Oraeje*£estijn in he Stadion Reg eeraogs j iibileianti H.M. de Koningin BIOSCOOPBRAND TE LEIDEN VERDACHT VAN BRAND STICHTING DE INBRAAK IN RET R0XY-THEATER PANIEK IN NIJMEGEN De brand in een ouden gashouder BLOEMBOL-TEELT VERBODEN DE VERLICHTING VAN DEN SCHELDETUNNEL HUMORHOEKJE Liefde voor het Oranjehuis zal ivor- den gedemonstreerd, afgezien van iedere kleur en richting Défilé van 30.000 personen A ms tor dam. 10 Augustus. Binnen de muren van het Amstcrdamscho Stadion zal op Zaterdag 0 September te ongeveer half drie een groot huldigingsdéfilé aan vangen, tor eere van het 35-jarig regee ringsjubileum van H. M. do Koningin De kroningsstad der Oranjes, het oude Amsterdam, zal op 9 September in liet teeken van Oranje staan, zoo zeide de heer F. K. Lotgering, de voorzitter van het uit voerend comité van het „Nationaal Huldi gingsdéfilé Stadion 9 September", in een persconferentie waarin ons een overzicht werd gegeven van datgene nat op dien da turn In het stadion zal gebeuren. Op dien dag zal geheel Nederland zijn Oranjegezindheid uit kunnen dragen bin non Amsterdam, het oude bolwerk van het Oranjehuis, want het défilé zal vóór alles een landelijk en nationaal karakter dragen, geen partijgeest zal zich hier demonstree ren: de organisatoren hebben hiervoor ge waakt: slechts de liefde voor het Oranje huis zal hier worden gedemonstreerd, afge zien van iedero politieke kleur of richting. De heer F. J. Thoolcn. vertelde ons het een en ander over de plannen, dio zich reeds in een vergevorderd stadium van uit voering bevinden. Het stadion is voor het défilé gekozen omdat het meer ruimte biedt voor toe schouwers en wat van nog meer belang is om het défilé meer tot zijn recht te laten komen. Omstreeks half drie zal het défilé een aanvang nemen; als signaal hiervan zullen 2000 postduiven worden opgelaten. Als inleiding volgt dan het défilé van alle Landelijke ruitervereenigingen. Na voorbij de Koninklijke tribune te zijn getrokken, verlaten de ruiters het stadion, slechts de vaandeldragers dit zal bij allo deelne mende vereenigingen het geval zijn blij ven met hun kleurige vanen achter. Hier na zal de militaire politie, onder comman do van luitenant Ihlko een demonstratie geven, waarna het eigenlijke défilé van al de deelnemende vereenigingen uit alle plaatsen van Nederland met hun fleurige en kleurige vaandels een aanvang zal ne men. In verschillende plaatsen van Nederland zijn onder leiding van den burgemeester reeds sub-comité's gevormd, wat de orga nisatie aanmerkelijk vergemakkelijkt en reeds op dit moment is van een zeer groot aantal vereenigingen bericht ingekomen, dat zij zullen deelnemen, met op dit oogenblik! gezamenlijk 30.000 personen. De deelnemende vereenigingen zullen zoo veel mogelijk in hun eigen kleederdrachten en costumes komen, zoodat het geheel een fleurigcn indrurk zal maken. Zooals wij schreven zullen do deelnemers direct na het défilé van het stadion vertrekken, slechts de vaandels en banieren zullen ach terblijven Alle vaandels, vlaggen en banieren zullen zich in het midden van het veld opstellen, zoodat het één vlaggcnzee is geworden. Het défilé zal worden onderbroken door de uit voering van een dansgrorep onder leiding van Lili Green. De 400 danseressen, gcre- crutcerd uit damesledcn van verschillende Amsterdamsche gymnastiek vereenigingen, zullen, gpkleed in de nationale kloeren rood wit, blauw en oranje een zegewagen trek ken. Deze zegewagen wordt een artistiek kunstwerk. 35 treden voeren naar een zetel, waarop de Nederlandscho maagd heeft plaats genomen. 