Het Porceleinhuis N. H. BERGER Woensdag 9 Augustus 1933 32 e Jaargang No. 34 TWEEDE BLAD OP TER NAJAARSBEURS! Zuidsingel 60 UURWERKEN Langestraat 2 - Tel. 525 Fa. KALLEVEEN STERUSEERTOESTEL R0MATJ0 BELEMMERD DILLENBURG'S HERDENKING VAN ORANJE STRAPERLO FEUILLETON MOORD OP ABBOTSHALL liet Nederlandsche zaken leven heeft stand ge; houden „Thans vooral geldt het parool: paraat zijn!" Wij ontvingen als nieuwste propaganda materiaal voor de komende Jaarbeurs een brochure in zeer beknopten vorm, welke speciaal bestemd is voor gebruik van de a.s. standhouders, die op de titelpagina hun firmanaam, 6tandnummcr enz. kunnen af drukken. De aandacht wordt er in deze bro chure nog eens op gevestigd, dat de Neder landsche Spoorwegen voor Jaarbeurebezoe- fcers een verlaagd rcizigerstarief toepassen. De eigenlijke tekst van de brochure wordt gevormd door een oproep aan de zakcn- inenschen van den volgenden inhoud: „Tot U, zakenmenschen van Nederland, een ernstig woord in ernstigen tijd. Toen een half jaar geleden de Nederlandsche Jaarbeurs de beursklok luidde om u ten strijde te roepen ter voorjaarsbeure, hebt gij aan dien oproep gehoor gegeven en de Voorjaarsbeure 1933 heeft bewezen, dat de Nederlandsche handeldrijvende midden stand zich krachtig weert in den" zwaren strijd om het bestaan. De naaste toekomst was toen wel zeer donker. Thans echter mag met vreugde worden geconstateerd, dat het zakenleven in Nederland even krachtig stand gehouden-heeft als het ter voorjaars beurs blijk gaf stand te willen houden. Trots zorg en 6trijd heeft de Nederlandsche zakenman het hoofd boven water gehouden. Er zijn zelfs teekenen van opleving van den handel bespeurd. Dat geeft het Neder- landsch Jaarbeursinstituut aanleiding tot een ernstig woord. Want als inderdaad de lang gehoopte kentering mocht komen, dan moge de zakenman groot en klein zich eerst recht bezinnen op wat van hem als koopman wordt geeischt en wordt verwacht De wereld smacht naar opleving. Maar het begin van die opleving zal voor den ver deren Opbouw beslissend zijn. ITet verdedi gen van zijn bestaan tegen de vernielende krachten, die dreigden, was een zware taak. Maar het weder doen opleven van wat on der de slagen van de laatste jaren geleden heeft, dat eischt misschien nog grootere inspanning. Dat i6 althans grootere inspan ning waard, want dan moeten de nieuwe hechte grondslagen gelegd worden voor de toekomst. „Thans vooral geldt het parool: paraat zijn; Nederland, let nu op uw saeck!" Wederom roept de Koninklijke Neder landsche Jaarbeurs de zakenmenschen op om naar de Jaarbeurs te Utrecht te gaan. Thans geldt de oproep een Najaarebcurs: de negen-en-twintigste jaarbeurs die van 5 tot en met li September wordt gehouden. De Najaarsbeurs 1933 belooft voor den han del een belangrijke beurs te worden, zoo wel wat betreft het aantal deelnemers als de verscheidenheid van keuze. Alle groe pen, welke aan de najaarsbeurzen plegen deel te nemen, zullen alle wederom ver tegenwoordigd zijn. De groep Meubelen zal bestaan uit een besloten en uit een open afdeeling en men zal er terugvinden nage noeg alle meubelfabrikanten, die vorige jaren deze groep tot zulk een belangrijk middelpunt van den meubelhandel in Ne derland maakten. Er zit in de voorbereiding van de ko mende najaarsbeurs: energie. Het is of de deelnemers voelen, dat het nu gaat om groote belangen. En ook in andere kringen, die zich voor de jaarbeurs interesseeren, komt deze zelfde sfeer van veerkracht en geestkracht tot uiting: de Nederlandsche spoorwegen hebben besloten het aantal ex tra treinen voor jaarbeursbezoekers weder om uit te breiden: er zullen nu extra-trei nen voor de