HOLLAND'S FRAAIE PRESTATIES Omtrek FORTMANN HEHENKAMP HET FORD-TEAM BLINKT UIT Een strafpuntenregen BEGROOTING SOEST NOG NIET GOEDGEKEURD MARKIEZEN EN ZONSCHERMEN EEN ZWEEFVLIEGTUIG VERONGELUKT DE ALPENRIT Yan Turijn naar Grenoble was een ontzaglijk zwaar stuk Turijn. De „Stelvio" heeft verschrikkelijk onder de deelnemers huis gehouden. Tien zijn er uitgevallen en slechts zeven hebben den horg zonder strafpunten kunnen beklim men. I» dc zware klasse heeft geen een het gekund. Mad'elle Helli Nia op Bugatti is de cenigc in de klasse tusschen 2000 cm3 en 3000 cm3, die het er zonder strafpunten %fl»racht en de overigen behooren allen tot de klasse der kleine wagentjes voor welke het vcreischte gemiddelde slechts 42 K.M. per uur bedroeg. Van Beek Calkoen en Jacques van der Meulen hebben bijzonder mooi gereden en deze beide Hollanders op hun beide 8-cylin- Idcr Fords staken in de zware klasse mijlen ver boven alle andere deelnemers uit Van Beek Calkoen kreeg slechts 2 strafpunten en. Jacques van der Meulen kreeg er drie. Daarna volgt het Wieleman Ford te.im waarvan de drie rijders Went, Dr. Spren- I gcr van Eyk en Wieleman, resp. 9, 10 en 12 strafpunten kregen. Deze vijf Hollanders al len op Ford staan dus op het oogenblik aan het hoofd der zware klasse. Op hen volgt wederom een Hollander, van Abbe even eens op Ford, die 19 strafpunten heeft, waarna dan eindelijk een rijder van andere nationaliteit de Franschman GuicSierine op Delagcc komt, die 26 strafpunten heeft. Ach teraan in deze klasse komt de Zwitser Schmid op Bugatti met 189 strafpunten. De Hollanders uit het land zonder bergen slaan dus op het oogenblik wel een bijzon der mooi figuur in dezen zwaren Alpenrit. Van de 17 deelnemers in de zware klasse worden de eerste zes plaatsen door Hoiland sche Ford rijders ingenomen. Voorloopig n triomph, waarmede wij tevreden mogen we zen en die een opgewekte stemming onder het Ilollalndsche kamp in den Alpenrit in het leven heeft geroepen. Na den zwaren Stelvio-dag volgde het traject St. Morifz— Turijn, dat wel vrij lang n.l. 414 K.M. was, maar geen bijzondere moeilijkheden bracht. Het weer, dat gedurende de heide ecste dagen zoo mooi was geweest, was omgesla gen en onder een micserigen druilregen werd uit St Moritz gestart. Reeds 6 K.M. na de start moest do steile Jeluipas heklom. men worden, een zware proef voor moto ren, die nog niet op werkiemperaluur zijn. De top van den berg was gehuld in wolken, daarboven was het naargeestig koud. Een zware mi3t en regen maakte het rijden over de glibberige bergwegen, met hun tallooze haarspeldbochten vrij bedenkelijk, vooral bij het, ondev dergelijke omstandigheden hoogo gemiddelde van 43 K.M. per uu.r. In het laagland waren de omstandigheden iets heter, maar zoodra de rijders weder :n de bergen kwamen op den Splugon pas en Ban Bernardino pas rilden zij van koude en nattigheid. Totdat na de afdaling van den San Ber- nardinopas de toustand in de vallei plotso- ling geheel omdraaide. Prachtig warm weer onder een stralende zon, die uit een blau wen hemel scheen, maakte het rijden tot een genot. De bergen lagen nu achter den rug tot aan Turijn, het eindpunt van dien 'dag liep de route over mooie, gladde, breede asp'naltwegen door de vallei en in snelle vaart stoven alle deelnemers door het mooie Trontino naar de controle te Lugano af, waar de meestcn voor hun tijd arriveerden. Lugano stond vol, wagens die moesten wachten tot hun officieelen tijd van aan komst. Vlak na Lugano in het plaatsje Ag- no stond de Heer G. J. J Both, de Directeur van de N.V. Nedcrland.