AMERSFOORTSCH DAGBÏ AD Het Porceleinhuis N. H. BERGER Woensdag 16 Augustus 1933 32 e Jaargang No. 40 TWEEDE BLAD SMOKKELDRAMA AAN DE NIERS Langestraat 2 - Tel. 525 Fa. KALLEVEEN STERLISEERTOESTEL Zuidsinge! 63 UURWERKEN GROOTE BELANGSTELLING VOOR DE BALLONVAART BELGIE EN DE RIJN- POLITIEK LOCHEM 700 JAAR STAD Verschillende feesten in aantocht FEUILLETON MOORD OP ABBOTSHALL Een bende van 20 personen in het water verrast Omtrent een smokkcldrarna dat zich in den nacht van Zondag op Maandag heeft afgespeeld langs de Limburgsch-Duitschc grens in de nabijheid van het beruchte sniokkelriviertje de Niers, meldt Vooruit dat een bende smokkelaars door een ko- lonne douanebeambten werd verrast. Ver 6clieidenc smokkelaars liepen gevaarlijke schotwonden op. Een van hen, de 27-jarige Otto E., uit de naburige grensplaats Goch is aan de bekomen verwondingen bezwe ken» De smokkelaars waren nabij Gennep de grens overgestoken. Men trok in ganzen- marsch door bosschcn en heide, tot men Niers bereikte, llier werden de schoenen uitgetrokken. Men stroopte de broeken op de smokkelaars waadden door de ri vier. De bundels smokkelwaar hadden ze op den rug gebonden. In het midden der rivier gekomen wer den de smokkelaars plotseling verrast door waarschuwingsschoten, die door douanebe ambten aan weerszijden van de rivier af gevuurd werden. Hun tocht bleek verraden. De douanebe ambten hadden zich zoo opgesteld, dat van ontkomen geen sprake meer was. Onder de smokkelaars ontstond een paniek. De schrik verergerde nog, toen enkele vrouwen, die ook mede de rivier overtrokken, hevig be gonnen te gillen. Ondanks de dubbele wachtposten der be ambten, die onophoudelijk geweersalvo's in het water afvuurden, trachtten de smok kelaars nog hun heil in de vlucht te zoe ken. Een onbeschrijfelijke ordelooze vlucht Hier trachtte een smokkelaar onder water zwemmend zich aan dc waakzame oogen der posteerende beambten te ont trekken. De opzet mislukte echter. Een schot weerklonk. De smokkelaar gaf een feilen gil, getroffen door een kogel in den arm. Ginds trachtte een smokkelaar den over te bereiken. Hier liep hij echter in dc armen der beambten, die den man de kara bijn op de borst zetten en hem dreigden, indien hij nog een stap verzette, hem als een hond neer te schieten. Twee ontsnapt Het pleit was spoedig voor de smokke laars beslist. De bende, die uit ruim twin tig personen bestond, werd bijna in haar geheel gearresteerd. Slechts twee smokkelaars wisten te ont komen Enkele patrouilles douanebeambten zetten hen na. De beambten moesten ech ter na eenigen tijd de achtervolging opge ven, daar de smokkelaars zich in de vele struiken en bosschcn verborgen hadden. Toen de beambten de gevangen smokke laars in troepjes bij elkaar naar de gevan genis wilden voeren, namen enkele smok kelaars plotseling bij een wegkromming dc kans waar om een poging tot ontvluchten te doen. Zij trachtten ijlings in het struik gewas langs den weg te glippen. De beamb ten gaven echter niet toe. Terwijl enkele beambten de karabijnen en revolvers op de overige gevangenen hiel den, namen andere aanstonds een achter volging op. Drie smokkelaars waren ontvlucht. Er werd een felle klopjacht gehouden, waar bij het don beambten gelukte de drie smokkelaars opnieuw te arresteeren. Een van hen, de 27-jarige Otto E. uit Goch, had doodelijke schotwonden opgeloo- pen in buik en borst. Hij werd op een draagbaar van takkenbossen gelegd en naar het ziekenhuis overgebracht. Een spoed operatie mocht niet meer baten. Onder hevige pijnen is dc jongeman gistermor gen overleden. In totaal werden slechts ongeveer drie honderd kilo koffie in beslag genomen, die nog grootendoels door dc ordelooze vlucht in liet water onbruikbaar was geworden WIE HEEFT RECHT OP HET KIND? Een ingewikkeld geval. Rotterdam, 15 Aug. Het tienjarig dochtertje van liet communistisch raadslid Reuderink is Vrijdag j.l. door dc politic uit haar woning gehaald. Het betreft hier een familie-aangelegen heid. De heer Reuderink is