najaarebcurs loopen uit het Noorden des lands (GroningenFriesland Drenthe), uit het Oosten (Twente) en uit het Zuiden (Westelijk Noord-Brabant). Van alle deelen des lands zullen ook speciale auto busdiensten worden georganiseerd en zeer levendig is ditmaal de activiteit der han- delsvereenigingen om excursies van zaken lieden naar de jaarbeurs te organiseeren Zakenmenschen van Nederland- De Ne derlandscho Jaarbeurs is in den loop van haar reed6 meer dan zeventienjarig be staan uitgegroeid lot een massale actie van commercieel leven. De ervaring van de laat ste moeilijke jaren heeft bewezen, dat zij de draagster is van uw belangen. Vraagt uw toegangskaart tijdig aan en neemt reeds nu uw maatregelen om van 5 tot en met li September de Najaarsbeurs te Utrecht te kunnen bezoeken". DE POSTVLUCHTEN. Amsterdam, 8 Augustus, A.s. Don derdagochtend 10 Augustus, zal het K.L.M. vliegtuig, do „Pelikaan" van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan uit de heeren C. Blaak (gezagvoerder), E. E. Hulsebos (2e bestuurder), W. J. Huut (werktuigkundige) en H. J, Siemer (radiotelegrafist). De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk Woensdagavond te Amsterdam zijn. Goud - Zilver - Brillen Solide reparatie-inrichting Speciaal adres voor ANTIEKE KLOKKEN Prijzen zeer billijk. CADEAU. CADEAU. COMPLEET prima gegalvaniseerd met thermometer, houder en armpjes, 5 glazen van 1 Liter en volledig receptenboek ontvangt men gratis bij aankoop van 50 stuks inmaak- glazen. DE ONGUNSTIGE ARBEIDSVOOR WAARDEN IN VELE APOTHEKEN. Voorloopig geen verbetering. In verband met de nog in vele apotheken ongunstige arbeidsvoorwaarden voor de apothekers-assistenten heeft de Algemeene Apottiekers-assistenbond zich gericht tot het hoofdbestuur van de Nederlandsche Mij. tot bevordering van de pharmacie, waarin aangedrongen word op hol tot stand komen van een collectief contract tusschcn beide organisaties van werkge vers en werknemers. Do apothekersbond heeft thans aan den assistentenbond be richt, dat deze werkgeversvereniging, ge zien de onzekere tijden en den nog onze kerder toekomst, het tijdstip om tot invoe ring van een collectief contract over te gaan, nog niet gekomen achtte. Een tweede foto van den brand te Vlaardingcn. De vereeniging Entre Nouszal elders in Amsterdam de zaak op denzelfden voet voortzetten Amsterdam, 8 Aug. Sinds kortm tijd werd zooals wij hebben bericht aan de leden van de in de hoofdstad opgerichte ontspanningsvereniging „Entre Nous" ge legenheid gegeven zich in de Tanz Klause ner Bellevue aan de Marnixstraat, in beslo ten kring onledig te houden met de be oefening van een spel in de klasse van het straperlo, het z.g. romatjo. Naar wij thans vernemen, heeft de directi-3 van genoemd établissement de met „Entre Nous'' aan; gane huurovereenkomst opgezegd. Hetgeen geschied is op aandrang van overheids wege, van welke zijde men er sterk tegen gekant is, dat in een gebouw van open- baro vermakelijkheden aan een vereni ging, welke genoemde doeleinden nastreeft, onderdak wordt verleend. De burgemeester dreigde met opheffing van de z.g. gunstvergunning. Wij vernemen in dit verband, dat elders in Amsterdam de vereeniging in een Cer- cle Privé de zaak op denzelfden voet zal voortzetten. Een zware brand heelt ln den afgeloopen nacht gewoed in de gebouwen der Vereenigde Touwlabrieken te Vlaardingen. Het complex is tot een oppervlakte van ongeveer 2000 M.s uitgebrand» Veel Nederlanders wonen de plechtigheid bij Telegram van von Neurath Ter herdenking von den geboortedag van Prins Willem van Oranje, -iOO jaar geleden, zijn dit jaar in de Nassausche landen fees telijkheden georganiseerd, waarvan