noord-Neder Iand6che rivierdijken en eenigözins aan die van de duinen. Langs het Onderste Bosch werd nog Wolfskers (Belladonna) gevonden, langs het Bovenste de Kruidvlier en langs het Syler- beekje de Gele Kooldistel. Onder leiding van den heer Van Rumme- Icn werd een anderen dag het museum van het geologisch bureau te Heerlen bezich tigd, vervolgens een hoeveelheid materiaal met fossielenlagen, uit de mijn Oranje Nas sau opgehaald, doorzocht en daarna een ex cursie gemaakt naar de Brunssuméfche heide. Dwars door dit terrein loopt een groo te aardstorting, een breuk, de „Feldbies" genaamd. Ten Westen hiervan bestaat de bodem uit Mioceen met bruinkool, ten Oos ten van de kloof liggen alle oudero lagen 300 meter lager en vinden we aan de opper- vlaktp Plioceen, met gerolde, verkiezelde kalksteentjes uit de Jura, door de Maas aangevoerd, z.g. kiezeloolithen. In leemla- gen hierin vonden de deelnemers de resten van de Moeras-cypres en van een Loran- thacee. Op deze leemlagen, die mee6t de basis van de heuvels vormen, zijn door het opwellende water hellingveentjes ontstaan cn hoewel het terrein door de voortdrin- gende 'mijnen sterk beschadigd is, werden in de veentjes nog heel wat typische plan ten gevonden: Zonnedauw, Veenmos, Been- breek, Wolverlei, Veenbes, welke in deze streek overigens zeer zeldzaam zijn. Een andere tocht gold het dorpje Beme- len, waar, bij een lössprofiel aan een hol weggetje, de heer van Rummelcn een uit eenzetting gaf van zijn opvattingen over dep aard en het ontstaan van de Limburg sche klei. Deze wordt vrij algemeen nog ge houden voor fijn 6tof, door Noordewinden uitgeblazen uit do grondmeren van de glet- schers in de tusschen-ijstijdcn. Reeds in 1925 verkondigde van Rummelen als zijn mecning, dat deze opvatting onjuist was, dat integendeel de Limburgsche klei in het gebied zelf ontstaan was als verweringspro- duct van het krijtgeslecnte. De 6leutel tot deze theorie ligt in dit leemprofiel. Hierin vond Van Rummelcn n.l. resten van Bryo- zoën, Zeeëgels en schelpen, die geheel over eenkwamen met die, welke in de bryozoën- banken in het Krijt voorkomen. Van Rum- melen noemt de Limburgsche klei dan ook niet löss, maar „lössoid" (lössachtig). In een zijner laatste publicaties is ook wijlen prof. van Baren tot deze overtuiging gekomen. In de mergelgroeven bij Bemelen klopte men heel wat fossielen uit de bewuste ban ken los. De helling daarboven leverde een aantal bijzondere planten op: Aarddistel, Betonie, Driedistel en voorts groeide hier in de buurt nog de Berggamander, een echte Midden-Europeesche kalkplant. Het spreekt haast vanzelf, dat een der excursies Maastricht gold, waar eerst het museum van het Natuurhist. Genootschap in Limburg werd bezocht. Rector Crcmcrs ontving de kampeerders zeer gastvrij. Elet is een echt studie-museum met rijk mate riaal en ware schatten op geologisch, bota nisch en zoölogisch gebied. Aan het mu seum is een bibliotheek met verschillende bijzondere werken verbonden, terwijl el ders in het gebouw het omvangrijke her barium van dr. A. de Wever te Nuth, Lim- burg's eerste botanicus, is ondergebracht. Verder werd een wandeing over den St. Pietersberg gemaakt onder leiding van dr. Henrard. Naast de meeste typisch Lim burgsche plantensoorten werden nog en kele zeldzame als de Roode Kamperfoelie, Kruidvlier, Zonneroosje en Perzikblad- klokje gevonden. Aan den overkant van de Maas vielen in het landschap de drie ter rassen: hoog-, midden- en laag terras te onderscheiden, aan dezen kant zijn ze door het graven van d© Zuidwillemsvaart verdwenen. Hoogst merkwaardig zijn dc loodrechte rotswanden van het Maastrichts Krijt met evenwijdige horizontale banken van eenigs- zins