MEDEDEELING BIJKANTOOR TE AMERSFOORT ARTIFORT FAUTEUILS BeldanopNo.42 KATENDRECHT IN NEU BABELSBERG DE CHINEEZEN BIJ DE UFA Bewaking van S.A.- mannen ADVERTENTIES ABONNEMENTEN J. LAMBRECHTS Oude Soesterweg 109 HEVIGE ONTPLOFFING Eon gewonde NATUURLIJK NA 40 JAREN VAN STRIJD HET WERK AAN DE LUTINE GRAANELEVATORS STOPGEZET UIT DE STAATSCOURANT Onze Postvliegers onderweg alleenverkoop Firma J. W. van ACHTERBERGH meubileering - westsingel 10-13 ERNSTIGE VERKEERS ONGELUKKEN Hebt U een Taxi of Auto noodig? HUMORHOEKJE De riksja's mogen niet door echte Chineezen ge* trokken worden De Berlijnsche correspondent van het Dagblad van Rotterdam schrijft: Of we eens naar de Chineezen uit Rotter dam wilden komen kijken, die nu in Neu- Babelsberg aan een film meewerken? Dat lieten we ons geen tweemaal zeggen en op tging het met een klein gezelschap naar Neu-Bebelsberg. dat per auto vlug te berei ken is. In korter tijd dan die, welken me nig zi?lig sollicitant zal behoeven, om in het Ufa-gebouw in de Krausenstrasse door te dringen tot de kamer van een der film geweldenaren daar, om van de deur naar zijn hart niet te spreken. Bijzonder licht lijkt mij steeds mijn eigen tred als ik door zoo n gebouw ga in het bewustzijn van nie mand iets noodig te hebben, want onwille keurig denkt men aan de looden voeten, welke deze gangen en trappen moeten heb ben" gedrukt Op hH filmterrein: stof. Bij een filmter rein buiten hoort stof als asch bij tabak- rooken. En dan de waarschuwingsborden. „Bij rood licht niet verder gaan". ..Als ge floten wordt: stilte". Hier is het atelier voor do natuurfilmcn. We kunnen er op het oogenblik niet in. Niet vanwege de bordjes met verboden toegang, maar er is niemand. Onze belangstelling moet zich tevreden stel len mjt een mooien hond en ecnige planton, welke ongetwijfeld buitongewonc eigen schappen hebben, welke zij echter voor lee- ken zorgvuldig verborgen houden, totdat de film ze ook voor dezen zal openbaren. Nu komen we alras in Wecnen, het Wee- nen van het begin der negentiende eeuw, maar dat is een vergissing, want het is eigenlijk Charbin. Deze vergissing ontstaat, omdat we nog niet het juists gezichtspunt hobbcn ingenomen. Als je maar eenmaal op een van de plaatsen staat, dio bestemd zijn voor den man van de zwengelkast, dan begrijp je onmiddellijk, dot je Weenen niet ziet, althans niet behoort te zien, en dat je midden in Charbin bent, Charbin in half verwoesten toestand. Charbin in 1028 en wel tijdens de periode, waarin de Russische Wolga-Duitschcrs trachtten over Charbin de zee bij Peking t? bereiken, wat ontzaggo- lijk moeilijk was. Ook in de film. die hier wordt voorbereid, zal het ontzaglijk moei lijk zijn, maar het zal gelukken. Waar heb ben we anders Ilans Albcrs voor? Die zal de zaak wel klaren en het onmogelijke mo gelijk maken en wel zóó, als we dat van hem gewoon zijn, te weten alsof het de na tuurlijkste zaak ter wereld is. Charbin hier in Neu-Babelsberg, mooi gemaakt, knap ontworpen door de architecten, die ons hun maquette tooncn, is een steunpunt van de Noordelijk) Chineezen op hun terugtocht; het is in afwachting van den aanval van de Zuidelijke Chineezen en de bevolking verlaat met hebben en houden de stad. Dat 'geschiedt ten deele door een van de poor ten van den Grootcn Muur. Tusschcn Char bin en den Grooten Muur liggen nog een slordige honderd kilometer, maar do film kont geen afstanden. We