DE eemlandeu Bukemilaodsclh Overzicht Buitenland BALB0 EN ZIJN MANNEN AANGEKOMEN MACHAB0 VAN 'IT00NEEL VERDWENEN Belangrijkste Nieuws Weerbericht TAXI L. J. LUYGX ZOO» Maandag 14 Augustus 1933 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 32 e Jaargang No. 38 „WIJ ZIJN EENVOUDIGE SOLDATEN" 320 HUIZEN VERWOEST DE ZONDAG IN IERLAND RUSTIG VERLOOPEN NIEUWE PRESIDENT BEËEDIGD 8 uur 57 min. BRAND MELDE MEN AAN DE TELEFONISTE BELT U EVEN 1093 of 1830 Garage Nic. Bovée, Kamp 41 AMER SFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS 3 maandtn v0°' Amersfoort 2.10, per maand I 0.75, per week (mei gratis verzekeriog tegen ongelukken) f 0.171/* Binnenland franco per post per 3 maandeo f3.-. Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC SIS PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1—4 regels t 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer elke regel meer f0 25 Llefdadlghelds-advertentlën voorde helft van den prijs. Kleine Advertentlën „KEITJES' bij vooruitbetaling 1—5 regels 50 cent elke regeJ meer 10 cent driemaal plaatsen f 1.— Bewijsnummer extra f 0.05 Staat van beleg afgekondigd in de republiek Estland. De strijdbotiden mogen niet langer uniformen dragen. Blijkens berichten uit Reval, do hoofd stad van de republiek Estland, heeft de re geering in verhand met een onverantwoor delijke actie, die bepaalde groepen voeren cn wegens het verspreiden van verontrus tende berichten, waardoor de binnen- landsch-politieke spanning ernstig is toe genomen, over geheel het land de uitzon deringstoestand afgekondigd. De voornaamste reden, waarom de Est- landsohe regeering bovenaangeduide bui tengewone maatregelen heeft genomen, is gelegen in het feit, dat de voormalige front strijders, die fascistisch zijn georiënteerd en tegen de huidige regeering zijn gekant, de laatste tijden een steeds nadrukkelijker actie ontplooien. Men kan nog niet bepaald zeggen, dat do vroegere frontstrijders reeds nu een vastomlijnd politiek program heb ben, maar desniettegenstaande verzette zij zich tegen de heerschappij der partijen, die, steeds haar eigen belangen op den voorgrond stellend, in de jaren, sinds het aanzijn werd gegeven aan de republiek, een buitensporig groot aantal regeerings- crisfis in het leven hebben geroepen, crises, die telkenmale verscheidene weken, soms zelfs maanden, duurden. Bij de beweging van de frontstrijders hebben zich in de eerste plaats de jongere lntellectueelen uit de steden aangesloten, maar naar haar gaat eveneens de genegen heid uit van een deel der militairen en uit 6ommige berichten valt op te maken, dat zelfs onder de boeren cn arbeiders de be weging hoe langer hoe meer veld begint te winnen. Dat de frontsrijders tegen het handhaven vau 't tegenwoordig parlement zijn, ligt voor de hand en evenals in Duitschland cn Italië het geval is, wenscht men in de bewindvoering van Estland het z.g. „lei dersprincipe" verwezenlijkt te zien. Als een aanduiding in deze richting kan reeds de omstandigheid worden beschouwd, dat de j front6rljder8 opkomen voor een verande ring der grondwet en wel in dezen geest, dat een bizondere staatspresident wordt be- I noemd, wien zeer vérstrekkende machtsbe voegdheden zouden moeten worden vcr- I leend. Op grond van de constitutie, die op het I oogenhlik van kracht is, is elke minister president tegelijkertijd „staatsoudste", dat wil zeggen: staatspresident en aangezien hij in zijn hoedanigheid van eersten minis ter afhankelijk is van de volksvertegen woordiging, gaat elke verandering van de regeering onvermijdelijk gepaard met een wisseling van staatspresident. Reeds meermalen zijn voorstellen, waar- I van de strekking was wijzigingen ln boven bedoelden zin in de grondwet aan te bren gen, het voorwerp geweest eener volks stemming, hot laatst nog in midden Juni van dit jaar, toen aan de hand werd ge daan de machtspositie van het parlement I aanmerkelijk te beperken en een president I te benoemen. Dit voorstel werd echter in I ronde cijfers uitgedrukt van de hand I gewezen met 300.000 tegen 140.000 stommen. 