afgerond© vuurstcenbonken. Over het ontstaan van dit opvallend verschijnsel is men het nog niet eens. Bij de cementfabriek met dc groote af graving werd gewezen op de verticale hol ten, die daar, vlak onder de wankelende ruïne Lichtenberg, in de kalksteen te zien zijn. Men heeft ze in den berg veel gevon den en geologische orgelpijpen genoemd. Vermoedelijk zijn ze uitgespoeld door het water, dat de kalk oplost, een soort van „dolinon" dus. Ook op de laatste excursie, naar Strucht en Schin-op-Geul wees Van Rummelen ons op een „karstverschijnsel", het uittre den van een beek uit de droge vallei van Rausdael, waar hij bovenaan in den grond verdwijnt. Deze tocht ging o. a. langs bet wegens zijn orchideeën zoo bekende Gerend al, waar het Eikcn-Haagbeukenbosch bijzonder goed ontwikkeld is cn veel Liguster be vat. De kampdeelnemers zullen, toen zij des Dinsdags naar het Noorden terugkeer den, zeker de overtuiging hebben meege nomen, dat wij in Zuid-Limburg ccn zeld zaam rijk en merkwaardig hoekje bezitten, dat wij verplicht zijn te sparen cn te be schermen. DS. K. FERNHOUT. Zal emeritaat aanvragen. De oudste predikant der Gereformeerde kerken, ds. K. Fernhout te Vreeland, is voornemens, na 50-jarigen dienst, tegen October zijn emeritaat te nemen. (N. R. Ct.) CRISISBOTERMERK. Den Haag, 4 Augustus. De crisis-zui- velcentrale maakt bekend, dat voor de week van 5 tot 8 Augustus de prijs van het crisis-botcrmerk op per K.G. cn voor de invoervergunning van buitenlandsche boter op 1.10 per K.G. is vastgesteld. Wetsontwerp tot regeling van den invoer ingediend Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van den invoer van metaaldraadgloeilam pen.. De toelichting zegt o.m., dat uit de resul taten van het onderzoek, ter zake van deze contingenteering ingesteld, het naar de mee ning van den minister is komen vast te staan, dat, gezien het belang van het be houd der bestaande werkgelegenheid in de gloeilampenindustrie, een voortzetting van de onderhavige contingenteering wensche- lijk is. Het is den minister gebleken, dat het groote aanbod van buitenlandsche gloeilam pen afkomstig was van buiten Europa ge legen landen, en dat de prijzen, welke voor deze lampen golden, zoodanig waren, dat, zelfs indien de Nedcrlandsche producenten hun loon- en afschrijvingsfactoren zouden verwaarloozen, dc concurrentie tegen de in gevoerde lampen een ongelijke strijd zou bc- feekenen. In enkele gevallen was het mogelijk de namen der bedoelde buitenlandsche produ centen vast to stollen, doch het bleek veelal onmogelijk omtrent de positie en de belan gen dier producenten nauwkeurige gegevens te verkrijgen, te meer daar de productie dor betrokken lampen gedeeltelijk in huisindus trie plaats heeft Dc belangen van het bekende Nederland- sche grootbedrijf, waaraan tengevolge van allerlei invoer belemmerende maatregelen in het buitenland herhaaldelijk afbreuk wordt gedaan, werden door den steeds groeienden druk op de binnenlandsche markt steeds meer benadeeld. Er kan op worden gewezen, dat de renda biliteit van het Nederlandsche bedrijf een zeer nadeeligen invloed ondervinden moet van den abnormalen invoer, en zijn binnen- landsch afzetgebied daardoor moet worden veilig gesteld, temeer waar de decentrali satie der productie cn rendabiliteit in on- gunstigen zin beïnvloedt Bij het nader onderzoek heeft de minister do overtuiging gekregen, dat deze decentra lisatie onvermijdelijk is tengevolge van in- \oerbelemmercnde maatregelen in het bui tenland. VONNIS BEVESTIGD. Bedreiging met misdrijf. Amsterdam, 4 Aug. Het gerechtshof bevestigde vandaag het vonnis van den Utrechtschen politierechter, waarbij een vee handelaar wegens bedreiging met een mis drijf tegen het leven werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. De veehande laar was op 2 Februari een boer in de buurt van Barneveld gaan bezoeken, die hem 60 schuldig was voor een geleverde koe. De boer bad niet veel zin om te betalen en de veehandelaar bedreigde hem met een mes met de woorden: „Mijn 60 of ik snijd je aan stukken" RADIOTELEFOONVERKEER MET INDIË. Gedurende Juli zijn in het radiotelefoon- verken* met Ncd.