35 Oranjeslingers,» bloe men en guirlandes zullen het geheel tot een feeëriek schouwspel maken. Wanneer alle vaandels op het veld zijn opgesteld, zullen een lOOO.tal zangeressen onder leiding van Theo v. d. Bijl eenige liederen ten gchoore brengen; het „Kro ningslied 1898". „Wees begroet met jubel tonen", „Gelukkig is het Land", Helpt nu U zelf, so helpt U God" Tenslotte zal liet Wilhelmus worden ge zongen, tegelijkertijd wordt do vaandel- groet gebracht. Ongetwijfeld zullen alle aan wezigen spontaan het „Wilhelmus" mede zingen. Gedurende het défilé zal militaire muziek weerklinken. Alle défileerenden, dio door de Marathon poort zijn binnengekomen, loopen via de sintelbaan langs de Koninklijko loge, ver laten het stadion en vormen dan een groo- ten. onafgebroken haag vanaf het stadion naar het Koninklijk Palcis. Ook Amsterdamsche schoolkinderen mot versierde fietsen zullen aan het défilé deel nomen. Als terrein van opstelling is geko zen het IJsclubterrein en de terreinen bij het Olympiaplein. De voorbereidingen voor een dergelijk massaal défilé moeten uit den aard dei- zaak zeer nauwkeurig zijn, wil alles „goed marcheercn". Met de Nederlandscho Spoorwegen zijn reeds maatregelen getroffen. Tegen zeer gereduceerdo prijzen kunnen de mede-défi- leerenden. zoowel als de toeschouwors kaartjes krrijgen. Kaarten voor het stadion zooals retourbiljetten kunnen en dit verdienst aanbeveling vooraf bij do sta tions worden besproken. Aan de loketten zijn alle mogelijke inlichtingen te verkrij gen. Een groot aantal extra-treinen zal voor aan- en afvoer naar Amsterdam zorg jdragen, Voorts worden er onderhandelingen ge voerd met de gemeentetram, om voor de défileerenden een speciaal tarief voor dien dag mogelijk te maken, zoodat voor een ge ring bedrag den gehcelen dag van de tram gebruik zal kunnen worden gemaakt. Door den heer Schwarts is een pakkende affiche ontwerpen, waar het centrale ge deelte door een Oranjeboom wordt ingeno men. Wat do interne regeling van het dé filé betreft, deelde de technische leider het volgende mede: In het tekstboekje wordt alles betreffende het défilé medegedeeld (samenstelling, enz.) Het défilé zal zooveel mogelijk provincie gewijs worden ingedeeld, mot dien ver stande, dat de vereenigingen uit de pro vincics Groningen, Frriesland, Limburg en Zeeland een dusdanigen tijd beschikbaar krijgen, om rustig en gemakkelijk op te stellen. Verder zullcp alle vereenigingen, welke meedoen, in het tekstboekje alle ge gevens kunnen vindon omtrent plaats van opstelling en tijd. waarop zij opgesteld moeten zijn. Dit laatste is buitengewoon be langrijk, bij vorigo défilé's is n l. gebleken, dat men soms urenlang moest wachten, voordat men aan de beurt was om te défi leeren. Dit is natuurlijk zeer onaangenaam en zal dan ook deze keer worden verme den. Daartoo zullen wij in het tekstboekje alles zoo duidelijk mogelijk aangegeven b.v do vereeniging A. uit de plaats X in Ceiderland, wcnscht to weten wanneer en waar zij opgesteld moet zijn Zij staat daar loc op: Provincie Gelderland, zoekt op de plaats en do vereeniging A en vindt dan daarachter vermeld- Het uur van opstellen en klaarmaken van haar groep voor het défilé; laat ons zeggen dat dit zal zijn om half vier terwijl het eigenlijke défilé reeds een uur geleden begonnen is Verder staal dan het terrrein aangegeven en de plaats op dit terrrein. waar de vereeniging zich zal moeten opstellen. Zoo zien wo dus. dat 9 September voor Nederland een grootsche dag belooft te worden. Men geve zich tijdig op voor het défilé, bostellc tijdig tocschou wcrskanrlcn en. waar dit nog niet gebeurd is. vorme men subcommissies, die zich on middellijk in verbinding kunnen stellen met het secretariaat Nationaal Huldigings défilé Stadion 9 September 1933. Koningin new eg 7. Amsterdam Leiden, 10 Aug. Hedenavond tien uur werd een felle uitslaande brand ge alarmeerd in het Luxor-bioscooptheater