reeds jaren van zijn eerste vrouw in Rusland gescheiden. Met goedvinden van deze vrouw heeft hij het toen anderhalfjarig dochtertje toege wezen gekregen, terwijl de moeder het zoontje kreeg. Zij ging met het kind naar Indie, waar zij opnieuw trouwde met een ingenieur. De heer Reuderink ging weer naar Nederland en liet hier te lande zijn scheiding bevestigen. Hij hertrouwde daar na. Thans, na ruim zeven jaar, is dc moe der van het meisje uit Indie teruggekeerd. Zij eischtc het kind op. De Arnhcmsche rechtbank wees het kind aan de moeder toe, doch de Rotterdamsche Kinderrechter stelde den vader in het ge lijk. De rechtbank te Arnhem had echtei bij vervroegde uitspraak bepaald, dat het kind aan den vader zou worden onttrok ken. De heer Reuderink was Vrijdag naar een vergadering. Toen heeft de politic het kind weggehaald, zonder dat de vader gelegen heid kreeg van zijn kind afscheid te ne men. Op het politiebureau Nassaukade kreeg de heer Reuderink tenslotte nog even gelegenheid het kind te zien. Waar het zich thans bevindt is hem niet bekend. (Telegraaf). MERKWAARDIG LUCHTVERSCHIJNSEL. Een zwevende ster. In Amsterdam-Oost werd Maandagavond een niet alledaagsch verschijnsel waarge nomen. Aan den avondhemel vertoonde zich een ster met een staart van ongevcey een meter lengte, welke over een langen af stand langs liet luchtruim zweefde en deed denken aan vuurwerk. Ook boven Schcl- lingwoude hebben velen dit luchtverschijn sel gezien. De ster verdween in de richting Nieuwendam. (Telegraaf). ALMELO BLIJFT WEERBARSTIG Ged. Staten van Overijssel hebben on langs de begrooting der gemeente Almelo voor 193:3 teruggezonden, opdat de raad met verscheidene wenschcn van liet college zou kunnen rekening houden. Echter weiger de, zooals men weet, de raad in do wen schcn van Gcd. Staten te treden. Over het voornaamste punt, do plaatsing van de ge meente voor het belastingjaar 1933/'34 in do tweede klasse voor de gcmccntefondsbe- lasting, staakten de stemmen. Gisteravond heeft do raad met 12 tegen 11 stemmen be sloten, ook aan dezen wcnsch van Ged. Sta ten niet te voldoen. VREEMDELINGENVERKEER. Drooglegging van de Zuiderzee. Wij ontvingen van de Algemeenc Neder- landscbe Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te Den Haag haar nieuwste uit gaven, getiteld: The Story of the Zuiderzee works, en Der Abschluss und Trockenlegung der Zuidcrsee. Twee aardige boekjes met interessante luchtfoto's van de Zuiderzeewerken, met Engelschcn en Duitschcn tekst. CADEAU. CADEAU. COMPLEET prima gegalvaniseerd met thermometer, houder en armpjes, 5 glazen van 1 Liter en volledig receptenboek ontvangt men gratis bij aankoop van 50 stuks ïnraaak- glazen. Goud Zilver - Brrtlen Solide reparatie-inrichting Speciaal adres voor ANTIEKE KLOKKEN Prijzen zeer billijk. Plannen tot oprichting van een Nederlandsche ballonclub. 15 Augustus. Naar wij uit betrouw bare bron vernemen, worden op initiatief \an de Koninklijke Nederlandsche Vereeni ging vodt luchtvaart, pogingen aangewend om te geraken tot oprichting van een Ne derlandsche ballonclub, die zich de oplei ding van ballonvaarders en het maken van dag- en nachtvaarten met vrije ballon ten doel zai stellen, liet is de Koninklijke Ne derlandsche Vereeniging van Luchtvaart gebleken, dat de belangstelling voor deze mooie sport in den laatsten tijd sterk is toegenomen, en het oogenblik leek haar gunstig, voor een poging om ook n\ Neder land een actief centrum te vormen. De voorloopige plannen zullen in de maand, September nader worden uitgewerkt. De leiding berust bij dei Heeren Walaardt Sacré, algemeen secretaris der Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor luchtvaart te 's Gravenhape en Dr. H. G. Cannegieter adjunct directeur van het meteorologisch instituut te De Bilt. SCHADE ZELF VEROORZAAKT. Wegens oplichting veroordeeld. Amsterdam, 15 Aug. Een 32-jarige Amsterdammer werd vandaag door de va- oantiekamer der arr. rechtbank wegens op lichting conform den eisch tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De man had van een verzekering 2300 ontvangen als vergoeding voor geleden be drijfsschade; een machine, dio hij voor zijn bedrijf gebruikte, bad, door het lek worden van een waterleidingbuis, schade geleden. Later bleek, dat de man zelf de buizen had vernield, zoodat de waterschade opzet telijk was toegebracht om de verzekerings som machtig to worden. Voorts had hij aangifte bij de politie ge daan, dat in den nacht van 26 op 27 April bij hem was ingebroken en 4500.uit een geldkistje was weggenomen. Bij zijn verboor gaf hij toe, dat beide gevallen ge fingeerd waren. De aankomst van Balbo's eskader boven Ostia, de Romeinsche vlieghaven. „Op den verkeerden weg" zegt de Antwerpsche Schelde Het Vlaamsche Kamerlid Herman Vos schrijft in de Antwerpsche „Schelde" naar aanleiding van dc publicaties over de Bel gische politiek in do Rijnvaartcommissie o.a. het volgende: „Laten wij hier onmiddellijk en openlijk onze meening daarover uiten: het komt ons voor, dat België en zijn vertegenwoordigers, in deze zich op den verkeerden weg heb ben begeven." „Ilct is nu allerduidelijkst, dat indien België het compromis-voorstel van den Britschen afgevaardigde in de Commissie niet heeft aanvaard, dit wel degelijk ge beurde, omdat dit voorstel naar zijn zin niet ver genoeg ging." „Wij begrijpen volkomen, dat men zich in Nederland met alle wapenen verdedigt tegen een wijziging van de Rij,nyaart-acte, die niet enkel het Rijn-Schcldcstroomge- bied verder internationaliseert, maar tevens „oeverloozo" verplichtingen meebrengt als deze van het „slotprotocol of verklaring" volgens welke „de oeverstant verantwoor delijk is voor het behoud dier vaarwegen (dc vaarwegen beneden Krimpen en Gor- cum) in een zoodanigen staat, dat deze to allen tijde met. de behoefte der scheep vaart strookt." „En men beksnne dezerzijds daarbij, dat de houding van België na den oorlog, van 1919 tot 1926, niet van dien aard is geweest om de Nederlanders gerust te stellen over de bedoelingen, waarmede men aanspraak maakt op gemeenschappelijke uitoefening van soeverciniteitsattribuiten over de Nc- derlandscb-Belgischc tusschenwateren." „Men zou te Brussel moeten inzien, dat ook al zou er voor een verder doortrekken der tusschcnstaatsche regeling van het ri- vierenrecht in de Rijn-, Maas-, Schelde- delta wat te zeggen zijn, de walmen van een door politieke machtsbegeerte bedorven atmosfeer nog niet voldoende zijn verzwon den, om met dit verlangen thans naar voren te komen." „Het kan in de huidige conjunctuur niet anders dan den schijn wekken, alsof men Nederland w il „majoriseeren" om een op lossing in het verkcersvraagstuk door te zetten, die men totnogtoe met onderhande ling of overreding, niet heeft kunnen berei ken." „Dat zou de slechte manier zijn om tot een vredevolle verstandhouding over dit kieschc punt te geraken.'' HET PALEIS NOORDEINDE. 's-Gravenhage, 15 Augustus. Het Ko ninklijk paleis aan het Noordeinde is a.s. Donderdag en Vrijdag gesloten voor be zichtiging. In Locliem, het door zijn natuurschoon alom bekende stadje in den Gelderschen Achterhoek, legt men thans de laatste hand aan de voorbereiding der feestelijkheden, ter herdenking van het feit, dat Otto II, graaf van Gelre en Zutphen, een der edel ste van de Geldersche vorsten, zeven eeuwen geleden aan zijn „villa Locheijm" stedelijke rechten verleende. De Lochemsche burgerij heeft terecht ge meend, deze voor haar zoo belangrijke his torische gebeurtenis niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Van Zaterdag 19 tot en met Dinsdag 22 Augustus zal een luisterrijk feest worden gevierd, waaraan bijkans de gehecle bur gerij haar medewerking verleent. In edelen wedijver zijn de verschillende buurten aan 't poorten bouwen en versie ren, terwijl de verlichting des avonds schit terend belooft te worden. Op liet marktplein is, volgens het ontwerp van den Gcmeentï-architect, den heer W. II. Wessel, oud-Lochem natuurgetrouw her rezen en daar zal het feest