-Indië in totaal 265 ge sprekken 'gevoerd, waarvan 103 in Neder land en 162 in Indië werden aangevraagd Van de hier te lande aangevraagde ge sprekken hadden er 71 betrekking op zake lijke- en 32 op familie-aangelegenheden. Voor Indië bedroegen deze getallen 83 en 79 In totaal werden 151 gesprekken van huis uit 'gevoerd, waarvan in Nederland 55 cn in Indië 96 werden aangevraagd. In het radiotelefoonverkeer van Ned.- Indië met de andere landen van Europa en Amerika werden in totaal 2 gesprekken ge voerd, nl. met Engeland «orden ook aangenomen door ons AANVARING OP DE SCHELDE. Terneuzen, 4 Aug. In den afgeloopen nacht te 2 uur is het Duitschc stoomschip „Westsce" nabij Walfoorde in aanvaring gekomen met het Grieksche stoomschip Maria. Beide schepen zijn hierbij toen klaar blijkelijk aan den grond geraakt. De „West- see" is weer vlot gekomen, doch de Maria is opnieuw vastgeloopen op de steenen bij Walfoorden. Assistentie wordt verleend door dc sleepbooten Goliath, Max, Samson, Ballio en Theems van de Union de remortage et de sanvetage te Antwerpen, vertegenwoordi gers N.V. Auguse de Messer Terneuzen. HOOGDUITSCHE TAAL (MIDDELBAAR ONDERWIJS A). *s-Gravenhage. Toegelaten: Mej. C. E. A. Berkhuijzen te Heijthuizen. Afgewe zen 1 vrouwelijke en 3 mannelijke candi dates NOG GEEN WIJZIGING DER WINKEL SLUITINGSWET Hernieuwde aandrang van den NederL R.K. Middenstandsbond. Op 10 Juni j.l. vestigde de Ned. R.K. Mid denstandsbond de aandacht van den nieuw opgetreden minister van Economische Za ken op het hangende vraagstuk van de wij ziging der Winkelsluitingswet. De Bond ontving hierop van den minister het volgende antwoord: „Naar aanleiding van Uw nevenvermeld schrijven, deel ik U mede, dat ik op de kwestie ecner wijziging der Winkelsluitings wet bij voortduring mijn aandacht gericht houd en dat ik steeds nauwkeurig kennis neem van de klachten, welke mij bij tus- schenpoozen omtrent de werking dier wet bereiken. Ofschoon eenerzijds de ervaring, tot dusverre met de wet opgedaan, mij wel de overtuiging heeft geschonken, dat in 6ommigo opzichten de wet niet geheel aan de eischcn der practijk beantwoordt een bezwaar, dat ten deelo weder opgevangen wordt door de afwijkende cn verruimde voorschriften, welke nog regelmatig in ver schillende gemeentelijke verordeningen tot stand komen heb ik toch niet definitief mijn standpunt kunnen bepalen in do vraag, in welke mate, indien men crisisin vloeden als verminderde vraag en lage prij zen uitschakelt en in aanmerking neemt, dat het publiek in het algemeen nog steeds doende is, zich aan de sluitingsbepalingen aan te passen, een verruiming van verkoop gelegenheid bij de wet inderdaad als een bepaalde en blijvende behoeft© dient te worden beschouwd. Ik hoop, dat ik eerlang tot een definitieve beantwoording dezer vraag zal kunnen komen. Bij die gelegen heid zal dan teven6 worden beslist omtrent dc kwestie eener regeling van het automa ten vraagstuk." Naar aanleiding van dezen brief heeft do Ned. R.K. Middenstandsbond den minister zijn buitengewone teleurstelling te kennen gegeven, dat ook t.a.v. deze aangelegenheid, die voor breede groepen van handeldrijven de middenstanders van vitaal belang moet worden geacht, nog geen wettelijke voor ziening in voorbereiding i6. Ten snijt geen zweerd