-che Ford Automo biel Fabriek de Fordrijders af te wachten. Benzine werd ingenomen, olie werd ver- verscht. In een paar minuten was alles af- gcloopcn en kondon de wagens weder voor uit snellen over den moolen asphaltweg naar de Italiaansche grens. De grensover schrijding nam ook al heel weinig tijd in beslag. De Zwitsersche en Italiaansche grensposten waren op een punt vereenigd. paspoorten en carnets werden afgegeven en na een paar minuten weer aan de eige naars uitgereikt. liet geheele oponthoud duurde geen 2 minuten. En toen lag Italië voor de rijders open, Italië met zijn prach tige wegen en hartelijke bevolking, die overal in steden en dorpen langs den weg geschaard stond om de deelnemers toe te juichen. Alle zijstraten waren door de poli tie afgezet, het heele verkeer, auto's, trams, wielrijders, voetgangers, was stopgezet om de deelnemers te laten passeeren, die met een 100 K.M. vaart door dorpen en steden vlogen, onder de toejuichingen van het pu bliek, dat tot steeds sneller vaart aanspoor de. 7.oo staan in Italië de autoriteiten en bet publick tegenover het wedstrijdwezen. De groote snelheden, die ontwikkeld wer den in de snikheete temperatuur, veroor zaakten tal van lekke banden. Maar wat deed het er toe, een ieder had een zee van tijd. Meer dan een half uur te vroeg kwa men de meeste rijders aan de controle te Veralli en later aan de eindcontrole te Tu rijn, waar de halve bevolking uitgeloopcn uas om de eindelooze rij van wagens te zien, die stonden te wachten op hun officieelen tijd van aankomst. Het was een gemakkc- lijken dag in den Internationalen Alpenrit geweest, een verpoozing tusschen de twee Zware eerste dagen cn tusschen wat nog ko men zal. Want 'morgen gaan de rijders weer de bergen in en zullen zij weder een gecon troleerde bergpas, de Galsbier op hun weg naar Grenoble ontmoeten. Grenoble. De vierde dag van Turijn naar Grenoble is wel de zwaaröte geweest, die de rijders tot dusverre gehad hebben, een dag vol spanning, een ware revanche voor den ge- makkelijken vorigen dag. Het begon andere zoo vreedzaam na het vertrek des morgens vroeg, bij behoor lijk zomerweer uit Turijn. Over de mooie Italiaansche wegen had niemand moeite zijn gemiddelde te houden, integendeel het leek een gezondheidsritje in den vroegen morgenstond door een prachtige natuur. Ook de twee bergpassen op Italiaansch ge bied .de Col de Sestrières cn do Genèvre pa6 leverden niet de minste moeilijkheid op, al klaagden vele rijders ook over de dichte stofwolken. Men begrijpt niet goed wat zulke rijders op een zoo zwaren wed strijd als de Alpenrit komen zoeken. Do grensoverschrijding was wederom schitte rend geregeld, het geheele oponthoud duurde niet langer dan een paar minuten en in opgewekte stemming daalden alle rijdere den breeden bergrug af, Frankrijk in naar de controle te Guille6tre. Een 25 K.M. voor de controle echter, te Briangon hielden alle Hollandsche rijdere stil. Be halve Schade op zijn Wolseley, die in de lichte klasse in de achterhoede zat, reder, nu alle Hollanders, die nog in den strij.1 waren Ford. In een oogenblik waren alle zeven wagens met benzine gevuld, van en kele werd de- olie ververecht en na een paar minuten oponthoud reden de rijdere naar de controle te Guilleslre. Maar toen begonnen de moeilijkheden. Vooreerst vlak na de controle de Izeard pas, een smalle, stoffige kronkelende berg weg, waarop twee wagens elkaar ternau wernood kunnen passeeren. En op dat geitenpad zat een groote autobus vol pas sagiers va6t tegen een limousine, die van de tegenovergestelde kant