natuur lijk de stad Dillenburg een middelpunt vormt. Zondag is daar een grootsche herdenking van den Prins gehouden, waarover een ver slag in de Köln. Ztg. liet volgende mede deelt. Dillenburg was feestelijk versierd en het gebied der oude stad was herschapen in een middeleeuwsche vesting, waarin zich de inwoners in dichte drommen bewogen, elkander voor deze gelegenheid niet met de gebruikelijke begroetingswoorden maar met een „Hoch Dillenburg" bejegenend. Talrijke vreemdelingen waren naar Dillenburg ge komen, vooral ook met auto's, daar men in verband rnet het herdenkingsfeest een Oranje-autosterrit naar de stad der Nas sau's had georganiseerd. Met vr»ugde werd opgemerkt, dat zich onder de vreemdelin gen zeer vele Nederlanders bevonden. Voor een groot aantal toeschouwers is Za terdag het historische openluchtspel „Wil lem, Prins van Oranje" opgevoerd, gevolgd door een begroetingsfecst in het Dillenbur- ger Kurhaus. De hoofdfeestdag, Zondag, werd ingeleid met een herdenkingsdienst in de Evangeli sche kerk, waar de decaan Brandenburger in een treffende rede een beeld ontrolde van het 'godsdienstig leven van den grooten Oranje. Vervolgens verplaatsten de plech tigheden zich naar de historische plek, waar Prins Willem op li April 1568 een gezantschap uit Nederland heeft ontvangen en onder den indruk van hetgeen de gezan ten mededeelden, het groote besluit geno men heeft, dat leidde tot de bevrijding van Nederland van de Spaansche overheer- sching. Daar heeft dr. Ilerdt uit Frankfort de feestrede gehouden over Prins Willem s le ven, waarna in opdracht van den Duitschcn minister voor volksontwikkeling en propa ganda de landspropagandaleider Muller— Scheld uit Frankfort het woord gevoerd heeft. Hij verklaarde, dat het nieuwe Duit- sche bewind naar vrede streefde en de vriendschapsbanden met Nederland wilde bevestigen. Uit naam der Nederlandsche gasten heeft de hear Van der Hoop van Slochteren woor den van dank en sympathie gesproken. Daarna trok de groote historische optocht door Dillenburg, voorstellende den intocht van Oranje's troepen in die stad op 7 Mei 1567. Met een concert werden de feestelijk heden tenslotte waardig afgesloten. Telegram van von NGuratb., De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Neurath, heeft aan de feest commissie te Dillenburg het volgende tele gram gezonden: „Van do persoonlijkheden der Nederland sche geschiedenis behoort Prins Willem van Oranje tot de markantste verschijningen. De heftige strijd van den prins voor de staatkundige en kerkelijke vrijheid der Ne derlanders wordt ook buiten Nederland in Duitscbland oprecht bewonderd. Het leven van den prins was gekenmerkt door d» grootste plichtsvervulling en opofferende vaderlandsliefde. Dank zij deze eigenschap- pen leeft hij in de Nederlandsche geschie denis voort als Vader des Vaderlands. Juist onze tegenwoordige gen er at ia is in staat de persoonlijkheid van prins Willem van Oranje en zijn heldhaftig optreden voor recht en vrijheid naar waarde te schatten en oprecht te bewonderen" Nationaal Herster doet hei in de ban Het Verbond voor Nationaal Herstel heeft het volgende telegram aan den voor zitter van den ministerraad gericht: Het Verbond voor Nationaal Herstel dringt er met de meeste kracht bij Uwe Excellentie op aan, dat zoo spoedig moge lijk maatregelen worden getroffen, om een einde te maken aan de gelegenheid thans in vele plaatsen in Nederland geopend, tot het beoefenen van z.g. behendigheidsspelen zooals het o.a. in het Scheveningscho Kur haus gespeeldo Straperlo, dat in de prak tijk op niets andere neerkomt dan op zui ver hazard-spel, waarbij alle lagen der be volking in