hoeven ons maar even om te draaien dan hebben wo het perspectief op den Grooten Muur al. Onder de poort heeft Kathe von Nagy nn wat met een filmpartner te bespreken. Het zijn maar een paar zinnen. Tegelijk trekt daar een lieele bonde Chineezen voorbij met allerlei vehikels, die met muilezels zijn bespannen. De scöno wordt, terwijl we staan te kijken, een paar dozijn malen gerepeteerd en, of schoon er door al die beweging in het mul le zand al geweldig veel stof wordt opge waaid, blijkt dit voor het filmcffect nog lang niet voldoende, want een speciale ma chine blaast er iederen keer nog een extra stofwolk doorheen. 'n Compromis, Ook riksja's worden door de poort ge trokken. Zij zijn alleen met allerlei rom mel beladen, menschen zitten er niet in. Dat mocht niet, dat zou niet strooken met den geest van de Kwomingtang, die zich niet alleen te Rotterdam heeft laten gel den. Naar de productieleider Stapenhorst ons meedeelde, waren ook hier te Berlijn bezwaren gerezen. De legatieraad voor Chi- neesche zaken en het Chineesche gezant schap hadden vooral tegen de riksja's be zwaar. De Chineezen zijn al zoo dikwijls, vooral in Amerikaansche films, in rollen worden ooit aangenomen door ons gebruikt, waarin zij mogelijk oen schilder achtig effect teweegbrachten, maar die door haar eenzijdigheid niet bijdroegen tot ver hooging van het aanzien der Chineezen in de oogefi van de overige wereld, daar moest nu een stokje voor worden gestoken. Ilct zou echter zonde geweest zijn, als de riksja's het offer van die bezwaren zouden zijn geworden, want met hoeveel moeite had men er niet een paar dozijn zelf in Neu Babelsberg gemaakt, allo ijselijk echt, naar slechts één wezenlijk origineel exem plaar uit een museum Toen werd er dit op govonden; dat er in alle geval geen menschen in de riksja's zouden zitten. Ook mochten zij niet door echte Chineezen worden getrokken. Dat gebeurt dus door nagemaakte Chineezen, wien het niets uit maakt. Door dit en dergelijke compromis sen waren ten slotte alle partijen tevreden. Vooral de Rotterdamsche Chineezen zijn tevreden. We brachten een bezoek aan hun eethuis, waarin het lekker naar spek rook. We konden er eenige woorden wisselen met Chineezen, die bij machte waren zich in onze moedertaal, nuance Katendrecht, uit te drukken. Zij hadden het in alle opzich ten goed, geen geschillen, geen klachten. Buiten het Ufa-terrein, aan den anderen kant van den weg, het hotel Lindcnhof met de slaapzaal. Voor het hek houdt do S.A. de wacht, groote nationale hakcnkruisvlag- gen wapperen aan den ingang. In de zaal een hakenkruis van gekleurde lampjes en een transparant niet het opschrift' „Heil der Fahne der Arbeit." Of deze emblemen speciaal voor de Chineezen bestemd waren? Ze waren er waarschijnlijk nog van een vroegere gelegenheid, maar zij doen nu nog wel nut. Elke mogelijkheid van mis verstand welke bij de bevolking door den aanblik van deze Ooserlingen zou kunnen worden gewekt, wordt aldus van te voren uitgesloten. In de slaapzaal is het keurig netjes. Voor de getrouwde paren zijn er loggia's, die met gordijnen kunnen worden afgeslo ten. Er is zeer afdoende bewaking van S.A. mannen, die niet alleen voor het bewaren van den vrede en voor het materieel wel zijn van deze exotische en ons toch zoo vertrouwd voorkomende figuranten zorgen, maar ook door de organisatie van feesten in den fraaien tuin van het gezond gelegen