kwam en be stuurd werd door een dame, die bleek wel vooruit maar niet achteruit te kunnen rij den. Zoo'n smalle, steile bergpas is nu niet bepaald het mee6t geschikte oefenter rein voor een beginnelinge, maar de onge lukkige bestuureter zat nu eenmaal met haar mooicn nieuwen wagen bijna op den top van den bergpaö en tegenover haar 6tond de autobus vol zenuwachtige passa giers met achter zich een sleep van toete rende en razende deelnemers, die in alle mogelijke talen raadgevingen uitbraakten omtrent wat er gedaan moest worden. Er gebeurde natuurlijk niets, de boel zat ho peloos vast. Jacques van der Meulen, die vooraan zat, was een beroerte nabij, Sprenger van Eyk zat doodsbleek van kalmte rechtop in zijn wagen en gaf on middellijk la6t, dat geen der bestuurders van zijn team hun wagens mochten ver laten. De reservcrijders mochten uitstap pen cn de verwarring vergrooten met al die rijders, die op den smallen weg door elkaar schreeuwden. Tenslotte werd dan toch met vereende krachten de limousine achteruit geduwd tot op een plekje waar de autobus kon pa66cercn en toen storm den alle deelnemers achter elkaar naar beneden, de autobus voorbij, wiens be stuurder van zenuwachtigheid niet meer wist wat te doen en ten einde raad zijn wagen met verschillende passagiers tegen den rót6wand in veiligheid bracht om niet meer van zijn plaat6 te komen voordat de geheele stroom van Alpenritrijdere aan hem voorbij gevloeid was. Het geheele op onthoud had bijna een kwartier geduurd, en dat is veel, in de bergen, waar iedere minuut telt. Toen kwam de Galibierpas, wederom een gecontroleerde heuvel, niet lang dit maal, 6lechts 5,5 K.M., maar steiler nog dan de Pordoi en de Stolvio. De weg was bovendien stoffig, zoodat de deelnemers, die sneller waren dan hun voorgangers ge weldigen last ondervonden van de stofwol ken door dezen opgeworpen. Tot overmaat van ramp waren een aantal nieuwsgierige koeien uit een naburig weiland losgebro ken en dartelden nu over den weg, waarop een honderdtal wagens achter elkaar in het 6tof hun gemiddeldo van 45 K.M. per uur trachten te halen. Het was een toome- looze verwarring, waarbij zoo goed als niemand zonder strafpunten bleef. Hoe groot een iedere portie is, dat is nog niet bekend, maar de 6trafpuntenregen daalde kwistig neer. Dc deelnemere, die meenden dat hierme de de misère van den dag voorbij zou zijn, kwamen wel zeer bedrogen uit. De Gali bier moest nog afgedaald worden, er kwa men nog andere bergpassen, waaronder de eindelooze Crox de Fer, met een gruwelijk wegdek vol steenslag en gruis met som tijds watervallen, die een uitweg over do- ze wegruine zochten. Het einde naderde, de eindcontrole te Grenoble, kwam angstwekkend dicht nabij en de rijdere worstelden en zwoegden nog altijd maar in de bergen, de meeste met vele minuten achterstand. Zoodra er maar even een klein gedeelte behoorlijke weg kwam werd de'gasxraan opengezet en da verden de wagens naar beneden om heel spoedig daarna weer in hun vaart gestuit te worden door steenslag, gruis en andere ongerechtigheden. Tot dan eindelijk te Vi nille, 14 K.M. voor Grenoble een groote na tionale route zich voor de rijders opende. Wat er daar over deze 14 K.M. gejakkerd ie! Men kan het zich indenken. Vele rij ders waaronder alle Hollanders wieten hier hun achterstand nog tot nul te redu- ceeren, maar tal van andere hadden in den gruwelkamer der Fransche Alpen te veel minuten verloren om nog op tijd bin nen te kunnen wezen, zoodat zij na de strafpunten op den Galibier er te Grenoble nog weer enkele bijkregen. TurijnGrenoble