1 Het zal echter thans door partijen van het I parlement, die voorstanders zijn eener grondwetswijziging, lang den weg van een „politiek initiatief" opnieuw worden ingc- I diend, zoodat eerlang daarover zal worden gestemd. Tegen wijziging der constitutie zijn de |6ocialisten en Nde linksche partijen, die, I hetgeen nog al een vanzelfsprekende zaak I is, er zich niet mee kunnen vereenigen, dat laan de democratie wordt getornd. Wan- I ricer de regeering meent, dat thans het I oogenhlik is aangebroken om de frontstrij- Iders te onderdrukken, dan is dat naar I het oordeel der Kölnische Zeitung een I bewijs, dat de beweging in kracht is toege- I nomen en de regcering meent haar te moe- 1 ton vreezen. ijoodsche schouwburg te berlijn. B e r 1 ij n, 12 Augustus (H.N.) Op verzoek I van den bond van Duitsche Joden heeft de I rpgeering toeslemming verleend tot het I stichten van een Joodschcn schouwburg te I Berlijn op voorwaarde, dat do opvoeringen I biet openbaar zullen zijn en daar uitsJui- I tend Joodsch personeel zal dienst doen. |rransche vliegers omgekomen in marokko. Parijs, 12 Augustus (V.D.) In het Maro- Ikaansche strijdgebied zouden volgens een Inricht uit Rabat twee Franscho militaire Ivliegtuigen neergestort zijn. Waarschijnlijk 1 hjn ze door inboorlingen neergeschoten. De Inzittenden, een kapitein en drie onderoffi- I heren, kwamen om het leveD Een triomftocht naar Rome. Ontvangen door den Ko* ning en toegesproken door Mussolini Rome, 12 Aug. (V.D.) Nadat om 18.35 (M.E.T.) het toestel van Balbo als eerste was neergestreken, daalden om 18.38 uur alle overige vliegtuigen van het eskader op h34 water vlot neder. Toen het eskader om 18.21 uur in Ostia aanstalten maakte tot dalen, weerklonken alle sirenen en van den „Janiculus" don derden de kanonnen het eere-saluut. Tege ijkertijd barstten ruim honderdduizeed men- schen in ontzaggelijk gejuich, dat schier geen einde nam, uit. Toen Balbo aan land stapte, ging Musso lini hem het eerst tegemoet om hem te ver welkomen Intusschen streken de ander* vliegtuigen neer. Ter verwelkoming waren verder aanwezig de Italiaansche kroonprins die met een vliegtuig uit Napels was geko men, de ambassadeurs van Argentinië cn Amerika en de Duitsche zaakgelastigde. In Rome en langs de wegm die naar de lucht haven leiden, staat de menigte 6choudei aan schouder. De verschillende fascistische organisaties zijn opgemarcheerd met mu ziekkapellen en wapperende vaandels. Om 16.16 uur had Balbo een draadlooze mededeeling uitgezonden, dat hij de Itali aansche kust naderde. Begeleid door zijn partij-secretaris Starace was Mussolini even over 17 uur bij de vlieghaven aangekomen. Ofschoon de waterspiegel van de vlieg haven te Ostia vrij nauw is, slaagde de da ling van het geheele eskader binnen den korten tijd van ern klein half uur. Om 19 uur raakte het laatste vliegtuig het wa ter. Korten tijd daarna waren alle beman ningen in één rij opgesteld en zichtbaai ontroerd liep Mussolini langs het front dei Oceaan-vliegers, waarbij hij zich met fcdei hunner onderhield. Intusschen was netweb volkomen opgeklaard en een heldere avond zon scheen over de enthousiaste duizend koppige menigte, die getuige was van hel schouwspel. Ongeveer een kwartier later, om 19.15 uur, vertrokken de vliegers in een lange reeks auto's onder het gejuich