hotel de noodige afleiding en ontspanning organiseeren, opdat ecnerzijds niet de ver veling intrede, welke gelijk de luiheid des duivels oorkussen is, anderzijds ook de maat in alle dingen behouden blijve. Ernstige schade aan een pand te Medemblik Mc dombli k, 15 Augustus. In het mak kerhuis van de A.J.C. te Medemblik, be woond door de familie Ter Haar, heeft gis teravond eenige minuten voor 12 uur een hevige ontploffing plaats gehad, waardoor alle ruiten zijn gesprongen en het gehecle huis is ontzei. Geen dakpan bleef op zijn plaats. Bij den winkelier Kramer, die vlak naast het huis woont, is voor een belang rijk bedrag aan porcelcin en aardewerk ver nield. Een begin van brand kon door het spoedig aanwezig zijn van de motorspuit worden gebluscht. Een kostganger van de familie Ter Haar, die zich waarschijnlijk dicht bij of met het ontplofte voorwerp heeft bezig gehouden is mei hevige brand wonden naar het ziekenhuis te Hoorn ver voerd. Door de politie is het huis direct dicht gespijkerd en werd door huisgenoo- ten de toegang ontzegd, teneinde een gron dig onderzoek to kunnen instellen. RADIOBERICHTEN VAN „DE SNIP". Volgens bij de K.L.M. ontvangen berich ten zal do bemanning van het Indie vlieg tuig De Snip in den narcht van Dinsdag op Woensdag opnieuw radioberichten uitzen den, en wel om 4.05 Amsterdnmscho tijd. op een golflengte van 46 meter en te 4.20 Amstcrdamsche tijd op een golflengte van 30.7 Meter. AUTO TEGEN EEN BOOM. Eon doodo en twee gewondon V e n 1 o, 15 Augustus Vanochtend is te Schiefbahn (D.) een auto uit Sittard tegen een boom gereden en totaal vernield. Van de drie inzittenden werd mevr. W. uit Sit tard op slag gedood, terwijl de heeron W. en Beveneens uit Sittard met deerlijke hoofdwonden en inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis te Gladbach werden overgebracht. Ds. J. W. BRASS Naar „De Standaard" meldt heeft ds. .T. W. Brass, Evang. Luth. predikant te Rot terdam. om gezondheidsredenen emeritaat aangevraagd. Hij heeft, sinds 1896, resp. te De Rijp, Pckela, Leiden en Rotterdam ge staan, en is zestig jaar oud. DOODELIJKE MOTORBOTSING. Beneden-Leeuwen, 15 Aug. Van middag om half drie is in de Kruisstraat alhier een motorfiets, komende uit dc rich ting Drutcn, tegen een tankwagen van de Texaco-Mij. gebotst. De motorrijder, Van Rooy uit Nijmegen, werd zwaar gewond en overleed enkele oogenblikkcn na het on geval. Do duorijder kreeg slechts enkele schrammen aan het hoofd. Het motorrij wiel werd geheel vernield. koop ik de benoodlgde vlsch bij IJMUIDER VISCHHANDEL H. GLASTRA Co., N.V., Utrechtschestraat 40. TeL 92. Een billijk en betrouwbaar adres. Meermalen bekroond. Vrouw van 71 jaar poogt haar man te vergiftigen Te Amsterdam is een 71-jarige vrouw go- arresteeril die ervan verdacht wordt dat zij haar 63-jarigen man met wie zij reeds 40 jaar getrouwd is en met wie zij voort durend in onmin leefde van het leven heeft pogen tc berooven, door hem \ergif in te goven. Amsterdam, 15 Aug. De politie van het Bureau Picter Aertsz6traat heeft een 71-jarige vrouw gearresteerd, die ervan ver dacht wordt dat zij, zooals reeds kort ge meld, haar 63-jarigen man van het leven heeft pogen tc berooven door hem vergif in te geven. Omtrent deze droevige geschiedenis ver nemen wij nader, dat het echtpaar, dat reeds veertig jaren getrouwd is, voortdu rend met elkaar in onmin leefde. De ruzies tusschcn het