is voor vele deelnemers een zwarte dag geweest. Holland's succes op den Internationalen Alpenrit is compleet. De Hollandsche deel nemers hebben zich op dezen bergwedstrijd, die dc zwaarste was, die ooit gehouden is, laten kennen op een wijze, die niemand verwacht had van rijders uit een land zon der bergen cn bijna zender heuvels. Dc Hollanders zelve hadden het zeker al evenmin verwacht en het behaalde resul taat is bijna ongelooflijk. Negen Holland sche deelnemers zijn gestart en daarvan hebben er acht de finish bereikt. De eenige uitvaller was Staal op Bugatti, die 0 straf punten had toen bij de beklimming van den Stolvio een steen zijn radiateur doorboor de. De andere acht Hollanders hebben allen de finish bereikt. Een dergelijk percentage kan geen enkel land aanwijzen, maar daar mede staan wij nog maar aan het begin van het Hollandsche succes. In de klasse van 1100 tot 1500 cm. stond onze landgenoot Schade met zijn Wolseley tegenover 25 con currenten. Hij eindigde op de vijfde plaats met 68 6trafpunten. Dit i9 cm zeer verdien stelijke prestatie, maar- nu gaan wij over tot de zwaarste klasse, waarin de machines boven do 3000 cm.* ingeschreven waren. Daaronder bevind zich ook een Ford-team, bestaande uit de rijders Went, dr. Sprenger van Eyk *m Wieleran, allen op den nieuwen 8-cylinder Ford. Verder de individueele rij ders Van Boeck Calkoen, van der Meulen en Van Abbe, eveneens alle drie op den nieuwen 8-cyl. Ford en Dr. Weys, die een ouden 4-cylinder Ford bereed. In deze klasse behaalde het Ford-team den Alpencup, de hoogste onderscheiding voor een team, terwijl zoowel Van Beeck Calkoen als Van der Meulen ieder een Gletscher cup behaalden, die de hoogste on derscheiding voor een individueel rijder is. Achter deze beide Hollanders kwam weder om een landgsnoot, Van Abbe eveneens op den nieuwe 8-cylinder Ford, maar met ge slote ncarrosserie, die den tweeden prij6 in deze klasse behaalde Gaan wij dc prestaties der afzonderlijke rijders in deze klasse na, dan zien wij tot onza blijde verrassing, dat de 6 beste plaat sen ingenomen worden door 6 Hollanders en wel Van Beeck Calkoen (Ford) en Van der Meulen (Ford), die met een gelijk aan tal strafpunten aan het hoofd van hunne klasse gaan. Daarna volgt Went (Ford) met 15; Dr. Sprenger van Eyk (Ford) met 16; Wialeran (Ford) met 23 en Van Abbe (Ford) met 28 strafpunten. En dan komt eindelijk een deelnemer, die geen Hollander is, aan de beurt, de Franschman Guichenné, die met zijn Delage 35 strafpunten opliep. Het is reeds verblijdend dit succes te mogen constateeren, maar belangrijker is het nog de oorzaken daarvan te analyseeren. Ik ge loof, dat wel een der voornaamste factoren geweest is, dat de Hollanders zoo verba zend met het hoofd hebben gereden en zich door niets van hun stuk lieten brmgen. Iedere rijder is gedurende den wedstrijd wel eens een paar minuten achter zijn tijd geweest in die onnoemelijk zware bergstuk ken, waar de wegen somtijds op puinhoo- pen leken. Menige rijder beging dan de fout, om te trachten zoo spoedig mogelijk zijn achterstand in te halen, waardoor hij dan zijn machine over den kop joeg. De Hollanders hadien geduld, stukje voor stukje, minuut na minuut haalden zij den verloren tijd in en kwamen tenslotte weer zonder 6trafpuntm ann de contróle. Na af loop van den rit werden tenslotte alle ma chines der deelnemers gekeurd, waarbij nog verscheidene strafpunten voor mechanische fouten of beschadigingen uitgedeeld zijn. Van de zes Hollandsche Fordrijders kreeg hierbij geen een een enkele strafpunt en de contróle-commissie