der toeschouwers van de vlieghaven voor hun triomftocht naar Rome. Balbo's triomftocht naar Rome. De rit der Oceaanvlicgers van Ostia naar de Piazza Colonna, het hart van Rome, had ruim 2 uur "geduurd. De triomftocht cin digde in de schijnsels van de geïllumineer de en door schijnwerpers feestelijk verlich te stad. Langs den gïheelen ruim 20 K.M. langen weg van de zee naar Rome stond een aaneengesloten massa toeschouwers. Vooral dicht opeengedrongen stond de me nigte vanaf de Piazza Venezia. Bij het voor bijrijden van de vliegers jubelde de menigte opgetogen. Vanaf het balcon van het pershuis op do Piazza Colonna hield Balbo een korte toe spraak. Hij zcide o.m.: „Kameraden, ik dank jullie voor de hartelijke ontvangst, die jelui ons bereid hebt. Gij weet, dat wij slechts bescheiden soldaten zijn en dat wij een leider hebben, die ons voorgaat tot alle overwinningen. Leve Mussolini!" De Iaat ste woorden gingen teloor in het gejuich der menigte. Balbo tot luchtmaarschalk benoemd Rome, 13 Aug. (V.D.) Hedenmorgen be gaven de Italiaansche Oceaanvliegers zich per auto naar het Quirinaal, waar zij dooi den konfhg ontvangen werden. Toen zij n3 de ontvangst het paleis verlieten, verscheen de koning op het balcon, tezamen met den hertog van Aosta, bij welke gelegenheid de menigte hem esn ovatie bracht. Nadat een krans was -gelegd op het gral van den Onbekenden Soldaat, trokken de vliegers te voet langs de Via del Imperia, luide toegejuicht door de duizenden langs den weg. Het hoogtepunt was wel de door- marsch onder den Triomfboog van Con- stantijn, waar zich de fascistische delega ties en de delegaties van de verschillende troependeflen van het Italiaansche leger hadden opgesteld. De vliegers werden ont vangen met saluutschoten en het gelui der klokken van het Kapitool. Vervolgens begaven de vliegers zich naar den Paladijnschen Heuvel, waar Mussolini appèl zou houden. De Duce arriveerde te half elf precies. Balbo ging hem tegemoet, ging in de houding staan en sprak:: „Ik heb de eer, u het tweede Oceaan-eskader voor te stellen. Ik hoop, dat ge als beloo ning voor wat wij gedaan hebben, eens ons leven zult opeischen." Mussolini antwoordde met een korte rede ,Vier maanden zijn verloopen, 6edert ik in een rede een toespeling op uw plan maakte cn uitdrukking gaf aan mijn vertrouwen, dat het zou slagen. Toen Balbo afscheid van mij nam, zei ik hem, dat ik er zeker van was, dat hij zou terugkeeren. Mijn vreugde is echter getemperd door de on gevallen te Amsterdam en op de Azoren De herinnering aan deze gevallenen zal in ons hart steeds levend blijven. Ik heb de ontwikkeling van uw plannen met aan dacht gevolgd. Thans, na het slagen, ver klaar ik, dat uw verdienste niet alleen Italië geldt, maar ook de revolutie, ook de luchtvaart. Als leider der regeering omarm ik uw leider, omarm ik in -gedachte elk van u." Vervolgens las Mussolini het decreet voor, waarbij generaal Balbo werd benoemd tot luchtmaarschalk. Tegelijkertijd overhandig de hij hem de pet en andere teekenen van deze nieuwe waardigheid, terwijl hij hem den gouden adelaar op de borst spelde. Tenslotte woonde Mussolini nog de voor lezing bij van de decreten, waarbij de ove rige deelnemers aan de Oceaanvlucht in rang bevorderd worden. De huldiging der Oceaanvllegers fe Rome. Vanmiddag werden de Oceaanvliegers van Balbo's eskader in het gebouw der fas cistische partij, het Palazzo Littorio, door het partij-directorium en den secretaris generaal ontvangen. Te zes uur volgde de ontvangst op het Kapitool door den gouverneur van Rome. Balbo beantwoordde de begroetingswoor den van den tgouverneur met een kort dankwoord. Maandag zullen de vliegers met hun toestellen naar