zich ongetwij feld concentreeren. Zaterdagmiddag half drio wordt een his torische optocht gehouden, voorstellende den intocht van Graaf Otto in 1245 in Lochem. Zondagmorgen vindt in de Ned. Herv. Kerk onder leiding van ds. Vermaas en met medewerking der plaatselijke zangvereni gingen, een herdenkingsdienst plaats. Een aardige allegorische optocht staat voor Maandagmiddag op het programma, terwijl Dinsdag des morgens een groot schoolfeest en 's middags Ruiterfeesten zul len plaats vinden. Vermeld moet tenslotte nog worden een historische- en kunst-tentoonstelling, waar voor vele zeldzame en kostbare inzendin gen zijn toegezegd. Een wijze raad is meer waard dan vele handen. Een detective-verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H. A. C. S. 29 Anthony was in de hall. In den versten boek, bij de voordeur, stond een groep van bet dienstpersoneel. Zij waren blijkbaar ver diept in hun gesprek. Op de stoep waren twee politieagenten; hun blauwe ruggen Baar hem toegekeerd. Langzaam ging An thony de breede, gebogen trap op. Een tnaal uit het gezicht, ging zijn 6tap o\er in een ren. Op de eerste verdieping vond hij zijn hoop Verwezenlijkt Lr was geen mensch. Zooals hij berekend had was het gchcele huishouden beneden. Oc zitting werd geschorst om kwart voor twee. Hastings en een andere miss Warren, zachter, bekoorlijker dan ooit, kregen een lunch van Anthony in zijn zitkamer in „de Beer en de Sleutel". Toen zij klaar waren, kreeg Margaret den eenigen makkelijken fitoel, Hastings zat op de tafel en Anthony leunde tegen den schoorsteenmantel. Nu, mijn kinderen", zei hij, „ik heb jelui Neliciteerd, ik heb jelui magen gevuld. Aan 't werk! Wat valt er te vertellen van het gerechtelijk onderzoek?" „Geschorst tot 3.30 uur", zei Hastings, „dan* zullen ze na een kwartiertje gezellig praten een uitspraak geven die klinkt als een klok, van opzettelijken moord tegen dien loggen particulieren secretaris. Wij behoeven niet meer er heen terug te gaan, vind ik. Een onzer menschen is er. Hij zal de rest van het verslag opnemen; en 't is alles klaar, behalve dc klap op dc vuurpijl". Anthony knikte. „Neen, jelui behoeft niet te blijven." „Ik", zei Margaret, „geloof niet, dat de secretaris er iets mee te maken heeft. Iemand als hij met dat 60ort oogen, dat kan niet." Hastings brulde van 't lachen. „Ik ben het met u eens, miss Warren", zeide Anthony. „En 't waren de oogen, die mij ook die overtuiging gaven." Hastings barstte los. „O! Zeg eens! Maar „Stil, hond!"- Anthony wenkte hem om te zwijgen. „Ik ben dc wijze Salomo, 't Is mijn zaak en ik be\Vcer, dat Deacon er niet toe in staat is. Kinderen, ik hen klaar om jelui te ondervragen. Houdt je gereed." Hastings kreeg zijn glimlach terug. Mar garet haalde een notitieboekje te voorschijn. Anthony zei: „Zooals 't nu staat, neem ik aan, dat tegen Deacon pleit: le. dat in zijn bezit gevonden werden bankbiljetten tot een bedrag van honderd pond, welke Iloode aan zijn bank inde op den morgen van den moord; 2e. dat zijn bewering, dat dit geld hem als een verjaarscadeautje door Hoode was gegeven, als niet waarschijnlijk be schouwd en door geen getuige bevestigd werd; 3e. dat zijn verklaring omtrent zijn gaan en komen op den tijd yan den moord onvoldoende was, en heelemaal niet door getuigen bevestigd; 4e. dat bij de dienaren der wet trachtte te misleiden door middel van een alibi, waarvan hij wist, dat liet valsch was; 5c. dat met het oog op zijn ge stalte, zijn kracht, dc lengte zijner becnen cn het feit, dat ieder ander mijlen in den omtrek blijkt nagegaan te zijn, hij de meest waarschijnlijke persoon 6chijnt tc zijn; 6e. dat zijn vinger-afdrukken gevonden werden op de vijl, waarmee de daad werd ge pleegd." „Zie eens*', zei Hastings, „als jij bij het onderzoek tegenwoordig was, waarom dan al dit gepraat?" „Ik was er niet. Sommige van deze din gen wiet ik al, sommige giste ik. Wonder lijk, nietwaar?" Margaret boog zich naar voren. „Maar wie deed liet dan, denkt u, mr. Gethryn? Verdenkt