sprak zelfs openlijk hare bewondering uit over den merkwaar- digen goeden toestand waarin deze 6 Hol landsche Fords zich na een dergelijken moordenden rit bevonden. Tenslotte waren het juist de gecontro leerde bergstukken, waar het strafpunten regende, dat de Hollandsche Fordrijders zoo bijzonder boven de andere deelnemers in hunne klare© uitblonken. Er waren drie ge controleerde bergstukken: de Pordoi, de Stelvio en de Galibier. Op den Pordoi wa ren Van der Meulen en Van Beek Calkoen do eenige rijders in hunne klasse, die den top met 0 strafpunten bereikten. Op den Stelvio was -sr niemand in deze klasse, die den top met 0 strafpunten bereikte, maar het waren wederom 2 Hollanders, die hier den besten tijd maakten en wel Van Beeck Calkoen dia 2 strafpunten en Van der Meu len, die 3 strafpunten kreeg. Toen kwam de finale der gecontroleerde bergstukken op den smallen, steilen Galibier en wederom bareikte hier een Hollander het mooiste resultaat in de zware klasse, n.l. dr. Spren ger van Eyk, die met slechts een onkel strafpunt boven kwam. Deze zich iede- ren dag herhalende Holiandsche suc cessen waren des te opvallender, omdat zij eigenlijk zoo geheal onverwacht kwamen en groeiden tenslotte uit tot „de grooteaen salie" van dezen vijfden Alpenrit. Toen het eindresultaat bekend was, leek het of men in de Ford-garage te Nia dol was gewor den. De Ford-daalers uit den omtrek waren telegrafisch opgeroepen en inet de Holland 3che Fordrijders in hunne bestofte en be- modderde wagens voorop werd een rond gang door de stad gehouden. Onbekende Hollanders, die toevallig in Nia vertoefden, kwamen hunne landgenootan gelukwen schen; het was een complete Hollandsche triomph aan de Azuren Kust. MR. P. H. L. LAMBERTS HURRELSRINCK. ZtiUn. OM DEM ZILVEREN JOL. TwMdi dag. Hamburg, 8 Augustus (V.D.). Heden werden de teamwedstrijden om den „Zil veren Jol" op dem Ateter voortgezet. Jan Maas won <Fe tweede race in den tijd an 1 uur 16 min. Gallé eindigde op de vierdo plnéts. Er etond een sterke wind. Dc gedetailleerde uitslag luidt: 1. Jan Maas (Watcrsportvereenigiug „Loos- drachtj'met „Plisch" in 1 uur 16 min.; 2. F. Völker (Hamburger Scgelclub) met „Max" in 1 uur 17 min.; 3. Mylius (Norddeutscher Regatta Verein) met „Amarant"; 4. F. A. F. Gallé (Watersportvereniging „Looadreclit") met „Pluïn". KAMPIOENSCHAPPEN NED. ZWEMBOND. Uitzending door dan K.R.O. Op Zaterdag 12 en Zondag 13 Augustus, zullen de kampioenschappen van den Ned. Zwembond verzwommen worden in het Tbialfbad te Arnhem. Gerard Blitz zal op béide dagen' voor de K.R.O. microfoon op het terrein van den strijd een reportage van de voornaamste nummers geven, welke door de zeer sterke inschrijvingen zeer interessant beloven te worden. B. en W. stellen voor aan het verzoek van Ged. Staten te voldoen Soest.' B. en W. schrijven aan den Raad Naar aanleiding van het in Uwe verga dering van 28 Juni j.l. genomen besluit in zake dekking van het tekort van de bouw- vereeniging „Sint Joseph" deelen wij U. mede, dat de Gedeputeerde Staten dezer provincie, kennis genomen hebben van Uw besluit, ons., bij hun brief van 11 dezer het navolgende berichten Naar aanleiding van Uw brief van 29 Juni 1933, deelen wij U mede, dat wij de begrooting Uwer gemeente voor 1933 niet voor goedkeuring vatbaar achten, aange zien niet is te gemoetgekomen aan ons be zwaar tegen de wijze van dekking van hel exploitatietekort der bouwvereeniging „Sint Joseph v" ,Wij willen U nog in de gelegenheid stel len omtrent het punt van geschil een uit spraak der Kroon uit te lokken bij een af