aan dcu Stationsweg 1c Leiden. Een felle vuur zee woedde op de bovenverdieping van het woonhuis van den bioscoopexploitant H. Deze geweldige vlammenzee deed een groo- te catastrophe verwachten; gelukkig was echter de brand tijdens de pauze der voor- lelling uitgebroken op dc logeerkamer op do tweede étage. Direct na de brandmel ding hebben cnkelo politic-agenten met zeer veel tact liet theater ontruimd, zoo- óut alle bezoekers tijdig in veiligheid kwa men Militairen van het zesde regiment veld-artillcrie en var. het vierdo regiment infanterie hebben onmiddellijk na het uit breken van den brand zeer krachtige hulp verleend bij liet afzetten van het terrein en bij hét uitleggen van de slangen. De brandweer heelt met zeer veel materiaal het vuur onmiddellijk van alle kanten in gesloten, ziodat het vuur beperkt bleef tot bet woonhuis cn het theater zelf vrijwel onbeschadigd bleef. Dit is vooral te danken aan het optreden van den operateur en het verdere parso- necl van het theater, dat de films, ter waar- Ic van enkele duizenden guldens in vei ligheid bracht cn do cabine afsloot. Dc woning brandde geheel uit, de belen dende perceclen kregen grootc waterscha de. Alles wordt door verzekering gedekt. Het verkeer werd gedurende ruim twee uren op den Stationsweg opgehouden, waardoor onder rnecr de post voor de avondtreinen langs een grootcn omweg over Oegstgecst naar het station moest worden vervoerd. Duizenden toeschouwers sloegen het aan vankelijk zeer angstigo schouwspel gade. EXAMINANDUS DIE HET GEMAKKELIJK WILDE HEBBEN. Den Ilaag, 10 Aug. Do Haagsche re cherche heeft aangehouden terzake van po- g ng tot omkooping van een ambtenaar, een te Breda wonend student, die aan een beambte van dc landsdrukkerij eon con tante som van 100 alsmede een schuld bekentenis van 3000 had aangeboden, in dien dezo hem do opgave voor het 3de ge deelte van het notarieel examen had willen orstrekken. Nadat proces-verbaal tegen hem was op gemaakt, is do student heengezonden. LUCHTPOST NAAR NED. INDIË Met het vliegtuig, dat gisteren van Schip hol naar Xed. Indië is vertrokken werden 74 K.G. 175 Gr. bruto post vervoerd, met een netto-gewicht van 242 K.G. 175 Gr. De zending bevatte 340 briefkaarten cn postwissels; 14019 stukken tot 5 Gr.; 1178 brieven tot 10 gr.; 2037 brieven zwaarder dan 10 gr.; 107 drukwerken, akten en mon ters, zwaarder dan 5 gr. cn 3036 stukken, bestemd voor tusschenliggende landen. Tn totaal 20797 stuks. STELLING INGESTORT TE MIDDELBURG. Eenige gewonden. Donderdagmorgen is te Middelburg in de in aanbouw zijnde kerk der gereformeerde gemeente aan de Segeerslraat aldaar een ongeluk geschied, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Aan het dak van dit gebouw hing inwendig een groote stolling, die ten deelo op haken rust. Door het ombuigen van een dezer haken is de stelling voor een groot deel naar beneden gekomen. Op dit deel der stelling bevonden zich op dit oogenblik negen personen; een groot aan tal planken voor het binnenwerk van bet dak vergrootte dc zwaarte. Van de negen personen wiste® zich nog twee aan het dak vast te grijpen, doch de anderen vielen naar beneden van een hoog te van ongovccr 9 meter. Een der personen de 16-jarige G. liep een dijbeenbreuk en op drie anderen min of meer ernstige in- en uitwendige kneuzingen. De politie stelt een onderzoek in naar de a' of niet verantwoordelijkheid van de aan nemers (N.R.Ch) Twee arrestalies Ie Rotterdam in verband met den brand in het Uraniumholel Rotterdam. 