tweetal kwamen zóó veelvul dig voor en waren zóó hevig, dat de vrouw, om daar een eind aan te maken, naar een middel heeft gegrepen dat haar in aanra king met dc justitie bracht. De man had n.l. de gewoonte om des avonds voor het naar bed gaan een gla6 melk te drinken. Op zekeren avond constateerde hij, dat zijn melk een 6cherpe smaak had, hetgeen on middellijk het vermoeden bij hem deed rij zen. dat zijn vrouw gepoogd had, hem te vergiftigen. Hij begaf zich in dit verband met een monster van de melk naar cle politie, die de vloeistof liet analyseeren. Als gevolg daarvan kwam vast tc staan dat de melk vergiftigd was met een chemisch middel voor uitwendig gebruik, hetwelk, indien het in een behoorlijke hoeveelheid zou wor den ingenomen, zeer ernstige gevolgen voor het slachtoffer in kwestie zou kunnen heb ben. Het onderzoek leidde er dan ook toe. dat dc oude vrouw is aangehouden. Toen zij de ontdekking had gedaan, dal haar man de politie van een en ander in kennis had ge steld. heeft zij gepoogd zich met hetzelfde middel van het leven te berooven, hetgeen echterm islukte. Vanmorgen is zij, op beschuldiging van poging tot moord, voor den Officier van Justitie geleid. Terschelling, 15 Aug. Den geheelen dag is men heden bezig geweest met het leegpompen van de Lutine-toren, hetgeen volkomen gelukt is. De toren zakt geleidelijk naar beneden. Hedenmiddag zou de tweede cylinder op den toren geplaatst worden. De wind kwam echter hedenmiddag wederom uit Weste lijke richting, zoodat men met al het ma teriaal weer naar de haven van Terschel ling moest terugkcercn. Het succes dat he den geboekt is, is buitengewoon groot. In dien het weer verandert, zal onmiddellijk met het plaatsen van de tweede cylinder begonnen worden. De werkzaamheden zul len morgen voortgezet worden. STALEN WEGEN. Binnenkort zal worden getracht, ook hier te lande de stalen wegen in dc verkeers techniek ingang te doen vinden. De heer Th. de Groen, industrieel te 's Gra- venhage, heeft de licenties voor Nederland en Koloniën verkregen van het octrooi be treffende wegdekken van stalen roosters. Deze wegdekken schijnen bijzondere voor deden te hebben boven andere. Verder moet ook zijn gebleken, dat dit stal en-rooster systeem bij rijvloeren voor nieuwe bruggen zeer gunstig kan worden toegepast. Het ligt in de bedoeling .de vervaardiging der stalen roosters, benevens de uitvoering der wegenbouw werken, hier te lande te doen uitvoeren. Wegdekken van deze stalen roosters wer den o.m. in Oostenrijk reeds sinds enkele jaren met succes toegepast. Te Düsseldorf zal tegen het eind dezer maand de oprit van de Zuider-brug over den Rijn van dit systeem stalcn-wegcnbouw worden voorzien. DE MELKPRIJS. 's-G ravenhage, 15 Aug. De Crisis- Zuivel-Ccntralc maakt bekend, dat voor de periode van 20 Augustus tot en met 2 Sep tember 1933 de prijs voor het taxe-gedeelte van Consumpticmelk, gekocht op regee- ring6contract, voor de verschillende soorten molk is vastgesteld op 4M, 5 en 5K cent per Liter en dat het bedrag der afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2»/« cent per liter. Dc vastgestelde prij6 geldt af boerderij. NIEUV/E KERK TE DELFT. Kerkvoogden der Ned Herv. gemeente te Delft hebben opdracht gegeven tot de voorbereidende werkzaamheden voor het restaureeren van het schip en de zijbeuken van de Nieuwe Kerk. Strenge maatregelen krachtens de landbouwcrisiswet Rotterdam. In