zonderlijk besluit tot wijziging van deze begrooting, nadat eerst aan ons bezwaar is tegemoet gekomen, teneinde to voorkomen, dat door onthouding van goedkeuring aan deze begrooting stagnatie ohtstaat. Daartoe bieden wij U wederom een exemplaar der begrooting en der memorio van toelichting aan. „Wij verzoeken U thans wel zorg te dra gen voor een spoedige behandeling." Teneinde de goedkeuring der begrooting 1933 te bevorderen, komt het ons gewenscht voor, aan het verzoek van Gedeputeerde Staten te voldoen. Daartoe bieden wij U een tweetal ontwerp besluiten tot wijziging der gemeentebegroo ting 1933 ter vaststelling aan. NIEUWE STRAATVERLICHTING IN SOEST. *Da aanbieding van da P.UXJL aanvaardbaar. Soest. Doordat er nieuwe wegen op het Hart in Soest aangelegd zijn, zal het electriciteitsnet uitgebreid moeten worden. B. on W. hebben prijsopgave gevraagd aan de N.V. Provinciale Utrechtsche Etec triciteits-Maatschappij en geven van do be rekeningen van deze maatschappij een uit voerig verslag aan den raad. B. en W. ach ten do aanbieding van do P.U.E.M. aan vaardbaar en stellen don raad voor te be sluiten, om, ter vergoeding van de netsuit- brciding door dc P.U.E.M., aan deze maat schappij voor acht achtereenvolgende jaren een jaarlljksche opbrengst van het stroom verbruik te garandeeren. Hierbij stelden B. en W. onder meer de voorwaarde, dat bij de uitvoering van het werk zooveel mogelijk arbeiders uit de ge meente Soest te werk worden gesteld. VERBETERING VAN WEGEN. Personeelsvoorziening bij Open bare Werken. Soest. B. en W. hebben een schrij ven aan den raad gericht over personeels voorziening bij openbare werken. Tot het opmaken van plannen tot verbetering cn vernieuwing van wegen vragen B. en W een krediet bij den raad aan, zoo ook voor het salaris van den ambtenaar die dit werk te doen heeft. Voorts willen B. en W. een teekenaar-klerk in tijdelijken dienst bij openbare werken aanstellen en een bouw technisch opzichter bij bouw- en woning toezicht. Boksen. CARNERA—PAOLINO. Parijë, 8 Auguatu6 (V.D.). Naar verluidt is te San Sebastian het contract ondertee kend voor de match Camera—Paolino om het wereldkampioenechap. Dc ontmoeting tusschen den Italiaanschen wereldkampioen en den Spanjaard, die kor ten tijd geleden beslag legde op den Euro- pceschen titel, zou in September worden gehouden. GROOTE COLLECTIE NIEUWE STREPEN VRAAGT PRIJSOPGAVE IANGESTRAAT 63 TIL 88 De bestuurder op slag gedood Soesterberg. Op het zweefvliegveld te Soesterberg is Dinsdagmiddag een zweef vliegtuig bestuurd door den heer Huizinga, naar beneden gestort, waarbij de inzittende werd gedood. Omtrent de toedracht van het ongeluk vernamen wij Om kwart over vier ging de heer R. Hui zinga, die in het bezit was van a-brevet en nu aan het oefenen was voor zijn brevet-b ipet het toestel P.H. 14 de lucht in na ge start te zijn volgens de lier-startmethode. Dc koppelinrichting is bij het toestel zoo danig geconstrueerd, dat mocht de vlieger verzuimen zelf uit te koppelen de kabel automatisch ontkoppelen moet, wanneer bij komt onder een hoek van 45 gr. Door als nog onbekende oorzaak is ditmaal de kabel echter niet losgekomen tengevolge waarvan het toestel een ruk naar achteren kreeg, waardoor het een duikvlucht maakte van 80 tot 20 KL naar beneden, waarna de vleu gels samenklapten en het toestel omlaag stortte ongeveer in het centrum van het vliegveld. Het slachtoffer werd op 6lag gedood. Dr. Jap-Tjong, die dadelijk ter plaatse was, kon 6lecbts den dood constateeren. Het lijk werd voorloopig getransporteerd naar het lijkenhui6je