verzoeking worden gebracht, ongelimiteerd geld te verspillen. Hot verbond acht tegen dit zich steeds verder over het land verbreidende euvel, hetwelk leidt tot ontaarding van ons volkskarakter de meest ingrijpende maat regelen noodzakelijk. Of uren duren eeuwdigheden, dat ligt 'm aan 't besteden. Een detective-verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H. A. C. S. 23 Anthony knikte. „Nog een vooroordeel, Zooals u ziet. En ik weet, dat do man, dien de klabakken te pakken gekregen hebben, evenmin cr iets mee te maken heeft. Nog een vooroordeel. Vooroordeel, dame, voor oordeel! Er is niets zoo goed om het hoofd helder te houden, niets! En nu, hebt u een telefoon?" ja," zeidc zij ongeduldig. Hoop, ver trouwen, en andere emoties werden zicht baar, in de fluweclen donkerheid van haar oogen. „En het adres van uw broer?" Zonder te aarzelen gaf zij het, en voegde Gr bij: „de telefoon is hier." Zij wees naar een schrijftafel aan het einde van de ka mer Toen hij zich omdraaide om er naar toe ie gaan, greep zij hem weer bij zijn arm. Vervloekt", dacht Anthony. „Ik wou, dat Je daarmee niet doorging, 't Breng je zoo in fJe war!" Maar zij glimlachte terwijl hij haar aankeek. „Is 't niet gevaarlijk om de telefoon to gebruiken?" fluisterde zij. „Zou 't niet? De juffrouw op 't kantoor als u zijn naam noemt „Vertrouw mij, dat ik listig zijn kan," glimlachte Anthony. Hij liep de kamer door, ging aan dc tafel zitten en trok het toestel naar zich toe. Zij stond naasth cm, terwijl ze met haar vingers den rug van zijn stoel vastgreep. Hij narn de telefoon op, cn vroeg een nummer in de stad. „Is het een nummer van dc hoofdlijn?" voegde hij er bij. „Niet? Goed!" Aan Lucia, die hevig ontroerd was, leek het uren te duren voor hij weer sprak. Dan „Hallo. Is dat 't bureau van „De Uil?", zei hij. „Ja? Wilt u me dan verbinden met mr. Hastings, als 't u blieft. Dadelijk Kan 't niet? Mijn beste kind, als ik niet dadelijk verbonden word, staat u morgen op straat. Begrepen?" Een pauze. Het leek Lucia, dat liet hevig bonsen van haar hart door de kamer klonk. Zij drukte haar ecne hand op haar borst. Daarna weer Anthony's stem. „Ah. ben jij daar. Spencer? O, is het dc onfeilbare miss Warren? Ja, u spreekt met Gethryn. Is hij er niet? Wanneer komt hij terug? Of denkt u van niet? O, blijft u altijd tot twaalf uur? Nu, als hij terugkomt, wilt u hem dan vertellen dit is van groot be lang dat ik tegen iemand aangcloopcn ben, die weet waar onze oude vriend Mas- terson, Jimmy Masterson, is. Hastings moet hem dadelijk bezoeken, dat moet Hij en ik hebben jarenlang geprobeerd Masterson te vinden. En zeg, dat ik moet uitvinden, wat Jimmy gisteravond deed. Zeg aan Hastings om hem te vragen, of uit te vinden op de een of andere manier, waar hij was. 't Is een reuzen grap." ,IIet adres is -l i, Forest Road, N.W. 5. Nu, miss Warren, als 't niet lastig is, wilt u dc boodschap herhalen?" Een pauze. Ver volgens: „Dat is volmaakt in orde, miss Warren, hartelijk dank. U maakt nooit fouten, nietwaar? Vergeet niet aan Has tings te vertellen, dat hij in ieder geval daarheen moet gaan, of het werk 't toelaat of niet. En hij moet mij hier opbellen Greyne 23 en mij vertellen, wat hij vond. En, a propos, vraag hem namens mij of hij zijn Cicero nog kent, en vertel hem, dat ik zei: Haec res maxime est: Natrin pare. Begrepen? Ik wil u niet bcleedigen door u te vragen het to spellen. Veel dank, miss Warren. Goedenavond." Ilij lcgdo de telefoon weer op den haak en stond op. Toen hij zich omdraaide, merk te hij, dat het gelaat van zijn gastvrouw vlak bij het zijne was. De kleur was weer weggetrokken uil haar wangen; in de oogen bleef