verband met het be sluit tot monopoliseering van den graanin- voer hebben gisteren de rijksambtenaren, belast met het toezicht op de naleving van de landbouwcrisiswet, de graanelevators in do Maashaven te Rotterdam stopgezet. Deze maatregel is natuurlijk van tijdehjken aard, zoodra de verschuldigde rechten zijn betaald zal toestemming worden gegeven voor den in- cn doorvoer. Onder de graanimporteurs werden wel crisismaatregelen verwacht, doch dat deze in zulk een strengen vorm zouden komen, daarvan had men toch geen vermoeden. Wel hadden do groote graanimporteurs er op gerekend, dat weldra verhoogde rechten zouden moeten worden betaald, doch dat men voor de consequenties van inderhaast opzeggen van contracten zou worden ge plaatst, hadden ook zij niet voorzien. Vele loopende contracten zullen moeten wor den vervallen verklaard en dat kan, als de importeurs de schade daarvan niet willen dragen nog tot moeilijkheden aanleiding geven Er zijn hangende de regeeringsmaat- regelcn groote voorraden geïmporteerd en naar verluidt wil de directie van de tijde lijke graancentrale cle monopoliseering ook uitstrekken tot dc in dc silo's opgeslagen voorraden. De voorzitter van den bond van graan- cn zaadimporteurs, do heer P. W. Schilthuis, heeft gisteren een conferentie gehad met don directeur der tijdelijke graanccntralo in den Haag. Bij dat onderhoud is komen vast te staan, dat de importeurs, die hun voor raden reeds Vrijdag en Zaterdag hadden ingeklaard geen rechten behoeven te beta len, maar dat de loopende contracten, niet vrij zijn. Bij K.B. is tot Ncdcrland6ch lid van de bestendige verzoeningscommissie, ingesteld op grond van het op 21 Mei 1927 te 's-Gra- venhago tusschcn Nederland en Zweden gesloten verzoeningsverdrag, benoemd Jhr. Mr. D. J. de Geer, oud-minister van Finan ciën, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, zulk6 ter vervanging van Zijne Excellentie Dr. H. Colijn, die ontslag heeft genomen als lid dier comrnisic. Het ministerie van Buitenlandsche Za ken maakt bekend, dat bij K.B. tot lid van de permanente internationale Commissie van onderzoek en advies, ingesteld op grond van het 18 December 1913 te Was hington tusschcn Nederland en de Ver- eenigde Staten van Amerika gesloten ver drag betreffende de onderwerping van ge schillen aan een permanente internationale commissie van onderzoek en advies, is be noemd Prof. Mr. A. C. .Tosephus Jitta, Rijks bemiddelaar en Hooglecraar aan de Tech nische Iloogeschool te Delft. GEVELTOERIST OP ARNHEM'S GASFABRIEK Communistische leuzen geschil derd op don hoogen schoorsteen. Arnhem, 14 Aug. In den afgeloopen nacht heeft een gevel-toerist, die met het schildersvak goed op de hoogte moet zijn, de ijzers langs den hoogen schoorsteen van de gemeentelijke gasfabriek aan den Wes- tervoortdijk beklommen en met groote, goed gevormde letters, verticaal de woorden: „redt Thalmann" geschilderd, benevens het communistisch embleem: de hamer en sikkel. Het opschrift was op grooten afstand leesbaar. Dc vraag is natuurlijk gesteld hoe het mogelijk is, dat een dergelijk schilderwerk welks uitvoering een paar uren vordert, op het afgezette terrein kon worden volbracht, zonder dat de kalker ontdekt werd. Wij de gasfabriek gevraagd of cr des nachts geen bewaking is op do fabriek. Dit bleek niet het geval te zijn. Om financieele rede nen werd eenige jaren geleden de functie van