op de algemeene begraafplaats te Soest. Het toestel werd geheel vernield. De overledene was bijna 31 jaar oud, on gehuwd en van beroep koopvaardij-officier wonende te Murmerwoude in Friesland, waar hij secretaris was van de Leeuwarder Zweefclub. Van een en ander werd door de politie proces-verbaal opgemaakt. Een onzer verslaggevers schrijft nog: Hedenmiddag werden vluchten met de Herstart gehouden. Daarbij wordt het zweef toestel door middel van een stalen kabel verbonden aan een motorisch gedreven lier. Deze windt de kabel snel op, bierdoor wordt het toestel in beweging gebracht en door de luchtdruk verheft het zich van den grond. De andero methode is, dat een vertakte gummikabel aan het van achteren vastge houden toestel bevestigd wordt Door een aantal personen wordt nu deze gummikabel gespannen, eerst stapvoets, later de looppas. Op een teeken van instructeur of vlieger wordt het toestel losgelaten, de kabel ont spant zich en door de elasticiteit van de rubber gaat het toestel de lucht in. Zooals gemeld volgde men vanmiddag de eerstgenoemde methode. Op een hoogte van ongeveer 30 M. gekomen, schoot het toestel in duikvlucht naar beneden, sloeg over de kop en sloeg ondersteboven tegen den grond Door de smak werd de bestuurder op slag gedood. Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval ie in vollen gang. De heer Huizin ga is een ervaren glijvlieger. Hij vliegt reeds ruim een jaar en behaalde eenigen tijd geleden zijn A-brevet. Thans was hij doende zich te oefenen voor het B-brevet Hij had het voornemen zich daarna als in structeur te Leeuwarden te vestigen, daar het Noorden na het tragisch ongeluk van den beer John Hol thans zonder instruc teur is. Men vermoedt, dat de inrichting, waar mee de bestuurder het toestel van de kabel losmaakt, in het ongereede is geraakt, doch hieromtrent kan thans nog niets met ze kerheid meegedeeld worden. Het zou onjuist zijn de zweefvliegerij als zoodènig voor het ongeval, dat heeft plaats gehad, aansprakelijk te 6tellen. In ons land, maar vooral in Duitschland, waar deze tak van sport tot een ongekende ontwikkeling is gekomen, is duidelijk door do praktijk be wezen, dat het beoefenen ervan geen bijzon dere gevaren' met zich brengt. Niettemin blijft natuurlijk door een nood lottige samenloop van omstandigheden een ongeval mogelijk. Moge deze in ons land nog zoo Jonge sport nu reeds tweemaal kort na elkaar zoo zwaar getroffen, in de toekomst hiervan ver schoond blijven en tot groote bloei komen. VLIEGONGELUK TE SOESTERBERG. Soesterberg, 8 Aug. Hedenmid dag omstreeks half één kwam een vlieg machine van de Luchtvaartafdeeling ver moedelijk te laag binnen, ten gevolge waar van zij „doorzakte" en met de wielen terecht kwam op een toestel, dat voor een der han gars stond. De dalende machine sloeg over den kop en werd zwaar beschadigd. De be stuurder, de sergeant-vlieger Maagdeland bekwam geen letsel. Dq adspirant reserve- officier waarnemer Van den Hoek kwam er minder goed afhij brak een knie. Een dokter van het vliegveld verleende hem de eerste hulp. GEEN GAS VOOR DE DEN BLIEKLAAN IN SOEST. Soest. Bewoners van de Den Bliek- laan en omgeving hebben zich in Juni tot den raad gewend met het verzoek om da hoofdbuis der gasleiding naar hun buurt door te trekken. B. en W., in dezen om prae-advies ge vraagd, hebben den technisch ambtenaar bij het Gasbedrijf geraadpleegd. Op grond van diens rapport stellen zij den raad voor uit een oogpunt van bedrijfsbelang afwij zend op het verzoek beschikkaa.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 7