zoo grievelijk zcere als tonge die roovet des menschn eerc. Een detective-verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H. A. C. S. 20 Hij ging links, naar de veranda-dtur. Toen hij zijn hand aan de kruk had, wacht hij even. Achter hem, aan zijn rechter hand, was do deur van de studeerkamer. Zijn oorcn hadden een geluid opgevangen, ö-n ritselend geluid, dat van dien kant uara. Hij keek om zich heen. Niemand in de buurt, niemand te zien. Dc twee annen, die Boyd op wacht had gezet, aren verdwenen. Hij ging zachtjes, naar dc studeerkamer- Sfur. Hij legde zijn oor er tegen aan. Hij hoorde het knippen van een slot, een zwak geluid, dan het geritsel van papier, dan zachte voetstappen. Hij was in drie sprongen door de hall hoen aan den voet van de trap. Aan den touur hingen een barometer en een klok. Hij ging ze bestudeeren. Hij hoorde de studeerkamer zachtjes °pangaan, alsof degcen, die haar open deed, hang was geluid te maken. Dan kwam ge- ntsel van rokken. Hij kwam uit de scha duw te voorschijn. Halfweg tusschen de plaats waar hij stond en de studeerkamer was een vrouw. Haar hand, die zij tegen haar borst hield, gleed omlaag. Anthony naderde haar. Dichterbij zag hij haar duidelijker een groote vrouw, een dragonder van een vrouw, met vierkante schouders, met een geslachtloos gezicht, scherpe kaakbeencn, en een groote neus. De gelaatstrekken, het zandkleurige haar, herinnerde aan den overleden minister „Miss Hoodc?" Anthony boog. „Mijn naam is Gethryn. Ik geloof, dat sir Arthur Digby-Coates mijn tegenwoordigheid heeft uitgelegd." „Ja." De toon van haar stem was dof, levenloos als haar gezicht. Zij probeerde hartelijk te zijn. „Ja, inderdaad. Ik zei hem, dat ik blij was, erg blij uw hulp te hebben Ik moet mijn excuus maken, omdat ik u niet eerder gesproken heb, maar ik maar Anthony maakte een beweging met zijn hand. „Geloof mij, mevrouw, ik begrijp 't volkomen. Ik zou graag, als 't niet onbe scheiden is, mijn deelneming betuigen De vrouw boog met haar hoofd. „Dank u," zeidc zij, terwijl ze een hand tegen haar hart drukte. „Ik ik moet u alleen laten. Ik zal orders geveh, voor 't geval u soms iets noodig mocht hebben." Anthony keek haar na, toen zij de trap opging, cn verdween. „Mijn goede vrouw als je tenminste werkelijk een vrouw bent wat zijn je moeilijkheden? Verdriet? Angst? Of beide?" dacht hij. En waarom waart ge in do studeerkamer? En waarom deedt ge zoo geheim/innig? En wat 't voor naamste is, wat hield ge verborgen onder uw blouse, toen ge mil zaagt?. Twee wat's mi twee waarom V Ilij bleef staan, terwijl hij zijn pijp vulde. Dit nieuwe mysterie moest opgespoord wor den. En eveneens, dat van de dame, die in den nacht rivieren overzwom en in den morgen de oogen van haar vervolger ver blindde en op zijn hart een aanval deed. Als zij er niet in betrokken was, zou het alles een grap zijn, maar nu neen, nu was het alles anders dan grappig. Zij meest iets weten, en nu Boyd het klaar gespeeld had den cenigcn mensch, dio klaarblijkelijk onschuldig was, te verdenken, was het An thony Ruthvcn Gethryn's taak uit te vin den, wat zij wist. Wat zoo verwarrend was, was de onredelijkheid van het geval. Achter niets scheen een motief te zitten. Natuur lijk, er was voor alles reden voor do zwempartij van de dame van de Sandaal, de geheimzinnige berooving van de studeer kamer door de vrouw-zonder-boczem, de geslachtloozc zuster van het lijk, zelfs voor het voor den dag komen van de vinger afdrukken van een onschuldige op het moordwapen maar waren het gezonde redenen Op het oogenblik scheen het, dat zij 't niet konden zijn, en wat kon meer hopeloos zijn dan liet zoeken van een ge zond man naar de motieven van krankzin nigen Anthony