nachtwaker bij de fabriek opgeheven. Des nachts zijn alleen de machinist en de stokers alsmede een nachtwaker bij de nieu wo stokerij aanwezig. TIcelemaal gerust over deze regeling zal Arnhem's bevolking na het gebeurde wel niet zijn. Do directie der gasfabriek heeft de zaak inmiddels in handen der politie gegeven. Aangezien het gasbedrijf zelf niet over klimmers beschikt, is aan de afdeeling ge meentewerken verzocht, arbeiders te stu ren om do letters en het communistische embleem van den schoorsteen te wisschen. (Telegraaf). GEEN BUITENLANDSCHE ARBEIDS KRACHTEN In den Arnhemschen gemeenteraad is Maandagmiddag voorlezing gedaan van een brief van den minister van Waterstaat, waarin deze mededeelt, dat de aannemer van den aanleg van beide opritten van do vaste brug over den Rijn bij Arnhem, de firma Zanen cn van der Stoep te Gouda, zich bereid heeft verklaard, geen buiten landsche arbeiders in dienst te nemen bij de uitvoering van dit werk. Men had in de bestekken geen wijzigingen kunnen aan brengen, daar dc aanbesteding reeds achter den rug is. DE KANKERDIAGNOSE VAN DEN HEER BENDIEN. Volgens Reynolds Illustrated News zal de Londenschc Graafschapsraad een voor stel in behandeling nemen om de onder zijn beheer staande laboratoria ter beschikking te stellen voor een proef met de methode tot het vroegtijdig herkennen van kanker van den Nederlandschen arts Bendien. Pelikaan 10—8 Amsterdam 10—8 Boedapest Athene Mersamatruh 11—8 Cairo Ruthawells Gaza 12—8 Bagdad 13—8 Boeshir Djosk 14—8 Karachi Jodpoer 158 Allahabad Calcutta Akyab Rangoon Bangkok Alor Star Singapore Merian Bata via 15 148 13—8 128 118 10—8 9—8 9—8 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 17 Augustus. Snip 10 JAAR GARANTIE Een doode en twee zwaarge wonden. Op den Veurscheweg te Voorschoten is een zeer ernstige aanrijding voorgevallen tusschan een auto, bestuurd door den hoer W. C. K. iiiit Rijswijk en een motorrijwiel, waarop gezeten was de heer C. v. d. E., bode van een ziekenfonds te Voorschoten. De heer C. v. d. E. kwam een laan afrijden en werd door de auto op de tramrails van de lijn Den HaagLeiden geworpen, terwijl de auto eveneens op de trambaan terecht kwam. Dc heer C. v. d E kreeg gecompli ceerde beenbreuken en was vrij ernstig aan het hoofd gewond. Na ter plaatse door en kele leden der E.H.B.O.-brigade onder lei ding van dr. II. de Boer te zijn verbonden, is hij per ziekenauto naar 't Academisch Zie kenhuis te Leiden overgebracht, waar hij enkele oogenblikkcn later is overleden. De heer C. v. d. E. laat een weduwe met drie kinderen achter. Maandagochtend omstreeks 12 uur heeft aan de Hulk, onder de gemeente Berkhout een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een auto met drie personen reed in do bocht te gen een hek en vervolgens tegen een boom. De wagen werd totaal versplinterd. De drie inzittenden werden bewusteloos uit de brok. stukken van de auto gehaald. Twee dei- gewonden verkeerden in zeer zorgwekken- den toestand. Daar de slachtoffers nog steeds buiten bewustzijn waren kon hun identiteit niet worden vastgesteld. Uit de gevonden papieren bleek, dat een der zwaar gewonden de Heer Engers, woonach tig aan het Waterlooplein -te Amsterdam, was. 'jff .Nummer vijf, maak die tweede knoop van je tuniek dicht Wat denk je wel, dat je hier doet, een zonnebad nemen - (London Opinion^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6