10 Aug. Naar men wjeet heeft Zaterdagmorgen in het houten ge bouw aan den Breeden Hilledijk, dat vroe ger het landverhuizershotel „Uranium" was een brand gewoed op de zolderverdieping welke spoedig geblu6cht was. De omstan digheden, waaronder de brand was uitge broken, kwamen de politie evenwel ver dacht voor. Met gebouw behoorde toe aan den 39-jarigen slooper C.S uit Waddinx veen Deze had het gebouw eenigen tijd ge leden aan Chineezen verhuurd dio er een 7..g. pindafabrick in gevestigd hadden Om zeker te zijn dat hij de huur zou ontvangen had de eigenaar van de Chineezen een waar borgsom gecischt en ook ontvangen De Chi neezen verlieten eenige weken geleden het gebouw Zij hadden hun huur altijd prompt betaald, zoodat zij nu de waarborgsom te rugwenschten te ontvangen Hiertoe was de eigenaar echter niet in staat. Bovendien moest hij huur betalen aan de gemeente, op wier terrein het houten gebouw stond. Het zebouw was vrij boog verzekerd Al eenigen tijd voor den brand ging op Katendrccht het gerucht dat de eigenaar een premie had uitgeloofd voor het in brand steken van liet gebouw. In den nacht na den brand is door de politie gearresteerd de 33-jarige \V. B wachtsman bij het gebouw Deze ontkencb iets met brandstichting te maken te heb ben, maar er waren verscheidene aanwij zingen, welke de politie deden besluiten om hem, verdacht bij de brandstichting betrok ken te zijn. in arrestee houden. Het onder zoek, dat met kracht werd voortgezet, le verdc vele moeilijkheden op Tenslotte kon de politie or echter loc overgaan ook den eigenaar van het gebouw, 'O. Dinsdag t arresteeren. De man ontkende eveneens maar het voortgezette onderzoek leverde dusdanige bezwarende feiten op, dat hij he denmid^ag met den wachtsman naar het Huis van Bewaring is overgebracht. Het on derzoek wordt intusschcn nog voortgezet. Het Haagsche Gerechtshof ver oor: deelt beide verdachten Den Haag, 10 Aug. Het Haagsche ge rechtshof heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen den 33-jarigen !T. de G., die dooi de rechtbank terzake van inbraak, gepleegd in den nacht van 15 Maart j.l. in het Roxy- Thcalcr te 's-Gravenhago, was veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Hot Hof verzwaarde de straf tot 5 jaar Ten aanzien van den medeverdachte, den 20-jarigen loswerkman F. M. R., vernietig de het Hof bet vrijsprekend vonnis cn ver oordeelde R. overeenkomstig het requisitoir .-an den advocaat-generaal lot 3 jaar ge- angenisstraf met bevel tot onmidddelltike gevangenneming. STAKING TE OOSTVOORNE. De landbouwers van Oostvoorne en om geving bobben bij hot ultimatum van den modernen landarbcidersbond een diep stil zwijgen bewaard, dat op het laatste oogen blik verbroken is door twee kleine werk gevers, die bereid bleken het contract, dat de eischen der organisatie inhoudt, te tee kenen. Dc staking zou dus Donderdagmorgen voor 28 bedrijven een feit zijn, want gister morgen liep het ultimatum af. De land arbeiders kwamen in hotel „Dc Man" in ver gadering bijeen. Een korte bespreking is gevoerd, doch daar de situatie niet gewijzigd is, is zonder temming besloten, de staking, die 70 land arbeiders omvat, af te kondigen (Het Voilk), DOOR STIER OP DE HORENS GENOMEN. Te Arnemuidcn i6 dc bedrijfsleider van de cultuurmaatschappij Leverendale bij tut halen van een stier uit de weide door bet dier op de horens genomen en in de lucht geworpen. De aangevallene bleef bewuste loos liggen. Een knecht, die bij het gebeurde aanwezig was, wist het dier met veel moei te in de weide terug te jagen. De bewustelooze man werd onder medi sche zorg gesteld en bleek inwendige kneu zingen te hebben bekomen, (Msb.) Tienduizenden op het Sla/ionsplein Het Handelsblad deelt nog do volgende bijzonderheden mee in verband met den brand te Nijmegen. Gisteravond omstreeks half zes waren bo ven Nijmegen enorme rookwolken ziebt baar. die een gedeelte van de 6tad verduis terden. De menschen begaven zich per rij wiel, auto en te