iemand?" „Iedereen", zei Anthony. „Behalve Dea con, u, James Mastevson, en een ander. Maar ik kijk eerst naar de bewoners van het huis, een kwestie van zuivere belang stelling". Hij tikte op zijn vingere de namen af. „De butler Poole, de chauffeur Wright, Marthc Forest, dc keukenmeid, Robert Bcl- ford, de andere mannelijke bediende, Elsio Syme, Mabel Smith, tweede meisjes, Lily Ingram, de werkmeid, cn een zekere Tho mas Diggle, tuinman; ook de zuster van den vermoorde, sir Arthur Digby-Coates en mevr. Mainwaring. Dat is de hccle familie, de hoofden erbij inbegrepen." „Verduiveld!" kon Hastings niet inhou den. „En", zei Anthony, vriendelijk, „wat is er van hen allen te vertellen? Van nun ge schiedenis, van hun gedragingen?" Margaret raadpleegde haar notitieboek. „Het dienstpersoneel", zeide ze, „die gaan vrij uit. Zoo duidelijk mogelijk, vrij uit behalve die man Bclford. De meiden kan niemand van moord beschuldigen, zij zijn le bedeesd, en hun verhalen waren alle vol doende kloppend. In de meeste gevallen stemden ze met elkaar overeen. Dc keu kenmeid was in bed voor 10.30 en sliep den heelen lijd. Dc chauffeur praatte met vrien den buiten de portierswoning. Dc butler was klaarblijkelijk in zijn kamertje, den geheclen avond. Hij kan 't niet door getui gen bewijzen, maar jc kunt een ouden man al6 hij is niet verdenken. Hij is bovendien niet sterk genoeg en hij is blijkbaar vree- selijk ove'rstuur door den dood van zijn meester. Wat mevrouw Mainwaring betreft, dat schijnt ook in orde. Zij ging vroeg naar bed en werd daar gezien door miss Hoode cn het tweede meisje Smith zij, die later in dc linnenkamer was. Toen de moord ontdekt was, werd zij in vasten slaap ge vonden. Met sir Arthur Digby-Coates is 't heelemaal in orde. Hij was in zijn eigen zitkamer aan den eenen kant daarvan is blijkbaar zijn slaapkamer, en aan den an deren kant de kamer van den secretaris van 10.15 of totdat hel lijk door miss Hoode werd gevonden en de oude butler naar boven rende cn hem baalde. Gedurende dien tijd werd hij door verschillende men schen gezien, waaronder ook Deacon, met korte tusschenpoozcn. Wat betreft miss Hoode: zij verklaarde onder eede dat is de uitdrukking immers? dat zij in bed was vanaf half elf, lezend. Omstreeks elf uur herinnerde zij zich plotseling iets van een invitatie van iemand zij was niet heel duidelijk in haar verklaring cn ging naar beneden om de telefoon t« gebruiken en met baar broer le spreken. Daarna: u weet wat gebeurde. Dat is alles." Anthony glimlachte. „En heel goed ook. Ik feliciteer u, miss Warren. Dus daar zijn zij, bij wijze van öpreken, allemaal, 't Zijn natuurlijk alle zeer slordige bewijzen. Zeer slordig! 't Sluit heelemaal niet als een bus!" „Dat weet ik, rnr. Gethryn. Maar, ziet u, 't was niet zoo, dat zij allen echt een ver hoor ondergingen. Ik bedoel: al dat „waar zij waren", en die dingen kwamen te voor schijn, vermengd met andere dingen. Het wa6 geen kruisverhoor, punt voor punt, zon der af te dwalen. En, al6 de menschen niet weten, dat er een moord zal plaat6 vinden, dan kunnen ze niet alleen mooie, 'kloppende alibi's hebben, is 't niet?" Anthony lachte. „Juist wat ik zei, miss Warren. Dat kunnen zij niet. Nu over dat frcttengezicht Belford bedoel ik. U schijnt te mcenen, dat zijn verklaring niet zoo goed was als van de anderen. Wat deed hij? Of wat zei hij?" Hastings mengde zich in 't gesprek. „Niets onwaarschijnlijks op zichzelf Maar zijn houding wa6 heelemaal verkeerd. Te ver keerd, dacht ik, om alleen een natuurlijke zenuwachtigheid te zijn. Margaret meent hetzelfde, 't Was niet zoo, dat hij iets zei, waar iemand houvast aan kon krijgen; bij deed. zou ik zeggen, verdacht. Hij maakte op de rechtbank ook een nog al 6lechten indruk. Feitelijk zou er, geloof ik, een hecle boel meer over hem te doen geweest zijn, als de zaak niet zoo sterk in het nadeel van je helderoogigcn vriend was uitgeval len." (Wordt vervolgd^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5