angst, 't Scheen, dat het noemen van den naam van haar broer haar angst op nieuw had doen boven komen. „Iloud u volmaakt kalm', zei Anthony zachtjes. „Het parool is op dit moment: wind je niet op." Vriendelijk dwong hij haar te gaan zitten. Haar oogen stonden nu treurig. „Ik be grijp het niet, ik begrijp 't hcelemaal niet", hijgde zij. „Wat was dat voor 'n bood schap? Wat zal ze uitwerken? Wat moet ik doen? O, ga niet weg! Ga, als 't u be lieft, niet weg!" „De boodschap", zei Anthony, „was voor een grooten vriend van mij, wiens discre tie bijna even groot is als de mijns. Vondt u het niet een aardige boodschap? Geen enkel nieuwsgierig oor op het kantoor kon er gebruik van maken, nietwaar Heelemaal zoo aardig, en openhartig dacht ik. En ik had plezier in het potjeslatijn, lasterlijk toegeschreven aan Cicero. Dat was om zekerheid te hebben, dat hij begrij pen zou, dat de zaak dringend is. De nood zakelijkheid van discretie zal hij opmaken uit de manier waarop do boodsohap was ingekleed. O, ik ben zonder twijfel esn kraan, dat ben ik!" „En wat betreft het vertrek, ik kan niet gaan vóór ik een antwoord heb van Has tings. Dat zal omstreeks middernacht zijn. Tenminste, ik zal niet gaan, tenzij u mij vraagt te gaan. Hij ging zitten, met al zijn gewicht, op een canapé. Er was iets zijn kalmte misschien dat succes had. Hij zag den angst uit haar gezicht verdwijnen, uit dat gezicht van zijn droomen. Voor een oogenblik deed hij zijn oogen dicht. Hij viel om van slaap en toch verlangde hij wakker te blijven. Zij keek naar hem, bijna bevreesd, en zag de diepe trekken van moeheid in het magere ge laat, de schaduwen onder de oogen. „Mr. Gethryn", zMde ze zacht. „Ta?" Anthony's oogen openden zich. „U ziet er zoo moe uit! Ik voel mij schuldig. Ik ben zoo erg moeilijk geweest, ben ik niet? Maar ik zal niet meer zoo dwaas zijn. En cn is -5r niets, dat lk kan doen? U bent moe, dat weet u zelf." Anthony glimlachte en schudde met zijn hoofd. Plotseling: „dom dat ik ben!" riep zij uit en zij was uit de kamer verdwenen. Anthony knipte met zijn oogen, terwijl hij zioh verbaasde. Hij vond geregeld den ken moeilijk. „Heb haar nog niet zien lachen,mompelde hij. „Moet haar aan 't lachen maken. Heb behoefte dat te hooren. Maar, wat voor den duivel moeten we doen, als 't blijkt dat broeder James bij slot van rekening de laffe moordenaar is? Maar ik geloof niet, dat hij het is. 'tZou niet klop pen. Neen, hcelemaal niet!" Zijn oogen vielen dicht. Met inspanning opende hij ze. Om zich togen slaap te ver zetten, pakte hij een boek op, dat naast hem op dc canapé lag. Hij merkte, dat hst een bundel verhandelingen was, klaarblij kelijk in een aangenamen en zelfs weten- schappelijken vorm geschreven. Hij blader de in het boek. Zijn oog viel op een pas sage: „En zoo is het met den romantischcn mensch. Hij is als een vrouw, dis verslaafd is aan bedwelmende middelen. Op dat eer ste kleine snuifje volgt het verlangen, op het verlangen de behoefte, op de behoefte facilis descensuo Averno Het citaat zette zijn geest aan het werk. Zoo ongewoon om dien derden naamval te Iczeri; bijna iedereen gebruikte het bijna even-juiste, maar minder welluiden de „Averni". Maar 't scheen hem, dat hij „Averno" ergens anders gezien had, heel kort gMeden. Grappige samenloop van om standigheden! Het boek gleed uit zijn hand op den grond Met een zachte deining overmande de slaap hem opnieuw. Zijn oogen vielen dicht Hij opende ze, toen hij de deur van do kamer zachtjes hoorde sluiten. Van achter hem kwam een aangenaam geluid. Hij ging overeind zitten, en draaido zioh om om te kijken. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5