voet in de richting, waarin de pikzwarte rookwolken zichtbaar waren. De zonderlingste geruchten deden de ron de en met steeds grootere hardnekkigheid werd beweerd, dat de gasfabriek in lichte laaie stond. Op dat gerucht werd een ware run naar het Stationsplein gehouden, waar zich in een oogwenk tienduizenden nieuws gierigen verzameld hadden. Inderdaad stegen uit de diepte, waarin het gasfabriekterrein gelegen is, zware rookwolken op, die den hemel verduister den en deden vermoeden, dat daar een enorme brand woedde. Niet alleen het ter rein van de gasfabriek, maar de geheele omgeving was in een rookmassa gehuld, die zelfs het daglicht verduisterde Minder moedigen zochten in do verwachting van een explosie een goed heenkomen. Brandweerwagen na brandweerwagen "ol de aan. de politie werd voor zoover de be waking van de stad dit maar toeliet naar de plaats des vermeenden onheiels gediri geerd. Weldra was liet geheele terrein in wijden omtrek afgezet. Intusschen verminderden de rookwolken ziendcroogcn, De zon brak weer door. Slechts een intense prikkelende teerlucht deed toen nog vermoeden, dat er iets bui tengewoons aan de hand was geweest IIoo dreigend dc toestand zich aanvan kelijk ook liet aanzien, er was Inderdaad geen aanleiding geweest om een catastrophe te vreezen. Sinds eenige weken is men n 1. bezig met het sloopen van twee oude gas houders op het terrein van de gasfabriek, dat door de bebouwing langzamerhand in het hartje van de stad is komen te liggen. De nieuwe gasfabriek, waarvan reeds eenige houders gereed zijn, komt een eind- weegs buiten de 6tad. Reeds zijn daar eeni ge gashouders verrezen, die eenigen tijd ge leden in gebruik genomen zijn. Daardoor was het mogelijk de bestaande gashouders te sloopen. Bij dit slooping6wcrk wordt gebruik ge maakt van steekvlammen voor het losbran den van dc ijzeren platen. Daarbij nu was gislernamiddag oen hoeveelheid teer, die zich op den gashouder bevindt, in brand geraakt. Boneden in den gashouder bevond zich een hoeveelheid water, waarop een laag olie dreef. Het brandende teer viel op de olie, die eveneens in brand geraakte, waardoor een gloeiende vuurzee ontstond. Huizenhoog sloegen de vlammen op en enorme rookmassa's verspreidden zich bo ven de stad en brachten schrik en ontstel tenis teweeg. Op dit alarmeerende ver schijnsel was de brandweer met al het be schikbare materiaal uitgerukt; het geloei van de sirenes cn liet luide gebel van de brandweerauto's verhoogde de paniekstem ming, die in de 6lad ontstond. Met eigen materiaal had het personeel van do gasfabriek intusschen het vuur met succes bestreden, zoodat het ziender- oogen minderde. De brandweer behoefde niet op te treden cn kon zich bepalen tot het inspecteeren van de brandende resttn. Omstreeks half negen was de rust in de stad teruggekeerd. WERKTIJDEN IN BROODBAKKERIJEN. In verband met Maria Hemel vaart en Allerheiligen, Ten aanzien van broodbakkerijen, in alle gemeenten des Rijks, waarin ter viering van dc R.-K. feestdagen van Maria Hemel vaart en Allerheiligen resp. op Dinsdag 15 Augustrs en op Woensdag 1 November 1933 geen arbeid wordt verricht, mag door hoof den en bestuurders cn bakkersgezellen in afwijking van het bepaalde in artikel 35, tweede lid der Arbeidswet 1919, op Maan dag 14 Augustus en op Dinsdag 31 October 1933 bakkcrearbeid worden verricht tus- schen 4 en 6 uur des voormiddags of, in dien. ingevolge het bepaalde bij artikel 35, tweede lid. onder f, der Arbeidswet 1919, om 5 uur des voormiddags met den bakkersar- bcid mag worden aangevangen tu6scben 3 cn 5 uur des voorraiddags, een en ander met dien verstande, dat, voor zoover betreft broodbakkerljcn, voor welke een vergun ning als bedoeld in artikel 37, eerete lid, der