Orbctcllo terugvliegen. Groote brand in een vluchtelingen dorp bij Piraeus Athene, 13 Aug. (V. D.) In het vluch telingendorp Anastasious bij Piraeus, do haven van Athene, dat is ingericht voor Armenische vluchtelingen, brak brand uit in een der houten woningen. Aangezien er een storm heerschte, die de sterkte van een orkaan naderde, breidde het vuur zich met razende snelheid naar de omliggende hui zen uit. De brandweer stond machteloos tegenover de voortgejaagde vlammen en in korten tijd waren 320 huizen een prooi der vlammen geworden. Het ongeluk is te tragischer, wijl geen der getroffen gezin nen verzekerd was. Versuft loopen vele be woners tusschen de puinhoopen rond, in de hoop, onder de ruïne van hun woning nog een gedeelte van hun have onbeschadigd terug te vinden. Dublin, 13 Aug. (V. D.) De Zondag van heden, de herdenkingsdag van de na tionale helden Griffins, Collins en O'Hig- gins, die in verband met den aangekondig- den, naderhand echter verboden en afge lasten opmarsch der fascistische blauw- hemden met spanning werd tegemoet ge zien, is zeer rustig verloopen. Reeds vroeg in den morgen patrouilleer den pantserauto's door de straten van Du blin. De regeoring had honderden politie mannen in de hoofdstad geconcentreerd en in alle kazernes waren de militairen ge mobiliseerd. Buiten de stad stonden groote troepenafdeelingen van het Iersche repu- blikcinsche leger gereed. De straten, die naar het onafhankelijk heids-monument leidden waren alle afge zet. Maar overeenkomstig het hevel van den leider der Blauwhemden generaal O'Duffy werd de parade niet gehouden. De herdenkingsplechtigheid zelf verliep volkomen rustig. Behoudens één enkel in cident in een plattelandsplaatsje was het ook in het land zeer rustig. Hij vlucht naar Amerika Presidentieel paleis geplunderd Havanna, 12 Augustus (V.D.) Presi dent Machado heeft thans officieel ver klaard af te treden. De minister van oorlog, Herrera, blijft plaatsvervangend president tot liet congres gelegenheid heeft Macliado's aftreden le aanvaarden. Daarna zal Herrera dr. de Ce- pedes tot minister van buitenlandsche za ken benoemen, die hierdoor, tot de verkie zingen van een nieuwen president, provi soir president wordt. De Cepedes 4s do zoon van den bekenden Cubaanschen vrijheidsheld. 1-Iij is ambassa deur van Cuba geweest te Parijs, Washing ton en in Mexico en was minister van bui tenlandsche zaken in het eerste kabinc-t- M a chad o. Een algemeen vreugdebetoon brak los, toen het fort Cabana het presidentssaluut voor Herrera afvuurde. Het Cubaansche kabinet is, zooals ge meld, met uitzondering van den door pre sident Machado tot dictator aangcsteldcn minister van oorlog, Herrera, afgetreden. Daar echter een groot deel van het leger en het geheele vliegerscorps zich heeft uit gesproken tegen Herrera als voorloopig president, wordt algemeen aangenomen, dat men bij de keuze van een nieuwen presi dent zal trachten tot overeenstemming te komen door de keuze te laten vallen op een niet-politiek, neutraal persoon. Intusschen heeft het door do reeds ver schillende dagen heerschcnde levensmiddo- lenschaarschte tot het uiterste verbitterde volk het presideniieele paleis bestormd en volkomen leeggeplunderd. Onder het uitschreeuwen van woeste ver- wenschingen aan het adres van Machado werden levensmiddelen, kleeren en meube len geroofd, terwijl de heide militaire wachtposten werkeloos bleven en politic in geen velden of wegen was te bekennen. Do toestand in do Cubaansche hoofdstad is zeer onzeker. In verschillende deelen der stad vinden schietpartijen plaats. Opgewonden volks menigten achtervolgen de leden van de be ruchte geheime politie-organisatie Porra, die, wat organisatie