schudde zich zelf door elkaar, beknorde zichzelf, en pakte zichzelf flink aan. „Gethryn", mompelde hij, doe iets, man! Blijf hier niet staan, zeggend hoe moeilijk alles is. Nu, wat zal ik doen? Een blik in de studeerkamer werpen? Vooruit!" Hij had de hall nog voor zichzelf. Rustig ging hij de studeerkamer binnen, en sloot de deur achter zich. Ilij nam do kamer op. Hij probeerde zich dc geluiden te herinne ren, die hij gehoord had, zoocven, toen Laura Hoodo binnen geweest was. en liij bui teil' Er was geweest: een gemorrel, een klik, even niets, en daarna het geritsel van pa pier. De schrijftafel was de waarschijnlijk ste plaats. De laden, dat wist hij, waren alle op slot, maar misschien had de magere zuster van de sleutels duplicaten. De ori- gincele waren in officieel bezit van Bcyd. Maar 't was onwaarschijnlijk, dat de zuster sleutels zou hebben. Nauwkeurig keek hij naar de schrijftafel. Daar bij ecnigszins een kenner was, schatte hij haar als dateerend uit de eerste jaren der vorige eeuw. Een schrijftafel meer dan honden* jaar oudEen geheimzinnige, sinistere vrouw daarin nasporingen doende „Ti<m tegen één, een geheime la dacht Anthony, cn probeerde de loketten. Ilij had geen suc ces en voelde zich bedrogen. Zijn theorie van de wezenlijke realiteit van vertelselboe ken had hem bedrogen, scheen het. Afkecrig om het op te geven, probeerde hij opnieuw, ditmaal zes kleine, ondiepe laden, welke zich onder do loketten bevon den, heelemaal uittrekkend. De bovenste la ontdekte hij met vreugde, was meer dan een inch korter dan de vijf andere. Hij tastte in den achtersten hoek met zijn lange, gevoe lige vingers. Hij voelde een dunne houten rand. Hij drukte, en niets gebeurde. Ilij rukte, cn schoof gemakkelijk weg. Het Groote Verstelselboek Theorie kwam toch tot haar rechtHij gluurde in de open holte. Zij was vol papieren, waarin klaar blijkelijk pas gewoeld was, en die verkreu keld leken. „Stoute, stoute Laurazeido Anthony, verheugd, en haaldo ze er uit. Er waren brieven, een klein lecren memo- randusboekje, en grooter aanteekenboekje, cn een bundeltje uitknipsels van kranten. Hij 'trok een stoel naar de schrijftafel, en begon te lezen. Toen bij er mee klaar was*. bracht hij de twee boekjes en de brieven op hun plaats terug. Zij waren, oordeelde hij, van geen beteekenis. De krantenuitknipsels hield hij, en deed ze in zijn zakportefeuille. De onwettigheid van deze handelwijze hin derde hem blijkbaar niet. Hij bracht de laden weer op haar plaats, er voor zorgend, dat do dingen bleven, zoo als hij ze gevonden had. Op zijn weg naar de deur hield hij stil om de kleine gepolijste rozenhouten tafel te onderzoeken, naast de groote staande klok, en welke de kameraad was van die, waarop dc twee groote vazen stonden, waarover hij met Boyd gesproken had. Een vlek op het glanzende hout was hem opgevallen. Bij nauwkeurig onderzoek vond hij een flauwe schram, ongeveer twaalf inches lang en twee breed. Deze schram vertoonde een rij van dunne tandjes, tallooze, en met regelmatige tusschcnruimte in de lengte en breedte. Anthony was ontevreden over zichzelf. Hij behoorde dit opgemerkt te hebben bij zijn eerste bezoek aan de kamer. Niet, dat het van belang scheen de houtvijl was klaarblijkelijk daar neergelegd, waarschijn lijk door den moordenaar, misschien ook door iemand anders maar hij behoorde hel. overwoog hij, opgemerkt te hebben. Hij verliet de kamer, ging door de hall, die nog leeg was, en den tuin in. Hier. op en neer loopend langs het betegelde pad buiten de studeerkamer, werd hij zich be wust moe te zijn. Het gemis van één nacht slaap en de inspanning van den dag lieten zich gelden. {Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5