Arbeidswet 1919 is verleend, op genoem de dagen gedurende twee uren vóór het tijd stip, waarop alsdan de bakker6arbeid zal mogen aanvangen, arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, mag wor den verricht: Door bakkersgezellen mag, in afwijking van bet bepaalde in artikel 40, eerste lid, der Arbeidswet 1919, op Maandag 14 Augus tus en op Dinsdag 31 October 1933 gedu rende ten hoogste 10 uren arbeid worden verricht, tcazij een kennisgeving (coupon) als bedoeld in artikel 35, tweede lid onder b, dier wet, tijdig is ingezonden aan het districtshoofd der arbeidsinspectie In welk geval do werktijd ten boog6le 13 uren mag bedragen. Tenzij met vergunning van den minister In het staatsblad is afgekondigd een K.B. tot toepassing van artikel 9 der landbouw- crisisvvet 1933 of bloembollen (teelt). Daar bij wordt van heden af tot en met 31 Juli 1934 het tcclen van bloembollen verboden, tenzij met, door of vanwege den met de zaken van don landbouw belasten minister verleende vergunning. Deze vergunning kan uilsluitend worden verleend aan: a. Aan een aangeslotene die een schrifte lijk bewijs heeft overgelegd dat hij een door den minister va6t tc stellen percentage van den in het vorige plant jaar (een plantjaar loopt van 1 Augustus tot 31 Juli) gewonnen oogst, het zij heeft gereserveerd overeen komstig door den minister te stellen rege len. b. Voor den duur van een plantjaar; zij kan ook tu6schcntijds worden verleend en loopt dan tot een aanvang van het plant jaar dat daarop onmiddellijk volgt. De ver gunning is persoonlijk en geldt uitsluitend voor het perceel of de pcrceelen vermeld in het bewijs der vergunning. Voorts zal de vergunning inhouden welke percentages van de in het vorige plantjaar bedeelde oppervlakte, den bovenbedoelde perceelcn door den aangeslotene mag worden beteeld. Dit percentage'dat verschillend kan zijn voor de verschillende soorten van bloem bollen wordt door den minister vastgesteld, waarbij do minister bevoegd is het percen tage va6t to stellen op het gemiddelde van de in het vorige plantjaar en de daaraan onmiddellijk voorafgaande twee plantjaren beteeldc oppervlakte. 560 Philorawisselstrooms natriumlampen In aansluiting op hetgeen wij reeds meld den omtrent dc \crlichting van den ruim 2 K.M. langen nieuwen Scheldetunnel te Antwerpen, door middel van een 560-tal Philips „Philora" wisselstroom-natrium- lampen, vernemen wij nader, dat de instal latie thans vrijwel voltooid is en een ge deelte reeds heeft proefgebrand met uit stekend resultaat, waaruit reeds is komen vast te staan, dat met natriumlampen de meest rationeele oplossing van het vraag stuk der tunnclvcrlichting mogelijk is. De gemeente Antwerpen heeft verder be sloten, om op de Rhljnplaats vóór de mon ding van den tunnel een natriumvcrlich- ting met 300-watt „Philora" driephase-wis- selstroomlampcn te laten aanbrengen en tevens den grooten verkeersweg, die toe gang tot den tunnel geeft, de Italislei, een der belangrijkste boulevards in de 'gemeen te. met JOO-war. „Philora" wisselstroom- natriumlampcn te verlichten. De officieele inwijding van den tunnel cn den nieuw verlichten toegangsweg zal plaats vinden op Zondag 10 September e.k. G. R. E. VAN RAALTE. J( Op 51-jarigcn leeftijd is te Vlissingen overleden de heer G. R. E. van Raalte, vroe ger lid van den steenkolenhandel F. Wibaut cn Zonen, tban6 directeur van de N.V., waarin deze zaak is omgezet. De thans overledene was «en der ouïste agenten der K.L.M. en oud-vice-consul van Italië. „Ja, het ls hier werkelijk aueraaroig.,, ueiste, maar het ls een strop dat we nu heelemaal weer naar boven moeten klimmen om de lunchmand uit de auto t« halen." .(Humorist),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6