en activiteit betreft, vergeleken kan worden met de Russische Gepeoe. Waar ook maar leden der Porra worden aangetroffen, worden zij door de woedende menigte neergeslagen. Havanna, 12 Augustus (V.D.) Naar door de havenautoriteiten wordt medege deeld, is Machado hedenmiddag heimelijk uit het militaire kamp Columbia naar de Vereenigde Staten gevlogen. Voor de vorming van een nieu we regeering. Havanna, 12 Aug. (V.D.) De vorming van een nieuw kabinet met den vorigen minister van buitenlandsche zaken Herrera als minister van oorlog wordt nog heden verwacht. De volkswoedde viert zijn hartstochten bot op de eigendommen van Machado. De menigte heeft verschillende winkels van aanhangers van Machado vernield en ver der het Machado-café cn het dagbladge bouw van de Heraldo de Cuba. De chef van politie Aiciart en andere ambtenaren van dc Porra werden door dc stad gejaagd en ten slotte gedood. liet totaal aantal doo- den is nog niet bekend. De nieuwe President van Cuba beëedigd. Havanna, 13 Aug. (V.D.) Do nieuwe President van Cuba, Dr. Cespedes, heeft he den in tegenwoordigheid van vele hooge militaire autoriteiten en afgevaardigden den ambtseed als voorloopig president van Cuba afgelegd. In een nachtzitting keurde het Congres het ontslag van President Machado goed. Den geheelen nacht duurden do gevechten op straat, die dikwijls gepaard gingen met plunderingen, voort. Volgens de politicrap porten vielen er vijftien dooden, terwijl dc totale materieolc schade geraamd wordt op 2 milliocn dollar. Do rust zou in den loop van heden weer eenigszins hersteld zijn. Machado op de Bahama-eiiandon. New York, 13 Aug. (V.D.) De oud-pre sident van Cuba, Machado, is hedenmorgen per vliegtuig te Nassau, de hoofdstad der Bahama-eilanden, aangekomen buitenland. Triomftocht van Balbo en zijn mannen. (Eerste Blad pag. 1). Machado van het tooneel verdwenen. (Eerste Blad, pag. 1). binnenland. Tc Ovcrschie zijn twee autobussen met elkaar in botsing gekomen. Tientallen ge wonden. (Tweede Blad, pag. 4). Doodelijk auto-ongeluk te Leeuwarden. (Tweede Blad, pag. 4). uit den omtrek De H.I.N.T.O.S te Soesterbcrg. (Eerste Blad, pag. 2J. stadsnieuws. Landdag Mercurius. (Eerste blad pag. 2). sport. Wielrennen. De Wereldkampioen schappen te Parijs. (Tweede Blad, pag. 1). Athletiek. Nederland wint van Bel gië. (Tweede Blad, pag. 3). Wandelsport. Om en door de Kei- stad. Algemeene Wandelsportvereeniging Z.U.T. (Tweede Blad, pag. 3). Medegedeeld door het K.N.M.I. te Do Bilt. Hoogste barometerstand: 768.3 to Breslau. Laagste' barometerstand: 740.7 te Jan Mayen. Verwachting: Zwakke tot matigen, ver anderlijken wind, zwaar bewolkt met tijde lijke opklaring. Aanvankelijk veel kans op regen cn onweer, iets koeler overdag. Do depressie hij IJsland is veel dieper geworden en breidt zich Zuid- en Oost waarts uit, terwijl de hooge druk zich Oostwaarts verwijdert. Bij het Kanaal ligt een ondiepe depressie, die reeds onweer bracht in West-Frankrijk en Zuid-Enge- land en er nadert een nieuwe daling ten Westen van Ierland, zoodat een ernstige on derbreking van de fraai-ü' eer-periode waarschijnlijk is. Geheel Noorwegen heeft regen en de regen breidt zich ook over Zweden uit. Ook op de Britsche eilanden is bijna overal regen gevallen, terwijl die in Frankrijk nog tot het Westen beperkt is, maar heden tot het Zuiden, Oosten en Noorden zal doordringen. In Duitschland hecrscht nog fraai onbe wolkt weer en zal de temperatuur vandaag vrij hoog worden. RIJDT VEILIG! Drie, vier fietsers naast elkaar Geeft belemmering en gevaar. LANGESTRAAT 49-51 TELEFOON 190 Morgen 15 Aug. Is onze zaak wegens den feestdag GESLOTEN,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 1